background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 
 

 

 
 
 
 
 
Arkadiusz Pawlikowski 
 
 
 
 
 
 

Użytkowanie  maszyn  do  urabiania  i  ładowania  urobku

  

711[02].Z4.04 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Józef  Parchański 
mgr inż. Janina Świątek 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Arkadiusz Pawlikowski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Gabriela Poloczek 
 
 
 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[02].Z4.04 
„Użytkowanie maszyn do urabiania i ładowania urobku”, zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu górnik eksploatacji podziemnej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Młotki mechaniczne i urządzenia wiertnicze 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Ładowarki urobku 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Maszyny do urabiania 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Obsługa i konserwacja maszyn do urabiania i ładowania 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

20 

7. Literatura 

34 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Użytkowanie  maszyn  do  urabiania 

i ładowania  urobku”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej 711[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
 praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze maszyn urabiających i ładujących), 

 

projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów, 

 

ćwiczeń praktycznych, 

 

symulacji na stanowiskach w warsztatach, w rzeczywistych warunkach pracy (w kopalni), 
 na stanowiskach demonstracyjnych np. w ośrodkach mechanizacji górnictwa. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

Sprawdzanie  i  ocenianie  postępów  ucznia  powinno  być  realizowane  za  pomocą  badań  

kształtujących  i  sumatywnych.  W  tym  celu  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym 
w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

Sprawdzanie  i  ocenianie  osiągnięć  ucznia  powinno  być  realizowane  z  uwzględnieniem 

ustalonych wymagań i zgodnie z wewnątrzszkolnym systemem oceniania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

711[02].Z4.01 

Wykonywanie prac na  

powierzchni kopalni 

711[02].Z4.02 

U

żytkowanie urządzeń 

transportowych 

711[02].Z4.03 

U

żytkowanie urządzeń pneumatycznych 

i hydraulicznych stosowanych w górnictwie 

podziemnym 

711[02].Z4 

Urz

ądzenia górnicze 

711[02].Z4.04 

U

żytkowanie maszyn do urabiania  

ładowania urobku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

przeliczać jednostki, 

 

rozróżniać podstawowe wielkości mechaniczne i elektryczne oraz ich jednostki, 

 

analizować proste schematy kinematyczne części maszyn, 

 

posługiwać się typowo górniczymi określeniami stosowanymi w nomenklaturze górniczej, 

 

wykonywać rysunki części maszyn, 

 

analizować układy hydrauliczne i pneumatyczne, 

 

charakteryzować  wymagania  dotyczące  bezpieczeństwa  pracy  przy  obsłudze  maszyn 
i urządzeń mechanicznych, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować maszyny do urabiania i ładowania, 

– 

scharakteryzować zasady i sposób obrywki skał, 

– 

objaśnić budowę i zasadę działania młotków mechanicznych, 

– 

objaśnić budowę i zasadę działania wiertarek górniczych, 

– 

określić główne zasady bezpiecznej pracy z urządzeniami wiertniczymi, 

– 

scharakteryzować kombajny ścianowe, 

– 

scharakteryzować budowę i przeznaczenie kombajnu chodnikowego, 

– 

rozróżnić typy kombajnów chodnikowych, 

– 

obsłużyć kombajn chodnikowy, 

– 

dobrać sposób współpracy kombajnu z urządzeniami odstawy, 

– 

scharakteryzować budowę i przeznaczenie kombajnu ścianowego, 

– 

obsłużyć kombajn ścianowy, 

– 

przeprowadzić konserwację kombajnów, 

– 

sklasyfikować ładowarki urobku i wskazać ich zastosowanie, 

– 

określić sposoby ładowania urobku, 

– 

obsłużyć ładowarkę, 

– 

sterować maszynami do urabiania i ładowania, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa i higieny pracy,  ochrony  przeciwpożarowej podczas 
użytkowania maszyn do urabiania i ładowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł:    

 

 

 

 

 

Urządzenia górnicze 711[02].Z4 

Jednostka modułowa: 

Użytkowanie  maszyn  do  urabiania  i  ładowania  urobku

 

711[02].Z4.04 

 Temat:  Budowa kombajnu chodnikowego. 

Cel ogólny:  Poznanie szczegółowej budowy i zasady działania podzespołów kombajnu.

