background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
              NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
Grzegorz Lipczuk 

 

 
 
 
 
 
 

Organizowanie stanowiska pracy 
712[03].Z1.01 

 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Lucja Zegadło 
mgr inŜ. Piotr Miłosz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Grzegorz Lipczuk 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[03].Z1.01 
„Organizowanie  stanowiska  pracy”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu monter budownictwa wodnego.  
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

10 

5.1.  Zasady  organizacji  stanowiska  pracy,  zasady  pracy  zespołowej  oraz 

środki ochrony indywidualnej i zbiorowej 

10 

   5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2.  Zabezpieczenie i oznakowanie miejsca robót hydrotechnicznych 

13 

   5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Magazynowanie, składowanie materiałów i elementów budowlanych oraz 

gospodarka odpadami 

15 

   5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4.  Rodzaje  i  zasady  wykonywania  robót  hydrotechnicznych.  Elementy 

i materiały  budowlane  oraz  maszyny,  narzędzia  i  sprzęt  do  robót 
hydrotechnicznych oraz obsługa maszyn i urządzeń 

17 

   5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5.  Przepisy prawa wodnego 

21 

   5.5.1. Ćwiczenia 

21 

5.6.   Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz 

ochrony środowiska 

22 

   5.6.1. Ćwiczenia 

22 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

23 

7. Literatura 

36 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Organizowanie  stanowiska  pracy”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
monter budownictwa wodnego 712[03]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ć

wiczeń praktycznych. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe posłuŜyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.  
 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

712[03].Z1 

Technologia robót hydrotechnicznych 

712[03].Z1.01 

Organizowanie stanowiska pracy 

712[03].Z1.02 

Wykonywanie pomiarów zwi

ą

zanych z robotami hydrotechnicznymi 

712[03].Z1.03 

Wykonywanie robót melioracyjnych 

712[03].Z1.04 

Wykonywanie robót ziemnych  

i pogł

ę

biarskich  

712[03].Z1.05 

Wykonywanie budowli regulacyjnych 

712[03].Z1.06 

Zabudowa potoków górskich 

712[03].Z1.07 

Wykonywanie budowli pi

ę

trz

ą

cych 

712[03].Z1.08 

Wykonywanie zabezpiecze

ń

 przeciwpowodziowych 

712[03].Z1.09 

Wykonywanie sieci wodoci

ą

gowych i kanalizacyjnych 

712[03].Z1.10 

Obsługa urz

ą

dze

ń

 i obiektów 

hydrotechnicznych 

712[03].Z1.11 

Wykonywanie konserwacji  

i naprawy budowli wodnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Organizowanie  stanowiska 

pracy” uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

 

wykonywać przedmiary i obmiary robót hydrotechnicznych, 

 

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

 

magazynować, składować i transportować materiały budowlane, 

 

przewidywać  i  zapobiegać  zagroŜeniom  Ŝycia  i  zdrowia  podczas  wykonywania  robót 
hydrotechnicznych, 

 

stosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  i ochrony 
ś

rodowiska, 

 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

posługiwać się programami komputerowymi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

  W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonywania robót hydrotechnicznych,  

 

określić wyposaŜenie stanowiska pracy do robót hydrotechnicznych, 

 

dobrać odzieŜ ochronną i sprzęt ochrony indywidualnej do rodzaju wykonywanej pracy, 

 

przygotować miejsca składowania materiałów i elementów budowlanych przeznaczonych 
do wykonywania robót hydrotechnicznych, 

 

zabezpieczyć i oznakować wykopy, urwiska oraz lokalne zagłębienia terenu, 

 

zabezpieczyć i oznakować miejsca robót hydrotechnicznych, 

 

dobrać materiały do wykonywania robót hydrotechnicznych, 

 

dobrać  maszyny,  urządzenia,  sprzęt  i  narzędzia  do  wykonywania  określonych  robót 
hydrotechnicznych, 

