background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Marek Olsza 
 
 
 
 
 
 

Magazynowanie,  składowanie  i  transportowanie  materiałów 
stosowanych do budowy rurociągów 713[04].B1.05 

 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Krzysztof Presz 
mgr inż. Igor Lange   
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Marek Olsza 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Janusz Górny 

 
 
 

 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  713[04].B1.05 

Magazynowanie,  składowanie  i  transportowanie  materiałów  stosowanych  do  budowy 
rurociągów w modułowym programie nauczania dla zawodu monter systemów rurociągowych. 
 

 
 

 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS  TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

12 

5.1. Stanowiska składowania i magazynowania 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Transport ręczny materiałów 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Zmechanizowany transport materiałów 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 

7. Literatura 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

35 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter systemów rurociągowych 713[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności  i  wiedzy,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już 
opanowane,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje w czasie zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  podrozdziałach  Poradnika  dla  ucznia  pt.  Materiał  nauczania  treści  kształcenia  zostały 

omówione  w  sposób  ogólny.  Podany  zasób  wiadomości    różnych  zagadnień  powinien  być 
wystarczający  dla  każdego  przyszłego  montera  systemów  rurociągowych.  Szczegółowe 
wiadomości uczeń będzie poznawał na zajęciach.  

Nauczyciel  powinien  być  pomocny  uczniowi  przy  doborze  treści  nauczania,  wskazując 

zagadnienia,  zarówno  te  szczególnie  ważne,  jak  i  pomocnicze  –  potrzebne  w  wykonywaniu 
czynności, określonych zawodem montera systemów rurociągowych. 

Pomocne  w  prowadzeniu  zajęć  mogą  okazać  się  zestawy  pytań  zamieszczonych  

w  Poradniku  dla  ucznia,  w  podrozdziałach  pt.  Pytania  sprawdzające,  z  których  uczeń  może 
wykorzystać w dwojaki sposób, a mianowicie może: 

− 

zapoznać  się  z  pytaniami  przed  przystąpieniem  do  pracy  z  podrozdziałem  Materiał 
nauczania  –  poznając  w  ten  sposób  wymagania  wynikające  z  potrzeb  zawodu,  a  po  
opanowaniu  wskazanych  treści  odpowiedzieć  na  zadane  pytania,  by  sprawdzić  stan  swojej 
gotowości do wykonywania ćwiczeń, 

− 

zapoznać  się  z  pytaniami  i  odpowiedzieć  na  pytania  po  pracy  z  podrozdziałem  Materiał 
nauczania – sprawdzając w ten sposób stan swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń. 

W  Poradniku  dla  ucznia  podano  po  kilka  propozycji  ćwiczeń  do  każdej  części  materiału 

nauczania,  sformułowanych  w  różny  sposób.  Te  same  ćwiczenia  zamieszczone  zostały  
w Poradniku dla nauczyciela.  

Nauczyciel  może  zlecić  wykonanie  wszystkich  ćwiczeń  lub  wybierać  określone  ćwiczenia  

i przeprowadzić je: 

− 

zgodnie z podanymi wskazówkami, 

− 

na stanowisku wyposażonym w podane środki dydaktyczne. 
Nauczyciel może również przedstawić swoje propozycje i przeprowadzić ćwiczenia. 

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  ma  możliwość  sprawdzenia  poziomu  swoich 

postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów. 

Uczeń powinien w tym celu samodzielnie: 

− 

przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi, 

− 

zakreślić odpowiedź, wstawiając X w miejscu pod słowem tak lub nie. 

Podobne  czynności  wykonuje  nauczyciel,  obserwując  zachowania  ucznia,  sprawdza  jego 

umiejętności  i  wiedzę  zawodową.  Po  dokonaniu  przeglądu  zakreślonych  odpowiedzi,  określa 
pytania,  na  które  uczeń  nie  potrafił  odpowiedzieć  prawidłowo.  Zakreślenia  pod  zapisem  NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

wskazują  luki  w  wiedzy  ucznia,  informują  również,  jakich  treści  jeszcze  dobrze  nie  poznał. 
Oznacza to, że uczeń musi nauczyć się tych treści.  

Poznanie  przez  ucznia  określonej  wiedzy  o  magazynowaniu,  składowaniu  i  transporcie 

materiałów  stosowanych  do  budowy  rurociągów    będzie  stanowiło  dla  nauczyciela  podstawę 
przeprowadzenia 

sprawdzianu 

poziomu 

opanowania 

wiadomości 

ukształtowanych 

umiejętności.  W  tym  celu  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonymi    w  rozdziale  6 
zadaniami testowymi.  

W tym rozdziale podano również: 

− 

klucz odpowiedzi,  

− 

instrukcję  dla  nauczyciela,  w  której  omówiono  czynności  nauczyciela  podczas 
przeprowadzania sprawdzianu, 

− 

instrukcję  dla  ucznia,  w  której  omówiono  czynności  ucznia  podczas  przeprowadzania 
sprawdzianu, 

− 

przykładową  kartę  odpowiedzi,  w  której,  w  odpowiednich  miejscach  uczeń  wpisuje 
odpowiedzi na pytania. 

W  procesie  sprawdzania  i  oceniania  poziomu  osiągnięć  uczniów  można  stosować 

sprawdziany  ustne  i  pisemne,  obserwację  czynności  ucznia  podczas  realizacji  zadań,  testów 
sprawdzających z zadaniami praktycznymi. 