   

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyróżnić rodzaje kombajnów chodnikowych, 

 

określić ogólną budowę kombajnu chodnikowego, 

 

opisać  budowę  organu  urabiającego  ze  szczególnym  uwzględnieniem  mechanizmów 
manewrowania głowicą, 

 

opisać sposób mocowania głowicy urabiającej, 

 

narysować schematy kinematyczne napędu głowicy, 

 

opisać  budowę  podwozia  gąsienicowego,  mechanizmu  napinania  gąsienicy  oraz 
zabezpieczenia mechanicznego gąsienicy przed samostaczaniem, 

 

narysować schematy kinematyczne napędu gąsienicy, 

 

opisać budowę głowicy urabiającej oraz podawarki zgrzebłowej, 

 

narysować schemat kinematyczny napędu ładowarki i podawarki zgrzebłowej, 

 

określić rozmieszczenie elementów hydrauliki siłowej, 

 

scharakteryzować układ wodny. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu.

 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

  tekstu przewodniego, 

  pokazu z objaśnieniem (modele i plansze maszyn urabiających i ładujących), 

  projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw pytań prowadzących, 

 

materiały dydaktyczne, 

 

plansze i modele, 

 

poradnik górnika. 

Formy organizacyjne pracy uczniów

 

uczniowie pracują w zespołach 2-3 osobowych. 

 

Czas trwania zajęć

 

90 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Uczestnicy:  

− 

uczniowie szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej. 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Wykonywanie ćwiczenia. 

Zadanie dla ucznia: 
Na  podstawie  materiałów  otrzymanych  od  nauczyciela  dokonaj  szczegółowej  analizy 

budowy kombajnu chodnikowego. Opisz budowę i zasadę działania poszczególnych zespołów 
kombajnu  chodnikowego.  Narysuj  schematy  kinematyczne  napędów  kombajnu.  Podczas 
rysowania schematów zwróć uwagę na dokładność i staranność wykonania. 

 

  

Instrukcja do wykonania ćwiczenia: 

 

zapoznaj się dokładnie z treścią zadania, 

 

przeanalizuj rysunki, schematy i modele które otrzymałeś od nauczyciela, 

 

przygotuj przybory do rysowania, 

 

opisz budowę i zasadę działania poszczególnych zespołów kombajnu chodnikowego, 

 

narysuj schematy kinematyczne napędów kombajnu, 

 

przeanalizuj zasadę działania napędów i sprawdź czy nie są one przesztywnione, 

 

przeanalizuj jakość wykonanej pracy. 

 
4.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności: 

 

uczniowie prezentują swoje prace, 

 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony, 

 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.

 

 

Praca domowa: 

Odszukaj  w  literaturze  inne  rozwiązania napędów  kombajnu chodnikowego.  Przeanalizuj 

zasadę pracy oraz wykonaj schematy kinematyczne odszukanych napędów.  

 

Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Urządzenia górnicze 711[02].Z4 

Jednostka modułowa: 

Użytkowanie  maszyn  do  urabiania  i  ładowania  urobku

 

711[02].Z4.04 

Temat:  Obsługa kombajnu chodnikowego. 

Cel ogólny:  Sterowanie kombajnem chodnikowym.

   

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać rodzaj kombajnu chodnikowego, 

 

scharakteryzować ogólną budowę kombajnu chodnikowego, 

 

opisać  budowę  organu  urabiającego  ze  szczególnym  uwzględnieniem  mechanizmów 
manewrowania głowicą, 

 

określić przeznaczenie przycisków na pulpicie sterowania elektrycznego kombajnu, 

 

określić przeznaczenie dźwigni do sterowania układem hydraulicznym, 

 

podać kolejność czynności przy uruchamianiu kombajnu, 

 

uruchomić instalację zraszającą, 

 

dokonać wcięcia głowicą urabiającą (czyli umieć sterować jazdą kombajnu), 

 

ustabilizować kombajn chodnikowy (czyli umieć sterować ładowarką i stopą stabilizującą), 

 

manewrować głowicą urabiającą, 

 

określić podstawowe zasady urabiania głowicą urabiającą, 

 

odszukać węzły smarownicze w kombajnie, 

 

zatrzymać kombajn (także awaryjnie), 

 

określić  zagrożenia  związane  z  obsługą  kombajnów  chodnikowych  i  znać  przepisy  bhp 
dotyczące obsługi kombajnów chodnikowych.  

