„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Radosław KrzyŜanowski
Wykonywanie montaŜu i demontaŜu elementów i zespołów
blacharskich 721[01].Z1.07
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inŜ. Bartłomiej Marcinkiewicz
mgr inŜ. Sylwester Wesołowski
Opracowanie redakcyjne:
mgr inŜ. Radosław KrzyŜanowski
Konsultacja:
mgr inŜ. Jolanta Skoczylas
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 721[01].Z1.07
Wykonywanie montaŜu i demontaŜu elementów i zespołów blacharskich, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu blacharz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
10
5.1. MontaŜ elementów i podzespołów blacharskich
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Naprawa elementów i podzespołów wykonanych z blachy
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Powłoki ochronne i dekoracyjne
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Prace montaŜowe, demontaŜowe, naprawcze i regulacyjne maszyn
oraz urządzeń
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
5.5. Kontrola jakości i prawidłowości wykonanych robót montaŜowych
20
5.5.1. Ćwiczenia
20
5.6. Dokumentacja technologiczna. Kalkulacja usług blacharskich montaŜowych
i demontaŜowych
22
5.6.1. Ćwiczenia
22
5.7. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciw poŜarowej
i ochrony środowiska
24
5.7.1. Ćwiczenia
24
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
26
7. Literatura
41
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie montaŜu i demontaŜu
elementów i podzespołów blacharskich”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie blacharz 721[01].
W poradniku zamieszczono:
–
wymagania wstępne,
–
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
–
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
–
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone róŜnymi metodami
ze
szczególnym
uwzględnieniem
aktywizujących
metod nauczania, np. pokazu
z objaśnieniem, tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
moŜe posłuŜyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
róŜnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano równieŜ:
−
plan testów w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa „Wykonywanie montaŜu i demontaŜu elementów i zespołów
blacharskich” stanowi jeden z elementów modułu 721[01].Z1 i jest zaznaczona
na schemacie str. 4.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
721[01].Z1.01
Posługiwanie się podstawowymi
pojęciami z zakresu blacharstwa
721[01].Z1
Technologia robót blacharskich
Schemat układu jednostek modułowych.
Schemat układu jednostek modułowych
721[01].Z1.02
Wykonywanie elementów i przedmiotów
z blachy z zastosowaniem narzędzi ręcznych
721[01].Z1.05
Wykonywanie elementów
i przedmiotów z blachy metodami
obróbki plastycznej i cieplnej
721[01].Z1.03
Wykonywanie elementów
i przedmiotów z blachy
z zastosowaniem maszyn
i urządzeń
721[01].Z1.04
Wykonywanie elementów
i przedmiotów z blachy
z zastosowaniem operacji
mechanicznej obróbki skrawaniem
721[01].Z1.06
Wykonywanie nierozłącznych połączeń blach
721[01].Z1.08
Wykonywanie konserwacji i naprawy
elementów i konstrukcji z blachy
721[01].Z1.07
Wykonywanie montaŜu i demontaŜu
elementów i zespołów blacharskich
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
rozpoznawać podstawowe materiały,
–
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu blacharstwa,
–
dobierać materiały narzędzia i sprzęt do pracy,
–
stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
posługiwać się dokumentacją techniczną,
–
trasować elementy według dokumentacji,
–
posługiwać się ręcznymi narzędziami blacharskimi,
–
wykonywać przedmioty z blach z zastosowaniem maszyn,
–
wykonywać elementy metodami obróbki plastycznej i cieplnej,
–
wykonywać połączenia rozłączne elementów,
–
wykonywać połączenia nierozłączne elementów,
–
wykonywać elementy z blachy z zastosowaniem mechanicznej obróbki skrawaniem,
–
dobierać i zastosować odzieŜ ochronną oraz środki ochrony osobistej, w zaleŜności
od prowadzonych prac blacharskich,
–
przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przewidywać i zapobiegać
zagroŜeniom,
–
oceniać własne moŜliwości w działaniach indywidualnych i zespołowych,
–
stosować zasady współpracy w grupie,
–
uczestniczyć w dyskusji, prezentacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
–
scharakteryzować proces montaŜu i demontaŜu,
–
scharakteryzować operacje montaŜowe,
–
zaplanować procesy montaŜu i demontaŜu blach,
–
dobrać metalowe i niemetalowe materiały konstrukcyjne oraz materiały pomocnicze do
prac montaŜowych i demontaŜowych,
–
dobrać narzędzia ręczne i mechaniczne, przyrządy pomiarowe, maszyny i urządzenia
