background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 

Ewa Jasińska 

 
 
 
 
 
 
 

Ocena jakości produkcji obuwniczej 744[02].Z1.02 

 
 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Małgorzata Smerda 
dr inŜ. ElŜbieta Wiśnios 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Ewa Jasińska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[02].Z1.02 
„Ocena  jakości  produkcji  obuwniczej”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu obuwnik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1. Kontrola jakości produkcji obuwia w sferze przedprodukcyjnej 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Kontrola jakości produkcji obuwia w sferze produkcyjnej 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Kontrola jakości produkcji obuwia w sferze poprodukcyjnej 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.   Literatura 

27 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie obuwnik. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  które  uczeń 
powinien mieć opanowane przed przystąpieniem do realizacji tej jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia, jakie uczeń powinien osiągnąć w czasie zajęć edukacyjnych tej jednostki 
modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania –
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczeń moŜe korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić  uczniom 
samodzielne  udzielanie  odpowiedzi  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie  dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na  pytania.  Druga  forma  jest  korzystniejsza, 
poniewaŜ  nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ć

wiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  róŜne 

moŜliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ć

wiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 

Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 
odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  JeŜeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy 
moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. KaŜdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona  jest  od 
ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według własnego projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umoŜliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych. 

744[02].Z1.02 

Ocena jakości  

produkcji obuwniczej

 

744[02].Z1.03 

Sporządzanie kalkulacji kosztów 

wytwarzania obuwia 

744[02].Z1 

Podstawy produkcji obuwia

 

744[02].Z1.01 

Określanie zasad konstruowania 

obuwia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować materiały podstawowe i pomocnicze stosowane w produkcji obuwia, 

 

określać  wymagania  techniczne  i  przetwórcze  dla  materiałów  na  cholewki  i  spody 
obuwia i materiałów pomocniczych, 

 

dobierać  materiały  podstawowe  i  pomocnicze,  półprodukty  oraz  środki  wykończalnicze 
odpowiednio do konstrukcji, typu, przeznaczenia i techniki wytwarzania obuwia, 

 

charakteryzować składowe części obuwia, 

 

charakteryzować podstawowe rodzaje obuwia oraz typy cholewek, 

 

klasyfikować obuwie według rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych, 

 

sporządzać  szkice  elementów,  półproduktów  i  typów  obuwia,  wykonywać  rysunki 
przekrojów obuwia wytwarzanego z zastosowaniem róŜnych systemów montaŜu, 

 

odczytywać rysunki wykonawcze elementów, półproduktów i wyrobów obuwniczych, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz 
ochrony środowiska.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posłuŜyć się terminologią dotyczącą kontroli międzyoperacyjnej, 

 

określić zadania i strukturę komórki kontroli jakości produkcji obuwniczej, 

 

określić metody, przyrządy i narzędzia stosowane w procesie kontroli jakości,  

 

zastosować zasady kontroli przedprodukcyjnej, produkcyjnej i poprodukcyjnej, 

 

posłuŜyć  się  dokumentacją  oraz  normami  przedmiotowymi  i czynnościowymi 
dotyczącymi oceny jakości materiałów, półproduktów i wyrobów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Obuwnik 744[02] 

Moduł:  

 

 

 

Podstawy produkcji obuwia 744[02].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

Ocena jakości produkcji obuwniczej 744[02].Z1.02 

Temat: 

Ocena organoleptyczna gotowego obuwia. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności dokonywania oceny gotowego obuwia. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy do oceny gotowego obuwia, 

 

sporządzić wykaz chwytów do oceny gotowego obuwia, 

 

sporządzić wykaz wad i błędów, które mogą wystąpić w gotowym obuwiu, 

 

ocenić pod względem organoleptycznym gotowe obuwie, 

 

dokonać samooceny wykonanej pracy. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

praca w zespole, 

 

ocena pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach dwuosobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne – 90 minut 
 
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej 
 
Środki dydaktyczne

 

pary gotowego obuwia, 

 

plansza obrazująca chwyty do oceny gotowego obuwia, 

 

plansza obrazująca wady i błędy gotowego obuwia, 

 

norma PN-86/0-91011, 

 

przybory piśmiennicze, papier formatu A – 4, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawdzenie listy obecności. 