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze maszyn urabiających i ładujących), 

 

projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów, 

 

ćwiczenia praktyczne na stanowisku symulacyjnym. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw pytań prowadzących, 

 

instrukcja obsługi maszyny, 

 

materiały dydaktyczne, 

 

plansze i modele. 

Formy organizacyjne pracy uczniów

 

uczniowie pracują pojedynczo na stanowisku symulacyjnym pod nadzorem prowadzącego 

i osoby odpowiedzialnej za stanowisko. 

 

Czas trwania zajęć

 

180 minut. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Uczestnicy:  

− 

uczniowie szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej. 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Wykonywanie ćwiczenia. 

 
Zadanie dla ucznia: 
Na  podstawie  materiałów  dydaktycznych,  instrukcji  obsługi  oraz  zajęć  wprowadzających 

dokonaj  uruchomienia  kombajnu  chodnikowego,  przeprowadź  symulację  sterowania 
kombajnem  chodnikowym,  a  następnie  zatrzymaj  kombajn.  Odszukaj  i  omów  węzły 
smarownicze w kombajnie chodnikowym. 

 

  

Instrukcja do wykonania ćwiczenia: 

 

zapoznaj się dokładnie z treścią zadania, 

 

przeanalizuj materiały dydaktyczne dotyczące sterowania kombajnem, 

 

przejrzyj instrukcję obsługi kombajnu, 

 

opisz kolejność wykonywanych przez ciebie czynności podczas uruchamiania i sterowania 
kombajnem, 

 

zweryfikuj kolejność z prowadzącym ćwiczenia, 

 

przeprowadź symulację sterowania kombajnem chodnikowym, 

 

omów przeglądy i konserwację kombajny chodnikowego, 

 

przeanalizuj jakość wykonanej pracy. 

 
4.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 

uczniowie sterują kombajnem, 

 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony, 

 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny pracy.

 

 

Praca domowa: 

Przygotuj materiały dotyczące obsługi i sterowania kombajnem ścianowym. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.   Młotki mechaniczne i urządzenia wiertnicze 

 

5.1.1.

  

Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Sklasyfikuj,  wskazane  przez  nauczyciela  młotki  mechaniczne  i  wiertarki  górnicze  na 

podstawie opisu ich działania oraz narysuj ich schematy kinematyczne. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  klasyfikowanie  młotków 
mechanicznych i wiertarek górniczych na podstawie opisu ich działania. Sprawdź poprawność 
narysowanych schematów kinematycznych.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria klasyfikacji młotków i wiertarek, 
2)  dokonać analizy działania na podstawie opisów, 
3)  rozpoznać rodzaje młotków i wiertarek, 
4)  zapisać przy rozpoznanych urządzeniach krótką ich charakterystykę. 
5)  narysować schematy kinematyczne wskazanych urządzeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, przybory do pisania, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

materiały dydaktyczne, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Zdemontuj  i  zmontuj,  wskazane  przez  nauczyciela,  młotki  mechaniczne  i  wiertarki 

obrotowo-udarowe. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  prawidłową  kolejność 
wykonywanych  czynności  podczas  demontowania  i  montowania  urządzeń.  Należy  zwrócić 
uwagę na bezwzględne przestrzeganie przepisów bhp zawartych w instrukcji obsługi.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych budowę poszczególnych urządzeń, 
2)  dokonać na podstawie modelu analizy budowy poszczególnych elementów składowych, 
3)  zdemontować wskazane przez nauczyciela urządzenie, 
4)  zmontować urządzenie, 
5)  zapisać krótką charakterystykę urządzenia urabiającego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze). 

 
Środki dydaktyczne: 

  papier formatu A4, przybory do pisania, 

  wybrane typy młotków mechanicznych i wiertarek, 

  instrukcje obsługi urządzeń, 

  Poradnik dla ucznia, 

  literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.   Ładowarki urobku 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Rozpoznaj, na podstawie opisu budowy wskazaną przez nauczyciela ładowarkę. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  trafność  rozpoznawanych 
ładowarek  oraz  na  wskazane  przez  uczniów  zalety  i  wady  poszczególnych  maszyn. 
Zweryfikować także należy zakres stosowania rozpoznanych ładowarek.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych poznane ładowarki, 
2)  rozpoznać wskazaną ładowarkę, 
3)  opisać zasadę działania rozpoznanych ładowarek, 
4)  odszukać  w  Poradniku  bądź  literaturze  zalety  i  wady  ładowarek  oraz  ich  zakres 

stosowania.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, przybory do pisania, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

materiały dydaktyczne, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Odszukaj  w  literaturze  możliwe  rozwiązania  napędów  mechanizmów  jazdy  ładowarek. 