do wykonywanych prac montaŜowych i demontaŜowych,
–
przygotować materiały do prac montaŜowych i demontaŜowych,
–
scharakteryzować techniki obróbki blach przewidzianych do montaŜu,
–
wykonać prace montaŜowe i demontaŜowe narzędziami ręcznymi, mechanicznymi oraz
elektronarzędziami,
–
dokonać montaŜu i demontaŜu elementów oraz podzespołów wykonanych z blachy,
–
posłuŜyć się urządzeniami do łączenia blach,
–
zastosować róŜne techniki łączenia montowanych blach,
–
nałoŜyć powłoki ochronne i dekoracyjne po wykonaniu prac montaŜowych, zgodnie
z dokumentacją
–
skontrolować jakość wykonanych prac blacharskich montaŜowych oraz demontaŜowych,
–
ocenić jakość wykonanych prac montaŜowych,
–
sporządzić kalkulacje wykonania blacharskich usług montaŜowych i demontaŜowych,
–
skorzystać z dokumentacji technicznej montaŜu,
–
posłuŜyć się normami, dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną,
–
skorzystać z katalogów, poradników,
–
dobrać
ś
rodki
ochrony
indywidualnej
do
wykonywania
prac
montaŜowych
i demontaŜowych,
–
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
–
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej
i ochrony środowiska podczas wykonywania pracy,
–
zabezpieczyć przed korozją połączenia blach po ich montaŜu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Blacharz 721[01]
Moduł:
Technologia robót blacharskich 721[01].Z1.
Jednostka modułowa:
Wykonywanie
montaŜu
i
demontaŜu
elementów
i zespołów blacharskich 721[01].Z1.07
Temat: Wykonaj pokrycie blachy powłoką dekoracyjną techniką malowania ręcznego
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania powłoki dekoracyjne metodą
malowania ręcznego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
przygotować podłoŜe pod powłokę dekoracyjną,
−
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
dobrać materiały i narzędzia do wykonania powłoki dekoracyjnej,
−
wykonać powłokę,
−
zaprezentować efekty swojej pracy,
Metody nauczania
−
ć
wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów
−
zespoły dwuosobowe.
Czas: 3 godziny dydaktyczne
Środki dydaktyczne
–
blacha stalowa,
–
rozpuszczalnik do farb chlorokauczukowych,
–
farba podkładowa typu unikor,
–
farba chlorokauczukowa,
–
szmaty z włókna naturalnego,
–
szczotka druciana,
–
płótno ścierne 100,
–
pędzel płaski,
–
naczynie do wymycia pędzla,
Przebieg zajęć
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Instrukcja wykonania.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:
−
kaŜdy uczeń wykona 2 m² powłoki dekoracyjnej (czas trwania 3 godziny
dydaktyczne).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
uczeń po odtłuszczeniu podłoŜa sprawdza stan techniczny podłoŜa (w razie trudności
korzysta z pomocy nauczyciela).
−
na przygotowanym podłoŜu uczeń nanosi farbę podkładową.
−
uczeń przygotowuje farbę nawierzchniową,
−
uczeń nanosi farbę nawierzchniową,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wykonaniu powłoki
dekoracyjnej.
6. Po wykonaniu pracy uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
8. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy została poprawnie wykonana.
9. Uczniowie prezentują efekty swojej pracy.
10. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.
Zakończenie zajęć
–
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: „Wykonywania powłok dekoracyjnych”.
Na podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj materiały stosowane do wykonywania
powłok dekoracyjnych. Napisz w zeszycie notatkę zawierającą następujące zagadnienia: jakie
materiały stosowane są do wykonywania powłok dekoracyjnych? jakie warunki muszą być
spełnione aby moŜna było wykonać powłoki dekoracyjne w sposób prawidłowy?
–
z ilu warstw powinna składać się powłoka dekoracyjna niemetaliczna?
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe
ankiety
ewaluacyjne
dotyczące
sposobu
prowadzenia
zajęć
i ukształtowanych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Blacharz 721[01]
Moduł:
Technologia robót blacharskich 721[01].Z1.
Jednostka modułowa:
Wykonywanie
montaŜu
i
demontaŜu
elementów
i zespołów blacharskich 721[01].Z1.07
Temat: Wykonanie wymiany listew z belek gnących w krawędziarce
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania wymiany elementów krawędziarki.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi
−
określić kiedy naleŜy wymienić listwy gnące w krawędziarce,
−
dokonać demontaŜu listew z belek gnących,
−
dokonać montaŜu listew z belek gnących.
Metody nauczania:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
krawędziarka,
–
listwy gnące,
–
zestaw kluczy płaskich,
–
zestaw kluczy nasadowych.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
−
uczniowie wysłuchują instruktarzu nauczyciela.
