background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

  

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
               i NAUKI 

 
 
 
 

Władysława Maria Francuz 

 
 
 
 
 

 

Organizowanie procesu inwestycyjnego 
311[04].Z1.01 

 

 

 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2005 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

1

Recenzenci:  
dr Zofia Parfiniewicz 
mgr inż. Halina Darecka 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Katarzyna Maćkowska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Janusz Figurski  
mgr inż. Mirosław Żurek 
 
 
Korekta: 
mgr inż. Mirosław Żurek 
 
 
 
 
 
 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej  311[04].Z1.01  
– Organizowanie procesu inwestycyjnego

 

zawartego w modułowym programie nauczania 

dla zawodu technik budownictwa. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2005  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

2

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

3

2. Wymagania wstępne 

4

3. Cele kształcenia 

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

6

5. Materiał nauczania 

10

5.1. Prawo budowlane  

10

 5.1.1. Ćwiczenia 10
 5.1.2. Sprawdzian postępów 10
5.2. Wybrane przepisy postępowania administracyjnego  

11

 5.2.1. Ćwiczenia 11
 5.2.2. Sprawdzian postępów 11
5.3. Struktura procesu inwestycyjnego w budownictwie 

11

 5.3.1. Ćwiczenia 11
 5.3.2. Sprawdzian postępów 13
5.4. Dokumentacja i procedura przetargowa  

13

 5.4.1. Ćwiczenia 13
 5.4.2. Sprawdzian postępów 14
5.5. Zasady wnioskowania o udzielenie pozwolenia na budowę 

14

 5.5.1. Ćwiczenia 14
 5.5.2. Sprawdzian postępów 15
5.6. Zasady organizacji budowy 

15

 5.6.1. Ćwiczenia 15
 5.6.2. Sprawdzian postępów 16
5.7. Zasady organizacji stanowisk pracy 

16

 5.7.1. Ćwiczenia 16
 5.7.2. Sprawdzian postępów 17
5.8. Zasady organizowania i prowadzenia pracy zespołów budowlanych 

17

 5.8.1. Ćwiczenia 17
 5.8.2. Sprawdzian postępów 18
5.9. Dokumentowanie przebiegu robót budowlanych 

18

 5.9.1. Ćwiczenia 18
 5.9.2. Sprawdzian postępów 19
5.10. Zasady przeprowadzania odbioru inwestycji 

20

 5.10.1. Ćwiczenia 20
 5.10.2. Sprawdzian postępów 20
5.11. Przepisy  bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 

i ochrony środowiska, stosowane w budownictwie 

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21

7. Literatura 

29

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik budownictwa. 

W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

−  cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy 

z poradnikiem, 

−  przykładowe scenariusze zajęć, 

−  przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego.  

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania: samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  posługiwać się pojęciami z zakresu ekologii, ochrony środowiska i budownictwa, 

−  określać podstawy racjonalnego gospodarowania zasobami środowiska, 

−  analizować wpływ inwestycji budowlanych na środowisko, 
−  rozpoznawać elementy i układy konstrukcyjne budynku, 

−  charakteryzować systemy technologiczno-konstrukcyjne budynków, 

−  korzystać z map i planów sytuacyjno-wysokościowych, 
−  wykonywać pomiary geodezyjne w terenie, 

−  charakteryzować elementy dokumentacji technicznej, 

−  posługiwać się dokumentacją techniczną, 
−  wykonywać szkice i rysunki robocze, 

−  sporządzać rysunki techniczne, 

−  zapobiegać zagrożeniom w środowisku pracy, 
−  stosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 

środowiska, 

−  udzielać pierwszej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia, 

−  przestrzegać przepisów dotyczących ochrony środowiska i prawa budowlanego, 
−  korzystać z literatury zawodowej i innych źródeł informacji, 

−  obsługiwać komputer z oprogramowaniem do wykonywania rysunków technicznych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

5

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

−  określić strukturę procesu inwestycyjnego w budownictwie, 

−  scharakteryzować części składowe dokumentacji przetargowej, 

−  posłużyć się dokumentacją przetargową, 
−  skompletować dokumentację przetargową, 

−  sporządzić wniosek o udzielenie pozwolenia na budowę, 

−  opracować projekt organizacji budowy, 
−  opracować projekty zagospodarowania i likwidacji placu budowy, 

−  zastosować w działalności zawodowej podstawowe akty prawne z zakresu prawa 

budowlanego i postępowania administracyjnego, 

−  zorganizować pracę zespołów budowlanych zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny 

pracy, przepisami przeciwpożarowymi i ochrony środowiska, 

−  posłużyć się dokumentacją techniczną w różnych fazach procesu budowlanego, 

−  udokumentować przebieg robót budowlanych, 

−  przeprowadzić odbiór inwestycji. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ  

 

I. Scenariusz zajęć

  

 

Temat:

 Zasady składowania materiałów i wyrobów budowlanych na placu 

budowy 

 

Cele: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

−  określić zasady przechowywania i składowania poszczególnych materiałów i wyrobów 

na składowiskach otwartych, 

−  określić zasady przechowywania i składowania poszczególnych materiałów i wyrobów 

w magazynach półzamkniętych, 

−  określić zasady przechowywania i składowania poszczególnych materiałów i wyrobów 

w magazynach zamkniętych, 

−  odszukać potrzebne informacje w normach i katalogach, 

−  współpracować w grupie. 
 