2.

 

Określenie tematu zajęć. 

3.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu i  szczegółowych celów kształcenia. 

4.

 

Podział uczniów na zespoły i wybór lidera. 

5.

 

Wykonanie przez uczniów ćwiczenia praktycznego (ćwiczenie 2 z rozdziału 5.2.1): 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

−−−−

 

kaŜdy zespół losuje parę gotowego obuwia, 

−−−−

 

uczniowie dokonują oceny organoleptycznej wylosowanej pary obuwia,  

−−−−

 

uczniowie wypisują zauwaŜone nieprawidłowości. 

6.

 

Po  wykonaniu  ćwiczenia  wybrany  uczeń  z  grupy  prezentuje  wynik  oceny  gotowego 
obuwia omawiając zauwaŜone nieprawidłowości. 

7.

 

Drugi uczeń z grupy prezentuje chwyty zastosowane do oceny. 

8.

 

Nauczyciel sprawdza prawidłowość oceny obuwia. 

9.

 

Uczniowie pozostałych zespołów oceniają jakość wykonanej pracy. 

10.

 

Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zakończenie zajęć: 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły 

im trudności. Nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazując jakie umiejętności były ćwiczone, 
jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.  

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

nauczyciel  ocenia  uczniów  podczas  prowadzonych  zajęć  metodą  obserwacji,  zwracając 
uwagę na stopień ich aktywności, zaangaŜowanie w wykonywanie ćwiczenia, poprawność 
wykonywania ćwiczenia, 

 

ocenia końcowe efekty pracy, 

 

przeprowadza  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć, 
trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Obuwnik 744[02] 

Moduł:  

 

 

 

Podstawy produkcji obuwia 744[02].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

Ocena jakości produkcji obuwniczej 744[02].Z1.02 

Temat: 

Kontrola jakości w sferze przedprodukcyjnej. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  dokonywania  kontroli  jakości  w  sferze 

przedprodukcyjnej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  do  kontroli  jakości  poszczególnych  etapów  sfery 
przedprodukcyjnej, 

 

określić działania kontroli jakości w zakresie marketingu, 

 

przedstawić działania kontroli jakości w zakresie projektowania i przygotowania produkcji, 

 

określić działania kontroli jakości w zakresie zaopatrzenia, 

 

określić działania kontroli jakości w zakresie badań laboratoryjnych, 

 

dokonać samooceny wykonanej pracy. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

praca w zespole, 

 

ocena pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:
 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

tekst przewodni, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach 2 osobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne - 90 minut 
 
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej 
 
Środki dydaktyczne

 

próbki materiałów i półfabrykatów, 

 

druki zamówień, 

 

przybory piśmiennicze, papier formatu A4, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Sprawdzenie listy obecności. 

3.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 

4.

 

Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 

5.

 

Podział uczniów na grupy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

Zadanie dla uczniów 

Dokonaj  oceny  organoleptycznej  skóry  naturalnej  zamówionej  przez  zakład  obuwniczy 

do produkcji czółenka damskiego. 
 
Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego i ćwiczeń praktycznych. 
 
Informacje
 (pytania prowadzące) 
1. 

 

Jaki rodzaj skóry został zamówiony przez zakład do produkcji czółenka damskiego? 

2. 

 

Jaki kolor, deseń, fakturę, gatunek powinna mieć zamówiona skóra? 

3. 

 

Jakiej grubości powinna być skóra? 

4. 

 

Jaki jest dopuszczalny spadek grubości w zamawianej skórze? 

5. 

 

Czy skóra jest prawidłowo ocechowana, zgodnie z normą przedmiotową? 

6. 

 

Czy skóra odpowiada wymaganiom fizycznym i chemicznym? 

7. 

