background image

Scenariusz zajęć z języka polskiego w klasie IV szkoły podstawowej  

 

Opracowała Alina Klimaszewska, nauczycielka języka polskiego w Szkole 

Podstawowej nr 4 w Kostrzynie nad Odrą 

 
Temat: W baśniowym świecie 

 
Cele: 

•  kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,  

•  wskazywanie wyznaczników gatunkowych baśni, 

•  rozwijanie umiejętności pracy z tekstem, 

•  rozwijanie zainteresowań czytelniczych. 

 

Formy pracy:  

•  jednostkowa,  

•  zbiorowa,  

•  grupowa. 

 

Metody:  

•  praca z tekstem, 

•  metoda zajęć praktycznych, 

•  heureza. 

 

Techniki: prezentacja komputerowa-pokaz slajdów w programie PowerPoint 

 
Materiał literacki: Magdalena Giedrojć, 

Baśń uniwersalna

 (podręcznik dla klasy 

czwartej szkoły podstawowej

 Między nami

); zbiory baśni europejskich. 

 

Przebieg lekcji 

 

 

1. Podział klasy na grupy, każda grupa dostaje zadanie przygotowane przez 

nauczyciela. 

Gdzie i kiedy rozgrywają się baśniowe wydarzenia? Jakie postacie 

biorą w nich udział? 

Jakie fantastyczne postacie i przedmioty występują w baśniach, 

które poznaliście? Czy potraficie wskazać postacie, zdarzenia, 
sytuacje, które powtarzają się w różnych baśniach? 

Podajcie nazwiska słynnych twórców baśni. Czy potraficie wymienić 

tytuły baśni znanych na całym świecie? 

Jakie jest zwykle zakończenie baśni? Czy ktoś zostaje ukarany,  

a inny nagrodzony? Jeśli tak, to kto i w jaki sposób? Podajcie 
przykłady. 

 

2. Praca w grupach ze zbiorami baśni wypożyczonymi z biblioteki 

 

i przyniesionymi z domu. (Polecenie przeniesienia książek było zadaniem 

domowym z poprzedniej lekcji) 

 

1

background image

3. Prezentacja na forum klasy wyników pracy poszczególnych grup; 

omówienie i uzupełnienie przedstawionych przez uczniów informacji. 

4.  Zapisanie tematu lekcji 

5. Wyświetlenie prezentacji „W baśniowym świecie”  

6.  Przeczytanie utworu Magdaleny Giedrojć 

Baśń uniwersalna

 (podręcznik 

Między nami, str.

 266) 

7.  Wykonanie zadania 9 ze str. 266 podręcznika: „Zabaw się w tropiciela 

baśni. Wypisz tytuły wszystkich baśni, których elementy pojawiły się  

w przeczytanym tekście”. 

8. Sprawdzenie  poprawności wykonania zadania (uczniowie pracują 

indywidualnie z tekstem utworu, następnie sprawdzają, czy udało im się 

zapisać wszystkie tytuły. Dopisują te, których nie „wytropili”). 

9.  Ocena uczniów, którzy wykazali się na lekcji aktywnością, właściwie 

wykonali polecenia. 

10. Praca domowa 

Wypożycz z biblioteki i przeczytaj baśń, której jeszcze nie znasz. 

 
 

 
 

Uwagi do scenariusza: 

 

Lekcję należy przeprowadzić w pracowni komputerowej lub w sali 

wyposażonej w jeden komputer i telewizor, na którym można obejrzeć prezentację. 
Przed uruchomieniem należy upewnić się, czy działają głośniki (pokazowi towarzyszą 

efekty dźwiękowe). Zaplanowałam automatyczne przechodzenie slajdów, wobec 

czego nauczyciel nie musi nigdzie klikać ani przyciskać  żadnych klawiszy w czasie 
wyświetlania prezentacji (wyjątkiem jest wciśnięcie klawisza Esc po zakończeniu, ale 

nawet i o tym przypominam w ostatnim slajdzie). Zdaję sobie sprawę z tego, że 
część nauczycieli jeszcze niechętnie korzysta na lekcjach ze sprzętu komputerowego, 

starałam się więc stworzyć taki pokaz, którego odtworzenie nie sprawi nikomu 

kłopotu. (Ewentualnie można poprosić o pomoc szkolnego informatyka). 

 

Alina Klimaszewska 

 

 

2


Document Outline