background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

       

 

 
 
 

MINISTERSTWO    EDUKACJI 

               NARODOWEJ 

 

 

 

Dorota Wójcik 

 

 

 

Obsługiwanie urządzeń biurowych 
419[01].Z1.03 

 
 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca:

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom  2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 

mgr Edward Marek Klęczar 

mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 

 

 

Konsultacja: 
mgr Edyta Kozieł 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  419[01].Z1.03, 

„Obsługiwanie  urządzeń  biurowych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu technik prac biurowych.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.   Ćwiczenia 

10 

5.1. Podstawowe i pomocnicze środki techniki biurowej  

Ć

wiczenia 

10 
10 

5.2. Instrukcja obsługi i przepisy bezpieczeństwa i higiena pracy dotyczące 

środków technicznych 
Ć

wiczenia 

  

13 
13 

5.3. Obsługa  urządzeń biurowych 

Ć

wiczenia 

15 
15 

5.4. Środki techniczne pracy biurowej – aspekt ekonomiczny 

Ć

wiczenia 

18 
18 

6.

 

Ewaluacja 

20 

7.

 

Literatura 

28 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  Obsługiwanie  urządzeń  biurowych

który będzie pomocny w przekazywaniu nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności z zakresu 
tej  jednostki.  Poradnik  zawiera  jedynie  najwaŜniejsze  informacje.  Poziom  trudności 
wykonywanych  ćwiczeń  powinien  być  dostosowany  do  moŜliwości  i wcześniej 
ukształtowanych umiejętności uczniów oraz uwzględniać wyposaŜenie pracowni.  

Wykonanie  zaproponowanych  przykładowych  ćwiczeń  pomoŜe  uczniowi  ukształtować 

niezbędne umiejętności, wymagane programem kształcenia.  

W poradniku zamieszczono: 

−−−−

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele załoŜone w programie kształcenia,  

−−−−

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

−−−−

 

ć

wiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;   

−−−−

 

ewaluację osiągnięć  – przykładowy zestaw zadań i pytań: pozytywny wynik sprawdzianu 
potwierdzi, Ŝe uczeń osiągnął załoŜone w jednostce modułowej cele, 

−−−−

 

wykaz literatury uzupełniającej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

Moduł 419[01].Z1 

Technika biurowa 

419[01].Z1.01 

Stosowanie technik 

informatycznych w pracy 

biurowej 

 

419[01].Z1.02 

Opracowywanie tekstów, 

pism i dokumentów 

419[01].Z1.03 

Obsługiwanie urządzeń 

biurowych 

419[01].Z1.04 

Stosowanie 

języka obcego  

w pracy biurowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym

,

 

 

wydrukować dokument 

 

stosować zasady ergonomii pracy, 

 

pracować w grupie i indywidualnie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

dobrać sprzęt techniczny do wykonywanego zadania oraz przygotowywać go do pracy, 

 

obsłuŜyć  pomocnicze  środki  techniki  biurowej,  takie  jak:  niszczarka  dokumentów, 
frankownica,  urządzenia  do  składania  pism  i kopertowania,  gilotyna,  bindownica  lub 
sklejarka, 

 

odebrać i przekazać informacje za pomocą nowoczesnych urządzeń biurowych, 

 

obsłuŜyć środki łączności stosowane w pracy biurowej, 

 

obsłuŜyć kserokopiarkę z zastosowaniem wszystkich funkcji, 

 

zidentyfikować  niebezpieczeństwa  wynikające  z  nieprawidłowej  obsługi  technicznych 
ś

rodków biurowych,  

 

usunąć drobne usterki uŜytkowanych urządzeń biurowych,  

 

dokonać konserwacji sprzętu biurowego w podstawowym zakresie, 

 

uzasadnić 

ekonomiczne 

aspekty 

racjonalnego 

gospodarowania 

urządzeniami 

i materiałami biurowymi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

4.

 

PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć  1 
 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik  prac biurowych 419[01]  

Moduł: 

 

 

 

Technika biurowa 419[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

   

Obsługiwanie urządzeń biurowych 419[01].Z1.03 

Temat: Poszukiwanie ofert pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technik 

informatycznych 

 

Cel  ogólny:    kształtowanie  umiejętności  obsługiwania  nowoczesnych  urządzeń  biurowych 

niezbędnych do opracowania CV oraz listu motywacyjnego oraz rozesłanie ich 
do pręŜnych i ciekawych firm tak krajowych jak i zagranicznych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie potrafi: 
 

 

określić znaczenie urządzeń technicznych w pracy biurowej, 

 

wskazać urządzenia biurowe niezbędne w pracy biurowej, 

 

scharakteryzować zalety zastosowania określonego urządzenia technicznego, 

 

określić wpływ urządzeń technicznych na jakość pracy,  

 

obsłuŜyć biurowe urządzenia techniczne zgodnie z przepisami bezpiecznej i higienicznej 
pracy, 

 

wyszukać za pomocą Internetu potrzebne informacje. 

