background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Ewa Jasińska 

 
 
 
 
 
 
 
 

Łączenie elementów wierzchu obuwia 
744[02].Z4.01 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Małgorzata Smerda 
mgr inż. Małgorzata Stępniak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Ewa Jasińska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[02].Z4.01 
„Łączenie elementów wierzchu obuwia”, zawartego w modułowym programie  nauczania dla 
zawodu obuwnik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.   Łączenie elementów cholewki za pomocą szycia 

11 

         5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.   Stosowanie połączeń klejonych w cholewce 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3.   Łączenie elementów cholewki za pomocą zgrzewania 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4.   Stosowanie łączników sztywnych w połączeniach konstrukcyjnych  

                i ozdobnych 

 

21 

5.4.1. Ćwiczenia 

21 

6.   Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.   Literatura 

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. 

WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie obuwnik. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  które  uczeń 
powinien mieć opanowane przed przystąpieniem do realizacji tej jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia, jakie uczeń powinien osiągnąć w czasie zajęć edukacyjnych tej jednostki 
modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania –
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczeń może korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

  materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 

samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

  pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 

przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne  udzielanie  odpowiedzi  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie  dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na  pytania.  Druga  forma  jest  korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 

ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

  sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 

odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy 
może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

  testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 

całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona  jest  od 
ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować test  według własnego  projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen. Należy  pamiętać, żeby tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

744[02].Z4.02 

Przygotowanie elementów 

do montażu cholewek

 

744[02].Z4.03 

Montaż i wykończanie cholewek 

744[02].Z4 

Technologia wytwarzania cholewek 

 

744[02].Z4.01 

Łączenie elementów wierzchu 

obuwia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

dobierać maszyny, urządzenia i narzędzia do określonych operacji technologicznych, 

 

charakteryzować materiały podstawowe i pomocnicze stosowane w produkcji obuwia, 

 

określać  wymagania  techniczne  i  przetwórcze  dla  skór  i  innych  materiałów  na  spody 
obuwia, 

 

określać  parametry  techniczne  materiałów  pomocniczych  stosowanych  w  produkcji 
obuwia, 

 

dobierać  materiały  podstawowe  i  pomocnicze,  półprodukty  oraz  środki  wykończalnicze 
odpowiednio do konstrukcji, typu, przeznaczenia i techniki wytwarzania obuwia, 

 

przestrzegać zasad eksploatacji maszyn i urządzeń, 

 

stosować metody i techniki rozkroju materiałów, 

 

dobierać i stosować techniki obróbki elementów obuwia, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 
ochrony środowiska, 

 

udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach przy pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

dobrać  parametry  połączeń  elementów  cholewek  w  zależności  od typu,  konstrukcji  oraz 
rodzaju stosowanych materiałów, 

 

określić czynniki wpływające na jakość i wytrzymałość połączeń, 

 

dobrać igły, nici, ściegi i szwy w zależności od rodzaju łączonych materiałów, 

 

zastosować kleje w zależności od rodzaju łączonych materiałów i funkcji połączeń, 

 

dobrać matryce i elektrody do zgrzewania i zdobienia elementów, 

 

dobrać łączniki sztywne do połączeń konstrukcyjnych i ozdobnych, 

 

wykonać połączenia oaz określić ich wytrzymałość, 

 

określić wady powstające w procesie łączenia elementów oraz sposoby ich usuwania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

 

 

…………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Obuwnik 744[02] 

Moduł:  

 

 

 

Technologia wytwarzania cholewek 7441[02].Z4 

Jednostka modułowa:  

 

Łączenie elementów wierzchu obuwia 744[02].Z4.01 

Temat: 

Zasady 

doboru 

kleju 

do 

wykonywania 

poszczególnych 

czynności 

technologicznych. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności doboru kleju. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy do klejenia, 

 

dobrać urządzenia i narzędzia pomocnicze do klejenia, 

 

dobrać odzież ochronną obowiązującą na stanowisku pracy, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku i podczas klejenia, 

 

ustalić zasady doboru kleju do wykonania poszczególnych czynności technologicznych, 

 

korzystać z instrukcji stosowania kleju, 

 

sporządzić  wykaz  czynności  technologicznych  procesu  klejenia  występujących  przy 
wykonywaniu poszczególnych operacji, 

 

dokonać samooceny wykonanej pracy. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

praca w zespole, 

 

ocena pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach dwuosobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne – 90 minut. 
 
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Środki dydaktyczne

 

próbki klejów z instrukcjami stosowania, 

 

narzędzia i urządzenia do ręcznego zawijania cholewki, 

 

ręcznie zawinięte cholewki, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawdzenie listy obecności. 
2.  Określenie tematu zajęć. 
3.  Wyjaśnienie uczniom tematu i  szczegółowych celów kształcenia. 
4.  Podział uczniów na zespoły i wybór lidera. 
5.  Wykonanie przez uczniów ćwiczenia praktycznego. 
Ćwiczenie: Wykonaj czynność ręcznego zawijania cholewki, dobierając odpowiedni klej. 

