background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

           NARODOWEJ  

 

 

 

Anna Kusina 

 

 

 

Wykonywanie kamiennych detali architektonicznych 
711[04].Z3.03 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca:  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Władysława Maria Francuz 
mgr inż. Danuta Gąsiorowska 
 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr Halina Zwolska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Janusz Figurski 
 
 
 
Korekta: 

 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  Wykonywanie 
kamiennych  detali  architektonicznych  711[04].Z3.03  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu Kamieniarz 711[04]. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Wydawca:  
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Formy ozdobne z kamienia 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 
11 

5.2. Profile kamienne 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 
12 

5.3. Kamienne obramowania okien i drzwi 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 
14 

5.4. Balustrady kamienne 

5.4.1. Ćwiczenia 

16 
16 

5.5. Cokoły i gzymsy  

5.5.1. Ćwiczenia 

18 
18 

5.6. Zasady konserwacji i napraw kamiennych detali architektonicznych 

5.6.1. Ćwiczenia 

20 
20 

5.7. Rozliczanie robót kamieniarskich 

5.7.1. Ćwiczenia 

22 
22 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7. Literatura 

33 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Poradnik  jest  obudową  dydaktyczną  jednostki  modułowej  ”Wykonywanie  kamiennych 

detali  architektonicznych”.  Jego  przeznaczeniem  jest  pomoc  w  prowadzeniu  zajęć 
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie: kamieniarz.  

W poradniku zamieszczono: 

–   wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  wiadomości  i  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć 

opanowane, aby mógł przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej. 

–   cele kształcenia jednostki modułowej, stanowiące wykaz wiadomości i umiejętności, jakie 

uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem. 

–   przykładowe scenariusze zajęć. 
–   przykładowe ćwiczenia,  ze  wskazówkami do  realizacji,  zalecanymi metodami nauczania - 

uczenia się oraz środkami dydaktycznymi. 

–   ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
–   wykaz literatury, z której uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania:  tekstu  przewodniego, 
samokształcenia kierowanego, ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej.  

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Schemat układu jednostek modułowych

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

711[04].Z3 

Technologia kamieniarskich robót 

budowlanych 

711[04].Z3.05

 

Wykonywanie 

kamiennych 

elementów małej 

architektury

 

711[04].Z3.04

 

 

Układanie 

posadzek 

kamiennych

 

711[04].Z3.03

 

 

Wykonywanie 

kamiennych detali 

architektonicznych

 

711[04].Z3.02 
Wykonywanie 

kamiennych 

konstrukcji 

budowlanych

 

711[04].Z3.01 

Mocowanie okładzin 

ściennych z kamienia

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki, uczeń powinien umieć: 

  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  posługiwać się sprzętem pomiarowym i wykonywać pomiary, 

  rozróżniać elementy konstrukcyjne i niekonstrukcyjne budynku, 

  rozróżniać rodzaje murów,  zasady wiązania pospolitego,  

  rozróżniać rodzaje spoin i określać ich grubość, 

  rozróżniać podstawowe materiały budowlane i kamienne, 

  magazynować, składować i transportować materiały budowlane i kamienne, 

  dobierać narzędzia i sprzęt do robót murarskich,  

  wykonywać obróbkę mechaniczną kamienia, 

  wykonywać obróbkę ręczną kamienia, 

  wykonywać podstawowe roboty ślusarsko-kowalskie, 

  przygotować, eksploatować i demontować rusztowania do robót murarskich, 

  przygotować podstawowe zaprawy budowlane, 

  murować z zastosowaniem podstawowych wiązań murarskich, 

  wiercić otwory w kamieniu, 

  wykonywać szablony i przeciwszablony, 

  wykonywać w kamieniu różne profile, 

  stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  i ochrony 

środowiska obowiązujące w budownictwie, 

  wykonać przedmiary i obmiary robót, 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  współpracować w grupie, 

  uczestniczyć w dyskusji i prezentacji, 

  stosować różne metody i środki porozumiewania się na temat zagadnień technicznych. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  posługiwać się dokumentacja techniczną w zakresie niezbędnym do wykonania kamiennych 

detali architektonicznych, 

  posługiwać się sprzętem pomiarowym w celu dokonania pomiarów, 

  organizować i zlikwidować stanowisko pracy, 

  określać  szacunkowo  ilość  materiału  niezbędnego  do  wykonania  robót  i  sporządzić 

zapotrzebowanie materiałowe, 

  wykonywać szablony i przeciwszablony,

 *)

 

  nanosić zarys profilu na powierzchnię kamienia,

 *)

 

  sprawdzać dokładność wykonywania profilu,

 *)

 

  wykonywać profil w kamieniu stosując obróbkę ręczną i mechaniczną, 

*)

 

  wykonywać profil dobity do płaszczyzny,

 *)

 

  wykonywać dobicie profilu do profilu,

 *)

 

  wykonywać  wewnętrzne  i  zewnętrzne  załamanie  profilu  zgodnie  z  dokumentacją 

techniczną,

*)

 

  wykonywać meander, wolutę i maswerk, 

  wykonywać otwory montażowe w elementach z kamienia,

 *)

 

  wykonywać montaż detali kamiennych (gzymsu, cokołu, obramowania otworu w ścianie), 

  oceniać jakość wykonanej pracy i usunąć usterki, 

  sporządzać rozliczenie materiałowe wykonanej pracy, 

  obliczać wynagrodzenie za pracę, 

  wykonywać  pracę  z  zachowaniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpożarowej i ochrony środowiska. 

