background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Marek Olsza

 

 
 
 
 
 
 

Rozpoznawanie  podstawowych  materiałów  stosowanych  
do budowy rurociągów 713[04].B1.03 

 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Igor Lange 
dr inż. Krzysztof Presz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr  inż. Marek Olsza 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Janusz Górny 

 
 
 

 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  713[04].B1.03 

Rozpoznawanie  podstawowych  materiałów stosowanych  do  budowy  rurociągów  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu monter systemów rurociągowych. 
 

 
 

 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS  TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

13 

5.1. Właściwości materiałów stosowanych do budowy systemów rurociągowych 

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2. Metale i ich stopy 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Materiały niemetalowe 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4. Materiały do izolacji, konserwacji i zabezpieczenia systemów rurociągowych 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 

7. Literatura 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć 

dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter systemów rurociągowych 713[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności  i  wiedzy,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już 
opanowane,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje w czasie zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycję  ćwiczeń  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-uczenia 
oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  podrozdziałach  Poradnika  dla  ucznia  pt.  Materiał  nauczania  treści  kształcenia  zostały 

omówione  w  sposób  ogólny.  Podany  zasób  wiadomości    różnych  zagadnień  powinien  być 
wystarczający  dla  każdego  przyszłego  montera  systemów  rurociągowych.  Szczegółowe 
wiadomości uczeń będzie poznawał na zajęciach.  

Nauczyciel  powinien  być  pomocny  uczniowi  przy  doborze  treści  nauczania,  wskazując 

zagadnienia,  zarówno  te  szczególnie  ważne,  jak  i  pomocnicze  –  potrzebne  w  wykonywaniu 
czynności, określonych zawodem montera systemów rurociągowych. 

Pomocne  w  prowadzeniu  zajęć  mogą  okazać  się  zestawy  pytań  zamieszczonych  

w  Poradniku  dla  ucznia,  w  podrozdziałach  pt.  Pytania  sprawdzające,  z  których  uczeń  może 
wykorzystać w dwojaki sposób, a mianowicie może: 

− 

zapoznać  się  z  pytaniami  przed  przystąpieniem  do  pracy  z  podrozdziałem  Materiał 
nauczania  –  poznając  w  ten  sposób  wymagania  wynikające  z  potrzeb  zawodu,  a  po  
opanowaniu  wskazanych  treści  odpowiedzieć  na  zadane  pytania,  by  sprawdzić  stan  swojej 
gotowości do wykonywania ćwiczeń, 

− 

zapoznać  się  z  pytaniami  i  odpowiedzieć  na  nie  po  pracy  z  podrozdziałem  Materiał 
nauczania – sprawdzając w ten sposób stan swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń. 

W  Poradniku  dla  ucznia  podano  po kilka propozycji ćwiczeń do każdej grupy materiałowej, 

sformułowanych  w  różny  sposób.  Te  same  ćwiczenia  zamieszczone  zostały  w  Poradniku  dla 
nauczyciela.  

Nauczyciel  może  zlecić  wykonanie  wszystkich  ćwiczeń  lub  wybierać  określone  ćwiczenia  

i przeprowadzić je: 

− 

zgodnie z podanymi wskazówkami, 

− 

na stanowisku wyposażonym w podane środki dydaktyczne . 

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  ma  możliwość  sprawdzenia  poziomu  swoich 

postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów. Według tego 
samego zestawu pytań, nauczyciel dokonuje oceny wiedzy i umiejętności ucznia. 

Uczeń powinien w tym celu samodzielnie: 

− 

przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi, 

− 

zakreślić odpowiedź, wstawiając X w miejscu Tak lub Nie. 

Podobne  czynności  wykonuje  nauczyciel,  obserwując  zachowania  ucznia,  sprawdza  jego 

umiejętności  i  wiedzę  zawodową.  Po  dokonaniu  przeglądu  zakreślonych  odpowiedzi,  określa 
pytania,  na  które  uczeń  nie  potrafił  odpowiedzieć  prawidłowo.  Zakreślenia  pod  zapisem  NIE 
wskazują  luki  w  wiedzy  ucznia,  informują  również,  jakich  treści  jeszcze  dobrze  nie  poznał. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Oznacza to, że uczeń musi opanować niektóre treści materiału.  
Poznanie  przez  ucznia  określonej  wiedzy  z  zakresu  rozpoznawania  podstawowych 

materiałów  używanych  do  montażu  rurociągów    będzie  stanowiło  dla  nauczyciela  podstawę 
przeprowadzenia 

sprawdzianu 

poziomu 

opanowania 

wiadomości 

ukształtowanych 

umiejętności.  W  tym  celu  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonymi  w  rozdziale 
6 zestawem zadań testowych.  

