background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Grażyna Cugowska 

 
 
 
 
 
 
 
 

Rozpoznawanie elementów maszyn i mechanizmów 
812[02].O1.04 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Marek Olsza 
mgr inż. Robert Wanic 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Grażyna Cugowska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Danuta Pawełczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  812[02].O1.04 
„Rozpoznawanie  elementów  maszyn  i  mechanizmów”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu operator maszyn i urządzeń metalurgicznych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Wektory i skalary 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Płaski i przestrzenny układ sił 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Środek ciężkości 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4. Wytrzymałość materiałów 

19 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

5.5. Ruch obrotowy ciał. Praca, moc, energia i sprawność 

21 

5.5.1. Ćwiczenia 

21 

5.6. Połączenia kształtowe 

23 

5.6.1. Ćwiczenia 

23 

5.7. Osie wały  

25 

5.7.1. Ćwiczenia 

25 

5.8. Łożyska ślizgowe i toczne 

27 

5.8.1. Ćwiczenia 

27 

5.9. Sprzęgła i hamulce 

29 

5.9.1. Ćwiczenia 

29 

5.10. Przekładnie mechaniczne 

31 

5.10.1. Ćwiczenia 

31 

5.11. Mechanizmy 

33 

5.11.1. Ćwiczenia 

33 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

35 

7.  Literatura 

50 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w zawodzie  operator  maszyn  i  urządzeń 
metalurgicznych 812[02].  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania– 
–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

812[02].O1 

Techniczne podstawy zawodu 

 

812[02].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej i ochrony środowiska 

812[02].O1.02 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną 

812[02].O1.03 

Stosowanie materiałów konstrukcyjnych 

i narzędziowych 

812[02].01.04 

Rozpoznawanie elementów maszyn 

i mechanizmów 

812[02].O1.05 

Analizowanie układów elektrycznych 

i automatyki przemysłowej 

812[02].O1.06 

Stosowanie podstawowych technik 

wytwarzania części maszyn 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

przeliczać jednostki, 

– 

dobierać materiały i przybory rysunkowe, 

– 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

– 

rozpoznawać podstawowe elementy maszyn, 

– 

rozpoznawać materiały konstrukcyjne i narzędziowe, 

– 

selekcjonować, przechowywać i porządkować informacje,  

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

obsługiwać komputer, 

– 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić warunki równowagi ciała sztywnego, 

 

wyjaśnić  pojęcia:  prędkość  obwodowa,  prędkość  obrotowa,  praca  mechaniczna,  moc, 
energia i sprawność, 

 

rozróżnić proste przypadki obciążeń elementów konstrukcyjnych, 

 

rozróżnić rodzaje naprężeń i odkształceń występujące podczas pracy maszyn i urządzeń, 

 

rozróżnić rodzaje połączeń rozłącznych i nierozłącznych. 

 

scharakteryzować osie i wały maszynowe, 

 

scharakteryzować budowę i rodzaje łożysk tocznych i ślizgowych, 

 

dobrać z katalogu na podstawie oznaczenia łożyska toczne, 

 

scharakteryzować rodzaje sprzęgieł, 

 

sklasyfikować hamulce i określić ich przeznaczenie, 

 

sklasyfikować przekładnie mechaniczne, 

 

wyjaśnić budowę i określić zastosowanie mechanizmów, 

 

odczytać rysunki zestawione zespołów i podzespołów maszyn, ustalić działanie i określić 
elementy składowe, 

 

dobrać części maszyn z katalogów, 

 

skorzystać z dokumentacji technicznej, PN, katalogów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator maszyn i urządzeń metalurgicznych.812[02]. 

Moduł:  

Techniczne podstawy zawodu. 812[02].O1. 

Jednostka modułowa:  

Rozpoznawanie  elementów  maszyn  i  mechanizmów 
812[02].O1.04 

Temat: Budowa klasyfikacja i dobór łożysk tocznych. 

Cel ogólny: Nabycie umiejętności dobierania, oznaczania i klasyfikowania łożysk.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać elementy składowe łożyska i ich przeznaczenie,  

 

rozróżnić łożyska, 

 

oznaczyć łożyska, 

 

podzielić łożyska wg głównych cech konstrukcyjnych, 

 

dobrać łożyska. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie. 

 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

łożyska toczne, foliogramy, 

 

normy, katalogi, poradnik mechanika. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach dwuosobowych, 

 

praca indywidualna. 

 

Uczestnicy 

 

uczniowie  zasadniczej  szkoły  zawodowej  kształcącej  w  zawodzie  operator  maszyn 
i urządzeń metalurgicznych 

 

Przebieg zajęć: 
A.  Wprowadzenie....................................................................................................................... 
B.  Omówienie celów.................................................................................................................. 
C.  Plan zajęć............................................................................................................................... 
D.  Podsumowanie....................................................................................................................... 
 
A.   Podstawowe  pojęcia  dotyczące  budowy,  klasyfikacji,  doboru  i  oznaczania  łożysk 

tocznych 
Wstęp  

 

omówić  budowę,  rodzaje,  przeznaczenie,  kryteria  doboru  oraz  oznaczenie  łożysk 
tocznych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

uczniowie  otrzymują  normy,  katalogi  i  instrukcje  na  temat  doboru  łożysk  tocznych,  
i sposobu oznaczania łożysk, 

 

uczniowie  pracując  w  zespołach  dwuosobowych,  dobierają  łożyska  do  podanych 
warunków pracy. 

