background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

              NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Zdzisław Feldo 

 

 

Przygotowanie skór wygarbowanych do procesów 
wykończania 

 

744[03].Z1.03 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

dr inż. Sadowski Tadeusz 

dr inż. Żarłok Jan 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Zdzisław Feldo 

 

Konsultacja: 

dr inż. Janusz Figurski 

 

Korekta: 

 

 

 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[03].Z1.03 
„Przygotowanie  skór  wygarbowanych  do  procesów  wykończania”  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu garbarz skór. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca: 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

12 

5.1. Urządzenia i maszyny stosowane w procesach przygotowania skór do 

wykończania 

 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Charakterystyka procesów przygotowania do wykończania skór 

wyprawianych  bez włosa 

 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Przygotowanie do wykończania skór wyprawianych z włosem 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7. Literatura 

28 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  dotyczący  jednostki  modułowej 

„Przygotowanie  skór  wygarbowanych  do  procesu  wykończania”  z  modułowego  programu 
nauczania,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  
w zawodzie garbarz skór – 744[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

aktywizującymi ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

744[03].Z1.01 

Przygotowanie skór do garbowania 

 

744[03].Z1.02 

Dobieranie metod i technik garbowania skór 

744[03].Z1.03 

Przygotowanie skór wygarbowanych do 

procesów wykończania 

 

Moduł 744[03].Z1 

Technologia garbowania właściwego skór 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

odczytywać  i  stosować  instrukcje  technologiczne  dotyczące  czynności  i  operacji  
garbowania oraz przygotowania skór do wykończania, 

 

stosować podstawowe metody badania  organoleptycznego wygarbowanych skór, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

dobierać i stosować odzież ochrony osobistej na stanowiskach mechanicznej i chemicznej 
obróbki skór,  

 

stosować  zasady  bezpiecznej  pracy  i  ochrony  środowiska  przy  wykonywaniu  czynności 
rozładunku  i  załadunku  bębnów  garbarskich,  obsługi  maszyn  i  urządzeń  oraz  transportu 
skór między stanowiskami pracy,  

 

układać wygarbowane skóry na boczki garbarskie i podesty, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji zawodowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

 

odczytać  i  zastosować  instrukcje  technologiczne  dotyczące  czynności  i  operacji 
przygotowania skór do wykończania, 

 

wykonać  badania  organoleptyczne  skór  po    kolejnych  operacjach  technologicznych  
w etapie przygotowania ich do wykończania, 

 

ocenić  prawidłowość    wykonania    kolejnych  operacji  technologicznych  w  etapie 
przygotowania skór do wykończania, 

 

dobrać  urządzenia,  maszyny,  narzędzia  i  przyrządy  pomiarowe  do  przeprowadzenia  
i oceny procesów przygotowania skór do wykończania,   

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

dobrać  i  zastosować  odzież  ochrony  osobistej  na  stanowiskach  przygotowania  skór  do 
wykończania, 

 

zastosować  zasady  bezpiecznej  pracy  i  ochrony  środowiska  wykonując  czynności 
związane  
z obsługą  bębnów do garbowania, rozmaczania i płukania skór, 

 

ułożyć skóry na boczkach garbarskich lub podestach, 

 

obsłużyć maszyny i urządzenia stosowane do obróbki skór w procesach przygotowania do 
wykończania, 

 

wykonać  podstawowe  regulacje,  czyszczenie  i  konserwację    maszyn  i  urządzeń 
stosowanych do obróbki skór w procesach przygotowania do wykończania,  

 

skorzystać z różnych źródeł informacji zawodowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Garbarz skór 744[03]. 
Moduł:  

 

 

 

                Technologia garbowania właściwego skór 744[03].Z1. 

Jednostka modułowa: 

Przygotowanie skór wygarbowanych do procesów   
wykończania      744[03].Z1.03 

 
Temat: Maszyny stosowane do strugania skór
 
 

/Temat ma być realizowany metodą pokazu z objaśnieniem należy go 

przeprowadzić w warsztatach szkolnych lub w zakładzie garbarskim/  

 
Cel  ogólny
:  kształtowanie  umiejętności  dobierania  maszyn  i  urządzeń  do  procesów 

mechanicznej obróbki skór po garbowaniu. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  dobrać maszynę do strugania skór w zależności od wielkości i rodzaju skór, 

  wskazać i nazwać podstawowe mechanizmy maszyny,  

  wyjaśnić zasadę działania strugarki do skór, 

  zorganizować stanowisko pracy do strugania skór zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i 

higieny pracy. 

Metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  grupowa. 

Środki dydaktyczne: 

  strugarka do skór z wąskim wałkiem roboczym, 

  strugarka do skór z szerokim wałkiem roboczym, 

  strugarka do skór – przelotowa, 

  skóry wygarbowane chromowo po operacjach wyżymania i dwojenia. 

 
Przebieg zajęć: 

Sprawy organizacyjne. 

1.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
2.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
3.  Realizacja tematu: 

   uczniowie organizują pięcioosobowe zespoły ćwiczeń,  

   nauczyciel  wskazuje  maszyny  do  strugania  skór,  objaśnia  ich  działanie,  nazywa  

i wskazuje części i mechanizmy robocze maszyn, 

   nauczyciel zapoznaje uczniów z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa pracy, 

wskazuje  urządzenia i osłony zabezpieczające, przypomina o ubraniu ochronnym i 
osobistym pracownika podczas użytkowania maszyny, 

   pracownik  produkcyjny  demonstruje  ustawienie  i  regulację  maszyny  oraz  sposób 

obróbki skór, 

 

przez  cały  czas  trwania  ćwiczenia  uczniowie  uważnie  obserwują  i  zapamiętują 
przekazywane im informacje. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

po  zakończeniu  pokazu  uczniowie  kolejno  podchodzą  do  maszyn  i  samodzielnie 
omawiają budowę, działanie i pracę maszyn, 

 

nauczyciel  wysłuchuje  i  koryguje    zapamiętane  przez  uczniów  wiadomości, 
pomaga w posługiwaniu się terminologią zawodową. 

4.  Uczniowie w dyskusji analizują poznane informacje. 
5.  Nauczyciel    przysłuchuje  się  dyskusji  i  wysuwanym  wnioskom  uczniów,  ocenia 

zapamiętane wiadomości, sposób właściwego stosowania terminologii zawodowej. 

6.  Grupa uczniów wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny ćwiczeń. 

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Narysuj  schemat  działania  maszyny  do  strugania  skór.  Zaznacz  i  nazwij  główne  części 

maszyny. Wypisz cechy charakterystyczne mechanizmów roboczych maszyny w zależności od 
wielkości skór do jakich maszyna jest przeznaczona.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć  2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Garbarz skór 744[03]. 
Moduł:  

 

 

 

                   Technologia garbowania właściwego skór  744[03].Z1. 

Jednostka modułowa:                    Przygotowanie skór wygarbowanych do procesów            

wykończania 744[03].Z1.03.    

Temat: Ustalanie „masy struganej” i pomiar grubości skór. 
Cel ogólny: rozumienie celu i kształtowanie umiejętności wykonywania ważenia skór po 
struganiu oraz wykonywanie pomiaru grubości skór. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  dobrać i przygotować urządzenia i przyrządy pomiarowe do ważenia i pomiaru 

grubości skór, 

  zorganizować stanowisko do wykonania zadania produkcyjnego zgodnie z zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

  transportować skóry pomiędzy stanowiskami pracy, 

  ułożyć skóry na platformie wagi, 

  zważyć skóry i odczytać wynik ważenia, 

  dokonać pomiaru grubości skór  w różnych punktach topograficznych skóry, 

  wypełnić dokumentację technologiczną wpisem wykonanych pomiarów, 

  wyjaśnić cel wykonanych oznaczeń i czynności technologicznych. 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  grupowa. 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie 
Środki dydaktyczne: 

  instrukcja technologiczna wyprawy skór,  

  waga dziesiętna  o udźwigu 250–500 kg, 

  grubościomierz,  

  paszport partii produkcyjnej skór – dokumentacja produkcji, 

  wózki transportowe do transportu skór między stanowiskami pracy, 

  stół sortowniczy do rozłożenia skór przed pomiarem grubości. 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 

 

ZADANIE DLA UCZNIÓW 
Zadaniem jest ustalenie masy struganej skór w wybranej partii produkcyjnej oraz 
skontrolowanie prawidłowego wykonania operacji strugania skór na podstawie wyniku 
pomiaru ich grubości.  