 

Metody nauczania-uczenia się: 

−−−−

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−−−−

 

praca indywidualna lub w 2-osobowyh grupach. 

 

Środki dydaktyczne: 

−−−−

 

urządzenia  biurowe  wykorzystane  w  ćwiczeniu:  komputer  z  dostępem  do  Internetu, 

drukarka, 

−−−−

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Czas trwania: 

−−−−

 

90 minut. 

 
Uczestnicy: 
Uczniowie uczestniczący w procesie kształcenia w zawodzie technik prac biurowych. 
 
Przebieg lekcji: 
1)

 

Powitanie uczniów. 

2)

 

Uświadomienie celów lekcji. 

3)

 

Plan lekcji: 
a.

 

wprowadzenie: 

 

nauczyciel  pokazuje  prawidłowo  opracowany  Ŝyciorys  tzw.  CV  (curriculum  vitae), 
omawia  jego  opracowanie,  zwracając  uwagę  na  estetyczne  i  bezbłędne  jego 
wykonanie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

 

wskazuje  strony  internetowe  na  których  zamieszczane  są  oferty  pracy,  wskazuje  ich 
wady i zalety. 

 
Przykład  - Formularz    CV 

 

D

ANE PERSONALNE

 

imię i nazwisko

 

 

Katarzyna Malinak 

adres

 

 

ul. Czarna 8 m 36, Radom 26 - 600 

telefon

 

 

(48) 890-76-45 

e-mail

 

 

kmalinka@o2.pl 

 

data urodzenia   

19.08. 1979 

D

OŚWIADCZENIE ZAWODOWE

 

• okres (od - do)

 

 

lipiec 2005 – styczeń 2006 

• nazwa i adres pracodawcy

 

 

Sklep "Palma" 

• zajmowane stanowisko

 

 

Kasjer  

• okres (od - do)

 

 

Marzec 2005 – sierpień 2005 

• nazwa i adres pracodawcy

 

 

Supermarket "Minimal"  

• zajmowane stanowisko

 

 

kasjer 

• okres (od - do)

 

 

styczeń 2004 – lipiec 2004 

• nazwa i adres pracodawcy

 

 

Supermarket "Real" 

• zajmowane stanowisko

 

 

sprzedawca 

• okres (od - do)

 

 

lipiec 1999 – grudzień 2000 

• nazwa i adres pracodawcy

 

 

Komenda Wojewódzka Policji 

• zajmowane stanowisko

 

 

Sekretarka 

W

YKSZTAŁCENIE

 

 

• okres (od - do)   

kwiecień 2005 – wrzesień 2005 

• rodzaj instytucji organizującej 

kształcenie 

 

WyŜsza Szkoła Finansów w Łodzi 
 

• uzyskany tytuł/ stopień /rodzaj 

dyplomu 

 

Kurs psychologii 

• okres (od - do)   

październik 2000 – maj 2005 

• rodzaj instytucji organizującej 

kształcenie 

 

Politechnika Łódzka 
Wydział Transportu 

• uzyskany tytuł/ stopień/ rodzaj 

dyplomu 

 

Magister  

J

ĘZYKI OBCE

 

  Angielski – podstawowy 

 

WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI, 

DOŚWIADCZENIE

  Wiedza z zakresu: psychologii, umiejętność kontaktu z klientami  

Z

DOLNOŚCI MANUALNE

 

 

  Obsługa komputera ( Word, Excel, PowerPoint, Internet), obsługa kasy fiskalnej. 

I

NNE ZDOLNOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI

 

 

  Prawo jazdy kat. B  

 
 

b.

 

praca indywidualna: 

 

nauczyciel prosi aby, kaŜdy z uczniów opracował własne CV, 

 

wyszukał w  Internecie interesujące a zarazem, odpowiednie do wykształcenia oferty 
pracy i rozesłał swoje CV do 5 wybranych firm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

Nauczyciel moŜe sam wybrać interesujące oferty pracy lub dla kaŜdego ucznia wybrać 

jedną instytucję. 

