background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
Dariusz Stępniewski 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Diagnozowanie  i  naprawa  układów  hydraulicznych, 
pneumatycznych i elektrycznych 833[01].Z1.03 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 
 

 
 

 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jarosław Sadal 
mgr inż. Marek Zasada 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Dariusz Stępniewski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Jolanta Skoczylas  
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  833[01].Z1.03, 
„Diagnozowanie  i  naprawa  układów  hydraulicznych,  pneumatycznych  i  elektrycznych”, 
zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  mechanik  maszyn  i  urządzeń 
drogowych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

 

SPIS TREŚCI 

 
1. 

Wprowadzenie 

2. 

Wymagania wstępne 

3. 

Cele kształcenia 

4. 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5. 

Ćwiczenia 

12 

5.1.  Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisy przeciwpożarowe 

oraz  ochrony  środowiska  obowiązujące  podczas  diagnozowania  

naprawy 

układów 

hydraulicznych, 

pneumatycznych  

i elektrycznych 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.  Układy hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3.  Demontaż  i  montaż  siłowników  hydraulicznych,  pneumatycznych 

oraz systemów sterowania hydraulicznego i pneumatycznego 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4.  Demontaż i montaż pomp płynu hydraulicznego 

19 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

5.5.  Demontaż i montaż sprężarek 

22 

5.5.1. Ćwiczenia 

22 

5.6.  Demontaż  i  montaż  układu  zaworów  rozdzielczych  systemów 

hydraulicznych i pneumatycznych oraz przewodów ciśnieniowych 

24 

5.6.1. Ćwiczenia 

24 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7. 

Literatura 

42 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik dla  nauczyciela  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  mechanik  maszyn  i  urządzeń 
drogowych. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  przed 
rozpoczęciem  tej  jednostki  modułowej,  tak  by  bez  problemów  mógł  przyswoić  sobie 
wiedzę zawartą w poradniku, 

– 

cele  kształcenia  tj.  wykaz  umiejętności  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

ćwiczenia,  które  pomogą  zweryfikować  wiedzę  teoretyczną  ucznia  oraz  wykształcić 
umiejętności praktyczne, 

– 

sprawdzian osiągnięć, czyli zestaw zadań testowych, 

– 

literaturę dodatkową.  
W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi 

 

zestaw zadań testowych. 

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy 

 
W  czasie  pobytu  w  pracowni,  należy  zwrócić  uwagę  na  przestrzeganie  regulaminów 

przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  instrukcji  przeciwpożarowych  wynikających  
z rodzaju wykonywanych prac. Z tymi przepisami należy zapoznać uczniów podczas trwania 
nauki. 

 

 

 
 
 
 

 
 
 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

 

 
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

833[01].Z1.01 

Stosowanie maszyn i urządzeń drogowych 

833[01].Z1.04 

Wykonywanie przeglądów 

okresowych maszyn i urządzeń 

drogowych 

 

 

833[01].Z1 

Eksploatacja maszyn i urządzeń 

drogowych 

 

833[01].Z1.02 

Diagnozowanie i naprawa układów 

napędowych i jezdnych 

833[01].Z1.03 

Diagnozowanie i naprawa układów 

hydraulicznych, pneumatycznych  

i elektrycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć.

 

– 

klasyfikować maszyny i urządzenia drogowe oraz określić ich zadania, 

– 

klasyfikować silniki stosowane w maszynach i urządzeniach drogowych, 

– 

objaśniać działanie silników stosowanych w maszynach i urządzeniach drogowych, 

– 

charakteryzować maszyny i urządzenia drogowe według rodzajów napędu, 

– 

objaśniać działanie napędów w maszynach i urządzeniach drogowych, 

– 

wyjaśniać  funkcjonowanie  elektronicznych  układów  sterujących  pracą  układu 
napędowego i jezdnego, 

– 

zanalizować działanie układów napędowych i jezdnych maszyn i urządzeń drogowych, 

– 

posługiwać  się  instrukcjami  obsługi  i  dokumentacją  techniczną  w  diagnostyce 
i naprawach zespołów, 

– 

zlokalizować uszkodzenia w elementach i podzespołach układów napędowych i jezdnych 
maszyn i urządzeń drogowych, 

– 

wykonywać  diagnostykę  oraz  opracować  algorytm  naprawy  układów  napędowych 
i jezdnych maszyn i urządzeń drogowych, 

– 

identyfikować elementy układów napędowych i jezdnych maszyn i urządzeń drogowych, 

– 

wykonywać  naprawę  elementów  układów  napędowych  i  jezdnych  maszyn  i  urządzeń 
drogowych, 

– 

stosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  przepisy  przeciwpożarowe  i  ochrony 
środowiska na stanowisku pracy, 

– 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

– 

dobierać narzędzia i przyrządy do wykonywanych prac. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć. 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  przepisy  przeciwpożarowe 
i ochrony środowiska obowiązujące na stanowisku pracy, 

– 

wyjaśnić  funkcjonowanie  układów  hydraulicznych,  pneumatycznych  i  elektrycznych 
maszyn i urządzeń drogowych, 

– 

zanalizować działanie układów hydraulicznych, pneumatycznych i elektrycznych maszyn  
i urządzeń drogowych, 

