background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Honorata Życka   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wytwarzanie amoniaku, kwasu azotowego(V) i nawozów 
azotowych  311[31].Z5.04  
     

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Halina Bielecka 
dr Jacek Górski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Urbanowicz 
 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Bożena Zając 
 
 
Korekta: 

 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[31].Z5.04 
„Wytwarzanie  amoniaku,  kwasu  azotowego(V)  i  nawozów  azotowych”  zawartej  
w modułowym programie nauczania dla zawodu technik technologii chemicznej. 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

                    

 

1. Wprowadzenie 
2. Wymagania wstępne  
3. Cele kształcenia 
4. Przykładowe scenariusze zajęć  
5. Ćwiczenia 

4.1  5.1. Produkcja amoniaku 

   5.1.1. Ćwiczenia 
5.2. Produkcja kwasu azotowego(V) 
   5.2.1. Ćwiczenia 
5.3. Produkcja nawozów azotowych(V) 
   5.3.1. Ćwiczenia 
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 
7. Literatura
 

 
 

3
5
6
7

       13

      13

13
15
15
18
18
20
35

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

          

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii chemicznej. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne były prowadzone różnymi  metodami  ze  szczególnym 
uwzględnieniem: 

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów, 

  pokazu z objaśnieniem, 

  wycieczek dydaktycznych, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych oraz testem typu próba 
pracy”. 
W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

311[31].Z5 

Technologia wytwarzania 

półproduktów i produktów 

nieorganicznych 

311[31].Z5.01 

Wytwarzanie siarki 

odzyskiwanej 

z siarkowodoru 

311[31].Z5.04 

Wytwarzanie  

amoniaku, kwasu 

azotowego(V) 

i nawozów 
azotowych 

311[31].Z5.05 

Wytwarzanie 

sody 

kalcynowanej 

311[31].Z5.02 

Wytwarzanie kwasu 

siarkowego(VI) 

z siarki 

311[31].Z5.03 

Wytwarzanie kwasu 

fosforowego(V) 

oraz nawozów 

fosforowych  

i wieloskładnikowych 

Schemat układu jednostek modułowych 

311[31].Z5.06 

Wytwarzanie  

chloru 

i wodorotlenku 

sodu metodą 

elektrolizy 

przeponowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

      

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Wytwarzanie amoniaku, kwasu 

azotowego(V) i nawozów azotowych” uczeń powinien umieć: 

  korzystać z różnych źródeł informacji, np. katalogi handlowe, opisy technologiczne, itp., 

  czytać schematy procesów technologicznych, 

  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

  nazwać związki chemiczne na podstawie ich wzoru sumarycznego, 

  pisać równania reakcji chemicznych, 

  wykonywać proste obliczenia oparte na równaniach reakcji, 

  interpretować przebieg reakcji odwracalnych, 

  stosować regułę przekory, 

  stosować prawo działania mas, 

  określać zasady technologiczne, 

  rozróżniać rodzaje zniszczeń korozyjnych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

          

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zinterpretować  schemat  ideowy  wytwarzania  związków  azotowych:  NH

3

,  HNO

3

nawozów azotowych, 

 

scharakteryzować  etapy  wytwarzania  i  oczyszczania  surowego  gazu  syntezowego  
do produkcji amoniaku, 

 

określić zależność wydajności reakcji syntezy amoniaku od temperatury i ciśnienia, 

 

określić sposób przygotowania katalizatora syntezy amoniaku, 

 

scharakteryzować pracę radialnego reaktora do utleniania amoniaku, 

 

wyjaśnić  przebieg  produkcji  amoniaku  w  oparciu  o  uproszczony  schemat  instalacji 
przemysłowej, 

 

określić metody odzyskiwania energii w wytwórniach amoniaku, 

 

określić  znaczenie  amoniaku  i  kwasu  azotowego(V)  jako  półproduktów  w  produkcji 
saletry amonowej i mocznika, 

 

przedstawić sekwencję zasadniczych reakcji przebiegających w aparatach wytwórni kwasu 
azotowego(V), 

 

ocenić  wpływ  temperatury  i  czasu  zetknięcia  reagentów  na  stopień  utlenienia  amoniaku  
na katalizatorze platynowo-rodowym,  

 

uzasadnić  wybór  temperatury  i  szybkości  objętościowej  w  procesie  utleniania  amoniaku  
z zastosowaniem umiaru technologicznego,  

 

określić  przebieg  produkcji  HNO

3

  w  oparciu  o  uproszczony  schemat  instalacji 

przemysłowej,  

 

uzasadnić  korzyści  z wyboru podwyższonego, ale różnego ciśnienia w węzłach utleniania 
NH

3

  i absorpcji NO

2

 

scharakteryzować zasady bhp obowiązujące w wytwórniach NH

3

 i HNO

3

 

ocenić  zagrożenia  wybuchowym  rozkładem  saletry  amonowej  podczas  procesu 
wytwarzania, magazynowania i użytkowania 

 

zinterpretować  uproszczony  schemat  wytwarzania  saletry  amonowej  oraz  zatężania  
jej roztworów i granulacji, 

 

wyjaśnić chemizm wytwarzania mocznika z ciekłego NH

3

 

podać przykłady zastosowania mocznika, 

 

zastosować  zasady  bhp,  ochrony  ppoż.  oraz  ochrony  środowiska  obowiązujące  
na stanowiskach prac, 

 

sporządzić prosty bilans materiałowy.  

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1                    

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   Technik technologii chemicznej 311[31] 
Moduł:       Technologia wytwarzania półproduktów i produktów nieorganicznych 311[31].Z5 
Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie  amoniaku,  kwasu  azotowego(V)  i  nawozów 
azotowych  311[31].Z5.04 

 

Temat:  Analiza  zagrożeń  środowiska  w  wyniku  procesów  prowadzonych  podczas 

wytwarzania kwasu azotowego(V). 