Zaleca  się  prowadzenie  badań  diagnostycznych,  kontroli  bieżącej  i  końcowej.  W  ocenie 

końcowej,  która  jest  prowadzona  na  zakończenie  realizacji  programu  jednostki  modułowej, 
należy  zastosować  pomiar  dydaktyczny.  Wiadomości  teoretyczne  niezbędne  do  realizacji 
czynności  praktycznych  mogą  być  sprawdzone za pomocą testów osiągnięć. Zadania w teście są 
otwarte (krótkiej odpowiedzi) lub zamknięte (wyboru wielokrotnego). 

Kontrolę poprawności wykonania zadań należy prowadzić w trakcie i po realizacji ćwiczeń.  

W ocenianiu osiągnięć uczniów należy uwzględnić: 

− 

wynik  sprawdzianu  opanowania  umiejętności  powinien  mieć  charakter  alternatywny,  co 
oznacza, że uczeń umie lub nie umie poprawnie wykonać ćwiczenia,  

− 

może  być  różny  poziom  opanowania  umiejętności;  ćwiczenie  może  być  wykonane  szybciej 
lub wolniej, bezbłędnie lub z błędem zauważonym i poprawionym przez ucznia. 

Podstawą  uzyskania  przez  ucznia  pozytywnej  oceny  jest  między  innymi  poprawne  wykonanie 
ćwiczeń, zaproponowanych w programie jednostki modułowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

 
 
 

713[04].B1 

Techniczne podstawy budowy rurociągów 

713[04].B1.01 

Posługiwanie się podstawowymi 

pojęciami z zakresu budowy rurociągów 

713[04].B1.04 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną 

713[04].B1.05 

Magazynowanie, składowanie  

i transportowanie materiałów 

stosowanych do budowy 

rurociągów 

713[04].B1.02 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej  

oraz ochrony środowiska 

713[04].B1.03 

Rozpoznawanie podstawowych 

materiałów stosowanych do budowy 

rurociągów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. 

WYMAGANIA  WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budowy rurociągów, 

− 

przestrzegać zasady bezpiecznej pracy, przewidywać zagrożenia i zapobiegać im, 

− 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

− 

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały stosowane do budowy rurociągów, 

− 

odczytywać i interpretować rysunki techniczne, 

− 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

− 

wykonywać pomiary i szkice prostych części maszyn, 

− 

stosować układ jednostek SI, 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

− 

interpretować  związki  wyrażone  za  pomocą  wzorów,  wykresów,  schematów,  diagramów, 
tabel, 

− 

oceniać własne możliwości sprostania wymaganiom stanowiska pracy i wybranego zawodu, 

− 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE  KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

− 

zorganizować stanowiska składowania i magazynowania, 

− 

dokonać składowania i magazynowania materiałów pomocniczych, 

− 

dokonać składowania i magazynowania materiałów metalowych i niemetalowych, 

− 

dokonać składowania i  magazynowania  materiałów drobnowymiarowych, 

− 

dokonać składowania i magazynowania materiałów prefabrykowanych, 

− 

dokonać składowania i magazynowania materiałów łatwopalnych i niebezpiecznych, 

− 

dobrać sposób i środki transportu do rodzaju materiału, 

− 

przetransportować materiały w poziomie i pionie, 

− 

przetransportować materiały indywidualnie i zespołowo, 

− 

przetransportować materiały ręcznie i mechanicznie, 

− 

dokonać czyszczenia i konserwacji środków transportu materiałów, 

− 

wykonać  prace,  dotyczące  magazynowania  i  składowania  z  zachowaniem  zasad 
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter systemów rurociągowych 713[04] 

Moduł:  Techniczne podstawy budowy rurociągów 713[04].B1 
Jednostka modułowa:  Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów stosowanych 

do budowy rurociągów 713[04].B1.05 

Temat:  Stanowiska  składowania  i  magazynowania  materiałów  metalowych  stosowanych  do 

budowy rurociągów

 

Cel 

ogólny

kształtowanie 

umiejętności 

organizowania 

stanowiska 

składowania  

i magazynowania. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

− 

wskazać, gdzie należy przechowywać poszczególne materiały, biorąc pod uwagę ich cechy 
techniczne, 

− 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz,  

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

dyskusja w grupie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna,

 

− 

praca grupowa

 

 
Czas: 45
 minut

 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

opisy miejsc składowania materiałów metalowych, 

− 

wykazy materiałów metalowych z określeniem miejsc ich składowania, 

− 

foliogramy, 

− 

rzutnik pisma, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

A. definiowanie pojęć:  

− 

należy wyjaśnić pojęcie składowania i magazynowania, 

− 

uczniowie otrzymują opisy miejsc składowania materiałów metalowych, 

− 

uczniowie 

pracują 

indywidualnie, 

przeglądają 

wykazy 

materiałów 

metalowych  

z określeniem miejsc ich składowania.  

 
B
. składowanie i magazynowanie: 

− 

wstęp-  należy  zapoznać  uczniów  z  opisami  miejsc  składowania  materiałów stosowanych  do 
budowy  rurociągów;  wskazać,  gdzie  należy  przechowywać  poszczególne  materiały,  biorąc 
pod uwagę ich cechy techniczne, 

− 

uczniowie  otrzymują  wykazy  materiałów  metalowych  z  określeniem  miejsc  ich 
składowania,  

− 

pracując w grupie uczniowie opisują miejsce składowania materiałów. 

W trakcie pracy w grupach nauczyciel zwraca uwagę uczniom na przestrzeganie przepisów bhp. 
 
4. Podsumowanie zajęć: 

− 

uczniowie uzasadniają wybór miejsca składowania.  

 
5. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.  

− 

nauczyciel  analizuje prace ucznia i stwierdza czy czyni postępy,  

− 

uczniowie prezentują swoje prace, 

− 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 

 
6. Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  Składowanie  gazów  technicznych. 