 
Ponadto: 

 

uczniowie mają za zadanie wskazać instytucje, do których udało im się wysłać swoje 
CV, 

 

uzasadnić wybór danej instytucji, 

 

zapoznać się ofertami wyszukanymi przez swoich kolegów

 

opracować  na komputerze CV, 

 

zaprezentować na forum klasy opracowane CV, 

c.

 

podsumowanie lekcji: 

 

uczniowie wskazują wady i zalety urządzeń biurowych, 

 

uczniowie przedstawiają ich zastosowanie, 

 

uczniowie wskazuję wady i zalety dostępu do  Internetu, 

 

uczniowie omawiają znaczenie urządzeń w pracy biurowej. 

4)

 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności, pracy w zespole i prezentacji 
wypracowanych pomysłów. 

 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Wyszukać  w  Internecie  zasady  redagowania  listu  motywacyjnego.  Do  wybranej  oferty 

pracy  (wyszukanej  w  trakcie  zajęć)  opracować  list  motywacyjny,  uzasadniający  wybranie 
danej oferty.  

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik  prac biurowych 419[01]  

Moduł: 

 

 

 

Technika biurowa 419 [01].Z1 

Jednostka modułowa:  

   

Obsługiwanie urządzeń biurowych 419[01].Z1.03 

Temat:  Budowa kserografu i jego funkcje 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności sprawnego obsługiwania kserografu 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie potrafi: 

 

scharakteryzować rodzaje kserografów, 

 

omówić model i budowę kserografu, 

 

rozpoznać zastosowanie poszczególnych funkcji kserografu. 

 

powielić dokumenty z zastosowaniem kserografów róŜnych modeli, 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

elementy wykładu, 

−−−−

 

metoda projektów, 

−−−−

 

dyskusja w grupie. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−−−−

 

praca w zespołach. 

 

Czas:  90 min. 
 
Środki dydaktyczne:
, 

 

ulotki reklamowe, prezentujące wybrane modele kserografów, 

 

kserograf, 

 

przybory do pisania. 

 
Przebieg zajęć: 

1.

 

Wprowadzenie. 

2.

 

Przedstawienie celów zajęć. 

3.

 

Omówienie rodzajów kserografu. 

4.

 

Scharakteryzowanie funkcji kserografów. 

5.

 

Prezentacja istniejących na rynku modeli tych urządzeń. 

6.

 

Zastosowanie kserografu jako urządzenia biurowego wielofunkcyjnego. 

7.

 

Dyskusja uczniów nad zaprezentowanymi modelami. 

8.

 

Podsumowanie i ocena przez nauczyciela aktywności uczniów. 

 

Zakończenie zajęć   

Praca domowa 

Odszukaj  w  Internecie  najnowsze  modele  kserografów  na  rynku  polskim.  Przygotuj  to 

w formie prezentacji, uwzględniając słabe i mocne strony wybranego modelu. 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach  

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1. Podstawowe i pomocnicze środki techniki biurowej 
 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Zaplanuj niezbędne elementy wyposaŜenia  biura w środki techniczne. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać uwaŜnie pytanie, 

2)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

3)

 

dobrać urządzenia biurowe i opisać ich wykorzystanie w pracy biurowej, 

4)

 

wskazać jakie czynności będą wykonywane w zaplanowanym biurze. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

kartka papieru, 

 

przybory piśmienne, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij poniŜsze klasyfikacje: 

 

Wprowadzanie coraz to nowszych środków technicznych pozwala na: 

 

.............................................................................., 

 

.............................................................................., 

 

.............................................................................., 

 

.............................................................................., 

 

............................................................................... 

 

Ze względu na zastosowanie w pracach biurowych środki techniczne dzielimy na: 

 

.............................................................................., 

 

.............................................................................., 

 

.............................................................................., 

 

.............................................................................., 

 

.............................................................................., 

 

Ś

rodki techniki korespondencyjnej 

 

.............................................................................., 

 

............................................................................... 

 

............................................................................... 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

Pomocnicze środki techniki korespondencyjnej: 

 

.............................................................................., 

 

.............................................................................., 

 

.............................................................................., 

 

.............................................................................., 

 

.............................................................................., 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

uzupełnić klasyfikację, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać oceny poprawności i zweryfikować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnik. 

 
Ćwiczenie 3 

Uzupełnij  tabelę,  wymieniając  przykłady  zastosowania  poszczególnych  technicznych 

ś

rodków pracy biurowej:  

Zastosowanie komputera 

 

 

................................................................. 

 

 

................................................................. 

 

 

................................................................. 

 

Zastosowanie skanera 

 

 

................................................................. 

 

 

................................................................. 

 

 

................................................................. 

