„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Anna Grawon
Wykonywanie pomiarów geodezyjnych 311[15].Z3.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inŜ. Piotr Chudeusz
mgr inŜ. Grzegorz Merta
Opracowanie redakcyjne:
mgr inŜ. Anna Grawon
Konsultacja:
mgr inŜ. Gabriela Poloczek
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[15].Z3.03
„Wykonywanie pomiarów geodezyjnych”, zawartego w programie nauczania dla zawodu
technik górnictwa podziemnego.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
6
3.
Cele kształcenia
7
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
8
5.
Ćwiczenia
13
5.1.
Podstawowe wiadomości o pomiarach geodezyjnych; przyrządy
pomiarowe
13
5.1.1. Ćwiczenia
13
5.2.
Pomiary sytuacyjne
15
5.2.1. Ćwiczenia
15
5.3.
Pomiary wysokościowe
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
5.4.
Metody obliczania powierzchni
19
5.4.1. Ćwiczenia
19
5.5.
Mapy górnicze
21
5.5.1. Ćwiczenia
21
5.6.
Pomiary deformacji; filary ochronne i oporowe
24
5.6.1. Ćwiczenia
24
6.
Ewaluacja osiągnięć ucznia
26
7.
Literatura
42
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
technik górnictwa podziemnego.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
−
literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone róŜnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik
dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które
zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:
−
materiał nauczania – w miarę moŜliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle waŜnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,
−
pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zaleŜności od tematu moŜna zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
poniewaŜ nauczyciel sterując dyskusją moŜe uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,
−
dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć
wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono zróŜnicowaną propozycję
ć
wiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając róŜne
moŜliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych
ć
wiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym
szkoły. Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,
−
sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie waŜna rola nauczyciela, gdyŜ od postawy nauczyciela,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
sposobu prowadzenia zajęć zaleŜy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń nie
zainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności załoŜonych w jednostce modułowej. NaleŜy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne,
czy moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,
−
testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. KaŜdemu zadaniu testu przypisano określoną
liczbę moŜliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzaleŜniona
jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. NaleŜy pamiętać, Ŝeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umoŜliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
−
pokaz,
−
ć
wiczenie (pomiarowe lub obliczeniowe),
−
projektów,
−
tekstu przewodniego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
Schemat układu jednostek modułowych
311[15].Z3
Zarządzanie zasobami
złóŜ kopalin
311[15].Z3.02
Rozpoznawanie zagroŜeń
górniczych
311[15].Z3.03
Wykonywanie
pomiarów geodezyjnych
311[15].Z3.01
Analizowanie procesów
geologicznych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
stosować jednostki układu SI,
−
przeliczać jednostki,
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu matematyki, geometrii płaskiej,
geologii, górnictwa,
−
rozróŜniać podstawowe jednostki miar liniowych i kątowych,
−
odczytywać treść mapy geograficznej,
−
charakteryzować wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy podczas
pomiarów geodezyjnych na powierzchni i pod ziemią,
−
korzystać z róŜnych źródeł informacji,
−
posługiwać się kalkulatorem,
−
posługiwać się narzędziami kreślarskimi,
−
obsługiwać komputer,
−
współpracować w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
3.
CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
określać cele i zadania pomiarów geodezyjnych,
−
scharakteryzować przyrządy i instrumenty do pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych,
−
obliczyć kierunki i współrzędne punktów w ciągach poligonowych,
−
obliczyć pomierzoną powierzchnię w terenie i na mapie,
−
wykonać podstawowe pomiary geodezyjne,
−
wykonać pomiary niwelacyjne,
−
objaśnić sposoby pomiarów elementów geologicznych,
−
wyznaczać kierunki poziome i pionowe wyrobisk,
−
wyznaczać łuki w wyrobiskach,
−
scharakteryzować rodzaje prac geodezyjnych podczas drąŜenia wyrobisk na zbicie,
−
scharakteryzować metody pomiaru deformacji powierzchni,
−
obliczać objętość zwałów,
−
zaktualizować oddziałowe mapy górnicze,
−
odczytać mapę górniczą,
−
zinterpretować mapy górnicze i przekroje geologiczne,
−
rozpoznać na mapach górniczych znaki umowne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
4.
PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Technik górnictwa podziemnego 311[15]
Moduł:
Zarządzanie zasobami złóŜ kopalin 311[15].Z3
Jednostka modułowa:
Wykonywanie pomiarów geodezyjnych 311[15].Z3.03
Temat: Tyczenie punktów pośrednich na prostej i pomiar długości odcinka.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności tyczenia i pomiaru odcinka
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dobrać odpowiednie do pomiaru narzędzia
−
wybrać i zastosować odpowiednie do sytuacji terenowej metody pomiaru
−
posłuŜyć się podstawowymi narzędziami pomiarowymi
−
wytyczyć punkty pośrednie na prostej
−
zmierzyć długość odcinka
−
zapisać wyniki pomiaru w dziennikach pomiarowych
−
obliczyć i skontrolować długość odcinka po zastosowaniu poprawek
−
ocenić dokładność pomiaru
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie pomiarowe,
−
metoda tekstu przewodniego.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego
−
opracowane w formie pisemnej polecenie zadania do wykonania
−
zestawy narzędzi pomiarowych do tyczenia i pomiaru
−
miejsce do przeprowadzenia pomiaru, oddzielne dla kaŜdego zespołu
−
pytania prowadzące
−
dziennik obliczeń, ołówek
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach 4–5 osobowych.
Uczestnicy:
−
uczniowie kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Zadanie dla ucznia
Na wskazanym przez nauczyciela w terenie odcinku wyznacz 3 punkty pośrednie,
a następnie zmierz długość całego odcinka i wszystkich odcinków składowych.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.
Określenie tematu zajęć.
2.
Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3.
Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.
4.
Podział grupy uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
Faza I Informacje
Pytania prowadzące:
1.
Jakie znasz metody pomiaru długości?
2.
Od czego zaleŜy rodzaj zastosowanej metody pomiaru długości?
3.
Z jaką dokładnością zmierzysz długość odcinków?
4.
Jakich narzędzi geodezyjnych uŜyjesz aby zmierzyć długość odcinka?
5.
Jakich narzędzi uŜyjesz aby wtyczyć punkty pośrednie?
6.
Ile musisz dokonać powtórzeń pomiaru aby uzyskać wiarygodny wynik?
7.
Jakie elementy mają wpływ na dokładność twojego pomiaru w terenie?
8.
W jaki sposób przeprowadzisz pomiar kontrolny mierzonego odcinka?
9.
Jakich obliczeń naleŜy dokonać aby zminimalizować wielkość błędu mierzonej długości?
Faza II Planowanie
Uczniowie określają:
1.
Jaki sprzęt pomiarowy i w jakich ilościach naleŜy zabrać w teren aby wykonać pomiar?
2.
Zadania i funkcje poszczególnych członków zespołu.
3.
Kolejność czynności na miejscu pomiaru.
Faza III Ustalenie
1.
Uczniowie pracując w zespołach na podstawie wiadomości ustalają jaką metodę pomiaru
będą stosować.
2.
Uczniowie ustalają harmonogram czynności poszczególnych członków zespołu tak aby
kaŜdy wykonał wszystkie czynności.
Faza IV Wykonanie
1.
Uczniowie zajmują stanowiska pomiarowe zgodnie z harmonogramem czynności
2.
Uczniowie wykonują: pomiar długości, wtyczanie na prostą przy uŜyciu węgielnicy tyle
razy ilu członków liczy zespół
3.
Uczniowie konsultują z nauczycielem swoje czynności i wyniki pomiaru
Faza V Sprawdzanie
1.
Uczniowie sprawdzają rachunkowo na miejscu pomiaru jego poprawność.
2.
Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela zbierają, konserwują i chowają sprzęt pomiarowy.
3.
Uczniowie sprawdzają poprzez obliczenia kameralne poprawność pomiaru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Faza VI Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem analizują, które etapy pracy sprawiły im trudności.
Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były
ć
wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Technik górnictwa podziemnego 311[15]
Moduł:
Zarządzanie zasobami złóŜ kopalin 311[15].Z3
Jednostka modułowa:
Wykonywanie pomiarów geodezyjnych 311[15].Z3.03
Temat: Geodezyjne metody pomiaru deformacji. Zasady wyznaczania filarów
ochronnych i oporowych.
Cel ogólny: Geodezyjne wyznaczanie deformacji terenu oraz filarów ochronnych i oporowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
definiować wpływy górnicze na powierzchnię terenu
−
wymienić rodzaje wpływów górniczych
−
charakteryzować
obniŜenie,
przemieszczenie
poziome,
nachylenie,
krzywiznę,
odkształcenie terenu
−
operować wzorami na elementy deformacji ciągłych
−
wykonać wykresy obniŜeń, odkształceń, nachyleń terenu na podstawie pomiarów
−
wymienić warunki pomiarów geodezyjnych przy badaniu deformacji terenu
−
definiować filary ochronne i oporowe
−
charakteryzować prace geodezyjne przy wyznaczaniu filarów ochronnych i oporowych
−
operować wzorami wyznaczania filarów
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego
−
instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego
−
papier milimetrowy
−
przybory do kreślenia
−
pytania prowadzące
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach 2 osobowych
Uczestnicy:
−
uczniowie kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.
