background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ  

 
 

 

 

 

Marek Kozieja 

 

 

Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych 
713[07].Z2.01 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Piotr Czerwiński 
mgr inż. Marzena Więcek 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Zygfryd Gajewski  
 
 
Konsultacja: 
mgr  inż. Jarosław Sitek  
 
 
Korekta: 

 

 

 

 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[07].Z2.01. 
„Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych” zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu monter instalacji gazowych 713[07]. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

12 

5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 

środowiska podczas instalowania kuchennych urządzeń gazowych   

12 

   5.1.1. Ćwiczenia 12 
5.2. Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych  

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 14 
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

17 

7. Literatura 

31 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

  
 

Przekazujemy Państwu „Poradnik” dla nauczyciela „Instalowanie kuchennych urządzeń 

gazowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole zawodowej 
kształcącej w zawodzie monter instalacji gazowych 713[07] oraz w przyswajaniu przez 
uczniów wiedzy o zasadach instalowania i konserwacji kuchennych urządzeń gazowych. 
Rodzajach i typach  tych urządzeń, a także o zasadach bezpieczeństwa pracy i p.poż. przy 
wykonywaniu prac na czynnych instalacjach gazowych. 
 

W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne określające umiejętności, jakie powinien posiadać uczeń, by mógł 

bez  problemów rozpocząć pracę  ze swoim poradnikiem, 

−  cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy 

z poradnikiem, 

−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 
−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane jest, by zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
−  metody tekstu przewodniego, 
−  pokazu z objaśnieniami, 
−  metody projektów, 
−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierających 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 
−  punktacje zadań, 
−  propozycje norm wymagań, 
−  instrukcje dla nauczyciela, 
−  instrukcje dla ucznia, 
−  kartę odpowiedzi, 
−  zestaw zadań testowych. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 

713[07].Z2 

Technologia instalacji urządzeń gazowych

 

 

 

713[07].Z2.01 

Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych

 

 

 

713(07).Z2.02 

Instalowanie urządzeń gazowych do przygotowania ciepłej wody użytkowej

 

 

 

713[07].Z2.03 

Instalowanie kotłów gazowych i ogrzewaczy powietrza

 

 

 

713[07].Z2.04 

Odprowadzanie spalin

 

 

 

713[07].Z2.05 

Wykonywanie konserwacji i usuwanie usterek w urządzeniach gazowych

 

 

 
                                        Schemat układu jednostek modułowych

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

 
 Przystępując do realizacji jednostki modułowej „instalowanie kuchennych urządzeń 
gazowych” uczeń powinien umieć:  
−  prowadzić pracę zgodnie z obowiązującymi przepisami bhp, ochrony p.poż. oraz 

w oparciu o aktualne przepisy wykonawcze dotyczące instalowania kuchennych urządzeń 
gazowych, 

−  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 
−  dobierać i obsługiwać narzędzia monterskie, 
−  oceniać stan techniczny materiałów stosowanych do instalacji kuchennych urządzeń 

gazowych, 

−  dobierać i mierzyć złączki do łączenia instalacji z urządzeniami gazowymi, 
−  wykonywać szczelne połączenia rozłączne i nierozłączne instalacji z rur stalowych, 
−  wykonywać szczelne połączenia gwintowane, 
−  wykonywać szczelne połączenia rozłączne i nierozłączne instalacji miedzianych, 
−  sprawdzać szczelność instalacji gazowej, 
−  przygotowywać instalację gazową do odbioru, 
−  przeprowadzać próbę szczelności instalacji gazowej, 
−  odpowietrzać instalację gazową zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, 
−  uruchamiać instalację gazową, 
−  uczestniczyć w dyskusji i wymieniać doświadczenia, 
−  korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej „Instalowanie urządzeń gazowych do 

przygotowania ciepłej wody użytkowej” uczeń powinien umieć: 
−  zastosować przepisy bhp i ochrony ppoż. obowiązujące podczas montażu i uruchamiania 

urządzeń gazowych,  

−  rozróżnić kuchenne urządzenia gazowe,  
−  zorganizować i zlikwidować stanowisko instalowania kuchennych urządzeń gazowych,  
−  posłużyć się dokumentacją techniczną instalacji gazowych, 
−  zaplanować kolejność prac,  
−  wyznaczyć miejsce lokalizacji kuchennych urządzeń gazowych, 
−  zastosować wymagania dotyczące instalowania i uruchamiania kuchennych urządzeń 

gazowych,  

−  skorzystać z dokumentacji techniczno-ruchowej urządzeń i instrukcji producentów,  
−  dobrać narzędzia i sprzęt potrzebny do montażu kuchennych urządzeń gazowych,  
−  ocenić stan techniczny materiałów i urządzeń, 
−  dokonać instalacji kuchni gazowych,  
−  zainstalować urządzenia gazowe w kuchniach zbiorowego żywienia (kotły warzelne, 

szybkowary, taborety, patelnie).  