 
 

*) 

Cele  kształcenia  zrealizowane  w  jednostce  modułowej  „Obróbka  ręczna  kamienia” 

711[04].Z2.03. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz 1 

Osoba 
prowadząca………………………………………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Kamieniarz  711[04]. 
Moduł: Technologia kamieniarskich robót budowlanych 711[04].Z3. 
Jednostka modułowa: Wykonywanie kamiennych detali architektonicznych 11[04].Z3.03. 
 
Temat: Wykonywanie meandra z kamienia zgodnie z dokumentacją. 
 
Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności projektowania i wykonywania profili kamiennych.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
–  odczytać dokumentacje techniczną, 
–  wykonać rysunek profilu, 
–  określić zasady wykonywania meandra, 
–  zorganizować stanowisko pracy, 
–  dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania pracy, 
–  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
–  wykonać kolejne czynności związane z wykonaniem meandra, 
–  uporządkować stanowisko pracy. 
 
Metody nauczania: 
–  pokaz z instruktażem,  
–  ćwiczenia praktyczne, 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  praca indywidualna, 
–  praca w małych grupach. 
 
Czas: 
6 godzin lekcyjnych –270 minut. 

Środki dydaktyczne: 
–  instrukcja dla uczniów dotycząca zasad wykonywania profili kamiennych, 
–  dokumentacja elementu kamiennego, 
–  elementy kamienne, 
–  zestaw narzędzi i sprzętu do obróbki kamienia, 
–  zestaw środków ochrony osobistej, 
–  rysunki, schematy lub zdjęcia przedstawiające zasady wykonywania profili kamiennych. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć: 

A.  Zasady wykonywania maswerków: 
–  wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  podstawowe  informacje  dotyczące 

konstrukcji maswerku oraz zasad wykonywania profilu, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

–  uczniowie  analizują  uzyskane  informacje  i  sporządzają  krótką  notatkę  oraz  szkic 

maswerku. 

B.  Wykonanie maswerku z piaskowca zgodnie z tematem zadania. 
–  nauczyciel prezentuje na modelu sposób wykonania zadania, 
–  nauczyciel zwraca uwagę na trudności jakie mogą wystąpić przy wykonaniu zadania, 
–  nauczyciel przypomina uczniom przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 
–  uczniowie  przygotowują  stanowisko  pracy  gromadząc  odpowiedni  sprzęt  i  narzędzia 

oraz materiały, 

–  uczniowie  wykonują  zadanie  wg  rysunku  przedstawionego  przez  nauczyciela 

przestrzegając  zasad  wykonywania  profilu  oraz  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy,  

–  nauczyciel 

trakcie 

wykonywania 

przez 

uczniów 

czynności 

koryguje 

nieprawidłowości, 

–  uczniowie prezentują wykonane zadanie i oceniają jakość jego wykonania, 
–  uczniowie porządkują stanowisko pracy. 

 
Zakończenie zajęć: 
–  uczniowie  omawiają  sposób  wykonania zadania, problemy jakie napotkali oraz sposób ich 

rozwiązania. 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ocena ich aktywności: 
–  Metoda  obserwacji  czynności  i  zachowań indywidualnych  uczniów  i poszczególnych grup 

podczas zajęć. 

–  Ocena prawidłowości i estetyki wykonania zadania. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 
 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz 2 

Osoba 
prowadząca………………………………………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Kamieniarz  711[04]. 
Moduł: Technologia kamieniarskich robót budowlanych 711[04].Z3. 
Jednostka modułowa: Wykonywanie kamiennych detali architektonicznych 11[04].Z3.03. 
 
Temat: Zasady wykonywania balustrad z kamienia. 
 
Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności projektowania i wykonywania balustrad z kamienia. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
–  określić zasady doboru odpowiedniej balustrady w zależności od rodzaju wnętrza oraz 

wymagań użytkownika, 

–  dobrać i zaprojektować odpowiedni rodzaj balustrady kamiennej, 
–  określić zasady wykonywania balustrad z kamienia, 
–  współpracować w grupie, 
–  korzystać z różnych źródeł informacji. 
 
Metody nauczania: 
–  pokaz z objaśnieniem,  
–  praca projektowa, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  praca indywidualna, 
–  praca w małych grupach. 
 
Czas: 
3 godziny lekcyjne – 135 minut  

Środki dydaktyczne: 
–  literatura dotycząca zasad wykonywania balustrad kamiennych, 
–  film lub zdjęcia (prezentacja multimedialna) przedstawiające przykłady wykonania różnego 

typu balustrad kamiennych, 

–  katalogi firm realizujących balustrady kamienne, 
–  czasopisma specjalistyczne, 
–  przybory rysunkowe. 