W tym rozdziale podano również: 

− 

klucz odpowiedzi,  

− 

instrukcję  dla  nauczyciela,  w  której  omówiono  czynności  nauczyciela  podczas 
przeprowadzania sprawdzianu, 

− 

instrukcję  dla  ucznia,  w  której  omówiono  czynności  ucznia  podczas  przeprowadzania 
sprawdzianu, 

− 

przykładową  kartę  odpowiedzi,  w  której,  w  odpowiednich  miejscach  uczeń  wpisuje 
odpowiedzi na pytania. 

W  procesie  sprawdzania  i  oceniania  poziomu  osiągnięć  uczniów  można  stosować 

sprawdziany  ustne  i  pisemne,  obserwację  czynności  ucznia  podczas  realizacji  zadań,  testów 
sprawdzających z zadaniami praktycznymi. 

Zaleca  się  prowadzenie  badań  diagnostycznych,  kontroli  bieżącej  i  końcowej.  W  ocenie 

końcowej,  która  jest  prowadzona  na  zakończenie  realizacji  programu  jednostki  modułowej, 
należy  zastosować  pomiar  dydaktyczny.  Wiadomości  teoretyczne  niezbędne  do  realizacji 
czynności  praktycznych  mogą  być  sprawdzone za pomocą testów osiągnięć. Zadania w teście są 
zamknięte (wyboru wielokrotnego). 

Podczas  obserwacji  czynności  ucznia  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  należy  zwrócić 

uwagę na: 

− 

estetykę wykonywanych ćwiczeń, 

− 

stosowanie słownictwa technicznego. 

Kontrolę poprawności wykonania zadań należy prowadzić w trakcie i po realizacji ćwiczeń.  

W ocenianiu osiągnięć uczniów należy uwzględnić: 

− 

wynik  sprawdzianu  opanowania  umiejętności,  który  powinien  mieć  charakter  alternatywny, 
co oznacza, że uczeń umie lub nie umie poprawnie wykonać ćwiczenia,  

− 

może  być  różny  poziom  opanowania  umiejętności;  ćwiczenie  może  być  wykonane  szybciej 
lub wolniej, bezbłędnie lub z błędem zauważonym i poprawionym przez ucznia. 

Podstawą  uzyskania  przez  ucznia  pozytywnej  oceny  jest  między  innymi  poprawne  wykonanie 
ćwiczeń, zaproponowanych w programie jednostki modułowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
                                                                                                            

Schemat układu jednostek modułowych 

713[04].B1 

Techniczne podstawy budowy systemów 

rurociągowych 

713[04].B1.01 

 

Posługiwanie się podstawowymi 

pojęciami z zakresu budowy rurociągów 

713[04].B1.04 

 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną 

 

713[04].B1.05 

Magazynowanie, 

składowanie 

i transportowanie materiałów 

stosowanych do budowy 

rurociągów 

713[04].B1.02 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej  

oraz ochrony środowiska 

materiałów i wyrobów kowalskich 

713[04].B1.03 

Rozpoznawanie podstawowych 

materiałów stosowanych do budowy 

rurociągów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.

 

WYMAGANIA  WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

stosować układ jednostek SI, 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

− 

interpretować  związki  wyrażone  za  pomocą  wzorów,  wykresów,  schematów,  diagramów, 
tabel, 

− 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

− 

posługiwać się kalkulatorem, 

− 

oceniać własne możliwości sprostania wymaganiom stanowiska pracy i wybranego zawodu, 

− 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budowy rurociągów, 

− 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

− 

przestrzegać przepisy BHP. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

CELE  KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien:  

− 

rozpoznać  materiały  konstrukcyjne  metalowe  stosowane  do  budowy  systemów 
rurociągowych , 