Określenie tematu zajęć.
2.
Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3.
Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.
4.
Podział grupy uczniów na zespoły.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
Faza I
Pytania sprawdzające
1.
Co określa termin wpływy podziemnej eksploatacji górniczej?
2.
Podaj definicję deformacji ciągłych.
3.
Jakie elementy wpływów działalności górniczej zalicza się do deformacji ciągłych
i nieciągłych?
4.
Narysuj nieckę osiadania i wskaŜ jej elementy.
5.
Podaj wzór na promień zasięgu wpływów górniczych, obniŜenie terenu, nachylenie
terenu, krzywiznę i odkształcenie terenu.
6.
Wymień warunki pomiarów geodezyjnych przy badaniu wpływów eksploatacji górniczej.
7.
Wymień sprzęt geodezyjny wykorzystywany przy wyznaczaniu wpływów górniczych.
8.
Co to jest filar ochronny?
9.
W jaki sposób wyznacza się filar ochronny?
10.
Jakie są warunki specjalne przy eksploatacji filarów ochronnych?
Faza II Wykonanie ćwiczenia
1.
Uczniowie pracując w zespołach analizują dane.
2.
Uczniowie określają ilość wzorów do zastosowania w zadaniu.
3.
Uczniowie rozwiązują zadanie stosując odpowiednie jednostki.
4.
Uczniowie wykonują wykresy na papierze milimetrowym wykresy na papierze
milimetrowym.
5.
Uczniowie analizują wyniki.
6.
Uczniowie wyciągają wnioski z ćwiczenia.
Zakończenie zajęć
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
trudności. Nauczyciel podsumowuje zadanie, wskazując, jakie umiejętności były ćwiczone,
jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
Praca domowa
Uczniowie wykonują na pracę domową ćwiczenie z obliczenia powierzchni filara
ochronnego. Dana wysokość eksploatacji węgla kamiennego H = 750,00 m, 2a = 5,0 m,
g = 3,0 m.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5. ĆWICZENIA
5.1. Podstawowe
wiadomości
o
pomiarach
geodezyjnych;
przyrządy pomiarowe
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wytycz punkty pośrednie na prostej poznanymi metodami.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania ćwiczenia; przypomnieć zasady BHP podczas pomiarów; wskazać
miejsce wykonywania ćwiczenia; wydać sprzęt i materiały. Nauczyciel koordynuje pracę 4–5
osobowych grup. Przewidywany czas trwania ćwiczenia 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych sposób postępowania przy tyczeniu pośrednich
punktów na prostej,
2)
pobrać z magazynu geodezyjnego sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia,
3)
wybrać w terenie odcinek ok. 150–200 m i zamarkować jego końce palikami
lub trzpieniami,
4)
wykonać tyczenie punktów pośrednich,
5)
sporządzić szkice i sprawozdanie z wykonanych czynności.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie pomiarowe,
−
metoda tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
trzpienie lub paliki, młotek do wbijania,
−
komplet tyczek, komplet szpilek, stojaki do tyczek, szkicownik,
−
poradnik dla ucznia,
−
formularze do szkiców, ołówek,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie pomiarowe
−
metoda tekstu przewodniego
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Ćwiczenie 2
Pomierz długości odcinków poznanymi metodami.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania ćwiczenia; przypomnieć zasady BHP podczas pomiarów; wskazać
miejsce wykonywania ćwiczenia; wydać sprzęt i materiały. Nauczyciel koordynuje pracę 4–5
osobowych grup. Przewidywany czas trwania ćwiczenia 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych sposób postępowania przy pomiarach długości,
2)
pobrać z magazynu geodezyjnego sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia,
3)
wybrać w terenie odcinki ok. 150–200 m i zamarkować ich końce palikami
lub trzpieniami,
4)
wykonać tyczenie punktów pośrednich,
5)
wykonać pomiar odcinków,
6)
zapisać wyniki pomiaru na szkicach i w dziennikach pomiarowych.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ć
wiczenie pomiarowe,
−
metoda tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
trzpienie lub paliki, młotek do wbijania,
−
taśma lub ruletka komplet tyczek, komplet szpilek, stojaki do tyczek, dynamometr,
−
formularze do szkiców, dziennik pomiaru długości, ołówek,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.2. Pomiary sytuacyjne
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj pomiar pojedynczego kąta ze znanego stanowiska – będącego wierzchołkiem
mierzonego kąta, do dwóch widocznych punktów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem potrzebnej literatury.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych sposób postępowania przy pomiarze kątów
poziomych,
2)
pobrać z magazynu geodezyjnego sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia,
3)
udać się na wskazane przez instruktora zastabilizowane stanowisko,
4)
wykonać czynności przygotowawcze,
5)
wykonać pomiar kąta w dwóch połoŜeniach lunety,
6)
zapisać obserwacje kątowe w dzienniku pomiarowym,
7)
sporządzić szkice i sprawozdanie z wykonanych czynności.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie pomiarowe,
−
metoda tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
trzpień lub palik drewniany,
−
teodolit, statyw, szkicownik, sygnały (2 tyczki, 2 stojaki do tyczek),
−
dziennik pomiaru kątów poziomych, formularz szkiców, ołówek,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 2
Wykonaj pomiar budynku szkoły metodą biegunową na załoŜoną przez siebie niezaleŜną
osnowę geodezyjną w kształcie trójkąta.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem potrzebnej literatury.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych sposób postępowania przy pomiarze szczegółów
