background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 

Katarzyna Musiałkiewicz 
Ewa Pastor

 

 
 
 
 
 
 
 

Ocenianie skuteczności i dokumentowanie działań 
terapeutycznych 322[15].Z2.07 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca   

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Bożena Czerniawska 
mgr Wiesława Staszczak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Katarzyna Musiałkiewicz 
mgr Ewa Pastor 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Jaszczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[15].Z2.07 
„Ocenianie  skuteczności  i  dokumentowanie  działań  terapeutycznych”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu terapeuta zajęciowy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Uwarunkowania skuteczności działań terapeutycznych – efekty działań 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Planowanie monitorowania i oceny skuteczności działań terapeutycznych 

− metody oceny 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Dokumentacja i jej znaczenie w procesie działań terapeutycznych 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie terapeuta zajęciowy.  

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  które  uczeń  powinien  posiadać,  by  bez 
problemów mógł korzystać z poradnika, 

– 

cele  kształcenia  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  wykształci  pracując 
z poradnikiem, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

przykładowe ćwiczenia  ze  wskazówkami  do realizacji,  zaleconymi  metodami  nauczania 
– uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

– 

wykaz literatury. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  z wykorzystaniem  metod 

aktywizujących, tj., analizy przypadków, dyskusji i ćwiczeń.  

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

322[15].Z2 

Indywidualna i grupowa terapia zajęciowa 

 

322[15].Z2.04 

Opracowywanie diagnozy 

terapeutycznej na podstawie 

rozpoznania stanu pacjenta 

322[15].Z2.01 

Rozróżnianie rodzajów działalności 

terapeutycznej 

322[15].Z2.02 

Organizowanie pracy w pracowni 

terapii zajęciowej 

322[15].Z2.03 

Wykonywanie prac plastyczno- 

-technicznych  

 

322[15].Z2.06  

Wykonywanie działań z zakresu 

terapii indywidualnej i grupowej 

 

322[15].Z2.07 

Ocenianie skuteczności 

i dokumentowanie działań 

terapeutycznych 

322[15].Z2.05 

Opracowywanie projektu 

i harmonogramu indywidualnych 

i grupowych zajęć terapeutycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu terapii zajęciowej, 

– 

posługiwać się podstawową wiedzą z pedagogiki specjalnej, 

– 

posługiwać się podstawową wiedzą z zakresu psychologii rozwoju człowieka, 

– 

rozpoznawać potrzeby i problemy osoby niepełnosprawnej, 

– 

dokonywać krótkiej autoprezentacji na zajęciach, 

– 

korzystać z komputera i Internetu, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

sporządzać konspekty do zajęć, 

– 

współpracować w grupie, 

– 

pracować samodzielnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

przewidzieć efekty prowadzonej terapii zajęciowej, 

– 

wskazać sposoby monitorowania efektów działań terapeutycznych, 

– 

monitorować efekty pracy terapeutycznej, 

– 

ocenić skuteczność działań terapeutycznych, 

– 

udokumentować efekty terapii zajęciowej, 

– 

odróżnić rodzaje dokumentacji, 

– 

udokumentować działania terapeutyczne w zakresie terapii indywidualnej i grupowej, 

– 

założyć dokumentację terapii zajęciowej, 

– 

udokumentować diagnozę terapeutyczną, 

– 

zanalizować obowiązującą dokumentację w zakresie potrzeb podopiecznego i placówki, 

– 

zanalizować  materiał  i  dane  zawarte  w  dokumentacji  dla  poprawy  jakości  pracy 
z podopiecznym, 

– 

zaktualizować obowiązującą dokumentację, 

– 

wykorzystać obowiązującą dokumentację w pracy terapeuty zajęciowego, 

– 

zastosować techniki komputerowe w dokumentowaniu działań terapeutycznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Terapeuta zajęciowy 322[15] 

Moduł: 

Indywidualna i grupowa terapia zajęciowa 322[15].Z2 

Jednostka modułowa: 

Ocenianie  skuteczności  i  dokumentowanie  działań 
terapeutycznych 322[15]. Z2.07 

Temat: Nauka pisania konspektu. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności pisania konspektu zajęć. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  
– 

rozpoznać plan miesięczny, 

– 

zaplanować zajęcia z grupą,  

– 

ustalić cele zajęć,  

– 

napisać konspekt.  