– 

odczytać schematy instalacji elektrycznych, 

– 

rozróżniać  rodzaje  obwodów  występujących  w  instalacjach  elektrycznych  maszyn  
i urządzeń drogowych, 

– 

określić  właściwości  oleju  hydraulicznego  na  podstawie  oznaczenia  symbolowego 
posługując się katalogami, 

– 

wyjaśnić  funkcjonowanie  układów  elektronicznych  sterujących  pracą  układów 
hydraulicznych i pneumatycznych, 

– 

zastosować  instrukcje  obsługi  i  dokumentacje  techniczne  w  diagnostyce  i  naprawach 
zespołów hydraulicznych, pneumatycznych i elektrycznych, 

– 

posłużyć  się  narzędziami,  przyrządami  i  urządzeniami  stosowanymi  w  montażu 
i demontażu osprzętu maszyn i urządzeń, 

– 

zlokalizować  uszkodzenia  w  elementach  i  podzespołach  układów  hydraulicznych, 
pneumatycznych i elektrycznych maszyn i urządzeń drogowych, 

– 

wykonać  diagnostykę  oraz  opracować  algorytm  naprawy  układów  hydraulicznych, 
pneumatycznych i elektrycznych maszyn i urządzeń drogowych, 

– 

przeprowadzić 

naprawę  elementów  układów  hydraulicznych,  pneumatycznych  

i elektrycznych maszyn i urządzeń drogowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ  

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca:   

 

 

............................................................................................ 

Modułowy program nauczania: 

Mechanik maszyn i urządzeń drogowych 833[01] 

Moduł: 

Eksploatacja maszyn i urządzeń drogowych 833[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Diagnozowanie  i  naprawa  układów  hydraulicznych, 
pneumatycznych i elektrycznych 833[01].Z1.03 

Temat: Demontaż i montaż sprężarki tłokowej. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności demontażu i montażu sprężarki tłokowej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
-

  zaplanować kolejność operacji, 

-

  zgromadzić niezbędne narzędzia, 

-

  przygotować stanowisko pracy, 

-

  zdemontować sprężarkę, 

-

  przeprowadzić weryfikację części sprężarki, 

-

  zmontować sprężarkę, 

-

  zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  
-

  praca w grupach 2–3 osobowych.  

 
Czas: 
5 godzin dydaktycznych.  
 
Strategia:
 uczenie się przez doświadczenie. 
 
Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie mechanik maszyn i pojazdów drogowych. 
 
Środki dydaktyczne: 
-

  tablice poglądowe i ostrzegawcze, 

-

  instrukcje stanowiskowe dla urządzeń, 

-

  sprężarka tłokowa, 

-

  zestaw kluczy płasko-oczkowych, 

-

  zestaw kluczy nasadowych, 

-

  zestaw wkrętaków, 

-

  klucz dynamometryczny,  

-

  czyściwo, 

-

  młotek, 

-

  imadło, 

-

  szczypce do zdejmowania i zakładania pierścieni tłokowych, 

-

  zeszyt ćwiczeń, 

-

  przybory do pisania.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

 

Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Wykonaj  demontaż  i  montaż  sprężarki  tłokowej.  Zwróć  uwagę  na  obowiązujące  zasady  

w trakcie wykonywania demontażu i montażu sprężarki. 
 
FAZA WSTĘPNA 
 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  wyjaśnienie  tematu  zajęć,  zaznajomienie  uczniów  

z pracą metodą przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
1.  Jakie zagrożenia występują podczas demontażu i montażu sprężarki? 
2.  Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie narzędzia? 
3.  Czy potrafisz zdemontować sprężarkę? 
4.  Czy potrafisz przeprowadzić weryfikacje sprężarki? 
5.  Czy potrafisz zmontować sprężarkę?  
 
PLANOWANIE 
1.  Określ miejsce wykonania ćwiczenia. 
2.  Zaplanuj materiały do wykonania ćwiczenia. 
3.  Zaplanuj kolejność czynności, które wykonasz w celu demontażu i montażu sprężarki. 
4.  Zaplanuj narzędzia do wykonania ćwiczenia. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Sprężarkę przygotuj do demontażu (umyj i osusz). 
2.  Zdemontuj sprężarkę zachowując odpowiednią kolejność operacji. 
3.  Przeprowadź weryfikację elementów składowych sprężarki, 
4.  Zmontuj sprężarkę stosując się do odpowiednich wytycznych, 
5.  Sprawdź poprawność wykonania zadania. 
6.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.  
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy sprężarka została przygotowana do demontażu? 
2.  Czy prawidłowo wykonano demontaż sprężarki? 
3.  Czy przeprowadzono weryfikację sprężarki? 
4.  Czy sprężarka została zmontowana prawidłowo? 
 
ANALIZA 

Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel 

podsumowuje  całe  ćwiczenie,  określa  jakie  nowe  umiejętności  zostały  ukształtowane,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i sposoby ich unikania w przyszłości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

 

FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa  

Na  podstawie  ćwiczenia  wykonanego  w  pracowni  opisz  w  jaki  sposób  przeprowadzana 

jest weryfikacja elementów składowych sprężarki. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

 

 

 

:........................................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Mechanik maszyn i urządzeń drogowych 833[01] 

Moduł: 

Eksploatacja maszyn i urządzeń drogowych 833[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Diagnozowanie  i  naprawa  układów  hydraulicznych, 
pneumatycznych i elektrycznych 833[01].Z1.03 

Temat: Zasada pracy zębatej pompy hydraulicznej. 