 

Czy asortyment sprowadzony przez zakład jest zgodny z zamówieniem? 

 
Planowanie 
1.

 

Zaplanuj kolejność czynności umoŜliwiających ocenę organoleptyczną skóry. 

2.

 

Zaplanuj sposób opracowania ćwiczenia. 

 
Ustalenie 
1.

 

Uczniowie pracując w zespołach ustalają parametry podlegające ocenie. 

2.

 

Uczniowie pracując w zespołach proponują sposób dokonania oceny skóry. 

3.

 

Uczniowie  konsultują  z nauczycielem  poprawność  wyboru  parametrów  umoŜliwiających 
ocenę skóry i sposób dokonania tej oceny. 

 
Wykonanie 
1.

 

Uczniowie wykonują opis parametrów oceny skóry. 

2.

 

Uczniowie wykonują ocenę organoleptyczną skóry zamawianej przez zakład. 

 
Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność i dokładność wykonania pracy. 

2.

 

Uczniowie zapisują uwagi dotyczące sposobu oceny organoleptycznej skóry. 

3.

 

KaŜdy  uczeń  przedkłada  nauczycielowi  wykonaną  pracę  do  oceny  wraz  z  naniesionymi 
uwagami. 

 
Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły 

im  najwięcej  trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  zajęcia,  wskazując  jakie  nowe,  waŜne 
umiejętności    zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać 
w przyszłości.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

nauczyciel oceniając uczniów podczas prowadzonych zajęć zwraca uwagę na stopień ich 
aktywności,  zaangaŜowanie  w  wykonywanie  ćwiczenia,  poprawność  wykonywania 
ć

wiczenia, 

 

ocenia efekty końcowe pracy, 

 

przeprowadza  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć, 
trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

5. ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.

 

Kontrola jakości produkcji obuwia w sferze przedprodukcyjnej 

 
5.1.1.

 

Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj  oceny  organoleptycznej  skóry  naturalnej  zamówionej  przez  zakład  obuwniczy 

do produkcji czółenka damskiego. Zapisz wyniki sporządzonej oceny. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed    przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia,  pokazać  próbki  róŜnych  skór.  Uczeń  powinien  przeczytać 
odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie 
powinno  być  wykonywane  samodzielnie,  przez  kaŜdego  ucznia.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na 
staranność oceny skóry. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy treści ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

sprawdzić  skórę  pod  względem  zgodności  asortymentu  z  zamówieniem:  rodzaj,  kolor, 
deseń, grubość, spadek grubości, gatunek, cechowanie, 

4)

 

sprawdzić  zgodność  z  wymaganiami  fizycznymi  i  chemicznymi  na  podstawie 
załączonego przez dostawcę świadectwa wyników badań laboratoryjnych, 

5)

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, 

6)

 

zaprezentować wyniki pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

skóra naturalna, kwit zamówienia, wyniki badań laboratoryjnych skóry,  

 

grubościomierz, planimetr, 

 

przybory piśmiennicze, kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  

 
Ćwiczenie 2 

Odszukaj w Internecie informacje na temat norm dotyczących jakości produkcji. Wybierz 

te  informacje,  które  dotyczą  norm  mogących  znaleźć  zastosowanie  w  kontroli  jakości  sfery 
przedprodukcyjnej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i  zakres  wykonania  ćwiczenia.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
samodzielnie,  przez  kaŜdego  ucznia.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  staranność  i  dokładność 
wyszukiwania  informacji  w  Internecie  oraz  umiejętność  ich  selekcji.  Po  prezentacji  ćwiczeń 
powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy treści ćwiczenia, 

2)

 

odszukać w Internecie wiadomości dotyczące norm związanych z jakością produkcji,  

3)

 

wybrać informacje dotyczące treści ćwiczenia, 

4)

 

skopiować wiadomości związane z treścią ćwiczenia, 

5)

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, 

6)

 

zaprezentować wyniki pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z moŜliwością dostępu do Internetu, 