 

Przebieg zajęć: 
1. Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć: 

A.  Zasady wykonywania balustrad kamiennych: 
–  wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  podstawowe  informacje  dotyczące  zasad 

wykonywania balustrad, 

–  nauczyciel  prezentuje  przykładowe  rozwiązania  kamiennych  balustrad  (film,  katalogi, 

czasopisma), 

–  uczniowie  analizują  uzyskane  informacje,  oglądają  katalogi    i  sporządzają  krótką 

notatkę. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

 

B.  Projektowanie balustrady: 
–  wstęp  –  nauczyciel  rozdaje  uczniom  przykładowe dokumentacje  projektowe schodów 

z przeznaczeniem do wykonania balustrady, 

–  uczniowie  w  zespołach  dwuosobowych    analizują  dokumentację  i  dyskutują  nad 

doborem najlepszego rozwiązania balustrady do danych schodów i wnętrza,  

–  uczniowie  tworzą  projekt  balustrady,  sporządzają  rysunek  oraz  wykaz  potrzebnych 

materiałów. 

 
Zakończenie zajęć: 
–  każdy zespól uczniów prezentuje wyniki swojej pracy, 
–  uczniowie dyskutują nad rozwiązaniami przedstawionymi przez kolegów. 

 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ocena ich aktywności: 
–  Metoda  obserwacji  czynności  i  zachowań indywidualnych  uczniów  i poszczególnych grup 

podczas zajęć. 

–  Ocena  prawidłowości  wybranego  rozwiązania  oraz  poprawności  i    estetyki  wykonania 

rysunków. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1.  Formy ozdobne z kamienia 
 

5.1.1. Ćwiczenia    

 

Ćwiczenie 1 

Odcinek  o  długości  1350  mm  podziel  według  reguły  złotego  podziału.  Podziału  odcinka 

dokonaj obliczeniowo i rysunkowo. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady reguły złotego podziału odcinka, 
2)  dokonać obliczeń, 
3)  sporządzić rysunek. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura dotycząca zasady reguły złotego podziału odcinka,  
–  przybory rysunkowe, 
–  kalkulator. 
 

Ćwiczenie 2 
 

Wyszukaj w podręcznikach, katalogach oraz w Internecie przykłady wybranych elementów 

architektonicznych. Wykonaj opis i szkic każdego z tych elementów. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać pięć różnych elementów architektonicznych z pośród wymienionych w poradniku, 
2)  wyszukać w różnych źródłach opisy wybranych elementów, 
3)  sporządzić szkice i opisy wybranych elementów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura,  
–  komputer z dostępem do Internetu, 
–  przybory rysunkowe. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 

5.2.  Profile kamienne 
 

5.2.1. Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie  1 

Wykonaj meander z piaskowca, zgodnie z dokumentacją.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady wykonywania meandra, 
2)  przeanalizować otrzymaną dokumentację elementu, 
3)  wykonać rysunek meandra w skali 1:1, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
6)  dobrać narzędzia i sprzęt oraz przyrządy pomiarowe niezbędne do wykonania zadania, 
7)  ustawić na stole kamieniarskim surowy blok kamienny, 
8)  zaznaczyć linię przebiegu i miejsca zacięć, 
9)  wykonać zadany profil, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
11)  zlikwidować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
12)  zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

literatura dotycząca zasad wykonywania meandra,  

– 

dokumentacja elementu, 

– 

narzędzia i sprzęt oraz przyrządy pomiarowe niezbędne do wykonania zadania, 

– 

środki ochrony indywidualnej, 

– 

blok kamienny, 

– 

kreda kolorowa. 

 

Ćwiczenie  2 

Wykonaj wolutę z piaskowca, zgodnie z dokumentacją. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady wykonywania woluty, 
2)  przeanalizować otrzymaną dokumentację elementu, 
3)  wykonać rysunek woluty w skali 1 : 1, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

 

5)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
6)  dobrać narzędzia i sprzęt oraz przyrządy pomiarowe niezbędne do wykonania zadania, 
7)  ustawić na stole kamieniarskim surowy blok kamienny, 
8)  zaznaczyć linię przebiegu i miejsca zacięć, 
9)  wykonać zadany profil, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
11)  zlikwidować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
12)  zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura dotycząca zasad wykonywania woluty,  
–  dokumentacja elementu, 
–  narzędzia i sprzęt oraz przyrządy pomiarowe niezbędne do wykonania zadania, 
– 

środki ochrony indywidualnej, 

–  blok kamienny, 
–  kreda kolorowa. 