− 

rozpoznać materiały pomocnicze stosowane do budowy systemów rurociągowych, 

− 

rozpoznać tworzywa sztuczne stosowane do budowy systemów rurociągowych, 

− 

rozpoznać  materiały  używane  do  konserwacji  systemów rurociągowych, 

− 

rozpoznać 

materiały 

do  izolacji  przeciwwilgociowych  stosowane  w  systemach 

rurociągowych, 

− 

rozpoznać  materiały  do  izolacji  cieplnych  i  dźwiękochłonnych  stosowane  w  systemach 
rurociągowych, 

− 

scharakteryzować materiały stosowane w systemach rurociągowych, 

− 

rozróżnić zaprawy budowlane stosowane w systemach rurociągowych, 

− 

określić 

zastosowanie 

poszczególnych 

materiałów 

stosowanych 

systemach 

rurociągowych, 

− 

zastosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  środowiska  podczas  prac 
z materiałami stosowanymi w systemach rurociągowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter systemów rurociągowych 713[04] 

Moduł: Techniczne podstawy budowy systemów rurociągowych 713[04].B1 
Jednostka  modułowa:  Rozpoznawanie  podstawowych  materiałów  stosowanych  do  budowy 

rurociągów 713[04].B1.03 

Temat: Rozpoznawanie materiałów izolacyjnych. 

 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności rozpoznawania oznaczeń materiałów izolacyjnych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  
– 

rozpoznać materiały, 

– 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

opisać własności materiałów izolacyjnych, 

– 

posługiwać się katalogami materiałowymi. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

organizowania i planowania pracy, 

– 

pracy w zespole, 

– 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

mini wykład, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna, 

− 

grupowa. 

 
Strategia:
 uczenie się przez doświadczenie 
 
Czas: 45
 minut

 

 
Środki dydaktyczne: 
– 

katalogi materiałów izolacyjnych, 

– 

próbki materiałów izolacyjnych, 

– 

normy branżowe, 

– 

foliogramy, 

– 

rzutnik pisma, 

– 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest rozpoznanie próbek materiałów izolacyjnych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

FAZA WSTĘPNA 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Podział uczniów na zespoły. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
1.  Jakie są rodzaje materiałów izolacyjnych? 
2.  W jakich postaciach występują popularne materiały izolacyjne? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal rodzaj materiału izolacyjnego. 
2.  Określ zastosowanie tworzywa izolacyjnego. 
3.  Ustal w jakiej postaci występuje  . 
4.  Na podstawie katalogów i norm  określ warunki eksploatacji materiałów izolacyjnych. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Odczytaj oznaczenia z katalogu materiałów izolacyjnych. 
2.  Zapisz spostrzeżenia w zeszycie przedmiotowym. 
3.  Opisz przeznaczenie wybranych materiałów. 
4.  Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy. 
5.  Przygotuj  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów  wyznaczają  lidera  grupy, 

który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały określone materiały izolacyjne? 
2.  Czy prawidłowo zostało określone przeznaczenie materiałów? 
 
ANALIZA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne  umiejętności 
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  Rury  preizolowane.  Na  podstawie 

zgromadzonych informacji sporządź w zeszycie przedmiotowym notatkę. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności  podczas 
realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter systemów rurociągowych 713[04] 

Moduł: Techniczne podstawy budowy systemów rurociągowych 713[04].B1 
Jednostka  modułowa:  Rozpoznawanie  podstawowych  materiałów  stosowanych  do  budowy 

rurociągów 713[04].B1.03 

Temat:  Dobór  materiałów  montażowych  do  konstrukcji  rurociągu  w  zależności  od 

przesyłanego medium. 

 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności rozpoznawania środków zabezpieczających. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:  
– 

określić własności materiałów montażowych, 

– 

omówić zasady doboru materiałów w zależności od medium przesyłanego rurociągiem, 

– 

dobrać materiały do montażu konstrukcji rurociągowych. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

organizowania i planowania pracy, 

– 

pracy w zespole, 

– 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się
– 

pogadanka,  

– 

praca z katalogami pod kierunkiem nauczyciela,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca indywidualna, 

– 

praca w małych zespołach. 