 

przygotować do pracy oraz obsłuŜyć maszyny, urządzenia i sprzęt, 

 

dobrać przyrządy kontrolno-pomiarowe, 

 

zmontować, uŜytkować i zdemontować rusztowania oraz pomosty robocze, 

 

zagospodarować odpady, 

 

zastosować metody komunikowania się i współpracy z zespołem, 

 

zastosować przepisy prawa wodnego, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: 

Monter budownictwa wodnego 712[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

 

Organizowanie stanowiska pracy 712[03].Z1.01 

 

Temat:    Organizowanie stanowiska pracy do wyrobu kiszki faszynowej. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  organizowania  stanowisk  pracy  w  robotach 

hydrotechnicznych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować organizowanie stanowiska pracy, 

 

zorganizować stanowisko pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa. 

 
Czas:
 90 min. 
 
Środki dydaktyczne:
  

 

tarcica do wykonania kozłów, 

 

drut, 

 

narzędzia, 

 

faszyna, 

 

papier formatu A4, 

 

długopis. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.  

3.

 

Realizacja tematu: 

 

nauczyciel omawia najwaŜniejsze zasady organizacji miejsca pracy,  

 

uczniów  dzieli  na  grupy  3-4  osobowe,  mające  dostęp  do  materiałów  i  narzędzi 
potrzebnych do zorganizowania stanowiska do wyrobu kiszki faszynowej, 

 

kaŜda grupa organizuje stanowisko i wykonuje kiszkę faszynową, 

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, 

 

uczniowie omawiają organizację stanowiska pracy i prezentują wykonane ćwiczenie. 

4.

 

Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności jakie napotkali. 

5.

 

Nauczyciel analizuje pracę uczniów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Zakończenie zajęć 
 

Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni. 

 
Praca domowa 
 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat ogólnych zasad organizacji stanowisk pracy. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: 

Monter budownictwa wodnego 712[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

 

Organizowanie stanowiska pracy 712[03].Z1.01 

 

Temat:  Rodzaje i zasady wykonywania robót hydrotechnicznych. 

Cel ogólny:  Poznanie zasad wykonywania robót hydrotechnicznych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać rodzaje robót hydrotechnicznych,  

 

omówić zasady wykonywania robót hydrotechnicznych. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

metaplan, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 

Czas: 90 min. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

sprzęt audio-video, 

 

materiał filmowy, 

 

papier formatu A4, 

 

długopis. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja tematu: 

 

nauczyciel odtwarza materiał filmowy z róŜnymi robotami hydrotechnicznymi, 

 

kaŜdy uczeń wypisuje zaobserwowane roboty hydrotechniczne i je charakteryzuje, 

 

nauczyciel obserwuje pracę uczniów. 

5.

 

Uczeń omawia wykonywane czynności. 

6.

 

Nauczyciel analizuje pracę ucznia. 

 

Zakończenie zajęć 
 

Uporządkowanie stanowisko pracy. 

 

Praca domowa 
 

Odszukaj w literaturze widomości na temat robót hydrotechnicznych. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

5.     ĆWICZENIA 

 
5.1. 

Zasady  organizacji  stanowiska  pracy,  zasady  pracy 
zespołowej

 

oraz środki ochrony indywidualnej i zbiorowej 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  dokumentacji  projektowo  –  kosztorysowej  zorganizuj  stanowisko  do 

wyrobu  kiszki  faszynowej.  Wykonaj  odpowiednie  kozły  oraz  dobierz  narzędzia  i  materiały 
niezbędne wykonania kiszki faszynowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wypisać  czynności  związane  z  zorganizowaniem  stanowiska  do  wykonywania  kiszek 
faszynowych, 

2)

 

wykonać kozły oraz ustawić je w odpowiedni sposób, 

3)

 

dobrać materiały i narzędzia, 

4)

 

wykonać kiszkę faszynową, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

6)

 

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tarcica na kozły, 

 

faszyna, 

 

drut, 

 

narzędzia, 

 

długopis,  

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Po  obejrzeniu  materiału  filmowego  wypisz  najwaŜniejsze  cechy  oraz  zalety  pracy 

zespołowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

obejrzeć uwaŜnie materiał filmowy, 

2)

