background image

MARTA SZCZERBI

ŃSKA 

 

Konspekt lekcji- plecy wkl

ęsłe 

 
 
1 . Wada - Plecy wkl

ęsłe 

2 . Cel - nauka korekcji lokalnej (odcinek l

ędźwiowy ) kręgosłupa, 

           - rozci

ąganie mm. prostownika grzbietu odc. lędźwiowego i mm. czworobocznych lędźwi, 

3 . Wiek - 10 lat 
4 . Liczba 

ćwiczących -12 

5 . Czas trwania zaj

ęć – 45min. 

6 . Pomoce - lustra na 

ścianie do korygowania postawy z przodu i z boku, 12 drabinek, 12, ławeczek 

szwedzkich, 12 krzeseł, 12 piłek lekarskich, r

ęczniki papierowe, 

 
 

 

TOK LEKCJI 

 

CEL 

ĆWICZENIA 

 

OPIS 

ĆWICZENIA 

 

DOZOWANIE 

UWAGI 

METODYCZNO-

ORGANIZACYJNE 

CZ

ĘŚĆ WSTĘPNA 

 
1 .Moment 
organizacyjno-
porz

ądkowy- 

Autokorekcja 
postawy. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2 . Zabawy lub 

ćwiczenie 
o

żywiające. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3 . 

Ćwiczenie 

oddechowe (tor 
piersiowy). 
 

 
 
Zorganizowanie i 
przygotowanie 
grupy do zaj

ęć. 

Kształtowanie 
prawidłowej 
postawy, wyrabianie 

świadomego i 
aktywnego stosunku 
do procesu 
korekcyjnego. 
Pobudzenie układu 
nerwowego 
receptorów wzroku i 
czucia gł

ębokiego. 

 
 
 
 
 
Pobudzenie układu 
kr

ążeniowo- 

oddechowego, 
zwi

ększanie 

wydolno

ści 

organizmu, 
korekta odcinka 
l

ędźwiowego 

kr

ęgosłupa, 

 
 
 
 
wzmacnianie mm. 
oddechowych,  
 
 
 

 
 
Zbiórka, powitanie, 
podanie celu lekcji. 
Dzieci przyjmuj

ą 

prawidłow

ą postawę, 

dotykaj

ąc plecami (część 

l

ędźwiowa) ściany, stopy 

wysuni

ęte nieco w przód, 

Dzieci staraj

ą się 

zmniejszy

ć wysunięcie 

stóp do przodu z 
równoczesnym 
przyleganiem cz

ęści 

l

ędźwiowej do ściany.  

 
 
 
 
 
 
Zabawa "Uwaga lawina". 
Dzieci biegaj

ą po sali w 

dowolnych kierunkach , 
na hasło nauczyciela 
"uwaga lawina", chroni

ą 

si

ę przy drabinkach, lub 

przy scianie, , 
przylegaj

ąc całym ciałem 

do drabinki lub 

ściany. 

Na hasło "po lawinie" 
dzieci swobodnie biegaj

ą 

po sali. 
 
p.w.: le

żenie tyłem,nn. 

ugi

ęte w kolanach, rr. 

wzdłu

ż tułowia, dłonie 

kontroluj

ą ustawienie 

miednicy i przywarcie 
odcinka l

ędźwiowego do 

podło

ża. 

 
 
Czas trwania-2 
min, 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Czas trwania:3 
min, 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ćwiczący 
powtarza 4x we 
własnym 
tempie, 

 
 
Ustawienie w 
szeregu,  
Nauczyciel omawia 
wad

ę postawy-plecy 

wkl

ęsłe 

(powi

ększenie 

lordozy l

ędźwiowej), 

oraz sposoby 
korekcji tej wady. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nauczyciel zwraca 
uwag

ę właściwe 

uło

żenie odc, 

l

ędźwiowego. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nauczycil zwraca 
uwag

ę, aby odcinek 

l

ędźwiowy cały czas 

przylegał do 
podlo

ża- szczególnie 

podczas 
przenoszenia r

ąk. 

background image

R: wdech ustami-przenos 
rr.gór

ą, położyć 

wyprostowane za głow

ą, 

wydech-poło

żyć dłonie 

na klatce piersiowej, 
 
 

CZ

ĘŚĆ GŁÓWNA 

 
1 . 