W trakcie pracy nauczyciel zwraca uwagę uczniom na opracowywane materiały. 
 
B.  Przygotowanie stanowiska do wykonania ćwiczenia. 

Wstęp 

− 

uczniowie przygotowują stanowisko do ćwiczenia, 

− 

uczniowie zapoznają się z katalogami i PN dotyczącymi łożysk tocznych, 

− 

uczniowie na podstawie poznanego materiału teoretycznego dobierają łożyska, 
W trakcie pracy nauczyciel sprawdza przygotowanie stanowiska. 

 
C.  Dobieranie łożyska tocznego: 

Wstęp  

 

uczniowie analizują warunki pracy łożyska, 

− 

z katalogu odczytują nośność ruchową, 

− 

dla odczytanych nośności sprawdzają trwałość łożyska, 

− 

wykonują obliczenia i dobierają łożysko. 
W  trakcie  pracy  nauczyciel  zwraca  uwagę  na  prawidłową    pracę  ucznia  przy 

odczytywaniu i obliczaniu potrzebnych wielkości. 
 
Podsumowanie zajęć: 

− 

wskazują czynniki decydujące o doborze łożysk tocznych, 

− 

dobierają typ łożyska tocznego, 

− 

wskazują czynniki decydujące o ich wymiarach, 

− 

pracują w zespole, 

− 

korzystają z różnych źródeł informacji, 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 
Nauczyciel  na  podstawie  obserwacji  pracy  uczniów  określa  poziom  przyswojenia 

wiadomości, umiejętności praktycznych. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Dobierz  łożysko kulkowe zwykłe o średnicy otworu d = 70 mm, pracujące z prędkością 

obrotową  n  =  1250  obr/min  i  obciążone  siłą  poprzeczną  F  =  11  kN  =  1100  daN,  żądana 
trwałość wynosi L = 10 000 h. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  pisemne  wypowiedzi  uczniów  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć 
i opanowanych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator maszyn i urządzeń metalurgicznych 812[02] 

Moduł:  

Techniczne podstawy zawodu. 812[02].O1. 

Jednostka modułowa:  

Rozpoznawanie  elementów  maszyn  i  mechanizmów 
812[02].O1.04 

Temat: Połączenia wpustowe. 

Cel ogólny: Dobór obliczanie i konstrukcja wpustów. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

rozpoznać rodzaje wpustów, 

– 

opisać zasadę doboru wpustów, 

– 

opisać konstrukcje i zastosowanie połączeń wpustowych. 

– 

sformułować wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu, 

 

prezentacji uzyskanych wyników. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia obliczeniowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik mechanika i normy PN–EN, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

dwuosobowe zespoły. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Uczestnicy:  
– 

uczniowie  zasadniczej  szkoły  zawodowej  kształcącej  w  zawodzie  operator  maszyn 
i urządzeń metalurgicznych. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Wykonywanie ćwiczenia. 

Zadanie dla ucznia: 
Dobrać wpust pryzmatyczny  łączący  wałek z osadzonym spoczynkowo kołem zębatym. 

Średnica czopa wału d = 56 mm, przenoszący moment obrotowy M

o

 = 1,8 kN m

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Instrukcja do wykonania ćwiczenia: 

 

zorganizuj stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

 

oblicz siłę działającą na wpust, 

 

dobierz wymiary wpustu wg PN, 

 

dobierz materiał wpustu i z tablic odczytaj dla niego k

(naprężenie dopuszczalne), 

 

załóż warunki pracy połączenia i ustal wartość nacisków dopuszczalnych wg k

o

 = z 

c

k

 

oblicz długość wpustu, 

 

zapisz w zeszycie dobierane wielkości i obliczenia.   

 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 

uczniowie prezentują swoje prace, 

 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony, 

 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

 
Praca domowa: 

Opisz przykłady zastosowania poszczególnych rodzajów wpustów. 

 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  Ćwiczenia  

 
5.1.  Wektory i skalary 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Rysunek  przedstawia  graficzny  obraz  wektora.  Rozpoznaj  i  zaznacz  odnośnikami  daną 

cechę wektora.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wskazówki do realizacji: 
Nauczyciel powinien sprawdzić wyposażenie ucznia w przybory kreślarskie.  
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przeanalizować rysunek, 
3)  poprowadzić odnoszące, 
4)  sprawdzić jakość wykonanej pracy.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory kreślarskie, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2  

Rysunek  przedstawia  rzut  siły  F

r

na  oś  .  Rozpoznaj  i  zaznacz  odnośnikiem  daną 

wielkość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

 

Wskazówki do realizacji:  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  sprawdzić 

wyposażenie ucznia w przybory kreślarskie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przeanalizować rysunek, 
3)  poprowadzić odnoszące, 
4)  sprawdzić jakość wykonanej pracy.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń,  

 

przybory kreślarskie,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Narysuj wektor siły F = 400 N o kierunku poziomym i zwrocie w prawo. 
 
Wskazówki do realizacji:  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  sprawdzić 

wyposażenie ucznia w przybory kreślarskie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przyjąć skalę, 
2)  narysować wektor, 
3)  sprawdzić jakość wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory kreślarskie  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Płaski i przestrzenny układ sił  

 
5.2.1.  Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 

Jaką siłę F

należy przyłożyć do dźwigni dwustronnej przedstawionej na rysunku by była 

w równowadze, jeżeli na jeden koniec w odległości a = 1m działa siła F

1

 = 100 N, a długość 

całej dźwigni wynosi l = 5 m?  