 

wypisać cechy pracy zespołowej, 

3)

 

wypisać zalety pracy zespołowej, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

metaplan. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

sprzęt audio-video, 

 

materiał filmowy, 

 

długopis, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz  sprzęt  ochrony  indywidualnej  i  odzieŜ  ochronną  do  robót  ziemnych 

wykonywanych  ręcznie  i  robót  ze  sprzętem  do  zagęszczania  gruntu  na  terenie  mocno 
zawilgoconym i w okresie jesienno-zimowym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać odpowiedni sprzęt ochrony indywidualnej, 

2)

 

dobrać odpowiednia odzieŜ roboczą, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

metaplan. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

długopis, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Ćwiczenie 4 

Napisz,  jakie  zasady  powinny  być  spełnione  podczas  wznoszenia  i  uŜytkowania 

rusztowań  oraz  pomostów  roboczych,  a  takŜe  podaj  parametry  pomostów  i  barierek 
ochronnych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

wypisać zasady wznoszenia rusztowań, 

2)

 

wypisać parametry pomostów i barierek ochronnych, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

metaplan. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

długopis, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2. 

Zabezpieczenie 

oznakowanie 

miejsca 

robót 

hydrotechnicznych

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Napisz  w  jaki  sposób  zabezpieczyłbyś  miejsce  robót  hydrotechnicznych  wykonywanych 

przez  koparkę,  a  w  jaki  sposób  i  przy  uŜyciu  jakich  materiałów  zabezpieczyłbyś  wykop, 
w którym prowadzone są ręczne roboty ziemne. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

opisać sposób zabezpieczenia miejsca robót prowadzonych sprzętem mechanicznym, 

2)

 

opisać sposób zabezpieczenia wykopu w którym prowadzone są roboty ręczne ziemne, 

3)

 

wypisać materiały uŜywane do zabezpieczania wykopów, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

metaplan. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

długopis, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Przy  uŜyciu  dostępnych  materiałów  słuŜących  do  zabezpieczania  wykopów  i  zagłębień 

terenu  zaprezentuj  sposób  zabezpieczenia  wykopu  przed  osobami  niepowołanymi  i  omów 
sposoby zabezpieczeń.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

sprawdzić dostępne materiały słuŜące do zabezpieczania wykopów, 

2)

 

oznakować i ustawić zabezpieczenie w odpowiedni sposób, 

3)

 

omówić sposoby zabezpieczeń, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

bariery zabezpieczające, 

 

stojaki, 

 

taśma zabezpieczająca foliowa, 

 

tablice ostrzegawcze, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3. Magazynowanie, składowanie materiałów i elementów 

budowlanych oraz gospodarka odpadami

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Napisz,  w  jaki  sposób  naleŜy  składować  materiały  budowlane  takie  jak:  tarcica,  stal 

zbrojeniowa, kiszka faszynowa, rury betonowe, cement.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

opisać sposób składowania tarcicy, 

2)

 

opisać sposób składowania stali zbrojeniowej, 

3)

 

opisać sposób składowania kiszki faszynowej, 

4)

 

opisać sposób składowania rur betonowych, 

5)

 

opisać sposób składowania cementu, 

6)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

7)

 

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metaplan. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

długopis, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Opisz gospodarkę odpadami na placu budowy. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

opisać zasady gospodarowania odpadów na placu budowy, 

2)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

3)

 

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

metaplan. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

długopis, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.4.  Rodzaje  i  zasady  wykonywania  robót  hydrotechnicznych. 