−  dokonać montażu armatury regulacyjno-zabezpieczającej w kuchennych urządzeniach 

gazowych,  

−  połączyć urządzenia z instalacją gazową,  
−  uruchomić kuchenne urządzenia gazowe,  
−  ocenić proces spalania gazu,  
−  dokonać regulacji kuchennych urządzeń gazowych,  
−  wykonać obmiar prac, rozliczyć robociznę, materiały oraz sprzęt,  
−  przygotować zainstalowane urządzenia gazowe do odbioru, 
−  wykonać prace zgodnie z warunkami technicznymi. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter instalacji gazowych 713[07] 
Moduł:  

 

 

                     Technologia instalacji urządzeń gazowych 713[07].Z2. 

Jednostka modułowa:                Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych 713[07].Z2.01 
 
Temat: Przyłączenie kuchni gazowej do instalacji gazowej

 

Cel ogólny

k

ształtowanie umiejętności praktycznych przy wykonywaniu montażu 

kuchennych urządzeń gazowych do instalacji zasilających. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  zorganizować stanowisko pracy do wykonania montażu kuchennych urządzeń gazowych, 
−  dobrać sprzęt i odpowiednie narzędzia monterskie, 
−  dobrać technologię do robót podłączeniowych gazowych urządzeń kuchennych, 
−  dobrać narzędzia pomiarowe do pomiarów miejsc podłączeń urządzeń gazowych do 

istniejącej instalacji gazowej, 

−  dobrać odpowiednie złączki, armaturę i materiały uszczelniające, 
−  wykonać połączenie gwintowe, 
−  sprawdzić szczelność wykonanych połączeń, 
−  wyregulować płomień na palniku. 
 
Metody nauczania–uczenia się:  

−  ćwiczenia praktyczne 
−  metoda tekstu przewodniego 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna pod nadzorem osoby uprawnionej do wykonywania czynności 

montażowych 

Czas:  4 godziny lekcyjne  (180min). 
 
Środki dydaktyczne: 

−  teksty przewodnie do ćwiczeń, 
−  dokumentacja techniczno – ruchowa kuchni gazowej, 
−  instrukcja producenta kuchni gazowej, 
−  plansze – kuchenne urządzenia gazowe, 
−  narzędzia monterskie, klucze nastawne, piłka do metalu, 
−  gwintownica,  
−  materiały podstawowe ( armatura odcinająca, rury stalowe, złączki), 
−  materiały pomocnicze (konopie czesane, pasta uszczelniająca, taśma teflonowa), 
−  wykrywacze gazów, 
−  kuchenka gazowa, 
−  środki ochrony osobistej. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

a)  Uczeń przygotowuje plan działania wykonania podłączenia kuchni gazowej.  
b)  Zapoznaje się z dokumentacja zadania i dokumentacją techniczno-ruchową kuchenki, 
c)  Sprawdza dane na tabliczce znamionowej kuchenki. 
d)  Zabezpiecza się w środki ochrony osobistej. 
e)  Uczeń gromadzi rury, złączki, materiały pomocnicze i uszczelniające niezbędne do 

wykonania połączenia.  

f)  Sprawdza sprawność narzędzi, urządzeń i sprzętu kontrolno – pomiarowego  

i gazometrycznego.  

g)  Uczeń mierzy i przygotowuje elementy do łączenia.  
h)  Uczeń łączy instalację z kuchenka gazową.  
i)  Uczeń uruchamia instalację gazową poprzez odkręcenie kurka gazomierzowego  

i kurka odcinającego przed kuchenką gazową. 

j)  Wykonuje próbę szczelności wykonanych połączeń gwintowanych.  
k)  Uczeń uruchamia kuchnię i reguluje płomień palnika. 
l)  Podpisuje kartę uruchomienia kuchenki. 
m)  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 

Przez cały czas trwania ćwiczenia nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga im  

w uzyskaniu jak najlepszych rezultatów. Podpowiada najlepsze rozwiązania. 

5.  Po wykonaniu zadania uczeń dokonuje analizy wykonanego zadania. 
6.  Uczeń przeprowadza samoocenę i wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
7.  Nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza czy praca wykonana jest starannie i na 

temat. 

8.  Uczniowie prezentują swoje prace wśród uczniów. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rodzaje palników stosowanych 

 

w kuchniach gazowych. Na podstawie zgromadzonych informacji opisz budowę i zasadę 
działania tych palników i opracowanie to przynieś na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć  2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter instalacji gazowych 713[07] 
Moduł:  

 

 

 

               Technologia instalacji urządzeń gazowych 713[07].Z2. 