Cel  ogólny:  scharakteryzować  zasady  ochrony  środowiska  i  bhp  w  zakładzie 

wytwarzającym kwas azotowy(V). 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

analizować  schemat  wytwarzania  kwasu  azotowego(V)  pod  kątem  powstawania 
odpadów produkcyjnych, 

– 

rozpoznać 

związki 

chemiczne 

szkodliwe 

dla 

środowiska, 

powstające  

w procesie technologicznym kwasu azotowego(V), 

– 

podać sposób ograniczenia ich emisji do środowiska, 

– 

określić wtórne zanieczyszczenia środowiska, 

– 

scharakteryzować  zasady  bhp  obowiązujące  pracownika  zakładu  wytwarzającego 
kwas azotowy(V), 

– 

podać  sposób  postępowania  przy  udzielaniu  pierwszej  pomocy  poszkodowanemu  w 
związku z istniejącymi zagrożeniami. 

Metody nauczania – uczenia się:  

  metoda tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  grupowa, jednolita 

 

Czas: 45 minut. 
Środki dydaktyczne: 
– 

rysunek 9 z materiału nauczania (4.2.1), 

– 

literatura do jednostki modułowej 311[31].Z5.04, 

– 

Karta  charakterystyki  substancji  niebezpiecznej  i  preparatu  niebezpiecznego: 
amoniaku, kwasu azotowego(V) 50%, tlenków azotu. 

 

Przebieg zajęć: 

Zadanie dla ucznia 

Przeprowadź  analizę  zagrożeń  środowiska  w  wyniku  procesów  prowadzonych  podczas 

wytwarzania kwasu azotowego(V). 

FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  zajęć,  zaznajomienie  uczniów  

z pracą metodą tekstu przewodniego. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 

1.  Czy potrafisz dokonać analizy schematu wytwarzania kwasu azotowego(V)? 
2.  W jaki sposób ustalisz, że dany związek chemiczny jest szkodliwy dla środowiska? 
3.  Czy potrafisz zastosować odpowiednie zasady bhp? 

PLANOWANIE 

1.  Dokonaj analizy schematu wytwarzania kwasu azotowego(V) i ustal substraty, produkt 

główny i produkty uboczne procesu. 

2.  Wymień, które z nich stanowią zagrożenie dla środowiska. 
3.  Zaplanuj  kolejne  czynności,  jakie  podejmiesz w celu  ustalenia  działań  ograniczających 

wpływ  zanieczyszczeń  pierwotnych  i  wtórnych  na  środowisko  otaczające  zakład 
wytwarzający kwas azotowy(V). 

4.  Uwzględnij zasady bhp dla pracownika ww. zakładu. 
5.  Ustal formę sprawozdania z wykonanego ćwiczenia. 

UZGODNIENIE 

1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
3.  Ustal wspólnie z nauczycielem kryteria oceniania zadania. 

WYKONANIE 

1.  Dokonaj  analizy  dostępnych  źródeł  informacji  pod  kątem  zagrożeń,  jakie  stwarza  dla 

środowiska produkcja kwasu azotowego(V). 

2.  Wymień  i  scharakteryzuj  potencjalne  zagrożenia,  jakie  stwarza  dla  środowiska  oraz 

pracownika proces wytwarzania kwasu azotowego(V). 

3.  Zaproponuj sposób ograniczenia emisji szkodliwych związków do środowiska. 
4.  Wymień  wtórne  zanieczyszczenia  środowiska,  jakie  mogą  powstać  z  uwolnionych 

przez zakłady produkujące kwas azotowy(V). 

5.  Opisz  sposób  postępowania  przy  udzielaniu  pierwszej  pomocy  poszkodowanemu  

w przypadku wystąpienia wypadku. 

6.  Zaproponuj rozwiązania pozwalające zminimalizować zagrożenia dla środowiska.  
7.  Sporządź  sprawozdanie  z  wykonanego  ćwiczenia,  nie  zapominając  o  podaniu 

wniosków. 

SPRAWDZANIE 

1.  Sprawdzenie przygotowanych sprawozdań. 

ANALIZA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe, ważne umiejętności 
zostały 

wykształcone, 

jakie 

wystąpiły 

nieprawidłowości 

jak 

ich 

unikać  

w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA

 

Zakończenie zajęć 

Praca domowa 

Odszukaj  w  dostępnych  źródłach  informacji,  jakie  działania  w  celu  ochrony  środowiska 

podejmują Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

– 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2                    

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   Technik technologii chemicznej 311[31] 
Moduł:      Technologia wytwarzania półproduktów i produktów nieorganicznych 311[31].Z5 
Jednostka modułowa: Wytwarzanie amoniaku, kwasu azotowego(V) i nawozów azotowych 

311[31].Z5.04 

 

Temat:  Obserwacja  obsługi  aparatów  instalacji  produkcyjnych  przemysłu 

azotowego. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  charakteryzowania  pracy  urządzeń,  etapów 

wytwarzania produktów i zasad bhp zakładów azotowych. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

podać zasady bhp obowiązujące na terenie zakładów azotowych, 

– 

ocenić zagrożenia pojawiające się w czasie pracy zakładów azotowych, 

– 

scharakteryzować pracę wybranych urządzeń zakładów azotowych, 

– 

scharakteryzować etapy produkcji wybranych produktów przemysłu azotowego, 

– 

wymienić  produkty  odpadowe  i  uboczne  pochodzące  z  zakładów  przemysłu 
azotowego, 

– 

scharakteryzować  sposoby  zagospodarowania  i  utylizacji  wybranych  produktów 
odpadowych i ubocznych z zakładów azotowych. 

Metody nauczania – uczenia się:  

  wycieczka dydaktyczna, 

  metoda tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  grupowa, jednolita. 

 

Czas: 180 minut. 
Środki dydaktyczne: 
– 

karta obserwacji, 

– 

instrukcja dla ucznia, 

– 

Karty charakterystyki produktów zakładów azotowych. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Czynności organizacyjne. Podział zespołu uczniowskiego na zespoły trzyosobowe. 
2.  Zapoznanie z celami zajęć. 
3.  Wydanie kart obserwacji i instrukcji. 
4.  Wprowadzenie na teren zakładu. 
5.  Zapoznanie z przepisami bhp na terenie zakładu. 
6.  Wycieczka  po  terenie  zakładu.  Zapoznanie  z  surowcami  i  produktami  wytwarzanymi 

na terenie  zakładu.  Zapoznanie  z  technologią produkcji  zakładów azotowych. Obserwacja 
pracy urządzeń i obsługi. 