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [4,s.24]

 

 

Wskazówki do realizacji:  
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Kolejne  etapy 

ćwiczenia konsultują z nauczycielem. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją 
pracę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dane do ćwiczenia, 
2)  obliczyć długość ramienia b, 
3)  obliczyć wartość siły F

2

4)  wpisać obliczenia do zeszytu, 
5)  sprawdzić jakość wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia obliczeniowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do rysowania, 

 

kalkulator, 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Pręt  o  ciężarze  G

r

  zamocowany  przegubowo  w  punkcie  A,  drugim  zaś  końcem 

swobodnie opierający się o pionową ścianę. 

  jeżyli pod wpływem siły  czynnej  G

r

 w  miejscach podparcia pojawią się siły, to narysuj 

i nazwij je? 

  czy rozważany pręt jest ciałem swobodnym czy nieswobodnym, udowodnij? 

  czy rozważany pręt może być ciałem swobodnym, udowodnij? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [10, s. 30] 

 
Wskazówki do realizacji:  
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Kolejne  etapy 

ćwiczenia konsultują z nauczycielem. Po zakończeniu ćwiczenia prezentują swoją pracę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dane i rysunek do ćwiczenia, 
2)  narysować i nazwać siły w podporze A i B, 
3)  usunąć więzy, 
4)  narysować pręt jako ciało swobodne, 
5)  zapisać wnioski, 
6)  sprawdzić jakość wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

poradnik mechanika, 

 

przybory do rysowania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Rysunek  przedstawia  różne  rodzaje  więzów.  Nazwij,  scharakteryzuj  i  narysuj  siły 

reakcyjne w tych więzach. 
 

 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 3 [6, s. 150] 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Wskazówki do realizacji:  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  zespołach 
dwuosobowych. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  omówić przedstawione więzy, 
3)  narysować i nazwać siły w poszczególnych więzach, 
4)  sprawdzić jakość wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Środek ciężkości 

 
5.3.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Do  jakiego  momentu  przyczepa  ciągnikowa  będzie  w  stanie  równowagi,  a  kiedy 

przyczepa przewróci się? 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [6, s. 104] 

 
Wskazówki do realizacji:  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  zespołach 
dwuosobowych. Każdy etap realizacji ćwiczenia konsultują z nauczycielem.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  omówić stan przyczepy przedstawiony na rysunku, 
3)  przeanalizować wszystkie przypadki równowagi ciała, 
4)  wskazać kiedy równowaga przyczepy zostanie zachwiana, 
5)  zapisać wnioski, 
6)  sprawdzić jakość wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

przybory do rysowania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 2 

Oblicz współrzędne środka ciężkości kątownika, jeżeli a = 10 cm, b = 20 cm, c = 30 cm. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

 
Wskazówki do realizacji:  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  zespołach 
dwuosobowych. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  podzielić figurę na dwa prostokąty, 
3)  wskazać położenie środka ciężkości każdego prostokąta, 
4)  obliczyć współrzędne środka ciężkości kątownika, 
5)  sprawdzić poprawność wykonanych obliczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia obliczeniowe. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4.  Wytrzymałość materiałów 

 
5.4.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Na  jaki  rodzaj  odkształcenia  narażona  jest w  ściągaczu  śruba  nr 1,  a na  jaki  śruby  nr  2. 

Rozpoznaj odkształcenia i podaj warunki wytrzymałości dla tych odkształceń. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 

1– śruba, 2 – śruby, 3 – piasta, 4 – czop [7, s. 22] 

 

Wskazówki do realizacji:  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasadę działania ściągacza, 
2)  odszukać wskazane w ćwiczeniu śruby, 
3)  określić odkształcenia tych śrub, 
4)  zapisać warunki wytrzymałości dla tych odkształceń, 
5)  sprawdzić jakość wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ćwiczenie 2 

Dwa  płaskowniki  za  pomocą  dwóch  nakładek  są  połączone  nitami.  Płaskowniki 

obciążono  siłą  czynną  F

r

.  Rozpoznaj  odkształcenie  płaskownika  i  nitów?  Zdefiniuj warunki 

wytrzymałościowe dla tych odkształceń. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [10, s. 214]

 

 
Wskazówki do realizacji:  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przeanalizować rysunek, 
3)  określić warunki wytrzymałościowe, 
4)  sprawdzić jakość wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do pisania,  

 

poradnik mechanika, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.5.  Ruch obrotowy ciał. Praca, moc, energia i sprawność 

 
5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Jaką  pracę  wykona  ciągnik,  aby  przetransportować  przyczepę  po  drodze  poziomej  na 

odległość 2 km, jeżeli opór, jaki stawia przyczepa w czasie ruchu wynosi 20 N.  

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [6, s. 313] 

 

Wskazówki do realizacji:  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób jego wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rysunek, 
2)  obliczyć pracę, 
3)  określić jednostkę pracy w układzie SI, 
4)  sprawdzić jakość wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia obliczeniowe. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

kalkulator, 

 

poradnik mechanika, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Ciało  o  ciężarze  G  =  5  N  spadając  z  pewnej  wysokości  wykonało  pracę  L  =  30 Nm. 