Ćwiczenie głowy 

i szyi. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2 . 

Ćwiczenie 

ramion i obr

ęczy 

barkowej. 
 
 
 
 
 
 
3 . 

Ćwiczenie lub 

zabawa kształtuj

ące 

nawyk prawidłowej 
postawy. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Wzmacnianie mm. 
szyi i karku 
(

ćwiczenia 

izometryczne), 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wzmacnianie mm. rr 
i obr

ęczy barkowej, 

 
 
 
 
 
 
 
Doskonalenie 
przyjmowania 
postawy 
skorygowanej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
1 . p.w.:siad na krze

śle, 

dłonie na czole, 
r: równocze

śnie 

naciskanie głow

ą na 

dłonie i dło

ńmi na 

głow

ę- wytrzymać licząc 

do 4,   
p.w.:j.w., dłonie 
splecione na karku, 
r: równoczesne 
naciskanie dło

ńmi na 

kark i karku na dłonie- 
wytrzyma

ć licząc do 4,   

p.w.: j.w.prawa dło

ń na 

prawym uchu 
r: analogicznie-j.w. 
p.w.: j.w.lewa dło

ń na 

lewym uchu 
r: analogicznie-j.w. 
 
p.w./; w staniu naprzeciw 
drabinki, chwyt dlo

ńmi 

szczebla na wysoko

ści rr, 

r: opad na drabink

ę przez 

ugi

ęcie rr i powrót do 

p.w.przez wyprost rr.. 
 
 
 
Zabawa "Paj

ąk i muchy". 

Dzieci biegaj

ą po sali w 

dowolnych kierunkach, 
na umówiony sygnał -
"paj

ąk"- przyjmują 

pozycj

ę skorygowaną: 

le

żenie tyłem, nn.ugięte 

stopy oparte na 
podłodze,dłonie oparte 
na biodrach (kolce 
biodrowe przednie 
górne) naciskaj

ą na 

miednic

ę, dociskając 

odcinek l

ędźwiowy 

kr

ęgosłupa do podłogi, 

brzuch wci

ągnięty, 

Dziecko , któremu nie 
udało si

ę przyjąć 

postawy skorygowanej, 
zostaje zabrane przez 
"paj

ąka" do "matni"-tu 

uczy si

ę skorygować 

 
 

Ćwiczenie 
powtórzy

ć po 2 

x w ka

żdym 

kierunku, 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
10x2 powtórze

ń, 

 
 
 
 
 
 
 
 
Zabawa trwa ok. 
3 min. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Nauczyciel 
kontroluje 
prawidłow

ą postawę 

podczas 
wykonywania 

ćwiczeń,plecy 
przylegaj

ą do 

oparcia, 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nale

ży zwrócić 

szczególn

ą uwagę, 

aby 

ćwiczący 

utrzymywał 
wyprostowan

ą 

pozycj

ę i nie 

pogł

ębiał lordozy 

l

ędźwiowej. 

 
Nale

ży zwrócić 

uwag

ę , by łopatki 

przylegały do 
podło

ża. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 
 
 
4 . 

Ćwiczenie 

oddechowe (tor 
brzuszny). 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
5 . 

Ćwiczenie mm. 

grzbietu. 
i   
6 . 

Ćwiczenie mm. 

po

śladkowych i nóg. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
7 . 

Ćwiczenie mm. 

brzucha. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
8 . 

Ćwiczenie 

elongacyjne 
(sterowanie dolne ) 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
Wzmacnianie mm. 
oddechowych 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rozci

ąganie mm. 

prostownika 
grzbietu, odc 
l

ędźwiowego i mm. 

czworobocznych 
l

ędźwi, 

wzmacnianie mm. 
po

śladkowych i 

kulszowo-
goleniowych. 
 