 
Czas trwania:
 2 godziny zajęć. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  foliogramy, 
–  katalogi materiałów, 
–  rzutnik pisma,  
–  literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Przebieg zajęć: 
1. Wprowadzenie. 
2. Omówienie celów zajęć. 
3. Plan zajęć: 
 
A
. Przykłady i charakterystyka mediów przesyłanych rurociągami 

Wstęp – należy zaprezentować uczniom rurociągi do przesyłania różnych mediów  

–  uczniowie  otrzymują  charakterystyki  techniczne  popularnych  mediów  np.  zimna  woda, 

gorąca woda, sprężone powietrze, para wodna, ścieki bytowe, kwas siarkowy, gaz ziemny, 

–  uczniowie wypisują  do zeszytu  najważniejsze informacje takie jak: 

− 

temperatura, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

− 

ciśnienie, 

− 

oddziaływanie chemiczne, 

− 

oddziaływanie biologiczne. 

B. Dobieranie rodzaju materiałów do montażu rurociągu 

Wstęp-  należy  sformułować  i  wyjaśnić  wymagania  eksploatacyjne  związane  z  dobieraniem 

określonych materiałów  do montażu rurociągu.  

 
Uczniowie dzielą się na grupy i korzystając z katalogów materiałów: 

–  wyszukują te, których własności umożliwiają wykonanie rurociągu, 
–  zapisują wyniki w Karcie pracy, 
–  dobierają te materiały których zastosowanie jest najbardziej uniwersalne. 

W trakcie pracy nauczyciel zwraca uwagę uczniom na nowoczesne materiały instalacyjne. 
 
C. Prezentacja wyników doboru materiałów: 

Wstęp-należy przypomnieć treść zadania jakie uczniowie mieli wykonać, 

– 

każda grupa uczniów typuje przedstawicieli, którzy prezentują zrealizowany temat, 

– 

uczniowie wspólnie oceniają wykonanie prac. 

 
4. Podsumowanie zajęć: 
–  uczniowie określają własności materiałów montażowych, 
–  uczniowie potrafią dobrać materiały do różnych rurociągów, 
–  uczniowie poprawnie identyfikują własności różnych mediów. 
 
5. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Korzystając  z  cenników  dostępnych  na  stronach  www  porównaj  koszty  wykonania 

rurociągu z ujęcia wodnego dla dwóch różnych materiałów (rury betonowe i żelazne)? 
Informacje zapisz w zeszycie. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  opanowanych 

umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 
 

Karta pracy 

Dobieranie materiałów do konstrukcji rurociągowych 

 

Medium przesyłane rurociągiem 

Rodzaj materiału używanego  

do konstrukcji rurociągu 

gaz ziemny 

 

kwas siarkowy 

 

ścieki bytowe 

 

para wodna 

 

sprężone powietrze 

 

gorąca woda 

 

zimna woda 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Właściwości  materiałów  stosowanych  do  budowy  systemów 

rurociągowych

 

 
5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na  stanowisko  montażowe  dostarczono  materiały  do  konstrukcji  rurociągu.  Zmierz 

twardość  dostarczonych  materiałów.  Do  pomiaru  twardości  wykorzystaj  twardościomierz 
Brinella. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  w  grupach.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany  przez 
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 min. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przeprowadzić pomiar twardości, 
3)  zmierzyć średnicę odcisku, 
4)  odczytać z tablic twardość materiału, 
5)  porównać wyniki, 
6)  omówić sposób pomiaru twardości.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

twardościomierz Brinella, 

− 

mikroskop pomiarowy lub lupa Brinella, 

− 

tablice twardości, 

− 

instrukcja obsługi twardościomierza, 

− 

katalog wyrobów metalowych, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj selekcji dostarczonych próbek materiałów używanych w systemach rurociągowych 

na metale i niemetale 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany  przez 
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 min.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przeprowadzić oględziny próbek, 
3)  określić zastosowanie próbek materiałów, 
4)  porównać wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

katalog wyrobów metalowych, 

− 

katalog wyrobów niemetalowych 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2. Metale i ich stopy 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Do magazynu dostarczono rury stalowe z materiału 15HM. Posługując się katalogiem zapisz 

w  zeszycie  przedmiotowym  skład  chemiczny  i  właściwości  mechaniczne  tych  materiałów.  Do 
jakiego gatunku stali można zaliczyć wymienione materiały. 
 