Obliczyć, na jakiej wysokości znajdowało się to ciało. 

 

Wskazówki do realizacji:  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób jego wykonania.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dane do ćwiczenia, 
2)  obliczyć wysokość, 
3)  określić jednostkę wysokości w układzie SI, 
4)  sprawdzić jakość wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia obliczeniowe. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do rysowania, pisania i kalkulator, 

 

poradnik mechanika, 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Oblicz,  jakiej  mocy  silnik  powinien  być  zastosowany  do  napędu  dźwigu,  który  musi 

podnieść ciężar Q = 150 N na wysokość h = 6 m w ciągu czasu t = 30 sek. Sprawność dźwigu 
wynosi η = 0,8.  

 
Wskazówki do realizacji:  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  obliczyć sprawność, 
3)  obliczyć moc silnika, 
4)  sprawdzić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

objaśnienie, 

 

ćwiczenia obliczeniowe. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory pisania,  

 

kalkulator, 

 

poradnik mechanika, 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.6.  Połączenia kształtowe 

 
5.6.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Połączenie  wpustowe  ma  przenieść  moment  obrotowy  M  =  500 Nm.  Średnica  wału 

wykonanego ze stali 35 wynosi 45 mm. Przyjmując połączenie spoczynkowe i warunki pracy 
średnie  oraz  materiał  piasty  koła  stal  St7  i  wpustu  pryzmatycznego  St6,  dobrać  wymiary 
wpustu.  

 
Wskazówki do realizacji:  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  sprawdzić wytrzymałość wpustu z warunku wytrzymałościowego, 
3)  dobrać wpust, 
4)  sprawdzić jakość wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

normy, poradnik mechanika, 

 

foliogram, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2  

Przedstaw  wszystkie  znane  sposoby  zabezpieczania  sworzni  przed  przesunięciem 

wzdłużnym, uzasadnij zastosowanie.  

 
Wskazówki do realizacji:  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy,  
2)  przeanalizować normę dotyczącą sworzni, 
3)  przedstawić sposoby zabezpieczeń sworzni, 
4)  sprawdzić jakość wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

normy dotyczące sworzni. 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

sworzeń, 

 

zabezpieczenia: podkładki, zawleczki, pierścienie, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

W  tablicy  rysunkowej  podaje  się  oznaczenia:  śrub,  wkrętów.  Rozpoznaj  oznaczenia 

i objaśnij na przykładach:  

Przykład oznaczeń: 

 

śruba M12x1,25x70Ms, 

 

wkręt M6x25. 
 
Wskazówki do realizacji:  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić normy dotyczące łączników gwintowych, 
2)  przeanalizować oznaczenia,  
3)  określić z czego się składa oznaczenie i co oznacza, 
4)  sprawdzić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

foliogramy,  

 

normy poradnik mechanika,  

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

5.7.  Osie i wały 

 
5.7.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Na rysunku wciągarki numerem 1 oznaczono wał czy oś? Rozpoznaj i opisz element. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [1, s. 29]

 

 

Wskazówki do realizacji:  
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Każdy  z  etapów 

realizacji  ćwiczenia  konsultują  z  nauczycielem.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie 
prezentują swoją pracę. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  wyjaśnić działanie wciągarki, 
3)  rozpoznać i opisać część, 
4)  ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

poradnik mechanika, 

 

foliogramy, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Ćwiczenie 2 

Rysunek przedstawia wał. Odczytaj i zdefiniuj części wału wskazane na rysunku? 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [1, s. 82] 

 

Wskazówki do realizacji:  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia.  Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  zespołach 
dwuosobowych.  Każdy  z  etapów  realizacji  ćwiczenia  konsultują  z  nauczycielem. 
Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przeanalizować rysunek, 
3)  rozpoznać i opisać części wału, 
4)  wpisać nazwy części w odpowiednie miejsce, 
5)  sprawdzić jakość wykonanej pracy.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

poradnik mechanika, 

 

zeszyty ćwiczeń, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

5.8.  Łożyska ślizgowe i toczne  

 
5.8.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Odczytaj  na  rysunku  części  składowe  łożyska  tocznego  i  określ  ich  zadania. 

Przedstawione łożysko toczne narysuj w uproszczeniu zgodnie z PN. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1. 

 
Wskazówki do realizacji:  
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Po  zakończeniu 

ćwiczenia prezentują swoją pracę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przeanalizować normy, 
3)  nazwać i omówić części składowe łożyska, 
4)  narysować łożysko w uproszczeniu, 
5)  ocenić jakość wykonanej pracy.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

PN – 81/M–01135– zasady rysowania łożysk, 

 

przybory do rysowania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  demontaż  urządzenia  mechanicznego,  a  następnie  dokonaj  analizy  konstrukcji 

mechanizmu. 

  
Wskazówki do realizacji: 
Uczniowie  pracują  w  parach,  konsultują  kolejne  etapy  ćwiczenia  z  nauczycielem.  Po 

zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę. Czas wykonania 45 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować zestaw narzędzi do demontażu, 
2)  zdemontować urządzenie zwracając uwagę by nie spowodować uszkodzenia, 
3)  przeanalizować konstrukcję mechaniczna urządzenia, 
4)  zamieścić wyniki analizy w tabeli zgodnie z poniższym przykładem, 
 

Lp. 

