background image

Wada postawy: Klatka piersiowa kurza i kolana ko

ślawe  

1/3

 

Konspekt do zaj

ęć gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej. 

 

1.  Wada: Klatka piersiowa kurza i kolana ko

ślawe. 

2.  Temat: Nauka zabawy „Jastrz

ąb leci”. 

3.  Cel: Kształtowanie przeponowego toru oddechowego. 
4. Klasa: 

Druga. 

5. Miejsce: 

Sala 

gimnastyczna. 

6. Liczba 

ćwiczących: 8 osób. 

7.  Czas Trwania: 45 minut. 
8.  Pomoce: szarfa, woreczek, kocyk.. 

 
 

Tok lekcji 

Cel 

ćwiczenia Opis 

ćwiczenia dozowanie 

Uwagi 

metodyczno- 

organizacyjne 

cz

ęść I wstępna  

1. Organizacja 
zaj

ęć. 

Przygotowanie 
organizmu do 
wysiłku. 
Przygotowanie do 
zaj

ęć, wyrobienie 

nawyku 
samokontroli.  

Zbiórka, skorygowanie 
postawy, powitanie 
grupy, podanie tematu. 

3 min. 

Zwracamy 
uwag

ę na 

prawidłow

ą 

postaw

ę. Dzieci 

koryguj

ą ją 

przed lustrami. 
Staramy si

ę 

motywowa

ć 

dzieci do 

ćwiczeń. 
 

2. Zabawa 
o

żywiająca. 

Przygotowanie 
organizmu do 
wysiłku. 

Zabawa „Jastrz

ąb leci”. 

Swobodny bieg mi

ędzy 

obr

ęczami (o jedną 

mniej ni

ż ćwiczących), 

ramiona w bok. Na 
sygnał „Jastrz

ąb leci” 

dziecko zajmuje 
miejsce w najbli

ższej 

obr

ęczy i siada 

skrzy

żnie, plecy proste, 

r

ęce dociskają kolana 

do podłogi.   

3 min. 

 

3. 

Ćwiczenia 

oddechowe. 

Kształtowanie 
przeponowego 
toru 
oddechowego. 

Le

żenie tyłem, nogi 

ugi

ęte. Wdech, 

nabieramy powietrza 
do przepony i silny 
wydech – uwypukli

ć 

brzuch w czasie 
wdechu. 

10 razy 

Pami

ętamy o 

akcencie na faz

ę 

wydechu. 

cz

ęść II główna  

1. 

Ćwiczenia 

obr

ęczy 

barkowej i 
ramion. 

Wzmocnienie 
mi

ęśni obręczy 

barkowej i 
ramion.  

Le

żenie tyłem na 

ławeczce uko

śnie 

opartej o drabink

ę i 

podci

ąganie się do 

góry. 

6 razy 

Mi

ędzy 

kolanami piłka. 

background image

Wada postawy: Klatka piersiowa kurza i kolana ko

ślawe  

2/3

 

Tok lekcji 

Cel 

ćwiczenia Opis 

ćwiczenia dozowanie 

Uwagi 

metodyczno- 

organizacyjne 

2. 

Ćwiczenia nóg  Wzmocnienie 

mi

ęśni nóg. 

Siad ugi

ęty, woreczek 

mi

ędzy kolanami, 

podudzia zwi

ązane 

szarf

ą, wyprost kolan.  

6 razy 

 

3. 

Ćwiczenia 

oddechowe. 

Poprawa 
czynno

ści 

oddechowych 

Dzieci siedz

ą na 

krzesłach. Ka

żde 

trzyma, szeroko lask

ę, 

opart

ą o uda. Wyprost 

ramion i wdech.  
Szybki powrót i 
„mocny” wydech 
powietrza.  

8 razy 

Dzieci 
akcentuj

ą fazę 

wydechu. 

4. 

Ćwiczenia 

mi

ęśni 

po

śladkowych i 

mi

ęśni brzucha. 

Wzmocnienie 
mi

ęśni brzucha i 

mi

ęśni 

po

śladkowych. 

Le

żenie tyłem, kostki 

zwi

ązane szarfą. 

Dziecko wykonuje 
wznos prostych nóg w 
gór

ę, wytrzymuje i 

wolno je opuszcza. 

5 razy 

 

5. 

Ćwiczenia 

równowa

żne z 

elementami 

ćwiczeń 
oddechowych.. 