Narysuj  schematy  kinematyczne  tych  napędów.  Dodatkowo  odszukaj  i  narysuj  schematy 
kinematyczne  napędu  przenośnika  zgrzebłowego  i  napędu  łap  zastosowanych  w  najbardziej 
wydajnej  ładowarce  łapowej  i  porównaj  je  ze  schematami  kinematycznymi  napędów 
zastosowanych w kombajnie chodnikowym AM-50. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawność  rysowania 
schematów  kinematycznych  oraz  na  prawidłowy  wybór  schematów  napędów  wybranych  do 
porównania.  

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w literaturze oraz Poradniku odpowiednie schematy kinematyczne, 
2)  przeanalizować zasadę działania napędów, 
3)  narysować z pamięci schemat kinematyczny wskazany przez nauczyciela, 
4)  opisać budowę danego napędu, 
5)  porównać odpowiednie schematy kinematyczne napędów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze). 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania i kreślenia, 

 

Poradnik dla ucznia,  

 

materiały dydaktyczne, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.   Maszyny do urabiania 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Narysuj, znane Ci, schematy kinematyczne napędów zastosowanych w kombajnie AM-

50. Odszukaj w literaturze inne możliwe rozwiązania tych napędów. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawność  rysowania 
schematów kinematycznych, tak aby nie były one przesztywnione.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w Poradniku odpowiednie schematy kinematyczne, 
2)  przeanalizować zasadę działania napędów, 
3)  narysować z pamięci schemat kinematyczny wskazany przez nauczyciela, 
4)  opisać budowę danego napędu, 
5)  przerysować  z  literatury  inne  rozwiązania  konstrukcyjne  napędów  stosowanych 

w kombajnach chodnikowych. 

  

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

pokazu z objaśnieniem (modele i plansze), 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania i kreślenia, 

 

Poradnik dla ucznia,  

 

materiały dydaktyczne, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Rozpoznaj,  pokazane  przez  nauczyciela  podczas  projekcji  filmów,  przeźroczy 

i foliogramów, mechanizmy posuwu kombajnów ścianowych.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  trafność  rozpoznawania 
mechanizmów posuwu kombajnów na podstawie projekcji filmów, przeźroczy i foliogramów.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  mechanizmy  posuwu  stosowane  w  kombajnach 

ścianowych, 

2)  dokonać analizy działania posuwu na podstawie opisów, 
3)  rozpoznać rodzaj posuwu i sklasyfikować go, 
4)  zapisać przy rozpoznanych rodzajach posuwu krótką ich charakterystykę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

projekcja filmów, przeźroczy i foliogramów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, przybory do pisania, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

materiały dydaktyczne, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.   Obsługa i konserwacja maszyn do urabiania i ładowania 

 

5.4.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Zapoznaj  się  ze  sposobem  sterowania  kombajnem  chodnikowym.  Ćwiczenia  na 

stanowisku symulacyjnym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Podczas  ćwiczeń  na stanowisku  symulacyjnym  należy 
bezwzględnie zwrócić uwagę na przestrzeganie zasad zawartych w instrukcji obsługi maszyny 
oraz przepisów bhp. Czas na wykonanie ćwiczenia ustala nauczyciel. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w Poradniku i zapoznać się z instrukcją dotyczącą sterowania kombajnem, 
2)  nauczyć się kolejności wykonywanych czynności podczas sterowania, 
3)  wymienić i zapisać z pamięci poszczególne fazy sterowania, 
4)  przećwiczyć na stanowisku symulacyjnym sterowanie kombajnem chodnikowym. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

projekcja filmów, przeźroczy i foliogramów, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania i kreślenia, 

 

instrukcja obsługi maszyny, 

 