 

każdy  zespół  otrzymuje  cholewki  do  wykonania  ćwiczenia,  próbki  klejów 
z instrukcjami stosowania, 

 

uczniowie dobierają klej do wykonania czynności zgodnie z instrukcją, 

 

wykonują czynność ręcznego zawijania. 

6.  Po wykonaniu ćwiczenia wybrany uczeń z grupy prezentuje wykonaną pracę omawiając 

zasady doboru kleju. 

7.  Nauczyciel sprawdza dokładność wyboru kleju i jakość wykonanej pracy. 
8.  Uczniowie oceniają wzajemnie wykonane ćwiczenie. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć: 
Uczniowie wraz  z  nauczycielem wskazują, które etapy wykonywania  ćwiczenia sprawiły  im 
trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  zajęcia,  wskazując  jakie  umiejętności  były  ćwiczone, 
jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.  

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  nauczyciel  ocenia  uczniów  podczas  prowadzonych  zajęć  metodą  obserwacji,  zwracając 

uwagę na stopień ich aktywności, zaangażowanie w wykonywanie ćwiczenia, poprawność 
wykonywania ćwiczenia, 

  ocenia końcowe efekty pracy, 

  przeprowadza  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć, 

trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

 

 

…………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Obuwnik 744[02] 

Moduł:  

 

 

 

Technologia wytwarzania cholewek 7441[02].Z4 

Jednostka modułowa:  

 

Łączenie elementów wierzchu obuwia 744[02].Z4.01 

Temat: 

Ściegi i szwy stosowane do łączenia elementów cholewki. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  ściegów  i  szwów  oraz  ich 

zastosowania w łączeniu elementów cholewki. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy do szycia, 

 

dobrać urządzenia i narzędzia pomocnicze, 

 

przygotować maszynę do szycia, dokonać regulacji naprężenia nici, 

 

rozpoznać ściegi i szwy stosowane do łączenia elementów cholewki, 

 

wykonać wskazane przez nauczyciela szwy, 

 

dobrać ściegi i szwy do łączenia poszczególnych elementów cholewki, 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku  i  podczas 
użytkowania maszyny, dobrać odzież ochronną obowiązującą na stanowisku pracy, 

 

dokonać samooceny wykonanej pracy. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

praca w zespole, 

 

ocena pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:
 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach 2 osobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne - 90 minut. 
 
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Środki dydaktyczne

 

próbki ściegów i szwów, cholewki uszyte z zastosowaniem różnych ściegów i szwów, 

 

plansze obrazujące ściegi i szwy oraz ich zastosowanie, 

 

maszyna szyjąca, narzędzia i urządzenia pomocnicze, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Zastosuj  poznane  ściegi  i  szwy  do  połączenia  elementów  cholewki  wskazanych  przez 
nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Sprawdzenie listy obecności. 
3.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
4.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą ćwiczeń praktycznych, pokazu z objaśnieniem. 
5.  Podział uczniów na grupy. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą pokazu z objaśnieniem i ćwiczeń praktycznych. 

 
Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.   W jaki sposób można zdefiniować ściegi i szwy? 
2.   Jakie znasz ściegi i szwy stosowane w obuwnictwie? 
3.   W jaki sposób wykonuje się poszczególne ściegi i szwy? 
4.   Gdzie w cholewce można zastosować poszczególne ściegi i szwy? 
5.   Na czym polega przygotowanie maszyny do szycia? 
6.   W jaki sposób reguluje się naprężenie nici? 
 
Planowanie 
1.  Zaplanuj czynności, które należy wykonać przed połączeniem elementów cholewki. 
2.  Zaplanuj ściegi i szwy do połączenia wskazanych elementów cholewki. 
 
Ustalenie 
1.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  zastanawiają  się  nad  czynnościami,  które  należy 

wykonać przed połączeniem elementów cholewki. 

2.  Uczniowie pracując w zespołach ustalają wybór ściegów i szwów. 
3.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność wyboru ściegów i szwów. 
 
Wykonanie 
1.  Uczniowie przygotowują maszynę do szycia, regulują naprężenie nici. 
2.  Uczniowie łączą elementy cholewki. 
 
Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność i dokładność wykonania pracy.  
2.  Uczniowie wzajemnie oceniają sobie wykonaną pracę. 
3.  Każdy uczeń pokazuje nauczycielowi do oceny uszytą cholewkę. 
 
Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły 

im  najwięcej  trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  zajęcia,  wskazując  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności    zostały    wykształcone,  jakie  wystąpiły    nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać 
w przyszłości.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  nauczyciel  oceniając  uczniów  podczas  prowadzonych  zajęć  zwraca  uwagę  na  stopień  ich 

aktywności, zaangażowanie w wykonywanie ćwiczenia, poprawność wykonywania ćwiczenia, 

  ocenia efekty końcowe pracy, 

  przeprowadza  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć, 

trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

5. 

ĆWICZENIA

  

 

 

5.1.  Łączenie elementów cholewki za pomocą szycia

 

 

 

 

5.1.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj na planszy wskazane przez nauczyciela ściegi i szwy. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem  przepisów bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Pokazać  wzory  ściegów  i  szwów  oraz  ilustrujące  je  plansze.  Uczeń  powinien  przeczytać 
odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie 
powinno  być  wykonywane  samodzielnie,  przez  każdego  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
dokładność  rozpoznawania  ściegów  i szwów. Po prezentacji  ćwiczeń  powinna wywiązać  się 
w klasie dyskusja. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  pokazać na planszy wskazane przez nauczyciela ściegi i szwy, 
4)  scharakteryzować pisemnie rozpoznane ściegi i szwy, 
5)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
6)  zaprezentować wyniki pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zbiór próbek materiałów prezentujących ściegi i szwy, 

 

plansze obrazujące ściegi i szwy, 

 

przybory piśmiennicze, kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wybierz  ze  zbioru  próbek  materiałów  przedstawiających  różne  ściegi  i  szwy  te,  które 

wskaże Ci nauczyciel. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i zakres wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem  przepisów bezpieczeństwa  i  higieny pracy. 
Pokazać  wzory  ściegów  i  szwów  oraz  ilustrujące  je  plansze.  Uczeń  powinien  przeczytać 
odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie 
powinno  być  wykonywane  samodzielnie,  przez  każdego  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
dokładność wyboru. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  wybrać wskazane przez nauczyciela próbki ściegów i szwów, 
4)  scharakteryzować pisemnie rozpoznane ściegi i szwy, 
5)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
6)  zaprezentować wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zbiór próbek materiałów prezentujących ściegi i szwy, 

 

plansze obrazujące ściegi i szwy, 

 

przybory piśmiennicze, kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj próbkę szwu wskazanego drogą losowania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i  zakres  wykonania ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy. 
Pokazać próbki  różnych  szwów.  Uczeń powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
samodzielnie,  przez  każdego  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  staranność  i  dokładność 
wykonania próbki. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować  stanowisko  pracy:  wybrać  maszynę,  narzędzia  i  urządzenia,  próbki 

materiałów, 

3)  przygotować maszynę do szycia, 
4)  scharakteryzować wybrany drogą losowania szew, 
5)  wykonać próbkę wylosowanego szwu, 
6)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
7)  zaprezentować wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zbiór próbek materiałów prezentujących ściegi i szwy, 

 

plansze obrazujące ściegi i szwy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

 

maszyna szyjąca, igły, nici, wkrętak, oliwiarka, 

 

przybory piśmiennicze, kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4
 

Dobierz igłę i nici do łączenia elementów z tworzyw skóropodobnych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i  zakres  wykonania ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  
Dokonać przykładowego doboru igły i nici. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment 
rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
samodzielnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Należy  zwrócić  uwagę  na  staranność 
i dokładność  doboru  narzędzi  i  urządzeń.  Po  prezentacji  ćwiczeń  powinna  wywiązać  się 
w klasie dyskusja. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać igłę z odpowiednim profilem ostrza, 
4)  dobrać nici w zależności od grubości igły, 
5)  wykonać próbkę łączenia elementów, 
6)  uzasadnić swój wybór, 
7)  dokonać samooceny wykonanej pracy. 
 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zbiór igieł z różnymi profilami ostrzy, zbiór próbek nici, 

 

plansze obrazujące budowę igły, 

 

maszyna szyjąca, wkrętak, oliwiarka, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 
 

Wykonaj  czynności  przygotowujące  maszynę  do  szycia.  Dokonaj  regulacji  naprężenia 

nici górnej i dolnej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i  zakres  wykonania ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  
Pokazać  sposób  przygotowania  maszyny  do  szycia.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni 
fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonywane  samodzielnie  przez  każdego  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  staranność 
i dokładność  przygotowania  maszyny  oraz  prawidłowość  regulacji  naprężenia  nici  górnej 
i dolnej. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  założyć  igłę,  nawlec  nitkę  górną,  założyć  szpulkę  z  nicią  dolną  do  bębenka,  nałożyć 

bębenek, 

4)  przeciągnąć nitkę dolną na zewnątrz płyty maszyny, 
5)  przesunąć końce nitek do tyłu i podłożyć pod stopkę próbki materiałów, 
6)  wykonać próbkę szycia, 
7)  dokonać regulacji naprężenia nici górnej i dolnej, 
8)  uzasadnić kolejność wykonywanych czynności, 
9)  dokonać samooceny wykonanej pracy. 
 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zbiór igieł, nici,  

