background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
 
Barbara Olech 
 
 
 
 
 

Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych 
podczas remontowania i konserwacji konstrukcji 
zduńskich i kominiarskich 714[02].Z3.01 
 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Aleksandra Chojnacka  
mgr inż. Ewa Korbut-Papciak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
Korekta:  
 
 
 
 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z3.01 
,,Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych podczas remontowania 
i konserwacji konstrukcji zduńskich i kominiarskich’’ zawartej w modułowym programie 
nauczania dla zawodu kominiarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom  2006 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 5 
3.  Cele kształcenia 6 
4.  Przykładowe scenariusze zajęć 7 
5. Ćwiczenia 9 
5.1. Obmiar robót remontowych w konstrukcjach kominiarskich i zduńskich 9 
5.1.1. Ćwiczenia 9 
5.2. Narzędzia, sprzęt stosowany do robót remontowo - konserwacyjnych 

w konstrukcjach zduńskich i kominiarskich 

12 

 5.2.1. Ćwiczenia 12 
5.3. Wykonywanie drobnych robót konserwatorskich w konstrukcjach zduńskich 14 
   5.3.1. Ćwiczenia 14 
5.4.Wykonywanie drobnych robót remontowo-konserwatorskich 

w konstrukcjach kominiarskich 

16 

   5.4.1. Ćwiczenia 16 
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7. Literatura 

34 

 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,, Wykonywanie prac przygotowawczo-

zakończeniowych podczas remontowania i konserwacji konstrukcji zduńskich 
i kominiarskich”,  który  będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych  w zawodzie 
kominiarz  712[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne, 

−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych i intelektualnych, 

−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
−  pokazu z objaśnieniem, 
−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 

−  punktację zadań , 
−  propozycje norm wymagań, 

−  instrukcję dla nauczyciela, 

−  instrukcję dla ucznia, 
−  kartę odpowiedzi, 

−  zestaw zadań testowych. 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 

 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

714[02].Z3

.01 

Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych podczas remontowania 

i konserwacji konstrukcji zduńskich i kominiarskich 

714[02].Z3 

Technologia kominiarskich prac remontowych 

714[02].Z3

.03 

Wykonywanie remontów i konserwacji przewodów kominowych   

714[02].Z3

.02 

Wykonywanie prostych  napraw w konserwacjach zduńskich 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

−  rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

−  posługiwać się dokumentacją techniczną, 
−  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 

i ochrony środowiska, 

−  magazynować, składować i transportować materiały budowlane, 

−  stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej obowiązujące 

na stanowisku pracy. 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

−  zastosować przepisy bhp, ochrona ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące podczas 

wykonywania prac przygotowawczo zakończeniowych w konstrukcjach zduńskich 
i kominiarskich, 

−  zorganizować i zlikwidować stanowisko wykonywania prac przygotowawczo 

zakończeniowych w konstrukcjach zduńskich i kominiarskich, 

−  zaplanować kolejność prac przygotowawczo-zakończeniowych, 
−  sporządzić zapotrzebowanie materiałowe na podstawie rysunków konstrukcyjnych, 

−  sporządzić zapotrzebowanie materiałowe na podstawie wielkości uszkodzeń obiektów 

zduńskich i kominiarskich, 

−  zastosować narzędzia zduńskie, 
−  sporządzić przedmiar robót, 

−  wykonać murowanie ścian zaprawą wapienno-cementową, 

−  otynkować ścianki zaprawą wapienną, 
−  wykonać białkowanie (malowanie wapnem) tynków, 

−  wykonać spoinowanie kafli w ścianach konstrukcji zduńskich, 

−  wykonać kredowanie spoin, 
−  wykonać fugowanie spoin, 

−  przygotować pastę grafitową, 

−  wykonać grafitowanie armatury w konstrukcjach zduńskich, 
−  wykonać obmiar prac, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt, 

−  wykonać prace zgodnie z warunkami technicznymi. 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1

 

Osoba prowadząca: ……………………………………………………………… 
Modułowy program nauczania:      Kominiarz 714[02] 
Moduł:                                            Technologia kominiarskich prac remontowych 714[02].Z3 
Jednostka modułowa:                      Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych 

podczas remontowania i konserwacji konstrukcji 
zduńskich i kominiarskich 714[02].Z3.01 

 

Temat: Spoinowanie pieców kaflowych. 
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności  dobierania materiałów i narzędzi do wykonania 
spoinowania pieców kaflowych. 
 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  dobrać materiał do spoinowania kafli, 
−  dobrać narzędzia do spoinowania kafli 

−  określić kolejność robót przy spoinowaniu. 