Na podstawie zgromadzonych informacji sporządź w zeszycie przedmiotowym notatkę. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  pisemne  wypowiedzi  uczniów  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  

i zdobytych umiejętności. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter systemów rurociągowych 713[04] 

Moduł:  Techniczne podstawy budowy rurociągów 713[04].B1 
Jednostka modułowa:  Magazynowanie, 

składowanie 

transportowanie 

materiałów 

 

stosowanych do budowy rurociągów 713[04].B1.05 

Temat: Transport ręczny. 

 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności dobierania środków transportu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
  

− 

dobrać sposób i środki transportu do rodzaju materiału.  

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się

− 

pokaz,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

foliogramy, 

− 

charakterystyki środków transportu ręcznego, 

− 

rzutnik pisma,  

− 

przepisy dotyczące zasad bezpiecznej pracy z zastosowaniem środków transportu ręcznego, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Formy organizacji pracy uczniów
:  

− 

praca w grupach;  

− 

praca indywidualna 

 
Czas trwania zajęć
: 45 minut 
 
Przebieg zajęć: 
 

Lp. 

Ogniwa zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności uczniów 

Czas 

trwania  

1. 

Stworzenie ładu 
zewnętrznego  
i wewnętrznego 

-  wita uczniów 
-  sprawdza obecność 
-  podaje temat zajęć  
-  przedstawia cele zajęć  

-  witają nauczyciela   
-  podają obecności 
-  zapisują temat zajęć  

w zeszytach  

3 min. 

2. 

Opracowanie 
nowego materiału 

-  przypomina zagadnienia  

z ostatnich zajęć 

-  rozpoczyna opracowanie 

nowego materiału  

-  odpowiadają na pytania.   
-  biorą czynny udział w 

zajęciach 

-  zapisują nowe informacje  

w zeszytach 

5 min. 

3. 

Kształtowanie 

pojęć 

-  omawia środki transportu 
-  nawiązuje rozmowę z uczniami 

na temat środków transportu 

-  odpowiadają na pytania 

nauczyciela 

10 min. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

na temat środków transportu 

 

4. 

Wiązanie teorii  
z praktyką 

-  przypomina zasady bhp podczas 

transportu ręcznego  

-  omawia charakterystyki środków 

transportu ręcznego 

-  omawia zastosowanie środków 

transportu ręcznego,  

-  wybierają materiały do 

transportu ręcznego 

-  dobierają środki transportu 

ręcznego (pod kontrolą 
nauczyciela) 

15 min. 

5. 

Kształtowanie 
nawyków 

-  powtarza najważniejsze 

wiadomości 

-  sprawdza wykonanie ćwiczenia 

oraz przekazuje uwagi 

-  odpowiadają na pytania 
-  prezentują wykonane 

ćwiczenie  

 

10 min. 

6. 

Ocena i kontrola 

-  ocenia aktywność uczniów 

 

1 min. 

7. 

Zakończenie zajęć 

-  podaje treść zadania domowego 

Zapisują treść zadania w 
zeszytach przedmiotowych 

1 min. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Stanowiska składowania i magazynowania 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Do magazynu dostarczono: 

− 

pręty stalowe, 

− 

rury stalowe, 

− 

rury instalacyjne z tworzyw sztucznych, 

− 

armaturę zabezpieczającą. 

Ustal miejsce składowania tych materiałów. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

przestrzeganie przepisów bhp na stanowisku pracy, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisami miejsc składowania materiałów, 
2)  wskazać,  gdzie  należy  przechowywać  poszczególne  materiały,  biorąc  pod  uwagę  ich  cechy 

techniczne. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

opisy 

miejsc 

składowania 

materiałów 

metalowych 

oraz 

wykazy 

materiałów   

z określeniem miejsc ich składowania, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Do magazynu dostarczono: 

− 

acetylen w butlach, 

− 

emalie, lakiery i rozpuszczalniki w średnich opakowaniach. 

Ustal miejsce składowania tych materiałów. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na : 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

przestrzeganie przepisów bhp na stanowisku pracy, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisami miejsc składowania materiałów, 
2)  wskazać,  gdzie  należy  przechowywać  poszczególne  materiały,  biorąc  pod  uwagę  ich  cechy 

techniczne. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

opisy  miejsc  składowania  materiałów  niebezpiecznych  i  łatwopalnych  oraz  wykazy 
materiałów z określeniem miejsc ich składowania, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Do magazynu dostarczono: 

− 

pręty gładkie Ø 8, 10 i 12 mm, 

− 

pręty żebrowane jednoukośnie Ø 18 i 20 mm, 

− 

dwuteowniki zwykłe 140 i 160. 

Ustal miejsce składowania tych materiałów. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na: 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

przestrzeganie przepisów bhp na stanowisku pracy, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisami miejsc składowania materiałów, 
2)  wskazać,  gdzie  należy  przechowywać  poszczególne  materiały,  biorąc  pod  uwagę  ich  cechy 

techniczne. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

opisy 

miejsc 

składowania 

materiałów 

metalowych 

oraz 

wykazy 

materiałów   

z określeniem miejsc ich składowania, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Transport ręczny materiałów 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Z  magazynu  należy  dostarczyć  na  stanowisko  5  zestawów  rur  stalowych.  Stanowisko 

monterskie    usytuowane  jest  w  odległości  ok.  40  m  od  magazynu.  Rury  są  zapakowane  
w zestawy o masie 50 kg i długości 2 m. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na : 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

organizowanie transportu ręcznego, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie ćwiczenia, 
2)  zapoznać się ze środkami transportu ręcznego, 
3)  wybrać odpowiedni środek transportu ręcznego i uzasadnić swój wybór, 
4)  omówić zasady bezpiecznego transportu ręcznego wybranym środkiem transportu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