 

przybory piśmiennicze, kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj kontroli zamówienia materiału tekstylnego przeznaczonego na wierzchy obuwia 

domowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i  zakres  wykonania  ćwiczenia.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
samodzielnie,  przez  kaŜdego  ucznia.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  staranność  kontroli 
zamówienia. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien 

1)

 

 dokonać analizy treści ćwiczenia, 

2)

 

 zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

wypisać cechy i właściwości jakie ma posiadać zamawiana tkanina, 

4)

 

sprawdzić,  czy  wszystkie  cechy  i  właściwości  tkaniny  zostały  ujęte  w  kwicie 
zamówienia, 

5)

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, 

6)

 

zaprezentować wyniki pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbki tkanin, kwit zamówienia tkaniny, 

 

przybory piśmiennicze, kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

 

5.2.

 

Kontrola jakości produkcji obuwia w sferze produkcyjnej 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1
 

Dokonaj oceny pary gotowego obuwia otrzymanej od nauczyciela. Przy ocenie skorzystaj 

z tabeli  1  „Niedopuszczalne  wady  materiałowe  oraz  błędy  wykonania”  zamieszczonej 
w materiale nauczania. Ocenę przedstaw pisemnie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i  zakres  wykonania  ćwiczenia,  zaprezentować  przykłady  wad  materiałowych  i  błędów 
wykonania.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania 
 Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  samodzielnie  przez  kaŜdego 
ucznia  lub  w  zespołach  dwuosobowych.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  staranność  i  dokładność 
oceny gotowego obuwia. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać  się w klasie dyskusja. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy treści ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

zapoznać się z treścią tabeli, 

4)

 

dokonać  pisemnej  oceny  pary  obuwia  pod  względem  wad  materiałowych  i  błędów 
wykonania, 

5)

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, 

6)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

para obuwia, tabela z wadami materiałowymi i błędami wykonania, 

 

artykuły piśmiennicze, papier formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  oceny  organoleptycznej  pary  obuwia  wybranej  drogą  losową,  stosując  10 

podstawowych  chwytów  wykonywanych  przez  kontrolerów  w  zakładach  obuwniczych  przy 
ocenie jakości gotowego obuwia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

i zakres  wykonania  ćwiczenia,  zaprezentować  chwyty  wykonywane  przez  kontrolerów  przy 
ocenie jakości gotowego obuwia. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału 
Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
samodzielnie, przez kaŜdego ucznia lub w zespołach dwuosobowych. NaleŜy zwrócić uwagę 
na  staranność,  dokładność,  precyzję  wykonania  tej  czynności.  Po  prezentacji  ćwiczeń 
powinna wywiązać się w klasie dyskusja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy treści ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

wylosować parę obuwia do oceny, 

4)

 

ocenić parę obuwia stosując 10 podstawowych chwytów, 

5)

 

dokonać samooceny wykonania ćwiczenia, 

6)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

pary  obuwia  przeznaczone  do  oceny,  plansze  obrazujące  podstawowe  chwyty 
kontrolerów jakości gotowego obuwia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3   

Dokonaj pomiaru szerokości i wysokości cholewy kozaka damskiego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  

i  zakres  wykonania  ćwiczenia.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
samodzielnie.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  staranność  i  dokładność  wykonania  pomiaru.  Po 
prezentacji ćwiczenia w klasie powinna wywiązać się dyskusja. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy treści ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

zmierzyć wysokość cholewy, 

4)

 

zmierzyć  szerokość  cholewy  w  najwęŜszym  miejscu  powyŜej  kostki  i  w  najszerszym 
miejscu łydki, 

5)

 

zapisać wyniki pomiarów, 

6)

 

dokonać samooceny wykonania ćwiczenia, 

7)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

obuwie damskie z wysoką cholewą, przymiar obuwniczy, 

 

artykuły piśmiennicze, papier formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