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

pogadanka, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca grupowa. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

plan miesięczny placówki, 

– 

schemat konspektu, 

– 

rzutnik, 

– 

foliogramy, 

– 

tablica, 

– 

kreda. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności  organizacyjno-porządkowe,  nawiązanie  do  tematu,  określenie  celów  zajęć 

i metod pracy. 

2.  Przebieg zajęć: 
I. 

Wprowadzenie – przedstawienie uczniom planu miesięcznego i omówienie go: 

– 

analiza treści programowych przewidzianych na miesiąc, 

– 

analiza sposobów realizacji wytyczonych celów, 

– 

własne propozycje uczniów dotyczące treści i ich realizacji. 

 
II.  Część główna zajęć 

Przedstawienie uczniom wzorcowego konspektu (rozdanie im schematu): 
a)  analizowanie części, z których składa się konspekt, 
b)  omówienie celowości pisania konspektu, 
c)  omówienie sposobu pisania konspektu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

d)  nauka prawidłowego formułowania celów,  
e)  omówienie 

metod 

(słownych, 

oglądowych, 

ekspresyjnych, 

zabawowych, 

praktycznych) i form (indywidualna, grupowa, zbiorowa) pracy z podopiecznym, 

f)  refleksja nad doborem i funkcją środków dydaktycznych, 
g)  analiza toku zajęć. 

 

Wspólne napisanie prawidłowego konspektu zajęć w grupie. 
 

III.  Podsumowanie i zakończenie zajęć: 

 

nauczyciel zadaje pytania sprawdzające stopień zapamiętania i zrozumienia materiału, 

 

wyróżnia uczniów aktywnych, 

 

zadaje pracę domową – poleca napisanie konspektu i przeprowadzenie zajęć w grupie. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa ankieta ewaluacyjna na temat zajęć oraz ewentualnych nieprawidłowości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………………... 

Modułowy program nauczania: 

Terapeuta zajęciowy 322[15] 

Moduł: 

Indywidualna i grupowa terapia zajęciowa 322[15].Z2 

Jednostka modułowa: 

Ocenianie skuteczności i dokumentowanie działań 
terapeutycznych 322[15]. Z2.07 

Temat: Skuteczność działań terapeutycznych. 

Cel ogólny: zapoznanie z czynnikami, od których zależy skuteczność działań terapeutycznych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  
– 

zdefiniować pojęcie skutecznych oddziaływań,  

– 

rozróżnić działania skuteczne od nieskutecznych, 

– 

zidentyfikować przyczyny niepowodzeń terapeutycznych,  

– 

skonstruować narzędzie do oceny skuteczności przeprowadzanych działań. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

pogadanka, 

– 

dyskusja, 

– 

burza mózgów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca grupowa. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

arkusze papieru, 

– 

mazaki, 

– 

przybory do pisania. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności  organizacyjno-porządkowe,  nawiązanie  do  tematu,  określenie  celów  zajęć 

i metod pracy. 

 
2.  Przebieg zajęć: 
Wprowadzenie – co oznacza termin skuteczne działania terapeutyczne,  

 – co świadczy o skuteczności działań terapeutycznych – pogadanka. 

 
Część główna zajęć  
a)  Od czego zależy skuteczność działań terapeutycznych?  
b)  Czy warto sprawdzać skuteczność działań terapeutycznych? – dyskusja. 
c)  Jak sprawdzać, czy działania terapeutyczne są skuteczne – burza mózgów: 

– 

nauczyciel zapisuje na tablicy wszystkie propozycje, bez ich oceniania, 

– 

analiza propozycji pod kątem możliwości ich zastosowania, 

– 

wybór najciekawszych propozycji – określanie warunków realizacji. 

d)  Co należy zrobić, gdy działania terapeutyczne okażą się nieskuteczne? – propozycje 

działań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

3.  Podsumowanie i zakończenie zajęć: 

 

nauczyciel przedstawia wyniki dyskusji i wnioski z rozważań, uczniowie uzupełniają je, 

 

nauczyciel wyróżnia uczniów aktywnych. 

