background image

„Agresja i przemoc wśród młodzieży”

Scenariusz lekcji godziny 

wychowawczej 

      

                                                           Beata Maj

                                                         Pedagogika Kwalifikacyjna

                                                        Studia podyplomowe

background image

Lekcja godziny wychowawczej przeprowadzona w gimnazjum

Druga jednostka lekcyjna

          Temat; Dlaczego zachowujemy się agresywnie?

CEL OGÓLNY;Uczeń wie  jak unikać agresywnego zachowania, i jak 
zapobiegać takim zachowaniom a także uczeń uświadamia sobie różne 
przyczyny zachowań  agresywnych, 

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi rozpoznać i nazwać emocje wywołujące agresje

Potraf określić przyczyny zachowań agresywnych

potrafi przewidzieć jakie sytuacje wywołują agresje 

wie jak unikać i gdzie może szukać pomocy w wyniku przejawów 
agresji i przemocy

• wyjaśnić zachowanie agresywne jako skutek niezaspokojenia 
potrzeb, chęć zdobycia atrakcyjnych dóbr, normę związaną z 
przynależnością do danej grupy, efekt niskiej samooceny, sposób 
opieki czy wychowania i powód uzyskania poczucia siły,

• zmodyfikować zachowanie tak, by nie było ono agresywne,

• zaprezentować zachowania nieagresywne sytuacjach będących 
potencjalnymi przyczynami zachowań agresywnych.

 Czas lekcji ; 45 minut

Materiały; (Środki dydaktyczne)

ankieta

pogadanka

markery

background image

arkusze papieru

arkusze z zadaniami do wypełnienia

 
Metody;

praca z tekstem

uzupełnianie zdań

praca w grupach

praca indywidualna (przy wypełnianiu ankiety)

Aranżacja przestrzeni; uczniowie siedzą w kręgu

Przebieg zajęć:

Czynności organizacyjne(sprawdzenie listy) (5min)

1. Nauczyciel wita się z klasą, uczniowie wspólnie utworzyli krąg z 

krzesełek i siedzą skierowani twarzami do siebie (nauczyciel jest 
częścią tego kręgu)

2. Przedstawia uczniom temat, nawiązanie do poprzedniej lekcji i prosi 

uczniów o własne przemyślenia i wnioski podczas lekcji.

3. Uczniowie zostają podzielenia na 5,6 grup ( w zależności od 

liczebności klasy,uczniowie siedzą obok siebie, po 2 lub trzy osoby)
Każda grupa otrzymuje opis jednej sytuacji, którą ma 
przeanalizować. Następnie członkowie grupy wypełniają tabelkę 
wspólnie  i prezentują  na forum klasy. Prowadzący stara się 
naprowadzić uczniów na odkrycie określonych mechanizmów 
zachowań agresywnych.

background image

Arkusz z sytuacjami

 ( załącznik)      czas ( 20 min)

Sytuacja I

Kasia przynosi do szkoły nową kasetę ulubionego zespołu Ewy. Ewa 
chce ją pożyczyć i przesłuchać w domu. Kasia kategorycznie 
odmawia. Podczas przerwy Ewa wyjmuje ukradkiem kasetę z 
plecaka Kasi i zabiera.
AGRESOR

I. Dlaczego to zrobiła? (motywy 
działania)

III. Co czuje? Jakie posiada cechy?

II. Jakie odniosła korzyści?

IV. Co zrobić, aby nie zostać 
agresorem?

OFIARA

I. Co czuje? Jakie posiada cechy?

III. Co traci?

II. Co sprawiło, że osoba stała się ofiarą?

IV. Jak się obronić przed agresją?

Sytuacja II

Przyjaciele Wojtka dokuczają Michałowi. Mają pretensje do Wojtka, 
że on nie robi tego samego co oni. Następnego dnia Wojtek przypina 
na plecach Michała kartkę z napisem „Jestem głupi".

AGRESOR

I. Dlaczego to zrobiła? (motywy 
działania)

III. Co czuje? Jakie posiada cechy?

II. Jakie odniosła korzyści?

IV. Co zrobić, aby nie zostać 
agresorem?

background image

1. OFIARA

 

 

I. Co czuje? Jakie posiada cechy?

III. Co traci?

II. Co sprawiło, że osoba stała się ofiarą?

IV. Jak się obronić przed agresją?

Sytuacja III

Nauczyciel przy całej klasie skrzyczał Darka. Na przerwie do Darka 
podszedł kolega z innej klasy i chciał się umówić na mecz. Darek 
powiedział „ odczep się" i popchnął go na ścianę.