 

Ćwiczenie  3 
 

Wykonaj maswerk z piaskowca, zgodnie z dokumentacją. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady wykonywania maswerków, 
2)  przeanalizować otrzymaną dokumentację elementu, 
3)  wykonać rysunek maswerku w skali 1: 1, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  dobrać narzędzia i sprzęt oraz przyrządy pomiarowe niezbędne do wykonania zadania, 
6)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
7)  ustawić na stole kamieniarskim surowy blok kamienny, 
8)  zaznaczyć linię przebiegu i miejsca zacięć, 
9)  wykonać zadany profil, 
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
11) zlikwidować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
12) zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura dotycząca zasad wykonywania maswerków,  
–  dokumentacja elementu, 
–  narzędzia i sprzęt oraz przyrządy pomiarowe niezbędne do wykonania zadania, 
– 

środki ochrony indywidualnej, 

–  blok kamienny, 
–  kreda kolorowa. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

 

5.3.  Kamienne obramowania okien i drzwi 
 

5.3.1. Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie  1 

Wykonaj montaż kamiennego podokiennika zewnętrznego, zgodnie z dokumentacją.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady wykonywania montażu podokienników, 
2)  przeanalizować otrzymaną dokumentację budowlaną, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
5)  dobrać narzędzia i sprzęt oraz przyrządy pomiarowe niezbędne do wykonania zadania, 
6)  przygotować element do montażu, 
7)  wykonać montaż elementu, 
8)  ocenić poprawność wykonania zadania, 
9)  zlikwidować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
10) zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura dotycząca zasad wykonywania podokienników,  
–  dokumentacja budowlana, 
–  narzędzia i sprzęt oraz przyrządy pomiarowe niezbędne do wykonania zadania, 
– 

środki ochrony indywidualnej, 

–  materiały: kamienny podokiennik, zaprawa, elementy mocujące. 
 

Ćwiczenie  2 
 

Wykonaj  montaż  prostego  obramowania  otworu  drzwiowego  z  kamienia,  zgodnie 

z dokumentacją.  
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady wykonywania montażu obramowań, 
2)  przeanalizować otrzymaną dokumentację budowlaną, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
5)  dobrać narzędzia i sprzęt oraz przyrządy pomiarowe niezbędne do wykonania zadania, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

 

6)  przygotować element do montażu, 
7)  wykonać montaż elementu, 
8)  ocenić poprawność wykonania zadania, 
9)  zlikwidować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
10) zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura dotycząca zasad wykonywania obramowań,  
–  dokumentacja budowlana, 
–  narzędzia i sprzęt oraz przyrządy pomiarowe niezbędne do wykonania zadania, 
– 

środki ochrony indywidualnej, 

–  materiały: elementy obramowania, zaprawa, elementy mocujące. 
 

Ćwiczenie  3 
 

Wykonaj  montaż  łuku  z  ciosów  kamiennych,  nad  otworem  okiennym,  zgodnie 

z dokumentacją.  Wykonując  ćwiczenie,  wykorzystaj  przygotowaną  wcześniej  zaprawę  oraz 
krążynę łuku. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady wykonywania montażu łuków z ciosów kamiennych, 
2)  przeanalizować otrzymaną dokumentację budowlaną, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
5)  dobrać narzędzia i sprzęt oraz przyrządy pomiarowe niezbędne do wykonania zadania, 
6)  sprawdzić przydatność wykonanej krążyny, 
7)  przygotować elementy łuku do montażu, 
8)  wykonać montaż łuku, 
9)  ocenić poprawność wykonania zadania, 
10) zlikwidować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
11) zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

literatura dotycząca zasad wykonywania łuków z kamienia,  

– 

dokumentacja budowlana, 

– 

narzędzia i sprzęt oraz przyrządy pomiarowe niezbędne do wykonania zadania, 

– 

środki ochrony indywidualnej, 

– 

krążyna łuku, 

– 

materiały: kamienne elementy łuku, zaprawa, elementy łączące. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

 

5.4.  Balustrady kamienne 

 

5.4.1. Ćwiczenia  

 

 
Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj  ozdobną  balustradę  kamienną  dla  budynku  jednorodzinnego.  Wykonaj  szkic 

projektowanej  balustrady  oraz  zestawienie  elementów  do  jej  wykonania.  W  swojej  pracy 
wykorzystaj dostępne przykłady rozwiązań balustrad.  
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady wykonywania balustrad, 
2)  przeanalizować materiały pomocnicze: literaturę, katalogi, Internet, 
3)  zaplanować rodzaj  balustrady, dobrać poszczególne elementy, 
4)  wykonać szkic projektowanej balustrady, 
5)  wykonać zestawienie potrzebnych elementów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  literatura dotycząca zasad wykonywania balustrad,  
–  komputer z dostępem do Internetu, 
–  przybory rysunkowe. 
 