 

plansze obrazujące budowę igły, schemat nawlekania nici, 

 

maszyna szyjąca, wkrętak, oliwiarka, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

 

5.2.  Stosowanie połączeń klejonych w cholewce

 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1
 

Wykonaj  czynność  ręcznego  zawijania  brzegu  elementu.  Ze  zgromadzonych  próbek 

klejów  wybierz  klej  do  zawijania  ręcznego, korzystając  z  instrukcji  stosowania  dołączonych 
do próbek. Uzasadnij wybór.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i  zakres  wykonania ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny pracy.  
Zaprezentować próbki ręcznego zawijania. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni  fragment 
rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
samodzielnie  przez  każdego  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  staranność  i  dokładność 
zawijania  oraz  poprawność  doboru  kleju.  Po  prezentacji  ćwiczeń  powinna  wywiązać    się 
w klasie dyskusja. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, sprawdzić stan techniczny narzędzi, 
3)  wybrać klej do wykonania czynności zawijania, ustalić kolejność czynności, 
4)  przygotować element do zawijania, 
5)  nanieść klej zgodnie z instrukcją, 
6)  zawinąć brzeg elementu, zaklepać po zawijaniu, 
7)  uzasadnić pisemnie wybór kleju, 
8)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
9)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

pokaz z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze  obrazujące  wykonanie  czynności  zawijania, zawinięte  próbki,  wycięte  elementy 
do zwijania, próbki klejów z instrukcjami stosowania, 

 

nakłuwak, młotek, 

 

artykuły piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Ustal  czynności  (technologię  klejenia)  występujące  przy  ręcznym  naklejaniu 

międzypodszewki  na  przyszwę.  Dobierz  klej  i  omów  i  uzasadnij  sposób  jego  nakładania. 
Naklej międzypodszewkę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i  zakres  wykonania  ćwiczenia,  zaprezentować  próbki  elementów  z  naklejonymi 
międzypodszewkami.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie przez 
każdego  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  staranność  i  dokładność  naklejania 
międzypodszewki  oraz  prawidłowość  ustalenia  czynności  technologicznych.  Po  prezentacji 
ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  ustalić kolejność czynności, dobrać klej, 
4)  nakleić międzypodszewkę, 
5)  opisać sposób nakładania kleju, 
6)  dokonać samooceny wykonania ćwiczenia, 
7)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wycięte  elementy  międzypodszewki  i  przyszwy,  próbki  klejów  z  instrukcjami 
stosowania, plansze obrazujące sposób naklejania międzypodszewek, 

 

pędzel,  

 

artykuły piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3   

Odszukaj w Internecie informacje na temat klejów stosowanych w obuwnictwie. Wybierz 

te  informacje,  które  dotyczą  klejów  mogących  znaleźć  zastosowanie  w  łączeniu  elementów 
cholewki. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i  zakres  wykonania  ćwiczenia.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
samodzielnie  przez  każdego  ucznia  lub w  zespołach dwuosobowych.  Należy zwrócić uwagę 
na  dokładność  wyszukiwania  informacji.  Po  prezentacji  ćwiczeń  powinna  wywiązać  się  
w klasie dyskusja. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  odszukać w Internecie wiadomości dotyczące klejów stosowanych w obuwnictwie,  
3)  wybrać informacje dotyczące treści ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

4)  skopiować wiadomości związane z treścią ćwiczenia, 
5)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
6)  zaprezentować wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z możliwością dostępu do Internetu, 

 

przybory piśmiennicze,  

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

5.3.  Łączenie elementów cholewki za pomocą zgrzewania

 

 

5.3.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wybierz  spośród  próbek  materiałów  stosowanych  na  wierzchy  i podszewki 

zgromadzonych  przez  nauczyciela  dwie  próbki  materiałów,  które  można  bezpośrednio 
połączyć  metodą  zgrzewania  oraz  dwie  próbki,  których  nie  da  się  połączyć  w  sposób 
bezpośredni. Uzasadnij wybór. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

i zakres  wykonania ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  
Pokazać  różne  próbki  zgrzewanych  materiałów.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni 
fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być 
wykonywane  samodzielnie,  przez  każdego  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wyboru próbek materiałów. Po prezentacji wykonanych ćwiczeń w klasie powinna wywiązać 
się dyskusja, którą podsumowuje nauczyciel. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wybrać po dwie próbki materiałów zgodnie z poleceniem, 
4)  uzasadnić wybór, 
5)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
6)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna.  
 
