background image

Godziny wychowawcze. Scenariusze innych zajęć 

 

Materiał z portalu 

 

Opracowanie Robert Chamczyk 

Temat: ĆWICZENIA TWÓRCZEGO MYŚLENIA... 

Czas:  co  najmniej  2  godziny  lekcyjne,  można  również  traktować  trening  twórczości  jako 
przerywnik  między  dłuższymi  cyklami  tematycznymi.  Specjaliści  zalecają,  w  przypadku 
profesjonalnego treningu twórczości, aby trwał co najmniej dwa dni po 10 godzin dydaktycznych. 
 
Cele: 

 

uczeń uczy się współpracy, a nie rywalizacji 

  rozwija twórcze myślenie 

  abstrahuje 

  pracuje pod presja czasu 

 

wie, co znaczy być twórczym, traktuje tę cechę jako zaletę. 

 
Metody  i  formy  pracy:  burza  mózgów,  metoda  śnieżnej  kuli,  twórcze  myślenie,  praca 
indywidualna, w małych grupach, zbiorowa. 
 
Materiały:  tablica,  kreda,  kartki  i  przybory  do  pisania,  karteczki  z  przygotowanymi  zadaniami, 
karteczki z lepiejami Wisławy Szymborskiej, stoper, piłeczka. 
 
Źródła: 
Edward Nęcka, Trening twórczości, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2008. 
Krzysztof Szmidt, Trening kreatywności, Helion 2008. 
Wisława Szymborska, Rymowanki dla dużych dzieci, Wydawnictwo a5, Kraków 2003. 
 

Przebieg zajęć 

 
Niniejszy  scenariusz  to  propozycja  lekcji  twórczego  myślenia.  Dzisiaj  słowa:  kreatywny,  twórczy 
stały  się  bardzo  popularne.  Nauczyciele  poszukują  twórczych  uczniów,  pracodawcy  –  twórczych 
pracowników,  którzy  nietypowo  i  efektywnie  będą  umieli  rozwiązywać  problemy,  przedstawiać 
oryginalne,  niespotykane  pomysły,  jednym  słowem  –  ludzki,  którzy  myślą  nieszablonowo. 
Ponieważ twórcze myślenie niekoniecznie zależne jest od inteligencji, a twórczego myślenia można 
się nauczyć, dlatego ćwiczenia w tym zakresie powinny być prowadzone od najmłodszych lat. 
Zaproponowane ćwiczenia mogą być pomocne do przeprowadzenia lekcji, mogą być inspiracją lub 
tylko wyborem tych, które wydają się najlepsze. 
 
Uczniowie siadają w kole, na krzesłach lub na podłodze po turecku, pozycje w czasie zajęć będą 
zmienne, ważne, żeby zapewnić odpowiednio dużo przestrzeni.  
 
a) Rozgrzewka – nauczyciel prosi uczniów, aby w ciągu minuty zapisali jak najwięcej słów na literę 
„p”.  Wyrazy  muszą  być  w  liczbie  pojedynczej,  nie  można  tworzyć  wyrazów  pokrewnych, 
popełnione  błędy  ortograficzne  nie  dyskwalifikują  przykładów  (uczniowie  i  tak  je  czytają,  a  nie 
pokazują zapisanych). Po 60 sekundach nauczyciel prosi o policzenie wypisanych słów. Od 3 do 5 
uczniów  czyta  swoje  wyrazy. To,  ile  osób  zaprezentuje  swoje  wyrazy,  zależy  od  prowadzącego  i 
czasu. 
 
b)  Skojarzenia.  Nauczyciel  podaje  słowo  wyjściowe,  zapisuje  je  na  tablicy,  następnie  cała  grupa 
podaje kolejne skojarzenia, które są dopisywane do wyrazu wyjściowego, np.: 
styczeń – zima – śnieg – bałwan – uczeń – chłopiec... 
 
człowiek – ssak – mleko – krowa – łąka – trawa – kwiaty – lato – wakacje... 

background image

Godziny wychowawcze. Scenariusze innych zajęć 

 

Materiał z portalu 

 

 
c) Co jest potrzebne do...? Nauczyciel prosi, aby uczniowie stanęli w kole i rozpoczyna zabawę od 
pytania:  Co  jest  potrzebne  do…,  np.:  wyprawy  na  księżyc,  uprawiania  ogródka,  zaśpiewania 
piosenki,  wyprawy  w  góry  itp.  Rozpoczyna  uczeń,  do  którego  nauczyciel  rzuci  piłkę,  uczeń 
odpowiada i rzuca piłkę do następnej osoby, po kilku odpowiedziach – można umówić się np. na 10 
odpowiedzi – piłka wędruje do prowadzącego, który zadaje następne pytanie. 
 