 

Metody nauczania:  

−  pokaz z objaśnieniem, 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  zbiorowa. 

 

Czas: 90 min 
Środki dydaktyczne: 

−  ścianka z kafli, 

−  narzędzia do wykonania zaprawy i wykonania spoinowania. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu:  

−  nauczyciel  charakteryzuje właściwości zapraw, 

−  nauczyciel  prezentuje narzędzia i omawia ich zastosowanie 
−  nauczyciel  wykonuje spoinowanie fragmentu ścianki z kafli omawiając kolejność 

czynności. 

4.Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 
5. Uporządkowanie klasopracowni. 
Praca domowa 
Wyjaśnij pojęcia: kredowanie, grafitowanie. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca: ……………………………………………………………… 
Modułowy program nauczania:      Kominiarz 714[02] 
Moduł:                                            Technologia kominiarskich prac remontowych 714[02].Z3 
Jednostka modułowa:                      Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych 

podczas remontowania i konserwacji konstrukcji 
zduńskich i kominiarskich 714[02].Z3.01 

 

Temat: Badanie szczelności komina. 
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności  przeprowadzania badania szczelności komina. 
 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  dobrać narzędzia i sprzęt do przeprowadzenia badania szczelności konina, 
−  przeprowadzić badanie szczelności komina, 

−  określić miejsce występowania nieszczelności w przewodzie kominowym.  

 

Metody nauczania:  

−  ćwiczenie praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna 
 

Czas: 90 min 
Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

−  stanowisko ze ścianą kominową, 

−  lampa z długim przewodem. 
 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Podanie tematu zadania.   
3.  Realizacja tematu:  

−  uczniowie organizują stanowisko pracy, 
−  uczniowie dobierają sprzęt i narzędzia, 

−  uczniowie sprawdzają szczelność przewodów, 

−  uczniowie określają miejsce występowania nieszczelności. 

4.   Nauczyciel na bieżąco ocenia pracę uczniów. 
5.   Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie. 
 
Zakończenie zajęć 
6. Posprzątanie stanowisk pracy i klasopracowni. 
Praca domowa 
Sporządź  notatkę na temat białkowania ścian. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Obmiar robót remontowych w konstrukcjach kominiarskich 

i zduńskich 

 
5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Oblicz ilość cegieł i zaprawy potrzebną do wykonania ściany o wymiarach 400x 250cm 

grubości ¼ cegły.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  obliczyć powierzchnię ściany, 
2)  obliczyć na podstawie tabeli 1 ilość cegieł, 
3)  obliczyć na podstawie tabeli 1 ilość zaprawy, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  arkusz A4, 

−  długopis, ołówek, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Oblicz liczbę cegieł potrzebną do wykonania komina wysokości 4,00m i przekroju jak na 

rysunku. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  obliczyć liczbę cegieł przypadającą na jedną warstwą, 
2)  obliczyć liczbę warstw cegieł, 
3)  dokonać obliczeń zasadniczych, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  arkusz A4, 

−  długopis, ołówek, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Dokonać obmiaru ściany kominowej według rysunku przy założeniu  że jej wysokość 

wynosi h=3,5m. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  obliczyć szerokość ściany kominowej, 
2)  obliczyć grubość ściany kominowej, 
3)  dokonać obliczeń objętości, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  arkusz A4, 

−  długopis, ołówek, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Ćwiczenie 4 

Oblicz ilość gliny i kredy potrzebnej do wymiany kafli. Wymiany wymagają kafle 

kwadratelowe  w następujących ilościach: dwa  środkowe, dwa narożne, po dwa wieńcowe 
krótkie i długie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  obliczyć na podstawie tabeli 2 ilość gliny zduńskiej, 
2)  obliczyć na podstawie tabeli 2 ilość kredy, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  arkusz A4, 
−  długopis, ołówek, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 5 