 
Praca domowa  
Skonstruuj narzędzia do oceny skuteczności działań terapeutycznych  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa ankieta ewaluacyjna na temat zajęć oraz ewentualnych nieprawidłowości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 
 

5.1.  Uwarunkowania  skuteczności  działań  terapeutycznych  

– efekty działań 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  dokumentacji  prowadzonych  działań  terapeutycznych  mieszkańca  Domu 

Pomocy Społecznej określ przyczyny niepowodzeń w procesie terapii. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  przygotować  dla  wszystkich 

uczniów dokumentację mieszkańca Domu Pomocy Społecznej. Ważne jest, by zwrócił uwagę 
na to, by uczniowie pracowali samodzielnie.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją mieszkańca Domu Pomocy Społecznej, 
2)  prześledzić proces terapii, 
3)  określić przyczyny niepowodzeń, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

analiza przypadku, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja mieszkańca Domu Pomocy Społecznej, 

– 

kartka, 

– 

długopis. 

 

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  dokumentacji  uczestnika  Środowiskowego  Domu  Samopomocy 

zaproponuj działania terapeutyczne. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  przygotować  uczniom 

dokumentację mieszkańca Środowiskowego Domu Samopomocy. Uczniowie mogą pracować 
w parach.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją uczestnika Środowiskowego Domu Samopomocy, 
2)  określić problemy, możliwości i potrzeby uczestnika, 
3)  zaproponować działania terapeutyczne, 
4)  przedstawić efekty swojej pracy na forum grupy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

analiza przypadku, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja uczestnika Środowiskowego Domu Samopomocy, 

– 

kartka, 

– 

długopis. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Planowanie  monitorowania  i  oceny  skuteczności  działań 

terapeutycznych – metody oceny 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Porównując  indywidualny  program  rehabilitacji  z  arkuszem  oceny  postępów  oceń 

skuteczność  działań  terapeutycznych  w  odniesieniu  do  uczestnika  Warsztatów  Terapii 
Zajęciowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  przygotować  uczniom 

dokumentację  uczestnika  Warsztatów  Terapii  Zajęciowej.  Uczniowie  mogą  pracować 
w grupach. Po analizie uczniowie powinni przedstawić efekty swojej pracy na forum grupy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zanalizować indywidualny program rehabilitacji, 
2)  zanalizować arkusz oceny postępów, 
3)  ocenić skuteczność prowadzonych działań terapeutycznych, 
4)  przedstawić spostrzeżenia na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

analiza przypadku, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

indywidualny program rehabilitacji, 

– 

arkusz oceny postępów, 

– 

kartka papieru, 

– 

długopis. 

 

Ćwiczenie 2 

Opracuj  plan  monitorowania  działań  terapeutycznych  dla  podopiecznego  Domu 

Rehabilitacyjno-Opiekuńczego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  powinien  dostarczyć  uczniom  przykładową  dokumentację  podopiecznego 

Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego. Uczniowie pracują samodzielnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją podopiecznego, 
2)  określić sposoby monitorowania, 
3)  przedstawić wyniki na forum grupy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

analiza przypadku, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja podopiecznego, 

– 

kartka, 

– 

długopis. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Dokumentacja  i  jej  znaczenie  w  procesie  działań 

terapeutycznych 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zanalizuj  dane  zawarte  w  dokumentacji  mieszkańca  Domu  Pomocy  Społecznej 

i zaproponuj harmonogram indywidualnych działań terapeutycznych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  przygotować  dla  wszystkich 

uczniów dokumentację mieszkańca Domu Pomocy Społecznej. Ważne jest, by zwrócił uwagę 
na to, by uczniowie pracowali samodzielnie.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zanalizować dokumentację podopiecznego, 
2)  określić sposób konstruowania harmonogramu, 
3)  przedstawić harmonogram na forum grupy, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia porównując z innymi uczniami. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

analiza przypadku. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja mieszkańca Domu Pomocy Społecznej, 

– 

komputer, 

– 

drukarka. 

 

Ćwiczenie 2 

Załóż  dokumentację  terapeutyczną  dla  nowoprzybyłego  uczestnika  Środowiskowego 

Domu Samopomocy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  zlecić  uczniom,  by  zebrali 

i przynieśli  na  zajęcia  informacje  na  temat  nowego  uczestnika  Środowiskowego  Domu 
Samopomocy. W trakcie zajęć uczniowie pracują samodzielnie.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić wzory dokumentacji obowiązujących w Środowiskowym Domu Samopomocy, 
2)  zebrać informacje o uczestniku z różnych źródeł, 
3)  określić poziom funkcjonowania oraz problemy i potrzeby uczestnika, 
4)  zaplanować cele działań terapeutycznych, 
5)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum grupy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

analiza przypadku, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

komputer z dostępem do Internetu, 

– 

drukarka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Ocenianie  skuteczności 
i dokumentowanie działań terapeutycznych” 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1, 2, 3, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 4, 5, 8, 13, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 
– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w tym  co  najmniej  5  z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. b, 5. d, 6. c, 7. d, 8. a, 9. c, 10. c, 11. a, 
12. 
b, 13. c, 14. b, 15. d, 16. b, 17. b, 18. c, 19. b, 20. b  

