background image

Scenariusz zaj

ęć zintegrowanych w kl. I

opracowany przez mgr Agnieszk

ę Solińską

Blok tematyczny; Dni tygodnia

Temat dnia: Tydzie

ń. Nazwy dni tygodnia. Planowanie zajęć.

Cele operacyjne lekcji:

Wiadomo

ści: Uczeń potrafi nazwać i wymienić kolejne dni tygodnia. Potrafi

nazwa

ć pierwszy i ostatni dzień tygodnia. Próbuje wyjaśnić cykliczność dni

tygodnia.

Umiej

ętności: Uczeń umie szeregować zdarzenia według następstwa czasowego

(wczoraj, dzisiaj, jutro). Umie policzy

ć na zegarze tygodniowym ile dni mija

od… do…

Postawy: Ucze

ń wie o konieczności planowania zajęć na cały tydzień.

Metody nauczania:
podaj

ąca,

problemowa z elementami aktywizuj

ącymi.

Zastosowane 

środki dydaktyczne:

pomoc wizualna (model zegara tygodniowego), kartoniki z nazwami dni
tygodnia, karty pracy dla ucznia (dwa poziomy), kartoniki do rachunku
pami

ęciowego, karty matematyczne „Wesoła szkoła”.

Przebieg zaj

ęć

Uwagi

1.

 

Rachunek pami

ęciowy.

* Obliczanie wyników, porz

ądkowanie liczb

* Odczytanie hasła

Praca
wielopoziomowa

2.

 

Przyporz

ądkowanie nazw dni tygodnia do podanych

numerów od 1 do 7.

* Przypinanie kartoników

Praca grupowa

3.

 

Rozmowa na temat pierwszego i ostatniego dnia
tygodnia.

* Zauwa

żenie i wyjaśnienie cykliczności dni tygodnia

Praca zbiorowa

4.

 

Pokaz i omówienie zegara tygodniowego.

5.

 

Praca w kartach pracy nr 63, zad.2

Praca zbiorowa
jednolita

6.

 

Gło

śne odczytanie zadań z karteczek przez dzieci

background image

* Wspólne rozwi

ązywanie zadań

* Pokaz rozwi

ązania zadań na zegarze tygodniowym

7.

 

Samodzielne rozwi

ązanie zadania nr 3,               Karta

pracy 63

* Sprawdzenie poprawno

ści wykonanego zadania

Praca
indywidualna
jednolita

8.

 

Gimnastyka 

śródlekcyjna

9.

 

Liczenie, ile dni mija od… do… z pomoc

ą zegara

tygodniowego

10.

 

 Samodzielne rozwi

ązanie zad. 4, Karta pracy nr 63.

Praca
indywidualna
jednolita

11.

 

 Omówienie planu tygodniowego zaj

ęć w czasie

wolnym Jacka. (Przy kolejnym dniu tygodnia
umieszczamy obrazek z czynno

ścią wykonywaną

przez chłopca)
Zadajemy uczniom pytania: - Co Jacek robił w 

środę

po południu? Którego dnia je

ździł na sankach?

Praca zbiorowa
Zwrócenie uwagi
na to, i

ż chłopiec

na ka

żdy dzień

zaplanował jedn

ą

czynno

ść.

12.

 

 Wyja

śnienie terminów: wczoraj , dzisiaj, jutro.

13.

 

 Samodzielne rozwi

ązywanie i uzupełnianie tabeli

brakuj

ącymi dniami tygodnia.

* Sprawdzenie poprawno

ści wykonanego zadania

Praca
indywidualna
zró

żnicowana

14.

 

 Ocena aktywno

ści uczniów – wręczanie odznak za

aktywno

ść.

15.

 

Praca domowa

Zaplanuj i narysuj przy ka

żdej nazwie dnia tygodnia co

b

ędziesz robił w czasie wolnym.

Karty pracy
przygotowane
przez n-la

background image

Zał

ączniki

PONIEDZIAŁEK



WTOREK



ŚRODA



CZWARTEK



PI

ĄTEK



SOBOTA



NIEDZIELA



background image

Rachunek pami

ęciowy

Tabelka dla ka

żdego ucznia. Rozciąć. Uczeń oblicza wyniki i porządkuje wyniki

w kolejno

ści malejącej.

5 – 4 =

2 + 1 =

6 – 3 =

10 – 5 = 4 + 2 =

6 + 2 =

7 + 3 =

T

Y

D

Z

I

E

Ń

Zadanie dla ka

żdego ucznia (poziom łatwy)

wczoraj

dzisiaj

jutro

wtorek

(poziom trudny)

wczoraj

dzisiaj

jutro

pojutrze

środa

background image

Praca domowa – Karta pracy

Dzie

ń tygodnia

Zaj

ęcie w

czasie wolnym

PONIEDZIAŁEK
WTOREK

ŚRODA
CZWARTEK
PI

ĄTEK

SOBOTA
NIEDZIELA