 

Zastosowanie termobindownicy 

 

 

................................................................. 

 

 

................................................................. 

 

 

................................................................. 

 

Zastosowanie niszczarki 

 

 

................................................................. 

 

 

................................................................. 

 

 

................................................................. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania, 

2)

 

wpisać w tabelę zastosowanie poszczególnych nowoczesnych urządzeń biurowych, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

4)

 

dokonać oceny poprawności i zweryfikować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

„karta pracy” – tabela  do uzupełnienia, 

 

 literatura zgodna z punktem 7 poradnik. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.2.

 

Instrukcje obsługi i przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy  
w zakresie obsługi urządzeń pracy biurowej 

 

5.2.1.   Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wyszukaj  lub  opracuj  na  komputerze  skróconą  instrukcję  obsługi  wylosowanego 

urządzenia. Zaplanuj i przygotuj krótkie szkolenie dotyczące obsługi, tego urządzenia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać uwaŜnie pytanie, 

2)

 

wyszukać z przygotowanych instrukcji odpowiadającą wylosowanemu urządzeniu, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją, 

4)

 

opracować na komputerze skróconą instrukcję, 

5)

 

wydrukować instrukcję, 

6)

 

zaplanować i przygotować szkolenie dotyczące obsługi, 

7)

 

przeprowadź szkolenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

prezentacja (pokaz). 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

urządzenia biurowe niezbędne do wykonania ćwiczenia, 

 

instrukcje obsługi tych urządzeń, 

 

komputer, 

 

drukarka. 

 
Ćwiczenie 2 

Wyszukaj  jakie  instrukcje  bhp  znajdują  się  lub  powinny  znajdować  się  w  pracowni 

komputerowej szkoły do której uczęszczasz. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać uwaŜnie pytanie, 

2)

 

wyszukać instrukcji urządzeń znajdujących się w budynku szkolnym, 

3)

 

dokonać selekcji tych instrukcji, które dotyczą urządzeń biurowych, 

4)

 

zapoznać się z instrukcją, 

5)

 

zaprezentować wybraną instrukcję na forum klasy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje obsługi tych urządzeń, 

 

przybory do pisania, 

 

papier A4. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj analizy urządzeń biurowych stosowanych w Twoim domu oraz wyszukaj , jakie 

instrukcje bhp tam się znajdują lub podaj, jakie powinny się znajdować. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać uwaŜnie pytanie, 

2)

 

wyszukać instrukcji urządzeń znajdujących się w domu, 

3)

 

dokonać selekcji tych instrukcji, które dotyczą urządzeń biurowych, 

4)

 

zapoznać się z instrukcją, 

5)

 

zaprezentować wybraną instrukcję na forum klasy, 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje obsługi tych urządzeń, 

 

komputer, 

 

drukarka. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.3.  Obsługa  urządzeń biurowych

 

  

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj  krótki  biuletyn  informacyjny  o  swojej  szkole.  Następnie  wykonaj  go  w  10 

egzemplarzach w zwartej formie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z treścią zadnia,  

2)

 

ustalić etapy wykonania ćwiczenia, 

3)

 

ustalić informacje, które będą zamieszczone w biuletynie, 

4)

 

wspólnie lub z podziałem na grupy opracować treść biuletynu, 

5)

 

zapisać informacje na róŜnych  nośnikach, 

6)

 

wydrukować opracowany biuletyn, 

7)

 

skopiować dwustronnie opracowaną informację 10 razy,  

8)

 

zaproponować róŜne techniki oprawy, 

9)

 

zaprezentować wykonany biuletyn, 

10)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

dyskusja, prezentacja. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

drukarka, 

 

kserograf, 

 

bindownica, 

 

termobindownica,  

 

materiały takie jak: papier A-4, foliowe okładki, plastikowe spirale, itp. 

 
Ćwiczenie 2 

Skonfiguruj  program  MS  Outlook  dla  swojego  konta  pocztowego.  Wyślij  opracowany 

biuletyn do kilku koleŜanek lub kolegów z prośbą o uwagi odnośnie opracowanego materiału. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

uruchomić program MS Outlook,  

2)

 

skonfigurować program dla swojego konta, 

3)

 

wysłać wiadomość i odebrać pocztę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 

 
Ćwiczenie 3 

Korzystając  z  istniejących  w  Internecie  informacji,  utwórz  folder  o  nowościach 

w dziedzinie  kserografów.  Folder  powinien  zawierać  następujące  informacje:  grafikę 
urządzenia, cenę oraz parametry kopiowania (ilość stron kopiowanych na minutę, wydajność 
tonera).  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania, 

2)

 

odszukać  w  Internecie  strony  firm,  które  zajmują  się  produkcją  lub  sprzedaŜą 
kserografów, 

3)

 

zapisać folder jako zbiór elektroniczny, 

4)

 

wydrukować na drukarce kolorowej, 

5)

 

zaprezentować na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

drukarka. 