 

FAZA WSTĘPNA 
CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE: 

  podanie tematu zadania, 

  zaznajomienie  uczniów  z  instrukcją  –  recepturą  technologiczną  dotyczącą  zakresu  

tematyki zadania /metoda przewodniego tekstu/, 

  przypomnienie  zasad  z  zakresu  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  sprawdzenie  odzieży 

ochronnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Cel ustalania „masy struganej” skór. 
2.  Cel pomiaru grubości skór po struganiu. 
3.  Ustawienie i wyzerowanie wagi dziesiętnej.  
4.   Układanie i transportowanie  skór  w półfabrykacie wet-blue. 
5.   Znaczenie prowadzenia dokumentacji technologicznej. 
 
PLANOWANIE 
1.  Wyznaczenie partii produkcyjnej do ustalenia „masy struganej” i zbadania grubości skór. 
2.  Ustalenie techniki transportu skór na stanowisko ważenia i mierzenia grubości skór. 
3.  Zaplanowanie kolejności wykonania czynności i operacji. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omówienie wszystkich punków z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Pytania do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Podział pracy zespołu uczniów zgodnie z przyjętymi założeniami w fazie planowania. 
2.  Założenie odzieży ochronnej i sprawdzenie stanowisk pracy pod względem bezpieczeństwa  

i ergonomii. 

3.  Transport skór na stanowisko pomiaru grubości. 
4.  Przygotowanie grubościomierza i wykonanie pomiaru. 
5.  Wpisanie wyników pomiarów do dokumentacji produkcyjnej. 
6.  Transport skór do stanowiska ważenia. 
7.  Ustawienie i wyzerowanie wagi. 
8.  Ułożenie skór na platformie wagi. 
9.  Zważenie skór i wpisanie wyników ważenia do dokumentacji produkcyjnej. 
10. Transport  i  ułożenie  skór  na  wskazanym  stanowisku  do  kolejnych  procesów 

technologicznych. 

 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały wykonane pomiary grubości i ważenia skór? 
2.  Czy prawidłowo został dokonany wpis do dokumentów produkcyjnych pomiarów grubości 

i ważeń skór? 

3.  Czy zachowano wszystkie zasady układania i transportu skór? 
4.  Czy zachowano zasady bezpieczeństwa i higieny pracy? 
 
FAZA KOŃCOWA 
ANALIZA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  zadania  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  w  podsumowaniu  wskazuje  jakie  nowe,  ważne  umiejętności  zostały 
wykształcone,  jakie  wystąpiły  błędy  i  nieprawidłowości  podczas  pracy  i  jak  ich  unikać  
w przyszłości. 
 
ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Praca domowa 

Na  podstawie  literatury  i  poznanych  w  trakcie  wykonywania  zadania  praktycznego 

wiadomości  teoretycznych  i  umiejętności  praktycznych,  wyjaśnij  znaczenie  wpisu  do  
dokumentacji produkcyjnej wyników oznaczania masy struganej skór. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności, 

  dyskusja w grupie uczniów na temat zakładanych do osiągnięcia celów kształcenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Urządzenia i maszyny stosowane w procesach przygotowania 

skór do wykończania 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj  schemat  działania  maszyny  garbarskiej  stosowanej  do  operacji  mechanicznej 

obróbki  skór  w  etapie  przygotowania  ich  do  wykończania.    Daną  maszynę  wskazuje 
nauczyciel.  Nazwij  podstawowe  elementy  i mechanizmy. Omów sposób obróbki i rodzaj skór 
obrabianych w procesie technologicznym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

wskazać uczniowi maszynę której schemat działania ma narysować, 

 

jaką techniką wykonać rysunek aby był zrozumiały,  

 

na co zwrócić szczególną uwagę przy omawianiu działania maszyny,     

 

zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
      Sposób wykonania ćwiczenia: 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku dla ucznia,  
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w treści zadania oraz do poleceń nauczyciela, 
4)  narysować schemat maszyny, 
5)  sprawdzić  samodzielnie  wykonany  rysunek  i  przedstawić  wykonanie  zadania 

nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do rysowania, 

 

podstawowe przybory do rysowania: ołówek, cyrkiel, linijka, ekierka, 

 

arkusze papieru /A-4 lub większe/, 

 

Ćwiczenie 2 

Zaobserwuj  pracę  maszyn  lub  urządzeń  stosowanych  do  rozbijania  skór  futerkowych  

w  procesach  przygotowania  do  wykończania.  Wykonaj  operację  rozbijania  skór.  Omów 
działanie i obsługę maszyn i urządzeń.  
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  w  formie  zadania  produkcyjnego  powinno  być  realizowane  w  Warsztatach 

Szkolnych wyposażonych w maszyny do obróbki skór futerkowych  lub w zakładzie pracy. 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy na maszynach  
i urządzeniach do rozbijania skór z włosem,  

 

wskazać i objaśnić działanie mechanizmów roboczych maszyn, 

 

 zademonstrować pracę maszyn. 