d)  Co  by  było,  gdyby...?  To  ćwiczenie  polega  na  tym,  aby  uczniowie  odpowiadali  w  sposób  jak 
najbardziej oryginalny, niekonwencjonalny, nawet niezgodny z przyjętymi prawami czy zasadami. 
np.: Co by było, gdyby... 

  w szkole nie było nauczycieli? 

 

słońce było czarne? 

 

ciągle był dzień? 

 

nie było telewizji? 

 

najwierniejszym przyjacielem człowieka była żyrafa? 

 

nie było słodyczy? 

 
Możemy poprosić, aby uczniowie sami wymyślili pytania. 
 
e) Imiona i inne nazwy w tytułach. Dzielimy klasę na grupy i rozdajemy kartki do pisania. Każda z 
grup  ma  wypisać  jak  najwięcej  tytułów  książek,  piosenek,  filmów,  w  których  występują  imiona, 
albo nazwiska, albo nazwy miast, zwierząt itd. 
np.:  

  imiona  –  Pan  Tadeusz,  Romeo  i  Julia,  Antek,  Grażyna,  Konrad  Wallenrod,  Sen  srebrny 

Salomei, Anielka, Ania z Zielonego Wzgórza, Iwona księżniczka Burgunda...; 

  nazwiska: Pan Wołodyjowski, Forest Gump, Konrad Wallenrod... 

 

nazwy kwiatów: Czerwone maki spod Monte Casino, Stokrotka, Imię róży, Lilije... 

  nazwy miast: Śmierć w Wenecji, Pociąg do Hollywood, Warszawa... 

  liczby:  W  80  dni  dookoła  świata,  Dwie  morgi  utrapienia,  Dywizjon  303,  Siedmiu 

wspaniałych, Parszywa dwunastka, O dwóch takich, co ukradli księżyc... 

 
f)  I  dlatego...  Ćwiczenie  polega  na  tym,  aby  uczniowie  w  sposób  oryginalny,  nawet  niezgodny  z 
nauką,  gdyż  chodzi  o  pobudzenie  fantazji,  a  nie  o  sprawdzenie  wiedzy,  wymyślili  historię 
tłumaczącą, dlaczego coś jest jakieś, tak aby owa historia kończyła się zdaniem  
 np.: i dlatego... 

 

pawie śpią na drzewach; 

 

misie lubią miód; 

  pada deszcz; 

 

mężczyźni są bardziej inteligentni od kobiet (albo na odwrót); 

  kobiety są piękniejsze od mężczyzn (albo na odwrót) itd. 

 
g)  Dwanaście  nazw.  Uczniowie  muszą  wymyślić  dwanaście  nazw  na  określenie  czegoś.  Swoje 
pomysły zapisują na kartkach. 
np.: 

 

właśnie otwierasz restaurację, wymyśl dwanaście nazw dań; 

 

właśnie wybudowałeś dwanaście osiedli mieszkaniowych, nazwij każde osiedle; 

 

właśnie  otwierasz  budkę  z  lodami  całego  świata.  Jakie  nazwy  nadasz  dwunastu  rodzajom 
lodów? 

 
h)  Definicje  na  wesoło.  Uczniowie  mają  stworzyć  „nowe”  definicje  podanych  słów.  Chodzi  o  to, 
aby dostrzec nieoczywiste cechy danego obiektu. Tak powstałe definicje często znacznie odbiegają 

background image

Godziny wychowawcze. Scenariusze innych zajęć 

 

Materiał z portalu 

 

od tych stałych, słownikowych, a nawet je podważają, są również świetną okazją do śmiechu. 
np.: 

 

pokój nauczycielski – jaskinia lwa; 

  matka – szyja rodziny; 

  lekcja – monodram; 

 
Nauczyciel może zaproponować tyle wyrazów, ile chce i na ile wystarczy mu czasu. 
 
i)  Instrukcja.  Uczniowie  dobierają  się  w  pary  lub  trójki.  Ćwiczenie  polega  na  napisaniu  krótkiej, 
logicznej instrukcji do skomplikowanej lub wręcz niemożliwej czynności.  
np.:  

  Jak przenieść Rysy nad morze? 