Nazwa 

części/mechanizmu 

Funkcja 

Czy część/mechanizm 

można naprawiać? 

Sposób naprawy 

1.  Łożyska  

Podtrzymują 
wał  

nie 

Wymianie podlega 
cały wał 

2. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
5)  zmontować urządzenie, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne.  

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

różnorodne urządzenia elektroniczne do demontażu, 

– 

literatura wskazana przez nauczyciela.. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

5.9.  Sprzęgła i hamulce 

 
5.9.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Odczytaj na rysunku części składowe sprzęgła ciernego i określ ich zadanie. 
 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [10, s. 76] 

 

Wskazówki do realizacji:  
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  Po  zakończeniu 

ćwiczenia prezentują swoją pracę.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować schemat sprzęgła, jego budowę i zasadę działania, 
2)  wyjaśnić budowę i zasadę działania sprzęgła, 
3)  rozpoznać wskazane części, 
4)  ocenić jakość wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

normy, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Ćwiczenie 2 

Odczytaj z rysunku rodzaj sprzęgła jego budowę i określ zadania. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia2. [8, s. 390] 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dokonać analizy działania sprzęgła, 
3)  nazwać i omówić części składowe sprzęgła, 
4)  ocenić jakość wykonanej pracy, 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

5.10.  Przekładnie mechaniczne  

 
5.10.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1. 

Oblicz  prędkość  obrotową  n

2

  wału  biernego oraz  średnicę  koła  D

2

  w  przekładni  ciernej 

o stałym  przełożeniu  i  =  4  :  1  i  średnicy  koła  D

=  40  mm,  jeżeli  prędkość  obrotowa  wału 

czynnego n

1

 wynosi 1600 obr/min.  

 
Wskazówki do realizacji:  
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  zespołach  dwuosobowych.  Po  zakończeniu 

ćwiczenia prezentują swoją pracę. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dane do ćwiczenia, 
2)  określić zależność na przełożenie dla przekładni ciernej o stałym przełożeniu, 
3)  obliczyć prędkość obrotową wału biernego, 
4)  obliczyć średnicę koła D

2,

 

5)  sprawdzić jakość wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenia obliczeniowe. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Jaki rodzaj przekładni zastosowano we wciągarkach przedstawionych na rysunku a) i b). 

Przedstaw budowę oraz wady i zalety tych przekładni. 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

Rysunek do ćwiczenia 2 [4, s. 124] 

 
Wskazówki do realizacji:  
Uczniowie  pracują  indywidualnie  lub  w  parach.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  uczniowie 

prezentują swoją pracę.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dokonać analizy budowy i działania wciągarek, 
3)  scharakteryzować przekładnie, 
4)  określić wady i zalety przekładni. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

5.11.  Mechanizmy 

 
5.11.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Mechanizmy  ruchu  postępowo  –  zwrotnego  wymagają  dokładnej  obróbki  elementów 

i dokładnego  montażu  ze  względu  na  powstające  podczas  ruchu  tarcie,  które  może  zakłócić 
pracę układu. Jakie zadanie pełnią w nich prowadnice? Dlaczego w konstrukcjach prowadnic 
metale coraz częściej  są  zastępowane  innym materiałem. Podaj  jakie to materiały  i  czym się 
charakteryzują? 

 
Wskazówki do realizacji:  
Uczniowie  pracują  w  zespołach  dwuosobowych,  konsultują  kolejne  etapy  ćwiczenia  

z nauczycielem. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać analizy budowy mechanizmów, 
3)  opisać zadania prowadnic, 
4)  wybrać materiał,  
5)  omówić ćwiczenie.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  dokumentacji  techniczno  ruchowej  urządzenia  określ  jakie  zastosowano  

w nim elementy maszyn oraz rodzaje połączeń. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  szczegółowo przeanalizować dokumentację techniczną urządzenia, 
2)  określić rodzaje zastosowanych połączeń i mechanizmów, 
3)  zapisać wyniki analizy konstrukcji urządzenia w tabeli: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

 

Połączenia i mechanizmy 

Rodzaj i krótki opis 

1  Połączenia nierozłączne 

 

2  Połączenia rozłączne 

 

3  Łożyska 

 

4  Sprzęgła 

 

5  Hamulce 

 

6  Przekładnie mechaniczne 

 

7  Inne mechanizmy 

 

 
4)  przedstawić wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

  Poradnik dla ucznia, 

  dokumentacja techniczno-ruchowa urządzenia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie  elementów 
maszyn i mechanizmów” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 7, 13, 17, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:
 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1. 
b, 2. d, 3. d, 4. b, 5. c, 6. a, 7. b, 8. c, 9. b, 10. d, 11. a, 
12. 
c, 13. d, 14. a, 15. b, 16. c, 17. c, 18. d, 19. a, 20. b. 
 
Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić wielkości skalarowe 

Rozróżnić rodzaje podpór 

Określić kierunki więzów 

Rozróżnić ciało swobodne i nieswobodne 

Scharakteryzować zbieżny układ sił 

PP 

Określić rzuty siły na dowolną oś 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

Wyznaczyć moment siły względem punktu 

PP 

Rozróżnić obciążenia w połączeniu 
sworzniowym 

Wyjaśnić odkształcenia wałów 

10  Rozróżnić odkształcenia osi 

11  Sklasyfikować przekładnie mechaniczne 

12  Rozróżnić przekładnie zębate 

13  Scharakteryzować czopy wałów i osi 

PP 

14  Rozróżnić elementy łożysk tocznych 

15  Dobrać wpusty 

16 

Wyjaśnić rozkład naprężeń w belkach 
obciążonych momentem  

17 

Przewidzieć wartości naprężeń w wałach 
skręcanych 

PP 

18 

Uzasadnić wpływ siły i ramienia na wartość 
momentu 

PP 

19 

Wyjaśnić warunek wytrzymałości przy 
zginaniu 

20  Wskazać wartości momentów skręcających 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  odwzorowywania  elementów  maszyn.  Zadania  są 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Czas trwania testu – 30 minut. 
9.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  można  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu 

wynosi 20 pkt. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia

 

instrukcja dla ucznia, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Do wielkości skalarowych (bezkierunkowych) należą 

a)  prędkość, naprężenie. 
b)  masa, moc. 
c)  siła, przyspieszenie. 
d)  ciśnienie, moment siły. 

 

2.  Suma sił od siły wypadkowej różni się 

a)  kierunkiem. 
b)  zwrotem. 
c)  wartością. 
d)  punktem zaczepienia. 

 

3.  Kierunek siły reakcji więzów jest znany w przypadku 

a)  utwierdzenia. 
b)  łożysk stałych. 
c)  przegubów. 
d)  więzów wiotkich. 

 

4.  Aby z ciała nieswobodnego uczynić ciało swobodne, należy 

a)  usunąć więzy ograniczające ruch ciała. 
b)  zastąpić więzy siłami reakcji tych więzów. 
c)  podpory stałe zastąpić podporami ruchomymi. 
d)  siły reakcji więzów zastąpić naciskami na więzy. 

 

5.  Płaski zbieżny układ sił charakteryzuje się tym, że 

a)  linie działania sił są do siebie równoległe. 
b)  siły mają zgodny kierunek, ale różne zwroty. 
c)  linie działania sił przechodzą przez jeden punkt. 
d)  siły działają wzdłuż jednej prostej. 

 
6.  Linia  działania  siły  F  tworzy  z  osią  x  kąt  ostry  α.  Rzut  siły  F  na  oś  x  przedstawia 

wyrażenie 
a)  F cos α. 
b)  F sin α. 
c)  F/ cos α. 
d)  F/ sin α. 

 
7.  Największą wartość bezwzględną moment siły F osiąga względem punktu 

a)  I. 
b)  II. 
c)  III. 
d)  IV. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

8.  Połączenie sworzniowe podlega w szczególności obciążeniom 

a)  rozciągającym. 
b)  skręcającym. 
c)  ścinającym. 
d)  ściskającym. 
 

9.  Wał to element maszyny, który jest 

a)  skręcany. 
b)  skręcany i zginany.  
c)  zginany.  
d)  rozciągany. 

 
10.  Oś to element maszyny, która jest 

a)  rozciągana. 
b)  zginana i skręcana. 
c)  skręcana. 
d)  zginana. 
 

11.  Przekładnię nazywamy wichrowatą, jeśli osie wałów 

a)  nie są równoległe i nie przecinają się. 
b)  są równoległe. 
c)  przecinają się. 
d)  są równoległe i przecinają się. 

 
12.  Zastosowanie przekładni zębatej o zębach skośnych powoduje 

a)  głośną pracę. 
b)  zwiększenie przełożenia. 
c)  cichą pracę. 
d)  zmniejszenie przełożenia.  
 

13.  Czopami nazywamy 

a)  wały o dużej sztywności skrętnej. 
b)  krótkie osie lub wały. 
c)  osie lub wały bez powierzchni oporowych. 
d)  odcinki  wału  lub  osi,  których  powierzchnie  stykają  się  ze  współpracującymi 

elementami. 

 

14.  Koszyczek w łożysku tocznym służy do 

a)  zapewnienia równomiernego rozmieszczenia elementów tocznych. 
b)  zapewnienia zmniejszenia tarcia w łożysku. 
c)  zabezpieczenia elementów tocznych przed wypadnięciem. 
d)  zabezpieczenia elementów tocznych przed uszkodzeniem. 
 

15.  Wymiary poprzeczne wpustów pryzmatycznych (b x h) są dobierane w zależności od 

a)  rodzaju połączenia (spoczynkowe, ruchowe). 
b)  średnicy czopa wału. 
c)  średnicy piasty koła. 
d)  rodzaju pasowania wpustu w rowek czopa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

16.  W przekroju poprzecznym belki obciążonej momentem zginającym występuje naprężenie 

a)  normalne rozłożone równomiernie w przekroju. 
b)  styczne rozłożone równomiernie w przekroju. 
c)  normalne rozłożone nierównomiernie w przekroju. 
d)  styczne rozłożone równomiernie w przekroju. 
 

17.  W  przekroju  poprzecznym  skręcanego  wałka  występuje  naprężenie  styczne,  które  ma 

wartość 
a)  zero na obwodzie przekroju. 
b)  maksymalną w środku przekroju. 
c)  maksymalną na obwodzie przekroju. 
d)  jednakową w całym przekroju. 

 

18.  Moment  siły  względem  punktu  ma  wartość  50  Nm.  Jeżeli  wartość  siły  wynosi  200  N, 

odległość linii działania siły od punktu wynosi 
a)  4 m. 
b)  2 m. 
c)  1 m. 
d)  0,25 m. 