Jednostka modułowa:                Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych 713[07].Z2.01 
 
Temat: Przestawienie kuchni gazowej na inny gaz palny. 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności dostosowywania kuchennych urządzeń gazowych do 
różnych źródeł zasilania gazem. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
−  dobrać narzędzia i sprzęt monterski, 
−  dobrać odpowiednie dysze do różnych gazów palnych, 
−  dobrać materiały uszczelniające, 
−  zdemontować palnik gazowy, 
−  wymienić odpowiednią dyszę, 
−  zamontować palnik i sprawdzić szczelność po zamontowaniu, 
−  uruchomić kuchnię i wyregulować płomień na palniku. 
 
Metody nauczania–uczenia się:  

−  ćwiczenia praktyczne, 
−  metoda przewodniego tekstu. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna, 
−  grupowa. 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie pod nadzorem osoby uprawnionej do 
wykonywania tego typu prac

 

 
Środki dydaktyczne: 

−  tekst przewodni do ćwiczeń, 
−  dokumentacja techniczno-ruchowa palnika gazowego, 
−  instrukcja obsługi kuchni gazowej, 
−  plansze – kuchenne urządzenia gazowe, 
−  narzędzia monterskie, 
−  materiały uszczelniające, 
−  dysze palnikowe, 
−  wykrywacze gazów, 
−  palniki inżektorowe o różnych mocach. 
Czas:  2 godziny lekcyjne (90min). 
 
 
 
 
Przebieg zajęć: 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest przestawienie palnika gazowego do pracy z gazu płynnego na 

gaz ziemny GZ 50. 
 
FAZA WSTĘPNA 

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów 

z pracą metoda przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Budowa palnika gazowego inżektorowego. 
2.  Zasada działania pilnika gazowego inżektorowego. 
3.  Rodzaje dysz gazowych palnikowych. 
4.  Instrukcja demontażu i montażu dyszy w palniku. 
5.  Sprawdzenie szczelności kuchenki po wymianie dyszy. 
6.  Regulacja płomienia w palniku inżektorowym. 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal plan działania. 
2.  Wybierz środki ochrony osobistej. 
3.  Wybierz odpowiednie narzędzia. 
4.  Wybierz odpowiednie materiały uszczelniające. 
5.  Dobierz dysze na gaz ziemny. 
6.  Sprawdź działanie aparatury kontrolnej. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Dokonaj pomiarów dysz do wymiany. 
2.  Zamknij kurek odcinający kuchnię gazową i kurek gazomierzowy. 
3.  Zdejmij nakrętki i kołpaki palników nawierzchniowych. 
4.  Wykręć wszystkie dysze i wymień na inne.  
5.  Po wymianie dysz sprawdź szczelność połączeń. 
6.  Uruchom instalację gazową poprzez otwarcie kurków: gazomierzowego i przed kuchenką 

gazową.  

7.  Uruchom kuchnię i wyreguluj płomień na palniku.  
8.  Uporządkuj stanowisko pracy. 
9.  Wykonaj pracę zgodnie z obowiązującymi wymaganiami bhp.  
10.  Zwróć uwagę na dokładność wykonanej pracy.  
11.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.  Zespoły uczniów wyznaczają lidera 

grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy dobrano właściwe dysze palnikowe? 
2.  Czy odcięto gaz od kuchni gazowej? 
3.  Czy dokonano wymiany dysz zgodnie z instrukcją montażu? 
4.  Czy sprawdzono szczelność połączeń po wymianie dysz? 
5.  Czy prawidłowo wyregulowano płomień palnika? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

ANALIZA 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe  ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać  
w przyszłości. 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Regulacja palnika gazowego 

inżektorowego. Na podstawie zgromadzonych informacji opisz sposób regulowania tych 
palników i opracowanie to przynieś na zajęcia. 

  

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.ĆWICZENIA  

 
5.1. Przepisy  bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej i ochrony środowiska podczas 
instalowania kuchennych urządzeń gazowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wymienień i krótko opisz zagrożenia występujące na stanowisku montera podczas 

wykonywania instalacji kuchennych urządzeń gazowych. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas instalowania 
kuchennych urządzeń gazowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować sobie miejsce pracy, 
2)  zapoznać się z materiałem jednostki modułowej dotyczącej – instalowania kuchennych 

urządzeń gazowych, 

3)  wymienić zagrożenia występujące podczas wykonywania montażu kuchennych urządzeń 

gazowych, 

4)  wymienione zagadnienia krótko opisać oraz wskazać jak można ich uniknąć, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

−  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem 

 
Środki dydaktyczne: 