Ćwiczenie 4 

Sprawdź  symetrię  ułoŜenia  perforacji  i  naszycia  ozdoby  w  parze  obuwia  otrzymanej  od 

nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić sposób 

i  zakres  wykonania  ćwiczenia.  Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonywane 
samodzielnie,  przez  kaŜdego  ucznia.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  staranność  i  dokładność  
wykonania  kontroli.  Po  prezentacji  ćwiczenia w klasie powinna wywiązać się dyskusja. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy treści ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

sprawdzić  symetrię  ułoŜenia  perforacji  w  parze,  mierząc  odległość  tych  samych 
szczegółów perforacji od osi podłuŜnej obuwia, 

4)

 

sprawdzić  symetrię  naszycia  ozdoby,  mierząc  długość  tych  samych  szczegółów  ozdoby 
od osi podłuŜnej obuwia, 

5)

 

zapisać wyniki pomiarów, 

6)

 

dokonać samooceny wykonania ćwiczenia, 

7)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

obuwie z perforacją i naszytą ozdobą, przymiar obuwniczy, 

 

artykuły piśmiennicze, papier formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

5.3. Kontrola jakości produkcji obuwia w sferze poprodukcyjnej

 

 
5.3.1.

 

Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  oceny  opakowania  dowolnie  wybranej  pary  obuwia,  zwracając  uwagę  na 

zgodność  rodzaju  opakowania,  jego  prawidłowość,  stan  i  wygląd  zewnętrzny  etykiet  oraz 
sposób cechowania. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

i zakres  wykonania  czynności  i  dokonać  przykładowej  oceny  opakowania.  Uczeń  powinien 
przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia. 
Ć

wiczenie  powinno  być  wykonywane  samodzielnie,  przez  kaŜdego  ucznia.  NaleŜy  zwrócić 

uwagę  na  staranność  i  dokładność  oceny.  Po  prezentacji  wykonanych  ćwiczeń  w klasie 
powinna wywiązać się dyskusja, którą podsumowuje nauczyciel. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy treści ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

wypisać cechy opakowania podlegające ocenie, 

4)

 

ocenić prawidłowość opakowania, 

5)

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, 

6)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

obuwie w opakowaniu, etykiety, obowiązujące normy, 

 

przybory piśmiennicze,  

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj ewidencji reklamowanego obuwia  według tabeli 3 „Ewidencja reklamowanego 

obuwia”,  zamieszczonej  w  materiale  nauczania.  Przyczynę  reklamacji  ustal  na  podstawie 
wadliwej pary obuwia otrzymanej od nauczyciela. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

i zakres  wykonania  czynności  i  dokonać  przykładowej  ewidencji  reklamowanego  obuwia. 
Uczeń  powinien  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania  z  Poradnika 
dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez kaŜdego ucznia. NaleŜy 
zwrócić uwagę na staranność i dokładność wykonania ewidencji. Po prezentacji wykonanych 
ć

wiczeń w klasie powinna wywiązać się dyskusja, którą podsumowuje nauczyciel. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy treści ćwiczenia, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

3)

 

rozpoznać usterkę kwalifikującą obuwie do reklamacji, 

4)

 

wypełnić kwit ewidencji reklamowanego obuwia, 

5)

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, 

6)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

pary obuwia z usterkami, 

 

przykładowa ewidencja reklamowanego obuwia, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Ocena  jakości  produkcji 
obuwniczej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania  15, 16, 17, 18, 19, 20  są z  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11  zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi1.  a,  2.  b,  3. d,  4.  c,  5.  b,  6.  7.  a,  8.  c,  9.  d,  10.  a,  11.  c, 
12. a, 13. c, 14. b, 15. b, 16. c, 17. b, 18. a, 19. b, 20. b. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Nazwać pakiet norm do budowy systemów jakości 
 

Wyjaśnić zakres działań marketingowych 
 

Wymienić metody oceny materiałów i surowców 
uŜytych do produkcji 

Wymienić elementy składowe jakości produkcji 
 

Wyjaśnić cel kontroli międzyoperacyjnej 
 

Wyjaśnić na czym polega samokontrola 
 

Nazwać kontrolera jakości 
 

Podać sposób oceny gotowego obuwia w metodzie 
organoleptycznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