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić wyznaczniki skuteczności 
działań terapeutycznych 

Określić cele działań terapeutycznych 
w stosunku do podopiecznego 

Przewidzieć skutki niewłaściwej 
diagnozy 

Przewidzieć skutki niewłaściwie 
postawionych celów terapii 

PP 

Określić przyczyny zachowań 
podopiecznego 

PP 

Określić sposób postępowania 
terapeuty 

Rozpoznać cechy dobrego terapeuty 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Scharakteryzować proces 
aktywizowania podopiecznego 

PP 

Zidentyfikować cechy dobrych zajęć 

10 

Zidentyfikować elementy dobrego 
planu 

11 

Zidentyfikować cechy prawidłowo 
skonstruowanego planu 

12 

Wskazać cele dokumentowania pracy 
terapeuty 

13 

Opracować plan działań 
terapeutycznych 

PP 

14 

Określić sposoby dokumentowania 
pracy terapeuty 

15 

Określić sposoby dokumentowania 
działań podopiecznego 

16 

Zidentyfikować zadania Rady 
programowej WTZ 

17  Rozróżnić rodzaje dokumentacji 

18 

Wskazać zadania Rady Programowej 
Warsztatów terapii Zajęciowej 

19 

Ocenić skuteczność działań 
terapeutycznych 

PP 

20 

Opracować indywidualny program 
terapii 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość zadań testowych. 
3.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
4.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
5.  Przeprowadź  z uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

6.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Wyznacznikiem skuteczności działań terapeutycznych jest 

a)  rozwój podopiecznego. 
b)  zadowolenie terapeuty. 
c)  wzrost płac w obrębie placówki. 
d)  spadek aktywności podopiecznego. 

 
2.  Cele działań terapeutycznych w odniesieniu do podopiecznego powinny być 

a)  bardzo ambitne, ogólne, dalekosiężne. 
b)  dobrze określone, dostosowane do możliwości podopiecznego oraz placówki. 
c)  krótkotrwałe, dostosowane przede wszystkim do umiejętności terapeuty zajęciowego. 
d)  ogólne, zbliżone do aktualnych możliwości podopiecznego. 

 
3.  Niewłaściwa diagnoza terapeutyczna może prowadzić do 

a)  niewłaściwego, przedmiotowego stosunku terapeuty do podopiecznego. 
b)  zaniechania działań przez zespół terapeutyczny. 
c)  niewłaściwie postawionych celów terapii. 
d)  wzrostu samooceny podopiecznego. 

 
4.  Jeżeli postawione cele terapii są zbyt proste i obejmują czynności, które podopieczny już 

nabył, to 
a)  następuje spadek jego samooceny i podopieczny nie chce już uczestniczyć w zajęciach. 
b)  następuje wzrost jego samooceny, ale podopieczny nie rozwija się. 
c)  terapeuta zniechęca się postawą podopiecznego. 
d)  inni podopieczni wykonują czynności za naszego podopiecznego. 
 

5.  Podopieczny  WTZ  odmawia  uczestnictwa  w  zajęciach  twierdząc,  że  nie  da  sobie  rady 

i nic nie potrafi zrobić. Przyczyną takiego zachowania może być 
a)  nieumiejętność wykonania zadania.  
b)  postawienie mu zbyt niskich wymagań. 
c)  postawienie mu adekwatnych do możliwości wymagań. 
d)  nie postawienie mu żadnych wymagań.  

 
6.  W sytuacji, gdy podopieczny nie potrafi wykonać danego zadania terapeuta powinien 

a)  wykonać to zadanie za niego. 
b)  pozostawić go, aby podopieczny sam sobie poradził. 
c)  wesprzeć  go  w  wykonywaniu  zadania,  powtórzyć  instrukcję,  zaprezentować  sposób 

wykonania, podzielić przebieg pracy na etapy, ale nie wykonywać polecenia za niego. 

d)  zmienić zadanie na inne. 