Elementy  i  materiały  budowlane  oraz  maszyny,  narzędzia 
i sprzęt  do  robót  hydrotechnicznych  oraz  obsługa  maszyn 
i urządzeń

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wybierz  z  tabeli  charakterystycznych  robót  wykonywanych  w  budownictwie 

hydrotechnicznym,  które  są  niezbędne  podczas  budowy  wałów  przeciwpowodziowych  oraz 
jazów Ŝelbetowych. Ustal ich kolejność. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

przeanalizować zawartość tabeli, 

2)

 

dobrać odpowiednie roboty do wykonywania wałów przeciwpowodziowych, 

3)

 

dobrać odpowiednie roboty do wykonywania jazów Ŝelbetowych, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

metaplan. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tabela zawierająca opisy wykonywania róŜnych robót hydrotechnicznych, 

 

długopis, 

 

kartka papieru A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  obejrzanego  materiału  filmowego  napisz,  jakie  roboty  były  wykonywane 

przez robotników i na jakich budowlach hydrotechnicznych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia,  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć uwaŜnie materiał filmowy, 

2)

 

wypisać rodzaje wykonywanych robót, 

3)

 

wypisać wykonywane budowle wodne, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

metaplan. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

sprzęt audio-video, 

 

materiał filmowy, 

 

długopis, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Z  przedstawionych  próbek  materiałów  budowlanych  wybierz  te,  które  stosowane  są 

w robotach hydrotechnicznych i scharakteryzuj, co najmniej cztery z nich. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wybrać  odpowiednie  próbki  materiałów  budowlanych  wykorzystywanych  w  robotach 
hydrotechnicznych, 

2)

 

scharakteryzować co najmniej cztery z nich, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbki materiałów budowlanych, 

 

długopis, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Ćwiczenie 4 

Dobierz  sprzęt,  narzędzia  i  sprzęt  pomiarowy  stosowany  do  wykonywania  robót 

ziemnych w budownictwie hydrotechnicznym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

wypisać nazwy sprzętu uŜywanego do wykonywania robót ziemnych, 

2)

 

wypisać nazwy narzędzi do wykonywania robót ziemnych, 

3)

 

wypisać nazwy sprzętu pomiarowego uŜywanego podczas robót ziemnych, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

metaplan. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

długopis, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

W tabeli wymieniono róŜne nazwy narzędzi i maszyn, a na tablicach zostały umieszczone 

ponumerowane  zdjęcia  maszyn  i  narzędzi.  Wybierz  te  narzędzia  i  maszyny,  które  są 
wykorzystywane przy robotach hydrotechnicznych i przypisz im numer zdjęcia, na którym są 
przedstawione.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować zawartość tabeli, 

2)

 

wypisać odpowiednie narzędzia i przypisać im odpowiedni numer fotografii, 

3)

 

wypisać odpowiednie maszyny i przypisać im odpowiedni numer fotografii, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

metaplan. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tabela zawierająca spis narzędzi i maszyn, 

 

tablice ze zdjęciami narzędzi i maszyn, 

 

długopis, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 6 

Napisz,  jakie  rozróŜnia  się  cele  obsługi  maszyn  i  urządzeń  oraz  scharakteryzuj  kaŜdy 

z nich. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

wypisać rodzaje obsługi, 

2)

 

scharakteryzować poszczególne rodzaje obsługi, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

metaplan. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

długopis, 

 

kartka papieru A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5.5. Przepisy prawa wodnego 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Za  pomocą  komputera  i  połączenia  internetowego  znajdź  przepisy  prawa  wodnego  oraz 

wypisz na kartce jego główne działy i rozdziały. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

połączyć się za pomocą komputera z Internetem, 

2)

 

odnaleźć odpowiednie przepisy za pomocą wyszukiwarki internetowej, 

3)

 

zapisać na kartce główne działy i rozdziały,  

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

5)

 

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

metaplan. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z podłączeniem do Internetu, 

 

długopis, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

5.6. 

Przepisy 

bezpieczeństwa 

higieny 

pracy, 

ochrony 

przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska 

 
5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wypisz,  jakie  przepisy  prawne  mówią  o  zasadach  bhp,  ochronie  środowiska  i  ochronie 

przeciwpoŜarowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wypisać akty prawne, 

2)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

3)

 

dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

metaplan. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

długopis, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki

 

do  jednostki  modułowej  ,,Organizowanie 

stanowiska pracy”. 

 

 

Test składa się z 21 zadań, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 12, 15, 16, 17, 19, 20, 21 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 9, 7, 10, 11, 13, 14, 18 zadań jest z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. c, 4. b, 5. d, 6. b, 7. a, 8. c, 9. c, 10. b, 11. d, 
12. a, 13. b, 14. c, 15. d, 16. b, 17. c, 18. a, 19. d, 20. d, 21. b. 