Poradnik dla ucznia,  

 

materiały dydaktyczne, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Zapoznaj  się  ze  sposobem  sterowania  kombajnem  ścianowym.  Ćwiczenia  na  stanowisku 

symulacyjnym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Podczas  ćwiczeń  na  stanowisku  symulacyjnym należy 
bezwzględnie zwrócić uwagę na przestrzeganie zasad zawartych w instrukcji obsługi maszyny 
oraz przepisów bhp. Czas na wykonanie ćwiczenia ustala nauczyciel. 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w poradniku i zapoznać się z instrukcją dotyczącą sterowania kombajnem, 
2)  nauczyć się kolejności wykonywanych czynności podczas sterowania, 
3)  wymienić i zapisać z pamięci poszczególne fazy sterowania, 
4)  przećwiczyć na stanowisku symulacyjnym sterowanie kombajnem ścianowym. 
 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

projekcja filmów, przeźroczy i foliogramów, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania i kreślenia, 

 

instrukcja obsługi maszyny, 

 

Poradnik dla ucznia,  

 

materiały dydaktyczne, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Zapoznaj  się  ze  sposobem  sterowania  ładowarką  bocznie  sypiącą.  Zmiana  strony 

wysypywania urobku. Ćwiczenia na stanowisku symulacyjnym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Podczas  ćwiczeń  na  stanowisku symulacyjnym  należy 
bezwzględnie zwrócić uwagę na przestrzeganie zasad zawartych w instrukcji obsługi maszyny 
oraz przepisów bhp. Czas na wykonanie ćwiczenia ustala nauczyciel. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  Poradniku  i  zapoznać  się  z  instrukcją  dotyczącą  sterowania  ładowarką 

i zmianą strony wysypywania urobku, 

2)  nauczyć się kolejności wykonywanych czynności podczas sterowania, 
3)  wymienić i zapisać z pamięci poszczególne fazy sterowania, 
4)  opisać zmianę strony wysypywania urobku, 
5)  przećwiczyć  na  stanowisku  symulacyjnym  sterowanie  ładowarką  oraz  zmianę  strony 

wysypywania urobku. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

projekcja filmów, przeźroczy i foliogramów, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania i kreślenia, 

 

instrukcja obsługi maszyny, 

 

Poradnik dla ucznia,  

 

materiały dydaktyczne, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Użytkowanie  maszyn  do 
urabiania i ładowania urobku” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3.  a,  4.  c,  5. d, 6. d, 7. b, 8. d, 9. a, 10. a, 11. b, 
12. d, 13. c, 14. d, 15. b, 16. b, 17. b, 18. c, 19. b, 20. c. 

 

Plan testu

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1   

Opisać zasadę pracy młotków 
mechanicznych i młotów mechanicznych 

2   

Opisać budowę młotków mechanicznych 

P

 

3   

Scharakteryzować elementy składowe 
młotków mechanicznych i wiertarek 
górniczych 

P

 

4   

Rozpoznać urządzenia pomocnicze 
stosowane przy wierceniu 

5   

Rozróżnić typy kombajnów 
chodnikowych 

P

 

6   

Opisać budowę kombajnu chodnikowego 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

7   

Rozróżnić podzespoły maszyn 
urabiających 

P

 

8   

Opisać zasadę pracy kombajnów 
ścianowych 

P

 

9   

Opisać budowę kombajnu ścianowego 

P

 

10   

Określić zakres stosowania maszyn 
urabiających 

P

 

11   

Określić zakres stosowania maszyn 
urabiających 

P

 

12   

Określić zakres stosowania maszyn 
urabiających 

P

 

13   

Objaśnić sposób ładowania urobku 

14   

Sklasyfikować ładowarki 

15   

Opisać sterowanie maszyn urabiających 

16   

Scharakteryzować budowę urządzeń 
wiertniczych 

PP 

17   

Określić zasadę działania podzespołów 
kombajnu 

PP 

18   

Rozpoznać maszyny do urabiania 

PP 

19   

Scharakteryzować budowę  podzespołów 
kombajnu 

PP 

20   

Rozpoznać budowę  podzespołów 
ładowarek 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na typy zadań testowych, jakie będą 

w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu.

 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  wielokrotnego  wyboru  o  różnym  stopniu  trudności.  Tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 

Prawidłową  odpowiedź  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź 
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16  –  20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż pozostałe. Przeznacz  na ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia!

 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Młotek mechaniczny to urządzenie urabiające 

a)  naciskiem statycznym. 
b) skrawaniem. 
c)  udarowo. 
d) hydraulicznie. 

 

2.  Najczęściej stosowaną w górnictwie energią zasilającą młotki mechaniczne jest energia 

a)  elektryczna. 
b)  pneumatyczna. 
c)  hydrauliczna. 
d)  spalinowa. 