Środki dydaktyczne: 

 

próbki materiałów stosowanych na wierzchy i podszewki, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wybierz spośród znanych rodzajów szwów zgrzewanych te, które można zastosować do 

połączenia  zapiętka  z  podszewką  obłożyny  oraz  połączenia  noska  z  przyszwą.  Uzasadnij 
wybór. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

wykonania  ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Pokazać 
różne  próbki  szwów  zgrzewanych.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment 
rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
samodzielnie,  przez  każdego  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  staranność  i  dokładność 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

doboru  szwów  zgrzewanych.  Po  prezentacji  wykonanych  ćwiczeń  w  klasie  powinna 
wywiązać się dyskusja, którą podsumowuje nauczyciel. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokonać analizy znanych rodzajów szwów zgrzewanych, 
4)  dobrać rodzaje szwów do połączeń podanych w poleceniu, 
5)  uzasadnić pisemnie wybór, 
6)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
7)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki  połączeń  zgrzewanych  wykonanych  za  pomocą  różnych  szwów,  plansze 
obrazujące różne rodzaje szwów zgrzewanych, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  czynność  zgrzewania  za  pomocą  prądów  wielkiej  częstotliwości  zapiętka 

z podszewką  obłożyny,  korzystając  z  parku  maszynowego  pracowni.  W  przypadku,  gdy  
pracownia nie dysponuje zgrzewarką ćwiczenie wykonaj w zakładzie obuwniczym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

zgrzewania  za  pomocą  prądów  wielkiej  częstotliwości,  pokazać  przykłady  połączeń 
elementów  podszewki.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał 
nauczania z poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez 
każdego  ucznia  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Należy  zwrócić  uwagę  na  staranność  
i  dokładność  wykonania  procesu  zgrzewania.  Po  prezentacji  wykonanych  ćwiczeń  w  klasie 
powinna wywiązać się dyskusja, którą podsumowuje nauczyciel. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  sprawdzić  stan  techniczny  zgrzewarki,  ustawić  odpowiednie  parametry  procesu 

zgrzewania w zależności od użytych materiałów (w przypadku trudności należy poprosić 
nauczyciela o pomoc), 

4)  sprawdzić stan techniczny i prawidłowość doboru elektrod do zgrzewania, 
5)  wykonać czynność zgrzewania, 
6)  ocenić wykonaną pracę, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

pokaz z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zgrzewarka,  

 

układ elektrod,  

 

schemat procesu zgrzewania,  

 

plansze obrazujące szwy zgrzewane,  

 

elementy połączone metodą zgrzewania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wybierz  wśród  zgromadzonych  próbek  szwów  zgrzewanych  i  szwów  powstałych  za 

pomocą szycia te, których konstrukcje są do siebie najbardziej podobne. Uzasadnij wybór. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

i zakres  wykonania ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.   
Pokazać  szwy  zgrzewane  i  wykonane  za  pomocą  szycia  podobne  do  siebie  i  te,  które  się 
różnią.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania 
z poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  samodzielnie,  przez  każdego 
ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  dokładność  wykonania  ćwiczenia.  Po  prezentacji 
wykonanych  ćwiczeń  w  klasie  powinna  wywiązać  się  dyskusja,  którą  podsumowuje 
nauczyciel. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia   
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dokonać analizy szwów zgrzewanych i szwów powstałych za pomocą szycia, 
4)  wybrać szwy o podobnych konstrukcjach, 
5)  uzasadnić pisemnie wybór, 
6)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
7)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki  połączeń  wykonanych  za  pomocą  różnych  szwów  zgrzewanych  i  szwów 
powstałych za pomocą szycia,  

 

plansze obrazujące różne rodzaje szwów zgrzewanych i powstałych za pomocą szycia,  

 

przybory piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

 

5.4. 

Stosowanie 

łączników 

sztywnych 

połączeniach 

konstrukcyjnych i ozdobnych 

 
5.4.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wybierz wśród zbioru łączników sztywnych te, które pełnią wyłącznie funkcję ozdobną 

i pokaż ewentualne miejsca zastosowania ich w cholewce otrzymanej od nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

i zakres  wykonania ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy. 
Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  poradnika 
dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy 
zwrócić  uwagę  na  dokładność  doboru  łączników.  Po  prezentacji  wykonanego  ćwiczenia 
w klasie powinna wywiązać się dyskusja, którą podsumowuje nauczyciel. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  ze zbioru łączników wybrać te, które pełnią wyłącznie funkcję ozdobną, 
4)  wskazać miejsca zastosowania ich w cholewce otrzymanej od nauczyciela, 
5)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
6)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

uszyte cholewki, zbiór łączników sztywnych, 

 

plansze obrazujące dopuszczalne miejsca montażu łączników w cholewce, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  czynność  nitowania  cholewki  otrzymanej  od  nauczyciela,  korzystając 

z urządzeń  i  narzędzi  znajdujących  się  w  pracowni.  W  przypadku,  gdy  pracownia  nie 
dysponuje nitownicą ćwiczenie  wykonaj w zakładzie obuwniczym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

i zakres  wykonania ćwiczenia z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy. 
Pokazać  czynność  nitowania.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał  nauczania  z  poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
samodzielnie,  przez  każdego  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na    staranność  i dokładność 
wykonania czynności. Po prezentacji wykonanego ćwiczenia w klasie powinna wywiązać się 
dyskusja, którą podsumowuje nauczyciel. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  sprawdzić stan techniczny nitownicy, 
4)  dobrać nity uwzględniając ich wielkość i kolorystykę, 
5)  wykonać czynność nitowania, 
6)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
7)  zaprezentować wykonaną pracę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komplet nitów w różnych kolorach i wielkościach, 