 

19.  Dla belki zginanej będzie spełniony warunek wytrzymałości, jeżeli 

a)  naprężenie belki nie przekroczy naprężenia dopuszczalnego. 
b)  ugięcie belki nie przekroczy wysokości przekroju belki. 
c)  naprężenie belki nie przekroczy granicy plastyczności. 
d)  strzałka ugięcia nie przekroczy dopuszczalnej wartości ugięcia. 

 
20.  Pręt metalowy utwierdzony jest z jednej strony, a z drugiej strony obciążony jest parą sił 

w płaszczyźnie prostopadłej do osi pręta. Moment skręcający pręt ma wartość 
a)  maksymalną w połowie pręta. 
b)  jednakową na całej długości pręta. 
c)  maksymalną w miejscu przyłożenia pary sił. 
d)  maksymalną w miejscu utwierdzenia pręta. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 

Rozpoznawanie elementów maszyn i mechanizmów 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie  elementów 
maszyn i mechanizmów” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 14, 16, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 4, 7, 12, 13, 15 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:
 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. 
b, 2. c, 3. a, 4. b, 5. b, 6. a, 7. c, 8. d, 9. b, 10. a, 11. b, 
12. 
c, 13. c, 14. a, 15. d, 16. c, 17. a, 18. c, 19. b, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Ustalić wartość momentu skręcającego 

Uzasadnić odkształcenie sworznia ciasno 
pasowanego 

PP 

Rozróżnić rodzaje przekładni zębatej 

Ustalić rodzaj odkształcenia wpustu 

PP 

Zinterpretować cechy momentu siły 

Rozróżnić sprzęgła 

Wyznaczyć moment pary sił 

PP 

Zinterpretować cechy momentu pary sił 

Rozpoznać rodzaje łożysk 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

43 

10 

Wyjaśnić budowę i zasadę działania 
przekładni ciernej 

11  Wyjaśnić zalety przekładni łańcuchowej 

12 

Scharakteryzować przeznaczenie łożysk 
ślizgowych 

PP 

13 

Scharakteryzować połączenia 
wielowypustowe 

PP 

14 

Określić warunki wytrzymałościowe 
z których oblicza się klocki hamulcowe 

15  Wyznaczyć przełożenie 

PP 

16  Rozróżnić sprzęgła 

17  Wyjaśnić pojęcie naprężenia 

18  Zinterpretować rzut siły na oś 

19  Rozróżnić rodzaje odkształceń 

20  Wyjaśnić warunek wytrzymałości 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

44 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę egzemplarzy testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  5  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  odwzorowywania  elementów  maszyn.  Zadania  są 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Czas trwania testu – 30 minut. 
9.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  można  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu 

wynosi 20 pkt. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia

 

instrukcja dla ucznia, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

45 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 

1.  Rysunek  przedstawia  wał  maszynowy.  M

1

  –  moment  silnika  przekazywany  na  wał,  

M

i M

3

 –  momenty przekazywane z wału  na maszyny robocze. Moment skręcający  ma 

wartość 

 

a)  największą w przedziale I. 
b)  największą w przedziale II. 
c)  największą w przedziale III. 
d)  jednakową we wszystkich przedziałach. 

 

2.  W połączeniach sworzniowych pasowanych ciasno, sworzeń jest 

a)  zginany. 
b)  skręcany. 
c)  ścinany. 
d)  rozciągany. 

 
3.  Na rysunku przedstawiono przekładnię zębatą 

a)  ślimakową. 
b)  planetarną. 
c)  zębatkową. 
d)  stożkową. 

 
4.  Wpust narażony jest w szczególności na 

a)  rozciąganie. 
b)  nacisk powierzchniowy. 
c)  skręcanie. 
d)  zginanie. 

 
5.  Moment siły względem punktu jest wektorem 

a)  równoległym do płaszczyzny wyznaczonej przez siłę ramię siły. 
b)  prostopadłym do linii działania siły i ramienia siły. 
c)  prostopadłym do linii działania siły, a równoległy do ramienia. 
d)  równoległym do linii działania siły, a prostopadłym do ramienia. 

 
6.  Które sprzęgło należy do nierozłącznych 

a)  sztywne. 
b)  elektromagnetyczne. 
c)  hydrauliczne. 
d)  bezpieczeństwa. 

 
7.  Moment pary sił równy jest iloczynowi 

a)  jednej z sił przez jej odległość od obranego bieguna. 
b)  sumy wartości sił przez połowę odległości od obranego bieguna. 
c)  jednej z sił przez odległość między siłami. 
d)  sumy wartości sił przez ramię pary. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

46 

8.  Para sił charakteryzuje się następującą własnością 

a)  moment pary sił zależy od obranego punktu. 
b)  parę sił można zastąpić siłą wypadkową. 
c)  parę sił można zrównoważyć jedną siłą. 
d)  parę sił można przesuwać w jednej płaszczyźnie.  

 
9.  Rysunek przedstawia 

a)  łożysko ślizgowe. 
b)  toczne kulkowe poprzeczne. 
c)  toczne kulkowe wzdłużne. 
d)  toczne walcowe. 

 
 
 
10.  Przekładniami ciernymi  nazywa  się przekładnie składające się z dwóch (lub więcej) kół, 

które przekazują ruch i moment obrotowy z koła czynnego na koło bierne 

a)  za pomocą sił tarcia. 
b)  przy pomocy paska. 
c)  przy pomocy paska zębatego. 
d)  przy pomocy paska klinowego. 