 
Plan testu

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić organizację pracy 

Określić środki ochrony indywidualnej 

P 

RozróŜnić środki ochrony indywidualnej 

A 

P 

Scharakteryzować zabezpieczanie wykopów 

PP 

Określić sposoby przechowywania 
materiałów budowlanych 

P 

Określić sposoby przechowywania 
materiałów budowlanych 

B 

P 

Scharakteryzować materiały budowlane 

C 

PP 

Rozpoznać maszyny budowlane 

Scharakteryzować rodzaje obsługi urządzeń 
i maszyn 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

10 

Scharakteryzować prace na wysokościach 

C 

PP 

11 

Scharakteryzować umocnienia rowów 

C 

PP 

12 

Rozpoznać środki ochrony indywidualnej 

A 

P 

13 

Scharakteryzować pracę zespołową 

C 

PP 

14 

Rozpoznać części rusztowań 

A 

PP 

15 

Określić zasady zabezpieczania wykopu 

B 

P 

16 

RozróŜniać rodzaje robót hydrotechnicznych 

A 

P 

17 

Rozpoznać materiały budowlane 

P 

18 

Scharakteryzować materiały budowlane 

C 

P 

19 

Określić sposób składowania materiałów 
budowlanych 

B 

P 

20 

Określić przepisy BHP 

P 

21 

Określić przepisy przeciwpoŜarowe 

P 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu, 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.

 

Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Uczeń powinien otrzymać równieŜ oddzielną kartkę na brudnopis. 

7.

 

Zapewnić uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

8.

 

Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

9.

 

Postarać  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

10.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.

 

Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

12.

 

Sprawdzić wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

13.

 

Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

14.

 

Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

15.

 

Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 
niepowodzeń dydaktycznych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

4.

 

Test  zawiera  21  zadań  dotyczących  organizowania  stanowiska  pracy.  Są  to  zadnia 
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.  

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 
zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

 

Powodzenia

 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Niewłaściwa organizacja stanowiska pracy wpływa na 
a)

 

podwyŜszenie bezpieczeństwa pracy. 

b)

 

zmniejszenie wysiłku. 

c)

 

zwiększenie czasu pracy. 

d)

 

zmniejszenie uciąŜliwości pracy. 

 

2.

 

Do środków ochrony indywidualnej nie zaliczamy 
a)

 

odzieŜy ciepłochronnej. 

b)

 

nauszników przeciwhałasowych. 

c)

 

nakolanników. 

d)

 

odzieŜy roboczej. 

 

3.

 

Do ochrony głowy uŜywamy 
a)

 

czapki. 

b)

 

beretu. 

c)

 

kasku. 

d)

 

przyłbicy. 

 

4.

 

Wykop przed osobami niepowołanymi zabezpieczamy za pomocą 
a)

 

sznurka. 

b)

 

barier. 

c)

 

gałęzi. 

d)

 

nie zabezpieczamy. 

 

5.

 

Cement przechowujemy 
a)

 

na powietrzu. 

b)

 

w wiaderkach. 

c)

 

w wilgotnych pomieszczeniach. 

d)

 

w suchych pomieszczeniach. 

 

6.

 

W pozycji pionowej przechowujemy rury betonowe o średnicy powyŜej 
a)

 

400 mm. 

b)

 

600 mm. 

c)

 

800 mm. 

d)

 

1000 mm. 

 

7.

 

Piasek  jest  to  naturalnie  rozdrobniony  materiał  kamienny  złoŜony  z  ziaren  o  wielkości 
nieprzekraczającej 
a)

 

5 mm. 

b)

 

4 mm. 

c)

 

3 mm. 

d)

 

2 mm. 

 

8.

 

Do koparek ze względu na sposób odspajania gruntu nie zaliczamy koparek 
a)

 

podsiębiernych. 

b)

 

przedsiębiernych. 

c)

 

nasiębiernych. 

d)

 

zgarniakowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

9.

