background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
Bożena Jemioł 
Anna Pożyczka 
 
 
 
 
 
 
 

Posługiwanie się językiem migowym  
346[02].Z1.01 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
mgr Iwona Grudzień 
dr Jolanta Lesiewicz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Danuta Szczepaniak 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Hanna Całuń 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  346[02].Z1.01 
„Posługiwanie  się  językiem  migowym”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu asystent osoby niepełnosprawnej. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI    
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Teoria  języka  migowego.  Podstawowe  pojęcia:  język  migowy, 

migany, system językowo-migowy, daktylografia, ideografia 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Zasady i reguły pomocnicze w systemie językowo-migowym 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Język  migowy  a  odczytywanie  mowy  z  ust.  Synergizm  wzrokowo-

słuchowy 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4.  Kultura wypowiedzi w języku migowym 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5.  Daktylografia: znaki liter, liczebników głównych, porządkowych 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

5.6.  Znaki  podstawowe,  znaki  tematyczne  związane  z  rodziną,  domem, 

czasem, 

higieną 

osobistą, 

odzieżą, 

posiłkami, 

zakupami, 

zainteresowaniami  oraz  z  problematyką  medyczną:  części  ciała, 
dolegliwości, wzywanie pogotowia 

21 

5.6.1. Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.  Literatura 

40 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych w przekazywaniu wiadomości w języku migowym, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych, 

 

pogadanki lub dyskusji dydaktycznej. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

346[02].Z1 

Metody pracy z osobą niepełnosprawną 

 

346[02].Z1.01 

Posługiwanie się językiem 

migowym 

 

346[02].Z1.02 

Stosowanie metod pracy 

socjalnej 

346[02].Z1.03 

Rozpoznawanie potrzeb  

i problemów osoby 

niepełnosprawnej 

346[02].Z1.05 

Wykonywanie podstawowych 

czynności higienicznych 

i pielęgnacyjnych 

346[02].Z1.04 

Wspieranie osoby 

niepełnosprawnej w korzystaniu 

z kompleksowej rehabilitacji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować psychofizyczne i społeczne aspekty rozwoju człowieka, 

 

doskonalić swoje umiejętności interpersonalne, 

 

rozwiązywać problemy związane z funkcjonowaniem osoby niepełnosprawnej, 

 

prowadzić profilaktykę i promować zdrowie, 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,  

 

udzielać pierwszej pomocy, 

 

stosować przepisy prawa w działalności socjalnej. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować podstawowe pojęcia dotyczące języka migowego, 

 

posłużyć się znakami języka migowego zgodnie z zasadami i regułami systemu językowo-
migowego, 

 

posłużyć się polskim alfabetem palcowym oraz liczebnikami głównymi i porządkowymi, 

 

rozpoznać, odczytać oraz przedstawić podstawowe znaki ideograficzne i pojęciowe,  

 

odczytać proste wypowiedzi w języku migowym,  

 

sformułować proste wypowiedzi w języku migowym. 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………………....................................................... 

Modułowy program nauczania:   Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02]  
Moduł: 

Metody pracy z osobą niepełnosprawną 346[02].Z1  

Jednostka modułowa: 

Posługiwanie się językiem migowym 346[02].Z1.01 

Temat:   Znaki tematyczne związane z rodziną. 

Cel ogólny:   Kształtowanie  umiejętności  posługiwania  się  systemem  językowo-migowym 

w przekazywaniu informacji osobom niesłyszącym. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

pokazać znaki tematyczne związane z rodziną, 

 

odczytać znaki przekazywane przez nauczyciela prowadzącego, 

 

dostosować tor mówiony do miganego podczas przekazywania znaków, 

 

przekazać proste zdania zgodnie z zasadami gramatyki języka polskiego.  

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

praca z materiałem źródłowym, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 
 

Czas:   3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje do ćwiczeń, 

 

scenariusze zajęć, 

 

filmy dydaktyczne na temat posługiwania się językiem migowym, 

 

foliogramy przedstawiające znaki języka migowego, 

 

podręczniki i słowniki języka migowego. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Omówienie  znaków  tematycznych  związanych  z  domem  i  rodziną  z  uwzględnieniem 

prawidłowego zastosowania alfabetu palcowego. 

4.  Realizacja zajęć:  

 

nauczyciel  ćwiczy  z  uczniami  prawidłowe  pokazywanie  poznanych  znaków  na 
bieżąco  korygując popełniane błędy.  Ćwiczy również dostosowanie toru mówionego 
do  miganego  na  bazie  prostych  zdań  składających  się  z  poznanych  przez  uczniów 
znaków, 

 

ćwiczenia  w  odczytywaniu  przez  uczniów,  prostych  zdań  w  języku  miganym 
pokazywanych przez nauczyciela (stosowane są tylko znane uczniom znaki), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

uczniowie  pracując  w  grupach,  pokazują  i  odczytują  wcześniej  przygotowane  przez 
nauczyciela zdania. Jedna osoba pokazuje a pozostali odczytują, potem następna, itd., 

 

nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów  udziela  rad  i  wskazówek  oraz  kontroluje 
poprawność wykonywanych znaków, 

 
Zakończenie zajęć 

Nauczyciel  podsumowuje  przebieg  zajęć  wskazując  na  zaangażowanie  uczniów 

w ich realizację  i uzyskane  efekty,  szczególnie  zwracając  uwagę  na  najtrudniejszy  element 
w nauczaniu języka migowego jakim jest odczytywanie przekazywanych znaków. 
 