Nazwać przyrząd do pomiaru wysokości obłoŜyn 
 

10  Podać ilość gatunków obuwia wyjściowego 

 

11  Wymienić formy kontroli poprodukcyjnej 

 

12  Wyjaśnić, kiedy stosuje się kontrolę zaostrzoną 

 

13  Wyjaśnić zadania kontroli wtórnej 

 

14  Wymienić rodzaje reklamacji obuwia 

 

15  Zmierzyć szerokość cholewy 

 

PP 

16  Zastosować odpowiedni kształt pieczątki do 

oznaczania gatunku 

PP 

17  Zaproponować sposób sprawdzenia symetrii 

perforacji w parze obuwia 

PP 

18  Zastosować chwyty do oceny gotowego obuwia 

 

PP 

19  Określić sposób przejścia z kontroli normalnej na 

ulgową 

PP 

20  Scharakteryzować reklamacje przedsprzedaŜne 

 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

1.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

2.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

3.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

4.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

5.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

6.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

7.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

8. 

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9. 

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

10. 

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

11. 

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  
sprawiły uczniom największe trudności. 

12. 

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

13. 

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru:  

−−−−

 

1÷14  z  poziomu  podstawowego  i  15÷20  z  poziomu  ponadpodstawowego  (te  mogą 

przysporzyć Ci trudności, gdyŜ są one na poziomie wyŜszym niŜ pozostałe). 

5.

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 
są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.

 

Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. JeŜeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź, 
otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uwaŜasz za poprawną. 

8.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

9.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóŜ rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.

 

Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź    czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

Powodzenia!

 
 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.    Narzędziem do budowy systemów jakości i zarządzania jakością jest pakiet norm 

a)

 

ISO 9000. 

b)

 

ISO3000. 

c)

 

ISO 29000. 

d)

 

ISO 28402. 

 
2.  Przeprowadzenie działań marketingowych przed rozpoczęciem produkcji umoŜliwia 

a)

 

ocenę materiałów podstawowych i pomocniczych uŜytych do produkcji. 

b)

 

zestawienie wymagań i oczekiwań odbiorcy w stosunku do wyrobu. 

c)

 

kontrolę procesu produkcji.  

d)

 

działania poprodukcyjne.  

 
3.   Ocenę materiałów i surowców uŜytych do produkcji przeprowadza się metodą 

a)

 

prób i błędów. 

b)

 

badawczą. 

c)

 

porównawczą. 

d)

 

organoleptyczną i laboratoryjną. 

 
4.  Jakość  wykonawcy,  warunków  pracy,  materiałów  i  organizacji  to  główne  elementy      

składowe jakości 

a)

 

reklamacji. 

b)

 

działań poprodukcyjnych. 

c)

 

produkcji. 

d)

 

projektowania. 

 
5.    Celem działania kontroli międzyoperacyjnej jest 

a)

 

badanie laboratoryjne. 

b)

 

eliminowanie wadliwych półfabrykatów. 

c)

 

ocena jakości obuwia. 

d)

 

eliminowanie wadliwego obuwia. 

 
6.   Samokontrola stanowi formę kontroli 

a)

 

poprodukcyjnej. 

b)

 

organoleptycznej. 

c)

 

międzyoperacyjnej. 

d)

 

laboratoryjnej. 

 
7.    Kontrolera jakości nazywa się 

a)

 

brakarzem. 

b)

 

dekarzem. 

c)

 

rymarzem. 

d)

 

brylarzem. 

 
8.   W metodzie organoleptycznej ocenia się jakość gotowego obuwia za pomocą  

a)

 

wzroku i badań laboratoryjnych. 

b)

 

smaku i węchu. 

c)

 

wzroku i dotyku. 

d)

 

badań laboratoryjnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

9.    Wysokość obłoŜyn sprawdza się wzdłuŜ paska tylnego lub szwu tylnego za pomocą 

a)

 

szablonu. 

b)

 

liniału. 

c)

 

grubościomierza. 

d)

 

wysokościomierza. 