Obliczyć potrzebną ilość ciasta wapiennego do wykonania powłoki wapiennej na 

powierzchni 300x500cm. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  obliczyć powierzchnie ścian w metrach kwadratowych, 
2)  obliczyć potrzebną ilość wapna, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  arkusz A4, 

−  długopis, ołówek, 
−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

 

5.2. Narzędzia, sprzęt stosowany do robót remontowo - 

konserwacyjnych w konstrukcjach zduńskich i kominiarskich 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ przeznaczenia wybranych narzędzi używanych do wykonywania napraw 

konstrukcji zduńskich i kominiarskich. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  rozłożyć narzędzia na stanowisku, 
2)  podzielić narzędzia na grupy lub zawody, 
3)  dokonać wstępnego opisu przeznaczenia poszczególnych narzędzi, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  zestaw narzędzi zduńskich, 
−  zestaw narzędzi murarskich, 

−  zestaw narzędzi pomiarowych, 

−  zestaw narzędzi pomocniczych, 
−  arkusz A4, 

−  długopis, ołówek, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Dobierz odpowiedni zestaw narzędzi do wykonania ścianki w piecu kaflowym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko do składowania narzędzi, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  wynotować odpowiedni sprzęt potrzebny do realizacji zadania, 
4)  pobrać narzędzia potrzebne do realizacji zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  zestaw narzędzi zduńskich, 

−  zestaw narzędzi murarskich, 

−  zestaw narzędzi pomiarowych, 
−  zestaw narzędzi pomocniczych, 

−  zestawy dokumentacji technicznej, 

−  arkusz A4, 
−  długopis, ołówek, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Dobierz odpowiedni zestaw narzędzi potrzebnych do wymiany kafli w trzonie 

kuchennym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko do składowania narzędzi, 
2)  zapoznać się z rodzajem uszkodzenia, 
3)  wynotować odpowiedni sprzęt potrzebny do realizacji zadania, 
4)  pobrać narzędzia potrzebne do realizacji zadania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  zestaw narzędzi zduńskich, 

−  zestaw narzędzi murarskich, 
−  zestaw narzędzi pomiarowych, 

−  zestaw narzędzi pomocniczych, 

−  zestawy dokumentacji technicznej, 
−  arkusz A4, 

−  długopis, ołówek, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
 
 
 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.3. Wykonywanie drobnych robót konserwatorskich 

w konstrukcjach zduńskich 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonać spoinowanie części ściany pieca kaflowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiednie narzędzia, 
3)  oczyścić miejsca przeznaczone do spoinowania, 
4)  przygotować zaprawę do spoinowania, 
5)  wykonać spoinowanie, 
6)  oczyścić narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

−  zestaw narzędzi zduńskich, 
−  zestaw narzędzi pomocniczych, 

−  materiały na zaprawę przeznaczoną na spoinę, 

−  apteczka, 
−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj kredowanie spoin w części trzonu kuchennego.   
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiednie narzędzia, 
3)  oczyścić spoiny przeznaczone do kredowania, 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

4)  przygotować  roztwór, 
5)  wykonać kredowanie, 
6)  oczyścić narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

−  zestaw narzędzi zduńskich, 

−  zestaw narzędzi pomocniczych, 
−  kreda pławiona, 

−  apteczka, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj grafitowanie części armatury pieca kaflowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiednie narzędzia, 
3)  oczyścić armaturę przeznaczoną do grafitowania, 
4)  przygotować pastę grafitowa, 
5)  wykonać grafitowanie, 
6)  oczyścić narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

−  zestaw narzędzi zduńskich, 

−  zestaw narzędzi pomocniczych, 
−  pasta grafitowa i rozpuszczalnik, 

−  apteczka, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.4. Wykonywanie drobnych robót remontowo-konserwatorskich 

w konstrukcjach kominiarskich 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeprowadź badanie szczelności komina w przegrodzie między przewodami. 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i sprawdzić jego działanie, 
2)  przeprowadzić badanie wyznaczonego przewodu z zaznaczeniem ewentualnych 

nieszczelności przewodu, 

3)  posprzątać stanowisko pracy, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