 

nitownica, instrukcja obsługi nitownicy, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Odszukaj  w  Internecie  informacje  na  temat  łączników  sztywnych  stosowanych 

w obuwnictwie.  Wybierz  te  informacje,  które  dotyczą  łączników  mogących  znaleźć 
zastosowanie w łączeniu elementów cholewki lub pełniących funkcję ozdobną. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Uczeń 
powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  poradnika  dla 
ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  samodzielnie,  przez  każdego  ucznia.  Należy 
zwrócić  uwagę  na  dokładność  wyszukiwania.  Po  prezentacji  ćwiczeń  w  klasie  powinna 
wywiązać się dyskusja, którą podsumowuje nauczyciel. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
2)  odszukać  w  Internecie  wiadomości  dotyczące  łączników  sztywnych  stosowanych  

w obuwnictwie,  

3)  wybrać informacje dotyczące treści ćwiczenia, 
4)  skopiować wiadomości związane z treścią ćwiczenia, 
5)  dokonać samooceny wykonanej pracy, 
6)  zaprezentować wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z możliwością dostępu do Internetu, 

 

przybory piśmiennicze,  

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Łączenie elementów wierzchu 
obuwia” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania  15, 16, 17, 18, 19, 20 są z  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  c,  3.  b,  4.  b,  5.  d,  6.  c  7.  b,  8.  c,  9.  d,  10.  b,  11.  d, 
12. b, 13. a, 14. d, 15. a, 16. c, 17. d, 18. a, 19. c, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić pojęcie ściegu

 

Określić ułożenie elementów przy tworzeniu ściegu 
zygzakowego 

Wymienić części igły 

Wyjaśnić zastosowanie rowków znajdujących się 
na trzonie igły 

Wyjaśnić sposób regulacji naprężenia nici dolnej 

Opisać zjawisko kohezji 

Wyjaśnić zjawisko lepkości 

Zdefiniować pojęcie „masa klejowa” 

Wyjaśnić pojęcie „technologia klejenia” 

10  Podzielić połączenia klejowe 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

11  Wyjaśnić zjawisko zgrzewania pojemnościowego 

12  Zdefiniować pojęcie „dipola elektrycznego” 

13  Nazwać zakresy prądów wielkiej częstotliwości 

dopuszczalne do stosowania w obuwnictwie 

14  Wyjaśnić sposób łączenia elementów za pomocą 

nitów 

15  Zanalizować zasadę tworzenia ściegu zwartego 

PP 

16  Zastosować szew obszywany 

PP 

17  Zastosować odpowiedni profil ostrza igły 

PP 

18  Dobrać nić do grubości igły 

PP 

19  Ocenić od czego zależy ilość ciepła wytwarzanego 

w dielektryku 

PP 

20  Dobrać rodzaj szwu  

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.   Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.   Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.   Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.   Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.   Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru:  

  1÷14  z  poziomu  podstawowego  i  15÷20  z  poziomu  ponadpodstawowego  (te  mogą 

przysporzyć Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe). 

5.   Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.   Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane  
7.   są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 

ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

8.   Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

9.   Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.   Odległość powstała w wyniku dwóch kolejnych nakłuć materiału przez igłę nazywana jest 

a)  szwem. 
b)  ściegiem.  
c)  połączeniem. 
d)  wykończeniem. 

 
2.  Ścieg zygzakowy łączy  

a)  dwa elementy ułożone stronami zewnętrznymi do siebie. 
b)  dwa elementy ułożone stronami wewnętrznymi do siebie. 
c)  dwa elementy ułożone na styk.  
d)  dwa elementy nie stykające się. 
 

3.   Igła składa się z trzech podstawowych części: 

a)  trzpienia, kolby, ostrza. 
b)  kolby, trzonu, ostrza.  
c)  główki, trzonu, ostrza. 
d)  główki, kolby, ostrza. 

 
4.  Rowki umieszczone na trzonie igły 

a)  ułatwiają przekłuwanie materiału, a rowek długi decyduje o grubości nici. 
b)  chronią nić w czasie szycia przed przetarciem, a rowek krótki dodatkowo umożliwia 

tworzenie pętli nici górnej.   

c)  chronią  nić w czasie szycia przed przetarciem, a rowek długi dodatkowo umożliwia 

tworzenie pętli nici dolnej. 

d)  decydują o rodzaju zastosowanego ściegu. 