Po instruktażu uczniowie kolejno wykonują zadanie.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania jednostki modułowej,  
2)  zapoznać się z pracą maszyn i urządzeń do rozbijania skór futrzarskich, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w zadaniu, 
4)  sprawdzić pracę maszyny lub urządzenia pod względem bhp, 
5)  zademonstrować sposób obróbki skór, 
6)  dokonać oceny organoleptycznej poprawności wykonanego zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rozbijarka odgórna do skór futrzarskich, 

 

rozbijarka pedałowa do skór futrzarskich, 

 

kosa kuśnierska, 

 

boczki do układania skór. 
 

Ćwiczenie 3  

Zaobserwuj  pracę  maszyn  do  odwadniania    skór  z  włosem  i  bez  włosa  w  procesach 

przygotowania do wykończania. Wykonaj operację wyżymania skór.  Omów sposób działania i 
obsługi maszyn. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  w  formie  zadania  produkcyjnego  powinno  być  realizowane  w  Warsztatach 

Szkolnych wyposażonych w maszyny do obróbki skór  lub w zakładzie pracy. 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

  zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy na maszynach  

i urządzeniach do odwadniania skór,  

  wskazać i objaśnić działanie mechanizmów roboczych, 

   zademonstrować pracę maszyn.  

Po instruktażu uczniowie kolejno wykonują zadanie.  
      

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku dla ucznia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

 

3)  zastosować się do poleceń zawartych w zadaniu i przekazanych przez nauczyciela, 
4)  dokonać oceny organoleptycznej wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wyżymarka walcowa do odwadniania skór bez włosa, 

 

wirówka do odwadniania skór z włosem, 

 

boczki garbarskie do układania skór. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2. Charakterystyka procesów przygotowawczych do 

wykończania skór wyprawianych bez włosa 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj tablicę – planszę poglądową z wykazem wad i uszkodzeń  jakie mogą powstać 

na skórach w czasie operacji dwojenia i strugania skór.  
 
       Wskazówki do realizacji 

Ćwiczenie  należy  wykonać  w  zespołach  4-osobowych.  Przed  przystąpieniem  do 

wykonania nauczyciel powinien: 

 

określić jego zakres, 

 

omówić technikę wykonania, 

 

wskazać materiały źródłowe: podręczniki, normy. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia: 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki modułowej,  
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać  na  pomocniczej  kartce  wady  i  uszkodzenia  skór  w  procesach  dwojenia  

i strugania, 

4)  rozplanować  na  arkuszu  kartonu  tytuł  planszy  i  miejsca  rozłożenia  planowanego  tekstu, 

wklejenia próbek skór lub  rysunków poglądowych, 

5)  wykonać planszę, 
6)  przekazać do oceny nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

   ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do wykonania pracy, 

 

arkusz kartonu, 

 

pomocnicze kartki do notowania i rozplanowania planszy,  

 

materiały piśmienne: mazaki, ołówki do szkicowania, linijka, 

 

wycięte próbki skór z wadami i uszkodzeniami. 

 

Ćwiczenie 2   

Ustalanie masy struganej skór. 
 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  powinno  być  wykonane  w  formie  zadania  produkcyjnego  w  warsztatach 

szkolnych lub zakładzie garbarskim. 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

omówić jego zakres i techniki wykonania, 

 

zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować  stanowisko  pracy  do  ważenia  skór  zgodnie  z  wymogami  bezpieczeństwa  

i higieny pracy, ochrony środowiska i receptury technologicznej,  

2)  zapoznać się z zasadami ważenia skór  na wagach dziesiętnych, 
3)  zważyć dziesięć sztuk skór po struganiu notując masę skór, 
4)  wyjaśnić cel ustalania masy struganej skór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda „próba pracy”. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

waga do ważenia skór o zakresie 250–500 kg, 

– 

instrukcja technologiczna wyprawy skór, 

– 

skóry po obróbce strugania,  

– 

notatnik do zanotowania mas skór ważonych i wniosków końcowych. 