charakterystyki środków transportu ręcznego,  

− 

przepisy dotyczące zasad bezpiecznej pracy z zastosowaniem środków transportu ręcznego, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Ze składowiska materiałów należy dostarczyć na stanowisko monterskie armaturę pakowaną 

w  paczkach  o  masie  100  kg.  Stanowisko  monterskie jest  usytuowane w  odległości  ok.  40  m  od 
magazynu. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na : 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

organizowanie transportu ręcznego, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie ćwiczenia, 
2)  zapoznać się ze środkami transportu ręcznego, 
3)  wybrać odpowiedni środek transportu ręcznego i uzasadnić swój wybór, 
4)  omówić zasady bezpiecznego transportu ręcznego wybranym środkiem transportu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

charakterystyki środków transportu ręcznego,  

− 

przepisy dotyczące zasad bezpiecznej pracy z zastosowaniem środków transportu ręcznego, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3. Zmechanizowany transport materiałów 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Z  magazynu  należy  dostarczyć  na  stanowisko  200  kg  rur  stalowych  o  długości  4  m. 

Stanowisko usytuowane jest w odległości ok. 200 m od magazynu. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na : 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

organizowanie transportu zmechanizowanego, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie ćwiczenia, 
2)  zapoznać się ze środkami transportu mechanicznego, 
3)  wybrać odpowiedni środek transportu i uzasadnić swój wybór, 
4)  omówić 

zasady 

bezpiecznego 

transportu 

wybranym 

środkiem 

transportu 

zmechanizowanego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

charakterystyki środków transportu mechanicznego,  

− 

przepisy  dotyczące  zasad  bezpiecznej  pracy  z  zastosowaniem  środków  transportu 
mechanicznego, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Ze  składowiska  materiałów  należy  dostarczyć  na  stanowisko  150  kg  cementu.  Stanowisko 

jest usytuowane w odległości ok. 150 m od magazynu. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na : 

− 

stosowanie poprawnego nazewnictwa, 

− 

organizowanie transportu zmechanizowanego, 

− 

umiejętność pracy w grupie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie ćwiczenia, 
2)  zapoznać się ze środkami transportu, 
3)  wybrać odpowiedni środek transportu i uzasadnić swój wybór, 
4)  omówić zasady bezpiecznego transportu wybranym środkiem transportu zmechanizowanego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

charakterystyki środków transportu mechanicznego,  

− 

przepisy  dotyczące  zasad  bezpiecznej  pracy  z  zastosowaniem  środków  transportu 
mechanicznego, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Magazynowanie,  składowanie  
i transportowanie materiałów stosowanych do budowy rurociągów” 

Test składa się z  20  zadań dwóch typów: 

1.  Typu otwartego, w tym: 

− 

10 zadań z luką, 

2.  Typu zamkniętego, w tym: 

− 

10 zadań wielokrotnego wyboru. 

Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 19 i 20 są z poziomu podstawowego; 6,  11, 14, 16, 
17 i 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego 

 

Plan testu  

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

 

Rozróżnić budynki magazynowe 

2. 

 

Rozróżnić urządzenia do składowania 

3. 

 

Określić warunki wilgotności powietrza w 
pomieszczeniach  przeznaczonych do 
składowania 

4. 

 

Określić warunki składowania spoiw 

5. 

 

Dokonać identyfikacji urządzeń 
transportowych  

6. 

 

Rozpoznać oznaczanie materiałów 
niebezpiecznych 
 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

7. 

 

Określić dopuszczalne normy 
podnoszenia i przenoszenia ciężarów 
przez jednego dorosłego mężczyznę 

8. 

 

Rozpoznać środki transportu 
zmechanizowanego  

9. 

 

Rozróżnić środki transportu 

10. 

 

Określić sposób składowania materiałów 
malarskich 

11. 

 

Dobrać sposób składowania 
niebezpiecznych substancji 

PP 

Przedmioty łatwo 
tłukące się, nie-
bezpieczne substancje 
i preparaty chemiczne 
oraz materiały o 
największej masie 
powinny być 
składowane na 
najniższych półkach 
regałów. 

12. 

 

Określić sposób składowania materiałów 
o dużych gabarytach 

 

 

Przedmioty o dużych 
wymiary i masie 
powinny być 
ustawiane lub 
układane stabilnie,  
tak aby zapobiec ich 
wywróceniu się lub 
spadnięciu. 

13. 

 

Wyjaśnić  sposób  rozładunku  stosów 
materiałowych 

 

 

Rozładunek stosów 
powinien być 
prowadzony kolejno, 
począwszy od 
najwyższych warstw. 

14. 

 

Dobrać sposób składowania materiałów o 
małych wymiarach 

 

 

PP 

Drobnowymiarowe 
elementy metalowe 
należy 
przechowywać 
w pojemnikach 
ustawionych na 
półkach regałów, 
z zachowaniem 
podziału na rodzaje 
i gatunki materiałów. 

15. 

 

Określić sposób składowania rur 
metalowych 

 

 

Pręty i rury metalowe 
należy układać: 
a)  dobierając wg 

rodzaju materiału i 
wymiarów 
przekroju 
poprzecznego, 

b)  na niżej 

usytuowanych 
półkach regałów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

usytuowanych 
półkach regałów. 

16. 

 

Określić sposób składowania materiałów 
malarskich 

PP 

Płynne materiały 
malarskie należy 
składować w 
szczelnych, 
fabrycznych 
pojemnikach. 

17. 

 

Dobrać sposób transportowania 

PP 

Przedmioty o ciężarze 
większym niż 50 kg 
powinny być 
przenoszone 
zespołowo. 