 

Do obsługi maszyn i urządzeń nie naleŜy obsługa 
a)

 

jednokrotna. 

b)

 

codzienna. 

c)

 

tygodniowa. 

d)

 

okresowa. 

 

10.

 

Prace na wysokości występują, gdy wykonywane są powyŜej powierzchni terenu o 

a)

 

0,5 m. 

b)

 

1,0 m. 

c)

 

1,5 m. 

d)

 

2,0 m. 

 

11.

 

Do środków ochrony indywidualnej na wysokościach zaliczamy 

a)

 

drabinki. 

b)

 

siatki. 

c)

 

balustrady. 

d)

 

linki. 

 

12.

 

Prawidłowa gospodarka odpadami polega na 

a)

 

unikaniu powstawania odpadów. 

b)

 

wywiezieniu ich do lasu. 

c)

 

spaleniu śmieci. 

d)

 

zakopaniu. 

 

13.

 

Zalety pracy zespołowej to 

a)

 

moŜliwość prowadzenia do zmiany zachowania na skutek wpływu innych ludzi. 

b)

 

odciąŜenie  aparatu  kierowniczego  od  wykonywania  zadań  w  miarę  prostych, 
rutynowych, o niskim stopniu odpowiedzialności. 

c)

 

moŜliwość pojawienia się w zespole lidera. 

d)

 

zmuszenie  do  częściowej  rezygnacji  z  własnych  ambicji  na  rzecz  norm  i  wartości 
funkcjonujących w zespole. 

 

14.

 

Pomosty układane z płyt pomostowych powinny mieć grubość nie mniejszą niŜ 

a)

 

15 mm. 

b)

 

20 mm. 

c)

 

25 mm. 

d)

 

30 mm. 

 

15.

 

Odległość bariery od krawędzi wykopu nie powinna być mniejsza niŜ 

a)

 

3,0 m. 

b)

 

2,5 m. 

c)

 

2,0 m. 

d)

 

1,0 m. 

 

16.

 

Prace ziemne moŜna podzielić na dwa rodzaje, jeden z nich to 

a)

 

podkopy. 

b)

 

wykopy. 

c)

 

spulchnianie. 

d)

 

zagęszczania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

17.

 

Do prefabrykatów zaliczamy 

a)

 

druty zbrojeniowe. 

b)

 

tarcicę. 

c)

 

płyty aŜurowe. 

d)

 

faszynę. 

 

18.

 

Deski z tarcicy iglastej dzieli się na klasy 

a)

 

I – IV. 

b)

 

I – V. 

c)

 

I – VI. 

d)

 

I – X. 

 

19.

 

Faszynę i wyroby faszynowe składujemy w stosach o wysokości 

a)

 

1,0 – 1,5m. 

b)

 

1,4 – 1,9 m. 

c)

 

1,5 – 2,0 m. 

d)

 

1,6 – 2,2 m. 

 

20.

 

Stosując się do przepisów BHP przy wykonywaniu robót ziemnych nie naleŜy 

a)

 

ustawiać tablic ostrzegawczych. 

b)

 

pracować przy zabezpieczonych skarpach wykopów. 

c)

 

uŜywać butów gumowych na gruntach wilgotnych. 

d)

 

pracować w zasięgu sprzętu mechanicznego. 

 

21.

 

Do podręcznego sprzętu gaśniczego nie zaliczamy 

a)

 

bosaków. 

b)

 

grabi. 

c)

 

siekier. 

d)

 

gaśnic. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko:…………………………………………………….. 

 

Organizowanie stanowiska pracy 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
  

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Organizowanie  stanowiska 
pracy” 

 

 
Test składa się z 21 zadań, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 20, 21 są z poziomu podstawowego,

 

 

zadania 4, 7, 10, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. c, 5. d, 6. b, 7. c, 8. b, 9. d, 10. a, 11. b, 
12. d, 13. c, 14. a, 15. b, 16. c, 17. d, 18. a, 19. b, 20. d, 21. b. 