−
uczniowie obserwują jak nauczyciel wykonuje wymianę listew gnących.
−
kaŜdy uczeń przygotowuje swoje stanowisko pracy.
−
kaŜdy uczeń wykonuje ćwiczenie polegające na wymianie listew gnących.
6. Uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.
8. Uczniowie prezentują efekty swojej pracy.
9. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: „Prace naprawcze i regulacyjne maszyn
blacharskich”
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe
ankiety
ewaluacyjne
dotyczące
sposobu
prowadzenia
zajęć
i ukształtowanych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. MontaŜ elementów i podzespołów blacharskich
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj połączenie nitowane dwóch płaskich blach, które pokaŜe Ci nauczyciel. Blachy
połącz zgodnie z załączonym rys., przy pomocy nitów zrywalnych. Po zakończeniu ćwiczenia
sporządź notatkę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w notatniku,
3) zgromadzić potrzebne narzędzia,
4) zgromadzić potrzebne materiały,
5) wytrasować połoŜenie otworów,
6) zapunktować otwory,
7) wywiercić otwory,
8) znitować elementy,
9) sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
11) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia,
12) dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia pod względem zgodności z rysunkiem
i trwałości.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
blachy płaskie gr. 1mm,
−
nity zrywalne,
−
punktak,
−
rysik,
−
młotek ślusarski,
−
wiertarka,
−
komplet wierteł do metalu,
−
nitownica,
−
notatnik,
−
rysunek połączenia,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca montaŜu nitowania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Ćwiczenie 2
Na podstawie Dokumentacji Techniczno-Ruchowej dobierz materiały i narzędzia
a następnie zamontuj osłonę na wskazanej przez nauczyciela spawarce. Po zakończeniu
ć
wiczenia sporządź notatkę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w notatniku,
3) zgromadzić potrzebne narzędzia,
4) zgromadzić potrzebne materiały,
5) spasować osłony,
6) zamontować osłony zgodnie z dokumentacją techniczno ruchową,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
9) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia,
10) dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia pod względem prawidłowości montaŜu
osłony.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczno-ruchowa,
−
osłony blaszane,
−
spawarka,
−
materiały dostępne w pracowni szkolnej,
−
narzędzia dostępne w pracowni szkolnej,
−
przybory do pisania,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca montaŜu osłon.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Naprawa wyrobów i elementów wykonanych z blachy
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz sposób naprawy oraz potrzebne narzędzia niezbędne do przywrócenia
właściwości uŜytkowych wskazanego przez nauczyciela zbiornika. Po zakończeniu ćwiczenia
sporządź notatkę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) dokonać oględzin zbiornika,
4) określić sposób naprawy,
5) dobrać narzędzia,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
8) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia,
9) dokonać
samooceny
wykonanego
ć
wiczenia
pod
względem
prawidłowość
zaproponowanych rozwiązań.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
uszkodzony zbiornik,
−
przybory do pisania,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca napraw zbiorników.
Ćwiczenie 2
Dokonaj operacji prostowania wskazanego przez nauczyciela elementu uszkodzonej
obudowy. Po zakończeniu ćwiczenia sporządź notatkę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
3) zgromadzić potrzebne narzędzia,
4) zgromadzić potrzebne materiały,
5) wykonać prostowanie,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
8) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia,
9) dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia pod względem jakości przeprowadzonej
naprawy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
uszkodzona obudowa,
−
klepadła,
−
kowadełko,
−
młotki blacharskie,
−
przybory do pisania,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca naprawy wyrobów i elementów wykonanych z blachy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Powłoki ochronne i dekoracyjne
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie dokumentacji projektowej określ, jaki rodzaj powłoki naleŜy wykonać
po operacji montaŜu. Po zakończeniu ćwiczenia sporządź notatkę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z dokumentacją projektową,
5) określić rodzaj powłoki,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
8) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia,
9) dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia pod względem prawidłowości określenia
rodzaju powłok.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
dokumentacja projektowa dotycząca zabezpieczenia elementów powłokami,
–
zeszyt przedmiotowy,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca powłok ochronnych i dekoracyjnych.
Ćwiczenie 2
Wykonaj pokrycie wskazanej blachy powłoką dekoracyjną technika malowania ręcznego.