Metody nauczania-uczenia się: 

−  miniwykład, 
−  ćwiczenia, 

−  dyskusja w grupie. 
 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  praca indywidualna, 
−  praca w małych zespołach. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  katalogi lub próbki materiałów i wyrobów budowlanych jak: cegły, pustaki, dachówki, 

cement, wapno hydratyzowane, luksfery, stolarka okienna i drzwiowa, deski, papa, pręty 
zbrojeniowe, kształtowniki, farby, lakiery. 

−  zestaw plansz dotyczących składowania materiałów, 
−  literatura. 
 

Czas trwania:  

90 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Określenie celów zajęć. 
3.  Miniwykład – Zasady przechowywania i składowania materiałów i wyrobów 

budowlanych na placu budowy: 

–  omówić zasady składowania tych materiałów i wyrobów budowlanych, 
–  omówić sposoby rozmieszczenia składowisk i magazynów na placu budowy, 
–  określić wpływ sposobu przechowywania i składowania materiałów na ich jakość 

i trwałość, 

–  wskazać zasady posługiwania się katalogami i instrukcjami umieszczonymi 

na opakowaniach materiałów. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

7

4.  Ćwiczenia – praca uczniów w grupach 

a)  uczniowie dzielą się na zespoły 2–3-osobowe, 
b)  zespół otrzymuje zadanie określenia sposobu przechowywania i składowania 

wybranych materiałów i wyrobów, 

c)  uczniowie klasyfikują materiały na przechowywane: 

− 

na składowisku otwartym, 

− 

w magazynie półzamkniętym, 

− 

w magazynie zamkniętym, 

oraz określają sposób ich składowania, 

d)  każdy zespół sporządza notatkę, opisując wykonane zadanie. 

5.   Dyskusja – analiza wyników pracy w grupach 

− 

każdy zespół prezentuje wyniki pracy, uzasadniając dokonane wybory, 

− 

uczniowie dyskutują nad prezentowanymi wynikami prac i oceniają ich prawidłowość. 

6.   Podsumowanie zajęć – ocena poziomu osiągnięć uczniów i ich aktywności. 
 
 Kryteria oceny wykonania zadania: 

Lp. Kryterium 

oceny 

Maksymalna liczba 

punktów 

1   Poprawność merytoryczna opracowywanego tematu 

2   Staranność i estetyka opracowania 

3   Prezentacja 

opracowanego 

materiału 3 

4   Indywidualna 

aktywność uczniów 

 Razem: 

12 

 

Schemat punktowania 
Proponowane oceny: 
11÷12 pkt – bardzo dobry, 
9÷10 pkt – dobry, 
7÷8 pkt – dostateczny, 
5÷6 pkt – dopuszczający. 
 
 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

8

II.

 

Scenariusz zajęć

 

– realizowanych metodą „JIGSAW” (klasa-układanka, puzzle) 

 

Temat:

 Prawo budowlane 

 

Cele: 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
−  określić uczestników procesu budowlanego, 
−  określić ich prawa i obowiązki, 

−  sporządzić wniosek o udzielenie pozwolenia na budowę, 

−  określić budowy, które wymagają i nie wymagają pozwolenia na budowę, 
−  określić zasady organizacji budowy, 

−  określić zasady oddawania do użytku obiektów budowlanych, 

−  scharakteryzować zasady odpowiedzialności zawodowej, 
−  współpracować w grupie. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  Prawo budowlane, 

−  plansze i foliogramy przedstawiające strukturę procesu inwestycyjnego,  
−  przykładowe wnioski o udzielenie pozwolenia na budowę wraz załącznikami, 

−  przykładowe projekty organizacji budowy i robót, 

−  literatura. 
 

Czas trwania: 90 minut. 

 

Klasa zostaje podzielona na 5 zespołów 4–6-osobowych (najlepiej tylu uczniów 

w zespole ile jest zespołów) jako eksperci, w celu opracowania następujących tematów: 
 
Zespół I : Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego 
Zespół II : Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych 
Zespół III : Budowa obiektów budowlanych 
Zespół IV: Oddawanie do użytku obiektów budowlanych 
Zespół V: Odpowiedzialność zawodowa w budownictwie 
 
Krok 1. Każda grupa opracowuje dany temat. Grupy mają za zadanie przedyskutować 
i rozpracować swoją część wiedzy. 
Krok 2. Eksperci rozdzielają się do nowych grup, w których: 
−  uczą pozostałych swojej części materiału, 
−  uczą się od innych ekspertów ich zagadnień. 
Krok 3. Eksperci wracają do swoich grup i konfrontują zdobytą całościową wiedzę. 
Sprawdzają, czy wszyscy nauczyli się wszystkiego. 
 