 
5.    Naprężenie nici dolnej reguluje się 

a)  w mechanizmie przyciągacza nici. 
b)  w mechanizmie igielnicy za pomocą pokrętła. 
c)  na talerzykowym naprężaczu za pomocą nakrętki. 
d)  wkrętem na bębenku.  

 
6.   Wzajemne oddziaływanie cząsteczek we wnętrzu błony klejowej określane jest jako 

a)  klejenie. 
b)  przyleganie. 
c)  kohezja.   
d)  adhezja. 

 
7.    Klej o zbyt dużej lepkości 

a)  łatwo wnika w głąb materiału. 
b)  nie wnika w głąb materiału. 
c)  tworzy ciągłą powierzchnię warstwy klejowej. 
d)  łatwo zwilża materiał. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

8.   Masa klejowa jest to  

a)  masa kleju użytego do klejenia. 
b)  mieszanina różnych klejów przygotowana w zależności od klejonych materiałów. 
c)  mieszanina  kleju  i  substancji  pomocniczych  przygotowana  bezpośrednio  przed 

klejeniem.  

d)  masa substancji klejowych użytych do klejenia. 

 
9.  Zespół  czynności  składający  się  na  uzyskanie  połączenia  dwu  lub  kilku  elementów  za   

pomocą kleju określany jest jako 
a)  specyfika klejenia. 
b)  sposób klejenia. 
c)  rodzaj klejenia. 
d)  technologia klejenia.   

 
10.  W produkcji obuwia połączenia klejowe można podzielić na 

a)  podstawowe i uzupełniające. 
b)  podstawowe i pomocnicze.  
c)  własne i uzupełniające. 
d)  pośrednie i pomocnicze. 

 
11.  Łączenie elementów prądami wielkiej częstotliwości nazywane jest 

a)  polaryzacją. 
b)  elektrozgrzewaniem.  
c)  łączeniem elektrycznym. 
d)  zgrzewaniem pojemnościowym.   

 
12.  Dipol elektryczny jest to 

a)  układ dwóch ładunków o różnej wartości i o przeciwnych znakach. 
b)  układ dwóch ładunków o jednakowej wartości i o przeciwnych znakach.  
c)  układ dwóch ładunków o jednakowej wartości i o takich samych znakach. 
d)  układ dwóch ładunków o różnej wartości i o jednakowych znakach. 
 

13.  Zakresy  prądów  wielkiej  częstotliwości  dopuszczalne  do  stosowania  w  przemyśle 

obuwniczym noszą nazwę zakresów 
a)  przemysłowych.   
b)  technicznych.   
c)  obuwniczych.  
d)  zgrzewalnych. 
 

14.   Połączenie elementów za pomocą nitów możliwe jest tylko wtedy, gdy łącznik 

a)  jest prawidłowo zaostrzony. 
b)  przechodzi przez jedną z łączonych warstw. 
c)  łączy elementy skórzane. 
d)  przechodzi przez wszystkie warstwy łączonych elementów.  

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

15.  Przy prawidłowo wykonanym ściegu zwartym  

a)  pętla nici górnej z pętlą nici dolnej krzyżują się w środku zszywanych materiałów.  
b)  pętla  nici  górnej  z  pętlą  nici  dolnej  krzyżują  się  na  dolnej  stronie  zszywanych 

materiałów. 

c)  pętla  nici  górnej  z  pętlą  nici  dolnej  krzyżują  się  na  górnej  stronie  zszywanych 

materiałów. 

d)  pętla nici górnej z pętlą nici dolnej nie krzyżują się w czasie szycia. 

 
16.  Szew obszywany przeznaczony jest do połączenia 

a)  noska z przyszwą. 
b)  tylnika z obłożyną. 
c)  wierzchu cholewki z podszewką.    
d)  zapiętka z podszewka obłożyny. 

 
17. Profil okrągły ostrza igły przeznaczony jest do łączenia elementów  

a)  skórzanych szwem zszywanym. 
b)  grubszych skór, np. juchtów. 
c)  elementów skórzanych, z wyjątkiem szycia szwem zszywanym. 
d)  z tkanin i tworzyw skóropodobnych i naszywania lamówki francuskiej. 

 
18.  Nić jest prawidłowo dobrana do grubości, gdy 

a)  wypełni całkowicie rowek długi i da się przez niego przeciągać.  
b)  jest luźno ułożona w rowku długim. 
c)  nie mieści się w rowku długim. 
d)  nie wypełnia otworu w szytym materiale. 

 
19.  Szybkość ogrzewania się materiału i ilość wytwarzanego ciepła w dielektryku zależy od 

a)  niezmienności znaków na okładzinach kondensatora. 
b)  ilości ciepła w otoczeniu kondensatora. 
c)  częstotliwości zmian znaków ładunków na okładzinach kondensatora.  
d)  rodzaju generatora. 