−  stanowisko ze ścianą kominową, 

−  lampa z długim przewodem, 
−  apteczka, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  ściankę działową o wysokości pięciu warstw z cegły grubości 6,5cm, na 

zaprawie cementowo-wapiennej.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wyznaczyć miejsce wykonania ścianki, 
4)  przygotować zaprawę zgodnie z treścią zadania, 
5)  wykonać ściankę zgodnie z dokumentacją,  
6)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

−  wielkość stanowiska 6m

2

−  dokumentacja techniczna, 
−  materiały: cegły ceramiczne pełne, cement, wapno, piasek, woda, 

−  podstawowe narzędzia i sprzęt do robót murarskich, 

−  podstawowy sprzęt pomiarowy, 
−  narzędzia i sprzęt pomocniczy, 

−  apteczka, 

−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  ściankę działową na wysokość  ośmiu warstw z cegły grubości 12cm, na 

zaprawie cementowo – wapiennej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wyznaczyć miejsce wykonania ścianki, 
4)  przygotować zaprawę zgodnie z treścią zadania, 
5)  wykonać ściankę zgodnie z dokumentacją,  
6)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 
−  wielkość stanowiska 6m

2

−  dokumentacja techniczna, 

−  materiały; cegły ceramiczne pełne, cement, wapno, piasek, woda, 
−  podstawowe narzędzia i sprzęt do robót murarskich, 

−  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

−  narzędzia i sprzęt pomocniczy, 

−  apteczka, 
−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj tynk  cementowo-wapienny dwuwarstwowy o powierzchni  2,0x2,0m  na 

ścianie ceglanej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał,  
4)  przygotować podłoże, 
5)  wyznaczyć lico tynku za pomocą listew tynkarskich, 
6)  przygotować zaprawę zgodnie z recepturą, 
7)  wykonać pierwszą warstwę tynku, 
8)  wykonać i wyrównać narzut, 
9)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
10) posprzątać stanowisko pracy, 
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

−  materiał do wykonania zapraw tynkarskich, 

−  stanowisko robocze, 
−  zestaw listew do wyznaczenia lica tynku, 

−  rusztowania do robót tynkarskich wewnętrznych, 

−  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót tynkarskich, 
−  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich, 

−  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

−  apteczka, 
−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj wapienna powłokę malarską na tynku zwykłym o powierzchni 20m

2

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zagruntować podłoże,  
4)  wykonać powłokę zgodnie z technika malarską, 
5)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

−  przygotowana farba wapienna, 

−  stanowisko robocze z przygotowanym tynkiem zwykłym, 
−  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót malarskich, 

−  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

−  apteczka, 
−  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

TEST I 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  
,,
 Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych podczas remontowania i 
konserwacji konstrukcji zduńskich i kominiarskich” 
 
Test składa się z  20 zadań, z których:  
−  zadania 1-16 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.  
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry -  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

Plan testu                                                                      Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić jednostkę w jakiej wykonuje się 

obmiar  

C P  a 

Określić liczbę cegieł do wykonania muru 

P 

Scharakteryzować wykonywanie obmiaru 

murów kominowych  

C 

P 

Rozróżnić rodzaj narzędzia C 

P b 

Określić kolejność prac  przy spoinowaniu

P 

Określić materiał do przypudrowania 

spoin 

C P 

Wyjaśnić pojęcie kredowania  

B 

P 

Określić warunki kredowania pieca  

Określić  zakres grafitowania 

C P 

10 

Wskazać sposób ułatwiający kontrolę 

szczelności komina 

B 

P 

11   Określić sposób gruntowania podłoża pod 

malowanie 

 

C 

P 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

12 

Określić zawartość pigmentów w 

stosunku do masy ciasta wapiennego 

C 

P 

13 

 Określić sposób wykrycia nieszczelności 

w przegrodzie między przewodami 

C 

P   

14 

Określić sposób wykrycia zatkania 

przewodu 

C P 

 

 