Praca domowa 

Ułóż pięć prostych zdań związanych z domem i rodziną na podstawie poznanych znaków. 

Przećwicz przed lustrem ich przekazywanie dostosowując tor mówiony do miganego. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

uczniowie naklejają kolorowe karteczki na specjalnym arkuszu ze swoja oceną przebiegu i 
organizacji zajęć oraz zdobytej na zajęciach wiedzy i umiejętności.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

…………………….…………................................... 

Modułowy program nauczania:   Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02]  
Moduł: 

Metody pracy z osobą niepełnosprawną 346[02].Z1  

Jednostka modułowa: 

Posługiwanie się językiem migowym 346[02].Z1.01 

Temat:   Zasady i reguły pomocnicze w systemie językowo-migowym. 

Cel ogólny:   Kształtowanie  umiejętności  posługiwania  się  zasadami  oraz  regułami 

obowiązującymi w systemie językowo-migowym. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić zasady obowiązujące w systemie językowo-migowym, 

 

określić elementy systemu językowo-migowego, 

 

wyjaśnić znaczenie dwutorowości w systemie językowo-migowym, 

 

określić co to są formanty i w jaki sposób są one przekazywane, 

 

określić  co  to  są  przedznaki  oraz  końcówki  fleksyjne  i  w  jaki  sposób  są  one 
przekazywane, 

 

wymienić odmienne części mowy, które wymagają zastosowania końcówek fleksyjnych, 

 

określić różnicę pomiędzy przekazywaniem rzeczowników i czasowników, 

 

wskazać różnicę pomiędzy przekazem pełnym a przekazem uproszczonym, 

 

dobrać odpowiedni sposób przekazywania podanych wyrazów, 

 

wyróżnić temat i końcówkę w wyrazach, 

 

określić przedznaki konieczne do przekazania wyrazów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

praca z materiałem źródłowym. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w parach. 

 
Czas:  3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje do ćwiczeń, 

 

scenariusze zajęć, 

 

filmy dydaktyczne na temat posługiwania się językiem migowym, 

 

foliogramy przedstawiające znaki języka migowego, 

 

podręczniki i słowniki języka migowego. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja zajęć: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

 

uczniowie  wysłuchują  wykładu  nauczyciela dotyczącego zasad  i reguł pomocniczych 
w systemie językowo-migowym, 

 

uczniowie  indywidualnie  określają  odpowiedni  sposób  przekazu  wyrażenia  „dzień 
dobry”,  

 

uczniowie indywidualnie przedstawiają nauczycielowi efekt swojej pracy, 

 

uczniowie  w  czterech  grupach  wyróżniają  temat  podstawowy  i  końcówkę  fleksyjną  
w jednym z podanych wyrazów: „kredkami”, „domach”, „brzydkie”, „czytasz”, 

 

uczniowie (po jednym, z każdej grupy) prezentują nauczycielowi efekt swojej pracy, 

 

uczniowie  w  czterech  grupach  określają  przedznaki  konieczne  do  przekazania 
wyrazów: „uczennica”, „nauczyciel”, „brat”, „sypialnia”, 

 

uczniowie (po jednym, z każdej grupy) prezentują nauczycielowi efekt swojej pracy, 

 

nauczyciel  ocenia  zgodność  przekazu  z  obowiązującymi  w  systemie  językowo-
migowym zasadami.  

 
Zakończenie zajęć 

Nauczyciel  podsumowuje  przebieg  zajęć  wskazując  na  zaangażowanie  uczniów  w  ich 

realizację 

uzyskane 

efekty, 

szczególnie 

przydatność 

realizowanych 

zadań  

w komunikowaniu się z osobami niesłyszącymi. 
 