–  stolik, 
–  krzesło, 
–  zeszyt, 
–  ołówek, 
–  gumka, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Opisz podstawowe zasady bezpiecznej pracy podczas wykonywania montażu 

kuchennych urządzeń gazowych oraz wymień  środki ochrony osobistej przewidziane na 
stanowisku pracy montera. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas instalowania 
kuchennych urządzeń gazowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować sobie miejsce pracy, 
2)  zapoznać się z materiałem jednostki modułowej dotyczącej – zasad bezpiecznej pracy 

podczas instalowania kuchennych urządzeń gazowych, 

3)  zapoznać się z materiałem jednostki modułowej, który dotyczy środków ochrony 

indywidualnej pracownika, 

4)  wymienione zagadnienia krótko opisać, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

−  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem 

 
Środki dydaktyczne: 

–  stolik, 
–  krzesło, 
–  zeszyt, 
–  ołówek, 
–  gumka, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2. Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych 

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ warunki techniczne dla montażu kuchennych urządzeń gazowych. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas instalowania 
kuchennych urządzeń gazowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować miejsce pracy, 
2)  zapoznać się z materiałem jednostki modułowej dotyczącej instalowania kuchennych 

urządzeń gazowych, 

3)  określić warunki dla montażu kuchennych urządzeń gazowych zapisując je na arkuszu, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  stolik, 
–  krzesło, 
–  zeszyt, 
–  ołówek, 
–  gumka, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Podłącz i dokonaj uruchomienia kuchni gazowej 4 palnikowej na gaz ziemny zgodnie 
z instrukcją producenta. Ćwiczenie wykonaj pod kierunkiem osoby uprawnionej. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas instalowania 
kuchennych urządzeń gazowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować miejsce pracy, 
2)  zapoznać się z materiałem jednostki modułowej dotyczącej instalacji kuchennych 

urządzeń gazowych oraz z dołączoną do urządzenia instrukcją, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

3)  zabezpieczyć się w wymagane środki ochronny osobistej, 
4)  zgromadzić niezbędny sprzęt, narzędzia, materiały, 
5)  wykonać montaż kuchenki gazowej wg wskazówek zawartych w opracowaniu oraz 

instrukcji producenta urządzenia, 

6)  uruchomić zamontowane urządzenie, 
7)  sprawdzić szczelność wykonanych połączeń, 
8)  wystawić dokument potwierdzający montaż kuchni gazowej, 
9)  uporządkować stanowiska pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, zajęcia praktyczne 

 
Środki dydaktyczne: 

–  wiertarka elektryczna z kompletem wierteł (od Ø 6 do Ø 12), 
–  stojak monterski (imadło przenośne), 
–  gwintownica z narzynką ½”, 
–  narzędzia i sprzęt do cięcia rur: obcinarki do rur; ręczne piły do metalu z brzeszczotem, 
–  sprzęt monterski: komplet kluczy płaskich do śrub (szczególnie 27 oraz 32), 

klucze imbusowe, komplet narzędzi ślusarskich, komplet narzędzi monterskich robót 
instalacyjnych, pilnik płaski o długości ok. 30 cm (zdzierak i gładzik), 

–  przyrządy pomiarowe: kątomierz monterski, suwmiarka, poziomnica, przymiar, 
–  detektor, tester, 
–  literatura rozdziału 7. 
 

 

Ćwiczenie 3 

Zaplanuj kolejne czynności dla montażu kotła warzelnego na gaz płynny w kuchni 
zbiorowego żywienia. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas instalowania 
kuchennych urządzeń gazowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować miejsce pracy,  
2)  zapoznać się z materiałem jednostki modułowej dotyczącej instalacji kuchennych 

urządzeń gazowych oraz z dołączoną instrukcją do urządzenia, 

3)  zaplanować montaż kotła warzelnego w punktach, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, zajęcia praktyczne 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Środki dydaktyczne: 

–  stolik, 
–  krzesło, 
–  zeszyt, 
–  ołówek, 
–  gumka, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Instalowanie kuchennych 
urządzeń gazowych”. 
 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

−  zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. c, 5. b, 6. d, 7. b, 8. b, 9. a, 10. b, 11. b, 
12. b, 13. a, 14. b, 15. b, 16. d, 17. b, 18. a, 19. d, 20. 
 
Plan testu   

Nr zadania 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kateg

or

ia 

celu 

Poziom 

Wymaga

ń 

Poprawna 

Odpowiedź 

1. 

Rozróżnić rodzaje sprzętu do gaszenia 
pożarów. 

B P 

2.  Wskazać akty prawne dotyczące bhp. 

A P 

3. 

Rozpoznać parametry stosowanych urządzeń 
grzewczych. 

A P 

4. 

Określić rodzaj powietrza niezbędnego do 
spalania. 

C P 

5.  Rozróżnić typy urządzeń gazowych. 

B P 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

6. 

Przewidzieć skutki wadliwej pracy palnika 
inżektorowego. 

D P 

7. 

Wymienić rodzaj stosowanych w kuchniach 
palników gazowych. 

A P 

8. 

Rozpoznać warunki montażowe armatury 
zabezpieczającej. 