 
 
 
 
 
 
Wzmacnianie mm. 
brzucha. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Elongacja  
kr

ęgosłupa 

 
 
 
 
 
 
 
 

postaw

ę wraz z 

nauczycielem. 
 
p.w.: le

żenie tyłem, 

nn.ugi

ęte stopy oparte na 

podłodze,dłonie le

żą na 

brzuchu, odcinek 
l

ędźwiowy przylega do 

podło

ża, 

r: wdech nosem- brzuch 
kontrolowany przez 
dłonie unosi si

ę do góry, 

wydech ustami - brzuch 
opada,  
 
 
 
 
Jeden 

ćwiczący z dwójki;  

p.w.: przysiad podparty, 
r: uniesienie bioder przez 
wyprost nn. , bez 
odrywania dłoni od 
podło

ża, 

Drugi 

ćwiczący; 

p.w. le

żenie tyłem,nn 

ugi

ęte w kolanach, stopy 

na podłodze, 
r:odpychaj

ąc się stopami 

od podło

ża przemieszcza 

si

ę pod współćwiczącym, 

Od razu nast

ępuje 

zmiana w wykonywaniu 

ćwiczenia. 
 
p.w.:le

żenie tyłem,nn, 

ączone i wyprostowane 

do pionu, biodra ok.50 
cm od drabinki. Przy 
głowie 

ćwiczącego stoi 

partner. 

Ćwiczący 

trzyma go dło

ńmi za nogi 

w okolicach kostek, 
r.: Współ

ćwiczący 

odpycha nn. kolegi na 
drabink

ę, ćwiczący 

oporuje, nie pozwalaj

ąc 

by nn. dotkn

ęły drabinki, 

 
 
p.w.:le

żenie tyłem na 

sko

śnie zaczepionej 

ławeczce, stopy pod 
szczeblem 
drabinki,kolana lekko 
ugi

ęte, głowa niżej, 

dłonie na biodrach, 
r: wyci

ąganie tułowia w 

dół,  
 

 
 
 

Ćw. Powtórzyć 
4 x, w 
samodzielnie 
regulowanym 
tempie, 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ka

żdy z 

ćwiczących 

ćwiczy po 8 x, 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
8x2 
powtórzenia, 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ka

żdy ćwiczy 

po 4 x, 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
Nale

ży zwrócić 

uwag

ę , łopatki 

przylegały do 
podło

ża, 

 
 
 
 
 
 
 
 
Dzieci dobieraj

ą się 

parami, 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Odległo

ść bioder od 

drabinki musi 
gwarantowa

ć 

bezpieczny k

ąt 

pracynn - 
opuszczenie nn. nie 
mo

że pogłębiać 

lordozy l

ędźwiowej. 

Ćwiczący trzyma 
łokcie przy 
podłodze. 
Współ

ćwiczący 

musi zachowywa

ć 

prawidłow

ą postawę. 

 

Ćwiczący muszą 
zachowac ostro

żność 

podczas 

ćwiczeń, 

 
 
 
 
 
 
 

background image

 
 
9 . 

Ćwiczenie 

kształtuj

ące nawyk 

prawidłowej 
postawy. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
10 . 

Ćwiczenie mm. 

grzbietu i po

śladków 

na przyrz

ądach 

(dolny odcinek 
grzbietu). 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
11 . 

Ćwiczenie mm. 

brzucha. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
12 . 

Ćwiczenie 

oddechowe (tor 
brzuszny). 
 
 
 
 
 
 

 
 
Kształtowanie 
nawyku prawidlowej 
postawy, Pobudzenie 
układu nerwowego 
receptorów wzroku i 
czucia gł

ębokiego. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wzmacnianie mm. 
grzbietu odcinka 
l

ędźwiowego przy 

oddalonych 
przyczepach, 
wzmacnianie mm  
po

śladkowych, 

 
 
 
 
 
 
 
 
Wzmacnianie mm. 
brzucha, 
Elongacja 
kr

ęgosłupa, 

wzmacnianie mm. 
wysklepiaj

ących 

stopy, 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ćwiczenie 
wzmacnij

ące mm. 

oddechowe, 
 
 
 
 
 
 

 
 
p.w. stanie w postawie 
skorygowanej twarz

ą do 

lustra-(obserwacja 
postawy z przodu i z 
boku). Po wzrokowej 
kontroli poprawno

ści 

postawy 

ćwiczący 

zamyka oczy i rozlu

źnia 

mm, nast

ępnie( przy 

zamkni

ętych oczach) 

stara si

ę przyjąć 

prawidłow

ą postawę, gdy 

ćwiczą uważa , że przyjął 
prawidłow

ą postawę 

otwiera  oczy i kontroluje 
w lustrze poprawno

ść 

swojej postawy. 
 