15 

Rozróżnić sprzęt do uszczelniania 

przewodów  

B 

P a 

16 

Określić odcinki zacierania przewodów 

C 

P 

17 

Określić wielkość pustych spoin w murze 

C PP 

18 

Dobrać narzędzia do wyrównania i 

ściągania narzutu 

D 

PP d 

19 

Wyjaśnić na czym polega zacieranie 

tynku 

B 

PP 

20 

Określić warstwę tynku 

C 

PP d 

 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 

12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania prac przygotowawczo-

zakończeniowych podczas remontowania i konserwacji konstrukcji zduńskich 

i kominiarskich. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej  znajdują się 

zadania  wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną 

odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie  

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

−  instrukcja, 

−  zestaw zadań testowych, 

−  karta odpowiedzi. 

 

 
 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Zestaw zadań testowych 

1.  Obmiar robót w tradycyjnych konstrukcjach kominiarskich dla murów cienkich grubości 

do jednej cegły dokonujemy w: 
a)  m

2

b)  cm, 
c)  m

3

d)  m. 

2.  Na wykonanie muru o grubości ¼ cegły i powierzchni 2 m

2

    zużyto następującą liczbę 

cegieł( skorzystaj z tabeli zamieszczonej poniżej) : 
a)  48, 
b)  58, 
c)  28, 
d)  92. 

                   
                    Ilość zużycia materiału na jeden m

2

 muru zależnie od jego grubości: 

Grubość muru 

¼ cegły ½ 

cegły 1 

cegły 1½ 

cegły 

 

Liczba cegieł w szt. 

 

28,6 

 

48,1 

 

92,7 

 

139,9 

 

Ilość zaprawy m

3

 

 

0,011 

 

0,03 

 

0,084 

 

0,13 

 

3.  Przy wykonaniu obmiaru murów kominowych: 

a)  potrąca się  50% objętości przewodów, 
b)  potrąca się objętość przewodów, 
c)  nie potrąca się objętości przewodów jeżeli ich objętość jest mniejsza niż 25% 

objętości muru, 

d)  nie potrąca się objętości przewodów. 

4.  Rysunek obok przedstawia: 

a)  przecinak ślusarski, 
b)  strzałkę tynkarską, 
c)  kielnię owalną wydłużoną, 
d)  kielnię owalną. 

5.  Spoinowanie pieca przeprowadza się: 

a)  od góry ku dołowi, 
b)  od dołu do góry,  
c)  dowolnie, 
d)  od lewej do prawej strony. 

6.  Mokre spoiny oblicowania pieca przypudrowuje się: 

a)  mąką, 
b)  cementem, 
c)  wapnem, 
d)  gipsem. 

7.  Kredowanie pieca polega na : 

a)  wypełnianiu spoin kredą, 
b)  powlekaniu kafli kredą, 
c)  powlekaniu drzwiczek kredą, 
d)  powlekaniu kredą wnętrza pieca. 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

8.  Podczas kredowania masę nakłada się gdy: 

a)  piec jest ciepły, 
b)  piec jest gorący, 
c)  piec jest zimny, 
d)  piec jest w końcowej fazie stygnięcia. 

9.  Grafitowanie wykonuje się na: 

a)  żeliwnych i stalowych częściach armatury piecowej, jeżeli są niklowane lub pokryte 

emalią,  

b)  kaflach uszkodzonych, 
c)  piecach nie oblicowanych,  
d)  żeliwnych i stalowych częściach armatury piecowej, jeżeli nie są niklowane lub 

pokryte emalią 

10. Stałą kontrolę szczelności murów zewnętrznych kominów umożliwia: 

a)  malowanie farbą wapienną, 
b)  otynkowanie zaprawą cementową, 
c)  otynkowanie zaprawą gipsowa, 
d)  malowanie farbą olejną. 

11. Przed malowaniem farbą wapienną powierzchnia tynku powinna być gruntowana 

rozrzedzonym mleczkiem wapiennym lub: 
a)  rozrzedzonym mleczkiem cementowym, 
b)  roztworem szarego mydła, 
c)  rozrzedzonym mleczkiem gipsowym, 
d)  zagęszczonym mleczkiem gipsowym. 