Podsumowanie:  
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

9

 

Kryteria oceny wykonania zadania: 

Lp. Kryterium 

oceny 

Maksymalna liczba 

punktów 

Poprawność merytoryczna opracowywanego tematu 

Staranność i estetyka opracowania 

Prezentacja opracowanego materiału 3 

Indywidualna aktywność uczniów 

 Razem: 

12 

 

Schemat punktowania 
Proponowane oceny: 
11÷12 pkt – bardzo dobry, 
9÷10 pkt – dobry, 
7÷8 pkt – dostateczny, 
5÷6 pkt – dopuszczający. 
 
 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

10

 5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Prawo budowlane 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie  

Na podstawie danych o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym pracowników określ 

o jaki rodzaj uprawnień mogą się ubiegać. 

Pierwszy pracownik: 

− 

ukończył studia magisterskie o specjalności budownictwo lądowe, 

− 

odbył dwuletnią praktykę przy sporządzaniu projektów, 

− 

odbył roczną praktykę na budowie. 

Drugi pracownik: 

− 

ukończył wyższe studia zawodowe o specjalności budownictwo lądowe, 

− 

odbył trzyletnią praktykę na budowie. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia 
 Uczeń powinien: 

1)  określić wymagania do uzyskania uprawnień do projektowania, 
2)  określić wymagania do uzyskania uprawnień do kierowania robotami budowlanymi, 
3)  porównać dane pracowników z potrzebnymi wymaganiami, 
4)  określić rodzaje uprawnień, o jakie mogą się ubiegać. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

−  dyskusja dydaktyczna,  
−  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  Prawo budowlane. 

 

5.1.2. Sprawdzian postępów

 

 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) określić uczestników procesu inwestycyjnego 

 

 

2) określić czynności poprzedzające rozpoczęcie budowy 

 

 

3) określić wymagania potrzebne do uzyskania uprawnień do projektowania 

i kierowania robotami budowlanymi 

 

 

4) określić sposób postępowania w razie katastrofy budowlanej 

 

 

5) zastosować w działalności zawodowej podstawowe akty prawne z zakresu 

prawa budowlanego 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

11

5.2.  Wybrane przepisy postępowania administracyjnego 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie  

Sporządź decyzję o zmianie nazwiska.  
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
Uczeń powinien: 

1)  określić wymagania, które musi spełniać decyzja, 
2)  sporządzić decyzję, 
3)  sprawdzić poprawność zapisu. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  dyskusja dydaktyczna,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

Kodeks Postępowania Administracyjnego. 

 

5.2.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) określić organy administracji państwowej i samorządowej 

 

 

2) scharakteryzować działalność poszczególnych organów 

 

 

3) skorzystać z KPA 

 

 

4) zastosować przepisy postępowania administracyjnego 

 

 

 
 
 

5.3.  Struktura procesu inwestycyjnego w budownictwie 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ rodzaj inwestycji na podstawie krótkiej charakterystyki: 

− 

bezpośrednio związane z realizacją zadania inwestycyjnego, budową lub rozbudową 

nowego zakładu produkcyjnego, 

− 

związane z lokalizacją prowadzonej inwestycji, poprzez doprowadzenie wody, wykonanie 

dróg dojazdowych, 

− 

związane z potrzebą podjęcia inwestycji przez podwykonawców lub 

dostawców, rozbudowa  zakładu produkującego materiały izolacyjne z uwagi na duże 
zapotrzebowanie prowadzonej inwestycji głównej. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

12

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia. 
Uczeń powinien: 

1)  określić, według jakich kryteriów można podzielić inwestycje, 
2)  określić rodzaje inwestycji ze względu na związki występujące między instytucjami, 
3)  określić podane rodzaje inwestycji, 
4)  uzasadnić swój wybór. 

 
 Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

−  metoda projektów,  
−  dyskusja dydaktyczna. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

Prawo budowlane, 

− 

plansze poglądowe i foliogramy przedstawiające strukturę procesu inwestycyjnego. 

 

Ćwiczenie 2 

Na podstawie Prawa budowlanego scharakteryzuj wymienione fazy procesu 

inwestycyjnego: 

− 

zamierzenie inwestycyjne, 

− 

przygotowanie budowy, 

− 

realizacja budowy, 

− 

eksploatacja i utrzymanie obiektu 

oraz określ uczestników procesu inwestycyjnego odpowiedzialnych za poszczególne fazy. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia. 
Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować wymienione fazy, 
2)  określić wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego, 
3)  wskazać uczestników odpowiedzialnych za wymienione fazy, 
4)  uzasadnić wybór. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

−  metoda tekstu przewodniego,  
−  dyskusja dydaktyczna. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

Prawo budowlane, 

− 

plansze poglądowe i foliogramy przedstawiające strukturę procesu inwestycyjnego. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

13

5.3.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) scharakteryzować rodzaje inwestycji 

 

 

2) określić uczestników procesu inwestycyjnego 

 

 

3) określić strukturę procesu inwestycyjnego w budownictwie 

 

 

 
 
 