 
10.  Obuwie wyjściowe dzieli się na 

a)

 

trzy gatunki. 

b)

 

dwa gatunki. 

c)

 

cztery gatunki. 

d)

 

pięć gatunków. 

 
11.  W sferze poprodukcyjnej stosuje się formy kontroli 

a)

 

zwyczajną, ulgową, zaostrzoną. 

b)

 

zwyczajną, cichą, zaostrzoną. 

c)

 

normalną, ulgową, zaostrzoną. 

d)

 

normalną, samokontrolę, cichą. 

 
12.  Kontrolę zaostrzoną stosuje się wtedy, gdy kilka kolejnych partii obuwia 

a)

 

wykazuje wskaźnik wadliwości wyŜszy od załoŜonego. 

b)

 

wykazuje wskaźnik wadliwości niŜszy od załoŜonego. 

c)

 

nie wykazuje wadliwości. 

d)

 

zostanie uznanych za zgodne z wymaganiami. 

 
13.  Zadanie związane z wyrywkową oceną obuwia po okresie sezonowania dotyczy kontroli 

a)

 

przedprodukcyjnej. 

b)

 

międzyoperacyjnej. 

c)

 

wtórnej. 

d)

 

w toku produkcji. 

 
14.  Reklamacje obuwia moŜna podzielić na 

a)

 

ewidencjonowane i sprzedaŜne. 

b)

 

przedsprzedaŜne i klientowskie. 

c)

 

sprzedaŜne i przedsprzedaŜne. 

d)

 

klientowskie i sprzedaŜne. 

 
15.  Szerokość cholewy sprawdza się w 

a)

 

dowolnym miejscu. 

b)

 

najwęŜszym miejscu powyŜej kostki i w najszerszym miejscu łydki. 

c)

 

najszerszym miejscu powyŜej kostki. 

d)

 

najwęŜszym miejscu łydki. 

 
16.  Do oznaczenia gatunku 1 stosuje się pieczątkę  

a)

 

trójkątną. 

b)

 

kwadratową. 

c)

 

okrągłą. 

d)

 

prostokątną. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

17.  W jaki sposób sprawdza się symetrię ułoŜenia perforacji w parze obuwia 

a)

 

Mierząc odległość tych samych szczegółów perforacji od siebie. 

b)

 

Mierząc odległość tych samych szczegółów perforacji od osi podłuŜnej obuwia. 

c)

 

Mierząc wielkość otworów w perforacji. 

d)

 

Licząc ilość otworów w perforacji. 

 
18.  Pozycja chwytu przedstawiona na rysunku umoŜliwia sprawdzenie 

a)

 

symetryczności rozłoŜenia elementów, równomierności  

              rzędów szycia, odcieni koloru, ułoŜenia perforacji itp.  

b)

 

strony zewnętrznej obuwia i porównanie jej w półparach.  

c)

 

wysokości obcasów w półparach. 

d)

 

prawidłowości wykonania podeszew i obcasów w obuwiu 

              o spodach formowanych i wulkanizowanych. 

 

 
19.  Przejście z kontroli normalnej na ulgową następuje wtedy, gdy w czasie kontroli 

a)

 

zostaną wykryte nieprawidłowości. 

b)

 

kolejnych 10 partii zostało uznane za zgodne z wymaganiami. 

c)

 

kolejnych 10 partii zostało uznane za nie zgodne z wymaganiami. 

d)

 

kolejnych 10 partii zostało wycofane z produkcji. 