7.  Podsumowanie zajęć. Sprawdzenie wypełnienia kart obserwacji. 
8.  Omówienie zasad wykonania sprawozdania 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Zakończenie zajęć 

Praca domowa 

 

Na podstawie wypełnionej karty obserwacji przygotuj sprawozdanie z wycieczki. 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  sprawdzenie przygotowanych sprawozdań. 

 

Załączniki do scenariusza: 

Załącznik 1:  

 INSTRUKCJA DLA UCZNIA

 

 

W  czasie  wycieczki  po  zakładzie  przemysłu  azotowego  należy  wykonać  następujące 

zadania: 
1)  zapoznanie  się  z  obowiązującymi  na  terenie  zakładu  przepisami  bhp  i  stosowanie  się 

do nich, 

2)  zebranie informacji o surowcach wykorzystywanych w procesie produkcyjnym, 
3)  zebranie informacji o produktach końcowych procesu, 
4)  zebranie informacji o urządzeniach stosowanych w procesie produkcji, 
5)  zebranie informacji o zagrożeniach związanych z procesem produkcji, 
6)  zebranie 

informacji 

odpadach 

procesu 

produkcyjnego 

sposobach 

ich zagospodarowania, 

7)  narysowanie schematu blokowego obserwowanego procesu produkcyjnego.  

 

Ponadto  w  domu,  na  podstawie  wypełnionej  w  czasie  wycieczki  karty  obserwacji, 

powinniście przygotować sprawozdanie zgodnie z zasadami podanymi przez nauczyciela. 

 

W wykonaniu zadań opisanych w instrukcji pomoże Ci karta obserwacji, z którą należy się 

dokładnie 

zapoznać 

przed 

rozpoczęciem 

wycieczki. 

przypadku 

problemów 

ze zrozumieniem  informacji  zapisanych  w  instrukcji  lub  karcie  obserwacji  poproś  o  pomoc 
nauczyciela. 

 

 
Załącznik 2: 

KARTA OBSERWACJI 

I. Osoby prowadzące obserwacje: 
....................................... 
...................................... 
...................................... 
 
II. Przepisy bhp obowiązujące w czasie zwiedzania zakładu 
 
1.  Wymień zakazy obowiązujące na terenie zakładu produkcyjnego 

   

   

   

   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

2.  Wymień nakazy (bhp) obowiązujące na terenie zakładu produkcyjnego   

   

   

   

   

   

 
III. Surowce wykorzystywane w procesie produkcji 

Lp. 

Nazwa surowca 

Wzór 

chemiczny 

Zużycie 

surowca 

Sposób 

wprowadzania 

surowca 

Zagrożenia związane 

z użyciem surowca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
IV. Produkty końcowe  

Lp. 

Nazwa 

Właściwości 

Zastosowanie 

Zagrożenia związane 

z użyciem produktu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Urządzenia i procesy w ciągu technologicznym 

Lp. 

Nazwa 

urządzenia 

Nazwa procesu 

technologicznego 

Warunki 

prowadzenia procesu 

Zagrożenia związane 

z prowadzonym procesem 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

VI. Odpady i produkty uboczne powstające w zakładzie 

Lp. 

Nazwa produktu 

odpadowego/ubocznego 

Miejsce powstawania         

(w ciągu technologicznym) 

Sposób 

zagospodarowania/utylizacji 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VII. Miejsce na schemat blokowy  
Poszczególne  elementy  schematu  rysuj  zgodnie  z  kolejnością  zachodzących  procesów, 
uwzględnij również wszystkie wykorzystywane w procesie surowce i powstające produkty.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.    ĆWICZENIA

                

 

 

5.1.  Produkcja amoniaku 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokonaj analizy instrukcji obsługi reaktora do syntezy amoniaku.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

Analizę  instrukcji  obsługi  można  przeprowadzić,  w  zależności  od  potrzeb,  dla  innego 

urządzenia  biorącego  udział  w  procesie  produkcji  amoniaku.  Instrukcje  obsługi  urządzeń  
i aparatów znajdują się na każdym stanowisku pracy w zakładzie przemysłowym.

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia,  a  także  sposób  zaprezentowania  wyników  pracy.  Powinien 
również zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  uważnie przeczytać instrukcję obsługi reaktora do syntezy amoniaku, 
2)  wypisać kolejne etapy obsługi urządzenia, 
3)  napisać cel wykonywanej czynności przy kolejnych etapach obsługi urządzenia, 
4)  podkreślić  czynności  o  szczególnie  istotnym  znaczeniu  dla  prawidłowego  przebiegu 

procesu, 

5)  wypisać zagrożenia związane z obsługą aparatu, 
6)  uzupełnić tabelę: 
 
Etapy obsługi 
urządzenia 

Cel wykonanej 
czynności 

Uwagi – porady 
techniczne  
i technologiczne 

Uwagi 
(specjalne 
przepisy bhp) 

 

 

 

 
 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

metoda tekstu przewodniego, 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

instrukcja obsługi reaktora do syntezy amoniaku. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaprojektuj sposób prowadzenia ruchu w wytwórni amoniaku. 

 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia,  a  także  sposób  zaprezentowania  wyników  pracy.  Powinien 
również zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem dotyczącym wytwarzania amoniaku (4.1.1), 
2)  określić, od jakich parametrów zależy wydajność procesu, 
3)  scharakteryzować te parametry, 
4)  wymienić, jakie czynniki mogą wpłynąć na zmianę poszczególnych parametrów, 
5)  zaproponować,  jakie  działania  należy  podjąć,  jeżeli  poszczególne  parametry  procesu 

ulegną zmianie, 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego, 
 

Środki dydaktyczne: 

  materiał nauczania (4.1.1), 

  literatura do jednostki 311[31].Z5.04. 