Plan testu

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić organizację pracy 

Określić środki ochrony indywidualnej 

P 

Określić sposoby zabezpieczenia wykopu 

B 

P 

Scharakteryzować elementy 
zabezpieczanie wykopów 

PP 

RozróŜnić środki ochrony indywidualnej 

P 

Określić sposoby przechowywania 
materiałów budowlanych 

B 

P 

Scharakteryzować materiały budowlane 

C 

PP 

Rozpoznać maszyny budowlane 

RozróŜnić roboty hydrotechniczne 

P 

10 

Scharakteryzować prace na wysokościach 

C 

P 

11 

Rozpoznać części rusztowań 

A 

P 

12 

Rozpoznać części rusztowań 

A 

P 

13 

Określić rodzaje obsługi sprzętu i maszyn 

B 

P 

14 

Określić prawidłową gospodarkę 
odpadami 

B 

P 

15 

Określić zasady zabezpieczania wykopu 

B 

P 

16 

Określić sposób zabezpieczenia terenu 
pracy sprzętu mechanicznego 

B 

P 

17 

Rozpoznać materiały umocnieniowe 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

18 

Scharakteryzować materiały budowlane 

C 

PP 

19 

Scharakteryzować pracę zespołową 

C 

PP 

20 

Określić przepisy BHP 

 

21 

Określić przepisy przeciwpoŜarowe 

P 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu, 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.

 

Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Uczeń powinien otrzymać równieŜ oddzielną kartkę na brudnopis. 

7.

 

Zapewnić uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

8.

 

Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

9.

 

Postarać  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

10.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.

 

Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

12.

 

Sprawdzić wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

13.

 

Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  
sprawiły uczniom największe trudności. 

14.

 

Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

15.

 

Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 
niepowodzeń dydaktycznych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  21  zadań  dotyczących  organizowania  stanowiska  pracy.  Są  to  zadnia 
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.  

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 
zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie  
na później. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia

 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.

 

Właściwa organizacja stanowiska pracy wpływa na 

a)

 

obniŜenie bezpieczeństwa pracy. 

b)

 

zmniejszenie wysiłku. 

c)

 

wydłuŜenie czasu pracy. 

d)

 

zwiększenie uciąŜliwości pracy. 

 

2.

 

Rękawice ochronne nie chronią rąk przed 

a)

 

przecięciami. 

b)

 

przekuciami. 

c)

 

poceniem. 

d)

 

otarciami. 

 

3.

 

Podczas pracy w wykopie, wykop naleŜy zabezpieczyć gdy jego głębokość przekracza 

a)

 

1,0 m. 

b)

 

1,2 m. 

c)

 

1,5 m. 

d)

 

2,0 m. 

 

4.

 

Do obudowy wykopu uŜywa się desek klasy nie niŜszej niŜ 

a)

 

II. 

b)

 

III. 

c)

 

IV. 

d)

 

nie uŜywa się desek. 

 

5.

 

Do środków ochrony indywidualnej nie zaliczamy 

a)

 

rękawic antywibracyjnych. 

b)

 

nauszniki przeciwhałasowe. 

c)

 

nakolanniki. 

d)

 

odzieŜ roboczą. 

 

6.

 

W magazynach zamkniętych przechowujemy 

a)

 

faszynę. 

b)

 

gwoździe. 

c)

 

piasek. 

d)

 

Ŝ

wir. 

 

7.

 

Piasek jest to kruszywo grube złoŜone z ziaren o wielkości 

a)

 

poniŜej 20 mm. 

b)

 

poniŜej 10 mm. 

c)

 

powyŜej 5 mm. 

d)

 

powyŜej 10 mm. 

 

8.

 

Do robót ziemnych nie wykorzystujemy 

a)

 

spycharki. 

b)

 

dźwigu. 

c)

 

walca wibracyjnego. 

d)

 

koparki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

9.

 

Do wykopów nie zaliczamy 

a)

 

regulacje rzek. 

b)

 

budowę kanałów. 

c)

 

wykopy fundamentowe. 

d)

 

budowę zapór. 

 

10.