sytuacyjnych metodą biegunową,
2)
zapoznać się z systemem odczytowym instrumentu do pomiaru metodą biegunową,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
3)
pobrać z magazynu geodezyjnego sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia,
4)
wyznaczyć w terenie trójkąt który będzie stanowił osnowę pomiarową,
5)
wykonać czynności przygotowawcze do pomiaru,
6)
wykonać pomiar naroŜy budynku metodą biegunową,
7)
zapisać obserwacje kątowe i liniowe w dzienniku pomiarowym,
8)
sporządzić szkice i sprawozdanie z wykonanych czynności,
9)
opracować kameralnie wyniki pomiaru,
10)
sporządzić fragment mapy w lokalnym układzie współrzędnych z naniesioną osnową
i budynkiem,
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie pomiarowe,
−
metoda tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
trzpienie lub palik drewniany,
−
instrument BRT, statyw, szkicownik, sygnały (2 tyczki),
−
dziennik pomiaru szczegółów sytuacyjnych, formularz szkiców, ołówek,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Pomiary wysokościowe
5.3.3. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj pomiar róŜnicy wysokości pomiędzy blisko połoŜonymi względem siebie
punktami (z jednego stanowiska – ćwiczenie moŜna wykonać w terenie lub na korytarzu
szkolnym).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem potrzebnej literatury.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych sposób postępowania przy pomiarach
niwelacyjnych,
2)
pobrać z magazynu geodezyjnego sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia,
3)
udać się na wskazane przez instruktora miejsce wykonania ćwiczenia,
4)
wykonać czynności przygotowawcze,
5)
wykonać pomiar róŜnicy wysokości (ze wzruszeniem statywu),
6)
zapisać obserwacje w dzienniku pomiarowym,
7)
wykonać obliczenia sporządzić sprawozdanie z wykonanych czynności.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie pomiarowe.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
dwa stałe punkty oddalone od siebie o ok. 30 m lub 2 Ŝabki niwelacyjne,
−
niwelator ze statywem,
−
2 łaty niwelacyjne,
−
dziennik niwelacyjny ołówek,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 2
Wyznacz linię jednostajnego spadku o pochyleniu +1% na odcinku 20 m – co 5 m
(ćwiczenie moŜna wykonać w terenie lub na korytarzu szkolnym).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem potrzebnej literatury.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych sposób postępowania przy pomiarach
niwelacyjnych,
2)
pobrać z magazynu geodezyjnego sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia,
3)
udać się na wskazane przez instruktora miejsce wykonania ćwiczenia,
4)
wykonać czynności przygotowawcze,
5)
wykonać odczyt z łaty ustawionej na punkcie o znanej wysokości,
6)
wykonać obliczenia projektowanych odczytów i zapisać je,
7)
wykonać pomiar róŜnicy wysokości na poszczególnych punktach,
8)
sprawdzić poprawność wykonanych pomiarów,
9)
zapisać obserwacje w dzienniku pomiarowym,
10)
wykonać szkic i sporządzić sprawozdanie z wykonanych czynności.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie pomiarowe.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
niwelator ze statywem,
−
2 łaty niwelacyjne,
−
dziennik niwelacyjny, ołówek,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4. Metody obliczania powierzchni
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na wyrysie z mapy zasadniczej oblicz powierzchnię zaznaczonych obiektów
powierzchniowych stosując metodę: analityczną, graficzną, mechaniczną i kombinowaną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem potrzebnej literatury.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych sposób postępowania przy obliczeniach
powierzchni,
2)
pobrać z magazynu geodezyjnego sprzęt potrzebny do wykonania ćwiczenia,
3)
pobrać od nauczyciela wyrys z mapy zasadniczej,
4)
wykonać pomiar graficzny elementów niezbędnych do obliczeń powierzchni,
5)
wykonać obliczenia,
6)
przeprowadzić kontrolę wykonanych obliczeń,
7)
dokonać wyrównania obliczonych powierzchni.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie obliczeniowe,
−
metoda tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
fragment mapy zasadniczej,
−
podziałka transwersalna,
−
planimetr biegunowy,
−
przybory kreślarskie, kalkulator,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 2
Oblicz metodą analityczną powierzchnie działek w kształcie trapezu i prostokąta
o podanych współrzędnych, na podstawie wszystkich znanych ci wzorów geometrii
elementarnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem potrzebnej literatury.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych sposób postępowania przy obliczeniach
powierzchni metodą analityczną,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
2)
odszukać w tablicach matematycznych wszystkie moŜliwe wzory na obliczenie pól
trapezu i prostokąta,
3)
przygotować kalkulator, papier i przybory do pisania,
4)
wykonać obliczenia podstawowe,
5)
przeprowadzić kontrolę i wyrównanie obliczeń,
6)
wykonać opracowanie dokonanych obliczeń.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie obliczeniowe,
−
metoda tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
wykaz współrzędnych,
−
przybory piśmiennicze, kalkulator,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.5. Mapy górnicze
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Odczytaj treść dołączonych fragmentów map górniczych:
a)
mapy podstawowej.