 

Ćwiczenie 3 

Zanalizuj  schemat  obiegu  kołowego  gazów  podczas  wytwarzania  amoniaku.  Określ 

korzyści wynikające z zastosowania obiegu gazów. 
 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  a  także  sposób  zaprezentowania  wyników  pracy.  Powinien 
również zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem dotyczącym wytwarzania amoniaku (4.1.1), 
2)  określić zawartość amoniaku w gazach poreakcyjnych, 
3)  uzasadnić potrzebę zastosowania obiegu kołowego w procesie wytwarzania amoniaku, 
4)  zapoznać się z rysunkiem 5 (materiał nauczania punkt 4.1.1), 
5)  wyjaśnić,  na  podstawie  schematu  zasadę  działania  obiegu  kołowego  gazów  w  wytwórni 

amoniaku, 

6)  wymienić korzyści wynikające z zastosowania obiegu kołowego, 
7)  opisać zasady technologiczne realizowane w obiegu kołowym, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  metoda projektów, 
 

Środki dydaktyczne:

 

  schemat otrzymywania amoniaku w obiegu kołowym, 

  materiał nauczania (4.1.1), 

  literatura dla jednostki 311[31].Z5.04. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.2.  Produkcja kwasu azotowego(V) 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.2.1. Ćwiczenia    

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sporządź  bilans  materiałowy  procesu  utleniania  amoniaku  w  odniesieniu  do  masy 

amoniaku  potrzebnej  do  wyprodukowania  1000  kg  100%  kwasu  azotowego(V).  Obliczenia 
należy przeprowadzić, przyjmując następujące dane wyjściowe: 

  zawartość  amoniaku  w  mieszaninie  amoniakalno-powietrznej  wynosi  10,5% obj., z czego 

97% utlenia się do tlenku azotu(II), a pozostałe 3% do azotu, 

  powstały tlenek azotu(II) przereagowuje na kwas azotowy z wydajnością procesu – 98%. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia,  a  także  sposób  zaprezentowania  wyników  pracy.  Powinien 
również zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

Szczególny  nacisk  należy  położyć  na  zasady  wykonywania  bilansów  materiałowych. 

Nauczyciel powinien również omówić sposób prezentacji wyników obliczeń. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  obliczyć teoretyczną masę NH

3

 potrzebną do wyprodukowania 1000 kg 100% HNO

3

,  

2)  obliczyć  rzeczywistą  masę  NH

3

  potrzebną  do  wyprodukowania  1000  kg  100%  HNO

3

uwzględniając wydajność procesu, 

3)  ustalić  objętość  mieszaniny  amoniakalno-powietrznej  zawierającej  potrzebną  ilość 

amoniaku do wyprodukowania 1000 kg 100% HNO

3

4)  obliczyć masę tlenku azotu(II) otrzymanego w wyniku utlenienia amoniaku, 
5)  obliczyć masę azotu otrzymanego w wyniku utlenienia amoniaku, 
6)  obliczyć masę pary wodnej wytworzonej w reakcji utlenienia amoniaku, 
7)  obliczyć masę nieprzereagowanego tlenu, 
8)  obliczyć masę azotu w gazach odlotowych, 
9)  sporządzić zestawienie bilansowe. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenia obliczeniowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

   układ okresowy pierwiastków, 

  przykładowe zestawienie bilansowe, 

  kalkulator, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jednym z etapów procesu otrzymywania kwasu azotowego(V) z amoniaku jest utlenianie 

kontaktowe  amoniaku  w  reaktorze.  Ustal  optymalny  skład  mieszaniny  amoniaku  
z  powietrzem,  uwzględniając  wydajność  tego  etapu  produkcji  i  zagrożenia  wynikające  
z właściwości wybuchowych mieszaniny, w oparciu o załączone wykresy fizykochemiczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

 
 

 

 
 

 

Rys. 11. A – zależność wydajności NO od stosunku stężenia O

2

 : NH

3

 w mieszaninie, 

B – zawartość NH

3

 w powietrzu, powodująca niebezpieczeństwo wybuchu mieszaniny [4]

 

 
 
Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia,  a  także  sposób  zaprezentowania  wyników  pracy.  Powinien 
również zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  napisać równanie reakcji utleniania amoniaku tlenem do NO, 
2)  odczytać  z  wykresu  (rys.  11  A)  stosunek  tlenu  do  amoniaku,  jeżeli  wydajność  procesu 

otrzymywania NO wynosi od 90–100%, 

3)  obliczyć,  jaki  musi  być  stosunek  powietrza  z  amoniakiem,  aby  wartości  stosunku stężenia 

tlenu  i  amoniaku  w  mieszaninie  reakcyjnej  ustalone  na  podstawie  wykresu  zostały 
zachowane (do obliczeń przyjmij zawartość tlenu w powietrzu 21%), 

4)  odczytać  z    wykresu  zawartość  amoniaku  w  powietrzu,  powodującą  niebezpieczeństwo 

wybuchu mieszaniny, 

5)  ocenić,  czy  ustalony  skład  mieszaniny  reakcyjnej  amoniaku  w  powietrzu  w  procesie 

utleniania do NO jest bezpieczny i nie grozi wybuchem, 

6)  ustalić, jakie czynniki zwiększają granice wybuchowości mieszaniny, 
7)  ustalić, jakie czynniki powodują zmniejszenie granicy wybuchowości mieszaniny, 
8)  porównać otrzymane wyniki z danymi zawartymi w materiale nauczania (4.2), 
9)  dokonać oceny poprawności wykonanych obliczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego. 

 
Środki dydaktyczne: 

  kalkulator, 

  wykresy fizykochemiczne zamieszczone w treści ćwiczenia, 

  podstawy fizykochemiczne produkcji kwasu azotowego(V) (materiał nauczania 4.2.), 

  przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeprowadź  analizę  zagrożeń  środowiska  w  wyniku  procesów  prowadzonych  podczas 

wytwarzania kwasu azotowego(V). 
 

Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia,  a  także  sposób  zaprezentowania  wyników  pracy.  Powinien 
również zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem nauczania punkt 4.2.1, 
2)  zapisać wzory i nazwać tlenki azotu znajdujące się w gazach odlotowych wytwórni kwasu 

azotowego(V), 

3)  zaproponować  sposób  usunięcia  ich  z  gazów  odlotowych,  napisać  równania  reakcji 

ilustrujące te procesy, 

4)  ustalić,  jakie  wartości  NDS  (Największe  Dopuszczalne  Stężenie)  są  dopuszczalne  dla 

środowiska, 

5)  wymienić,  jakie  zagrożenia  dla  środowiska  wynikają  z  przekroczenia  NDS  dla  tlenków 

azotu, 

6)  określić,  jakie  inne  związki  chemiczne  szkodliwe  dla  środowiska  mogą  powstać  

z uwolnionych do otoczenia tlenków azotu, napisać odpowiednie równania reakcji, 

7)  przewidzieć, jakie reagenty procesu wytwarzania kwasu azotowego(V) mogą powodować 

zagrożenia dla pracowników wytwórni, 

8)  zaproponować środki ochrony osobistej dla pracowników wytwórni kwasu azotowego(V) 

w związku z istniejącymi zagrożeniami, 

9)  opisać  po  zapoznaniu  się  z  Kartą  charakterystyki  substancji  niebezpiecznej  i  preparatu 

niebezpiecznego 

sposoby 

postępowania 

przy 

udzielaniu 

pierwszej 

pomocy 

poszkodowanym  
w związku z istniejącymi zagrożeniami, 

10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne:

 

–  materiał nauczania (4.2.1), 
–  literatura do jednostki 311[31].Z5.04, 
–  Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego dla: amoniaku, 

kwasu azotowego(V) 50%, tlenków azotu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.3.  Produkcja nawozów azotowych 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.3.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obserwacja pracy sterowni zakładów azotowych. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
W  celu  przeprowadzania poniższego ćwiczenia, konieczne jest zorganizowanie wycieczki 

na  teren  zakładów  azotowych,  najlepiej  o  pełnym  zakresie  produkcji  produktów  azotowych 
(amoniak, kwas azotowy(V), nawozy).

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zapoznać  uczniów 

z przepisami bhp obowiązującymi na terenie zakładu przemysłowego. Powinien omówić zakres 
i  technikę  wykonania  ćwiczenia  ze  szczególnym  uwzględnieniem  sposobu  wypełnienia  karty 
obserwacji  i  sposobu  przygotowania  sprawozdania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  konieczność 
zadawania pytań oprowadzającemu grupę personelowi zakładu w celu uzyskania potrzebnych, 
do  wykonania  ćwiczenia,  informacji.  Przed  wejściem  na  teren  zakładu,  nauczyciel  powinien 
również rozdać uczniom instrukcje i karty obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z obowiązującymi na terenie zakładu przepisami bhp i stosować się do nich, 
2)  pobrać  od  nauczyciela  instrukcję  i  kartę  obserwacji,  która  pomoże  Ci  w  zbieraniu 

informacji, 

3)  zebrać informacje o zasadach pracy sterowni, 
4)  zebrać informacje o obowiązkach pracowników sterowni, 
5)  zebrać informacje o monitorowanych w sterowni procesach produkcyjnych, 
6)  narysować uproszczony schemat blokowy monitorowanej wytwórni,  
7)  na  podstawie  wypełnionego  arkusza  obserwacji  przygotować  sprawozdanie  zgodnie 

z zasadami podanymi przez nauczyciela. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  wycieczka dydaktyczna, 
–  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

  karta obserwacji, 

  instrukcja dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obserwacja obsługi aparatów instalacji produkcyjnych przemysłu azotowego. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
W  celu  przeprowadzania  poniższego  ćwiczenia  konieczne  jest  zorganizowanie wycieczki 

na  teren  zakładów  azotowych,  najlepiej  o  pełnym  zakresie  produkcji  produktów  azotowych 
(amoniak, kwas azotowy(V), nawozy).

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  zapoznać  uczniów 

z przepisami bhp obowiązującymi na terenie zakładu przemysłowego. Powinien omówić zakres 
i  technikę  wykonania  ćwiczenia  ze  szczególnym  uwzględnieniem  sposobu  wypełnienia  karty 
obserwacji  i  sposobu  przygotowania  sprawozdania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  konieczność 
zadawania pytań oprowadzającemu grupę personelowi zakładu w celu uzyskania potrzebnych, 
do  wykonania  ćwiczenia,  informacji.  Przed  wejściem  na  teren  zakładu,  nauczyciel  powinien 
również rozdać uczniom instrukcje i karty obserwacji.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z obowiązującymi na terenie zakładu przepisami bhp i stosować się do nich, 
2)  pobrać od nauczyciela instrukcję i kartę obserwacji, 
3)  zebrać informacje o wykorzystywanych w procesie produkcyjnym surowcach, 
4)  zebrać informacje o produktach końcowych procesu, 
5)  zebrać informacje o urządzeniach stosowanych w procesie produkcji, 
6)  zebrać informacje o zagrożeniach związanych z procesem produkcji, 
7)  zebrać  informacje  o  odpadach  z  procesu  produkcyjnego  i  sposobach  ich 

zagospodarowania, 

8)  narysować schemat blokowy obserwowanego procesu produkcyjnego,  
9)  na  podstawie  wypełnionego  arkusza  obserwacji  przygotować  sprawozdanie  zgodnie 

z zasadami podanymi przez nauczyciela 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  wycieczka dydaktyczna, 
–  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

  karta obserwacji, 

  instrukcja dla ucznia, 

  karty charakterystyki produktów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Wytwarzanie amoniaku, kwasu 

azotowego(V) i nawozów azotowych” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 4, 5, 9, 11, 13, 15, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 3, 6, 7, 8, 10, 12, 14, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:   1. b, 2. c, 3. a, 4. d, 5. b, 6.c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. c, 11. b, 
12. b, 13. c, 14. a, 15. d, 16. c, 17. d, 18. a, 19. c, 20. c   

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować przygotowanie 
surowca do syntezy amoniaku 

Określić skład gazu syntezowego 
stosowanego do syntezy amoniaku 

Scharakteryzować zależność 
wydajności syntezy amoniaku do 
ciśnienia i temperatury 

PP 

Określić wpływ czynników 
zewnętrznych na proces korozji 
wodorowej 

Określać sposób przygotowania 
katalizatora/kontaktu do syntezy 
amoniaku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować trucizny kontaktu w 
reaktorze radialnym do otrzymywania 
amoniaku 

PP 

Ocenić, które parametry mają wpływ na 
stopień utlenienia amoniaku 

PP 

Scharakteryzować, zawartość amoniaku 
w powietrzu, powodującą wybuch 

PP 

Określić, które z niebezpiecznych 
substancji stosowanych w zakładach 
wytwarzających kwas azotowy(V) 
stanowią zagrożenie dla środowiska  