Po zakończeniu ćwiczenia sporządź notatkę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przygotować materiały,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5) przygotować narzędzia,
6) przygotować powierzchnię blachy do naniesienia powłoki,
7) nanieść warstwę podkładową,
8) nanieść warstwy dekoracyjne,
9) oczyścić narzędzia,
10) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
11) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
12) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia,
13) dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia pod względem jakości i prawidłowości
wykonania powłoki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
blacha stalowa,
–
rozpuszczalnik do farb chlorokauczukowych,
–
farba podkładowa typu unikor,
–
farba chlorokauczukowa,
–
szmaty z włókna naturalnego,
–
szczotka druciana,
–
płótno ścierne 100,
–
pędzel płaski,
–
naczynie do wymycia pędzla,
–
przybory do pisania,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca powłok ochronnych i dekoracyjnych nanoszonych
ręcznie.
Ćwiczenie 3
Wykonaj pokrycie wskazanej blachy powłoką dekoracyjną, techniką malowania
natryskowego. Po zakończeniu ćwiczenia sporządź notatkę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przygotować materiały,
5) przygotować narzędzia,
6) przygotować powierzchnię blachy do naniesienia powłoki,
7) przygotować agregat oraz pistolet do natrysku,
8) nanieść warstwę podkładową,
9) nanieść warstwy dekoracyjne,
10) oczyścić narzędzia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
11) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
12) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
13) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia,
14) dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia pod względem jakości i prawidłowości
wykonania powłoki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
blacha stalowa,
–
rozpuszczalnik do farb chlorokauczukowych,
–
farba podkładowa typu unikor,
–
farba chlorokauczukowa,
–
szmaty z włókna naturalnego,
–
szczotka druciana,
–
płótno ścierne 100,
–
pistolet do natrysku,
–
agregat,
–
przybory do pisania,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca powłok wykonywanych metodą natryskową.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4
.
Prace montaŜowe, demontaŜowe, naprawcze i regulacyjne
maszyn oraz urządzeń
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
We wskazanej przez nauczyciela krawędziarce dokonaj wymiany listew z belek gnących.
Po zakończeniu ćwiczenia sporządź notatkę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) sprawdzić czy jesteś odpowiednio przygotowany pod względem bezpieczeństwa i higieny
pracy,
4) skompletować narzędzia,
5) dobrać potrzebne materiały,
6) odkręcić listwy,
7) przykręcić listwy,
8) sprawdzić prawidłowość montaŜu,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
11) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia,
12) dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia pod względem prawidłowości wymiany
listew gnących.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
krawędziarka,
−
listwy gnące,
−
zestaw kluczy płaskich,
−
zestaw kluczy nasadowych,
−
przybory do pisania,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca prac naprawczych i regulacyjnych maszyn.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Ćwiczenie 2
Na podstawie DTR dokonaj przeglądu krawędziarki i dokonaj niezbędnych napraw.
Po zakończeniu ćwiczenia sporządź notatkę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przeczytać DTR
4) dokonać przeglądu krawędziarki,
5) ustalić zakres napraw,
6) skompletować narzędzia,
7) dobrać potrzebne materiały,
8) dokonać napraw,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
11) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia,
12) dokonać
samooceny
wykonanego
ć
wiczenia
pod
względem
prawidłowości
przeprowadzonych napraw.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
krawędziarka,
−
DTR,
−
preparat penetrujący do zapieczonych śrub,
−
zestaw kluczy płaskich,
−
zestaw kluczy nasadowych,
−
przybory do pisania,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca prac naprawczych i regulacyjnych maszyn.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.5. Kontrola jakości i prawidłowości wykonanych robót
montaŜowych.
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie dokumentacji procesu technologicznego dobierz niezbędne narzędzia
do wykonania kontroli jakości wykonanych robót montaŜowych. Po zakończeniu ćwiczenia
sporządź notatkę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z dokumentacją,
5) dobrać narzędzia kontrolno-pomiarowe,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
8) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia,
9) dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia pod względem prawidłowości doboru
narzędzi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
dokumentacja procesu technologicznego,
–
narzędzia
kontrolno
pomiarowe
zamieszczone
w
dokumentacji
procesu
technologicznego,
–
przybory do pisania,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca prac kontroli jakości wykonanych robót montaŜowych.