18. 

 

Określić sposób zespołowego 
przenoszenia materiałów 

PP 

Podczas przenoszenia 
przedmiotów długich 
i ciężkich na 
ramionach należy: 
a)  używać 

naramienników 
ochronnych, 

b)  ciężar podnosić na 

komendę, 
równomiernie 
i jednocześnie 
przez wszystkich 
pracowników, 

c)  ciężar przenosić na 

ramionach lewych 
lub prawych 

19. 

 

Określić minimalne wymiary 
pomieszczenia do magazynowania 
materiałów niebezpiecznych 

Minimalne wymiary 
pomieszczenia 
przeznaczonego do 
przechowywania 
materiałów 
niebezpiecznych to: 
a) wysokość  250 cm, 
b) szerokość 200 cm, 
c) długość ok. 450 cm. 

20. 

 

Dobrać miejsce składowania wyrobów 
ceramicznych i kamionkowych 

Miejsce składowania 
wyrobów 
ceramicznych 
i kamionkowych 
powinno być: 

a)  wyrównane, 
b) utwardzone, 
c)  odwodnione. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony  na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

 
A. INSTRUKCJA OGÓLNA 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
3.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
 
B. INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA 
1.  Zestaw zadań testowych składa się z: 

a.  zadań otwartych (zadań z luką), 
b.  zadań zamkniętych (zadań wielokrotnego wyboru). 

2.  W  zadaniach  z  luką  należy  w  miejsce  kropek  wpisać  prawidłowe  wyrażenie,  wzór  lub 

dokonać opisu np. rysunku, czyli uzupełnić je w sposób stanowiący logiczną całość. 

3.  Zadania  wielokrotnego  wyboru  mają  4  odpowiedzi,  z  których  jedna  jest  prawidłowa. 

Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na Karcie odpowiedzi. 

4.  W  wypadku  pomyłki  błędną  odpowiedź  należy  ująć  w  kółko  i  ponownie  zakreślić 

odpowiedź prawidłową. 

5.  Jeżeli  udzielenie  odpowiedzi  na  jakieś  pytanie  sprawia  Ci  trudność,  to  opuść  je  

i przejdź do zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później. 

6.  Czas trwania testu – 45 min.  
7.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  można  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu  

wynosi 20 pkt. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja dla ucznia, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi, 

 
Celem  przeprowadzanego  pomiaru  dydaktycznego  jest  sprawdzenie  poziomu  wiadomości  
i  umiejętności,  jakie  zostały  ukształtowane  w  wyniku  zorganizowanego  procesu  kształcenia  
w  jednostce  modułowej  Magazynowanie,  składowanie  i  transportowanie  materiałów 
stosowanych  do  budowy  rurociągów. Pytania nie są trudne i jeżeli zastanowisz się, to na pewno 
udzielisz poprawnej odpowiedzi. 

Powodzenia ! 

 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
I. Podkreśl poprawną odpowiedź 

 

1.  Który z budynków magazynowych zalicza się do magazynów półotwartych? 

a)  zbiornik,  
b)  silos, 
c)  wiata,  
d)  zasobnik.  
 

2.  Urządzenia do składowania to 

a)  palety, 
b) przenośniki, 
c)  pokrowce, 
d)  dźwignice. 
 

3.  Wilgotność  powietrza  w  pomieszczeniach  przeznaczonych  do  składowania  spoiw  powinna 

wynosić 

a)  ok. 30%, 
b)  35%, 
c)  40÷45%, 
d)  może być dowolna. 
 

4.  Odległość ułożonego stosu worków ze spoiwem, od ściany magazynu nie może być mniejsza 

niż 

a)  40 cm, 
b)  45 cm, 
c)  55 cm, 
d)  60 cm. 
 

5.  Do urządzeń transportowych zaliczamy 

a)  stojaki, 
b)  wózki jezdniowe, 
c)  pasy, 
d)  wieszaki. 
 

6.  Butle acetylenowe są malowane na kolor 

a)  kasztanowy, 
b)  czerwony, 
c)  zielony, 
d)  niebieski. 
 

7.  Dopuszczalny  ciężar  podnoszony  i  przenoszony  przez  jednego  dorosłego  mężczyznę,  przy 

pracy stałej i odległości przenoszenia do 75 m, wynosi 

a)  40 kg, 
b) 45 kg, 
c)  50 kg, 
d) 55 kg. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

8.  Do środków transportu zmechanizowanego zalicza się 

a)  żurawie, 
b) wyciągarki, 
c)  podnośniki, 
d)  przenośniki. 
 

9.  Na rysunku przedstawiono 

a)  żuraw z przeciwwagą, 
b) wózek widłowy, 
c)  przenośnik, 
d) suwnicę. 
 

10.  Płynne materiały malarskie dostarczone w beczkach i hobokach należy ustawiać 

a)  w specjalnych stojakach, 
b)  na najwyższych półkach regałów, 
c)  na drewnianych podkładkach, 
d) na najniższych półkach regałów. 

 
II. Uzupełnij zdania
 

 

11.  Przedmioty  łatwo  tłukące  się,  niebezpieczne  substancje  i  preparaty  chemiczne  oraz 

materiały o największej masie powinny być składowane na …………... półkach regałów. 

12.  Przedmioty  o  dużych  wymiary  i  masie  powinny  być  ustawiane  lub  układane  ………..,    tak 

aby zapobiec ich wywróceniu się lub spadnięciu. 

13.  Rozładunek stosów powinien być prowadzony kolejno, począwszy od …………….. warstw. 
14.  Drobnowymiarowe 

elementy 

metalowe 

należy 

przechowywać 

pojemnikach 

ustawionych  na  półkach  regałów,  z  zachowaniem  podziału  na  ……………….  
i ……………… materiałów. 