10  Sporządzać prosty bilans materiałowy 

PP 

11 

Rozróżniać reakcje zachodzące  
w wytwórni kwasu azotowego(V) 

12 

Scharakteryzować przebieg produkcji 
HNO

3

w oparciu o uproszczony 

schemat instalacji przemysłowej 

PP 

13  Określić skład saletry amonowej 

14 

Przedstawić chemizm produkcji 
mocznika 

PP 

15 

Podać przykłady zastosowania 
mocznika 

16 

Zinterpretować uproszczony schemat 
wytwarzania saletry amonowej 

17 

Dobrać surowce do produkcji saletry 
amonowej jako nawozu 

18 

Scharakteryzować zasady ochrony 
ppoż. w zakładzie produkcji saletry 
amonowej 

19 

Scharakteryzować zasady ochrony 
środowiska w zakładach nawozów 
azotowych 

PP 

20 

Zinterpretować schemat wytwarzania 
związków azotowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Przebieg testowania                 

 
INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA    

 

 

 

 

 

 

  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

1.  Omów cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
2.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
3.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
4.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
5.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

6.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

7.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
10. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

11. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
12. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  wielokrotnego  wyboru  o  różnym  stopniu  trudności.  W  każdym 

zadaniu tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.  

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci sprawiało  trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

  Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

     

 

1.  Gaz syntezowy używany do produkcji amoniaku musi być oczyszczony z: 

a)  związków siarki, 
b)  związków siarki, CO i CO

2

c)  związków siarki i CO, 
d)  CO i CO

2

2.  Skład procentowy gazu syntezowego używanego do produkcji amoniaku to: 

a)  75% N

i 25% H

2

b)  50% N

i 50% H

2

c)  25% N

i 75% H

2

d)  65% N

i 35% H

2

3.  Aby zwiększyć wydajność reakcji 

N

2

 + 3H

2

        2 NH

3

         ΔH

0

 = -92,4 kJ/mol 

 

należy układ: 
a)  ochłodzić i zwiększyć ciśnienie, 
b)  ogrzać i zwiększyć ciśnienie, 
c)  ochłodzić i zmniejszyć ciśnienie, 
d)  ogrzać i zmniejszyć ciśnienie. 

4.  Korozja  wodorowa  polegająca  na  przenikaniu  wodoru  do  sieci  krystalicznej,  tworzeniu 

metanu i pękaniu metalu: 
a)  nasila się – tylko ze wzrostem temperatury, 
b)  nasila się – tylko z obniżeniem ciśnienia, 
c)  nasila się – ze wzrostem ciśnienia i temperatury 
d)  nie zależy od ciśnienia i temperatury. 

5.  Najlepszym kontaktem w syntezie amoniaku jest: 

a)  żelazo aktywowane dodatkiem Al

2

O

3

b)  żelazo aktywowane tlenkami glinu i potasu, 
c)  stop platyny i rodu, 
d)  żelazo i platyna. 

6.  Do zatrucia kontaktu w syntezie amoniaku może dojść na skutek obecności: 

a)  siarki i węglowodorów w tym metanu, 
b)  siarki, metanu i wody, 
c)  węglowodorów z wyjątkiem metanu, 
d)  siarki, węglowodorów (z wyjątkiem metanu) i wody. 

7.  Na wydajność procesu utleniania amoniaku na katalizatorze platynowo-rodowym wpływa: 

a)  tylko temperatura siatki Pt–Rh, 
b)  tylko czas zetknięcia gazu z kontaktem, 
c)  tylko zawartość amoniaku w mieszaninie, 
d)  wszystkie wymienione parametry. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

 
8.  Do wybuchu mieszaniny amoniaku z powietrzem nad wodnym roztworem amoniaku może 

dojść, jeżeli zawartość amoniaku w temperaturze 30ºC w mieszaninie wynosi: 

 

 

a)  11%, 
b)  18%, 
c)  28%, 
d)  16%. 

9.  Która/które  z  substancji  stanowią  największy  problem  ekologiczny  dla  zakładów 

wytwarzających kwas azotowy(V): 
a)  tlenki azotu, 
b)  amoniak, 
c)  kwas azotowy(V), 
d)  kwas siarkowy(VI). 

10. Podczas syntezy amoniaku wg równania 

N

2

 + 3H

2

       2 NH

3

 

otrzymano  140  t  amoniaku  w  ciągu  doby.  Ile  azotu  zużyto  w  procesie  jeżeli  wydajność 
procesu wynosiła 98%: 
a)  105 ton, 
b)  107 ton, 
c)  36 ton, 
d)  143 tony. 

11. W procesach technologicznych wytwórni kwasu azotowego(V) nie zachodzi reakcja:  

a)  3NO

2

 + H

2

O         2HNO

3

 + NO, 

b)  NH

4

NO

3

 → NH

3

 + HNO

3

c)  2NO + O

2

        2NO

2

d)  4NH

3

 + 5O

2

 → 4NO + 6H

2

O. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

 
12. Zgodnie  z  poniższym  schematem  produkcja  kwasu  azotowego(V)  przebiega  

w następującej kolejności procesów jednostkowych: 
a)  utlenianie amoniaku, absorpcja NO

2

, utlenianie NO do NO

2

, chłodzenie, 

b)  utlenianie amoniaku, chłodzenie, utlenianie NO do NO

2

, absorpcja NO

2

c)  chłodzenie, utlenianie amoniaku, utlenianie NO do NO

2

, absorpcja NO

2

d)  utlenianie amoniaku, chłodzenie, absorpcja NO

2

, utlenianie NO do NO

2

 

Rys. 9. Schemat produkcji kwasu azotowego(V) [2] 

1a–1d – sprężarki, 2 – reaktor, 3 – wymiennik ciepła, 4 – chłodnica wodna, 5 – oddzielacz,  

6 – kolumna dotleniająca, 7 – kolumna absorpcyjna, 8 – kolumna bieląca 

 
13. W celu zmniejszenia właściwości wybuchowych saletry w procesie produkcji dodaje się 

do niej: 
a)  pył węglowy, 
b)  mocznik, 
c)  węglan wapnia, 
d)  sole miedzi. 