 
20.  Reklamacje przedsprzedaŜne dotyczą obuwia, które 

a)

 

znajduje się w magazynach producenta. 

b)

 

nie było dopuszczone do sprzedaŜy detalicznej. 

c)

 

było zakupione i uŜytkowane. 

d)

 

było zakupione, ale nie uŜytkowane. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Ocena jakości produkcji obuwniczej  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

TEST 2 
 

Test  praktyczny  typu  –  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej  „Ocena 
jakości produkcji obuwniczej” 
 

Treść zadania 

Wykonaj  ocenę  organoleptyczną  półbuta  męskiego  derbowego.  W  ocenie  wykorzystaj 

obowiązujące normy. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

W  czasie  badania  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  

przewidzianych  w  celach  jednostki  modułowej  zalecane  jest  przeprowadzenie  zadania 
testowego  typu  „próba  pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom 
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania oceny 
organoleptycznej gotowego obuwia. 

Uczniowie  powinni  wykonywać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  moŜliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności  praktycznych 
i dokonania analizy wykonanych ćwiczeń. 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umoŜliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania. NaleŜy zapewnić uczniowi warunki do samodzielnego opracowania poszczególnych 
etapów wykonania zadania: 

 

zorganizowania stanowiska pracy, 

 

rozpoznania wad i błędów występujących w gotowym obuwiu, 

 

przeprowadzenia analizy wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

 

stanowisko pracy do wykonania zadania, 

 

parę półbutów męskich derbowych, 

 

normy dotyczące wad i błędów wykonania, 

 

plansze obrazujące podstawowe chwyty stosowane w ocenie gotowego obuwia, 

 

wysokościomierz pięt, przymiar obuwniczy, 

 

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien: 

 

zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy, 

 

przygotować pary gotowych półbutów męskich derbowych, 

 

zatwierdzić  ustaloną  przez  uczniów  kolejność  czynności  dotyczących  wykonania 
ć

wiczenia, 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

 

na bieŜąco kontrolować pracę uczniów, 

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

przygotować stanowisko pracy do wykonania zadania,  

 

wybrać parę obuwia do oceny, 

 

ustalić na podstawie normy wady i błędy wykonania, które występują w obuwiu, 

 

zastosować podstawowe chwyty wykonywane przy ocenie jakości gotowego obuwia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

 

uporządkować stanowisko pracy po wykonanej czynności, 

 

zaprezentować wykonaną pracę,  

 

omówić sposób wykonania zadania, 

 

przedstawić wykonaną pracę do oceny. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 
 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1. 

Przygotowanie stanowiska pracy 

 

2. 

Wybór normy do oceny jakości obuwia 

 

4. 

Zaplanowanie czynności umoŜliwiających ocenę  

20 

 

5. 

Ocena gotowego obuwia 

50 

 

11. 

Uporządkowanie stanowiska pracy 

 

12. 

Zaprezentowanie i omówienie wykonanego zadania 

15 

 

Razem 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne 

 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

niedostateczny 

0 ÷ 48 

dopuszczający 

49 ÷ 60 

dostateczny 

61 ÷ 73 

dobry 

74 ÷ 88 

bardzo dobry 

89 ÷100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

7. LITERATURA

 

 
1.

 

Christ J.W.: Obuwnictwo. WPLiS, Warszawa 1965 

2.

 

Grabkowski M.: Obuwnictwo, Podręcznik dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1992 

3.

 

Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia t. II Politechnika Radomska, Radom 2000 

4.

 

Grabkowski M.:  Technologia  obuwia.  Ćwiczenia  laboratoryjne.  Skrypt  WyŜszej  Szkoły 
InŜynierskiej w Radomiu, Radom 1982 

5.

 

Kolman. R.: InŜynieria jakości. PWE, Warszawa 1992 

6.

 

Nowakowski K.:  Systemy  jakości  w  obuwnictwie.  Centralne  Laboratorium  Przemysłu 
Obuwniczego, Kraków 1994 

7.

 

Persz  T.:  Obuwnictwo  przemysłowe  część  II,  Podręcznik  dla  technikum.  WSiP, 
Warszawa 1986 

 
Czasopisma fachowe: 

 

Przegląd Skórzany (wydania archiwalne) 

 

Ś

wiat Butów (wydania archiwalne i numery bieŜące). 

 
Normy: 
PN-86/0-91011 
ISO 9004 (PN-EN 29004)  
 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele   
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000