12. Zawartość pigmentów w stosunku do masy ciasta wapiennego nie powinna przekraczać: 

a)  2%, 
b)  10%, 
c)  5%, 
d)  20%. 

13. Zatykanie wylotu przewodu na dachu i rozpalenie ognia w otworze wyczystkowym 

w piwnicy pozwoli nam: 
a)  sprawdzić drożność przewodu sąsiedniego, 
b)  sprawdzić drożność przewodu zatkanego, 
c)  wykryć nieszczelność w przegrodzie między przewodami, 
d)  określić miejsce nieszczelności między przewodami. 

14. Za pomocą kuli kominiarskiej wpuszczonej do przewodu przez wierzch komina 

wykrywamy: 
a)  szczelność przewodu, 
b)  zatkanie przewodu, 
c)  zatkanie komina, 
d)  szczelność komina.  

15. Rysunek obok przedstawia: 

a)  rapownicę, 
b)  wycior, 
c)  zawiesie, 
d)  kulę kominiarską. 

 

 
 
 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

16. Zacieranie szczelin w przewodzie kominowym przeprowadza się odcinkami wysokości: 

a)  1,5 m, 
b)  1 m, 
c)  dwóch kondygnacji, 
d)  jednej kondygnacji. 

17. W celu zapewnienia lepszej przyczepności zaprawy do muru ceglanego pożądane jest 

pozostawienie przy murowaniu spoin pustych na: 
a)  3÷4,5 cm,  
b)  2÷2,5 cm, 
c)  1÷1,5 cm, 
d)  1÷5 cm. 

18. Narzut  ściąga się i wyrównuje za pomocą: 

a)  kielni,  
b)  łaty lub pacy stalowej, 
c)  łaty lub pacy styropianowej, 
d)  łaty lub pacy drewnianej. 

19. Zacieranie tynku wykonuje się : 

a)  ruchem kolistym,  
b)  pociągnięciami od góry do dołu, 
c)  pociągnięciami od dołu do góry, 
d)  uderzeniami pacy.   

20. Warstwa tynku , którą kładzie się bezpośrednio na podłoże to: 

a)  szlichta,  
b)  gładź, 
c)  narzut, 
d)  obrzutka.  

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych podczas 
remontowania i konserwacji konstrukcji zduńskich 
i kominiarskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

1 a 

  d 

 

2 a 

  d   

3 a 

  d   

4 a 

  d   

5 a 

  d   

6 a 

  d   

7 a 

  d   

8 a 

  d   

9 a 

  d   

10 a 

 

 

11 a 

 

 

12 a 

 

 

13 a 

 

 

14 a 

 

 

15 a 

 

 

16 a 

 

 

17 a 

 

 

18 a 

 

 

19 a 

 

 

20 a 

 

 

 

∑ punktów  

 

 

………………………………………… 

Ocena 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

TEST 2 
 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  
,,
 Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych podczas remontowania 
i konserwacji konstrukcji zduńskich i kominiarskich” 
 
Test składa się z  20 zadań, z których:  
−  zadania 1-16 są z poziomu podstawowego, 

−  zadania 17-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.  
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry -  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

Plan testu                                                                      Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić jednostkę w jakiej wykonuje się 

obmiar  

C P  c 

Określić liczbę cegieł do wykonania muru 

P 

Scharakteryzować wykonywanie obmiaru 

murów kominowych  

C 

P 

Rozróżnić rodzaj narzędzia C 

P c 

Wskazać narzędzie do kontroli poziomu 

muru 

B P 

Rozpoznać narzędzie kontrolne 

P 

Wyjaśnić pojęcie naprawy okresowej  

B 

P 

Określić konsystencję roztworu do 

kredowania  

C P  d 

Podać wysokość słupa zaprawy wylanego 

na rapownicę 

A P 

10 

Wskazać funkcję powłoki wapiennej na 

kominie 

B 

P 

11   Określić sposób gruntowania podłoża pod 

malowanie 

C 

P 

12 

Analizować chłonność podłoża D 

P 

13 

 Określić sposób wykrycia miejsca 

nieszczelności w przegrodzie między 

przewodami 

C 

P   

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

14 

Określić sposób wykrycia zatkania 

przewodu 

C P 

 

 