AGRESOR

I. Dlaczego to zrobiła? (motywy 
działania)

III. Co czuje? Jakie posiada cechy?

II. Jakie odniosła korzyści?

IV. Co zrobić, aby nie zostać 
agresorem?

OFIARA

I. Co czuje? Jakie posiada cechy?

III. Co traci?

II. Co sprawiło, że osoba stała się ofiarą?

IV. Jak się obronić przed agresją?

Sytuacja IV

Adam jest bardzo słabym uczniem, jest też najmniejszy i najsłabszy w 
klasie. Na swoim podwórku zmusza młodsze dzieci, aby go słuchały i 
często jest wobec nich agresywny.

background image

AGRESOR

I. Dlaczego to zrobiła? (motywy 
działania)

III. Co czuje? Jakie posiada cechy?

II. Jakie odniosła korzyści?

IV. Co zrobić, aby nie zostać 
agresorem?

OFIARA

I. Co czuje? Jakie posiada cechy?

III. Co traci?

II. Co sprawiło, że osoba stała się ofiarą?

IV. Jak się obronić przed agresją?

Sytuacja V

Rodzice zostawili w domu trzynastoletnią Ule i jej trzyletnią siostrę 
Asię i polecili, aby Ula zaopiekowała się siostrą. Kiedy Asia potłukła 
ulubiony wazon mamy, Ula zaczęła krzyczeć i dała jej kilka mocnych 
klapsów.

AGRESOR

I. Dlaczego to zrobiła? (motywy 
działania)

III. Co czuje? Jakie posiada cechy?

II. Jakie odniosła korzyści?

IV. Co zrobić, aby nie zostać 
agresorem?

OFIARA

I. Co czuje? Jakie posiada cechy?

III. Co traci?

II. Co sprawiło, że osoba stała się ofiarą?

IV. Jak się obronić przed agresją?

background image

Sytuacja VI

Grupa chłopców włóczyła się po osiedlu w sobotni wieczór. Byli 
znudzeni i nie mieli żadnych pomysłów na spędzenie czasu. W 
pewnej chwili jeden z nich zaczął rzucać kamieniami w uliczną 
latarnię, pozostali chłopcy wyraźnie się ożywili. Wywrócili kosz na 
śmieci i zaczęli niszczyć znak drogowy.

AGRESOR

I. Dlaczego to zrobiła? (motywy 
działania)

III. Co czuje? Jakie posiada cechy?

II. Jakie odniosła korzyści?

IV. Co zrobić, aby nie zostać 
agresorem?

OFIARA

I. Co czuje? Jakie posiada cechy?

III. Co traci?

II. Co sprawiło, że osoba stała się ofiarą?

IV. Jak się obronić przed agresją?

 Poszczególne sytuacje są wspólnie z nauczycielem omawiane na forum 
klasy. 

Zadanie 2               czas (10 min)

 Nauczyciel zadaje pytanie uczniom co? lub kto? może mieć wpływ na 
wywołanie agresji? 
Uczniowie odpowiadają: W czym się przejawia ten wpływ? Wspólnie 
wszyscy uczniowie angażują się w wypełnienie schematu który został 
przedstawiony przez nauczyciela ( dla każdej z grupy oddzielna kopia).
Uczniowie uzupełniają w grupach.

background image

uczeń

Przykładowe wypełnienie ćwiczenia przez uczniów. Jeśli nie zostały 
wypełnione wszystkie pola przez grupę nauczyciel prosi pozostałe grupy 
aby uzupełniły (ewentualnie sam naprowadza)

Na koniec lekcji nauczyciel rozdaje uczniom ankietę do wypełnienia, która 
jest anonimowa. Każdy z uczniów wypełnia ją samodzielnie a na koniec 
lekcji oddaje nauczycielowi.
Nauczyciel informuje, że ankieta będzie nam służyć do kolejnej lekcji 
godziny wychowawczej z tego „bloku tematycznego” i da nam możliwość 
przyjrzenia się i analizie środowiska naszej szkoły.