Tabela do ćwiczenia 1 [9] 

Norma 

Gatunek 

C (%) 

Mn(%) 

P max 

(%) 

S max 

(%) 

Si (%) 

Cr(%) 

Ni(%) 

Cu max 

(%) 

Mo(%) 

PN-H-
74252 

15HM 

0,10–0,18 

0,40–0,70 

0,040 

0,040 

0,15–0,35 

0,7–1,00 

max 0,35 

 

0,40-0,55 

PN-H-
74252 

10H2M 

0,08–0,15 

0,40–0,60 

0,030 

0,030 

0,15–0,50  2,00–2,50 

max 0,30 

 

0,90-1,10 

PN-H-
74252 

13HMF 

0,10–0,18 

0,40–0,70 

0,040 

0,040 

0,15–0,35  0,30–0,60 

max 0,30 

 

0,50-0,65 

PN-H-
74252 

20H12M1F 

0,17–0,23

 

0,40–0,80

 

0,035

 

0,035

 

0,10–0,50

 

11,0–12,5

 

0,30–0,80

 

 

0,80-1,20 

 

Norma 

Gatunek 

Min. granica 

plastyczno

ści Re (MPa) 

min 

Wytrzyma

łość na 

rozci

ąganie Rm (MPa) 

Wyd

łużenie przy 

zerwaniu A

5

 min (%) 

PN-H-74252 

15HM 

295 

440-590 

22/20 

PN-H-74252 

10H2M 

265 

450-600 

20/18 

PN-H-74252 

13HMF 

365 

490-690 

20/28 

PN-H-74252 

20H12M1F 

490 

690-840 

17/14 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany  przez 
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapisać w zeszycie przedmiotowym skład chemiczny oraz właściwości mechaniczne stali,  
3)  przyporządkować gatunki stali, 
4)  uzasadnić przyjęte rozwiązanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

katalog wyrobów metalowych, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

W  katalogu  przedstawiono    kształtowniki  wykonane  z  różnych  materiałów.  Wypisz  

w  zeszycie  przedmiotowym  rodzaje  wyrobów  oraz  materiały,  z  których  zostały  wykonane.  Jaki 
jest skład chemiczny tych materiałów?  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Tabela do ćwiczenia 2 [9]

 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany  przez 
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  opisać  w  zeszycie  przedmiotowym  rodzaje  wyrobów  oraz  materiały,  z  których  zostały 

wykonane, 

3)  omówić sposób rozwiązania.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–   pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

katalog wyrobów metalowych, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3. Materiały niemetalowe 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wskaż zastosowanie żywicy epoksydowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany  przez 
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 min. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wymienić zalety i wady żywicy epoksydowej, 
2)  wskazać zastosowanie żywicy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz  rodzaj  tworzywa  sztucznego  z  którego  wykonane  powinny  być  elementy  systemu 

rurociągowego instalacji  centralnego ogrzewania ? 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  w  grupach.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  liderzy  grup 
prezentują. Czas wykonania ćwiczenia 20 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać rodzaj tworzywa sztucznego, 
3)  zaprezentować wyniki pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pogadanka,  

– 

praca z katalogami pod kierunkiem nauczyciela, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  foliogramy, 
–  katalogi materiałów, 
–  rzutnik pisma,  
–  literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4. Materiały  do  izolacji,  konserwacji  i  zabezpieczenia  systemów 

rurociągowych 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ sposób izolacji cieplnej przykładowych fragmentów różnych rurociągów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany  przez 
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 min. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapisać wyniki oględzin próbek, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  foliogramy, 
–  fragmenty zaizolowanych rurociągów 
–  katalogi materiałów, 
–  rzutnik pisma,  
–  literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Dobierz  grubość  warstwy  izolacyjnej  do  rur  stalowych  i  miedzianych o  średnicy  nominalnej 

15  mm  dla  temperatury  przepływającego  czynnika  wynoszącej    60

o

C  i  średnicy  nominalnej 

40 mm dla temperatury przypływającego czynnika wynoszącej 95

o

C. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany  przez 
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 min. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  odczytać i zapisać w zeszycie przedmiotowym:  

a.  kod zamówienia otulin dla rur miedzianych, 
b.  minimalną grubość otuliny dla rur miedzianych, 
c.  kod zamówienia otulin dla rur stalowych, 
d.  minimalną grubość otuliny dla rur stalowych, 