 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj montaż słupków (tralek) balustrady kamiennej, zgodnie z dokumentacją.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady wykonywania montażu balustrad kamiennych, 
2)  przeanalizować otrzymaną dokumentację budowlaną, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
5)  dobrać narzędzia i sprzęt oraz przyrządy pomiarowe niezbędne do wykonania zadania, 
6)  przygotować elementy do montażu, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

 

7)  wykonać montaż elementów, 
8)  ocenić poprawność wykonania zadania, 
9)  zlikwidować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
10) zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  literatura dotycząca zasad wykonywania montażu balustrad,  
–  dokumentacja budowlana, 
–  narzędzia i sprzęt oraz przyrządy pomiarowe niezbędne do wykonania zadania, 
– 

środki ochrony indywidualnej, 

–  materiały: kamienne elementy balustrady, zaprawa, elementy mocujące. 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

 

5.5.  Cokoły i gzymsy  

 

5.5.1. Ćwiczenia  

 

 
Ćwiczenie 1 
 

W  dostępnej  literaturze  oraz  w  Internecie  odszukaj  przykłady  zastosowania  gzymsów 

kamiennych  w obiektach  historycznych  i  współczesnych.  Wykonaj  szkice  i  opisy  wybranych 
elementów.  
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiały pomocnicze: literaturę, katalogi, Internet, 
2)  odszukać przykłady zastosowania różnego rodzaju gzymsów kamiennych, 
3)  wykonać szkice i opisy wybranych elementów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  literatura,  
–  komputer z dostępem do Internetu, 
–  przybory rysunkowe. 
 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj montaż kamiennego elementu gzymsowego, zgodnie z dokumentacją.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady wykonywania montażu elementów gzymsowych, 
2)  przeanalizować otrzymaną dokumentację budowlaną, 
3)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  dobrać narzędzia i sprzęt oraz przyrządy pomiarowe niezbędne do wykonania zadania, 
6)  dobrać materiały: element kamienny, zaprawę, elementy mocujące, 
7)  przygotować element do montażu, 
8)  wykonać montaż elementu, 
9)  ocenić poprawność wykonania zadania, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

 

10) zlikwidować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
11) zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  literatura dotycząca zasad wykonywania montażu gzymsów,  
–  dokumentacja budowlana, 
–  narzędzia i sprzęt oraz przyrządy pomiarowe niezbędne do wykonania zadania, 
– 

środki ochrony indywidualnej, 

–  materiały: element gzymsowy, zaprawa, elementy mocujące. 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

 

5.6.  Zasady 

konserwacji 

napraw 

kamiennych 

detali 

architektonicznych 

 

5.6.1. Ćwiczenia  

 

 
Ćwiczenie 1 

Odszukaj w swoim otoczeniu trzy zabytkowe obiekty architektoniczne. Obejrzyj elementy 

kamienne w tych obiektach i opisz uszkodzenia detali architektonicznych. Sporządź fotografie 
detali,  ich  opis,  inwentaryzację  stwierdzonych  wad  i  uszkodzeń  oraz  zaproponuj  sposoby 
wykonania naprawy. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać przykładowe obiekty budowlane, 
2)  ocenić stan zachowania detali architektonicznych w tych obiektach, 
3)  sporządzić opis poszczególnych detali architektonicznych w występujących w wybranych 

obiektach, wraz ze szczegółową inwentaryzacją wad i uszkodzeń, 

4)  ustalić zakres prac naprawczych, 
5)  zaproponować dla każdego detalu architektonicznego sposób naprawy stwierdzonych 

uszkodzeń, 

6)  sporządzić notatkę.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  literatura dotycząca zasad wykonywania napraw elementów kamiennych,  
–  aparat fotograficzny, 
–  szkicownik. 
 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  naprawę  uszkodzonego  fragmentu  gzymsu  cokołowego  w  zabytkowej 

kamienicy. Opisz uszkodzenia i dobierz sposób naprawy.  
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać oględzin elementu, 
2)  opisać uszkodzenia elementu, 
3)  przeanalizować i przypomnieć sobie zasady naprawiania elementów kamiennych, 
4)  dobrać sposób naprawy elementu, 
5)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
6)  przygotować narzędzia do wykonania pracy, 
7)  przygotować stanowisko pracy, 
8)  przygotować powierzchnię elementu, 
9)  wykonać naprawę elementu, 
10) ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki, 
11) uporządkować stanowisko pracy, 
12) zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  element kamienny przeznaczony do naprawy, 
–  materiały do naprawy kamienia, 
–  narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 
– 

środki ochrony indywidualnej. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

 

5.7.  Rozliczanie robót kamieniarskich 

 

5.7.1. Ćwiczenia  

 

 
Ćwiczenie 1 

 

Wykonaj obmiar robót związanych z montażem wewnętrznych podokienników kamiennych 

w domu jednorodzinnym.. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady wykonywania obmiaru, 
2)  dokonać pomiarów z natury, 
3)  wpisać wyniki pomiarów do książki obmiarów, 
4)  wykonać obliczenie ilości robót, 
5)  sporządzić notatkę. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

katalog nakładów rzeczowych, 

 

literatura, 

 

przyrządy pomiarowe, 

 

ksiązka obmiarów, 

 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Określ  szacunkowo  ilość  materiału  potrzebnego  do  wykonania  balustrady  kamiennej 

o wymiarach:  długość  –  3.5  m,  wysokość  –  1.1  m  oraz  sporządź  zapotrzebowanie 
materiałowe. Aby wykonać zadanie wykonaj szkic balustrady. 
Balustrada składa się z następujących elementów: 

  nakrywa i cokół o przekroju 0.10 m

2

 każde, 

  tralki co 0.50 m, 

  wypełnienie balustrady – płyty kamienne. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać szkic balustrady, 
2)  obliczyć liczbę poszczególnych elementów, ich powierzchnie oraz objętość, 
3)  policzyć potrzebną ilość materiałów na wykonanie całej balustrady, 
4)  sporządzić zapotrzebowanie materiałowe. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Katalog Nakładów Rzeczowych, 