15 

Wskazać możliwość kontroli przewodów 

dymowych za pomocą lusterka  

B 

P d 

16 

Określić miejsce wykonania otworów 

przy zacieraniu przewodów   

C 

P 

17 

Wyjaśnić kiedy przy naprawie 

przewodów wybija się otwór w ścianie 

B PP 

18 

Dobrać sposób zabezpieczenia przewodu 

przed kawkami 

D 

PP c 

19 

Wyjaśnić na czym polega zacieranie 

tynku 

B 

PP 

20 

Określić najgrubszą warstwę tynku 

C 

PP d 

 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 

12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania prac przygotowawczo-

zakończeniowych podczas remontowania i konserwacji konstrukcji zduńskich 

i kominiarskich. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej  znajdują się 

zadania  wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną 

odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie  

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

−  instrukcja, 

−  zestaw zadań testowych, 

−  karta odpowiedzi. 

 

 
 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

Zestaw zadań testowych 

1.  Obmiar robót w tradycyjnych konstrukcjach kominiarskich dla murów grubych grubości 

powyżej jednej cegły dokonujemy w: 
a)  m

2

b)  cm, 
c)  m

3

d)  m. 

2.  Na wykonanie muru o grubości 1cegły i powierzchni 2 m

2

    zużyto następującą liczbę 

cegieł( skorzystaj z tabeli zamieszczonej poniżej) : 
a)  48, 
b)  58, 
c)  186, 
d)  140. 

                   
                    Ilość zużycia materiału na jeden m

2

 muru zależnie od jego grubości: 

Grubość muru 

¼ cegły ½ 

cegły 1 

cegły 1½ 

cegły 

 

Liczba cegieł w szt. 

 

28,6 

 

48,1 

 

92,7 

 

139,9 

 

Ilość zaprawy m

3

 

 

0,011 

 

0,03 

 

0,084 

 

0,13 

 

3.  Przy wykonaniu obmiaru murów kominowych: 

a)  potrąca się  50% objętości przewodów, 
b)  potrąca się objętość przewodów, 
c)  nie potrąca się objętości przewodów jeżeli ich objętość jest mniejsza niż 25% 

objętości muru, 

d)  nie potrąca się objętości przewodów. 

4.  Rysunek obok przedstawia: 

a)  przecinak ślusarski, 
b)  strzałkę tynkarską, 
c)  kielnię owalną wydłużoną, 
d)  kielnię owalną. 

 
5.  Do sprawdzania, czy ułożona warstwa muru jest pozioma, przy dłuższych odcinkach 

stosuje się: 
a)  poziomnicę, 
b)  linię ważną,  
c)  łatę drewnianą, 
d)  łatę metalową. 

6.  Rysunek obok przedstawia: 

a)  pion, 
b)  poziomnicę, 
c)  linię ważną, 
d)  packę. 

 
 
 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

7.  Naprawy wykonywane według z góry ustalanych zasad, po określonym czasie pracy 

obiektu to: 
a)  naprawy pogwarancyjne, 
b)  naprawy doraźne, 
c)  naprawy okresowe, 
d)  naprawy główne. 

8.  Suche spoiny oblicowania pieca wypełnia się rozrobioną w wodzie kredą o konsystencji: 

a)  gęstoplastycznej, 
b)  plastycznej, 
c)  gęstej śmietany, 
d)  rzadkiej śmietany. 

9.  Podczas uszczelniania przewodów dymowych za pomocą rapownicy, słup zaprawy 

wylanej na nią powinien wynosić ok.: 
a)  100 cm,  
b)  50 cm, 
c)  10 cm,  
d)  30 cm. 

10. Malowanie farbą wapienną murów kominowych umożliwia: 

a)  kontrolę szczelności przewodów kominów, 
b)  kontrolę szczelności murów zewnętrznych kominów, 
c)  kontrolę drożności przewodów kominów, 
d)  kontrolę szczelności między przewodami. 

11. Przed malowaniem farbą wapienną powierzchnia tynku powinna być gruntowana 

roztworem szarego mydła lub: 
a)  rozrzedzonym mleczkiem cementowym, 
b)  rozrzedzonym mleczkiem wapiennym, 
c)  rozrzedzonym mleczkiem gipsowym, 
d)  zagęszczonym mleczkiem gipsowym. 