3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

katalog materiałów izolacyjnych, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz  zabezpieczenie  antykorozyjne  rur  stalowych  instalacji  wewnętrznej  centralnego 

ogrzewania układanych na powierzchni ścian w pomieszczeniach ogrzewanych 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  w  grupach.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  liderzy  grup 
prezentują wyniki. Czas wykonania ćwiczenia 10 min. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać materiał na powłoką antykorozyjną, 
3)  dobrać narzędzia do wykonania zabezpieczenia, 
4)  wykonać odpowiednią powłokę, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

mini wykład,  

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

katalog materiałów antykorozyjnych, 

− 

próbki materiałów antykorozyjnych, 

− 

narzędzia do wykonania zabezpieczenia antykorozyjnego, 

− 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie  podstawowych  materiałów 
stosowanych do budowy rurociagów”. 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

− 

14 zadań  jest z poziomu podstawowego, 

− 

6 zadań jest z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań : 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje podaną ilość punktów. Za złą odpowiedź 

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

− 

dopuszczający  

− 

za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny  

− 

za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  

− 

za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry  

− 

za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  d,  3.  b,  4.  b,  5.  d,  6.  b,  7.  b,  8.  d,  9.  c,  10.  a,  11.  b, 
12. b, 13. c, 14. a, 15. d, 16. a, 17. b, 18. a, 19. b, 20. 
 
Plan testu  
 

Nr 

zad 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

 

Klasyfikować własności materiałów. 

2. 

 

Określić własności chemiczne metali. 

3. 

 

Rozróżnić właściwości mechaniczne 
materiałów. 

4. 

 

Klasyfikować metody otrzymywania stopów 
żelaza. 

5. 

 

Określić wpływ składników stopowych na 
własności stali. 

PP 

6. 

 

Określić właściwości stopów żelaza. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

7. 

 

Rozpoznać składniki stopowe. 

8. 

 

Klasyfikować brązy do obróbki plastycznej. 

PP 

9. 

 

Określić materiały na elementy rurociągu. 

10. 

 

Określić sposób połączeń różnych materiałów 
w  rurociągu. 

PP 

11. 

 

Określić własności bakteriostatyczne 
materiałów. 

12. 

 

Określić własności technologiczne 
materiałów. 

13. 

 

Określić własności tworzyw sztucznych. 

14. 

 

Określić własności materiałów pomocniczych 
stosowanych w montażu rurociągów. 

PP 

15. 

 

Rozróżnić powłoki ochronne metalowe. 

16. 

 

Rozpoznawać materiały instalacyjne. 

17. 

 

Określić własności materiałów instalacyjnych. 

PP 

18. 

 

Określić własności materiałów instalacyjnych. 

19. 

 

Określić własności materiałów instalacyjnych. 

PP 

20. 

 

Określać przeznaczenie elementów izolacji. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony  na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

 
A.  INSTRUKCJA OGÓLNA 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
3.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
 
B.  INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA 
1.  Zestaw zadań testowych składa się z zadań zamkniętych (zadań wielokrotnego wyboru). 
2.  Zadania  wielokrotnego  wyboru  mają  4  odpowiedzi,  z  których  jedna  jest  prawidłowa. 

Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na Karcie odpowiedzi. 

3.  W  wypadku  pomyłki  błędną  odpowiedź  należy  ująć  w  kółko  i  ponownie  zakreślić  od 

powiedź prawidłową. 

4.  Jeżeli  udzielenie  odpowiedzi  na  jakieś  pytanie  sprawia  Ci  trudność,  to  opuść  je  

i przejdź do zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później. 

5.  Czas trwania testu – 45 min.  
6.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  można  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu  

wynosi 20 pkt. 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja dla ucznia, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Celem  przeprowadzanego  pomiaru  dydaktycznego  jest  sprawdzenie  poziomu  wiadomości  

i  umiejętności,  jakie  zostały  ukształtowane  w  wyniku  zorganizowanego  procesu  kształcenia  
w  jednostce  modułowej  „Rozpoznawanie  podstawowych  materiałów  stosowanych  do  budowy 
rurociągów”..  Spróbuj  swoich  sił.  Pytania  nie  są  trudne  i  jeżeli  zastanowisz  się,  to  na  pewno 
udzielisz poprawnej odpowiedzi. 