15.  Rury metalowe należy układać: 

a)  dobierając wg ……………………….., 
b)  na ………………. półkach regałów. 

16.  Płynne materiały malarskie należy składować w ……………, fabrycznych pojemnikach. 
17.  Przedmioty o ciężarze większym niż 50 kg powinny być przenoszone ……………. 
18.  Podczas przenoszenia przedmiotów długich i ciężkich na ramionach należy: 

a)  używać ……………………, 
b) ciężar podnosić na komendę, ……………. i ………….. przez wszystkich pracowników, 
c)  ciężar przenosić na ramionach ………... 

19.  Minimalne  wymiary  pomieszczenia  przeznaczonego  do  przechowywania  materiałów 

niebezpiecznych to: 
a)  wysokość  ……………………, 
b) szerokość 200 cm, 
c)  długość ok. ………... 

20.  Miejsce składowania wyrobów ceramicznych i kamionkowych powinno być: 

a)  ……………………, 
b)  utwardzone, 
c)  …………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Magazynowanie,  składowanie  i  transportowanie  materiałów  stosowanych  do 
budowy rurociągów 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub opisz. 

 

I. Podkreśl poprawną odpowiedź 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.  

 

 
II. Uzupełnij zdania 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

11.  

 

 

12.  

 

 

13.  

 

 

14.  

 

 

15.  

 

 

16.  

 

 

17.  

 

 

18.  

 

 

19.  

 

 

20.  

 

 

Suma punktów za część I+II 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST 2 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Magazynowanie,  składowanie  
i transportowanie materiałów stosowanych do budowy rurociągów” 

Test składa się z  21  zadań dwóch typów: 

1.  Typu otwartego, w tym: 

− 

6 zadań krótkiej odpowiedzi 

− 

9 zadań z luką, 

2.  Typu zamkniętego, w tym: 

− 

6 zadań wielokrotnego wyboru 

Zadania: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 11,  13, 14, 15, 16, 17, 19 i 20 są z poziomu podstawowego; 5, 9, 10, 
12, 18 i 21 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego 

 

Plan testu  

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

 

Wymienić budowle 
magazynowe 

− 

budowle magazynowe zamknięte 
(budynki jedno- i wielokondygna-
cyjne o różnej konstrukcji, zbiorniki, 
zasobniki, silosy), 

− 

budowle magazynowe otwarte (ogro-
dzone składowiska, place składowe 
do magazynowania zapasów odpor-
nych na warunki atmosferyczne), 

− 

budowle magazynowe półotwarte 
(wiaty, otwarte zbiorniki). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

2. 

 

Wymienić wymagania stawiane 
magazynom 

 

− 

oświetlenie naturalne, 

− 

oświetlenie sztuczne, 

− 

wentylacja, 

− 

drogi transportowe, 

− 

podłoga - równa, nieśliska, 
niepyląca, 

− 

odpowiednia temperatura,  

− 

zabezpieczone wyjście z magazynu, 

− 

bramy - zaopatrzone w zabezpieczenia 
przed samoczynnym zamykaniem się. 

3. 

 

Określić przeznaczenie 
urządzeń do składowania 

 

 

− 

regały różnych typów (stałe, prze-
suwne, szufladowe), 

− 

stojaki, służące do składowania ką-
towników, blach, 

− 

wieszaki - stałe, przenośne do zawie-
szania zwojów drutu, lin, 

− 

palety - stosowane także jako jed-
nostki ładunkowe, 

− 

o specjalnej konstrukcji i przystoso-
wane do składowania butli z gazami 
technicznymi, beczek, bębnów, 

4. 

 

Wymienić rodzaje urządzeń 
transportowych stosowanych  
w transporcie wewnętrznym 

− 

wózki jezdniowe ręczne, 

− 

wózki jezdniowe z napędem 
silnikowym (sztaplarki, wózki 
platformowe), 

− 

przenośniki do transportu 
pionowego, poziomego (np. 
przenośniki taśmowe, ślimakowe, 
redlery, elewatory), 

− 

ładowarki - stosowane do transportu 
materiałów sypkich, 

− 

dźwignice, 

5. 

 

Wskazać zasady składowania 
materiałów w stosach 

PP 

− 

stateczność stosów poprzez 
składowanie na wysokość 
uzależnioną od rodzaju materiału 
(ich wymiarów, masy, kształtu) oraz 
wytrzymałości opakowań, 

− 

wiązanie między warstwami, 

− 

układanie stosów tak, aby środek 
ciężkości przedmiotów 
składowanych pozostawał wewnątrz 
obrysu stosów, 

− 

zachowanie odległości między 
stosami, umożliwiającej bezpieczne 
układanie i przemieszczanie 
materiałów, 

− 

rozładunek stosów powinien być 
prowadzony kolejno, począwszy od 
najwyższych warstw, 

− 

niedopuszczalne jest wyjmowanie 
materiałów ze środka

 

stosów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

6. 

 

Opisać ograniczenia przy 
transporcie ręcznym wynikające 
z wymagań BHP.  

 

 

− 

ograniczenie długotrwałego wysiłku 
fizycznego, w tym zapewnienie od-
powiednich przerw w pracy na od-
poczynek, 

− 

wyeliminowanie nadmiernego 
obciążenia układu mięśniowo-
szkieletowego pracownika, a 
zwłaszcza urazów kręgosłupa, 
związanych z rytmem pracy 
wymuszonym procesem pracy, 

− 

ograniczenie do minimum 
odległości ręcznego 
przemieszczania przedmiotów, 

− 

uwzględnienie wymagań ergonomii.