 
20.  Do łączenia zapiętka z podszewką obłożyny metodą zgrzewania najlepiej jest zastosować 

szew 
a)  płaski czołowy wzmocniony. 
b)  płaski czołowy. 
c)  na zakładkę.  
d)  płaski tępy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Łączenie elementów wierzchu obuwia 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

TEST 2 
 

Test  praktyczny  typu  –  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej  „Łączenie 
elementów wierzchu obuwia” 
 

Treść zadania 

Przygotuj  maszynę  do  szycia,  dokonaj  regulacji  naprężenia  nici,  połącz  tylne  krawędzie 

obłożyn szwem zszywanym. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

W  czasie  badania  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  

przewidzianych  w  celach  jednostki  modułowej  zalecane  jest  przeprowadzenie  zadania 
testowego  typu  „próba  pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom 
umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  praktycznego  przygotowania  maszyny  do 
szycia oraz wykonania łączenia obłożyn w części pięty. 

Uczniowie  powinni  wykonywać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności  praktycznych 
i dokonania analizy wykonanych ćwiczeń. 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  dokumentacją  technologiczną.  Należy  zapewnić  uczniowi  warunki  do 
samodzielnego opracowania poszczególnych etapów wykonania zadania: 

 

zorganizowania stanowiska pracy, 

 

przygotowania maszyny do szycia, 

 

regulacji naprężenia nici górnej i dolnej, 

 

połączenia tylnych brzegów obłożyn szwem zszywanym. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

 

stanowisko pracy do wykonania zadania, potrzebne narzędzia i urządzenia, 

 

maszynę szyjącą, nici, igły, 

 

komplet obłożyn, 

 

dokumentację technologiczną dotyczącą wykonania czynności, 

 

instrukcję obsługi maszyny szyjącej, 

 

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien: 

 

zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy, narzędzi i urządzeń, 

 

przygotować maszynę, instrukcję obsługi i dokumentację technologiczną, 

 

przygotować komplet obłożyn (wycięte, ścienione), 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

 

kontrolować na bieżąco pracę uczniów, 

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Instrukcja dla ucznia 
      Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

przygotować stanowisko pracy do wykonania zadania, sprawdzić sprawność maszyny, 

 

umocować igłę w igielnicy, 

 

nawlec nitkę górną, 

 

umieścić szpuleczkę z nicią dolną w bębenku, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

 

umieścić bębenek w maszynie, 

 

wykonać regulację naprężenia nici dolnej i górnej, 

 

wykonać próbkę szycia, 

 

połączyć obłożyny w części pięty zgodnie z dokumentacją technologiczną, 

 

uporządkować stanowisko pracy po wykonanej czynności, 

 

zaprezentować wykonaną pracę,  

 

omówić sposób wykonania zadania, 

 

przedstawić wykonaną pracę do oceny. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 
 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1. 

Przygotowanie stanowiska pracy, kontrola maszyny  

15 

 

2. 

Przygotowanie maszyny do szycia 

20 

 

3. 

Regulacja naprężenia nici dolnej i górnej 

20 

 

4. 

Połączenie obłożyn w części pięty 

25 

 

5. 

Uporządkowanie stanowiska pracy 

 

6. 

Zaprezentowanie i omówienie wykonanego zadania 

15 

 

Razem 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne 

 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

niedostateczny 

0 ÷ 48 

dopuszczający 

49 ÷ 60 

dostateczny 

61 ÷ 73 

dobry 

74 ÷ 88 

bardzo dobry 

89 ÷100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

7. 

LITERATURA

 

 
1.  Borzeszkowski A., Borzeszkowski W., Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe część I WSiP, 

Warszawa 1979 

2.  Christ J.W.: Obuwnictwo. WPLIS, Warszawa 1965 
3.  Grabkowski M.: Obuwnictwo, Podręcznik dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1992 
4.  Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia t I, Politechnika Radomska, Radom 2000 
5.  Grabkowski  M.:  Technologia  obuwia.  Ćwiczenia  laboratoryjne.  Wyższej  Szkoły 

Inżynierskiej w Radomiu, Radom 1982 

6.  Liszka R., Rerutkiewicz J., Uliasz H.: Cholewkarstwo. WSiP, Warszawa 1996   
 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele   

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000 
 
Czasopisma fachowe: 
–  Przegląd Skórzany (wydania archiwalne), 
–  Katalogi mody i żurnale, 
–  Świat Butów (wydania archiwalne i numery bieżące). 
 
Normy: 
PN-69/P-84502 „Wyroby szyte. Ściegi. Nazwy i oznaczenia”

 

PN-69/P-84501 „Wyroby szyte. Szwy. Nazwy i oznaczenia” 
 
Strona Internetowa  
–  http.//WWW.bochemia.com.pl/ 
–  http.//WWW.metaloplast.com.pl/