 

Ćwiczenie 3 
       Dokonaj pomiaru grubości różnych asortymentów skór. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie może być wykonane w pracowni technologicznej na próbkach różnych skór lub 

w zakładzie garbarskim w warunkach produkcji. 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

omówić jego zakres i technikę wykonania,  

 

zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)   zorganizować  stanowisko  pracy  do  mierzenia  skór  zgodnie  z  wymogami  bezpieczeństwa  

i higieny pracy, 

2)   zapoznać się z instrukcją technologiczną  wyprawy skór, 
3)  przygotować próbki skór lub skóry do pomiaru, 
4)  zapoznać się z zasadą pomiaru grubości skór przy pomocy grubościomierza, 
5)  dokonać pomiaru kolejnych sztuk skór, 
6)  zanotować i przedstawić wyniki do oceny.  

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda „próba pracy”. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół  laboratoryjny  lub  stół  do  sortowania  skór  /w  zależności  od  sposobu  i  miejsca 
wykonywania ćwiczenia/, 

 

grubościomierz, 

 

instrukcja technologiczna wyprawy skór, 

 

próbki skór lub skóry do mierzenia grubości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3. Przygotowanie do wykończania skór wyprawianych z włosem  

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

W  układzie  tabelarycznym  przedstaw  operacje  technologiczne  przygotowania  do 

wykończenia skór wyprawianych  z włosem:  
– 

owczych, 

– 

nutrii „zdjętych płasko”,  

– 

nutrii „zdjętych workowo”,  

– 

norek.  

Zaproponuj kolejność operacji oraz zastosowanie odpowiednich maszyn i urządzeń. 
      

 

       Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

omówić jego zakres i technikę wykonania, 

 

 zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przypomnieć  sobie  wiadomościami  z  zakresu  posługiwania  się  terminologią    garbarską 

/jednostka modułowa 744[03].O1.02/, 

3)  wykonać  tabelkę  z    kolumnami  dla  rodzajów  skór  i  wierszami  z  operacjami, maszynami  

i urządzeniami, 

4)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do pracy, 

 

arkusz papiery A-3 lub większy, 

 

przybory do rysowania i pisania, 

 

instrukcja technologiczna procesów wyprawy. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  operację  rozbijania  po  garbowaniu  i  odleżeniu  skór  owczych  z  włosem  i  skór 

nutrii  zdjętych  workowo.  Wskaż  urządzenia  i  maszyny  na  jakich  wykonasz  zadanie. 
Scharakteryzuj skóry przed i po wykonaniu ćwiczenia. Dobierz odzież ochronną obowiązującą 
przy wykonaniu tego zadania. 
      
       Wskazówki do realizacji 

Ćwiczenie  powinno  być  wykonane  w  warsztatach  szkolnych  wyposażonych  

w odpowiednie maszyny lub w zakładzie garbarskim produkującym skóry futerkowe. 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

omówić jego zakres i technikę wykonania, 

 

zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  wskazać i uzasadnić wybór maszyny lub urządzenia do wykonania zadania, 
3)  zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi obsługi maszyn i urządzeń, 
4)  dobrać odpowiednie,  wskazane w treści zadania skóry. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

boczki garbarskie lub podesty do układania skór, 

 

rozbijarka odgórna,  

 

kosa kuśnierska, 

 

skóry owcze i nutrii po garbowaniu i odleżeniu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przygotowanie  skór 
wygarbowanych do procesów wykończania” 
 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

  zadania 1–11 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 12–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej  9  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego i 5 z poziomu 

ponadpodstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 5.z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań,  

 
Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategori

a celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Znać podstawowe urządzenia 
garbarskie 

2. 

Określić cel procesu odleżenia 
skór po garbowaniu  

3. 

Określić zastosowanie maszyn 
garbarskich 

4. 

Wyjaśnić metodę odwadniania 
skór z włosem 

5. 

Wyjaśnić zasadę dwojenia skór 

6. 

Wyjaśnić cel procesu strugania 
skór 

…mechaniczną… 
…bez włosa… 
…wyrównanie grubości… 

7. 

Wyjaśnić sposób ustalania „masy 
struganej” skór 

8. 

Wyjaśnić cel procesu dwojenia 
skór 

…dwoinami… 
…dwoina mizdrowa, 
…lica… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

9. 

Dobrać maszyny lub urządzenia 
do procesów technologicznych 

10. 

Określić przydatność przyrządu 
pomiarowego 

Grubościomierz służy do pomiaru 
grubości skór. 

