background image

C

zy mogę zostać zawodnikiem NBA? 

Samoocena zdobytych umiejętności z koszykówki  

w grach i zabawach

 

 
Konspekt lekcji gier i zabaw z piłką do mini  koszykówki dla klasy 4 szkoły podstawowej 

 

 
Małgorzata Macieszonek 
nauczyciel wychowania fizycznego  
Szkoła Podstawowa nr 10 w Lesznie
 
 
 
 Cele główne lekcji:
  
motoryczność:  

- uczeń kształtuje szybkość,  
- uczeń wzmacnia siłę mm ramion, 
- uczeń poprawia szybkość reakcji na umówiony sygnał, 

umiejętności:  

- uczeń potrafi kozłować piłkę w marszu i w biegu , prawą i lewą ręką,  
- uczeń celnie podaje piłkę  oburącz sprzed klatki piersiowej,  
- uczeń prawidłowo wykonuje rzut do kosza z miejsca,  
- uczeń potrafi wykonać ćwiczenia kształtujące z piłką,  
- uczeń potrafi poruszać się w postawie koszykarskiej,   

wiadomości:  

- uczeń zna zabawy z piłką,  
- uczeń potrafi dokonać samooceny swoich umiejętności,  

wychowawcze:  

- uczeń potrafi pracować na wynik całej grupy,  
- uczeń wspiera i motywuje do pracy swoich kolegów,  
- uczeń uczciwie rywalizuje,  
- uczeń umie przyjmować porażkę,  

 
Metody realizacji zadań:  

-  metoda zabawowo-klasyczna,  
- metoda 

naśladowcza,  

 
Metody nauczania:  

- współzawodnictwo zespołowe,  
-  forma zabawowa,  

 
Metody przekazywania i zdobywania wiadomości:  

- pogadanka, 

 

-  pokaz z objaśnieniem,  

 
Miejsce: sala gimnastyczna,  
Czas: 45 min  
Klasa: 4 szkoły podstawowej,  
Przybory: piłki do mini koszykówki, pachołki 

background image
background image

KONSPEKT LEKCJI 

 

Czynności ucznia 

Docelowe Zadania 

Czynności nauczyciela  Metody i formy 

 

CZĘŚĆ WSTĘPNA 

 
Czynności 
organizacyjno-
porządkowe 

U wykonują zbiórkę, witają się  
z nauczycielem 

Powitanie uczniów, 
sprawdzenie gotowości U do 
zajęć 

Pogadanka 

Zapoznają się  
z zadaniem lekcji  

Odpowiadają na pytania  

Wyjaśnia cele lekcji, omawia 
przebieg lekcji oraz zasady 
współdziałania   

 

Pobudza organizm 
do aktywności 
fizycznej  

Zabawa ożywiająca „Zaczarowany berek  
z kozłowaniem” 
 

 

 
Wszyscy uczestnicy poruszają się po boisku 
kozłując piłkę. Osoba dotknięta przez 
„berka” zostaje „zaczarowana”. Przyjmując 
postawę ze wzniesionymi rękoma, trzymając 
piłkę nad głową w rozkroku. Pozostali 
uczestnicy mogą „odczarować” poprzez 
wykonanie kozła między nogami 
„zaczarowanego”.    

N przypomina zasady 
zabawy , wyznacza „berka”.  
Zwraca uwagę aby nie 
kierować wzroku na piłkę, po 
sygnale wyznacza nowego 
„berka.”  

Forma zabawowa  
 
Metoda zabawowa-
klasyczna   

 

CZĘŚĆ GŁÓWNA  A 

 

Pobudzi  
i przygotowuje 
organizm do 
wysiłku 
fizycznego  

Zabawa „Król patrzy”  
 

 

 
Uczniowie z piłkami stoją na linii końcowej 
„król” z piłką po drugiej stronie sali. Gdy 
„król” nie patrzy pozostali w marszu kozłują 
piłkę dowolną  ręką, „król” odwraca się 
wszyscy kozłują piłkę w miejscu, a następnie 
wykonują  ćwiczenia które pokazuje „król”, 
jeśli ktoś zgubi piłkę, cofa się i rozpoczyna 
zabawę od początku. Kto pierwszy dotrze do 
„króla” zajmuje jego miejsce.  

Objaśnia zasady zabawy, 
wybiera „króla”.  
Zwraca uwagę na dokładne 
wykonywanie ćwiczeń.  
Zwraca uwagę na 
bezpieczeństwo ćwiczących  

Forma zabawowa  
 
Metoda 
naśladowcza 

background image

 

CZĘŚĆ GŁÓWNA  B 

 
Kształtowanie 
szybkości  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Doskonalenie 
podań z przed 
klatki piersiowej 

Zabawa bieżna „Kto więcej”  
 

 

 
Uczniowie podzieleni na dwa zespoły. 
W każdym rogu sali ustawione pachołki. 
Drużyna pierwsza ustawiona na środku sali 
w szeregu, naprzeciw kapitan z piłką. Druga 
drużyna stoi w dowolnym rogu sali. Na 
sygnał kapitan z pierwszej drużyny podaje 
piłkę do swoich zawodników  po kolei, 
głośno licząc podania. W tym czasie 
zawodnicy drugiej drużyny po kolei obiegają 
salę dookoła za pachołkami. Pierwsza 
drużyna kończy podania, gdy ostatni 
zawodnik z drużyny przeciwnej skończy 
bieg. Zmiana miejsc. Wygrywa drużyna, 
która wykona więcej podań.    