 

14. Reakcją  niepożądaną w procesie produkcji mocznika jest: 

a)  2NH

2

−CO−NH

2

        NH

2

−CO−NH−CO−NH

2

 + NH

3

b)  2NH

3

  + CO

2

  → NH

2

−CO−NH

2

 +  H

2

O, 

c)  2NH

3

  +   CO

2

         NH

2

−CO−ONH

4

d)  NH

2

−CO−ONH

4

→ NH

2

−CO−NH

2

 +  H

2

O. 

15. Mocznika nie wykorzystuje się w produkcji:.  

a)  środków chwastobójczych, 
b)  melaminy, 
c)  dodatków do pasz, 
d)  superfosfatów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

 
16. Zgodnie z poniższym schematem do granulacji mechanicznej saletry amonowej 

wykorzystuje się: 
a)  zawrót i NH

3

b)  surowce stałe i roztwór NH

3

c)  surowce stałe i roztwór NH

4

NO

3

d)  roztwór NH

4

NO

3

 i HNO

3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
17. Do produkcji saletry amonowej jako nawozu używa się: 

a)  ciekłego NH

3

 i gazowego CO

2

b)  gazowego NH

3

 i 96% HNO

3

c)  ciekłego NH

3

 i 56% HNO

3

d)  gazowego NH

3

 i 56% HNO

3

18. W miejscu produkcji i magazynowania saletry amonowej nie wolno pracować z otwartym 

ogniem, ponieważ: 
a)  saletra amonowa jest utleniaczem i podtrzymuje palenie innych materiałów, 
b)  saletra amonowa jest łatwo palna, 
c)  ogień powoduje, że saletra amonowa zmniejsza wilgotność i zbryla się, 
d)  powoduje to wysychanie powietrza, a saletra amonowa powinna być przechowywana 

w środowisku wilgotnym. 

19. Wody odpadowe z produkcji saletry amonowej nie są w Polsce: 

a)  wykorzystywane jako ciecz absorpcyjna przy produkcji kwasu  azotowego,   
b)  poddawane wymianie jonowej, a odzyskane w ten sposób związki azotu 

wykorzystywane do produkcji saletry, 

c)  poddawane odwróconej osmozie, a odzyskane w ten sposób związki azotu  

wykorzystywane do produkcji amoniaku, 

d)  wykorzystywane jako surowiec do produkcji nawozów płynnych głównie RSM. 

granulowana saletra amonowa 

neutralizacja 

odparowanie 

granulacja 

mechaniczna 

frakcjonowanie 

kruszenie 

NH

3

 

HNO

3

 

podziarno 

nadziarno 

(1) 

(2) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

 
20. Zgodnie z poniższym schematem do produkcji roztworów azotowych jako nawozów 

używa się: 
a)  HNO

3

, NH

3

, dolomit, 

b)  HNO

3

, mocznik, NH

3

c)  NH

3

, mocznik, saletra amonowa, 

d)  NH

4

NO

3

, dolomit, amoniak. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

biomasa 

woda 

powietrze 

gaz ziemny 

gaz rafineryjny 

nafta 

węgiel 

wytwórnia 

amoniaku 

amoniak techniczny 

amoniak nawozowy 

NH

3

 + CO

2

 

wytwórnia 

mocznika 

wytwórnia roztworów 

azotowych 

wytwórnia 

nitrofosfatów 

nitrofosfaty 

NP 

wytwórnia kwasu 

azotowego(V) 

HNO

wytwórnia azotanu 

amonowego z 

wypełniaczem 

wytwórnia saletry 

amonowej 

techniczny kwas 

azotowy 

powietrze 

NH

3

 

HNO

saletra 

amonowa 

roztwór 

NH

4

NO

dolomit 

NH

3

 

saletrzak 

roztwór 

NH

4

NO

3

 

NH

3

 

RMA 

RSM 

RSA 

roztwory 
azotowe 

techniczny mocznik 

mocznik nawozowy 

CO(HN

2

)

wytwórnia ciekłego 

CO

CO

2

 -

p

roduk

ubo

cz

ny

 p

roduk

cji 

am

on

ia

ku

 

CO

2

 

NH

techniczny CO

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wytwarzanie amoniaku, kwasu azotowego(V) i nawozów azotowych

  

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem   

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Zadanie praktyczne wysoko symulowane 

Proponowany test sumujący jest przeznaczony do przeprowadzenia po zakończonym procesie 
kształcenia w jednostce modułowej „Wytwarzanie amoniaku, kwasu azotowego(V) i nawozów 
azotowych”.  Test  ma  charakter  próby  pracy  i  pozwala  na  ocenę  umiejętności  uczniów  w 
zakresie, posługiwania się schematem aparatu, interpretowania wykresów fizykochemicznych i 
wzorów  matematycznych,  dobierania  parametrów  procesu,  obliczania  wydajności, 
scharakteryzowania wpływu różnych czynników na wydajność procesu technologicznego. 
Test  ma  charakter  sprawdzający,  tzn.  ukierunkowany  jest  na  porównanie  wyników  
z założonymi w programie celami kształcenia.  
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Czas trwania testu 60 minut. 
2.  Należy przygotować indywidualne stanowisko pracy dla każdego ucznia. 
3.  Zapewnić dostęp do literatury potrzebnej do wykonania zadania. 
4.  Omówić z uczniami przebieg testu praktycznego. 
5.  Podczas przeprowadzenia testu nauczyciel pełni rolę obserwatora. 

Uczeń może maksymalnie otrzymać 21 punktów. 
 
Test uczeń zaliczy, jeśli uzyska 9 punktów,  
aby otrzymać ocenę dostateczną, powinien uzyskać 11–14  punktów, 
na ocenę dobrą, powinien uzyskać 15–18 punktów, 
na ocenę bardzo dobrą, powinien uzyskać 19–21 punktów wykonując wszystkie zadania. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Możesz  korzystać  z  dołączonego  materiału  do  zadania  (załącznik),  tablic 

matematycznych, kalkulatora. 

3.  Obliczając  wydajność  aparatu  do  syntezy  amoniaku,  przyjmij  następujące  dane 

techniczne i ruchowe: 

  wysokość reaktora – 14 m, 

 

średnica wewnętrzna reaktora – 850 mm, 

  zawartość inertów w gazach obiegowych – 7%, 

  wkraplanie amoniaku w temperaturze – 5ºC, 

  szybkość objętościowa gazu – 25000 h

-1

  ciśnienie – 300 atm, 

  współczynnik wykorzystania wewnętrznej przestrzeni reaktora – 35%. 