Powodzenia  

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Przewodność elektryczną zaliczamy do własności: 

a)  chemicznych,  
b)  technologicznych,  
c)  fizycznych,  
d)  mechanicznych. 
 

2.  Bardzo dużą odpornością na korozję odznacza się: 

a)  żelazo, 
b)  cyna, 
c)  aluminium,  
d)  platyna. 

 
3.  Przez udarność określa się odporność materiału na: 

a)  rozciąganie,  
b)  uderzenie, 
c)  ściskanie,  
d)  zginanie. 
 

4.  Surówkę żelaza otrzymuje się w:  

a)  piecu martenowskim,  
b)  wielkim piecu, 
c)  konwertorze,  
d)  piecu elektrycznym. 
 

5.  Który z wymienionych składników pogarsza własności stali:  

a)  krzem, 
b)  wolfram, 
c)  molibden, 
d)  siarka. 

 
6.  Maksymalna zawartość węgla w stalach do nawęglania wynosi:  

a)  0,30%, 
b)  0,25%, 
c)  0,15%, 
d)  0,10%. 
 

7.  Stop CuZn10Sn zawiera 10%: 

a)  miedzi,  
b)  cynku,  
c)  cynku i miedzi, 
d)  cyny. 
 

8.  Najniższa zawartość aluminium w brązach do obróbki plastycznej wynosi:  

a)  5,5%, 
b)  7%, 
c)  8,6%, 
d)  11%. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

9.  Jakiego stopu używa się na złączki?  

a)  Miedź kadmową,  
b)  Brąz berylowy, 
c)  Mosiądz, 
d)  Brąz aluminiowy. 
 

10. Rury stalowe łączymy z miedzianymi: 

a)  zgodnie z kierunkiem przepływu, 
b)  przeciwnie do kierunku przepływu, 
c)  bez względu na kierunek przepływu, 
d)  w ogóle nie łączymy. 
 

11. Własności bakteriostatyczne posiadają rury: 

a)  stalowe, 
b)  miedziane, 
c)  kamionkowe, 
d)  polietylenowe. 
 

12. Najbardziej odporne na zginanie są rury wykonane z: 

a)  żelaza,  
b)  miedzi,  
c)  propylenu,  
d)  aluminium. 
 

13. Największą wadą tworzyw sztucznych jest:  

a)  niska wytrzymałość,  
b)  słaba odporność na działanie czynników chemicznych,  
c)  mała odporność na działanie podwyższonej temperatury, 
d)  mała udarność. 
 

14. Które materiały lakiernicze są bardzo łatwo palne: 

a)  nitrocelulozowe, 
b)  chlorokauczukowe,  
c)  akrylowe, 
d)  poliwinylowe. 
 

15. Na powłoki ochronne metalowe nakładane używa się między innymi: 

a)  fosforu, 
b)  molibdenu, 
c)  wolframu, 
d)  niklu. 

 
16. Symbol Cu-DHP oznacza: 

a)  miedź odtlenianą fosforem,  
b)  propylen powlekany miedzią, 
c)  czystą miedź analityczną, 
d)  karborund. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

17. Dopuszczalne ciśnienie robocze dla rur wodociągowych ciśnieniowych wykonanych z  

PVC-U wynosi:  
a)  0,5 MPa, 
b)  1,6 MPa, 
c)  2,5 MPa, 
d)  5 MPa. 
 

18. Wełna skalna to materiał służący do: 

a)  izolacji cieplnej rurociągu, 
b)  izolacji przeciwwilgociowej rurociągu, 
c)  osadzania rurociągu, 
d)  uszczelniania rurociągów. 
 

19. Otulinę ze spienionego polistyrenu stosujemy do temperatur: 

a)  40°C, 
b)  80°C, 
c)  120 °C, 
d)  dla wszystkich temperatur. 
 

20. Płaszcz ochronny rurociągu: 

a)  zabezpiecza rurociąg przed uszkodzeniami, 
b)  chroni izolację właściwą przed uszkodzeniami, 
c)  zabezpiecza rurociąg przed korozją, 
d)  ogranicza straty przesyłanego ciepła. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

„Rozpoznawanie 

podstawowych 

materiałów 

stosowanych 

do 

budowy 

rurociągów” 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:  

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY: 

 

Porównaj  własności  użytkowe  instalacji  wodnej  wykonanej  z  rur:  stalowych 
ocynkowanych, miedzianych, polipropylenowych 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

Projekt instalacji wodnej ze szczegółową specyfikacją, 

− 

normy, 

− 

katalogi materiałów instalacyjnych, 

− 

cenniki materiałów instalacyjnych. 