Ćwiczenie 2
Na podstawie dokumentacji procesu technologicznego przeprowadź kontrolę jakości
wykonanych robót montaŜowych wskazanej obudowy. Po zakończeniu ćwiczenia sporządź
notatkę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z dokumentacją,
5) dobrać narzędzia kontrolno-pomiarowe,
6) dokonać kontroli jakości,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
9) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia,
10) dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia pod względem dokładności i jakości
przeprowadzonej kontroli.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
dokumentacja procesu technologicznego,
–
maszyna z zamocowaną obudową,
–
suwmiarka,
–
przybory do pisania,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca prac kontroli jakości wykonanych robót montaŜowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.6. Dokumentacja technologiczna. Kalkulacja usług blacharskich
montaŜowych i demontaŜowych
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie dokumentacji technologicznej oraz Katalogów Nakładów Rzeczowych
sporządź zapotrzebowanie na materiały niezbędne do zamontowania wskazanej obudowy
spawarki. Po zakończeniu ćwiczenia sporządź notatkę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z dokumentacją technologiczną,
5) zapoznać się z KNR,
6) sporządzić zapotrzebowanie na materiały,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
9) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia,
10) dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia pod względem kompletności oraz potrzebnej
ilości materiałów do zamocowania obudowy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
dokumentacja procesu technologicznego,
–
KNR 2-02 oraz 2-04,
–
przybory do pisania,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca kalkulacji robót blacharskich.
Ćwiczenie 2
Dokonaj kalkulacji wykonania montaŜu obudowy maszyny na podstawie KNR oraz
informatorów podających ceny jednostkowe. Po zakończeniu ćwiczenia sporządź notatkę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z dokumentacją technologiczną,
5) zapoznać się z KNR,
6) zapoznać się z informatorem cen jednostkowych,
7) dokonać kalkulacji robót,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
10) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia,
11) dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia pod względem poprawności wykonanej
kalkulacji.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
dokumentacja procesu technologicznego,
–
KNR 2-02 oraz 2-04,
–
informator cen jednostkowych,
–
przybory do pisania,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca kalkulacji robót blacharskich.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
5.7. Przepisy bhp, ochrony ppoŜ. i ochrony środowiska
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Spośród przedstawionych środków ochrony osobistej wybierz, te które naleŜy uŜywać
w trakcie prac z kwasami. Po zakończeniu ćwiczenia sporządź notatkę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) dobrać właściwe środki ochrony osobistej do prowadzenia prac z kwasami,
4) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
5) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
6) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia,
7) dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia pod względem prawidłowości dobranych
ś
rodków ochrony osobistej do prac z kwasami.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
ś
rodki ochrony osobistej dostępne w pracowni szkolnej,
−
przybory do pisania,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ćwiczenie 2
Spośród przedstawionych środków ochrony osobistej wybierz, które naleŜy uŜywać
w trakcie nanoszenia powłok ochronnych metodą natryskową. Po zakończeniu ćwiczenia
sporządź notatkę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) dobrać właściwe środki ochrony osobistej do nanoszenia powłok ochronnych metodą
natryskową,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
4) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
5) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
6) zaprezentować efekt wykonanego ćwiczenia,
7) dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia pod względem prawidłowości dobranych
ś
rodków ochrony osobistej do nakładania powłok metoda natryskową.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
ś
rodki ochrony osobistej dostępne w pracowni szkolnej,
–
przybory do pisania,
–
notatnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca przepisów bhp w trakcie nanoszenia powłok metodą
natryskową.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test wielokrotnego wyboru do jednostki modułowej „Wykonywanie
montaŜu i demontaŜu elementów i zespołów blacharskich”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1–14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.a, 3.b, 4.d, 5.c, 6.a, 7.d, 8.d, 9.c, 10.d, 11.d, 12.b,
13,d, 14.c, 15.b, 16.a, 17.d, 18.c, 19.b, 20.a.
Plan testu
N
r
za
d
an
ia
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
K
at
eg
o
ri
a
ce
lu
P
o
zi
o
m
w
y
m
ag
a
ń
Poprawna
odpowiedź
1.
Określić rodzaj operacji poprzedzającej montaŜ elementów
wykonanych z blach.
C
P
b
2.
Określić rodzaj połączeń, z jakimi moŜna spotkać się
w blacharstwie.
B
P
a
3.
Określić przy pomocy, jakich elementów realizowane są
połączenia ruchome.
C
P
b
4.
Wskazać, w jakiej temperaturze powinna być woda uŜyta do
płukania zbiorników, w których znajdowały się substancje
łatwopalne.
B
P
d
5.
Określić jak długo powinno trwać płukanie zbiorników,
w których znajdowały się substancje łatwopalne.
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
6.
Ustalić, kiedy naleŜy stosować nakładki wzmacniające przy
naprawie pęknięć zbiorników.
C
P
a
7.
Uściślić, w jakich roztworach kwasów uŜywa się do
pasywacji.
C
P
d
8.
Określić za pomocą, jakiego materiału dokonuje się
oczyszczania blach metodą strumieniowo - ścierną.
B
P
d
9.
Ustalić, jakie czynności wchodzą w skład chemicznego
oczyszczania blach.