 

7.  Terapeuta zajęciowy powinien być 

a)  pobłażliwy, wyręczający, wylewny. 
b)  surowy, powściągliwy, wymagający. 
c)  łatwo ulegający emocjom, nadwrażliwy. 
d)  konsekwentny, empatyczny, otwarty, życzliwy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

8.  W procesie aktywizowania podopiecznych do pracy najlepiej jest 

a)  stosować dużo wzmocnień pozytywnych. 
b)  stosować dużo wzmocnień negatywnych. 
c)  nie stosować żadnych wzmocnień 
d)  stosować wzmocnienia pozytywne i negatywne, ale z przewagą negatywnych 

 

9.  Dobre zajęcia powinny być 

a)  bardzo łatwe, by wzmacniać samoocenę podopiecznego. 
b)  bardzo trudne, by rozwijać podopiecznego. 
c)  celowe,  rozwijać  utracone  funkcje,  dostosowane  do  możliwości,  potrzeb 

i zainteresowań podopiecznego 

d)  przede wszystkim długie, by zająć podopiecznemu czas. 

 

10.  Plan powinien  

a)  być zgodny z predyspozycjami terapeuty. 
b)  być niezmienny, kostyczny. 
c)  być plastyczny, uwzględniać dynamikę procesu terapii. 
d)  być uwzględniać oczekiwania rodziców. 

 

11.  Prawidłowo skonstruowany plan powinien 

a)  wskazywać właściwe środki dla celu, któremu służy. 
b)  określać predyspozycje terapeuty. 
c)  określać negatywne cechy osobowości podopiecznego. 
d)  przewidywać doposażenie placówki w nowoczesny sprzęt terapeutyczny. 

 

12.  Dokumentowanie działań terapeutycznych służy 

a)  określeniu zainteresowań podopiecznego. 
b)  monitorowaniu działań terapeutycznych. 
c)  określeniu predyspozycji i kreatywności terapeuty. 
d)  pisaniu sprawozdań z pracy terapeuty. 
 

13.  Plan w swojej strukturze powinien obejmować 

a)  prognozę rozwoju zainteresowań podopiecznego. 
b)  rozwój zawodowy terapeuty. 
c)  dobór treści pracy, metod i form służących realizacji zadań szczegółowych. 
d)  wyposażenie placówki, w której jest realizowany. 

 
14.  Dokumentowanie pracy terapeuty zajęciowego odbywa się m.in. poprzez 

a)  aukcje. 
b)  plany, konspekty i scenariusze zajęć. 
c)  rozmowę z przełożonym dotyczącą prowadzonych działań terapeutycznych. 
d)  wernisaże i wystawy. 

 
15.  Dokumentowanie działań podopiecznego odbywa się m.in. poprzez 

a)  scenariusze, konspekty zajęć. 
b)  harmonogramy indywidualnych zajęć terapeutycznych. 
c)  harmonogramy grupowych zajęć terapeutycznych. 
d)  aukcje, wernisaże, wystawy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

16.  Okresowej oceny efektów rehabilitacji w warsztatach terapii zajęciowej dokonuje 

a)  kierownik warsztatu. 
b)  rada programowa. 
c)  terapeuta. 
d)  lekarz medycyny pracy. 

 
17.  Rehabilitacja uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej odbywa się zgodnie z 

a)  regulaminem Warsztatów Terapii Zajęciowej. 
b)  indywidualnym planem terapii. 
c)  kartą personalną uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej. 
d)  historią choroby. 

 
18.  Do zadań Rady Programowej Warsztatów Terapii Zajęciowej należy 

a)  ocena stanu zdrowia uczestnika. 
b)  wytyczenie kierunków rozwoju Warsztatów Terapii Zajęciowej. 
c)  opracowanie indywidualnego programu terapii. 
d)  ocena jakości pracy terapeutów. 

 
19.  Do oceny skuteczności działań terapeutycznych uczestnika warsztatów terapii zajęciowej 

wykorzystasz 
a)  spostrzeżenia i uwagi rodziców. 
b)  indywidualny arkusz postępów w rehabilitacji. 
c)  historię choroby. 
d)  spostrzeżenia i uwagi kierownika. 