5.4.  Dokumentacja i procedura przetargowa 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ potrzebne dokumenty potwierdzające spełnianie warunków udziału 

w postępowaniu o udzielenie zamówienia na wykonanie robót drogowych. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia. 
Uczeń powinien: 

1)  określić wymagania stawiane wykonawcy, 
2)  określić rodzaj uprawnień budowlanych, 
3)  określić doświadczenie zawodowe wykonawcy, 
4)  określić jego sytuację ekonomiczną i finansową. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  dyskusja dydaktyczna,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
 Środki dydaktyczne: 

− 

wzory formularzy oraz przykłady dokumentacji przetargowej. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ rodzaj przetargu na podstawie krótkiej charakterystyki: 

− 

w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu, oferty mogą składać wszyscy 

zainteresowani wykonawcy, 

− 

w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu, wykonawcy składają wnioski 

o dopuszczenie  do udziału w przetargu, a oferty mogą składać wykonawcy zaproszeni 
do składania ofert. 

Uzasadnij swój wybór. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

14

Sposób wykonania ćwiczenia. 
Uczeń powinien:  

1)  określić, w jakim trybie można prowadzić zamówienia publiczne, 
2)  określić rodzaje przetargów, 
3)  uzasadnić swój wybór. 

 
 Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda projektów,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
 Środki dydaktyczne: 

− 

wzory formularzy oraz przykłady dokumentacji przetargowej. 

 

 
5.4.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) scharakteryzować części składowe dokumentacji przetargowej 

 

 

2) skompletować dokumentację przetargową 

 

 

3) posłużyć się dokumentacją przetargową 

 

 

 

 

5.5. Zasady wnioskowania o udzielenie pozwolenia na budowę 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj wniosek o udzielenie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia. 
 Uczeń powinien: 

1)  określić wymagania, które musi spełnić starający się o pozwolenie na budowę, 
2)  skompletować odpowiednie druki, 
3)  skompletować dokumentację techniczną wraz z odpowiednimi opiniami i uzgodnieniami, 
4)  wypełnić prawidłowo wniosek o pozwolenie na budowę, 
5)  wypełnić oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, 
6)  złożyć dokumenty w odpowiedniej kolejności. 

 
 Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda projektów,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
 Środki dydaktyczne: 

− 

wniosek o udzielenie pozwolenia na budowę, 

− 

druk oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, 

− 

dokumentacja techniczna. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

15

5.5.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) skompletować dokumenty potrzebne do udzielenia pozwolenia na budowę 

 

 

2) sporządzić wniosek o udzielenie pozwolenia na budowę 

 

 

 
 

 
5.6. Zasady organizacji budowy

 

 
5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj w skali 1:5 tablicę informacyjną dla budowy własnego domu jednorodzinnego. 
  
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować format tablicy, 
2)  przygotować odpowiednie rubryki, 
3)  wypełnić rubryki, 
4)  sprawdzić prawidłowość wykonania. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: dyskusja dydaktyczna, ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

blok techniczny, 

− 

wzór tablicy informacyjnej. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ sposób przechowywania na placu budowy następujących materiałów i wyrobów 

budowlanych: prefabrykaty, cegły ceramiczne, cement, wapno, piasek, stal zbrojeniowa, papa 
w rolkach, farby i rozpuszczalniki oraz uzasadnij wybór i podaj sposób składowania tych 
materiałów. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaje składowisk na placu budowy, 
2)  określić rodzaj składowiska dla wymienionych materiałów, 
3)  uzasadnić wybór, 
4)  określić sposób składowania materiałów na składowisku. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

16

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda tekstu przewodniego, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

przykładowy projekt zagospodarowania terenu budowy. 

 
5.6.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) opracować projekt organizacji budowy 

 

 

2) opracować projekt zagospodarowania placu budowy 

 

 

3) opracować projekt likwidacji placu budowy 

 

 

 

 
 
5.7. Zasady organizacji stanowisk pracy 

 
5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ zasady organizacji wskazanego przez nauczyciela stanowiska pracy. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia. 
Uczeń powinien: 

1)  określić sposób składowania materiałów, 
2)  określić kolejność ułożenia narzędzi, 
3)  wskazać potrzebną szerokość dojść i przejść, 
4)  wskazać miejsce na odpady oraz sposób ich składowania, 
5)  określić zasady bezpieczeństwa i ergonomii, 
6)  uzasadnić wybór. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

−  dyskusja dydaktyczna,  

−  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

plansze poglądowe dotyczące organizacji stanowisk pracy. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

17

5.7.2. Sprawdzian postępów   

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) określić zasady organizacji stanowiska pracy 

 

 

2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, ppoż i ochrony 
środowiska 

 

 

 
 
 

5.8. Zasady organizowania i prowadzenia pracy zespołów 

budowlanych 

 

5.8.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Określ metodę organizacji budowy na podstawie krótkiej charakterystyki: 

− 

polega na równoczesnym rozpoczęciu robót na wszystkich obiektach i równoległej ich 

realizacji w czasie; charakteryzuje się brakiem ciągłości pracy brygad, zwiększa szybkość 
wykonania robót, ale powoduje niepełne wykorzystanie środków produkcji, 