Cel ogólny: Poznanie działania i budowy hydraulicznej pompy zębatej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

wyjaśnić zasadę działania pompy zębatej, 

– 

wymienić elementy składowe pompy hydraulicznej zębatej, 

– 

wskazać elementy składowe na przekrojach i rysunkach, 

– 

zorganizować stanowisko pracy, 

– 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład,  

 

pogadanka, 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 

Czas: 4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
-

  tablice poglądowe i ostrzegawcze, 

-

  modele i przekroje pomp hydraulicznych, 

-

  przybory do pisania,  

-

  zeszyt ćwiczeń. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
1.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć. 
2.  Omówienie zasad przeprowadzania pomiaru. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

– 

omówienie działania pompy przez nauczyciela, 

– 

wskazanie elementów składowych na modelu, 

– 

uczeń otrzymuje modele pomp, tablice i rysunki, 

– 

sporządzenie notatki przez ucznia, 

– 

zapoznanie się z budową pompy, 

– 

nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  w  razie  trudności  pomaga  w  poprawnym 
wykonaniu ćwiczenia.  

5.  Po wykonaniu pracy uczeń analizuje wykonane ćwiczenie. 
6.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
7.  Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana. 
8.  Uczniowie prezentują pracę w kolejności wykonywania. 
9.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Wymień rodzaje urządzeń zabezpieczających układy pneumatyczne przed wilgocią. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

 

5.  Ćwiczenia 

 

5.1.  Przepisy 

bezpieczeństwa 

higieny 

pracy, 

przepisy 

przeciwpożarowe  oraz  ochrony  środowiska  obowiązujące 
podczas  diagnozowania  i  naprawy  układów  hydraulicznych, 
pneumatycznych i elektrycznych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Obejrzyj film instruktażowy i wypisz, jakich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy należy 

przestrzegać w trakcie wykonywania diagnostyki i naprawy układów pneumatycznych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące przepisów bezpieczeństwa  

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, 

2)  wypisać  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  trakcie  wykonywania  pomiarów 

i badań, 

3)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje przeciwpożarowe oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

tablice poglądowe dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

film  instruktażowy  na  temat  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  naprawie  
i diagnostyce układów pneumatycznych, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej. 

 
Ćwiczenie 2 

W zestawie dostępnym w pracowni szkolnej rozpoznaj różnego rodzaju gaśnice i określ, 

jakiego rodzaju pożary można gasić przy ich użyciu. W notatniku zapisz swoje spostrzeżenia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać 

materiałach 

dydaktycznych 

informacje 

dotyczące 

przepisów  

przeciwpożarowych, 

2)  przeanalizować  instrukcje,  znaki  bezpieczeństwa, tablice:  ostrzegawcze,  bezpieczeństwa  

i higieny pracy, przeciwpożarowe, 

3)  wypisać rodzaje gaśnic, 
4)  dobrać gaśnicę do odpowiedniego typu pożaru, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

tablice poglądowe i ostrzegawcze dotyczące przepisów przeciwpożarowych,  

 

instrukcje przeciwpożarowe oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

film  instruktażowy  przedstawiający  rodzaje  gaśnic  oraz  sposób  korzystania 
z poszczególnych typów gaśnic, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej i ochrony środowiska

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

 

5.2.  Układy hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Spośród  przedstawionych  elementów  układu  elektrycznego  wskaż  urządzenia 

zabezpieczające pracę silników elektrycznych i nazwij je. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać 

materiałach 

dydaktycznych 

informacje 

dotyczące 

urządzeń 

zabezpieczających pracę silnika, 

2)  odszukać urządzenia zabezpieczające pracę silników elektrycznych, 
3)  podać ich nazwy, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

książka naprawy pojazdu, 

 

poradniki serwisowe, 

 

katalogi części zamiennych, 

 

serwisowe programy komputerowe. 

 
Ćwiczenie 2 

Wylosuj  jeden ze schematów elektrycznych  maszyny  lub urządzenia drogowego. Omów 

elementy układu i wskaż je w pojeździe. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  czytania  schematów 

elektrycznych, 

2)  wylosować jeden ze schematów elektrycznych, 
3)  przeanalizować wylosowany schemat, 
4)  scharakteryzować poszczególne elementy układu, ich zastosowanie,  
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

schematy elektryczne maszyn i urządzeń drogowych, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  pomiarów  diagnostycznych  instalacji  i  urządzeń 
elektrycznych. 

 
Ćwiczenie 3 

Wyjaśnij  zasadę  pracy  sprężarki  tłokowej.  Nazwij  poszczególne  elementy  składowe 

sprężarki. Wskaż je na modelu i na rysunku. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  budowy  i  działania 

sprężarki tłokowej, 

2)  scharakteryzować zasadę pracy sprężarki tłokowej, 
3)  nazwać poszczególne elementy składowe sprężarki, 
4)  wskazać elementy sprężarki na modelu i na rysunku, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

modele, przekroje sprężarek tłokowych, 

 

rysunki sprężarek tłokowych, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca budowy i działania sprężarek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

 

5.3. 