b)
mapy pokładowej.
Zinterpretuj dołączone fragmenty map górniczych: mapę podstawową i mapę pokładową.
Zwróć uwagę na:
−
nazwę pokładu,
−
numer arkusza mapy,
−
wskaŜ arkusz na sekcji podziałowej,
−
wskaŜ najniŜsze i najwyŜsze koty wysokości,
−
wymień rodzaje chodników,
−
wskaŜ rodzaj eksploatacji,
−
scharakteryzuj uskoki przy ścianie1 mapy pokładowej,
−
kiedy wskazane na mapach ściany były eksploatowane?
−
na mapie pokładowej spróbuj zaprojektować nad chodnikiem badawczym 3 ścianę
ekspolatacyjną 2.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych informacje związane z odczytywaniem treści
map górniczych,
2)
przygotować instrukcje zawierające znaki umowne na mapach górniczych,
3)
dokonać analizy i interpretacji treści wskazanego fragmentu mapy,
4)
opisać swoje wnioski,
5)
wykonać sprawozdania z przeprowadzonej analizy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
metoda projektów,
–
ć
wiczenia z analiz mapowych.
WyposaŜenia stanowiska pracy:
−
wykaz znaków umownych stosowanych na mapach górniczych,
−
przykładowe wyrysy z mapy pokładowej i mapy podstawowej,
−
papier i przybory do pisania,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
5.6. Geodezyjne metody pomiaru deformacji. Zasady wyznaczania
filarów ochronnych i oporowych
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na powierzchni terenu załoŜono linię pomiarową o stałej długości między punktami.
Mając dane wysokości punktów z pomiaru przeprowadzonego przed i po eksploatacji oblicz:
−
przyrost obniŜeń terenu ∆w [mm]
−
przyrost nachyleń terenu ∆ T
x
[mm/m]
−
współczynnik eksploatacji a
oraz sporządź wykres obniŜeń ∆w i nachyleń ∆ T
x
terenu.
H = 130,0 m
g = 2,0 m
l = 20,0 m
wysokości
pkt
Przed
eksploatacją
Po
eksploatacji
∆
w
[mm]
T
x
przed
eksploatacją
[mm/m]
T
x
po
eksploatacji
[mm/m]
∆
T
x
[mm/m]
1
244,941
243,642
2
244,920
243,623
3
244,810
243,530
4
244,965
243,474
5
244,436
243,366
6
244,505
243,701
7
244,700
244,204
8
244,855
244,625
9
244,900
244,821
10
244,990
244,970
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
uzupełnić wg poznanych wzorów tabelę pomiarową : obliczyć ∆w, T
x
przed i po
eksploatacji, ∆T
x,
2)
zachować proponowane jednostki obliczeniowe: ∆w [mm], T
x
przed i po eksploatacji
[mm/m], ∆T
x
[mm/m],
3)
wykonać wykres obniŜeń terenu
−
oś pionowa ∆w, skala 1:10,
−
oś pozioma punkty pomiarowe, odległości skala 1:1000,
4)
wykonać wykres obniŜeń terenu
−
oś pionowa ∆ T
x,
skala 10:1,
−
oś pozioma punkty pomiarowe, odległości skala 1:1000,
5)
opisać pismem technicznym wykresy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
6)
zapisać wnioski wynikające z wykresów i obliczeń.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
metoda projektów.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
kalkulator,
−
ołówek, długopis,
−
linijka, ekierka, krzywiki,
−
papier milimetrowy,
−
literatura jak w punkcie 7 poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie pomiarów
geodezyjnych”
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−−−−
zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, są poziomu podstawowego,
−−−−
zadania 3, 11, 16, 20, 21 są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. a, 5. a, 6. a, 7. c, 8. a, 9. a, 10. b, 11. c,
12. c, 13. b, 14. d, 15. d, 16. d, 17. a, 18. c, 19. a, 20. d, 21. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Dobrać właściwy przyrząd
B
P
c
2
Określić związki geodezji z innymi naukami