− 

polega na podzieleniu obiektów na części o jednakowych ilościach robót, zwanych 

działkami roboczymi, na których praca realizowana jest przez brygady, wykonujące stale 
taką samą pracę, przechodząc z jednej działki na następną, 

i uzasadnij swój wybór. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia. 
 Uczeń powinien: 

1)  określić metody organizacji budowy, 
2)  przeczytać dokładnie charakterystyki, 
3)  wskazać metody opisane w zadaniu, 
4)  uzasadnić wybór. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

−  metoda tekstu przewodniego,  

−  dyskusja dydaktyczna. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

normatywy i przepisy dotyczące organizacji pracy zespołów pracowniczych. 

 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie harmonogramu przebiegu robót otrzymanego od nauczyciela określ: 

− 

rodzaje i ilości wykonywanych robót, 

− 

zastosowane metody pracy, 

− 

rodzaje zastosowanych maszyn, 

− 

liczbę robotników i ich specjalność, 

− 

liczbę dni pracy, 

− 

przyjętą wydajność. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

18

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować harmonogram, 
2)  odczytać wskazane dane, 
3)  zapisać wnioski. 

  
Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

−  dyskusja dydaktyczna,  
−  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

harmonogram przebiegu robót. 

 

5.8.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) scharakteryzować metody organizacji budowy 

 

 

2) zorganizować stanowisko robocze zgodnie z zasadami bhp, ppoż. 

i ochrony środowiska 

 

 

 

 

3) zorganizować pracę zespołów budowlanych zgodnie z zasadami bhp, 

ppoż. i ochrony środowiska 

 

 

 

 

 

 
 

5.9. Dokumentowanie przebiegu robót budowlanych 

 
5.9.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie krótkiej charakterystyki określ rodzaj dokumentacji budowy oraz podaj kto 

jest uprawniony do jej prowadzenia: 

− 

jest dokumentem urzędowym, w którym na bieżąco rejestruje się przebieg robót 

budowlanych oraz wszystkie zdarzenia i okoliczności występujące w toku ich 
wykonywania, 

− 

służy do dokumentowania wszystkich robót wykonywanych na budowie, łącznie 

z robotami dodatkowymi oraz służy do rozliczenia budowy z inwestorem, 

− 

jest sporządzany z każdego odbioru robót, zakończony konkretnymi wnioskami. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

19

 Sposób wykonania ćwiczenia. 
 Uczeń powinien: 

1)  określić dokumenty wchodzące w skład dokumentacji budowy, 
2)  określić rodzaj dokumentacji na podstawie charakterystyki, 
3)  wskazać osoby uprawnione do prowadzenia i dokonywania zapisów w dokumentacji 

budowy. 

 
 Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  dyskusja dydaktyczna,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

  
Środki dydaktyczne: 

− 

dziennik budowy, 

− 

księga obmiarów, 

− 

wzory protokołów odbioru. 

 
Ćwiczenie 2 

Na otrzymanym od nauczyciela wzorze dziennika budowy wypełnij strony: tytułową 

i pierwszą oraz dokonaj wpisu potwierdzającego rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego 
na drugiej stronie. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia. 
 Uczeń powinien: 

1)  przeczytać dokładnie pouczenie dotyczące sposobu wypełniania dziennika budowy, 
2)  wypełnić strony: tytułową i pierwszą, 
3)  dokonać wpisu na drugiej stronie, 
4)  sprawdzić poprawność wykonania wpisów. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

−  dyskusja dydaktyczna,  

−  ćwiczenia praktyczne. 

 
 Środki dydaktyczne: 

− 

dziennik budowy. 

 
5.9.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) określić rodzaje dokumentacji budowy 

 

 

2) określić, kto jest uprawniony do dokonywania wpisów 

 

 

3) wypełnić i prowadzić dziennik budowy 

 

 

4) udokumentować przebieg robót budowlanych 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

20

5.10. Zasady przeprowadzania odbioru inwestycji 

 

5.10.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie charakterystyki określ rodzaj odbioru i podaj, jakie dokumenty należy do 

niego przygotować: 

− 

polega na ocenie ilości i jakości robót, stanowiących zakończony element całego zadania 

wyszczególniony w harmonogramie robót, 

− 

polega na ocenie ilości i jakości wszystkich wykonanych robót, wchodzących w skład 

zadania budowlanego oraz rozliczeniu całości robót, 

− 

jest to ocena trwałości wymaganej jakości poszczególnych elementów robót oraz prac 

związanych z usuwaniem usterek w okresie gwarancji. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia. 
 Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaje odbiorów występujących w robotach budowlanych, 
2)  określić rodzaje odbiorów na podstawie charakterystyk, 
3)  określić rodzaj dokumentów, które należy przygotować do odbioru. 

 
 Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  dyskusja dydaktyczna,  
–  ćwiczenia praktyczne.  

 
 Środki dydaktyczne: 

− 

dziennik budowy, 

− 

księga obmiaru, 

− 

wzory protokołów odbioru. 