Dzieli  grupę na dwa zespoły.  
Wyjaśnia  zasady  zabawy.  
Nadzoruje prawidłowy 
przebieg zabawy.  
Zwraca uwagę na poprawne 
podanie piłki z przed klatki 
piersiowej.  

Forma zabawowa  
Metoda zabawowa-
klasyczna  
 

Kształtowanie 
koordynacji 
wzrokowo-
ruchowej  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kształtowanie  
szybkości reakcji  
i zwinności  
 
Wzmacnianie mm 
nóg      

Zabawa zwinnościowa „Zdobądź skarby”.  
 

 

 
Drużyna pierwsza ustawiona w kole na 
odległość jednego ramienia, w środku leży 
piłka .Druga drużyna ustawiona na zewnątrz 
,zadaniem tej drużyny jest dostać się w ciągu 
1 min. do środka i zdobyć piłkę. Drużyna 
pierwsza musi piłkę obronić poruszając się 
po obwodzie koła krokiem odstawno-
dostawnym. Jeśli zawodnik z drużyny 
pierwszej dotknie zawodnika z przeciwnej  
drużyny, ten musi wycofać się do pachołka, 
wykonać dwa przysiady i może powrócić do 
ataku. Zmiana miejsc następuje gdy drużyna 
atakująca zdobędzie piłkę (punkt) lub gdy 
minie czas dla atakujących.    

Ustawienie zespołów .  
 
Wyjaśnia zasady i przebieg 
zabawy.  
Kontroluje prawidłowy 
przebieg zabawy.  
 
Zwraca uwagę na 
bezpieczeństwo ćwiczących.  
 
Mierzy czas przeznaczony 
dla atakujących.  

Forma zabawowa  
 
Metoda zabawowa- 
klasyczna 

background image

 

Kształtowanie siły 
mm ramion   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Doskonalenie 
rzutów z miejsca  
 
Rozwijanie 
szybkości i reakcji  

Zabawa rzutna „21”  
 

 

 
Dwie drużyny, każda ma jedną piłkę 
i przydzielony kosz. Zawodnicy stoją na linii 
rzutów wolnych . Na sygnał zawodnicy po 
kolei rzucają do kosza, głośno licząc celne 
rzuty. Jeśli któraś z drużyn zdobędzie 
5 celnych rzutów następuje zmiana koszy. 
Uczniowie rzucają i liczą dalej celne kosze 
do 10, 15, po każdych pięciu zmieniając 
kosze. Wygrywa drużyna, która uzyska 
pierwsza 21 celnych rzutów.     

Przypomina zasady zabawy  
 
Ustawia drużyny   
Kontroluje prawidłowe 
wykonywanie rzutów  

Forma zabawowa  
 
Metoda zabawowa-
klasyczna  

Kształtowanie siły 
mm ramion i nóg  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rozwijanie 
szybkości reakcji   

Zabawa z mocowaniem „Granica”  
 

 

 
Drużyny stoją wzdłuż linii środkowej 
w szeregu naprzeciw siebie. Każda para 
trzyma piłkę oburącz. Na sygnał zawodnicy 
próbują przeciągnąć przeciwnika na swoją 
stronę. Punkt zdobywa drużyna która 
przeciągnie więcej przeciwników na swoją 
połowę.  

Ustawia drużyny  
Objaśnia przebieg zabawy  
Kontroluje działania uczniów 
i ich bezpieczeństwo  

Forma zabawowa  
 
Metoda zabawowa-
klasyczna  

 

CZĘŚĆ KOŃCOWA 

 
Uspokojenie 
organizmu  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poprawne 
wykonywanie 
ćwiczeń  

Zabawa uspokajająca „Tunel”  
 

 

 
Uczniowie z grupy pierwszej siadają 
w siadzie prostym w szeregu, grupa druga 

Ustawia uczniów do zabawy  
 
 
 
Wyjaśnia zasady zabawy   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Forma zabawowa   
 
Metoda zabawowa- 
klasyczna  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Omówienie lekcji   

siada na przeciw w szeregu ,na przemian 
z grupą przeciwną. Na obu końcach stoją 
wyznaczeni uczniowie, których zadaniem 
będzie toczenie piłki do siebie. Aby piłka 
mogła znaleźć się po drugiej stronie siedzący 
uczniowie muszą podnieść nogi w górę. Jeśli 
ktoś nie zdąży podnieść nn i zatrzyma piłkę, 
odsuwa się i przechodzi do leżenia tyłem 
o nn ugiętych, czekając na zakończenie 
zabawy.  
 
W leżeniu tyłem o nn ugiętych,  
 

 

 

−  głęboki wdech,  

−  zatrzymanie oddechu, napięcie mięśni, 

−  długi wydech, rozluźnienie mięśni  

 

Siad skrzyżny w kole  
Podsumowują swoje osiągnięcia, wybierają 
kandydata ze swojej drużyny do NBA.  
Pożegnanie z nauczycielem, wyjście do 
szatni.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poleca, aby uczniowie 
wykonywali prawidłowo 
oddech oraz napięcie  
i rozluźnienie mięśni  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Omawia  lekcję.  
Podsumowuje i ocenia 
zaangażowanie uczniów.  
 
Żegna klasę.    

 
 
 
 
 
 
 
 
Forma ścisła  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pogadanka.