B
P
c
10.
Określić, w jakim procesie technologicznym nanosi się
powłoki ochronne metaliczne
.
C
P
d
11.
Określić, jakimi metodami nanosi się powłoki ochronne
niemetaliczne.
C
P
d
12.
Określić, jaki rysunek wchodzi w skład dokumentacji
techniczno ruchowej.
B
P
b
13.
Określić, jakie czynności wchodzą w zakres obsługi
codziennej maszyn blacharskich.
B
P
d
14.
Określić, jakość wykonania połączeń rozłącznych.
C
P
c
15.
Wskazać numer KNR, w którym znajdują się nakłady
dotyczące robot blacharskich.
C
PP
b
16.
Określić, na podstawie, jakich dokumentów dokonuje się
kontroli jakości wykonanych elementów.
C
PP
a
17.
Określić na podstawie, jakich dokumentów wykonuje się
kalkulację usług blacharskich
.
C
PP
d
18.
Określić, w jakich pomieszczeniach wykonuje siętrawienie
blach.
C
PP
c
19.
Ustalić, z jakiego materiału naleŜy wykonywać ubrania
robocze.
C
PP
b
20.
Określić, przy jakich pracach naleŜy uŜywać okularów
ochronnych.
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym
się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyska 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane
są cztery moŜliwe odpowiedzi: a), b), c), d). Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. JeŜeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uwaŜasz za
poprawną.
8. Test zawiera zadania z poziomu podstawowego, oraz zadania z poziomu
ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci trudności, gdyŜ są one na poziomie
wyŜszym niŜ pozostałe (dotyczy to pytań 15–20).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie
odpowiedzi.
12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Przed montaŜem elementu wykonanego z blachy naleŜy dokonać operacji
a) gięcia.
b) pasowania.
c) montowania.
d) punktowania.
2.
Połączenia elementów blacharskich mogą być realizowane jako
a) rozłączne.
b) rozdzielne.
c) rozkładalne.
d) nierozkładalne.
3.
Połączenia ruchome wykonywane są za pomocą
a) nitów.
b) zawiasów.
c) śrub i nakrętek .
d) operacji zgrzewania.
4.
Płukanie zbiorników po substancjach łatwopalnych naleŜy wykonywać w wodzie
o temperaturze
a) 30–50°C.
b) 50–70°C.
c) 60–80°C.
d) 70–90°C.
5.
Płukanie zbiorników po substancjach łatwopalnych naleŜy wykonywać w wodzie przez
a) 8 godzin.
b) 12 godzin.
c) 24 godziny.
d) 32 godziny.
6.
W przypadku pęknięć zbiorników na długości 40 mm
a) nie stosuje się nakładki.
b) naleŜy zastosować nakładkę.
c) moŜna nie stosować nakładki.
d) nie stosuje się nakładki jeśli zbiornik jest o pojemności poniŜej 35 litrów.
7.
Pasywację wykonuje się w rozcieńczonych roztworach kwasu
a) solnego.
b) siarkowego.
c) węglowego.
d) fosforowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
8. Oczyszczanie
powierzchni
metalowych
metodą
strumieniowo-ścierną
odbywa
się za pomocą
a) piasku płukanego.
b) papieru ściernego.
c) szczotki drucianej.
d) piasku kwarcowego.
9. Metoda chemiczna oczyszczania blach przed nałoŜeniem powłok zabezpieczających
polega na
a) wytrawianiu.
b) odtłuszczaniu.
c) odtłuszczaniu i wytrawianiu.
d) odtłuszczaniu, wytrawianiu i pasywacji.
10. Powłoki ochronne metaliczne moŜna wykonać w procesie
a) trawienia.
b) pasywacji.
c) malowania.
d) natryskiwania.
11. Powłoki ochronne niemetaliczne nanosi się metodą
a) pasywacji.
b) malowania.
c) natryskową.
d) malowania lub natryskową.
12. W skład Dokumentacji Techniczno Ruchowej wchodzi rysunek
a) techniczny.
b) złoŜeniowy.
c) warsztatowy.
d) technologiczny.
13. Do obsługi codziennej maszyn zalicza się
a) regulacje.
b) czyszczenie.
c) czyszczenie i regulacje.
d) czyszczenie i smarowanie elementów ruchomych.
14. Jakość wykonania połączeń rozłącznych zaleŜy od
a) grubości łączonych elementów.
b) dokładności wykonania otworów.
c) dokładności wykonania pasowania.
d) ostrości wiertła którym wiercono otwory.