 
11.  Do zalet przekładni łańcuchowych należą 

a)  konieczność regulacji zwisu, nieprzydatność do pracy przy nagłych nawrotach. 
b)  konieczność  regulacji  zwisu,  nieprzydatność  do  pracy  przy  nagłych  nawrotach 

możliwość przenoszenia dużych sił, małe obciążenie wałów i osi. 

c)  możliwość przenoszenia dużych sił, małe obciążenie wałów i osi. 
d)  konieczność  regulacji  zwisu,  nieprzydatność  do  pracy  przy  nagłych  nawrotach, 

możliwość nagłego zerwania łańcucha w wyniku przeciążenia. 

 
12.  Łożyska ślizgowe stosuje się na ogół  

a)  tylko przy przenoszeniu obciążeń udarowych. 
b)  przy przenoszeniu małych obciążeń. 
c)  przy przenoszeniu dużych obciążeń, a nawet obciążeń udarowych. 
d)  przy częstym zatrzymywaniu i uruchamianiu maszyny. 

 
13.  Połączenia wielowypustowe zapewniają 

a)  dobre warunki pracy, dokładne osiowani. 
b)  dokładne osiowanie oraz stosowanie większych obciążeń zginających. 
c)  dokładne  osiowanie,  zmniejszenie  nacisków  jednostkowych  oraz  stosowanie 

większych obciążeń. 

d)  dokładne osiowanie, oraz stosowanie większych obciążeń skręcających. 

 
14.  Obliczanie  wytrzymałościowe  klocka  hamulcowego  przeprowadza  się  na  podstawie 

warunku wytrzymałościowego na 

a)  nacisk powierzchniowy. 
b)  zginanie. 
c)  skręcanie.  
d)  ścinanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

47 

15.  Przełożenie przekładni wielostopniowej jest równe 

a) 

k

i

i

i

i

⋅⋅

=

2

1

 

b) 

1

2

n

n

i

=

 

 

c) 

2

2

2

2

1

k

i

i

i

i

⋅⋅

+

+

=

 

d) 

k

i

i

i

i

⋅⋅

+

+

=

2

1

 

 
16.  Rysunek przedstawia sprzęgło 

a)  kłowe. 
b)  zębate dwustronne. 
c)  Oldhama.  
d)  kabłąkowe. 

 
 
17.  Naprężenie to 

a)  stosunek wartości siły do pola przekroju. 
b)  suma wartości siły i pola przekroju. 
c)  iloczyn wartości siły i pola przekroju. 
d)  iloczyn wartości momentu i pola przekroju. 

 
18.  Rzut siły na oś jest równy 

a)  sumie wartości siły  i cosinusa kąta zawartego pomiędzy osią i linią działania sił. 
b)  stosunkowi wartości siły do cosinusa kąta zawartego pomiędzy osią  i  linią działania 

sił. 

c)  iloczynowi wartości siły przez cosinus kąta zawartego pomiędzy osią i linią działania 

sił. 

d)  stosunkowi  cosinusa  kąta  zawartego  pomiędzy  osią  i  linią  działania  sił  do  wartości 

siły. 

 
19.  Na jaki rodzaj odkształcenia narażony jest element na rysunku 

a)  rozciąganie. 
b)  skręcanie.  
c)  ścinanie. 
d)  zginanie. 

 
20.  Warunek wytrzymałości jest spełniony gdy 

a)  naprężenie  rzeczywiste  (normalne 

σ   lub  styczne  τ )  jest  mniejsze,  a  co  najwyżej 

równe naprężeniu dopuszczalnemu. 

b)  naprężenie  rzeczywiste  (normalne 

σ   lub  styczne  τ )  jest  mniejsze  od  naprężenia 

dopuszczalnego. 

c)  naprężenia  rzeczywiste  (normalne 

σ   lub  styczne  τ )  jest  równe  naprężeniu 

dopuszczalnemu. 

d)  naprężenie  dopuszczalne  jest  mniejsze,  a  co  najwyżej  równe  naprężeniu 

rzeczywistemu.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

48 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 

Rozpoznawanie elementów maszyn i mechanizmów 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

49 

7.  LITERATURA  
 

1.  Bożenko L.: Maszynoznawstwo. WSiP, Warszawa1994 
2.  Krajewski B.: Mechanika techniczna. WSiP, Warszawa 1979 
3.  Malik Bronisław., Podstawy konstrukcji maszyn. PWN, Warszawa 2000 
4.  Oleksiak W., Paprocki K.: Podstawy konstrukcji mechanicznych. WSiP, Warszawa 1996 
5.  Osiński Z., Bajon W., Szuski T.: Podstawy konstrukcji maszyn. PWN, Warszawa 2005 
6.  Pszczółkowski T.: Mechanika techniczna. PWN, Warszawa 2000 
7.  Ptyński A.: Podstawy technologii i konstrukcji mechanicznych. WSiP, Warszawa 1998 
8.  Rutkowski A., Stępniewska A.: Zbiór zadań z części maszyn. WSiP, Warszawa 2007 
9.  Rutkowski A.: Części maszyn. WSiP, Warszawa 1986 
10.  Siuta W.: Mechanika techniczna. WSiP, Warszawa 2003 
 
 
Literatura metodyczna 
1.  Krogulec-Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003