Demontaż 

montaż 

siłowników 

hydraulicznych, 

pneumatycznych  oraz  systemów  sterowania  hydraulicznego 
i pneumatycznego 

 

5.3.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Mając  do  dyspozycji  siłownik  hydrauliczny  dokonaj  jego  demontażu.  Następnie 

przeprowadź weryfikację części siłownika i określ rodzaj zużycia poszczególnych elementów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  demontażu  i  weryfikacji 

siłowników hydraulicznych, 

2)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 
3)  zdemontować siłownik, 
4)  przeprowadzić weryfikację elementów siłownika, 
5)  określić rodzaj zużycia jego elementów, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

siłownik hydrauliczny, 

 

zestaw kluczy płasko-oczkowych, 

 

zestaw kluczy nasadowych, 

 

imadło, 

 

młotek, 

 

zestaw wkrętaków, 

 

książka serwisowa, 

 

katalog części zamiennych, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca budowy i demontażu siłowników hydraulicznych. 

 
Ćwiczenie 2 

Mając  do  dyspozycji  siłownik  pneumatyczny  dokonaj  jego  demontażu.  Następnie 

przeprowadź  weryfikację  części  siłownika,  i  określ  rodzaj  zużycia  poszczególnych 
elementów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  demontażu  i  weryfikacji 

siłowników pneumatycznych, 

2)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 
3)  zdemontować siłownik, 
4)  przeprowadzić weryfikację elementów siłownika, 
5)  określić rodzaj zużycia jego elementów, 
6)  uporządkować stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

siłownik pneumatyczny, 

 

zestaw kluczy płasko-oczkowych, 

 

zestaw kluczy nasadowych, 

 

imadło, 

 

młotek, 

 

zestaw wkrętaków, 

 

książka serwisowa, 

 

katalog części zamiennych, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca budowy i demontażu siłowników hydraulicznych. 

 
Ćwiczenie 3 

Na podstawie dostępnych źródeł informacji i własnego doświadczenia, wymień i wypisz 

niedomagania instalacji pneumatycznej i sposoby ich usuwania.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  naprawy  instalacji 

pneumatycznych, 

2)  przeczytać instrukcję serwisową pojazdu, 
3)  wypisać niedomagania instalacji pneumatycznych i sposoby ich usuwania, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje serwisowe pojazdu, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca naprawy instalacji pneumatycznej. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

 

5.4.

 

Demontaż i montaż pomp płynu hydraulicznego  

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  urządzenia  diagnostyczne  do  wykonywania  badań  diagnostycznych  i  określ 

ich  przeznaczenie.  Sporządź  notatkę  na  temat  zastosowania  i  funkcji  poszczególnych 
urządzeń diagnostycznych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych  informacje dotyczące urządzeń diagnostycznych 

ich funkcji i zastosowania, 

2)  rozpoznać urządzenia diagnostyczne, 
3)  określić przeznaczenie rozpoznanych urządzeń, 
4)  napisać  w  notatniku  notatkę  na  temat:  Urządzenia  diagnostyczne  –  funkcje 

i zastosowanie, 

5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

różnego rodzaju urządzenia diagnostyczne, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca urządzeń diagnostycznych. 
 

Ćwiczenie 2 

Wyjaśnij  zasadę  pracy  zębatej  pompy  hydraulicznej.  Nazwij  poszczególne  elementy 

składowe pompy. Wskaż je na modelu i na rysunku. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  budowy  i  działania pomp 

hydraulicznych, 

2)  scharakteryzować zasadę pracy zębatej pompy hydraulicznej, 
3)  nazwać poszczególne elementy składowe pompy 
4)  wskazać elementy pompy na modelu i rysunku. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

modele, przekroje zębatych pomp hydraulicznych, 

 

rysunki, plansze pomp hydraulicznych, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca budowy i działania pomp hydraulicznych. 

 

Ćwiczenie 3 

Mając  do  dyspozycji  rysunki  pomp,  schematy  i  modele  dokonaj  porównania  rozwiązań 

konstrukcyjnych  pomp  hydraulicznych.  Zauważone  różnice  wypisz  w  formie  tabeli 
w notatniku. Przy wykonywaniu ćwiczenia skorzystaj z Internetu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  budowy  i  działania  pomp 

hydraulicznych, 

2)  dokonać porównania rozwiązań konstrukcyjnych pomp hydraulicznych, 
3)  wskazać zauważone różnice na modelach, rysunkach, 
4)  sporządzić notatkę, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

modele, przekroje pomp hydraulicznych, 

 

rysunki, plansze pomp hydraulicznych, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca budowy pomp hydraulicznych, 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

 

Ćwiczenie 4 

Posługując się katalogami olejów  hydraulicznych dobierz olej do układu hydraulicznego 

walca drogowego. Określ i zapisz jego właściwości na podstawie oznaczenia symbolowego.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  klasyfikacji  olejów 

hydraulicznych, 

2)  odszukać w katalogu odpowiedni rodzaj oleju, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

 

3)  określić jego właściwości na podstawie oznaczenia symbolowego, 
4)  sporządzić notatkę, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

katalogi olejów hydraulicznych 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca budowy pomp hydraulicznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