11. 

Wyjaśnić podstawowe zasady 
technologiczne 

 

 

Skóry podeszwowe. 

12. 

Narysować schemat działania 
maszyny garbarskiej 

PP 

 

13. 

Wyjaśnić budowę maszyny 
garbarskiej 

PP 

14. 

Wyjaśnić znaczenie pojęcia: 
„masa strugana”  
skór 
 
 
 
 

 

 

PP 

„Masa strugana” skór to masa 
operacyjna skór zważonych po 
procesie strugania i służy do 
obliczania ilości stosowanych 
środków pomocniczych w kolejnych 
procesach technologicznych. 

15. 

Wyjaśnić metodę rozbijania skór 
futerkowych 

PP 

16. 

Określić efekt procesu 
odwadniania skór 

PP 

17. 

Wyjaśnić cel procesu strugania 
skór 

PP 

18. 

Omówić budowę maszyny do 
strugania skór 

PP 

19. 

Określić przyczyny powstawania 
wad i uszkodzeń skór podczas 
operacji technologicznych 

PP 

20. 

Wyjaśnić cel i znaczenie badania 
organoleptycznego skór 
sortowanych przed dwojeniem 
i struganiem. 

PP 

Badanie organoleptyczne to: 

  wstępna kontrola grubości  

w różnych miejscach 
topograficznych skóry, 

  dokładne oględziny lica  

i strony mizdrowej skór, 

  określenie wad i uszkodzeń ich 

rodzaju i umiejscowienia w 
topografii skór, 

  procentowe oszacowanie miejsc 

wadliwych  
i uszkodzonych. 

Badanie prowadzi się w celu   
określenia przydatności 
asortymentowej skór. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 pytań dotyczących projektowania odzieży. Pytania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 13, 

15,  16,  17,  18  i  19  są  to  pytania  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa;  pytania:  6  i  8  to pytania z luką, w pytaniach: 10, 11, 14 i 20  należy udzielić 
krótkiej odpowiedzi, pytanie 12 to zadanie rysunkowe. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

 

w pytaniu dotyczącym projektowania ubioru, narysuj rysunek w wyznaczonym polu. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci 
pytania: 12 – 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 90 min.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 
I część 

1.  Boczki garbarskie i podesty są to urządzenia do: 

a)  nawilżania skór, 
b)  odleżenia skór po garbowaniu, 
c)  wyciskania wilgoci ze skór bez włosa, 
d)  rozbijania skór z włosem. 

 

2.  Celem procesu odleżenia skór po garbowaniu jest: 

a)  zakończenie procesu garbowania skór, 
b)  wysuszenie skór  wyprawianych z włosem, 
c)  wysuszenie skór wyprawianych bez włosa, 
d)  rozprostowanie i wygładzenie skór po garbowaniu. 

 
3.  Wyżymarka walcowa to maszyna garbarska wykonująca operację

:

 

a)  suszenia skór po garbowaniu, 
b)  odwodnienia skór po garbowaniu, 
c)  prasowania skór wygarbowanych, 
d)  utrwalenia garbnika w skórach wygarbowanych. 

 
4.  Odwadnianie skór wyprawianych z włosem przed procesami wykończania  to: 

a)  strzepywanie wilgoci z okrywy włosowej skór, 
b)  wyżymanie skór na wyżymarkach walcowych, 
c)  odwirowanie skór w wirówkach, 
d)  wycieranie mizdry skór „do sucha”. 

 

5.  Dwojenie skór to: 

a)  rozcinanie skór  na dwie połówki wzdłuż linii grzbietu, 
b)  rozcinanie skór  na dwie części po linii karku, 
c)  rozcinanie skór po linii topograficznej boków, 
d)  rozcięcie skóry na dwie  płaszczyzny równoległe do powierzchni lica skór. 

 
6.  Struganie  jest  …………………………..  operacją  technologiczną  stosowaną  do  obróbki 

skór…………………………………………………...Celem  strugania  jest……………… 
…………………… produkowanych skór. 

 
7.  Ustalanie „masy struganej” skór polega na: 

a)  ważeniu skór po operacji strugania, 
b)  ważeniu skór przed operacją strugania, 
c)  obliczeniu różnicy mas skór przed i po operacji strugania, 
d)  obliczeniu sumy mas skór przed i po operacji strugania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

8.  Podczas operacji dwojenia otrzymujemy dwa płaty skór które nazywamy …………… Płat 

skóry  od  strony  przymięsnej  to  ………………………………….,  a  płat  skóry  od 
strony……………….. to dwoina licowa. 

