background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

Scenariusz zajęcia nr 22  

 grupa 0 

Obszar IV   Poznawanie i rozumienie świata przyrody 

Temat: Między zimą a wiosną 

I.

 

Cele 

 

Kształtowanie umiejętności tworzenia logicznych wypowiedzi na temat zmian 

zachodzących w przyrodzie na przedwiośniu. 

 

Zapoznanie ze środowiskiem życia kreta. 

 

Ćwiczenia językowe. 

 

Doskonalenie percepcji wzrokowej. 

 

Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej. 

 

Kształtowanie poczucia rytmu w zabawach przy muzyce. 

Podstawa programowa (…): 

Pkt 12.3  „Dziecko potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach 

roku”. 

II.

 

Środki dydaktyczne 



 

trzy obrazki, na odwrocie których napisane są fragmenty piosenki „Marzec – 
czarodziej”: 

 

I obrazek BAZIE z tekstem: „I już pączki na patyku, i już trawka na 
śnieżniku.” 

 

II obrazek SŁOŃCE z tekstem: „Słońce rzuca swe błyskotki, że aż mruczą 
bazie kotki.” 

 

III obrazek KACZKA z tekstem: „Przez kałuże skaczą kaczki, żółte kaczki, 
przedszkolaczki.” 



 

komputer z projektorem 



 

gra/plansza interaktywna „Kret” 



 

CD2 audio ABC 



 

Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.4  

III.

 

Przebieg zajęć 

1.

 

Rozmowa na temat pory roku 

Dzieci siedzą na dywanie.  

Nauczycielka zadaje dzieciom pytanie, jaką mamy teraz porę roku (przedwiośnie).  

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

Rozmowa z dziećmi o zmianach w przyrodzie na przedwiośniu. Nauczycielka 
kieruje rozmową, odwołuje się do obserwacji dzieci - ptaki zaczynają śpiewać, 
pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty oraz bazie na drzewach, zwierzęta budzą 
się ze snu i wychodzą ze swoich kryjówek, na trawnikach i łąkach widać kopce 
wykopane przez kreta. 

2.

 

Gra/plansza interaktywna „Kret” 

Uruchomienie gry 

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, 
a następnie klikamy kolejno: 

 

Słońce 

 

Kret 

Opis interaktywności 

Gra „Kret” ćwicząca uwagę i szybkość reakcji. Zapoznanie ze środowiskiem życia 
kreta. 

Omówienie gry 

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną. 

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Kret”, która przedstawia łąkę i kopce 
wykopane przez krety. Pyta dzieci, kto mieszka na tej łące? Krótko opowiada 
dzieciom o życiu kreta pokazując ilustrację: 

„Krety żyją w wykopanych korytarzach pod ziemią na łące, żywią się larwami 
owadów, mają bardzo dobry słuch i bardzo słaby wzrok. Gromadzą zapasy na 
zimę, a wiosną są wyjątkowo aktywne. Są zwierzętami pożytecznymi, bo zjadają 
larwy szkodników. Ciekawostka – krety chrapią podczas snu.” 

Wybrane dziecko podchodzi do tablicy i stara się złapać kliknięciem 
pokazującego się kreta. Pozostałe dzieci przeliczają kopce oraz złapane krety. 

Grę można kilkakrotnie powtórzyć. 

3.

 

Zabawa „ciepło – zimno” 

Dzieci stoją swobodnie na dywanie. Nauczycielka przed zajęciami chowa 
w różnych miejscach sali trzy obrazki z tekstami „czarów”, które są fragmentami 
piosenki „Marzec – czarodziej”. Wybrane kolejno dziecko otrzymuje pałeczkę do 
czarowania i zaczyna poszukiwania jednego z obrazków. Nauczycielka 
naprowadza dziecko określeniami zimno, zimniej, bardzo zimno - ciepło, cieplej, 
gorąco. Im bliżej obrazka, tym cieplej.  
Gdy dziecko znajdzie obrazek, dotyka go pałeczką i mówi „hokus-pokus”. 

Nauczycielka czyta tekst czarów z drugiej strony obrazka, a dzieci powtarzają: 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 



 

I obrazek BAZIE – „I już pączki na patyku, i już trawka na śnieżniku.” 



 

II obrazek SŁOŃCE – „Słońce rzuca swe błyskotki, że aż mruczą bazie kotki.” 



 

III obrazek KACZKA – „Przez kałuże skaczą kaczki, żółte kaczki, 
przedszkolaczki.” 

Wspólne wyjaśnienie zwrotów: „trawa na śnieżniku”, „słońce rzuca błyskotki”, 
„bazie kotki”. Dzieci określają fragment, który najbardziej się spodobał. 

4.

 

Śpiewanie piosenki „Marzec – czarodziej” – CD2 audio ABC 

Dzieci stoją swobodnie na dywanie, słuchają nagrania piosenki i swobodnie 
poruszają się w rytm nagrania oraz wyklaskują słowa refrenu: „Och – ten – ma – 
rzec – cza – ro - dziej”. 

Nauczycielka do każdej zwrotki piosenki pokazuje kolejny obrazek i zachęca 
dzieci do śpiewania tekstu piosenki: 

 

I obrazek BAZIE z tekstem: „I już pączki na patyku, i już trawka na 
śnieżniku.” 

 

II obrazek SŁOŃCE z tekstem: „Słońce rzuca swe błyskotki, że aż mruczą 
bazie kotki.” 

 

III obrazek KACZKA z tekstem: „Przez kałuże skaczą kaczki, żółte kaczki, 
przedszkolaczki.”