 

5.5.  Demontaż i montaż sprężarek  

 

5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  demontaż  i  montaż  sprężarki tłokowej.  Zwróć  uwagę na obowiązujące zasady  

w  trakcie  wykonywania  demontażu  i  montażu  sprężarki.  Zapisz  w  notatniku  wnioski  
z przeprowadzonego ćwiczenia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  montażu  i  demontażu 

sprężarek tłokowych, 

2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  zdemontować sprężarkę tłokową, 
4)  zmontować sprężarkę tłokową, 
5)  uprzątnąć stanowisko pracy, 
6)  zapisać wnioski i spostrzeżenia z wykonanego ćwiczenia, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

sprężarka tłokowa, 

– 

zestaw kluczy nasadowych, 

– 

zestaw kluczy płasko-oczkowych, 

– 

klucz dynamometryczny, 

– 

imadło, 

– 

młotek, 

– 

szczypce do zdejmowania i zakładania pierścieni tłokowych, 

– 

szczypce uniwersalne, 

– 

czyściwo, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zasad  prawidłowego  montażu  i  demontażu  sprężarek 
tłokowych. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź diagnostykę bezprzyrządową tłokowej sprężarki powietrza. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  diagnostyki  sprężarek 

tłokowych, 

2)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 
3)  przygotować pojazd do wykonania badania, 
4)  wykonać diagnostykę sprężarki, 
5)  uprzątnąć stanowisko pracy, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

instrukcje stanowiskowe i bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

książka naprawy pojazdu, 

– 

poradniki serwisowe, 

– 

katalogi części zamiennych, 

– 

pojazd z instalacją pneumatyczną, 

– 

kliny pod koła pojazdu, 

– 

pokrowce na siedzenia, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca zasad diagnostyki sprężarek tłokowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

 

5.6.  Demontaż  i  montaż  układu  zaworów  rozdzielczych 

systemów 

hydraulicznych 

pneumatycznych 

oraz 

przewodów ciśnieniowych  

 

5.6.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie1 

Korzystając  z  dokumentacji  technicznej,  określ  i  zapisz  zakres  czynności  obsługowych 

systemu hydraulicznego koparki. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  zakresu  czynności 

obsługowych systemów hydraulicznych, 

2)  wypisać zakres czynności obsługowych systemu hydraulicznego, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne:  

 

książka serwisowa koparki, 

 

instrukcja obsługi, 

 

specjalistyczne programy komputerowe, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca naprawy i obsługi systemów hydraulicznych. 

 
Ćwiczenie 2 

Mając  do  dyspozycji  kilka  zaworów  różnej  konstrukcji  i  przeznaczenia,  wskaż  wśród 

nich  hydrauliczny  zawór  zwrotny.  Odszukaj  go  na  schemacie  hydraulicznym  koparki. 
Scharakteryzuj jego działanie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  rodzajów  i  budowy 

zaworów hydraulicznych,  

2)  odszukać zawór zwrotny wśród wyłożonych eksponatów, 
3)  odszukać zawór na schemacie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

 

4)  scharakteryzować jego działanie, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zawory różnej konstrukcji i przeznaczenia, 

 

schemat hydrauliczny koparki, 

 

ksiązka serwisowa, 

 

katalog części zamiennych, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca budowy i rodzajów zaworów hydraulicznych. 

 
Ćwiczenie3 

Obejrzyj  film  „Naprawianie  układów  sterowania  organów  roboczych  maszyn 

drogowych”, a następnie wykonaj naprawę suwakowego rozdzielacza hydraulicznego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  oszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  naprawy  układów 

sterowania,  

2)  obejrzeć film, 
3)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, 
4)  zdemontować rozdzielacz hydrauliczny, 
5)  przeprowadzić weryfikację rozdzielacza, 
6)  wymienić uszkodzone elementy, 
7)  zmontować rozdzielacz, 
8)  uporządkować stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne:  

 

książka serwisowa koparki, 

 

instrukcja obsługi układów roboczych maszyn drogowych, 

 

specjalistyczne programy komputerowe, 

 

zestaw kluczy płasko oczkowych, 

 

zestaw kluczy nasadowych, 

 

zestaw wkrętaków, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca naprawy i obsługi systemów hydraulicznych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Diagnozowanie  i  naprawa 
układów hydraulicznych, pneumatycznych i elektrycznych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których: 

  zadania 1–17 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 18–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego.  

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3.  a,  4.  c,  5.  a,  6.  d,  7.  b,  8.  c,  9.  a,  10.  a,  
11.  a,12. d13. c, 14. b, 15. c, 16. a17. b, 18. c, 19. a20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr  
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić przepisy BHP 

Rozróżnić przepisy BHP 

Określić budowę napędu hydraulicznego 

Odczytać schematy hydrauliczne 

Sklasyfikować sprężarki 

Rozróżniać przepisy BHP 

Sklasyfikować sprężarki 

Odczytać schematy elektryczne 

Wykonać 

sprawdzenia 

elementów 

układu 

pneumatycznego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

 

10 

Wyjaśnić funkcjonowanie układów 
hydraulicznych 

11  Rozpoznać rodzaj zastosowanego elementu 

12  Określić właściwości oleju 

13  Sklasyfikować urządzenia pneumatyczne 

14  Rozróżnić przepisy BHP 

15  Określić zadanie elementu układu hydraulicznego 

16  Określić zastosowanie elementu 

17  Zlokalizować uszkodzenie 

18  Zastosować przyrządy diagnostyczne 

PP 

19  Wykonać diagnostykę układu hydraulicznego 

PP 

20  Zastosować elementy układu hydraulicznego 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź,  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz  ponownie  odpowiedź,  którą  uważasz  za 
poprawną. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź,  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja,  

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Przeniesienie napędu w układzie hydraulicznym odbywa się za pomocą 

a)  sprężonego powietrza. 
b)  oleju silnikowego. 
c)  wału napędowego. 
d)  oleju hydraulicznego. 