 
20.  Aby  opracować  indywidualny  program  terapii  uczestnika  Środowiskowego  Domu 

Samopomocy należy 
a)  przeprowadzić wywiad z rodzicami. 
b)  zapoznać się z karta personalną uczestnika i historią choroby. 
c)  ocenić poziom samoobsługi. 
d)  zapoznać się z zainteresowaniami i predyspozycjami podopiecznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Ocenianie skuteczności i dokumentowanie działań terapeutycznych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Ocenianie  skuteczności 
i dokumentowanie działań terapeutycznych”
  

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 5, 9, 10, 11, 12, 13 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w tym  co  najmniej  5  z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  
d,  2.  c,  3.  a,  4.  b,  5.  a,  6.  a,  7.  b,  8.  d,  9.c,  10.  d,  11.  b, 
12. 
b, 13. b, 14. c, 15. c, 16. a, 17. a, 18. b, 19. c, 20. c 
 
Plan testu  
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Ocenić czynniki wyznaczające 
skuteczność działań terapii 

Określić jakie elementy powinny się 
znaleźć w diagnozie 

Zidentyfikować czynniki pomagające 
ustalić cele terapii 

Zidentyfikować istotne czynniki po 
stronie terapeuty zwiększające 
skuteczność oddziaływań 

Wyjaśnić na czym polega aktywizacja 
uczestnika do zajęć 

PP 

Zidentyfikować efekty terapii w sferze 
emocjonalnej 

Określić efekty działań 
terapeutycznych 

Rozróżnić efekty terapii w różnych 
sferach funkcjonowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przewidzieć możliwe zachowania 
uczestnika terapii 

PP 

10 

Zaproponować rozwiązania na 
wypadek niepowodzenia w procesie 
terapii 

PP 

11 

Zareagować na nieprzewidziane 
decyzje podopiecznego 

PP 

12 

Określić przyczyny niepowodzeń 
działań terapeutycznych 

PP 

13 

Zastosować zasady monitorowania 
działań terapeutycznych 

PP 

14  Określić zasady konstruowania planu 

15 

Określić zasady projektowania zajęć 
terapeutycznych 

16  Określać cele procesu aktywizacji 

17 

Wyjaśnić jak należy traktować 
podopiecznego w procesie terapii 

18 

Określić sposoby dokumentowania 
pracy terapeuty 

19 

Określić sposoby dokumentowania 
pracy podopiecznego 

20 

Określić, jak należy dokonywać oceny 
skuteczności działań terapeutycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość zadań testowych. 
3.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
4.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
5.  Przeprowadź  z uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

6.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Skuteczność działań terapii zależy 

a)  wyłącznie od podopiecznego – jego wieku, zainteresowań, nastroju. 
b)  od zasobności rodziców i ilości pieniędzy przeznaczonych na terapię dziecka. 
c)  od wyposażenia pracowni terapii zajęciowej. 
d)  od podopiecznego, zespołu terapeutycznego, właściwej diagnozy, rodzaju podjętych 

działań i ich systematyczności. 

 

2.  Diagnoza funkcjonowania podopiecznego powinna zawierać 

a)  ilość środków pieniężnych przeznaczonych na jego rehabilitację. 
b)  jak najmniej treści; wystarczy tu podać rodzaj niepełnosprawności. 
c)  jak  najwięcej  informacji  o  podopiecznym  –  poziom  jego  funkcjonowania 

psychomotorycznego i emocjonalno – społecznego, a także jego problemy, potrzeby, 
możliwości, zainteresowania. 

d)  tylko informację dotyczącą przebiegu terapii. 
 

3.  Cele terapeutyczne dla konkretnego podopiecznego pomaga postawić 

a)  dokładne zanalizowanie sytuacji podopiecznego pod kątem jego problemów, potrzeb 

i dalszej przyszłości. 

b)  znajomość  literatury  przedmiotu  –  nie  trzeba  wówczas  tracić  czasu,  gdyż  w  wielu 

pozycjach można znaleźć gotowe cele. 

c)  rodzina  podopiecznego  –  wywiad  z  nią  jest  całkowicie  wystarczający  dla  ustalenia 

celów terapii. 

d)  dyrektor placówki. 

 
4.  Czynniki  tkwiące  po  stronie  terapeuty,  które  są  kluczowe  dla  osiągania  efektów 

terapeutycznych, to 
a)  wiek.  
b)  wiedza, umiejętności, postawa i kompetencje.  
c)  atrakcyjność fizyczna. 
d)  płeć. 
 

5.  Aktywizowanie uczestnika do zajęć polega na 

a)  mobilizowaniu go do działań, wspieraniu, ale nie wyręczaniu. 
b)  proponowaniu bardzo trudnych zajęć. 
c)  proponowaniu długich, monotonnych zajęć. 
d)  wykonywaniu za uczestnika czynności, które sprawiają mu trudność. 
 