− 

Arkusz – „Zestawienie  własności materiałów”  

 
 Uczeń zaliczył zadanie, jeżeli wykonał czynności zgodnie z procedurą. 
 

Arkusz oceny pracy ucznia 

L.

p. 

Czynności związane z podkuwaniem 

Uczeń 

wykonał 

 

1. 

 

Dobrał katalogi cenniki i normy niezbędne do wykonania porównania 

(1 pkt)

 

 

2. 

 

Wyselekcjonował informacje według arkusza – Zestawienie własności 
materiałów 

(3 pkt)

 

 

3. 

 

Zapisał informacje w arkuszu – Zestawienie własności materiałów 

(3 pkt)

 

 

4. 

 

Przeprowadził analizę  własności chemicznych, fizycznych  
i technologicznych materiałów instalacyjnych 

(3 pkt)

 

 

5. 

 

Uzasadnił wybór rodzaju materiału rur do analizowanej instalacji wodnej. 

(1 pkt)

  

 

6. 

 

Zaprezentował wyniki porównania 

(1 pkt)

 

 

 
Uczeń zaliczył zadanie, jeżeli wykonał 75% czynności określonych w arkuszu oceny pracy 
ucznia. 

Ocenianie: 

− 

Dopuszczający 

− 

–  8 pkt 

− 

Dostateczny 

− 

–  9 pkt 

− 

Dobry 

− 

–  10 pkt 

− 

Bardzo dobry

 

− 

od 11 pkt

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Arkusz -„Zestawienie  własności materiałów” 

 

Własności 

Rury 

ocynkowane 

Rury miedziane 

Rury 

polietylenowe 

odporność na korozję 

 

 

 

własności 
bakteriostatyczne 

 

 

 

ch

em

ic

zn

wchodzenie w reakcje 
chemiczne 

 

 

 

rozszerzalność cieplna 

 

 

 

odporność na uderzenia 

 

 

 

fi

zy

cz

n

plastyczność 

 

 

 

łatwość montażu 

 

 

 

asortyment elementów 
instalacyjnych 

 

 

 

ceny elementów 
instalacyjnych 

 

 

 

te

ch

n

o

lo

g

ic

zn

estetyka wykonania 
połączeń 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

7. LITERATURA 

 

1.  Cieślowski S., Krygier K.: Technologia – Instalacje sanitarne cz. 1. WSiP, Warszawa 2004 
2.  Cieślowski S., Krygier K.: Technologia – Instalacje sanitarne cz. 2. WSiP, Warszawa 2004 
3.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000 
4.  Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 2004 
5.  Mac S.: Obróbka metali z materiałoznawstwem. WSiP, Warszawa 1997 
6.  Poradnik mechanika warsztatowca. WNT, Warszawa 1981 
7.  Solis H., Lenart T.: Technologia eksploatacji maszyn. WSiP, Warszawa 1996 
8.  www.messer.pl 
9.  www.spawalnictwo.spawsc.pl/ 
10.  www.thyssenkrupp-energostal.pl 
11.  www.wychowanietechniczne.prv.pl 
12.  www.tworzywasztuczne.pl 
 
LITERATURA METODYCZNA 
 
1.  Baraniak  B.:  Dobór  treści  kształcenia  zawodowego.  Instytut  Badań  Edukacyjnych, 

Warszawa 1997 

2.  Figurski  J.:  Eksperyment  pedagogiczny.  Modułowe  programy  nauczania  w  kształceniu 

zawodowym:  model  ujednoliconego  egzaminu  zawodowego.  Instytut  Technologii 
Eksploatacji, Radom 2001 

3.  Francuz  W.  M.:  Dydaktyka  w  nowej  szkole  zawodowej.  Wydawnictwo  Politechniki 

Krakowskiej, Kraków 2004 

4.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004 
5.  Ornatowski  T.,  Figurski  J.:  Praktyczna  nauka  zawodu.  Instytut  Technologii  Eksploatacji, 

Radom 2000 

6.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Wyższa  Szkoła  Inżynierska, 

Radom 1995