wpływ mediów, 
naśladowanie 
agresji 

wpływ grupy rówieśniczej - 
chęć popisania się, 
zaimponowania itp. - w grupie 
czuje się bezkarny 

niska 
samoocena 

skutek frustracji nie 
zaspokojenia swoich potrzeb 

poczucie siły, 
pewności 

brak czasu dla dzieci  z powodu 
dużego zaangażowania  się rodziców 
w pracę 

bezrobocie, 
bieda 

brak konsekwencji  w egzekwowaniu 
przyjętych norm ze strony rodziców, 
nauczycieli innych dorosłych 

rodziny 
patologiczne 
(alkohol, przemoc, 
molestowanie) 

pobłażliwość rodziców na 
stosowanie agresji wobec 
innych 

background image

ANKIETA DLA UCZNIÓW 

Gimnazjum

W celu rozpoznania sytuacji w szkole pragniemy przeprowadzić ankietę, 

w której pytania związane są z agresją i przemocą w szkole. Ankieta jest 

anonimowa, dlatego też proszę o rzetelną odpowiedź. Tylko Twoja szczera 

postawa pozwoli wyciągnąć prawidłowe wnioski. 

Ilość odpowiedzi w jednym pytaniu jest dowolna

(zaznacz właściwe według Ciebie odpowiedzi)

background image

1. 

Czy czujesz się w szkole bezpieczny ?

a. tak
b. czasami
c. nigdy

2. 

Czy zachowania agresywne występują często?

a. tak
b. nie

3. 

Czy w szkole są uczniowie, których się boisz?

a. tak (ilu?) .............
b. nie
c. jeżeli chcesz to podaj nazwisko .........;-)

4. 

Z jakimi przejawami agresji miałeś/aś do czynienia.

 

a. znęcanie się nad młodszymi i słabszymi
b. wyłudzanie pieniędzy lub innych rzeczy
c. wandalizm (np. niszczenie sprzętu i własności innych uczniów)
d. kopanie, bicie
e. popychanie, szarpanie
f. przemoc słowna (przezywanie, wyśmiewanie, obmawianie, poniżanie)
g. zastraszanie, grożenie, szantażowanie, dokuczanie

5. 

Kto najczęściej jest agresorem - napastnikiem?

a. ciągle te same osoby
b. częściej chłopcy niż dziewczyny
c. częściej dziewczyny niż chłopcy
d. osoby z zewnątrz

6. 

Kogo najczęściej informujesz, kiedy doświadczasz bezpośrednio 

przemocy?

a. wychowawcę
b. dyrektora szkoły
c. pedagoga
d. rodziców
e. kolegów
f. nie mówię o tym nikomu
g. inne osoby..................................

background image

7. 

Co robisz w sytuacji, kiedy jesteś świadkiem zachowania 

agresywnego?

a. nie reaguję
b. informuję (kogo?)..........................
c. włączam się do bójki
d. podejmuję próbę załagodzenia konfliktu
e. Inne........................................

8. 

Co robisz, kiedy inny uczeń czy uczniowie stosują wobec ciebie 

przemoc?

a. idę do nauczyciela i informuję go o sytuacji
b. bronię się, biję, oddaję
c. próbuję rozmawiać i wyjaśniać sytuację
d. ignoruję zaczepki
e. uciekam
f. odchodzę
g. przebywam w pobliżu innych osób
h. płaczę
i. nie robię nic 

9. 

W jakim czasie najczęściej dochodzi do przemocy?

a. przed lekcjami
b. na przerwie
c. po lekcjach
d. kiedy indziej (podaj kiedy?).....................

10. 

Jak myślisz, jakie są przyczyny tej agresji? 

Dziękuję za rzetelne wypełnienie ankiety!

background image

Wypełnienie ankiety ma na celu lepsze poznanie ucznia, jego  zachowań, 
podejścia do tematu realizowanych godzin wychowawczych a także da 
możliwość psychologowi (z którym zostanie zorganizowane spotkanie ) 
lepszego zapoznania się z agresją wśród młodzieży.
Spotkanie z psychologiem szkolnym ma na celu wskazanie uczniom gdzie 
i jak mogą szukać pomocy w chwili gdy znajdą się w podobnej sytuacji.

Dodatkowe informacje;

Tak jak na każdej lekcji z tego bloku godziny wychowawczej 
nauczyciel umieszcza na tablicy plakat, który znajduje się na każdej 
lekcji (ten sam plakat)