 

Ćwiczenie 4 
Zredaguj  treść  pisma  o  ewentualnej  trasie  wycieczki,  którą  planujesz  zorganizować. 

Prześlij  ją  faksem  do  kilku  Biur  PodróŜy  w Twojej  miejscowości,  celem  wyceny  i  terminu 
realizacji. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zredagować  pismo  zawierające  informacje  niezbędne  (kto  wysyła,  do  kogo  w  jakiej 
sprawie), 

2)

 

wyszukać biura podróŜy w miejscowości w której mieszka, 

3)

 

wysłać pismo faksem, 

4)

 

wysłać pismo e-mailem, 

5)

 

zaprezentować wyniki tego ćwiczenia na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przykłady poprawnie sformułowanych pism, 

 

komputer z oprogramowaniem Microsoft Word oraz z dostępem do Internetu 

 

faks. 

 

Ćwiczenie 5 

Otrzymaną informację zwrotną z ćwiczenia 4, odnośnie miejsca i ceny wycieczki skseruj  

10 razy i rozwieś na terenie szkoły. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wydrukować informację zwrotną z biur (w przypadku gdy zostanie przesłana e-mailem) 

2)

 

podróŜy lub odebrać faks, 

3)

 

zrobić 10 kserokopii dokumentu, 

4)

 

zaprezentuj wyniki tego ćwiczenia na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

komputer z oprogramowaniem Microsoft Word oraz z dostępem do Internetu 

 

drukarka, 

 

kserokopiarka, 

 

faks. 

 

   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

5.4.   Środki techniczne pracy biurowej  – aspekt ekonomiczny 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Sporządź  listę  zakupu  niezbędnych  środków  technicznych  słuŜących  do  powielania 

i oprawy opracowywanych materiałów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z poleceniem, 

2)

 

zaproponować środki techniczne niezbędne do pracy, 

3)

 

sporządzić listę zakupów, 

4)

 

zaprezentować na forum klasy i uzasadnić wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

prezentacja. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

oferta materiałów biurowych, 

 

komputer, 

 

drukarka, 

 

papier, 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij  tabelę  przyporządkowując  odpowiednie  środki  techniczne  do  podanych  opisów 

lub opisy do podanych środków. 
 
Ś

rodki techniczne: skorowidz, dziurkacz, dyktafon, formularz, obwoluta, notatnik, terminarz, 

maszyna do pisania. 
 

Tabela do wypełnienia: 

Środki techniczne 

Charakterystyka środków technicznych 

 

 

Komputer 

 

 

 

 

Odpowiednio skonstruowany druk 

 

 

 

Urządzenie pomocnicze ułatwiające odszukiwanie 
zgromadzonych informacji 

 

 
 

 

Urządzenie, które zostało wyparte przez komputer, 

które 

moŜna 

spotkać 

jeszcze 

w wielu 

sekretariatach 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

 
 
 
 

 

SłuŜy do rejestrowania wszystkich uzgodnionych i 
planowanych 

spotkań, 

narad 

oraz 

innych 

przedsięwzięć angaŜujących szefa 

 

 

Niszczarka 

 
 
 
 

 
 

 

Urządzenie do nagrywania głosu 

 

 
 
 
 
 

 

SłuŜy  do  notowania  poleceń  szefa,  wyników 
bezpośrednich 

telefonicznych 

rozmów 

przeprowadzonych 

ze 

współpracownikami 

interesantami,  a  takŜe  do  sporządzania  planów 
pracy, ewidencji, narad, itd 

 

 

 

Pomocniczy sprzęt biurowy 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się ze materiałem nauczania, 

2)

 

zapoznać się z opisem środków technicznych, 

3)

 

dobrać opisy do odpowiednich środków, 

1)

 

zaprezentować na forum klasy, 

4)

 

dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

praca z tekstem. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

karteczki z nazwami środków technicznych, 

 

karteczki z opisem środków technicznych, 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

6.

 

EWALUACJA  OSIĄGNIĘĆ  UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Obsługiwanie  urządzeń 
biurowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 7, 8, 10, 12, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 5 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1c, 2a, 3b, 4c, 5b, 6b, 7c, 8d, 9d, 10b, 11a, 12a, 13a, 14a, 
15a, 16a, 17a, 18d, 19b, 20a 

Plan testu 

Nr zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria celu 

Poziom 

wymagań 

Klucz 

odpowiedzi 

1.