 

5.10.2. Sprawdzian postępów 
 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1) określić rodzaje odbiorów 

 

 

2) określić dokumenty potrzebne do odbioru 

 

 

3)  określić zasady przeprowadzania odbioru inwestycji zgodnie 

z obowiązującymi warunkami technicznymi 

 

 

 
5.11. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej i ochrony środowiska, stosowane 
w budownictwie 

 

Przepisy podane w tytule rozdziału uczeń poznał w jednostce modułowej Przestrzeganie 

przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony 
środowiska 311[04].01.01. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
I. Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie procesu 

inwestycyjnego” 

 

Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru, z których: 

−  zadania 2, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 1, 4, 9, 11, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma 

następujące oceny szkolne: 

−  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 
−  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

−  dobry – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu 

ponadpodstawowego,  

−  bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. b, 4. b, 5. c, 6. a, 7. b, 8. a, 9. b, 10. a, 11. a,  
12. 
b, 13. b, 14. b, 15. b, 16. d, 17. a, 18. b, 19. b, 20. a. 

   

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 
ucznia) 

Kategoria 
celu 

Poziom  
wymagań 

Poprawna  
odpowiedź 

Wskazać osobę odpowiedzialną 
za wykonanie planu BIOZ na budowie 

A PP  b 

Rozróżnić osoby spełniające różne funkcje 
na budowie 

B P  a 

Określać właściwości organu 
administracyjnego 

B P  b 

Określać wymagania dotyczące 
samodzielnych funkcji w budownictwie 

C PP b 

5 Rozróżnić organy administracji 

Wskazać terminy załatwiania spraw 
przez organ administracji 

A P  a 

Określać terminy składania odwołania 
od decyzji 

A P  b 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

22

Określać terminy składania zażalenia 
na postanowienie 

A P  a 

9 Analizować rodzaje inwestycji 

PP 

10 

Scharakteryzować system realizacji 
inwestycji 

C P  a 

11 Rozróżnić fazy procesu budowlanego 

PP 

12 

Wskazać warunki powołania komisji 
przetargowej 

A P  b 

13 

Określać warunki rozpoczęcia robót 
budowlanych 

B P  b 

14 

Określać ważność decyzji o pozwoleniu 
na budowę 

C P  b 

15 

Określać wymagania dotyczące tablicy 
informacyjnej 

B P  b 

16 

Wskazać warunki dotyczące ilości potrzebnej 
wody na budowie 

A P  d 

17 

Analizować sposoby składowania materiałów 
i wyrobów budowlanych 

B P  a 

18 

Scharakteryzować stanowiska pracy 
zespołów budowlanych 

B P  b 

19 Rozróżnić dokumenty budowy 

20 Rozróżnić rodzaje odbiorów robót 

PP 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

23

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
4.  Test zawiera 20 pytań. Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawdziwa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej 

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 min. 
Powodzenia! 

 
 

Materiały dla ucznia: 

−  instrukcja, 

−  zestaw zadań testowych, 

−  karta odpowiedzi. 

 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

24

KARTA ODPOWIEDZI  
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 
Organizowanie procesu inwestycyjnego
  

 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 
zadania 

Odpowiedź Punkty 

a b c d  

a b c d  

a b c d  

a b c d  

a b c d  

a b c d  

a b c d  

a b c d  

a b c d  

10 

a b c d  

11 

a b c d  

12 

a b c d  

13 

a b c d  

14 

a b c d  

15 

a b c d  

16 

a b c d  

17 

a b c d  

18 

a b c d  

19 

a b c d  

20 

a b c d  

Razem:  

 

 

 

 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

25

Z

estaw zadań testowych 

 

1.  Na podstawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, opracowanej 

na etapie projektowania, plan BIOZ sporządza na budowie: 
a)  inspektor nadzoru inwestorskiego, 
b)  kierownik budowy,  
c)  projektant, 
d)  inwestor. 

2.  Inspektor nadzoru inwestorskiego: 

a)  sprawuje kontrolę zgodności realizacji budowy z projektem i odpowiednimi 

przepisami,  

b)  organizuje proces budowy z uwzględnieniem przepisów bhp, 
c)  opracowuje projekt budowlany i sprawuje nadzór autorski, 
d)  organizuje i kieruje budową obiektu budowlanego. 

3.  Decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego wydaje: 

a)  inspektor nadzoru inwestorskiego,  
b)  organ nadzoru budowlanego,  
c)  kierownik budowy, 
d)  inwestor. 

4.  Ukończenie studiów magisterskich odpowiedniej specjalności i odbycie dwuletniej 

praktyki na budowie uprawnia do: 
a)  kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie, 
b)  kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń,  
c)  projektowania w ograniczonym zakresie, 
d)  projektowania bez ograniczeń. 

5.  Wojewoda jest organem administracji: 

a)  samorządowej, 
b)  centralnej, 
c)  terenowej,  
d)  gminnej. 