 

7. 

 

Opisać rozmieszczenie regałów 

Szerokość odstępów między regałami 
powinna być odpowiednia do stoso-
wanych środków transportu oraz po-
winna umożliwiać swobodne opero-
wanie tymi środkami i ładunkami.

 

8. 

 

Określić 

sposób 

transportu 

materiałów pylących 

Transport materiałów pylących luzem 
może odbywać się wyłącznie  
w zamkniętych kontenerach.

 

9. 

 

Dobrać sposób składowania 
materiałówmetalowych o 
małych wymiarach 

 

 

PP 

Drobnowymiarowe elementy meta-
lowe należy przechowywać w 
pojemnikach ustawionych na półkach 
regałów, z zachowaniem podziału na 
rodzaje i gatunki materiałów.

 

10. 

 

Określić sposób składowania 
prętów i rur 

PP 

Pręty i rury metalowe należy układać: 
a)  dobierając  wg  rodzaju  materiału  i 

wymiarów przekroju poprzecznego, 

b)  w pozycji poziomej, 
c)  na niżej usytuowanych półkach 

regałów. 

11. 

 

Opisać sposób składowania 
kształtowników 

Kształtowniki walcowane, stalowe 
można przechowywać na składowi-
skach otwartych lub zamkniętych,  
w specjalnie do tego celu przygotowa-
nych zasiekach

 

12. 

 

Opisać sposób składowania 
wyrobów stalowych na 
składowiskach otwartych 

Wyroby stalowe powinny być ukła-
dane na podkładach rozstawionych co 
ok. 2 m, między palami zabezpiecza-
jącymi przed osuwaniem, wbitymi  
w grunt lub na kozłach stalowych. 

13. 

 

Wymienić sposób składowania 
materiałów niebezpiecznych 

PP 

Materiały i substancje niebezpieczne 
powinny być przechowywane  
w specjalnie do tego przeznaczonych 
magazynach.

 

14. 

 

Określić wymiary 
pomieszczenia do 
magazynowania materiałów 
niebezpiecznych 

Minimalne wymiary pomieszczenia 
do przechowywania materiałów 
niebezpiecznych to: 
a)  wysokość – 250 cm, 
b)  szerokość – 200 cm, 
c)  długość – ok. 450 cm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

15. 

 

Określić sposób przenoszenia ciekłych 

materiałów szkodliwych dla zdrowia 

Ciekłe materiały szkodliwe dla 
zdrowia, gorące mogą być 
przenoszone przez jedną osobę, gdy 
ich ciężar nie przekracza 25 kg.

 

16. 

 

Rozróżnić urządzenia do składowania 

17. 

 

Rozróżnić urządzenia pomocnicze w 

magazynie 

18. 

 

Rozpoznać oznaczanie butli tlenowych 

PP 

19. 

 

Określić dopuszczalne normy 

podnoszenia i przenoszenia ciężarów 

przez jednego dorosłego mężczyznę 

20. 

 

Rozpoznać środki transportu 

zmechanizowanego 

21. 

  Rozróżnić środki transportu 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony  na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

 
A.   INSTRUKCJA OGÓLNA 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
3.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
 
B. INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA 
1.  Zestaw zadań testowych składa się z: 

− 

zadań otwartych (zadań krótkiej odpowiedzi, zadań z luką), 

− 

zadań zamkniętych (zadań wielokrotnego wyboru). 

2.  Odpowiedzi  na  zadania  krótkiej  odpowiedzi  powinny  być  jednozdaniowe,  sformułowane 

w sposób zwięzły i konkretny. 

3.  W  zadaniach  z  luką  należy  w  miejsce  kropek  wpisać  prawidłowe  wyrażenie,  wzór  lub 

dokonać opisu np. rysunku, czyli uzupełnić je w sposób stanowiący logiczną całość. 

4.  Zadania  wielokrotnego  wyboru  mają  4  odpowiedzi,  z  których  jedna  jest  prawidłowa. 

Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na Karcie odpowiedzi. 

5.  W  wypadku  pomyłki  błędną  odpowiedź  należy  ująć  w  kółko  i  ponownie  zakreślić  od 

powiedź prawidłową. 

6.  Jeżeli  udzielenie  odpowiedzi  na  jakieś  pytanie  sprawia  Ci  trudność,  to  opuść  je  

i przejdź do zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później. 

7.  Czas trwania testu – 45 min.  
8.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  można  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu  

wynosi 21 pkt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja dla ucznia, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
Celem  przeprowadzanego  pomiaru  dydaktycznego  jest  sprawdzenie  poziomu  wiadomości  
i  umiejętności,  jakie  zostały  ukształtowane  w  wyniku  zorganizowanego  procesu  kształcenia  
w  jednostce  modułowej  Magazynowanie,  składowanie  i  transportowanie  materiałów 
stosowanych  do  budowy  rurociągów.  Spróbuj  swoich  sił.  Pytania  nie  są  trudne  i  jeżeli 
zastanowisz się, to na pewno udzielisz poprawnej odpowiedzi. 

Powodzenia ! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
I. Udziel odpowiedzi na pytania 

 

1. 

Jak można podzielić budowle magazynowe? 

2. 

Jakie wymagania są stawiane budynkom magazynowym? 

3. 

Wymień urządzenia do składowania. 

4. 

Wymień rodzaje urządzeń transportowych stosowanych w transporcie wewnętrznym. 

5. 

Jakich zasad należy przestrzegać podczas magazynowania materiałów w stosach? 

6. 

Opisz podstawowe ograniczenia przy transporcie ręcznym wynikające z wymagań BHP. 

 

II. Uzupełnij zdania 
 
7. 