  Jak zwiedzić świat w ciągu jednego weekendu? 

  Jak przechytrzyć lisa? 

  Jak znaleźć igłę w stogu siana? 

 
j)  KBM. Uczniowie w ciągu dwóch minut  mają  napisać jak najwięcej  wypowiedzeń składających 
się z trzech wyrazów na konkretną literę i w konkretnym porządku: K M B. Wypowiedzi muszą być 
logiczne,  raz  wykorzystany  wyraz  nie  może  się  powtarzać,  nie  jest  istotny  zapis  ortograficzny. 
Następnie uczniowie odczytują swoje pomysły. 
np.: 

  Kwiat bezwonnego maku; 

 

Klub bijących maluchy; 

 

Kasia będzie malarzem; 

 

Kawał bakaliowego makowca; 

 

Książę budzi monarchę; 

 
k)  Lepieje.  Nauczyciel  rozdaje  kartki  z  wybranymi  lepiejami  Wisław  Szymborskiej.  Uczniowie 
wzorując  się  na  noblistce,  wymyślają  swoje.  Muszą  one  dotyczyć  potraw  i  być  napisane  według 
schematu: „lepiej coś tam, niż coś tam”. 
 
Wybrane lepieje Wisławy Szymborskiej: 
 

 

Lepiej mieć życiorys brzydki, 

niż tutejsze jadać frytki. 

 

Lepiej w głowę dostać drągiem, 

niż się tutaj raczyć pstrągiem. 

  Lepsze dno w jeziorze Wdzydze, 

niż spożyte tutaj rydze. 

 

Lepsze zębów wypadanie, 

niż warzywne tutaj danie. 

  Lepsza ciotka striptizerka, 

niż podane tu żeberka. 

 

Lepszą będziesz mieć karnację, 

gdy u siebie zjesz kolację. 
 
l) Dziwne nazwy zwierząt i roślin. Nauczyciel dzieli uczniów na pięć trzyosobowych grupy. Każda 
grupa losuje jedną nazwę rośliny lub zwierzęcia, a następnie wykonuje do niej rysunek (graficzne 
przedstawienie)  oraz  pisze  krótką  charakterystykę.  Ważne,  żeby  uczniowie  nie  wiedzieli  czy 
wylosowana nazwa odnosi się do rośliny czy do zwierzęcia, dlaczego trzeba wymyślić oryginalne i 
rzadkie nazwy. Całą zabawę zepsuje osoba, która znakomicie zna się na botanice i zoologii. 

background image

Godziny wychowawcze. Scenariusze innych zajęć 

 

Materiał z portalu 

 

 

  twardzioszek czosnaczek – grzyb występujący na opadłym igliwiu; 

 

lelek kozodój – ptak o wybitnie maskującym upierzeniu, prowadzi nocny tryb życia; 

  dziwaczek jalapa – bylina o barwnych kwiatach, używana jako środek przeczyszczający; 

  wychuchole – podrodzina ssaków z rodziny kretowatych; 

 

bebłek błotny – roślina występująca w miejscach błotnych; 

 
Prawdziwe  znaczenia  odczytujemy  dopiero  po  prezentacji  grup.  Nauczyciel  może  przygotować 
zdjęcia przedstawiające podane rośliny i zwierzęta. 
 
ł) Ulepszacze. Uczniowie przez chwilę wymyślają coś (przedmiot, rzecz), co można/trzeba ulepszyć 
i dlaczego trzeba ją ulepszyć. Rozdajemy uczniom kartki, na których znajduje się tabela. Prosimy, 
aby ja wypełnili. 
 

Coś, co trzeba ulepszyć 

Dlaczego trzeba ulepszyć? 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Podsumowanie 

 

Na zakończenie treningu twórczości nauczyciel prosi, aby uczniowie zastanowili się, co  to znaczy 
być twórczym. Wypowiedzi uczniów zapisujemy na tablicy lub arkuszu papieru, na środku którego 
zapisane jest : Człowiek twórczy
Propozycje: 

 

uczy się przez zabawę 

  jest aktywny 

 

współpracuje z innymi 

 

słucha innych i szanuje ich zdanie 

 

myśli nieszablonowo 

  nie ocenia, nie krytykuje 

 

słucha swojej intuicji 

  wierzy w siebie 

  szuka pomysłów, nie poddaje się szybko 

  jest spontaniczny itd.