 

 

 

Określić 

zastosowanie 

nowoczesnych 

ś

rodków 

technicznych 

2.

 

  Dokonać podziału środków technicznych  

3.

 

 

Określić  jakie  elementy  mają  wpływ  na  długotrwałą  i 
niezawodną eksploatację urządzeń biurowych 

4.

 

 

Scharakteryzować  co  stanowi  instrukcja  obsługi 
urządzeń biurowych 

5.

 

 

Zidentyfikować czynniki mające negatywny wpływ na 
pracę urządzeń biurowych 

PP 

6.

 

  Scharakteryzować typowe urządzenia biurowe  

7.

 

 

Dobrać  odpowiednie  biurowe  urządzenia  techniczne 
do przekazywania informacji 

PP 

8.

 

  Uzasadnić, kto moŜe obsługiwać urządzenia biurowe 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

9.

 

 

Rozpoznawać 

prawa 

obowiązki 

pracownika 

pracującego na stanowisku komputerowym 

10.

 

 

Scharakteryzować 

czynności 

związane  

z długotrwałym przestojem urządzenia 

PP 

11.

 

  Zdefiniować pojęcie środki łączności 

12.

 

 

Zidentyfikować  instytucję  wydającą  homologację 
urządzenia 

PP 

13.

 

  Zdefiniować pojęcie homologacji 

14.

 

 

Przedstawiać  zasady  wykorzystania  komputera  w 
pracy biurowej 

15.

 

  Przedstawiać zasady korzystania z telefonu 

16.

 

 

Wskazywać grupę urządzeń, do których zaliczany jest 
kserograf 

17.

 

  Wskazać nieodzowny element pracy biurowej 

18.

 

  RozróŜniać sposoby drukowania 

19.

 

 

Przedstawiać  inne  materiały  usprawniające  pracę 
biurową 

20.

 

 

Wskazywać  elementy  określające  jakość  pracy 
biurowej  

 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

3.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

4.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

5.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 pytań. Do kaŜdego pytania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi Tylko 
jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW PYTAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Najbardziej uniwersalnym i najbardziej poŜądanym urządzeniem w biurze jest 

a)

 

komputer. 

b)

 

komputer z dostępem do Internetu. 

c)

 

elektroniczna maszyna do pisania. 

d)

 

drukarka. 

 

2.

 

Ś

rodki techniczne stosowane w pracy biurowej dzielimy na 

a)

 

ś

rodki  technik  korespondencyjnej,  środki  łączności,  środki  do  liczenia,  środki  do 

reprografii dokumentów, środki do przechowania dokumentów. 

b)

 

ś

rodki łączności i liczenia.  

c)

 

ś

rodki do reprografii i przechowania. 

d)

 

ś

rodki technik korespondencyjnej i środki do przechowania dokumentów. 

 

3.

 

Na długotrwałą i niezawodną eksploatację ma wpływ 

a)

 

prawidłowa obsługa zgodna z zaleceniami. 

b)

 

prawidłowa obsługa i konserwacja zgodna z zaleceniami producentów. 

c)

 

prawidłowe ustawienie względem okna. 

d)

 

krótkie uŜytkowanie.  

4.

 

Instrukcja obsługi stanowi 

a)

 

bazę wiedzy. 

b)

 

dokładne omówienie wszystkich funkcji urządzenia. 

c)

 

kompendium podstawowej wiedzy dotyczącej efektywnego działania urządzenia. 

d)

 

bazę umiejętności. 

 

5.

 

Wobec urządzeń biurowych zabrania się uŜywać 

a)

 

wody i wysokiej temperatury. 

b)

 

wody i wysokiej temperatury oraz metalowych przedmiotów typu spinacze, zszywki. 

c)

 

innych urządzeń. 

d)

 

wody. 

 

6.

 

Do typowych urządzeń biurowych naleŜą 

a)

 

skaner, obcinak, telefon. 

b)

 

komputer, fax, gilotyna. 

c)

 

laminator, obcinak, bindownica. 

d)

 

komputer, wózek, kopiarka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

7.

 

Do urządzeń słuŜących do przekazywania informacji naleŜy 

a)

 

frankownica. 

b)

 

drukarka. 

c)

 

telefon komórkowy. 

d)

 

kserokopiarka. 

 

8.

 

Urządzenie biurowe moŜe obsługiwać pracownik który 
a)

 

ma świadectwo maturalne. 

b)

 

ma dobry stan zdrowia. 

c)

 

ukończył kurs. 

d)

 

dokładnie zapoznał się z instrukcją obsługi danego urządzenia. 