6.  W sferze emocjonalnej wyrazem skuteczności działań terapeutycznych może być 

a)  poprawa samopoczucia, wzrost wiary we własne możliwości. 
b)  poprawa precyzji ruchów, wzrost siły mięśni. 
c)  poprawa relacji z terapeutami i innymi podopiecznymi. 
d)  poprawa w zakresie koncentracji uwagi i pamięci. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7.  Podopieczny 

Środowiskowego  Domu  Samopomocy  na  skutek  prawidłowo 

prowadzonych  działań  terapeutycznych  poprawił  swoje  relacje  z  innymi  uczestnikami 
i z terapeutami,  zaczął  stosować  zwroty  grzecznościowe,  przestał  przeklinać.  Te  efekty 
świadczą o poprawie funkcjonowania w sferze 
a)  emocjonalnej. 
b)  społecznej. 
c)  motorycznej. 
d)  poznawczej. 
 

8.  Mieszkaniec  Domu  Pomocy  Społecznej  ma  bardzo  niską  samoocenę,  chociaż 

współmieszkańcy  bardzo  go  lubią,  a  on  sam  przejawia  wysoki  poziom  sprawności 
zarówno  w  sferze  intelektualnej,  jak  i  ruchowej.  W  tej  sytuacji  najistotniejszą  sferą 
oddziaływania terapeutycznego powinna być sfera 
a)  społeczna. 
b)  motoryczna. 
c)  poznawcza. 
d)  emocjonalna. 
 

9.  Nowy  uczestnik  Warsztatów  Terapii  Zajęciowej  30-letni  Mariusz  z  lekkim 

upośledzeniem  umysłowym  w  poprzedniej  placówce  miał  problemy,  gdyż  inni 
podopieczni  nie  akceptowali  go,  nie  radził  sobie  też  w  pracowni  stolarskiej,  do  której 
uczęszczał  i  miał  konflikt  z  terapeutą,  którego  nie  lubił.  Te  czynniki  spowodują, 
że w nowej placówce uczestnik 
a)  chętnie  wejdzie  w  relacje  z  innymi  podopiecznymi  i  będzie  chciał  pracować 

w pracowni stolarskiej, ale okaże nieufność wobec terapeuty. 

b)  chętnie  wejdzie  w  relacje  z  terapeutą  i  innymi  podopiecznymi,  będzie  też  chciał 

pracować w pracowni stolarskiej. 

c)  może  okazać  nieufność  wobec  terapeuty,  innych  podopiecznych  i  udziału 

w pracowni stolarskiej. 

d)  będzie  się  zachowywał  zupełnie  naturalnie,  gdyż  doświadczenia  z  poprzedniej 

placówki nie mają wpływu na jego obecne funkcjonowanie. 

 

10.  W  wyniku  braku  postępów  w  założonych  planach  w  stosunku  do  podopiecznego 

terapeuta powinien 
a)  zaproponować rodzinie uczestnika przeniesienie go do innej placówki. 
b)  zrezygnować z prowadzenia uczestnika – przekazać go innemu terapeucie. 
c)  zmienić mu pracownię na inną i poczekać na efekty. 
d)  dokonać  analizy,  co  mogło  być  przyczyną  niepowodzeń,  a  następnie  po  dokonaniu 

diagnozy  i  oceny  obecnego  funkcjonowania  zweryfikować  cele  i  sposoby  ich 
osiągania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

11.  W sytuacji, gdy 67-letni  mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej (z normą  intelektualną) 

nie chce  brać  udziału  w  przedstawieniu  „Jaś  i  Małgosia”,  gdzie odgrywa tytułową  rolę, 
terapeuta powinien 
a)  zmusić  go  do  brania  udziału  w  przedstawieniu,  gdyż  w  indywidualnym  planie 

postępowania  rehabilitacyjno  –  opiekuńczego  ma  przewidziane  działania  z  zakresu 
teatroterapii. 

b)  zaproponować  inną  sztukę przeznaczoną dla osób dorosłych, a jeżeli ten nie wyrazi 

zgody,  to  pomoc  w  organizacji  przedstawienia  (scenariusz,  dobór  aktorów, 
dekoracje, kostiumy, bilety). 

c)  nie zmuszać go do działań, ale wyznaczyć karę. 
d)  całkowicie zignorować zachowanie mieszkańca. 
 