6.  Sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę 

razem z wnoszonym pismem powinny być załatwiane przez organ administracji: 
a)  niezwłocznie,  
b)  w ciągu dwóch tygodni, 
c)  w ciągu jednego miesiąca, 
d)  w ciągu dwóch miesięcy. 

7.  Odwołanie od decyzji wydanej w pierwszej instancji może składać strona do instancji 

wyższej w terminie od jej otrzymania: 
a)  7 dni, 
b)  14 dni,  
c)  21 dni,  
d)  30 dni.  

8.  Jeżeli pozwalają na to przepisy kodeksu, na wydane postanowienie strona może wnieść 

zażalenie w terminie od jego otrzymania: 
a)  7 dni,  
b)  14 dni, 
c)  21 dni, 
d)  30 dni. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

26

9.  Inwestycje dzielą się na jednozadaniowe i wielozadaniowe ze względu na: 

1)  rozwój 
2)  charakter i rozmiar,  
3)  związki występujące między instytucjami, 
4)  przeznaczenie i uzyskiwanie efektów ekonomicznych.  

10. W krajach o rozwiniętej formie gospodarki rynkowej system realizacji inwestycji 

Construction Management dotyczy: 
a)  zarządzania kontraktem budowlanym, 
b)  zarządzania wykonawstwem,  
c)  budynku z wyposażeniem, 
d)  samego budynku. 

11. Wykonanie dokumentacji projektowej, wybór wykonawców, przygotowanie zaopatrzenia 

materiałowego to: 
a)  przygotowanie budowy,  
b)  zamierzenie inwestycyjne, 
c)  określenie założeń projektu z punktu widzenia inwestora,  
d)  zarządzanie procesem projektowania, ustalanie kosztów inwestycji. 

12. Kierownik zamawiającego jest zobowiązany powołać komisję przetargową, jeżeli wartość 

zamówienia przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty: 
a)  30 000 euro, 
b)  60 000 euro,  
c)  90 000 euro, 
d)  120 000 euro.  

13. Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie: 

a)  projektu zagospodarowania terenu, 
b)  ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę,  
c)  decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, 
d)  prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. 

14. Decyzja o pozwoleniu na budowę traci ważność, jeżeli budowa nie została rozpoczęta 

przed upływem 2 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została 
przerwana na czas dłuższy niż: 

a)  1 rok, 
b)  2 lata,  
c)  3 lata, 
d)  4 lata. 

15.Tablica informacyjna powinna być wykonana na sztywnej płycie koloru: 

a)  białego, 
b)  żółtego,  
c)  czarnego, 
d)  czerwonego. 

16. Minimalna ilość wody przypadająca na pracownika, przeznaczona do picia i celów 

socjalno-sanitarnych, nie może być mniejsza niż: 

a)  5 litrów, 
b)  10 litrów, 
c)  15 litrów, 
d)  20 litrów.  

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

27

17. W magazynach zamkniętych należy przechowywać: 

a) wapno hydratyzowane, 
b) prefabrykaty, 
c) kruszywo, 
d) tarcicę. 

18. Przestrzeń, na której wykonywana jest praca przez całą brygadę, to: 

a) stanowisko robocze, 
b) działka robocza,  
c) odcinek robót, 
d) front robót. 

19. Podstawę rozliczenia kierownika budowy z zarządem przedsiębiorstwa w zakresie 

zużytych środków produkcji, a w szczególności materiałów jest: 
a) dziennik budowy, 
b) księga obmiarów,  
c) protokół odbioru, 
d) kosztorys. 

20. Ocena ilości i jakości wszystkich wykonanych robót, wchodzących w skład zadania 

budowlanego oraz rozliczenie całości robót to odbiór: 

a) końcowy,  
b) ostateczny, 
c) częściowy, 
d) robót zanikających. 

  
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

28

II. „Próba pracy” 

 
Temat:
 

Opracuj projekt zagospodarowania placu budowy domu 

jednorodzinnego wolno stojącego na podstawie projektu 
budowlanego 

 

Czas wykonania: 5 godzin lekcyjnych 
 
Zakres zadania: 
1) Zapoznać się z otrzymanym projektem architektoniczno-budowlanym budynku 

jednorodzinnego. 

2) Przygotować papier rysunkowy i przybory kreślarskie. 
3) Zestawić rodzaje i ilości materiałów i wyrobów. 
4) Określić sposób doprowadzenia wody, ciepła i energii elektrycznej. 
5) Określić sposób dojazdu do budowy i drogi wewnątrz placu. 
6) Określić rodzaje składowisk. 
7) Ustalić zaplecze socjalne. 
8) Opisać rysunek pismem technicznym. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

Projekt architektoniczno-budowlany budynku jednorodzinnego. 

− 

Papier rysunkowy. 

− 

Przybory kreślarskie.  