Szerokość  odstępów  między  regałami  powinna  być  …………..  do  stosowanych  środków 

transportu 

oraz 

powinna 

umożliwiać 

…………… 

operowanie 

tymi 

środkami  

i ładunkami. 

8. 

Transport materiałów pylących luzem może odbywać się wyłącznie ……………………. 

9. 

Drobnowymiarowe 

elementy 

metalowe 

należy 

przechowywać 

pojemnikach 

ustawionych  na  półkach  regałów,  z  zachowaniem  podziału  na  ……………….  
i ……………… materiałów. 

10. 

Pręty i rury metalowe należy układać: 

a)  dobierając wg ……………………….., 
b)  w pozycji …………….., 
c)  na ………………. półkach regałów. 

11. 

Kształtowniki  walcowane,  stalowe  można  przechowywać  na  składowiskach  ……….  lub 

……………, w specjalnie do tego celu przygotowanych zasiekach. 

12. 

Wyroby  stalowe  powinny  być  układane  na  podkładach  rozstawionych  co  ok.  …..  m, 

między  palami  zabezpieczającymi  przed  osuwaniem,  wbitymi  w  grunt  lub  na 
………………………. 

13. 

Materiały i substancje niebezpieczne powinny być przechowywane w ………………… 

14. 

Minimalne wymiary pomieszczenia do przechowywania materiałów niebezpiecznych to: 

a)  wysokość - ……….. cm, 
b)  szerokość - ………… cm, 
c)  długość - ok. …………. cm. 

15. 

Ciekłe materiały szkodliwe dla zdrowia mogą być przenoszone przez jedną osobę, gdy ich 

ciężar nie przekracza ……… kg. 

 

III. Podkreśl poprawną odpowiedź 

 

16. 

Do składowania służą 

a)  palety, 
b)  przenośniki, 
c)  pokrowce, 
d)  dźwignice. 
 

17. Do wyposażenia pomocniczego w magazynie zaliczamy 

a)  wagi, 
b)  ładowarki, 
c)  wózki platformowe, 
d)  wieszaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

18.  Butle tlenowe są malowane na kolor 

a)  czerwony, 
b)  niebieski, 
c)  biały, 
d)  żólty.   
 

19.  Dopuszczalny  ciężar  podnoszony  i  przenoszony  przez  jednego  dorosłego  mężczyznę,  przy 

pracy stałej i odległości przenoszenia do 75 m, wynosi 
a)  40 kg, 
b)  45 kg, 
c)  50 kg, 
d)  55 kg. 
 

20.  Do środków transportu zmechanizowanego zalicza się między innymi 

a)  Żurawie, 
b)  Wyciągarki, 
c)  Podnośniki, 
d)  przenośniki. 
 

21.  Na rysunku przedstawiono 

a)  wielokrążek, 
b)  dźwignik zębatkowy, 
c)  dźwignię stalową, 
d)  żuraw stały. 

 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Magazynowanie,  składowanie  i  transportowanie  materiałów  stosowanych  do 
budowy rurociągów

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub opisz. 
 
I. Udziel poprawnej odpowiedzi 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

 

Punktacja 

1.   

 

 

2.   

 

 

3.   

 

 

4.   

 

 

5.   

 

 

6.   

 

 

 
II. Uzupełnij zdania 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

 

Punktacja 

7.   

 

 

8.   

 

 

9.   

 

 

10.   

 

 

11.   

 

 

12.   

 

 

13.   

 

 

14.   

 

 

15.   

 

 

 
III. Podkreśl poprawną odpowiedź 

Nr 

 zadania 

Odpowiedź 

 

Punktacja 

16.   

 

17.   

 

18.   

 

19.   

 

20.   

 

21.   

 

Suma punktów za część I+II+III 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7. LITERATURA 

 

1.  Gołembska E.: Kompendium wiedzy o logistyce. PWN, Poznań 2002 
2.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000 
3.  Kowalewski  S.,  Dąbrowski  A.,  Dąbrowski  M.:  Zagrożenia  mechaniczne.  Centralny  Instytut 

Ochrony Pracy, Warszawa 1997 

4.  Kuczyński A., Lenkiewicz W.: Zarys budownictwa ogólnego. WSiP, Warszawa 1999 
5.  Rączkowski B.: BHP w praktyce. ODiDK, Gdańsk 2005 
6.  www.bagra.pl 
7.  www.boc.com.pl 
8.  www.hobas.com.pl 
9.  www.kurek.pl 
10.  www.logistykafirm.com 
11.  www.messer.pl 
12.  www.promag.pl 
13.  www.remi.com.pl 
14.  www.uchwyty.pl 
 

LITERATURA METODYCZNA 

 
1.  Baraniak  B.:  Dobór  treści  kształcenia  zawodowego.  Instytut  Badań  Edukacyjnych, 

Warszawa 1997 

2.  Figurski  J.:  Eksperyment  pedagogiczny  Modułowe  programy  nauczania  w  kształceniu 

zawodowym:  model  ujednoliconego  egzaminu  zawodowego.  Instytut  Technologii 
Eksploatacji, Radom 2001 

3.  Francuz  W.  M.:  Dydaktyka  w  nowej  szkole  zawodowej.  Wydawnictwo  Politechniki 

Krakowskiej, Kraków 2004 

4.  Niemierko 

B.: 

Pomiar 

wyników 

kształcenia. 

WSiP, 

Warszawa 

2004 

Ornatowski  T.,    Figurski  J.:  Praktyczna  nauka  zawodu.  Instytut  Technologii  Eksploatacji, 
Radom 2000 

5.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Wyższa  Szkoła  Inżynierska, 

Radom 1995