B P 

9. 

Wymienić warunki eksploatacyjne urządzenia 
gazowego. 

A P 

10. 

Określić obowiązujące warunki montażowe 
palników. 

C P 

11. 

Określić obowiązujące warunki montażowe 
kuchni gazowych. 

C P 

12. 

Wyjaśnić zasadę działania palnika gazowego 
inżektorowego. 

B P 

13. 

Wyjaśnić zasadę działania palnika gazowego 
inżektorowego. 

B P 

14. 

Ustalić przyczynę wadliwej pracy palnika 
gazowego. 

D P 

15. Określić sposób naprawy kurka gazowego. 

16. 

Zanalizować przyczynę zaburzeń w pracy 
urządzenia gazowego. 

D PP 

17. 

Przewidzieć skutek wadliwej pracy 
urządzenia. 

D PP 

18. Wyjaśnić zasadę działania palnika gazowego. 

PP 

19. Ustalić skutki wadliwej pracy gazomierza. 

PP 

20. 

Zastosować urządzenie gazowe do innego 
rodzaju paliwa. 

C PP 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Przed wykonaniem każdego zadania lub udzieleniem odpowiedzi na pytania przeczytaj 

bardzo uważnie polecenia. 

5.  Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania: zamknięte, 

wielokrotnego wyboru. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zakreślając kółeczkiem 

prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź przekreślić 
znakiem X i otoczyć kółkiem prawidłową odpowiedź. 

7.  Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymasz jeden punkt. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:  

I część – poziom podstawowy 
II część – poziom ponadpodstawowy. 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania 
10.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 45min. 

                                                                            Powodzenia

 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 

–  zestaw pytań i zadań testowych, 

–  karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
I część 
1.  Do gaszenia pożarów grupy B służą gaśnice: 

a)  płynowe, śniegowe, proszkowe, 
b)  płynowe, pianowe, śniegowe, proszkowe, 
c)  tylko proszkowe, 
d)  tylko pianowe. 

 
2.  Jaki jest podstawowy akt prawny określający przepisy prawne ochronny pracy w tym 

bezpieczeństwa i higieny pracy? 

a)  Instrukcja stanowiskowa, 
b)  Kodeks pracy uchwalony przez Sejm, 
c)  Umowa o pracę, 
d)  wszystkie wymienione akty. 

 
3.  Moc średniego palnika wynosi w kuchni domowej: 

a)  0,9 kW, 
b)  0,6 kW, 
c)  1,5 kW, 
d)  2,4 kW. 

 
4.  Podczas spalania z otoczenia do płomienia dopływa dodatkowa ilość powietrza, które 

nazywamy: 

a)  pierwotnym, 
b)  zassanym, 
c)  wtórnym, 
d)  zassanym wtórnym. 

 
5.  Urządzenia pobierające powietrze z pomieszczenia i odprowadzające spaliny do 

pomieszczenia, w którym są zamontowane to: 

a)  urządzenia typu C, 
b)  urządzenia typu A, 
c)  urządzenia typu B, 
d)  urządzenia typu B1. 

 
6.  Silnie kopcący płomień palnika spowodowany jest: 

a)  zanieczyszczeniem otworu dyszy, 
b)  zanieczyszczeniem przewodów, 
c)  nadmiernym nagrzaniem palnika, 
d)  niedostateczną ilością powietrza pierwotnego i wtórnego. 

 
7.  Palniki wykorzystywane w kuchniach przeznaczonych do zabudowy to palniki: 

a)  fajkowe, 
b)  kubełkowe, 
c)  pionowe, 
d)  fajkowe i kubełkowe. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

8.  Odległość termopary od palnika ustalono na podstawie badań i wynosi ona: 

a)  6 – 8 mm, 
b)  3 – 8 mm, 
c)  3 – 5 mm, 
d)  6 – 10 mm. 

 

9.  Konstrukcja kuchni domowej powinna być odpowiednio sztywna i mieć nośność: 

a)  co najmniej 100 kg, 
b)  co najmniej 60 kg, 
c)  co najmniej 120 kg, 
d)  co najmniej 80 kg. 

 

10.  Odległość pomiędzy palnikami nawierzchniowymi a odciągiem kominowym powinna 

wynosić : 

a)  650 mm, 
b)  750 mm, 
c)  550 mm, 
d)  850 mm. 

 

11.  Kuchnie gazowe mierząc od boku urządzenia do skraju wnęki należy instalować 

w odległości od okien i drzwi: 

a)  0,7 m, 
b)  0,5 m, 
c)  1,0 m, 
d)  0,3 m. 

 

12.  Typowe paliki inżektorowe przy kuchniach domowych mają określony współczynnik 

zassania powietrza pierwotnego w granicach: 

a)  0,2 ÷ 0,8, 
b)  0,4 ÷ 0,6, 
c)  0,6 ÷ 0,8, 
d)  0,6 ÷ 1,0. 