p.w.;le

żenie w poprzek 

na dwóch ustawionych 
jedna na drugiej 
ławeczkach, dłonie 
trzymaj

ą za szczebel 

drabinki poni

żej 

płaszczyzny podparcia, 
nn wyprostowane, 

ączone opuszczone na 

podłog

ę,  

r: uniesienie nn. do 
poziomu- wytrzyma

ć 

licz

ąc do 4, powrót do 

p.w., 
 
p.w. zwis tyłem na 
drabince, głowa 
przyci

ągnieta do mostka, 

mi

ędzy stopami piłka 

lekarska, 
przed 

ćwiczącym stoją 

ławeczki z poprzedniego  

ćwiczenia, 
r: ugi

ęcie nn., przenos 

piłki na ławeczki, powrót 
bez piłki do zwisu. 
Ugi

ęcie nn bez pilki , 

chwyt piłki z ławeczek, 
przenos do pozycji zwisu 
pionowego. 
 
p.w.: le

żenie tyłem, nn. 

ugi

ęte w kolanch, stopy 

le

żą na podłodze, jedna 

dło

ń leży na klatce 

piersiowej druga na 
brzuchu, 
r.: wdech nosem- dło

ń na 

brzuchu unosi si

ę, 

wydech ustami - dło

ń na 

 
 
4x, 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
8x, 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4x 2 
powtórzenia, 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4x, w 
samodzielnie 
regulowanym 
tempie, 
 
 
 
 
 

 
 
Nauczyciel 
przypomina, 

że 

prawidlowa postaw

ę 

przyjmujemy od 
ustabilizowania 
miednicy. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nauczyciel zwraca 
uwag

ę, aby 

ćwiczący nie unosili 
nn powy

żej 

poziomu- ze 
wzgl

ędu na 

lordozowanie,  
 
 
 
 
 
 
 
Dzieci pobieraj

ą 

piłki lekarskie. 
Chwyt  drabinki 
podchwytem, 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nale

ży zwrócić 

uwag

ę ćwiczącym , 

aby odcinek 
l

ędźwiowy 

kr

ęgosłupa przylegał 

do podło

ża, 

 
 
 

background image

 
 
 
13 . 

Ćwiczenie mm. 

grzbietu na 
przyrz

ądach (dolny 

odcinek grzbietu). 
 
 
 
 
 
 
 
14 . 

Ćwiczenie mm. 

po

śladkowych. 

 
 
 
 
 
15 . 

Ćwiczenie 

mm.brzucha.  

 
 
 

Ćwiczenie 
rozci

ągające mm. 

prostownika grzbietu 
odc. l

ędźwiowego 

czworoboczne 
l

ędźwi, 

 
 
 
 
 

Ćwiczenie 
wzmacniajace mm. 
po

śladkowe i 

kulszowo goleniowe, 
 
 
 

Ćwiczenie 
wzmacniaj

ące mm. 

sko

śne brzucha, 

korekcja lokalna 
cz

ęści lędźwiowej 

kr

ęgosłupa, 

 

brzuchu opada wraz z 
brzuchem, 
 
le

żenie tyłem na skośnie 

zaczepionej ławce o 
drabinki szeroki chwyt 
dło

ńmi za szczebel, 

r.: wznos ugi

ętych, a 

nast

ępnie 

wyprostowanych nn, do 
le

żenia przerzutnego, 

powrót do pozycji 
wyj

ściowej, 

 
p.w. niska pozycja 
Klappa,jedna nn. 
wyprostowana, uniesiona 
nad podłog

ą, 

r.: kr

ążenie 

wyprostowan

ą nn., 

 
p.w. le

żenie tyłem, nn. 

ugi

ęte w kolanch , pod 

pierwszym szczeblem 
drabinki, rr wzdłu

ż 

tułowia, cz

ęść lędźwiowa 

kr

ęgosłupa przylega do 

podło

ża, 

r.:1 - uniesienie głowy, 
rr. i tułowia nad podło

że 

w kierunku pn, 
2- powrót do p.w. 
3=1, lecz do l.n. 
4=2,  

 
 