 

 

2.  Gaśnica typu B służy do gaszenia 

a)  ciał stałych. 
b)  cieczy palnych. 
c)  metali. 
d)  gazów. 

 

3.  Układ Load Sensing pozwala na 

a)  regulację pomp według zasady stałego ciśnienia. 
b)  regulacje pomp według zasady stałego przyrostu mocy. 
c)  regulację pomp według zasady stałego przyrostu temperatury. 
d)  regulacje ciśnienia według zasady stałego przyrostu wydatku. 

 

4.  Przedstawiony symbol układu hydraulicznego przedstawia 

a) 

rezystor nastawny. 

b)  kondensator. 
c) 

elektromagnes. 

d)  połączenie korpusu z masą. 

 

 

 

5.  Jak  nazywa  się  magistrala  umożliwiająca  przekazywanie  wszystkich  sygnałów 

sterowniczych 
a)  CAT. 
b)  CAD. 
c)  BUS. 
d)  CAN. 

 
6.  Jednym  ze  sposobów  zabezpieczenia  silnika  elektrycznego  przed  skutkami  zwarć  jest 

zastosowanie 
a)  bezpieczników topikpwych. 
b)  wyłączników. 
c)  kondensatorów. 
d)  zaworów bezpieczeństwa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

 

 

7.  Przedstawiona na rysunku sprężarka to 

a) 

sprężarka 

tłokowa 

chłodzona 

powietrzem.  

b) 

sprężarka 

tłokowa 

chłodzona 

cieczą.  

c) 

wentylator. 

d) 

dmuchawa. 

 

 
8.  Działanie siłownika pneumatycznego sprawdzamy 

a)  włączając wyłączając go kilkakrotnie przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku. 
b)  włączając go przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku. 
c)  wyłączając go przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku. 
d)  dokonując obserwacji wyglądu zewnętrznego. 

 

9.  Ciśnienie robocze wytwarzane przez pompę zębatą wynosi około 

a)  200kG/cm

2

b)  150kG/cm

2

c)  100kG/cm

2

d)  650kG/cm

2

 

10.  Olej hydrauliczny klasy HL, według normy ISO znajduje zastosowanie do 

a)  umiarkowanie  obciążonych  systemów  hydraulicznych  pracujących  w  zmiennych 

temperaturach. 

b)  umiarkowanie obciążonych systemów hydraulicznych. 
c)  słabo obciążonych systemów hydraulicznych. 
d)  systemach pracujących przy wysokich ciśnieniach. 

 

11.  Sprężarka chłodzona powietrzem, ma na kadłubie oznaczenie  

a)  L. 
b)  W. 
c)  TD. 
d)  UD. 

 

12.  Cyfrą dwa na rysunku niżej zaznaczone jest 

a)  wirnik silnika pierścieniowego. 
b)  wirnik silnika zwartego 
c)  uzwojenie silnika . 
d)  jarzmo stojana 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

 

13.  Rozdzielacze stosowane w maszynach budowlanych są rozdzielaczami 

a)  ręcznymi. 
b)  hydraulicznymi. 
c)  elektrycznymi. 
d)  Elektro-pneumatycznymi. 

 
14.  Zadaniem zaworu zwrotnego stosowanego w instalacjach pneumatycznych jest 

a)  sterownie  kierunkiem  przepływu  tj.  kierowanie  strumieniami  cieczy  do 

odpowiednich przewodów. 

b)  zabezpieczenie swobodnego ruchu cieczy tylko w jednym kierunku. 
c)  łączenie lub odcinanie szczegółowych odcinków instalacji hydraulicznej. 
d)  zabezpieczenie przepływu cieczy w określonym kierunku. 

 
15.  W instalacjach hydraulicznych wysokociśnieniowych jako przewody ciśnieniowe stosuje 

się 
a)  stalowe rury bez szwu. 
b)  przewody z tworzywa sztucznego. 
c)  stalowe rury zgrzewane. 
d)  stalowe rury spawane. 

 
16.  Długość  cylindrów  teleskopowych  układów  hydraulicznych  może  osiągnąć  skok 

dochodzący do 
a)  9 m. 
b)  5 m. 
c)  7 m. 
d)  10 m. 

 

17.  W przypadku kiedy skok cylindra hydraulicznego musi być duży, wówczas zastosujemy 

cylinder 
a)  teleskopowy. 
b)  nurnikowy. 
c)  tłokowy jednostronnego działania. 
d)  tłokowy dwustronnego działania. 