12.  Jeśli działania terapeutyczne nie przynoszą efektów należy 

a)  zaprzestać prowadzenia terapii. 
b)  zmodyfikować plan terapeutyczny. 
c)  skonsultować się z przełożonym. 
d)  realizować plan. 
 

13.  Monitorowanie działań terapeutycznych powinno 

a)  przebiegać spontanicznie. 
b)  być zaplanowane. 
c)  odbywać się na prośbę rodziców. 
d)  odbywać się na polecenie przełożonego. 
 

14.  Plan według Kotarbińskiego powinien 

a)  być nastawiony na sukces zawodowy terapeuty. 
b)  uwzględniać predyspozycje osób pracujących w danej placówce. 
c)  być wykonalny i wewnętrznie zgodny. 
d)  uwzględniać warunki lokalowe placówki. 
 

15.  Zajęcia terapeutyczne powinny być dostosowane do 

a)  warunków placówki. 
b)  oczekiwań rodziców lub opiekunów. 
c)  indywidualnie do każdego podopiecznego. 
d)  predyspozycji i uzdolnień terapeuty. 
 

16.  Celem aktywizacji podopiecznych jest m.in. 

a)  usamodzielnienie, pobudzenie zaradności podopiecznych. 
b)  wyłonienie z grupy osób nie zintegrowanych z nią. 
c)  diagnoza stanu zdrowia podopiecznego. 
d)  nie ma określonych celów aktywizacji. 
 

17.  W procesie terapii podopieczny powinien być traktowany 

a)  podmiotowo. 
b)  przedmiotowo. 
c)  pobłażliwie. 
d)  surowo. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

18.  Jednym ze sposobów dokumentowania pracy terapeuty są 

a)  organizowane wystawy. 
b)  harmonogramy indywidualnych i grupowych działań terapeutycznych. 
c)  organizowanie kiermaszy. 
d)  luźne zapiski. 
 

19.  Jednym ze sposobów dokumentowania pracy podopiecznego są 

a)  arkusze diagnozy terapeutycznej. 
b)  konspekty i scenariusze zajęć. 
c)  kroniki, filmy, zdjęcia. 
d)  jego własne notatki. 
 

20.  Ocena skuteczności działań terapeutycznych powinna 

a)  odbywać się na koniec pobytu podopiecznego w placówce. 
b)  być spontaniczna, niezaplanowana. 
c)  być zaplanowana, systematyczna. 
d)  być przypadkowa, nieplanowana. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Ocenianie skuteczności i dokumentowanie działań terapeutycznych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  LITERATURA 
 

1.  Brauner  A.,  Brauner  F.:  Postępowanie  wychowawcze  w  upośledzeniu  umysłowym. 

WSiP, Warszawa 1995  

2.  Burno-Nowakowa  H.,  Polkowska  I.:  Zajęcia  pozalekcyjne  z  dziećmi  upośledzonymi 

umysłowo. WSIP, Warszawa 1998 

3.  Garvinin  Ch.,  Seabury  B.:  Działania  interpersonalne  w  pracy  socjalnej.  BPS,  Katowice 

1998 

4.  Konieczyńska Z., Stańczak T.: Terapia zajęciowa w psychiatrii. CMDNŚSzM, Warszawa 

1989 

5.  Kot  T.:  Zajęcia  pozalekcyjne  i  terapia  zajęciowa  z  osobami  o  obniżonej  sprawności 

umysłowej. Wydawnictwo APS, Warszawa 2002 

6.  Kozaczuk L.: Terapia zajęciowa w domach pomocy społecznej. BPS, Katowice 1999 
7.  Milanowska K.: Techniki terapii zajęciowej. PZWL, Warszawa 1987 
8.  Milanowska K.: Terapia zajęciowa. PZWL, Warszawa 1986 
9.  Nocuń  A.,  Szmagalski  J.:  Podstawowe  umiejętności  w  pracy  socjalnej  i  ich  kształcenie. 

BPS, Katowice 1998 

10.  Ploch  L.:  Jak  organizować  czas  wolny  dzieci  i  młodzieży  upośledzonych  umysłowo. 

WSiP, Warszawa 1992 

11.  Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie Warsztatów 

Terapii Zajęciowej z dnia 25 marca 2004 roku z późniejszymi zmianami 

12.  Szulc W.: Sztuka i terapia. CMDNŚSzM, Warszawa 1993 
13.  Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych 

z dnia 27 sierpnia 1997 roku z późniejszymi zmianami