 

13. Strumień gazu zasysa powietrze z otoczenia (tzw. powietrze pierwotne) w ilości około: 

a)  40% do 50%, 
b)  20% do 60%, 
c)  50% do 70%, 
d)  20% do 30%. 

 

14.  Przyczyną zbyt małego płomienia palnika w kuchni gazowej jest: 

a)  niedostateczna ilość powietrza pierwotnego, 
b)  obniżenie ciśnienia gazu w sieci, 
c)  nadmiar powietrza pierwotnego, 
d)  brak smaru w gnieździe czopu kurkowego. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

15.  Trudności w obracaniu kurków palnika możemy wyeliminować przez: 

a)  oczyszczenie palnika, 
b)  rozebranie i nasmarowanie kurków, 
c)  oczyszczenie przewodów, 
d)  przymknięcie przysłony powietrza wtórnego, 

 

II część 
16.  Odrywanie płomienia ma miejsce w przypadku: 

a)  gdy w mieszaninie gazowo-powietrznej przeważa powietrze lub gaz, 
b)  gdy w mieszaninie gazowo-powietrznej przeważa gaz, 
c)  gdy w mieszaninie gazowo-powietrznej przeważa powietrze, 
d)  gdy szybkość wypływu mieszanki gazowo-powietrznej jest zbyt duża w porównaniu 

z szybkością spalania gazu. 

 

17.  Podwyższenie temperatury spalania palnika prowadzi do: 

a)  odrywania płomienia, 
b)  wzrostu ilości azotu w spalinach, 
c)  całkowitego spalania gazu (metanu) w mieszaninie gazowo-powietrznej, 
d)  odrywania się płomienia oraz wzrostu ilości azotu w spalinach. 

 
18.  W palnikach inżektorowych zostało wykorzystane zjawisko: 

a)  obniżenia ciśnienia strumienia gazu wypływającego z dyszy z dużą prędkością, który 

zasysa powietrze z otoczenia, 

b)  podwyższenie ciśnienia strumienia powietrza wypływającego z dyszy z dużą 

prędkością, który tworzy mieszaninę gazu z powietrzem, 

c)  podwyższenia i obniżenia ciśnienia strumienia gazu w celu zassania powietrza 

pierwotnego, 

d)  obniżenia ciśnienia strumienia zassanego powietrza wypływającego z dyszy. 

 
19. Prawidłowość działania gazomierza należy sprawdzić, gdy: 

a)  następuje przeskakiwanie płomienia do palnika, 
b)  palnik pali się żółtoczerwonym silnie kopcącym płomieniem, 
c)  następuje odrywanie płomienia od palnika, 
d)  płomień palnika jest zbyt mały. 

 
20.  Aby przestawić kuchenne urządzenie gazowe na inny gaz należy: 

a)  wyregulować palnik główny, 
b)  wymienić palnik na inną wydajność cieplną, 
c)  wymienić dyszę palnika, 
d)  zwiększyć ilość powietrza pierwotnego. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 
Numer 

pytania 

Odpowiedź Punktacja 

1.   

a b c d   

2.   

a b c d   

3.   

a b c d 

 

4.   

a b c d   

5.   

a b c d   

6.   

a b c d   

7.   

a b c d   

8.   

a b c d   

9.   

a b c d   

10.  

a b c d   

11.  

a b c d   

12.  

a b c d   

13.  

a b c d   

14.  

a b c d   

15.  

a b c d   

16.  

a b c d 

 

17.  

a b c d 

 

18.  

a b c d 

 

19.  

a b c d 

 

20.  

a b c d 

 

Razem  

 

 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

TEST 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Instalowanie kuchennych 
urządzeń gazowych”. 
 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

−  zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. c, 5. b, 6. b, 7. a, 8. c, 9. a, 10. c, 11. b, 
12. d, 13. c, 14. b, 15. d, 16. c, 17. a, 18. a, 19. d, 20. 

 

Plan testu 

Nr zadania 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kateg

or

ia 

celu 

Poziom 

Wymaga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozróżnić elementy budowy palnika 
gazowego. 

B P 

2. 

Przewidzieć skutki w przypadku wadliwej 
regulacji palnika. 

D P 

3. 

Określić wpływ współczynnika nadmiaru 
powietrza w palniku na prawidłowe spalanie. 

C P 

4.  Określić lokalizację armatury  w instalacji. 

C P 

5. 

Rozpoznać właściwe parametry techniczne dla 
danego palnika gazowego. 

A P 

6.  Określić przebieg instalacji w budynku. 

C P 

7. 

Określić wpływ zanieczyszczenia palnika na 
jego pracę. 

C P 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

8. 

Rozróżnić rodzaje sprzętu do gaszenia 
pożarów. 