B
P
b
3
Dostosować instrumenty do rodzaju zadania
B
PP
a
4
Określić metody pomiaru osnów geodezyjnych
B
P
a
5
RozróŜnić wzory na zasięg wpływów górniczych
A
P
a
6
Zastosować metody pomiarowe w górnictwie
A
P
a
7
Określić oznaczenia na mapach górniczych
B
P
c
8
Odczytać treść przykładowej mapy górniczej
C
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
9
Określić metody tyczenia prostych
B
P
a
10 RozróŜnić jednostki obliczania powierzchni
B
P
b
11 Zidentyfikować wielkości mierzone w terenie
C
PP
c
12
Określić teoretyczne podstawy pomiarów
geodezyjnych
B
P
c
13 Określić oznaczenia na mapie górniczej
B
P
b
14 RozróŜnić wpływy deformacji na powierzchnię
B
P
d
15 Określić do czego słuŜy węgielnica
A
P
d
16 Zanalizować dobór sprzętu do pomiaru
C
PP
d
17 Określić przeznaczenie sprzętu geodezyjnego
A
P
a
18 Określić rodzaje taśm górniczych
A
P
c
19
Określić zasady dokładności w obliczaniu
powierzchni
B
P
a
20
Zanalizować dokładność metod obliczeń
powierzchni
C
PP
d
21 RozróŜnić elementy budowy teodolitu
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 21 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem
poprawnego wyniku.
7.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9.
Na rozwiązanie testu masz 30 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadań testowych,
−−−−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Pomiar odległości metodą bezpośrednią moŜna wykonać
a)
dalmierzem optycznym.
b)
dalmierzem elektromagnetycznym.
c)
taśmą.
d)
odpowiednią konstrukcją geometryczną.
2.
Teoria geodezji powiązana jest ściśle z takimi naukami jak matematyką i
a)
chemią, astronomią.
b)
fizyką, astronomią.
c)
geografią, astronomią.
d)
biologią, astronomią.
3.
Dobierz zestaw instrumentów i przyrządów pomiarowych potrzebnych do wykonania
wcięcia kątowego w przód
a)
teodolit, statyw, przymiar wstęgowy, tyczki.
b)
teodolit, statyw, tarcze na statywach.
c)
niwelator, statyw, Ŝabki, łaty.
d)
niwelator, węgielnica, statyw.
4.
Metoda poligonowa jest formą
a)
zakładania osnowy geodezyjnej.
b)
pomiaru szczegółów sytuacyjnych.
c)
obliczania powierzchni.
d)
opracowania wyników pomiarów.
5. Który ze wzorów określa zasięg wpływów górniczych
a)
β
tg
H
r
=
.
b)
β
tg
H
r
⋅
=
.
c)
β
ctg
H
r
=
d)
β
ctg
H
r
⋅
=
.
6. Z pomiarów niwelacyjnych oblicza się
a)
obniŜenie.
b)
przemieszczenie.
c)
odkształcenie.
d)
obniŜenie i odkształcenie.
7. Filar ochronny wyznaczany jest przez
a)
punkt.
b)
punkty.
c)
proste.
d)
krzywe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
8. W pokładzie eksploatacyjnym wybranym do września 1976 roku stosowano
a)
zawał stropu.
b)
podsadzkę hydrauliczną.
c)
podsadzkę pneumatyczną.
d)
podsadzkę utwardzoną.
9. Na rysunku przedstawiono tyczenie punktów pośrednich na prostej metodą
a)
wstecz.
b)
w przód.
c)
kombinowaną.
d)
ze środka.
10.
Jeden hektar to
a)
100 000 m
2
.
b)
10 000 m
2
.
c)
1 000 m
2
.
d)
100 m
2
.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
11.
Geodeta mierzy w terenie kąty oraz
a)
objętości, róŜnice wysokości.
b)
powierzchnie, róŜnice wysokości.
c)
długości, róŜnice wysokości.
d)
gęstości, róŜnice wysokości.
12.
Jaką powierzchnię odniesienia przyjmuje się dla małych obszarów
a)
kuli.
b)
elipsoidy.
c)
płaszczyzny.
d)
geoidy.
13.
Zlikwidowane wyrobisko zaznacza się
a)
jedną linią czerwoną.
b)
dwoma liniami czerwonymi przecinającymi się.
c)
jedną linią czarną.
d)
dwoma liniami czarnymi przecinającymi się.