 

9.

 

Pracownik pracujący z komputerem powinien 
a)

 

nosić okulary. 

b)

 

samodzielnie naprawiać sprzęt zasilany energią elektryczną. 

c)

 

siedzieć w odległości 40-75 cm od komputera. 

d)

 

stosować 5 min przerwy po kaŜdej godzinie pracy. 

 

10.

 

W przypadku długiego przestoju urządzenia biurowego naleŜy 

a)

 

przykryć go szmatką. 

b)

 

wypiąć go z sieci. 

c)

 

usunąć z niego materiały eksploatacyjne, (np. tusze, tonery). 

d)

 

schować go do pudełka. 

 

11.

 

Ś

rodki łączności słuŜą do 

a)

 

przekazywania i otrzymywania informacji słownych i tekstowych. 

b)

 

otrzymywania informacji słownych. 

c)

 

powielania informacji. 

d)

 

dublowania informacji. 

 

12.

 

Ś

rodki łączności muszą mieć świadectwo homologacji wydane przez 

a)

 

Ministerstwo Łączności. 

b)

 

dyrektora placówki. 

c)

 

kierownika. 

d)

 

Poczty Polskiej. 

 

13.

 

Homologacja oznacza: 

a)

 

dostosowanie środków łączności do standardów technicznych polskiej sieci 
telekomunikacyjnej. 

b)

 

dostosowanie do rodzaju jednostki organizacyjnej. 

c)

 

dostosowanie do rodzaju środków wykorzystywanych. 

d)

 

dostosowanie do uŜytkownika. 

 

14.

 

Komputer jest urządzeniem podstawowym do 

a)

 

tworzenia i przekazywania dokumentów i informacji. 

b)

 

sortowania informacji. 

c)

 

porządkowania dokumentów. 

d)

 

filtrowania dokumentów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

15.

 

Telefon to najstarsze urządzenie wykorzystywane jako 

a)

 

ś

rodek  łączności,  umoŜliwiający  przekazywanie  i  otrzymywanie  informacji 

słownych od róŜnych abonentów, bez względu na odległość. 

b)

 

ś

rodek do kopiowania informacji. 

c)

 

nieodzowny element dekoracyjny biura. 

d)

 

urządzenie pozwalające na drukowanie. 

 

16.

 

Kserokopiarka to urządzenie zaliczane do grupy środków słuŜących do 

a)

 

reprografii dokumentów. 

b)

 

przekazywania dokumentów. 

c)

 

reperacji dokumentów. 

d)

 

oceniania dokumentów. 

 
17.

 

Drukowanie to nieodzowny element pracy biurowej w wyniku której powstaje 

a)

 

ostateczny dokument. 

b)

 

informacja. 

c)

 

filtrowanie dokumentów. 

d)

 

sortowanie dokumentów. 

 
18.

 

Aby drukowanie nie było bardzo kosztowne naleŜy 

a)

 

zmienić jakość wydruku, zastosować tonery alternatywne. 

b)

 

zmienić drukarkę. 

c)

 

dobrać odpowiedni papier. 

d)

 

 zmienić jakość wydruku (draf). 

 
19.

 

Materiały usprawniające pracę biurową 

a)

 

spinacze,  zszywacze,  długopisy,  terminarze,  notatniki,  środki  do  przechowywania 
dokumentów, skorowidze, papier, dziurkacz, zszywacze, itp. 

b)

 

rzutnik multimedialny. 

c)

 

trymer. 

d)

 

przybory do pisania. 

 

20.

 

Na jakość pracy biurowej mają wpływ następujące urządzenia 

a)

 

komputer, fax, kserograf. 

b)

 

drukarka do etykiet. 

c)

 

tester ultrafioletowy. 

d)

 

gilotyna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko……………………………………………………………………..................... 
 

Obsługiwanie urządzeń biurowych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

TEST 2 
Test  praktyczny  do  jednostki  modułowej  „Obsługiwanie  urządzeń 
biurowych” 

 

Opracowanie komputerowe CV oraz listu motywacyjnego „Jestem najlepsza/y” 
 

Test jest zadaniem praktycznym polegającym na zredagowaniu CV na okoliczność pracy 

„Jestem  najlepsza/y”  Do  testu  dołączona  jest  karta  oceny  ucznia,  która  zawiera  wymagania, 
jakie powinien spełnić uczeń wykonując poszczególne zadania. Test zawiera 17 zadań. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  kaŜde  prawidłowo  wykonane  zadanie  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  nieprawidłowo 

wykonane zadanie lub jego niewykonanie uczeń otrzymuje 0 punktów.  