B P 

9. 

Wymienić wymagania kwalifikacyjne montera 
instalacji gazowej. 

A P 

10. 

Rozpoznać parametry pracy instalacji 
gazowej. 

A P 

11.  Wymienić parametry pracy kotła warzelnego. 

A P 

12.  Zastosować właściwy rodzaj palników. 

C P 

13. 

Podać właściwe gabaryty urządzenia 
gazowego. 

A P 

14. 

Scharakteryzować własności fizyczne 
stosowanego gazu. 

C P 

15. 

Określić właściwe warunki eksploatacji 
urządzenia. 

C P 

16. 

Określić właściwe wymagania kontrolne po 
montażu. 

C PP 

17. 

Wyjaśnić zasadę działania palnika 
inżektorowego. 

B PP 

18. 

Przewidzieć przyczynę odrywania się 
płomienia w palniku. 

D PP 

19. 

Przewidzieć przyczynę cofania się płomienia 
w palniku. 

D PP 

20. 

Dobrać właściwe zabezpieczenia w urządzeniu 
gazowym. 

C PP 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

13.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

15.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Przed wykonaniem każdego zadania lub udzieleniem odpowiedzi na pytania przeczytaj 

bardzo uważnie polecenia. 

5.  Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania: zamknięte, 

wielokrotnego wyboru. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zakreślając kółeczkiem 

prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź przekreślić 
znakiem X i otoczyć kółkiem prawidłową odpowiedź. 

7.  Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymasz jeden punkt. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:  
      I część – poziom podstawowy 
     II część – poziom ponadpodstawowy. 
9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania 
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11. Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

                                                                                                                      Powodzenia 

Materiały dla ucznia: 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 2 

 
Część I 
1.  Dysza Venturiego składa się z inżektora, mieszalnika i dyfuzora gdzie następuje 

wyrównanie: 

a)  ciśnienia powietrza,  
b)  składu mieszaniny gazu z powietrzem, 
c)  składu gazu w stosunku do powietrza zassanego pierwotnego,  
d)  ciśnienia gazu. 

 

2.  Przeskakując płomień swoim powrotem do dyszy może spowodować : 

a)  zgaśnięcie płomienia , 
b)  uszkodzenie dyszy Venturiego , 
c)  uszkodzenie palnika inżektorowego,  
d)  uszkodzenie termopary. 

 

3.  Współczynnik nadmiaru powietrza określany jest na podstawie: 

a)  składu spalin, 
b)  zawartości trującego tlenku węgla, 
c)  ciśnienia powietrza, 
d)  ciśnienia gazu. 
 

4.  Reduktor w instalacji zasilanej gazem płynnym z butli powinien być zainstalowany: 

a)  pomiędzy kuchnią gazową a źródłem zasilania, 
b)  przed kurkiem odcinającym urządzenia gazowego, 
c)  bezpośrednio za zaworem butli gazowej, 
d)  wszystkie w/w rozwiązania są poprawne. 

 
5.  Jakie powinno być ciśnienie paliwa gazowego grupy II-GZ-50 przed odbiornikiem gazu? 

a)  2 MPa, 
b)  2 kPa, 
c)  5 kPa, 
d)  do 2 MPa. 

 
6.  W jakich miejscach w budynku wielorodzinnym może być montowana instalacja gazowa  

z rur miedzianych? 

a)  Po zewnętrznej ścianie budynku. 
b)  Na klatce schodowej i w mieszkaniach. 
c)  Tylko w mieszkaniach. 
d)  Po zewnętrznej ścianie budynku i w mieszkaniu. 

 
7.  Zanieczyszczenie palnika w kuchni gazowej może przejawiać się: 

a)  nierównym płomieniem palnika, 
b)  przeskakiwaniem płomienia do wnętrza palnika, 
c)  odrywaniem się płomienia od palnika, 
d)  trudnością w obracaniu kurka kuchenki. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

8.  Do gaszenia pożarów grupy C służą gaśnice: 

a)  halonowe, 
b)  tylko płynowe, 
c)  proszkowe i śniegowe, 
d)  tylko śniegowe. 

 
9.  Prace monterskie przy instalowaniu kuchennych urządzeń grzewczych może wykonywać 

pracownik posiadający : 

a)  świadectwo kwalifikacji w zakresie eksploatacji przy urządzeniach i instalacjach gr.

 

3, 

b)  dyplom mistrza w zawodzie monter instalacji sanitarnych, 
c)  dyplom czeladnika w zawodzie monter instalacji wod-kan i gaz, 
d)  dyplom technika budowlanego w zakresie instalacji sanitarnych. 

 
10.  Maksymalne ciśnienie gazu w instalacji wewnętrznej nie może przekroczyć wartości: 

a)  0,2 MPa, 
b)  2 kPa, 
c)  5 kPa, 
d)  0,1 MPa. 
 