 

Kryteria oceny wykonania zadania: 

Lp. Kryterium 

oceny 

Maksymalna liczba 
punktów 

1   

właściwe zorganizowanie stanowiska pracy 

2   poprawność narysowania sytuacji w odpowiedniej podziałce 4 
3   poprawność rozmieszczenia dróg i składowisk 4 
4   poprawność doprowadzenia mediów 

5   poprawność zaprojektowania zaplecza socjalnego 

6   poprawność zastosowania oznaczeń graficznych 

7   staranność i estetyka wykonania rysunku 

 Razem: 

24 

 

Schemat punktowania 
Proponowane oceny: 
22÷24 pkt – bardzo dobry, 
19÷21 pkt – dobry, 
15÷18 pkt – dostateczny, 
12÷14 pkt – dopuszczający. 
Uwaga: Powyższe zadanie uczeń może wykonać, korzystając z dostępnego w szkole 
programu komputerowego. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

29

 

7. LITERATURA 

 

1.  Adamiec B., Adamiec M.: Roboty betoniarskie i zbrojarskie. WSiP, Warszawa 1993 
2.  Adamiec T.: Prawne podstawy działalności w budownictwie. WSiP, Warszawa 1998 
3.  Adamiec T., Mirski J.Z.: Utrzymanie zasobów budowlanych. WSiP, Warszawa 1999 
4.  Dretkiewicz-Więch J.: Nauczycielski system oceniania. CODN, Warszawa 1997 
5.  Francuz W.M.: Budowniczowie. Politechnika Krakowska, Centrum Pedagogiki 

i Psychologii. Kraków  2001 

6.  Francuz W.M.: Dydaktyka w nowej szkole zawodowej. Politechnika Krakowska, Centrum 

Pedagogiki i Psychologii. Kraków 2004 

7.  Granecki P., Koleśnikow M.: Zamówienia publiczne. Poradnik dla Praktyków. 

Zakamycze, Kraków 2000 

8.  Jaworski K.M.: Podstawy organizacji budowy. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 

2004 

9.  Mirski J.Z.: Budownictwo z technologią 3. WSiP, Warszawa 1995 
10. Mirski J.Z.: Organizacja budowy. WSiP, Warszawa 1999 
11. Musiałkiewicz J.: Zarys wiedzy o gospodarce. Ekonomik, Warszawa 1997 
12. Orłowski H.J.: Prawo zamówień publicznych w budownictwie. POLCEN, Warszawa 2004 
13. Porzecka B.: Kodeks Postępowania Administracyjnego i inne teksty prawne. 

Wydawnictwo C.H.BECK, Warszawa 2003 

14. Praca zbiorowa: Nowy Poradnik majstra budowlanego. ARKADY, Warszawa 2003 
15. Praca zbiorowa: Vademecum Budowlane. ARKADY, Warszawa 1994 
16. Praca zbiorowa: Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych, Poradnik 

projektanta, kierownika budowy i inspektora nadzoru. Verlag Dashofer, Warszawa 2005 

17. Skóra J.: Kodeks Postępowania Administracyjnego i inne akty prawne ze skorowidzem, 

stan prawny na 15 lipca 2005. Zakamycze, Kraków 2005 

18. Uhma Cz.: Ekonomika budownictwa. WSiP, Warszawa 1998 
19. Wasilewski Z.J.: BHP na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989 
20. Wyka T.: Bezpieczeństwo i higiena pracy po nowelizacji prawa pracy. Difin, Warszawa 

1997 

 
www.uzp.gov.pl

 – strona internetowa Urzędu Zamówień Publicznych: Opracowywanie 

i stosowanie wzorcowych dokumentów przetargowych i wzorów umów na roboty budowlane 
– przewodnik. 
 
Akty prawne: 
1.  Ustawa z dnia 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. Nr 89 poz. 414 z późn. zmianami). 
2.  Ustawa z dnia 29.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz.177). 
3. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie 

ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 129 poz. 844 z późn. 
zmianami). 

4.  Obwieszczenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 28.08.2003 r. 

sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej 
w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
(Dz.U. Nr 169 poz. 1650). 

5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23.06.2003 r. w sprawie wzorów: wniosku 

o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania 
nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę
 (Dz.U. Nr 120 
poz.1127). 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

30

6. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23.06.2003 r. w sprawie wzorów rejestrów: 

wniosków o pozwolenie na budowę oraz decyzji o pozwoleniu na budowę (Dz.U. Nr 120 
poz. 1129). 

7. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23.06.2003 r. w sprawie wzoru i sposobu 

prowadzenia ewidencji rozpoczynanych i oddawanych do użytkowania obiektów 
budowlanych
 (Dz.U. Nr 120 poz. 1130). 

8. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30.08.2004 r. w sprawie warunków i trybu 

postępowania w sprawach rozbiórek nieużytkowanych lub niewykończonych obiektów 
budowlanych
 (Dz.U. Nr 198 poz. 2043). 

9. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3.07.2003 r. w sprawie szczegółowego 

zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. Nr 120 poz. 1133). 

10. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków 

technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75 poz. 
690 z późn. zmianami). 

11. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3.07.2003 r. w sprawie książki obiektu 

budowlanego (Dz.U. Nr 120 poz. 1134). 

12. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3.07.2003 r. w sprawie rozbiórek obiektów 

budowlanych wykonywanych metodą wybuchową (Dz.U. Nr 120 poz.1135).