 

3.  Na rysunku przedstawiono 

a)  raczek. 
b)  koronkę. 
c)  nóż podłużny. 
d)  nóż poprzeczny. 

 

 

 

4.  Urządzenie SMOK to urządzenie 

a)  wiercące. 
b)  podtrzymujące. 
c)  odsysające zwierciny. 
d)  urabiające udarowo. 

 

5.  Kombajny  chodnikowe  urabiające  cały  przekrój  wyrobiska  równocześnie,  to  kombajny 

frezujące 
a)  tarczowe. 
b)  łańcuchowe. 
c)  głowicowe. 
d)  wiercące. 
 

6.  W kombajnie chodnikowym AM-50 pracuje 

a)  5 silników elektrycznych. 
b)  7 silników elektrycznych. 
c)  4  silniki elektryczne 
d)  6  silników elektrycznych. 

 

7.  Obrotnicę i cylindry wychylania pionowego organu urabiającego zastosowano w 

a)  kombajnie ścianowym. 
b)  kombajnie chodnikowym. 
c)  kompleksie CLM. 
d)  agregacie urabiającym. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

8.  Najbardziej rozpowszechnionym posuwem kombajnu jest system 

a)  z zastosowaniem zamkniętej pętli łańcucha. 
b)  cierny. 
c)  cierno-kroczący. 
d)  bezcięgnowy. 

 
9.  Elementem składowym kombajnu ścianowego nie jest 

a)  ładowarka łapowa. 
b)  płoza kombajnowa. 
c)  ciągnik kombajnu. 
d)  organ urabiająco-ładujący. 

 
10. Zakres stosowania kombajnów ścianowych wynosi od 

a)  1.1 m do 6,5 m. 
b)  1.5 m do 5,5 m. 
c)  1.1 m do 5.5 m. 
d)  1.5 m do 6,5 m. 

 

11. Zakres stosowania strugów statycznych wynosi od 0,55 m do 

a)  1,5 m. 
b)  2,0 m. 
c)  2,5 m. 
d)  1,0 m. 

 
12. Do urabiania pokładów wysokich, stromo zalegających (do 60˚) służy 

a)  taran węglowy. 
b)  strugołupacz. 
c)  kombajn ścianowy. 
d)  agregat urabiający. 

 
13. Ciągłym sposobem ładowania charakteryzują się ładowarki 

a)  chwytakowe. 
b)  czerpakowe. 
c)  łapowe. 
d)  zgarniakowe. 

 
14. Ładowarką łyżkową nie jest ładowarka 

a)  zasięrzutna. 
b)  bocznie sypiąca. 
c)  do pobierki spągu. 
d)  chwytakowa. 
 

15. Jako pierwszy napęd w kombajnie należy uruchomić 

a)  silniki napędu gąsienic. 
b)  silnik agregatu hydraulicznego. 
c)  silnik napędu organu urabiającego. 
d)  silniki napędu ładowarki i podawarki. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

16. Na zamieszczonym rysunku numerem 11 oznaczony jest 

a)  centralizator stały, 
b)  centralizator ruchomy. 
c)  prowadnica. 
d)  śruba posuwu. 

 

 

 
17. Na  schemacie  kinematycznym  napędu  gąsienicy  kombajnu  chodnikowego  numerem 

4 oznaczono 

a)  przekładnię ślimakową. 
b)  przekładnię planetarną. 
c)  koło napędowe. 
d)  koło zwrotne z mechanizmem 

napinania. 

 

 

 
18. Na rysunku przedstawiono 

a)  kompleks CLM. 
b)  budowę zmechanizowaną. 
c)  agregat urabiający. 
d)  strug statyczny. 

 

 

 
19. Poziome  koło  napędowe  dostosowane  do  współpracy  ze  specjalną  pionową  zębatką 

drabinkową  mocowaną  przegubowo  do  zastawek  przenośnika  ścianowego  zastosowano  
w mechanizmie posuwu kombajnu typu 
a)  BP EICOTRACK. 
b)  BP POLTRAK. 
c)  ROLL-RACK. 
d)  DYNATRACK. 

 
20. Na rysunku przedstawiono mechanizm 

 
a)  podnoszenia czerpaka  
b)  zabezpieczający przed poślizgiem 

kołyski. 

c)  centrujący. 
d)  jazdy. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………………………………………….. 