 
18.  Która  z  niżej  wymienionych  czynności  nie  należy  do  czynności  obsługowych  systemu 

hydraulicznego koparki 
a)  sprawdzenie poziomu oleju w zbiorniku zasilającym urządzenia hydrauliczne. 
b)  okresowa wymiana oleju hydraulicznego. 
c)  pomiar wydatku sprężarki powietrza. 
d)  sprawdzenie szczelności połączeń hydraulicznych. 

 
19.  Przed zamontowaniem każdy przewód hydrauliczny należy 

a)  zabezpieczyć przed korozją. 
b)  oczyścić zewnątrz oraz przedmuchać. 
c)  sprawdzić stan pierścieni zacinających. 
d)  sprawdzić osadzenie pierścieni zacinających 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

 

 
20.  Przedstawiony na rysunku zawór służy do 

a) 

zabezpieczenia swobodnego ruchu 
cieczy. 

b) 

łączenia 

lub 

odcinania 

poszczególnych 

odcinków 

instalacji hydraulicznej. 

c) 

sterowania natężeniem przepływu. 

d) 

sterowania ciśnieniem 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Diagnozowanie  i  naprawa  układów  hydraulicznych,  pneumatycznych 
i elektrycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

 

Test 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Diagnozowanie  i  naprawa 
układów hydraulicznych, pneumatycznych i elektrycznych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których: 

  zadania 1–17 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 18–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje  1 punkt. Za złą odpowiedź lub  jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego.  

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d,  2.  b,  3.a,  4.  d,  5.  d,  6.  a,  7.  a,  8.  a,  9.  c,  10.  b,  11. 
a,12. d, 13. a, 14. b, 15. a, 16. c, 17. a, 18 c, 19. c, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr  
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić działanie układu powietrznego 

Wskazać zestawienie gaśnicy typu C 

Zanalizować działanie układu hydraulicznego 

Rozróżniać oznaczenia układów elektrycznych 

Sklasyfikować sprężarki 

Określić zestawienie gaśnic 

Klasyfikować urządzenia pneumatyczne 

Odczytać schematy elektryczne 

Sprawdzić szczelność siłownika 

10  Określić ciśnienie robocze 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

 

11  Sklasyfikować urządzenia pneumatyczne 

12  Określić zestawienie oleju hydraulicznego 

13  Rozpoznać oznaczenie sprężarki 

14 

Określić  obowiązki  pracownika  w  zakresie 
ochrony przeciwpożarowej 

15  Określić zadania zaworu odcinającego 

16  Wyjaśnić zastosowanie przewodów z miedzi 

17  Zweryfikować korbowód sprężarki 

18  Wykonać pomiar ciśnienia oleju 

PP 

19  Wykonać diagnostykę układów hydraulicznych 

PP 

20  Zastosować elementy układów hydraulicznych 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź,  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz  ponownie  odpowiedź,  którą  uważasz  za 
poprawną. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź,  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja,  

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Przed  przystąpieniem  do  demontażu  przewodów  i  zespołów  układu  pneumatycznego 

należy 
a) 

opróżnić układ ze sprężonego powietrza. 

b) 

zablokować sprężynę siłownika. 

c) 

zlikwidować napięcie na połączeniu sworzniowym widełek siłownika. 

d) 

zluzować złącza zespołów i przewodów. 

 

 
2.  Gaśnica typu C służy do gaszenia 

a)  ciał stałych pochodzenia organicznego.  
b)  metali lekkich. 
c)  gazów. 
d)  paliw ciekłych. 

 
3.  Podstawowym elementem napędu hydraulicznego jest 

a)  pompa. 
b)  przewód. 
c)  zbiornik. 
d)  sprężarka. 

 

4.  Przedstawiony symbol układu hydraulicznego maszyny drogowej to 

a)  zawór zwrotny. 
b)  regulator przepływu. 
c)  pompa. 
d)  filtr. 

 

5.  Sprężarka tłokowa należy do sprężarek z grupy 

a)  wyporowych, o posuwisto zwrotnym ruchu tłoka. 
b)  wyporowych, o obrotowym ruch organu roboczego. 
c)  przepływowych, strumieniowych. 
d)  przepływowych, osiowych. 

 

6.  Gaśnice do gaszenia urządzeń elektrycznych są oznaczone literą 

a)  B. 
b)  A. 
c)  C. 
d)  E. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38

 

7.  Przedstawiona na rysunku sprężarka to 

a) 

sprężarka  tłokowa  chłodzona 
powietrzem. 

b) 

sprężarka  tłokowa  chłodzona 
cieczą.  

c) 

wentylator. 

d) 

dmuchawa. 

 

8.  Przedstawiony symbol układu elektrycznego maszyny drogowej to 

a)  alternator. 
b)  przerywacz kierunkowskazów. 
c)  lampka kontrolna. 
d)  akumulator. 

 

 
9.  Sprawdzenie  szczelności  siłownika  pneumatycznegoodbywa  się  wówczas  gdy  siłownik 

jest 
a)  włączony i popychacz jest całkowicie wysunięty. 
b)  wyłączony i popychacz jest całkowicie wysunięty. 
c)  włączony i popychacz jest całkowicie wsunięty. 
d)  wyłączony i popychacz jest całkowicie wsunięty. 