11.  Punkt wrzenia gliceryny, która wypełnia wnętrze ścianek kotła warzelnego wynosi: 

a)  120˚C, 
b)  290˚C, 
c)  110˚C, 
d)  240˚C. 
 

12.  W kuchennych urządzeniach gazowych stosowane są głównie palniki: 

a)  podciśnieniowe, 
b)  nadmuchowe, 
c)  kinetyczne, 
d)  inżektorowe. 
 

13.   Kuchenka wolnostojąca 4-palnikowa standardowo ma wysokość: 

a)  650 mm, 
b)  900 mm, 
c)  850 mm, 
d)  750 mm. 
 

14.  Ulatujący się gaz z butli z gazem płynnym jest w stosunku do powietrza: 

a)  lżejszy, 
b)  cięższy około 2 razy, 
c)  lżejszy o około 10%, 
d)  cięższy około 5 razy. 
 

15.  Wykorzystanie sprawności palnika uzyskuje się poprzez: 

a)  utrzymanie go w czystości, 
b)  zwiększenie wysokości płomienia, 
c)  zwiększenie ilości powietrza wtórnego, 
d)  dopasowanie mocą do średnicy dna naczynia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

II część 
16.  Po wymianie kuchenki gazowej w instalacji gazowej należy przeprowadzić próbę 

szczelności: 

a)  uproszczoną, 
b)  nie jest wymagana próba, 
c)  główną, 
d)  na ciśnienie wyższe o 100% od ciśnienia w instalacji. 
 

17.  W palniku inżektorowym „powietrze pierwotne” uzyskuje energię kinetyczną dzięki: 

a)  budowie palnika, 
b)  wentylatorowi podmuchu, 
c)  ciśnieniu wylatującym z dyszy palnika, 
d)  ciśnieniu gazu przed dyszą palnika. 
 

18.  Przyczyną odrywania się płomienia w palniku inżektorowym jest: 

a)  za duża ilość powietrza pierwotnego, 
b)  niezupełne spalanie gazu, 
c)  za mała ilość powietrza pierwotnego, 
d)  za wysokie ciśnienie gazu, 
 

19.  Przyczyną cofania się płomienia do palnika jest: 

a)  za małe ciśnienie gazu, 
b)  za duża ilość powietrza pierwotnego, 
c)  za mała ilość powietrza wtórnego, 
d)  złe ustawienie szybkości wypływu gazu z palnika w stosunku do szybkości spalania 

danego gazu. 

 

20.  Zabezpieczeniem płomienia przed zgaśnięciem na palniku kuchennym może być: 

a)  presostat ciśnienia gazu, 
b)  termoelektromagnetyczne, 
c)  termostat, 
d)  zawór elektromagnetyczny. 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 
Numer 

pytania 

ODPOWIEDŹ 

 

Punktacja 

1.   a 

d   

2.   a 

 

3.   a 

 

4.   a 

 

5.   a 

 

6.   a 

 

7.   a 

 

8.   a 

 

9.   a 

 

10.  a 

 

11.  a 

 

12.  a 

 

13.  a 

 

14.  a 

d   

15.  a 

 

16.  a 

 

17.  a 

d   

18.  a 

 

19.  a 

 

20. .

a b c d   

Razem  

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

7. LITERATURA 

 

1.  Barczyński A.: Instalacje gazowe z miedzi. Centrum Szkolenia Gazownictwa, Warszawa 

1998 

2.  Bąkowski K., Bartuś J., Zajda R.: Projektowanie instalacji gazowych. Arkady, Warszawa 

1995 

3.  Bąkowski K.:. Gazyfikacja. Wydawnictwo Naukowo Techniczne, Warszawa 1996 
4.  Cieślowski S., Krygier K.: Instalacje sanitarne cz. 1 i 2. WSiP, Warszawa1998 
5.  http://www.perfexim.com.pl/ 
6.  http://www.gastrokomis.pl/ 
7.  http://www.kromet.com.pl/ 
8.  Instalacje gazowe. Cobo-Profil, Warszawa 1996 
9.  Instrukcja obsługi i użytkowania – KG 1319 „Mastercook” 
10.  Instrukcja obsługi kuchni gazowej – KG 1409 B „Mastercook” 
11.  Instrukcja obsługi kuchni gazowej KSG „Amica” 
12.  Otoka W.: Konserwacja i naprawa instalacji i urządzeń gazowych. ZZDZ, Warszawa 

1974 

13.  Technologia instalacji wodociągowych i gazowych – podręcznik do nauki zawodu.  

Część II – Instalacje gazowe. Rea, Warszawa 1998 

14.  Zajda R., Tymiński B.: Instalacje i urządzenia gazowe. Centrum Szkolenia Gazownictwa, 

Warszawa 1999