14. Do badania wpływów podziemnej eksploatacji górniczej na powierzchnię terenu nie
zalicza się
a)
deformacji ciągłych.
b)
deformacji nieciągłych.
c)
wstrząsów.
d)
hałasu.
15.
Węgielnica to przyrząd do wyznaczenia
a)
róŜnic wysokości.
b)
kątów pionowych.
c)
azymutów.
d)
kątów prostych.
16.
JeŜeli końce odcinka leŜą na dwóch brzegach rzeki to długość tego odcinka pomierzysz
a)
taśmą.
b)
ruletką.
c)
łatą mierniczą.
d)
dalmierzem elektromagnetycznym.
17.
Do sygnalizacji punktów terenowych wykorzystuje się
a)
tyczki.
b)
statywy.
c)
stojaki.
d)
sznurek.
18.
Do pomiaru odległości w górnictwie podziemnym uŜywa się taśm o długości
a)
100 m.
b)
75 m.
c)
50 m.
d)
20 m.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
19.
Obliczoną powierzchnię podaje się z dokładnością do
a)
metra kwadratowego.
b)
hektara.
c)
ara.
d)
w zaleŜności od celu obliczeń.
20.
Najdokładniejszą metodą obliczeń powierzchni jest metoda
a)
kombinowana.
b)
mechaniczna.
c)
automatyczna.
d)
analityczna.
21.
NajwaŜniejsze części teodolitu to
a)
krąg pionowy, libella alidadowa, luneta.
b)
spodarka, limbus, alidada.
c)
statyw, luneta, limbus.
d)
libella, luneta, śruby zaciskowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko................................................................................................
Wykonywanie pomiarów geodezyjnych
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
21.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie pomiarów
geodezyjnych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−−−−
zadania 2, 4, 6, 7, 8, 9,10, 11,16, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,
−−−−
zadania 1, 3, 5,12, 13, 14, 15, 17, są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 6 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. b, 5. b, 6. b, 7. a, 8. b, 9. b, 10. c, 11. b,
12. c, 13. d, 14. d, 15. a, 16. b, 17. a, 18. b, 19. d, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Dobrać właściwy przyrząd
C
PP
c
2
Określić związki geodezji z innymi naukami
B
P
a
3
Dostosować instrumenty do rodzaju zadania
C
PP
d
4
Określić metody pomiaru osnów geodezyjnych
B
P
b
5
RozróŜnić wzory na zasięg wpływów
górniczych
C
PP
b
6
Dobrać metody pomiarowe w górnictwie
A
P
b
7
Określić oznaczenia na mapach górniczych
B
P
a
8
Odczytać treść przykładowej mapy górniczej
A
P
b
9
Określić metody tyczenia prostych
A
P
b
10 RozróŜnić jednostki obliczania powierzchni
A
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
11 Zidentyfikować wielkości mierzone w terenie
B
P
b
12
Określić teoretyczne podstawy pomiarów
geodezyjnych
C
PP
d
13 Określić oznaczenia na mapie górniczej
C
PP
d
14 RozróŜnić wpływy deformacji na powierzchnię
C
PP
d
15 Określić, do czego słuŜy węgielnica
C
PP
a
16 Zanalizować dobór sprzętu do pomiaru
B
P
b
17 Określić przeznaczenie sprzętu geodezyjnego
C
PP
a
18 Określić rodzaje taśm górniczych
A
P
b
19
Określić zasady dokładności w obliczaniu
powierzchni
B
P
d
20
Zanalizować dokładność metod obliczeń
powierzchni
B
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem
poprawnego wyniku.
7.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9.
Na rozwiązanie testu masz 30 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadań testowych,
−−−−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Narzędzia niezbędne do wykonania niwelacji geometrycznej to:
a)
teodolit, tyczki, szpilki.
b)
tachimetr, łaty tachimetryczne.
c)
niwelator, łaty niwelacyjne, Ŝabki.
d)
dalmierz, łaty, Ŝabki.
2.
Na szkicu szyb ma wysokość zręby
a)
326,25 m.
b)
35,60 m.
c)
361,85 m.
d)
290,65 m.
3.
PoniŜszy symbol oznacza grubość
a)
grubość wybranej skały płonej.
b)
grubość nie wybranej skały płonej.
c)
grubość wybranej warstwy złoŜa.
d)
grubość nie wybranej warstwy złoŜa.
4.
W podziemnych zakładach górniczych mapy podstawowe aktualizuje się co
a)
miesiąc.
b)
trzy miesiące.
c)
sześć miesięcy.
d)
jeden rok.
5.
Ś
redni błąd wyznaczenia punktu osnowy na mapach podstawowych liczony względem
siatki współrzędnych wynosi
a)
±0,1 mm.
b)
±0,2 mm.
c)
± 0,5 mm.
d)
± 0,3 mm.