12. Przy tynkach gipsowych nie trzeba zwilżać muru z taką starannością, jak przy tynkach 

wapiennych lub cementowo-wapiennych, ponieważ: 
a)  gips nie pochłania wody, 
b)  gips wiąże bardzo wolno, 
c)  gips wiąże bardzo szybko, 
d)  gips wiąże bez udziału wody. 

13. Wprowadzenie przez wierzch komina  do  przewodu odpowiednio zabezpieczoną  od  

stłuczenia silną lampę elektryczną pozwoli nam: 
a)  sprawdzić drożność przewodu sąsiedniego, 
b)  sprawdzić drożność przewodu zatkanego, 
c)  wykryć nieszczelność w przegrodzie między przewodami, 
d)  określić miejsce nieszczelności między przewodami. 

14. Zatkanie przewodu w kominie wykrywamy za pomocą: 

a)  rapownicy, 
b)  kuli kominiarskiej, 
c)  lampy elektrycznej, 
d)  lusterka.  

 
 
 
 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

15.  Uszkodzenie przewodów dymowych można wykryć, za pomocą lusterka ustawianego 

ukośnie w otworze wyczystkowym, jeżeli: 
a)  przewód ma jedno załamanie, 
b)  przewód nie jest dłuższy niż 3 m, 
c)  przewód nie jest dłuższy niż 4 m, 
d)  przewód nie ma załamań. 

16. Zacieranie szczelin w przewodzie kominowym przeprowadza się odcinkami wysokości 

jednej kondygnacji. W tym celu na każdym piętrze trzeba wykuć otwór na wysokości: 
a)  ok.2 m od sufitu, 
b)  ok. l m od sufitu, 
c)  ok. 2 m od podłogi, 
d)  ok. l m od podłogi. 

17. Podczas uszczelniania przewodów, otwór w ścianie przewodu wybijamy: 

a)  przy niewielkiej liczbie szczelin,  
b)  przy dużej liczbie szczelin, 
c)  tylko na parterze, 
d)  tylko na ostatniej kondygnacji. 

18. Wylot przewodu zabezpiecza się przed kawkami: 

a)  sznurkiem,  
b)  siatką z tworzywa sztucznego, 
c)  siatką metalową, 
d)  zaprawą. 

19. Zacieranie tynku wykonuje się pacą styropianową: 

a)  pociągnięciami od góry do dołu,  
b)  ruchem kolistym, 
c)  pociągnięciami od dołu do góry, 
d)  uderzeniami.   

20. Najgrubsza warstwa tynku to: 

a)  szlichta,  
b)  gładź, 
c)  obrzutka, 
d)  narzut.  

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie prac przygotowawczo-zakończeniowych podczas 
remontowania i konserwacji konstrukcji zduńskich 
i kominiarskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

1 a 

  d 

 

2 a 

  d   

3 a 

  d   

4 a 

  d   

5 a 

  d   

6 a 

  d   

7 a 

  d   

8 a 

  d   

9 a 

  d   

10 a 

 

 

11 a 

 

 

12 a 

 

 

13 a 

 

 

14 a 

 

 

15 a 

 

 

16 a 

 

 

17 a 

 

 

18 a 

 

 

19 a 

 

 

20 a 

 

 

 

∑ punktów  

 

 

………………………………………… 

Ocena 

 

 

 

 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

7. LITERATURA  

 

1.  Karkoszka T. Wykonywanie murów nośnych o różnej grubości z różnych materiałów 

KOWEZ Warszawa 2002r. 

2.  Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 5 WSiP, Warszawa 1997 r. 
3.  Poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004r. 
4.  Paradista J.: Roboty zduńskie cz.I. PWSZ 1959.Warszawa 
5.  Rzemieślnicze narzędzia proste dla budownictwa WKiC Warszawa 1985r.  
6.  Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2 WSiP, Warszawa 1996r. 
7.  Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988r. 
8.  Wszechnica budowlana-praca zbiorowa. RSW, Warszawa 1988r. 
9.  Zestaw katalogów firm,