15. Roboty blacharskie ujęte są w KNR o numerze
a) 2-01.
b) 2-02.
c) 2-03.
d) 3-01.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
16. Kontroli jakości dokonuje się na podstawie
a) kart instrukcyjnych.
b) rysunku technicznego.
c) rysunku złoŜeniowego.
d) rysunku aksonometrycznego.
17. Kalkulację robót montaŜowych wykonuje się na podstawie
a) Kart Nakładów Robocizny.
b) Kart Nakładów Rzeczowych.
c) Katalogów Nakładów Robocizny.
d) Katalogów Nakładów Rzeczowych.
18. Trawienie blach naleŜy wykonywać w pomieszczeniach
a) zamkniętych.
b) z otwartymi oknami.
c) zaopatrzonych w wyciągi.
d) zaopatrzonych w wentylację.
19. Ubranie drelichowe powinno być wykonane z
a) wełny.
b) bawełny.
c) wiskozy.
d) mikrofibry.
20. Okularów ochronnych uŜywa się podczas
a) trawienia blach.
b) przenoszenia blach.
c) malowania pędzlem.
d) oczyszczania blach płótnem ściernym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie montaŜu i demontaŜu elementów i zespołów blacharskich
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Numer
pytania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
TEST 2
Test wielokrotnego wyboru do jednostki modułowej „Wykonywanie izolacji
wodochronnych zbiorników”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1–14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1.d, 2.c, 3.d, 4.d, 5.d, 6.c, 7.b, 8.c, 9.d, 10.c, 11.d, 12.b, 13,c,
14.d, 15.b, 16.b, 17.d, 18.c, 19.c, 20.b.
Plan testu
N
r
za
d
an
ia
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
K
at
eg
o
ri
a
ce
lu
P
o
zi
o
m
w
y
m
ag
a
ń
Poprawna
Odpowiedź
1.
Ustalić rodzaj połączenia.
C
P
d
2.
Określić, do jakiej grupy połączeń naleŜy złącze
realizowane przy pomocy śruby i nakrętki.
B
P
c
3.
Określić, do jakiej grupy połączeń naleŜy złącze
realizowane przy pomocy nitów.
B
P
d
4.
Określić, kiedy naleŜy usunąć rdzę z naprawianych
wyrobów.
B
P
d
5.
Określić długość pęknięć zbiorników naprawianych bez
nakładek.
C
P
d
6.
Określić długość pęknięć zbiorników naprawianych
Z zastosowaniem nakładek.
B
P
c
7.
Ustalić optymalną odległość miedzy dyszą pistoletu do
malowania a powierzchnią malowaną.
C
P
b
8.
Ustalić rodzaj narzędzia przedstawionego na rysunku.
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
9.
Ustalić, jakimi gazami zasilany jest pistolet do
metalizacji natryskowej.
B
P
d
10.
Ustalić rodzaj kwasu do wytrawiania blachy.
B
P
c
11.
Określić jak często wykonywane są remonty generalne
maszyn blacharskich.
B
P
d
12.
Wyjaśnić w ramach, jakiego rodzaju obsługi
przeprowadza się smarowanie ruchomych części
maszyn blacharskich.
C
P
b
13.
Określić, jaki rodzaj połączenia przedstawiono na
rysunku.
B
P
c
14.
Określić, dla których pracowników przeznaczone są
karty instrukcyjne operacji.
B
P
d
15.
Określić na podstawie, jakiego dokumentu opracowane
są karty instrukcyjne dla kontroli jakości.
C
PP
b
16.
Określić sposób postępowania z zuŜytymi roztworami
kwasów.
C
PP
b
17.
Określić, jakie informacje zawarte są w KNR..
C
PP
d
18.
Ustalić sposób transportowania stęŜonych kwasów.
C
PP
c
19.
Ustalić wyposaŜenie przeciwpoŜarowe warsztatu
blacharskiego.
C
PP
c
20.
Ustalić sposób postępowania w przypadku stwierdzenia
nadpalenia przewodu zasilającego elektronarzędzie.
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyska 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane
są cztery moŜliwe odpowiedzi: a), b), c), d). Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. JeŜeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uwaŜasz za poprawną.
8. Test zawiera zadania z poziomu podstawowego, oraz zadania z poziomu
ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci trudności, gdyŜ są one na poziomie
wyŜszym niŜ pozostałe (dotyczy to pytań od 15 do20).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie
odpowiedzi.
12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Połączenie spawane jest połączeniem
a) ruchomym.
b) rozłącznym.
c) gwintowym.
d) nierozłącznym.
2. Połączenie realizowane przy pomocy śruby i nakrętki, jest połączeniem
a) ruchomym.
b) nieruchomym.
c) nieruchomym rozłącznym.
d) nieruchomym nierozłącznym.