 
9.  Do  rozbijania,  małych  i  delikatnych  skór  futerkowych  „zdejmowanych  workowo”  na 

przykład skór z tchórzy,  przed ich wykończeniem stosuje  się: 
a)  kosy kuśnierskie, 
b)  rozbijarkę odgórną, 
c)  rozbijarkę pedałową, 
d)  wirówkę. 

 
10.  Wyjaśnij, do czego służy grubościomierz. 
 
11.  Podaj  przykład  asortymentu  skór,  które  nie  poddaje  się  procesowi  płukania  po 

garbowaniu.  

 

II część 

12.  Narysuj schemat działania wyżymarki walcowej do skór. 
  
13.  Roboczą częścią maszyny do dwojenia skór jest:     

a)  wał nożowy z ostrym nożem spiralnym, 
b)   nóż taśmowy ostry, bezkońcowy, 
c)  wał nożowy z tępymi nożami  równoległymi do osi wału, 
d)  wał nożowy z tępymi nożami odśrodkowymi. 

 
14.  Wyjaśnij, do czego służy tzw.  „masa strugana” skór. 
 
15.  Rozbijanie skór futerkowych po procesie garbowania polega na: 

a)  swobodnym przerzucaniu skór na podestach lub paletach drewnianych, 
b)  rozciąganiu skóry maszynowo lub na nożu kosy kuśnierskiej, 
c)  obracaniu skór w bębnie garbarskim wyposażonym w drewniane kołki, 
d)  uderzaniu w skórę drewnianą trzepaczką. 
 

16.  Odwadnianie skór po garbowaniu powinno obniżać wilgotność skór do: 

a)  70 %, 
b)  45 %, 
c)  30 %, 
d)  16 %. 

 

17.  Struganie skór polega na : 

a)  rozcinaniu skóry na dwa płaty od lica skóry i od mizdry, 
b)  skrawaniu wiórowym powierzchni lica skór, 
c)  skrawaniu wiórowym tkanki skórnej od strony mizdry, 
d)  wyrównywaniu obrzeży skór przy pomocy ostrego noża. 

 

18.  Częścią roboczą maszyny do strugania skór jest

a)  wał nożowy z ostrym nożem spiralnym, 
b)  nóż taśmowy ostry, bezkońcowy, 
c)  wał nożowy z tępymi nożami  równoległymi do osi wału, 
d)  wał nożowy z tępymi nożami odśrodkowymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

19.  Przyczyną powstawania wad i uszkodzeń skór podczas operacji strugania może być: 

a)  źle naostrzony nóż na wale roboczym maszyny, 
b)  dwojenie skór w golcu, 
c)  gruba tkanka przymięsna skóry, 
d)  rozkrój skór  na połówki po procesie garbowania. 

 
20.  Wyjaśnij  cel  i  sposób  badania  organoleptycznego  skór    przed  operacjami  dwojenia  

i strugania skór. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Przygotowanie skór wygarbowanych do procesów wykończania 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 
 
 

 

 

11 

 
 
 

 

 
 

12 

 

 

 
 
 

 

13 

 

 

14 

 
 
 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

 

20 

 
 
 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST 2 

Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej 
„Przygotowanie skór wygarbowanych do procesów wykończania” 

 
Treść zadania 

Wykonaj  operację  rozbijania  po  garbowaniu  i  odleżeniu  skór  owczych  z  włosem  i  skór 

nutrii  zdjętych  workowo.  Wskaż  urządzenia  i  maszyny  na  jakich  wykonasz zadanie. Dokonaj 
oględzin  i  scharakteryzuj  skóry  przed  i  po  wykonaniu  ćwiczenia.  Dobierz  odzież  ochronną 
obowiązującą  przy  wykonaniu  tego  zadania.  Czas  na  wykonanie  zadania  określi  nauczyciel  
w zależności od rodzaju skór i wyposażenia technicznego zakładu. 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