 
Użytkowanie maszyn do urabiania i ładowania urobku 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

TEST 2

 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Użytkowanie  maszyn  do 
urabiania i ładowania urobku” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  d,  3.  d, 4. d, 5. c, 6. b, 7. b, 8. a, 9. b, 10. c, 11. a, 
12. c, 13. b, 14. b, 15. b, 16. d, 17. d, 18. c, 19. a, 20. a. 

 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1   

Scharakteryzować elementy składowe 
młotków mechanicznych i wiertarek 
górniczych 

2   

Opisać budowę młotków mechanicznych 

3   

Scharakteryzować elementy składowe 
młotków i młotów mechanicznych 

P

 

4   

Rozróżnić sterowanie maszyn ładujących 

5   

Rozróżnić urządzenia do wiercenia 

6   

Wyjaśnić sterowanie maszyn urabiających 

7   

Opisać sterowanie maszyn urabiających 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

8   

Scharakteryzować środki odstawy 
chodnikowej 

P

 

9   

Scharakteryzować elementy składowe 
kombajnów ścianowych 

10   

Objaśnić zasadę pracy maszyn urabiających 

P

 

11   

Opisać zasadę pracy strugowych systemów 
mechanizacyjnych 

P

 

12   

Scharakteryzować elementy składowe 
strugowych systemów mechanizacyjnych 

13   

Opisać budowę ładowarek 

14   

Opisać zasadę pracy ładowarek 

15   

Scharakteryzować budowę ładowarek 

16   

Scharakteryzować elementy składowe 
młotków i młotów mechanicznych 

PP 

17   

Określić budowę urządzeń wiertniczych 

PP 

18   

Rozpoznać maszyny do urabiania 

PP 

19   

Scharakteryzować budowę podzespołów 
kombajnu 

PP 

20   

Scharakteryzować elementy składowe 
kombajnów ścianowych 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Na rysunku przedstawiono narzędzie urabiające 

a)  wiertarki obrotowej. 

b)  młotka mechanicznego. 
c)   wiertarki udarowej. 
d)  struga statycznego. 

 

 

2.  W czerpaku ładowarki do pobierki spągu zastosowano młotki napędzane energią 

a)  elektryczną. 
b)  hydrauliczną. 
c)  spalinową. 
d)  pneumatyczną. 

 

3.  Najmniejszą bezwładność ma rozrząd zaworowy 

a)  kulkowy. 
b)  kołnierzowy. 
c)  płytkowy. 
d)  z płytką wahliwą. 

 

4.  Sterowanie nożne i ręczne zastosowano w ładowarce 

a)  zasięrzutnej. 
b)  bocznie sypiącej. 
c)  łapowej. 
d)  do pobierki spągu. 

 

5.  Urządzenie wiertnicze do głębienia szybów przedstawione na rysunku to 

a)  urządzenie SKAŁA. 
b)  wiertnica wielkośrednicowa 

        SALZGITTER. 

c)  zespół wiertniczy ZWS-3. 
d)  urządzenie KS-2u. 

 

 

 

6.  Uruchomienie ładowarki i podawarki kombajnu musi być poprzedzone uruchomieniem 

a)  organu urabiającego. 
b)  podawarki dołącznej. 
c)  instalacji zraszającej. 
d)  instalacji odpylającej. 

 
7.  Sygnał  dźwiękowy  w  kombajnie  chodnikowym  (buczek),  działa  samoczynnie,  przed 

każdorazowym uruchomieniem 

a)  ładowarki i podawarki. 
b)  organu urabiającego. 
c)  agregatu hydraulicznego. 
d)  stopy stabilizującej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

8.  Przenośnik mostowy jest to 

a)  ogniwo pośrednie między kombajnem a dalszymi środkami odstawy. 
b)  krótki przenośnik zgrzebłowy wewnątrz kombajnu chodnikowego. 
c)  przenośnik stanowiący trasę jazdy kombajnu ścianowego. 
d)  przenośnik służący do dostawy materiałów przy drążeniu chodnika. 

 

9.  Przedstawione na rysunku narzędzia urabiające to noże 

a)  styczne. 
b)  promieniowe. 
c)  przyspągowe. 
d)  przystropowe. 

 

 

 

10. Maszyną nie urabiającą na zasadzie strugania jest 

a)  agregat urabiający. 
b)  taran węglowy. 
c)  kombajn ścianowy. 
d)  kompleks CLM. 