6.
Jeden grad to
a)
10 centygradów.
b)
100 centygradów.
c)
1000 centygradów.
d)
10000 centygradów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
7.
Efekt zgrania trzech tyczek w jednej linii (pokazany na rysunku) to
a)
koincydencja.
b)
bisekcja.
c)
pionowanie.
d)
ujednolicenie.
8.
Do elementów deformacji ciągłych nie naleŜy
a)
obniŜenie.
b)
tąpnięcie.
c)
krzywizna.
d)
nachylenie terenu.
9.
Jeden stopień podziału kątowego to
a)
60”.
b)
360”.
c)
600”.
d)
3600”.
10.
Do elementów deformacji nieciągłych naleŜy
a)
zawodnienie górotworu.
b)
drganie górotworu.
c)
osuwisko.
d)
odkształcenie.
11.
Symbol w
max
oznacza
a)
maksymalne odkształcenie terenu.
b)
maksymalne obniŜenie terenu.
c)
wzniesienie.
d)
wysokość wyrobiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
12.
Który z rysunków przedstawia kątowe wcięcie w przód?
a)
b)
c)
d)
13. Wysokościowe połoŜenie punktu A przed poprowadzeniem eksploatacji w pokładzie 408
wynosiło 267,230 m. 6 miesięcy po rozpoczęciu eksploatacji wysokość tego punktu
wyniosła 266,980 m. Ile wynosi obniŜenie terenu w tym punkcie?
a)
0,250 m.
b)
0,250 mm.
c)
250 cm.
d)
250 mm.
14. Długość linii pomiarowej L = 20,00 m, ∆L = 18 cm. Ile wynosi odkształcenie ε?
a)
18 cm.
b)
18 mm.
c)
9 cm.
d)
9 mm.
15. Jeśli średnia grubość pokładu wynosi 2,3 m, a teren obniŜył się o 1824 mm,
współczynnik osiadania wynosi:
a)
0,8.
b)
0,8 m.
c)
1,2.
d)
1,2 m.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
16. Linia obserwacyjna musi być dowiązana
a)
jednostronnie.
b)
dwustronnie.
c)
trójstronnie.
d)
nie musi być nawiązana.
17. Pomiar zerowy obejmuje
a)
niwelację precyzyjną, pomiary długości, pomiary kątów.
b)
niwelację trygonometryczną, pomiar długości, pomiar kątów.
c)
tylko niwelację precyzyjną.
d)
tylko pomiar kątów.
18. Filar ochronny terenu to część
a)
budynku kopalnianego.
b)
obszaru górniczego, w którym są zabronione wszelkie roboty górnicze.
c)
obszaru górniczego, gdzie nie występują zagroŜenia.
d)
obszaru górniczego, w którym bezpiecznie moŜna wykonywać eksploatację.
19.
Do pomiaru powierzchni na mapie metodą graficzną słuŜy
a)
teodolit.
b)
niwelator.
c)
planimetr.
d)
węgielnica.
20.
Metoda biegunowa pomiaru polega na pomiarze
a)
miar bieŜących i domiarów.
b)
kątów i długości.
c)
przewyŜszeń.
d)
współrzędnych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko................................................................................................
Wykonywanie pomiarów geodezyjnych
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
42
7. LITERATURA
1.
Bała M.: Projekt wpływów eksploatacji górniczej na powierzchnię i górotwór –
Politechnika Śl.
2.
Jagielski A.: Przewodnik do ćwiczeń z Geodezji I, Stabil, Kraków 2004
3.
Kozubski F.: Miernictwo górnicze, Wyd. Śląsk, Katowice 1972
4.
Milewski M.: Geodezja Górnicza część I, AGH Kraków 1988
5.
Poczobutt-Odlanicki M., Wędzony J.T.: Geodezja Ogólna i Górnicza, AGH
Kraków,1981
6.
Pricop M., Zając B. „Szkody górnicze w infrastrukturze kolejowej” – referat; konferencja
naukowa, Wisła 2002
7.
Sokoła-Szewioła V.: Przewodnik do ćwiczeń z rysunku geodezyjnego; Wydawnictwo
Politechniki Śl; Gliwice 1994
8.
Instrukcja No_3 „Wyznaczanie filarów ochronnych dla obiektów na powierzchni
szybów”
9.
PN–70/G–09004
10.
ustawa „Prawo geologiczne i górnicze” z dn. 4.02.1994 r.
11.
www.geoforum.pl
Czasopisma:
−
Geodeta
−
Przegląd geodezyjny
−
Nowa Edukacja Zawodowa
−
Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php
Literatura metodyczna
1.
Drętkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2.
Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000