 

kalkulator, 

 

przybory rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 3 

Oblicz  wynagrodzenie  za  wykonanie  montażu  balustrady  z  ćwiczenia  2.  Nakłady 

robocizny (według KNR) wynoszą 17.42 r-g na 1mb balustrady. Do obliczeń przyjmij stawkę 
za 1 roboczogodzinę - 50 zł. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obliczyć ilość roboczogodzin potrzebnych do wykonania balustrady, 
2)  obliczyć wynagrodzenie za pracę. 
3)  sporządzić notatkę. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

katalog nakładów rzeczowych nr 4-01, 

 

kalkulator. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  kamiennych  detali 
architektonicznych” 

Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru, z których: 

–  z poziomu podstawowego są zadania: 1, 2, 3, 4,6 , 8, 9, 10, 12,13, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 
–  z poziomu ponadpodstawowego są zadania: 5, 7, 11, 19. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

–  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

–  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 

ponadpodstawowego,  

–  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. c,  2. c,  3. c,  4. a,  5. d,  6. a,  7. a,  8. b,  9. b,  10. d,  11
b,  12. d,  13. b,  14. c, 15. b,  16. a,  17. b,  18. c,  19. b,  20. c. 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 

ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić rodzaje form ozdobnych 

Rozpoznać profile kamienne 

Rozpoznać element architektoniczny 

Scharakteryzować element 
architektoniczny 

Określić zasady wykonywania maswerku 

PP 

Scharakteryzować budowę obramowań 
okien 

Scharakteryzować materiał kamienny do 
wykonania parapetów 

PP 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

 

Scharakteryzować kapinos 

Wskazać zasady budowy parapetu 

10  Rozpoznać elementy obramowań  

11 

Wskazać zasady zastosowania różnych 
nadproży kamiennych 

PP 

12  Zdefiniować pojęcie wezgłowia 

13  Zdefiniować pojęcie krążyna 

14  Wskazać zasady wykonywania balustrad 

15  Rozpoznać elementy balustrady 

16  Rozpoznać rodzaje gzymsów 

17  Rozpoznać elementy prefabrykowane 

18 

Wskazać uszkodzenia mechaniczne 
występujące w elementach detali 
architektonicznych 

19 

Wskazać metody napraw uszkodzeń 
mechanicznych 

PP 

20 

Wskazać zasady obliczania nakładów 
rzeczowych na wykonanie montażu 
elementów kamiennych 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielną pracę uczniów w czasie rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom „instrukcję dla ucznia”. 
5.  Upewnij się, czy wszyscy uczniowie ją zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości. 
6.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna z 

nich jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej 

rubryce znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź należy zakreślić kółkiem a 
następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Gdy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóż  jego  rozwiązanie  na 

później i wróć do tego zadania, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

–  instrukcja do testu, 
–  zestaw pytań testowych 
–  karta odpowiedzi. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

 

Z

estaw zadań testowych

 

 
1.  Co nazywamy symetrią w budynku lub elemencie: 

a)  wszystkie elementy dekoracyjne są takie same,  
b)  formy symetryczne są inaczej ukształtowane,  
c)  budowla składa się z dwóch lustrzanych równych części, 
d)  części elementu na prawo i na lewo nie są całkowicie równe. 

 
2.   Na rysunku przedstawiono przykładowe profile kamienne. Są to profile: 

a)  stopowe, 
b)  wieńczące, 
c)  prostoliniowe, 
d)  krzywoliniowe. 

 

 

 
3.  Jaki element architektoniczny przedstawiono na rysunku: 

a)  gzyms, 
b)  wolutę, 
c)  meander, 
d)  maswerk. 

 

 

 
4. Woluta jest to element dekoracyjny w formie:  

a)  ślimacznicy, 
b)  linii załamującej się, 
c)  linii wzajemnie prostopadłych, 
d)  różnych kształtów geometrycznych. 

 
5. Wykonanie maswerku rozpoczyna się od: 

a)  obróbki obu stron płyty kamiennej, 
b)  obrobienia powierzchni wewnętrznych, 
c)  zarysowania maswerku na przedniej stronie płyty,  
d)  narysowania w skali naturalnej i wykonania szablonu. 

 
6. Który z wymienionych elementów nie należy do obramowania okna: 

a)  próg, 
b)  naproże, 
c)  podokiennik, 
d)  pionowy element boczny. 

 
7. Parapety zewnętrzne muszą być wykonane z materiału: 

a)  nienasiąkliwego,  
b)  łatwo ścieralnego, 
c)  trudno ścieralnego, 
d)  łatwo obrabialnego. 