 
8x, 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3 kr

ążenia w 

prawo, 3 
kr

ążenia w 

lewo- ka

żda nn, 

ćwiczy 3x, 
 
 
4x do p.n., 4x 
do l.n.- 
powtórzy

ć 2x, 

 
 
 
 
 
 

 
 
Zwróci

ć uwagę na 

konieczno

ść 

uginania nn. w 
kolanach w 
momencie unoszenia 
ich z podło

ża, 

 
 
 
 
 
 
Nale

ży zwrócić 

uwag

ę, by nn. była 

przedłu

żeniem 

tułowia- nie 
nast

ępowało 

pogł

ębienie l.l., 

 
Cz

ęść lędźwiowa 

kr

ęgosłupa cały czas 

przylega do podło

ża, 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dzieci zabieraj

ą 

sobie krzesła i 
ustawiaja w szeregu, 
w odleglo

ści ok1,5 

m. 

background image

CZ

ĘŚC 

KO

ŃCOWA 

 
1 . 

Ćwiczenia 

przeciw 
płaskostopiu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2 . 

Ćwiczenia 

kształtujace nawyk 
prawidlowej 
postawy. 
 
 
 
 
3 . 

Ćwiczenie 

oddechowe (tor 
piersiowy) 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4 . Moment 
organizacyjno-
porz

ądkowy. 

Korekcja postawy. 

 
 
 
wzmacnianie mm. 
wysklepiaj

ących 

stop

ę, 

wzmacnianie mm. 
brzucha, 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Korekcja postawy 
siedz

ąc na krześle, 

 
 
 
 
 
 
Wzmacnianie mm. 
oddechowych, 
zwi

ększanie 

ruchomo

ści klatki 

piersiowej, 
 
 
 
 
 
 
 
Kształtowanie 
nawyku 
przyjmowania 
prawidlowej 
postawy,wzmacnia-
nie mm. 
Wysklepiaj

ących 

stopy, wzmacnianie 
mm. brzucha, 
korekcja w siadzie. 

 
 
 
p.w: siad na 
krze

śle,dłonie trzymają 

boki siedzenia krzesła, 
przed krzesłem na 
podłodze le

ży kawałek 

r

ęcznika papierowego, 

r.:chwytanie palcami 
papieru i "darcie" go na 
jak najmniejsze 
kawałki,a nast

ępnie 

zbieranie podartych 
kawałków palcami stóp i 
podawanie ich do r

ąk, 

 
p.w: siad na krze

śle 

r: napi

ęcie mm. brzucha, 

z doci

śnięciem odcinka 

l

ędźwiowego do krzesła, 

Jedna dło

ń pod 

odcinkiem l

ędźwiowym 

kr

ęgosłupa, 

 
p.w: siad na krze

śle, rr. 

wzdłu

ż tułowia,  

r.: wdech nosem , rr. z 
rotacja zewn

ętrzną w dół 

w skos,  
wydech ustami, powrót 
rr. do p.w., 
 
 
 
 
 
Wyró

żnienie i 

pochwalenie dzieci. 
Zadanie zadania 
domowego- 
przyjmowanie 
prawidłowej postawy 
rano i wieczorem ( po 4 
x) stoj

ąc przy ścianie, z 

jedn

ą ręką pod odc. 

l

ędźwiowym. 

Po

żegnanie. 

 
 
 
Czas trwania ok. 
1 min, 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4x, 
 
 
 
 
 
 
 
4x, tempo 
oddychania 
reguluje sobie 

ćwiczący, 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
Prowadz

ący zwraca 

uwag

ę na 

utrzymywanie przez 

ćwiczących postawy 
skorygowanej (cz

ęść 

l

ędźwiowa przylega 

do oparcia krzesła), 
 
 
 
 
 
 
 
Nale

ży zwrócić 

uwag

ę również na 

prawidlowe 
poło

żenie odcinka 

piersiowego, 
 
 
 
Prowadz

ący zwraca 

uwage na 
utrzymanie 
prawidlowej 
postawy, ze 
szczególnym 
uwzgl

ędnieniem 

niedopuszczania do 
pogł

ębiania się 

lordozy l

ędźwiowej 

podczas wdechu, 
 
Dzieci siedz

ą na 

krzesłach, 
zachowuj

ąc 

poprawn

ą postawę.