         W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych  
w celach jednostki modułowej zaleca się zastosowanie zadania testowego typu „próba pracy”. 
Zadanie  jest  tak  dobrane  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych  umiejętności  
w zakresie wiedzy teoretycznej i sprawności wykonywania czynności praktycznych. Uczniowi 
należy  stworzyć  możliwość  inwencji  w  zaplanowaniu  poszczególnych  etapów  wykonywania 
zadania:  zorganizowania  stanowiska  pracy,  doboru  odpowiednich  maszyn  lub  urządzeń 
produkcyjnych,  wykonanie  podstawowych  ustawień  i  regulacji    maszyn  oraz    wykazania    się 
umiejętnością  wykonania  obróbki  skór.  Jest  to  jednocześni  możliwość  samodzielnego 
sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności  i  dokonania  analizy  podjętych 
działań  praktycznych.  Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie    warunków  umożliwiających 
uczniowi wykonanie zadania zgodnie z zasadami technologicznymi i w określonym czasie. 
Uczeń powinien mieć udostępnione:  

 

stanowisko pracy z maszynami i urządzeniami produkcyjnymi do operacji rozbijania  skór 
futerkowych, 

 

różne rodzaje skór futerkowych w półfabrykacie po procesie garbowania, 

 

instrukcję obsługi maszyn i instrukcję technologiczną. 

Nauczyciel powinien:  

 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  produkcyjnego  w  warsztatach 
szkolnych lub zakładzie produkcyjnym, 

 

zabezpieczyć różne rodzaje skór  futerkowych w półfabrykacie po garbowaniu do operacji 
rozbijania, 

 

przypomnieć  uczniom  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  i  nakazać  bezwzględne  ich 
przestrzeganie, 

 

skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 

 

przydzielić uczniom odpowiednie skóry do obróbki rozbijania, 

 

określić czas na wykonanie zadania w zależności od rodzaju skór i użytych maszyn, 

 

na bieżąco nadzorować pracę uczniów, 

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

 

obejrzeć i scharakteryzować przydzielone do obróbki skóry, 

 

wskazać maszynę na jakiej należy dokonać operacji rozbijania skór, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

 

przygotować  stanowisko  pracy  pod  względem:    bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  
uporządkowania  i  łatwego  dostępu  do  obrabianych  skór,  wyposażenia  w  potrzebne 
urządzenia  pomocnicze, 

 

uruchomić maszynę i wykonać zadanie, 

 

obejrzeć  i  scharakteryzować  skóry  po  wykonaniu  zadania  –  dokonać  oceny  wykonanej 
obróbki, 

 

ułożyć skóry zgodnie z zasadami technologicznymi przedstawić nauczycielowi do oceny. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.    Dobranie odzieży ochronnej 

 

2.    Sposób oględzin i charakterystyka półfabrykatu 

10 

 

3.    Zaplanowanie kolejnych czynności 

10 

 

4.    Dobranie maszyny lub urządzenia do wykonania zadania 

10 

 

5.    Przygotowanie stanowiska pracy: 

  czystość i porządek miejsca pracy, 

  zabezpieczenie pod względem BHP, 

  przygotowanie potrzebnych  urządzeń i narzędzi 

pomocniczych 

 
 

10 

 

6.    Wykonywanie zadania: 

  włączenie maszyny, 

  sposób podawania skór do obróbki, 

  wyłączenie maszyny 

 
 

30 

 

7.    Wykonanie oględzin i ocena wykonania pracy 

10 

 

8.    Ułożenie skór po wykonaniu pracy 

 

9.    Zaprezentowanie wykonania zadania 

10 

 

 

Razem 

100 

 

 
 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczny 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7. LITERATURA 
 

1.  Lasek W.: Wykończalnictwo skór miękkich. WN-T, Warszawa 1984 
2.  Maleńczak J., Ćujon J.: Maszyny i urządzenia garbarskie. Skrypt uczelniany. WSI, Radom 

1981 

3.  Michalec T.: Technologia garbarstwa i futrzarstwa – ćwiczenia laboratoryjne. WSI, Radom 

skrypt nr 7 1996 r. 

4.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych, WSiP 1997 
5.  Persz T.: Technologia wyprawy skór cz. I Garbowanie, WSiP 1986 
6.  Persz T.: Technologia wyprawy skór cz. II Wykończanie, WSiP 1985 
7.  Polskie Normy – wybór 
8.  Praca zbiorowa: Vademecum garbarza, ITE, Radom 1996 
9.  Praca zbiorowa: Encyklopedia techniki – przemysł lekki. WNT, Warszawa 
10. Sadowski  T.:  Materiałoznawstwo  dla  kuśnierzy.  Podręcznik  dla  Zasadniczej  Szkoły 

Zawodowej. WSiP, Warszawa 1989.