 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

 

8. Kapinos jest to: 

a)  szczelina w murze pod parapetem, 
b)  rowek wycięty pod spodem parapetu, 
c)  rowek wycięty na wierzchu wzdłuż krawędzi bocznych parapetu, 
d)  rowek wycięty na wierzchu wzdłuż krawędzi przedniej  parapetu. 

 
9. Spadek powierzchni parapetu powinien wynosić: 

a)  2%, 
b)  10%, 
c)  12%, 
d)  !5%. 

 

10. Na rysunku przedstawiono: 

a)  przekroje nadproży, 
b)  detale nadproży, 
c)  przykłady podokienników, 
d)  przykłady obramowań bocznych. 

 

 

 
11.Nadproża kamienne nad otworami o dużej rozpiętości wykonuje się jako: 

a)  płaskie, 
b)  łukowe, 
c)  łamane, 
d)  dowolne. 

 
12. Wezgłowie jest to: 

a)  spodnia powierzchnia łuku, 
b)  wierzchnia powierzchnia łuku, 
c)  podpora, na której wspiera się łuk, 
d)  powierzchnia, na której wspiera się łuk. 

 
13. Krążyna jest to: 

a)  kamienny element służący do budowy łuku, 
b)  drewniane rusztowanie do budowy łuku, 
c)  przednia lub tylna płaszczyzna łuku, 
d)  najwyższy kliniec łuku. 

 
14.  Wysokość  balustrady  balkonów  w  budynkach  mieszkalnych  wielorodzinnych  powinna 

wynosić minimum: 
a)  0.80 m, 
b)  1.00 m, 
c)  1.10 m, 
d)  1.20 m. 

 
15. Który z wymienionych poniżej elementów balustrady nazywa się tralką: 

a)  cokół, 
b)  słupek, 
c)  poręcz, 
d)  płyta osłonowa. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

 

16. Na rysunku przedstawiono fragment elewacji budynku. Jaki gzyms oznaczono numerem 4: 

a)  główny, 
b)  cokołowy, 
c)  podokienny, 
d)  międzykondygnacyjny. 

 

 

17. Jakie elementy prefabrykowane przedstawiono na fotografii: 

a)  cokoły, 
b)  gzymsy, 
c)  poręcze, 
d)  balustrady. 

 

 

18. Jakie uszkodzenia mechaniczne występują na cokołach kamiennych: 

a)  plamy, 
b)  przebarwienia, 
c)  ubytki kamienia, 
d)  łuszczenie się powierzchni. 

 
19.  Która  z  poniższych  metod  nie  jest  stosowana  przy  naprawie  uszkodzeń  mechanicznych 

elementów kamiennych detali architektonicznych: 
a)  wypełnianie ubytków kitem, 
b)  impregnacja wodoodporna, 
c)  uzupełnienie ubytków łatkami, 
d)  wymiana uszkodzonych elementów. 

20.  Która  z  podanych  czynności  nie  jest  wliczana  do  nakładów  rzeczowych  na  wykonanie 

montażu elementów kamiennych zawartych w KNR: 
a)  wykucie gniazd, 
b)  wyspoinowanie,  
c)  wykonanie elementu, 
d)  przygotowanie podłoża. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 
 
Wykonywanie kamiennych detali architektonicznych
 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

 

Zadanie praktyczne „próba pracy” 

 
Na  podstawie  dokumentacji  technicznej  wykonaj  nadproże  łukowe  z  ciosów  kamiennych. 
Podczas wykonywania pracy zastosuj przygotowaną wcześniej krążynę. 
 
Zespół w składzie:
 

1.  ........................................ 
2.  ........................................ 
3.  ........................................ 

Czas wykonania: 6 godzin lekcyjnych 
 
Zakres zadania: 
1)  Zaplanować czynności związane z wykonaniem zadania: 

a)  zapoznać się z dokumentacją techniczną przewidzianą do zadania praktycznego, 
b)  sporządzić plan działania związany z wykonaniem łuku, 
c)  sporządzić wykaz niezbędnych materiałów do wykonania łuku, 
d)  sporządzić wykaz potrzebnego sprzętu, narzędzi oraz środków ochrony osobistej, 
e)  wykonać niezbędne szkice pomocnicze i obliczenia związane z wykonaniem łuku. 

2)  Zorganizować stanowisko pracy: 

a)  zgromadzić i rozmieścić na stanowisku pracy materiały kamienne,  
b)  przygotować zaprawę, elementy łączące i inne materiały pomocnicze, 
c)  sprawdzić jakość materiałów, 
d)  zgromadzić  i  rozmieścić  na  stanowisku  pracy  narzędzia  i  sprzęt  zgodnie  z  zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

e)  sprawdzić stan techniczny sprzętu, 
f)  sprawdzić prawidłowość wykonania krążyny, 
g)  dobrać odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej. 

3)  Wykonać  łuk  z  ciosów  kamiennych  zgodnie  z  warunkami  technicznymi  i  zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dokumentacją techniczną, 
a)  zamocować krążynę, 
b)  zastosować  zgodne  z  dokumentacją  techniczną  odpowiednie  rodzaje  elementów 

kamiennych, 

c)  ułożyć kamiennie zgodnie z zasadami, 
d)  wypełnić prawidłowo spoiny, 
e)  wykonać połączenie elementów klamrami. 