 
10.  Ciśnienie robocze wytwarzane przez pompy tłokowe wynosi 

a)  do 630 kG/cm

2

b)  do 100 kG/cm

2

c)  do 200 kG/cm

2

d)  do 150 kG/cm

2

 

11.  Przedstawiony na rysunku cylinder to 

a) 

cylinder tłokowy teleskopowy. 

b) 

cylinder tłokowy jednostronnego 
działania 

c) 

cylinder nurnikowy 

d) 

cylinder  tłokowy  dwustronnego 
działania 

 

 
12.  Olej hydrauliczny klasy HLP według normy DIN znajduje zastosowanie do 

a)  umiarkowanie obciążonych systemów hydraulicznych. 
b)  słabo obciążonych systemów hydraulicznych. 
c)  umiarkowanie  obciążonych  systemów  hydraulicznych  pracujących  w  zmiennych 

temperaturach. 

d)  systemów o wysokim ciśnieniu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39

 

13.  Sprężarka smarowana rozbryzgowo z ręcznym wlewaniem oleju do skrzyni korbowej ma 

następujące oznaczenie na kadłubie 

a)  W. 
b)  UD. 
c)  TD. 
d)  UH. 

 
14.  Obowiązkiem pracownika w zakresie ochrony przeciwpożarowej jest 

a)  używanie odzieży roboczej. 
b)  znajomość 

rozmieszczenia 

sposobu 

użytkowania 

zakładowego 

sprzętu 

ratowniczego  
i środków gaśniczych. 

c)  zapewnienie środków potrzebnych do gaszenia pożaru. 
d)  wyposażenie pomieszczeń w sprzęt ratowniczy i środki gaśnicze. 

 
15.  Zadaniem zaworu odcinającego stosowanego w instalacjach hydraulicznych jest 

a)  sterownie  kierunkiem  przepływu  tj.  kierowanie  strumieniami  cieczy  do 

odpowiednich przewodów. 

b)  zabezpieczenie swobodnego ruchu cieczy tylko w jednym kierunku. 
c)  łączenie lub odcinanie szczegółowych odcinków instalacji hydraulicznej. 
d)  zabezpieczenie przepływu cieczy w określonym kierunku. 

 

16.  Stosowanie  przewodów  z  miedzi  i  jej  stopów  w układach  hydraulicznych  napełnionych 

olejem mineralnym jest nieuzasadnione ze względu na 
a)  utlenianie się oleju. 
b)  małą wytrzymałość przewodów. 
c)  brak zewnętrznej powłoki ochronnej przewodu. 
d)  małe średnice wewnętrzne przewodów. 

 

17.  Weryfikując korbowód sprężarki należy sprawdzić między innymi 

a)  stożkowatość czopa. 
b)  wichrowatość korbowodu. 
c)  współosiowość czopów. 
d)  odpryski powierzchni czopów. 

 
18.  Pomiaru ciśnienia oleju w instalacji hydraulicznej dokonuje się przy użyciu 

a)  obrotomierza. 
b)  ciśnieniomierza. 
c)  manometru. 
d)  wakuometru. 

 
19.  Po  wymontowaniu  przewodu  hydraulicznego  na  połączeniach  którego  występowały 

przecieki w pierwszej kolejności należy 
a)  sprawdzić powierzchnię kulistych końcówek. 
b)  wymienić przewód na nowy. 
c)  oczyścić przewód z zewnątrz i przedmuchać. 
d)  przewód odkręcić, a jego końce zwilżyć olejem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

40

 

20.  Przedstawiony na rysunku zawór służy do 

a)  zabezpieczenia 

układu 

przed 

podniesieniem  się  ciśnienia  ponad 
określoną wartość. 

b)  łączenia lub odcinania poszczególnych 

odcinków instalacji hydraulicznej. 

c)  sterowania natężeniem przepływu. 
d)  sterowania ciśnieniem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

41

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Diagnozowanie  i  naprawa  układów  hydraulicznych,  pneumatycznych 
i elektrycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

42

 

 

7.  LITERATURA  

 
1.  Hebda  M.  Niziński  S.:  Podstawy  diagnostyki  pojazdów  mechanicznych.  WKiŁ, 

Warszawa 1994 

2.  Hebda M. Mazur T.: Podstawy eksploatacji pojazdów mechanicznych. WKiŁ, Warszawa 

1994 

3.  Jodłowski M.: Operator maszyn do robót drogowych. WiHK „Kabe” s.c., Krosno 2003 
4.  Jodłowski M.: Operator maszyn do robót ziemnych. WIHK „Kabe” s.c., Krosno 2007 
5.  Lipski J.: Urządzenia robocze i sterownicze. WKiŁ Warszawa 1974 
6.  Pancewicz J.: Naprawa samochodów samowyładowczych. WKiŁ Warszawa 1976 
7.  Praca zbiorowa.: Naprawa samochodów star 266. WKiŁ, Warszawa 1976 
8.  Sawicki E.: Technologia robót w budownictwie drogowym. WSiP, Warszawa 1996 
9.  Trzeciak K.: Diagnostyka samochodów osobowych. WKiŁ, Warszawa 1983 
10.  Auto – Expert nr 12/1998 
11.  www.fusch-oil.pl 
12.  www.automotoserwis.com.pl