3. Połączenie wykonywane przy pomocy nitów, jest połączeniem
a) ruchomym.
b) nieruchomym.
c) nieruchomym rozłącznym.
d) nieruchomym nierozłącznym.
4. Usuwanie rdzy z naprawianych wyrobów metalowych naleŜy przeprowadzić
a) po naprawie.
b) po pasywacji.
c) po malowaniu.
d) przed naprawą.
5. Bez nakładek moŜna naprawiać pęknięcia zbiorników o długości
a) 2–20 mm.
b) 4–30 mm.
c) 6–40 mm.
d) 8–50 mm.
6. Z zastosowaniem nakładek naprawia się pęknięcia zbiorników o długości powyŜej
a) 30 mm.
b) 40 mm.
c) 50 mm.
d) 60 mm.
7. Dysza pistoletu słuŜącego do malowania metodą natryskową powinna być oddalona
od malowanego elementu o
a) 25 mm.
b) 25 cm.
c) 35 mm.
d) 35 cm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
8. Na rysunku przedstawiono
.
a) urządzenie do piaskowania.
b) palnik acetylenowo tlenowy.
c) pistolet do metalizacji natryskowej.
d) pistolet do malowania natryskowego
9. Pistolet do metalizacji natryskowej naleŜy podłączyć do butli z tlenem
a) acetylenem i argonem.
b) propan-butanem, argonem.
c) acetylenem i dwutlenkiem węgla.
d) acetylenem i spręŜonym powietrzem.
10. Stal wytrawia się w 8–10% roztworze kwasu
a) solnego.
b) azotowego.
c) siarkowego.
d) fosforowego.
11. Remonty generalne maszyn blacharskich wykonuje się
a) codziennie.
b) raz w roku.
c) co dwa miesiące.
d) raz lub dwa razy w ciągu całego okresu eksploatacji maszyny.
12. Smarowanie ruchomych elementów maszyn oraz czyszczenie zalicza się do
a) remontów.
b) obsługi codziennej.
c) remontów generalnych.
d) przeglądów okresowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
13. Na rysunku przedstawiono połączenie
a) spawane.
b) nitowane.
c) gwintowe.
d) zgrzewane.
14. Karty instrukcyjne operacji przeznaczone są dla
a) kierownika.
b) brygadzisty.
c) kontroli jakości.
d) pracownika wykonującego daną operację.
15. Karty instrukcyjne dla kontroli jakości opracowywane są na podstawie
a) kart kalkulacyjnych.
b) karty technologicznej.
c) kart rozkroju arkuszy blachy.
d) kart instrukcyjnych trudniejszych operacji.
16. ZuŜyte roztwory kwasów
a) moŜna wylewać do kanalizacji.
b) niemoŜna wylewać do kanalizacji miejskiej.
c) moŜna wylewać do kanalizacji po ich rozcieńczeniu.
d) moŜna wylewać do kanalizacji po dolaniu do nich wapna.
17. KNR zawierają
a) rysunki detali.
b) rysunki złoŜeniowe.
c) nakłady czasu pracy.
d) nakłady czasu pracy, nakłady materiałów, nakłady pracy sprzętu.
18. Transport stęŜonych kwasów naleŜy wykonywać
a) tylko w dzień.
b) przy pomocy taczek.
c) przy pomocy wózków.
d) przenosząc ręcznie naczynia z kwasami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
19. Warsztat blacharski powinien być wyposaŜony w
a) koc gaśniczy.
b) gaśnice śniegową.
c) gaśnicę pianową oraz koc gaśniczy.
d) gaśnice proszkową lub koc gaśniczy.
20. Przed przystąpieniem do pracy elektronarzędziem stwierdzono, Ŝe posiada nadpalony
przewód zasilający. W związku z tym naleŜy
a) zaizolować przewód.
b) oddać narzędzie do naprawy.
c) dokonać samodzielnej naprawy
d) pracować narzędziem do czasu przybycia elektryka.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie montaŜu i demontaŜu elementów i zespołów blacharskich
Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź.
Numer
pytania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
7. LITERATURA
1. Kawecki J., Świdziński, J. Zgorzelski S.: Technologia Blacharstwo. WSiP, Warszawa 1991
2. Martinek W., Michnikowski Z.: Dekarstwo i blacharstwo budowlane. WSiP, Warszawa 1999
3. Stojanowski J.: Blacharstwo karoseryjne. WSiP, Warszawa 1978
4. Szenejko W.: Blacharstwo samochodowe. WKŁ, Warszawa 1967
5. Mały ilustrowany leksykon techniczny. Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 1983