background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

Scenariusz zajęcia nr 25 

grupa 0 

Obszar XI  Gotowość do nauki pisania i czytania 

Temat: Literowe pisanki 

I.

 

Cele 

 

Utrwalanie liter alfabetu. 

 

Utrwalenie litery J, j. 

 

Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej. 

 

Nabywanie umiejętności rozwiązywania krzyżówek literowych. 

 

Doskonalenie percepcji wzrokowej. 

Podstawa programowa (…): 

Pkt 14.4  „Dziecko interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania”. 

II.

 

Środki dydaktyczne 



 

jajka – pisanki lub obrazki z pisankami 



 

komputer z projektorem 



 

gra/plansza interaktywna „Krzyżówka” 



 

Karty „Razem w przedszkolu” cz.4 



 

Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.4 



 

CD2 audio ABC 

III.

 

Przebieg zajęć 

1.

 

Opis pisanki – zgadywanka słowna 

Nauczycielka prezentuje różne pisanki. Dzieci przyglądają się.  
Opisuje słowami jedną pisankę, a dzieci zgadują, do której pisanki pasuje opis. 
Następnie kontynuuje zgadywankę. 

Krótka rozmowa wprowadzająca na temat zwyczaju malowania jajek oraz 
symbolu jajka, jako narodzin nowego życia. Pytanie problemowe: „Kto wykluwa 
się z jajek?” (nie tylko wszystkie ptaki, ale też np. żółwie, węże, jaszczurki, 
krokodyle).  

 

 

 

 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

2.

 

Gra/plansza interaktywna „Krzyżówka” 

Uruchomienie gry 

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka  wybieramy obrazek naszego konta, 
a następnie klikamy kolejno: 

 

Paproć 

 

Jajko dinozaura 

Opis interaktywności 

Gra „Krzyżówka” polegająca na doskonaleniu analizy i syntezy oraz utrwalaniu 
liter alfabetu 

Omówienie gry 

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Dzieci przyglądają się 
krzyżówce na ekranie, rozpoznają i czytają literki z alfabetu, zastanawiają się, kto 
wykluje się z jajka? 

Następnie wybierane kolejno dzieci, podchodzą do krzyżówki, odgadują hasła 
i przeciągają wybrane literki z alfabetu w odpowiednie kratki krzyżówki. 

Wspólne odczytanie hasła: JAJKO oraz odpowiedź na pytanie – z jajka wykluł się 
dinozaur. 

3.

 

Kolorowanie jajek różnymi wzorkami – Karty cz.4, ćw.1, str.22 

Dzieci siadają do stolików, na których leżą przygotowane Karty cz.4 oraz kredki. 
Rozmowa o tym, co dzieci widzą na obrazku, jak dzieci ozdabiają jajka 
wielkanocne. 

Ozdabianie pisanek różnymi wzorkami. 

Porządkowanie stolików po zakończonej pracy. 

4.

 

Zabawa „Lisek porywa jajka zajączkowi” 

Dzieci siadają w kółeczku na dywanie. Wybrane dziecko - zajączek siada 
w środku z zawiązanymi oczami. Przed sobą ma jajka wielkanocne.  
Nauczycielka w ciszy wskazuje dzieci – liski, które będą wykradać jajka 
zajączkowi.  
Gdy zajączek usłyszy skradającego się liska, wskazuje ręką kierunek, a wtedy 
lisek wraca na miejsce. Jeśli uda się liskowi wykraść jajko, zamienia się miejscami 
z zajączkiem. 

 

 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

5.

 

Zabawa „Literowe pisanki” 

Dzieci dobierają się parami. Jedno staje tyłem, a drugie pisze palcem po plecach 
litery. Gdy kolega czy koleżanka odgadnie literkę, zamieniają się rolami. 

6.

 

Słuchanie piosenki pt. „Pisanki” – CD2 audio ABC 

Dzieci słuchają piosenki i swobodnie poruszają się w rytmie piosenki. 

7.

 

Podstawki do jajek wielkanocnych – Wyprawka cz.4, ćw.1, str.16 

Dzieci siadają do stolików i przygotowują Wyprawkę cz.4 oraz klej. 
Wykonują prezenty wielkanocne – podstawki do jajek. 

Po zakończeniu ocena podstawek, dzieci porządkują stoliki.