 

Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający - za wykonanie co najmniej 7 zadań, 

 

dostateczny - za wykonanie co najmniej 10 zadań, 

 

dobry - za wykonanie co najmniej 13 zadań,  

 

bardzo dobry - za wykonanie co najmniej 17 zadań. 

 

Zadanie praktyczne 

 

Zredaguj  poprawnie  CV  oraz  list  motywacyjny  na  okoliczność  pracy  "Jestem 

najlepsza/y". Do wykonania zadania wykorzystaj komputer z drukarką. 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1. 

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego  z  co  najmniej 
jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2. 

 

Zapewnij  odpowiednią  ilość  komputerów  z  drukarką  dla  umoŜliwienia  wykonania  
ć

wiczenia jednocześnie prze kilku uczniów. 

3. 

 

Przygotuj arkusze do odnotowania wyników zredagowania CV i listu motywacyjnego. 

4. 

 

Zapewnij uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pracy w trakcie wykonywania ćwiczenia. 

5. 

 

Zapytaj, czy uczniowie zrozumieli polecenie. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1. 

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2. 

 

Wysłuchaj  polecenia  nauczyciela,  w  przypadku  wątpliwości  poproś  o  powtórzenie  lub 
wyjaśnienie. 

3. 

 

Przygotuj narzędzia. 

4. 

 

Sprawdź stan techniczny komputera i drukarki. 

5. 

 

Przygotuj stanowisko pracy. 

6. 

 

Wykonaj poszczególne czynności opracowania wymienionych dokumentów. 

7. 

 

Pamiętaj, Ŝe ocenie będzie podlegała poprawność wykonanych prac. 

 

Materiały dla ucznia:  

 

instrukcja, 

 

zadanie praktyczne. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

 

komputer, drukarka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

KARTA OCENY UCZNIA 

 
Imię i nazwisko ........................................................................................................................... 
 
Zredaguj  poprawnie  CV  oraz  list  motywacyjny  na  okoliczność  pracy  staŜowej  "Jestem 
najlepsza/y" 

 

L.p. 

Uczeń otrzymuje 1 punkt, jeŜeli: 

Punkty 

1. 

 

  zapoznał się z instrukcją dotyczącą wykonania zadania 

 

 

2. 

 

  dokonał  oględzin  stanowiska  pracy  pod  kątem  wyposaŜenia 

i sprawności urządzeń 
 

 

3. 

 

  w  liście  motywacyjnym  zastosował  odpowiednie  sformułowania  

i niezbędne elementy  
(np. numer referencyjny ogłoszenia) 
  

 

4. 

 

  zamieścił odpowiednie  informacje w CV  

 

 

5. 

 

  wypełnił części składowe CV i listu motywacyjnego 

 

 

6. 

 

  zastosował odpowiednie czcionki i style w CV 

 

 

7. 

 

   zastosował odpowiednie czcionki i style w liście moptywacyjnym 

 

 

8. 

 

  dokonał podsumowania listu motywacyjnego 

 

 

9. 

 

  umieścił podpisy  

 

 

10.   zastosował odpowiednie uzasadnienie do listu motywacyjnego 

 

 

11.   zastosował odpowiednie skróty i skrótowce 

 

 

12.   sporządził CV 

 

 

13.   sporządził list motywacyjny  

 

 

14.   wydrukował CV do oceny 

 

 

15.   wydrukował list motywacyjny do oceny 

 

 

16.   posprzątał stanowisko pracy 

 

 

17.   stosował przepisy bhp podczas wykonywania pracy 

 

 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

7. LITERATURA 
 

1.

 

Bogusławska T.: Praca biurowa. Część 2 – Praca w nowoczesnym biurze. Wydawnictwo 
REA, Warszawa 2003 

2.

 

Kinel K.: Technika pracy biurowej, część 1. WSiP, Warszawa 2003. 

3.

 

Komosa A.: Technika biurowa. Ekonomik, Warszawa 1999 

4.

 

Stefaniak-Piasek E.: Technika pracy biurowej, część 2. WSiP, Warszawa 2003. 

5.

 

Wiśniewska M.: Technika biurowa. eMPi2, Poznań 1999 

6.

 

Wiśniewska M.: Technika biurowa. Wydawnictwo „eMPi

2

”, Poznań 1997. 

7.

 

Strony  internetowe:  firm  produkujących  urządzenia  biurowe  oraz  firm  zajmujących  się 
ich sprzedaŜą.