 
11. Kompleks ciągłego urabiania jest to urządzenie 

a)  urabiająco-ładująco-transportujące. 
b)  urabiająco-ładujące. 
c)  urabiające i zabezpieczające strop wyrobiska. 
d)  wiercące. 

 

12. Do samoczynnego przestawienia głowicy strugowej służy nóż 

a)  przystropowy. 
b)  czołowy. 
c)  wyprzedzający. 
d)  przyspągowy. 

 

13. Centralnie  umieszczoną  podawarkę  w  postaci  krótkiego  przenośnika  zgrzebłowego 

zastosowano w ładowarkach 
a)  czerpakowych. 
b)  łapowych. 
c)  zgarniakowych. 
d)  chwytakowych. 

 

14. Ładowarką urabiającą spąg wyrobiska jest ładowarka 

a)  ŁZK – 6p. 
b)  NIWKA. 
c)  ŁBS 1200. 
d)  KS-2u. 

 

15. Mechanizm centrujący zastosowano w ładowarkach 

a)  bocznie sypiących, 
b)  zasięrzutnych. 
c)  łapowych. 
d)  chwytakowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

16. Rozrząd zaworowy kołnierzowy przedstawiony jest na rysunku 

a)  a. 
b)  c. 
c)  b. 
d)  d. 

 

 

 
17. Na rysunku element oznaczony numerem 6 to 

a)  silnik napędu żerdzi.  
b)  centralizator stały. 
c)  chwyt żerdzi. 
d)  klucz pneumatyczny. 
 

 

 

 
18. Na rysunku przedstawiono 

a)  kompleks CLM. 
b)  budowę zmechanizowaną. 
c)  agregat urabiający. 
d)  strug statyczny. 

 

 

 
19. Pionowe  koło  napędowe  dostosowane  do  współpracy  ze  specjalną  poziomą  zębatką 

drabinkową mocowaną do zastawek przenośnika ścianowego zastosowano w mechanizmie 
posuwu kombajnu typu 
a)  BP EICOTRACK. 
b)  BP POLTRAK. 
c)  ROLL-RACK. 
d)  DYNATRACK. 

 
20. Na rysunku przedstawiono schemat kinematyczny 

 
a)  głowicy ramionowej kombajnu 

ścianowego. 

b)  napędu podawarki zgrzebłowej. 
c)  mechanizmu jazdy ładowarki 

kołowej. 

d)  wiertarki górniczej. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………………………………….. 

 
Użytkowanie maszyn do urabiania i ładowania urobku 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA 

 

1. 

Antoniak J.: Maszyny górnicze. Cz.II. Wydawnictwo „Śląsk”. K-ce 1980 

2. 

Broen A.: Górnicze ładowarki chodnikowe. Wydawnictwo „Śląsk”. K-ce 1976 

3. 

Broen A.: Kombajny chodnikowe. Śląskie Wydawnictwo Techniczne. K-ce 1993 

4. 

Jaszczuk  M.,  Chodura  J.,  Siwiec  J.:  Obliczanie  parametrów  pracy  ścianowych  maszyn 
urabiających. Skrypty uczelniane nr 1785. G-ce 1993 

5. 

Jaszczuk  M.:  Ścianowe  systemy  mechanizacyjne.  Wydawnictwo  naukowe  „Śląska”. 
K-ce 2007 

6. 

Katalogi firmowe maszyn do urabiania  

7. 

Opolski  T,  Antoniak  J.,  Rynik  J.:  Maszyny  do  urabiania  i  ładowania  w  kopalniach 
podziemnych T.1,2,3. Wydawnictwa uczelniane. Lublin 1980 

8. 

Warachim  W.,  Maciejczyk  J.:  Ścianowe  kombajny  węglowe.  Śląskie  Wydawnictwo 
Techniczne. K-ce 1993 

9. 

Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki  w  sprawie  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
prowadzenia  ruchu  oraz  specjalistycznego  zabezpieczenia  przeciwpożarowego  
w podziemnych zakładach górniczych + Załączniki. SITG. Katowice 2006 

10.  Czasopisma:  Wiadomości  Górnicze,  Przegląd  Górniczy,  Bezpieczeństwo  Pracy  

i Ochrony Środowiska w Górnictwie, Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa 

11.  http://images.google.pl/imghp 
 
 
Literatura Metodyczna 
1.  Krogulec-Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 1998