4.  Zanim  przystąpisz  do  wykonania  zadania,  zaplanuj  pracę.  Pomoże  Ci  w  tym  

KARTA PRACY. 

5.  Odpowiedzi wpisuj w wyznaczonych miejscach KARTY. 
6.  Pracuj samodzielnie. 
7.  Po zakończeniu zadania oddaj nauczycielowi KARTĘ PRACY. 
8.  Na wykonanie zadania masz 45 minut. 

Powodzenia 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Treść zadania

 

„Scharakteryzuj budowę i pracę reaktora radialnego do syntezy amoniaku” 

 
Działanie Twoje powinno przebiegać w trzech etapach: 
ETAP I – faza przygotowawcza: 

  zapoznaj się z dołączoną dokumentacją do zadnia, 

  zapoznaj się ze schematem reaktora radialnego do syntezy amoniaku, 

  zinterpretuj wzór na obliczanie wydajności reaktora radialnego, 

  odczytaj potrzebne dane z wykresów do obliczenia wydajności reaktora. 

ETAP II – faza realizacyjna: 

  opisz pracę reaktora radialnego do syntezy amoniaku, 

  scharakteryzuj  budowę  reaktora  radialnego,  pamiętając,  że  jest  to  aparat  pracujący  pod 

zwiększonym ciśnieniem, 

  oblicz wydajność reaktora, 

  oceń,  jak  na  wydajność  aparatu  wpłynie  wzrost  objętości  masy kontaktowej oraz zużycie 

katalizatora. 

 
ETAP III – faza oceniająca: 

  zinterpretuj uzyskane wyniki. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Załącznik

 

 

 

Schemat reaktora radialnego do syntezy amoniaku [4] 
1 – kosz z kontaktem, 2 – zewnętrzny płaszcz ciśnieniowy, 4 – dolna warstwa kontaktu,  
5 – rura wymiennika ciepła  
 
Wydajność aparatu do syntezy amoniaku oblicza się ze wzoru: [4] 
 

G = 

(

1

1

2

100

771

,

0

)

C

C

C

v

V

+

 

 
gdzie: 
G – wydajność aparatu, kg/h, 

V – szybkość objętościowa gazu, 

h

m

m

3

3

v – objętość masy kontaktowej, m

3

C

1

 – zawartość amoniaku w mieszaninie azotowo-wodorowej przy wejściu do aparatu, %, 

C

2

 – zawartość amoniaku przy wyjściu z aparatu, %, 

0,771 – gęstość amoniaku, kg/m

3

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

Dane do obliczeń odczytasz z wykresów: [4] 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

Karta pracy 

 

 

Nazwa i adres szkoły 

 

Nazwisko i imię ucznia 

 

Data  

Uzyskana 

suma 

punktów 

 

 

 

 

 

Zadanie  

Odpowiedź 

 

Opisz pracę reaktora radialnego  

do syntezy amoniaku 

 

 

Cechy materiału, 
z jakiego jest 
wykonany (trzy cechy 

 

Kształt 
Budowa ścianek 
aparatu 
Sposób łączenia 
elementów 

 
Opisz budowę 

aparatu  
do syntezy 
amoniaku 

 

Zasady bhp  
podczas obsługi 
aparatu 

 

Ustalenie wzoru na 
objętość walca  
Obliczenie objętości 
masy kontaktowej  
w reaktorze 
Odczytanie wartości 
C

1

, C

2

, z wykresów 

Wykonaj  
obliczenia 
dotyczące 
wydajności 
reaktora 

Obliczenie 
wydajności reaktora 

 

Zmniejszenie 
aktywności 
katalizatora 

 
Wnioski 
dotyczące 
aktywności 
reaktora 
 

Zwiększenie masy 
kontaktowej 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

Proponowana ocena zadania 

Lp. 

 

Czynności 

Maksymalna 

liczba punktów 

możliwa do 

uzyskania 

Uzyskana 

liczba 

punktów 

Opisanie pracy reaktora radialnego  
do syntezy amoniaku na podstawie schematu 

 

podanie trzech cech 
materiału, z jakiego jest 
wykonany 
 

 

określenie kształtu 
 
określenie sposobu 
wykończenia ścianek aparatu 
 
podanie sposobu łączenia 
elementów 
 

 

 

Opisanie 
budowy aparatu  
do syntezy 
amoniaku 

 

podanie zasad bhp  
w przypadku usuwania 
zauważonych nieszczelności 
 

 

ustalenie wzoru na objętość 
walca 
 

 

obliczenie objętości masy 
kontaktowej w reaktorze 
 

 

odczytanie wartości C

1

, C

2

,  

z wykresów 
 

 

Obliczenie 
dotyczące 
wydajności 
reaktora 

obliczenie wydajności 
reaktora 
 

 

określenie, jak wpłynie 
zmniejszenie aktywności 
katalizatora na aktywność 
reaktora 
 

 

 
Ocena 
dotyczące 
aktywności 
reaktora 
 

określenie, jak wpłynie na 
aktywność reaktora 
zwiększenie masy 
kontaktowej 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

7.

 

LITERATURA

               

  

 

1.  Bortel E., Koneczny H.: Zarys technologii chemicznej. PWN, Warszawa 1992 
2.  Molenda J.: Chemia techniczna. WNT, Warszawa 1985  
3.  Molenda J.: Technologia chemiczna. WSiP, Warszawa 1996 
4.  Muchlenow  I.,  Kuzniecow  D.  i  inni:  Ogólna  technologia  chemiczna.  WNT,  Warszawa 

1974 

5.  Najlepsze  Dostępne  Techniki  (BAT).  Wytyczne  dla  Branży  Chemicznej  w  Polsce. 

Przemysł  Wielkotonażowych  Chemikaliów  Nieorganicznych,  Amoniaku,  Kwasów 
i Nawozów Sztucznych. Wersja II. Ministerstwo Środowiska, Warszawa 2005 

6.  www.hse.gov.uk/pubns/indg230.pdf- The Health and Safety Executive UK