Ćwiczenia 
pogł

ębiające fazę 

wydechu.  

Marsz po linie, ramiona 
wzdłu

ż tułowia. Wdech 

– ramiona w gór

ę, 

wydech – powrót. 

4 razy 

Akcent na 
pogł

ębiony 

wydech. 

6. 

Ćwiczenia 

chwytne w 
odci

ążeniu. 

Wzmocnienie 
mi

ęśni 

wysklepiaj

ących 

stopy. 

Le

żenie tyłem, nogi 

ugi

ęte, stopy oparte o 

drabink

ę. Zadaniem 

dziecka jest 
uchwycenie palcami 
szarfy zawieszonej na 
drabince i odwieszenie 
jej w innym miejscu.  

3 razy 
ka

żda noga 

Ćwiczy raz 
jedna, raz druga 
noga. 

7. 

Ćwiczenia 

grzbietu i 
po

śladków. 

Wzmocnienie 
mi

ęśni: 

- prostownika 

grzbietu 
odcinka 
piersiowego. 

- po

śladkowych. 

ściągających 
łopatki. 

 

Podpór tyłem, piłka 
mi

ędzy  kolanami. 

Swobodny spacer po 
sali. Na sygnał dzieci 
odpoczywaj

ą, 

opuszczaj

ą biodra do 

siadu podpartego.  

5 razy. 

 

background image

Wada postawy: Klatka piersiowa kurza i kolana ko

ślawe  

3/3

 

Tok lekcji 

Cel 

ćwiczenia Opis 

ćwiczenia dozowanie 

Uwagi 

metodyczno- 

organizacyjne 

8. 

Ćwiczenia 

oddechowe. 

Kształtowanie 
przeponowego 
toru oddechowego 

Le

żenie tyłem, ramiona 

wzdłu

ż tułowia, nogi 

ugi

ęte. Dziecko 

przesuwa ramiona w 
bok – wdech. Wydech 
z równoczesnym 
powrotem ramion i 
akcentem na prac

ę 

przepony. 

10 razy 

Na klatce 
piersiowej 
woreczek. 

9. Zwisy. 

Wzmocnienie 
mi

ęśni brzucha, 

rozci

ąganie 

kr

ęgosłupa 

Ramiona szeroko, zwis 
wahadłowy na boki, 
nogi zł

ączone w 

kostkach.  

10 s. 

 

10. Zabawa 
bie

żna. 

Korygowanie 
postawy w 
pozycji siedz

ącej, 

rozci

ągnięcie 

mi

ęśni udowych. 

„Murarz i cegły” 
Na 

środku sali 

wyznaczamy korytarz 
szeroko

ści około 2 

metrów, w którym 
porusza si

ę „murarz”. 

Pozostałe dzieci na 
sygnał przebieraj

ą na 

przeciwległ

ą stronę sali 

gimnastycznej. 
Zadaniem „murarza” 
jest chwytanie dzieci w 
obr

ębie korytarza. 

Schwytane dziecko 
staje si

ę cegłą, tworzy 

mur siadaj

ąc skrzyżnie. 

3 min. 

Dzieci tworz

ące 

mur, siedz

ąc 

skrzy

żnie 

dociskaj

ą 

kolana do 
podłogi. 
Zwracamy 
uwag

ę na 

prawidłow

ą 

postaw

ę.   

Cz

ęść III – końcowa 

1. 

Ćwiczenia 

uspokajaj

ące. 

Nauka 
poprawnego 
chodu i 
wyrobienie 
nawyku 
prawidłowej 
postawy. 

Spacer po sali. Dzieci 
staraj

ą się prawidłowo 

stawia

ć stopy. Na 

sygnał zatrzymuj

ą się 

przed lustrami i 
koryguj

ą postawę.  

2-3 min. 

Prawidłowa 
postawa oraz 
ustawienie stóp. 
Chwalimy 
dzieci za 
prawidłowo 
wykonane 

ćwiczenia, 
motywuj

ąc je do 

ćwiczeń w 
domu.  

2. Omówienie 
lekcji. 

Motywacja 
uczniów do 
samodzielnej 
pracy. 

Zbiórka. Omówienie 
lekcji. Zach

ęcenie 

dzieci do wykonywania 

ćwiczeń w domu. 
Po

żegnanie.  

2 min. 

 

 
 
Opracowała: Magdalena Mikrut.