background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

Scenariusz zajęcia nr 4 

 grupa 0 

Obszar XI   Przygotowanie do pisania i czytania  

Temat: Las jesienią 

I.

 

Cele 

 

Rozwijanie percepcji słuchowej oraz analizy słuchowej wyrazów – 

wyodrębnianie głosek w nagłosie. 

 

Rozpoznawanie etykiet z wyrazami, czytanie globalne prostych wyrazów. 

 

Rozpoznawanie owoców kasztanowca i dębu. 

 

Doskonalenie motoryki małej. 

Podstawa programowa (…): 

Pkt 14 .6 „Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania, układa krótkie zdania, dzieli zdania na 

wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej”. 

II.

 

Środki dydaktyczne 



 

Ilustracje  przestawiające las jesienią  



 

komputer z projektorem 



 

gra/plansza interaktywna „Magik”  



 

gra/plansza interaktywna „Jesień” 



 

obrazki przedstawiające: liść kasztanowca, liść dębu, lis, las oraz napisy do 
obrazków 



 

klej, nożyczki 



 

Karty „Razem w przedszkolu” cz.1 



 

Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.1 

III.

 

Przebieg zajęć 

1.

 

Las jesienią 

Dzieci siedzą na dywanie. Pytania nauczyciela: 

Jaką teraz mamy porę roku? (jesień

Czy pamiętacie, jak wygląda las jesienią? Co się w nim zmienia? (zmieniają się 
kolory, liście opadają na ziemię
). 

Nauczyciel pokazuje obrazki przedstawiające jesienny las. Dzieci opowiadają, co 
widzą na obrazku. 

 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

Nauczyciel pokazuje obrazki przedstawiające liść kasztanowca, liść dębu, kasztan, 
drzewo, lis, las, zwraca uwagę na kształt liści – kasztanowca i dębu oraz etykiety 
z napisami: liść, kasztan, drzewo, lis, las. 

Dzieci podają nazwę na obrazku, następnie nauczyciel głośno odczytuje napis 
i podaje wybranemu dziecku, by ułożyło napis pod odpowiednim obrazkiem. 
Następnie pyta dzieci, czy widzą jakieś podobieństwa w napisach. Dzieci 
wskazują na wyrazy lis, liść, las. 

Nauczyciel ponownie głośno i wyraźnie wymawia wskazane wyrazy – lis, liść las 
i pyta dzieci, co słyszą na początku wyrazu, jaki dźwięk, jaką głoskę? (głoskę „l”). 

2.

 

Gra/plansza interaktywna „Magik” 

Uruchomienie gry 

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka  wybieramy obrazek naszego konta, 
a następnie klikamy kolejno: 

 

Kapelusz 

 

Magik 

Opis interaktywności 

Gra „Magik” polegająca na zaznaczaniu kolejno obrazków zaczynających się 
głoską „l”, „o”, „r” oraz wszystkich zwierząt 

Omówienie gry 

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną. 

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Kapelusz”, która przedstawia scenę cyrku. 

Następnie wybrane dziecko klika „Magika”. Dzieci opowiadają, jakie obrazki 
przedstawione są na planszy. Wymawiając dokładnie ich nazwy, wysłuchują 
pierwszą głoskę każdego wyrazu. 

Następnie wybrane dzieci klikają wybrane obrazki:  

 

zaczynające się głoską „l” 

 

zaczynające się głoską „o” 

 

zaczynające się głoską „r” 

 

wszystkie zwierzęta 

W grze może wziąć udział 4 dzieci. 

3.

 

Opowieść ruchowa „Las jesienią” 

Nauczyciel zaprasza dzieci na wycieczkę do lasu. Snuje opowieść inscenizując ją 
ruchem – dzieci naśladują. 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

Idziemy ścieżką przez las, rozglądamy się na boki, można zauważyć opadające 
liście – dzieci wirują i opadają lekko na podłogę.  
Nagle zza drzewa wychodzi lisek – dzieci naśladują zwierzęta czworakując.  
Tuż obok przebiegają wiewiórki – dzieci podskakują, kicają.  
Zawiał wiatr i poderwał z ziemi wszystkie liście, które tańczą i wirują na wietrze 
– dzieci naśladują wirujące liście. 
 Zmęczone wirowaniem liście opadają na podłogę – chwila relaksu, dzieci 
odpoczywają.  
Drzewa lekko poruszają gałęziami na wietrze – dzieci wstają, podnoszą do góry 
ręce, delikatnie poruszając rękami. 

4.

 

Gra/plansza interaktywna „Jesień” 

Uruchomienie gry 

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, 
a następnie klikamy kolejno: 

 

Słońce 

 

Jesień 

Opis interaktywności 

Gra „Jesień” polega na rozpoznawaniu drzew kasztanowca i dębu po owocach i 
liściach. 

Omówienie gry 

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi 
wybrane dziecko, by kliknęło słońce. 

Dzieci oglądają plansze przedstawiające 4 pory roku i odnajdują jesień. Jedno 
z dzieci klika odpowiednią postać.  

Następnie wybierane kolejno dzieci przeciągają kasztany do dziupli 
w kasztanowcu, a żołędzie do dziupli w dębie. 

Kolejne dziecko wskazuje klikając dziuplę z większą liczbą zapasów. Dzieci mogą 
głośno policzyć kasztany i żołędzie, by sprawdzić, gdzie jest więcej zapasów. 

5.

 

Wyróżnianie obrazków z głoską „l” - Wyprawka „Razem w przedszkolu” 
cz.1, str.3 

Dzieci siadają do stolików, gdzie mają przygotowane karty z Wyprawki. 

Dzieci nazywają poszczególne obrazki i kolorują obrazki z głoską „l”.  
Następnie wycinają wyrazy w dolnej części karty i naklejają w odpowiednich 
miejscach. 

 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

6.

 

Rozmowa na temat ilustracji, rysowanie szlaczka – Karty „Razem 

w przedszkolu” cz.1, str.13 

Dzieci odnajdują w Kartach obrazek przedstawiający las jesienią. Opowiadają, co 
dzieje się na obrazku i uzupełniają go naklejką.  
Następnie uzupełniają szlaczek na dole strony zgodnie ze wskazówkami. 

7.

 

Podsumowanie zajęcia 

Porządkowanie miejsc pracy. 

Propozycja, by następnego dnia ponownie wspólnie pobawić się w opowieść 
ruchową „Las jesienią”.