4)  Uporządkować stanowisko pracy, oczyścić narzędzia i sprzęt. 
5)  Zaprezentować efekt wykonanego zadania: 

  uzasadnić sposób wykonania zadania, 

  sprawdzić  jakość  swojej  pracy:  prawidłowy  przebieg  łuku,  zadane  wymiary,  układ 

kamieni w łuku, jakość wypełnienia spoin. 

 
Wyposażenie stanowiska roboczego:
 
–  stanowisko symulacyjne do wykonywania łuków kamiennych,  
–  dokumentacja techniczna przewidziana do zadania praktycznego, 
–  materiały  potrzebne  do  wykonania  zadania  –  elementy  kamienie,  zaprawa,  elementy 

łączące, narzędzia murarskie i sprzęt, 

–  środki ochrony indywidualnej, 
–  przyrządy pomiarowe. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

 

Kryteria oceny i schemat punktowania 
Wykonanie zadania należy oceniać na bieżąco. 
Proponuje  się  następująca  punktację  za  wykonanie  poszczególnych  części  zadania 
praktycznego: 
1)  w sumie 10 pkt:  

a)  – 2 pkt, 
b)  – 2 pkt, 
c)  – 2 pkt, 
d)  – 2 pkt, 
e)  – 2 pkt, 

2)  w sumie 14 pkt: 

a)  – 2 pkt,  
b)  – 2 pkt, 
c)  – 2 pkt, 
d)  – 2 pkt, 
e)  – 2 pkt, 
f)  – 2 pkt. 
g)   – 2 pkt. 

3) w sumie 60 pkt: 

a)  – 10 pkt, 
b)  – 10 pkt, 
c)  – 15 pkt, 
d)  – 15 pkt, 
e)  – 10 pkt. 

4)  – 6 pkt, 
5)  – 10 pkt. 
 
W sumie 100 punktów. 
Aby  zaliczyć  zadanie  praktyczne  z  wynikiem  pozytywnym  jego  wykonanie  powinno  być 
ocenione  powyżej  75  pkt  (zgodnie  z  wymogami  CKE  stosowanymi  w  odniesieniu  do  części 
praktycznej egzaminów zawodowych). 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

 

7. LITERATURA  

 

1.  Francuz  W.M.,  Sokołowski  R.:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  na  budowie.  KWP  Bud-

Ergon OW PZiTB, Warszawa 1998 

2.  Kettler K.: Murarstwo. Cz.1. REA, Warszawa 2002 
3.  Praca zbiorowa. Nowy poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2003 
4.  Praca  zbiorowa.:  Warunki  techniczne  wykonania  i  odbioru  robót  budowlanych.  Poradnik 

projektanta, kierownika budowy i inspektora nadzoru, Verlag Dashofer, Warszawa 2005  

5.  Słowiński Z.: Technologia budownictwa cz. 2. WSiP, Warszawa 1997 
6.  Słowiński Z.: Technologia budownictwa cz. 3. WSiP, Warszawa 1997 
7.  Szymański E.: Materiały budowlane. WSiP, Warszawa 2005 
8.  Urban L. - Murarstwo i tynkarstwo. WSiP, Warszawa 1968 
9.  Wasilewski Z.: BHP na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989 
10. Wilcke H.., Thuning W,  - Kamieniarstwo. WSiP, Warszawa 1997 
11. Wolski Z. - Sztukatorstwo. WSiP, Warszawa 1988 
12. Żenczykowski W.: Budownictwo ogólne. T.I. Arkady, Warszawa 1965 
Katalogi: 
13.  Katalogi Nakładów Rzeczowych KNR, WACETOB – PZITB, Warszawa 2000 

  KNR NR 2-01 – Budowle i roboty ziemne 

  KNR NR 2-02 – Konstrukcje budowlane, tom I i  II 

  KNR NR 4-01 – Roboty remontowe budowlane 

14.  Kwartalnik  –SEKOCENBUD-  informacja  o  stawkach  robocizny  kosztorysowej  oraz 

najmu sprzętu budowlanego oraz cenach materiałów budowlanych 

Normy: 
15.  PN-B-11200:1996 – Materiały kamienne. Bloki, formaki, płyty kamienne. 
Rozporządzenia: 
16.  Rozporządzenie  Ministra  Infrastruktury  z  12  kwietnia  2002  r.  W  sprawie  warunków 

technicznych jakim powinny odpowiadać  budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 
690, z 2002 r. 

17.  Rozporządzenie  Ministra  Infrastruktury  z  6.02.2003  r.  w  sprawie  bhp  podczas 

wykonywania robót budowlanych (Dz.U.Nr 47). 

Czasopisma:  
Atlas Budowlany, Murator, Materiały Budowlane, Świat Kamienia. 
 
Strony internetowe producentów i wykonawców elementów kamiennych. 
 
Wykaz literatury należy aktualizować w miarę ukazywania się nowych pozycji wydawniczych.