 

Bezpośredni obowiązek nadzoru nad robotami na wysokości spoczywa na 

a)

 

kierowniku budowy. 

b)

 

inspektorze nadzoru. 

c)

 

majstrze. 

d)

 

na wszystkich pracownikach. 

 

11.

 

Poręcz pośrednią na rusztowaniach mocuje się na wysokości 

a)

 

0,5 m. 

b)

 

0,6 m. 

c)

 

0,7 m. 

d)

 

0,8 m. 

 

12.

 

Szerokość pomostów roboczych wynosi nie mniej niŜ 

a)

 

40 cm. 

b)

 

50 cm. 

c)

 

60 cm. 

d)

 

70 cm. 

 

13.

 

Do obsługi maszyn i urządzeń nie zalicza się obsługi 

a)

 

jednokrotnej. 

b)

 

codziennej. 

c)

 

tygodniowej. 

d)

 

okresowej. 

 

14.

 

Prawidłowa gospodarka odpadami polega na 

a)

 

unikaniu powstawania odpadów. 

b)

 

wywiezieniu do lasu. 

c)

 

spaleniu śmieci. 

d)

 

pozostawieniu na miejscu. 

 

15.

 

Na rozpory przy zabezpieczaniu wykopów uŜywa się drewna okrągłego o średnicy 

a)

 

10-16 cm. 

b)

 

14-20 cm. 

c)

 

16-20 cm. 

d)

 

16-22 cm. 

 

16.

 

Miejsce pracy sprzętu mechanicznego zabezpieczamy za pomocą 

a)

 

osoby pilnującej. 

b)

 

barier. 

c)

 

tablic ostrzegawczych. 

d)

 

taśm. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

17.

 

Do umocnienia skarp nad woda nie uŜywa się 

a)

 

obsiewu traw. 

b)

 

brzegoskłonów. 

c)

 

darniny. 

d)

 

materacy faszynowych. 

 

18.

 

Deski z tarcicy liściastej dzieli się na klasy 

a)

 

I – III. 

b)

 

I – IV. 

c)

 

I – V. 

d)

 

I – VI. 

 

19.

 

Do wad pracy zespołowej zaliczamy 

a)

 

podniesienie wydajności pracy. 

b)

 

moŜliwość prowadzenia do zmiany zachowania na skutek wpływu innych ludzi. 

c)

 

wzmacnianie się więzii pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu. 

d)

 

stworzenie  warunków  do  wykorzystania  indywidualnych  umiejętności  w  interesie 
zespołu. 

 

20.

 

Stosując się do przepisów bhp przy wykonywaniu robót ziemnych nie naleŜy 

a)

 

ustawiać tablic ostrzegawczych. 

b)

 

pracować przy zabezpieczonych skarpach wykopów. 

c)

 

uŜywać butów gumowych na gruntach wilgotnych. 

d)

 

pracować w zasięgu sprzętu mechanicznego. 

 

21.

 

Do podręcznego sprzętu gaśniczego nie zaliczamy 

a)

 

bosaków. 

b)

 

grabi. 

c)

 

koców gaśniczych. 

d)

 

gaśnic. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko:…………………………………………………….. 

 

Organizowanie stanowiska pracy 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

Razem:   

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

7. LITERATURA

 

 
1.

 

Czerny B.: Organizacja i mechanizacja robót wodno-melioracyjnych. Arkady, Warszawa 
1963 

2.

 

Mirski J.: Organizacja budowy. WSiP, Warszawa 1999 

3.

 

Pałys F., Smoręda Z.: Poradnik technika melioranta. PWRiL, Warszawa 1982 

4.

 

Praca zbiorowa: Poradnik majstra robót wodno-melioracyjnych. PWRiL, Warszawa 1971 

5.

 

Praca zbiorowa: Nowy poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2004 

6.

 

Rytel Z., Serafin B., Skibiński J.: Budownictwo i melioracje. WSiP, Warszawa 1978 

7.

 

Szachułowicz J.: Prawo wodne i Komentarz. Lewis Nexis, Warszawa 2006 

 
Czasopismo: 
„Gospodarka Wodna”