Praca domowa 

Opisz zasady odczytywania mowy z ust. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

wypowiedzi uczniów na temat stopnia trudności zadań, 

 

uczniowie  wrzucają  do  specjalnie  przygotowanej  puszki,  wycięte  z  papieru  figury 
geometryczne, oceniając przebieg zajęć i poziom zdobytych wiadomości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Teoria  języka  migowego.  Podstawowe  pojęcia:  język 

migowy,  migany,  system  językowo-migowy,  daktylografia, 
ideografia 

 

5.1.1.  Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 

Odmień  przez  przypadki  następujące  rzeczowniki:  stół,  styczeń,  przedmiot,  herbata, 

nowy,  niebieski,  koszula,  chłopiec,  mama,  tata,  komputer,  długopis,  a  następnie  w  każdym 
przypadku oddziel końcówkę od tematu.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

realizacji  ćwiczenia.  Przypomnieć  podstawowe  zasady  gramatyki  języka  polskiego.  Wyjaśnić 
do czego potrzebna jest w języku miganym umiejętność oddzielania tematu od końcówki. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  określić podstawowe zasady gramatyki języka polskiego, 
2)  odmienić wyrazy, 
3)  w każdym wyrazie oddzielić końcówkę od tematu, 
4)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

podręcznik do języka migowego,  

 

materiały piśmiennicze, 

 

kartki format A4, 

 

podręcznik do gramatyki języka polskiego.  
 

Ćwiczenie 2 

Podaj opis słowny zapisu gestograficznego następujących znaków migowych: 

 

PE:78tg # IV<+”. 

 

PBK:58k+ # II– # @. 

 

Pik:25kll+ # I <–”. 

 

PNw:23k / LBk:13k # P:II+. 

 

LB:75kl }{ PB:75kp. 

 

PUm:25tg+ ## PUm:25td+. 

 

Pum:35d+ ## Pum36tp+. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Proponuje  się,  aby  uczniowie  pracowali  w  dwuosobowych 
zespołach, a wyniki swojej pracy przedstawili na forum całej grupy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z podanymi znakami migowymi,  
2)  przeanalizować opisy układu palców:  

 

pozycję rąk, 

 

miejsce artykulacji, 

 

położenie rąk w stosunku do ciała i do siebie, 

 

artykulację – kierunek ruchu, 

 

artykulację – sposób wykonania ruchu, 

3)  zapisać wnioski,  
4)  zaprezentować wnioski na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

tabela z nietypowymi układami dłoni, pozycjami rąk, 

 

zapis gestograficzny wzajemnego położenia rąk, 

 

tabela z zapisem kierunku ruchu rąk, artykulacji – sposobu wykonania ruchu, 

 

tabela z informacjami dodatkowymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

5.2.  Zasady i reguły pomocnicze w systemie językowo-migowym  

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz odpowiedni sposób przekazu wyrażenia „dzień dobry”. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

realizacji  ćwiczenia.  Proponuje  się,  aby  każdy  uczeń  indywidualnie  wyszukał  odpowiedni 
sposób podanego wyrażenia i przedstawił go nauczycielowi, który ocenia zgodność przekazu z 
obowiązującymi w systemie językowo-migowym zasadami.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić części mowy występujące w tym wyrażeniu, 
2)  wyjaśnić zasady tworzenia znaków określających wyrazy złożone, 
3)  określić tor mówiony i migany dla tego wyrażenia, 
4)  sprawdzić  zasadność  wykorzystania  w  tym  wyrażeniu  końcówek  fleksyjnych  oraz 

przedznaków, 

5)  określić,  czy  konieczne  będzie  wykorzystanie  daktylografii,  czy  tylko  znaków 

ideograficznych, 

6)  dobrać najlepszy sposób przekazu wyrazu „dzień” oraz wyrazu „dobry”, 
7)  zastanowić się czy wybrany sposób jest prawidłowy, czy przekaz byłby zgodny z zasadami 

i właściwie odebrany przez osoby niesłyszące. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura specjalistyczna, 

 

tablice poglądowe.  

 
Ćwiczenie 2 

Wyróżnij  temat  podstawowy  i  końcówkę  fleksyjną  w  wyrazie  „kredkami”,  „domach”, 

„brzydkie”, „czytasz”. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

realizacji ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w czterech grupach, i aby każda z 
nich wyróżniła temat i końcówkę fleksyjną w jednym z podanych wyrazach i przedstawiła efekt 
swojej  pracy  nauczycielowi,  który  ocenia  zgodność  przekazu  z  obowiązującymi  
w systemie językowo-migowym zasadami.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  określić część mowy występującą w tych wyrazach, 
2)  wyjaśnić zasady stosowania końcówek fleksyjnych, 
3)  określić tor mówiony i migany dla tego wyrazu, 
4)  określić temat wyrazów i ich końcówkę, 
5)  określić, jaki znak ideograficzny należy wykorzystać w przekazie tych wyrazów, 
6)  dobrać odpowiednie do końcówki fleksyjnej znaki daktylograficzne, 
7)  dobrać najlepszy sposób przekazania wyrazów, 
8)  zastanowić  się  czy  wybrany  sposób  jest  prawidłowy,  czy  twój  przekaz  byłby  zgodny 

z zasadami i właściwie odebrany przez osoby niesłyszące. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura specjalistyczna, 

 

filmy dydaktyczne na temat posługiwania się językiem migowym. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ  przedznaki  konieczne  do  przekazania  wyrazów  „uczennica”,  „nauczyciel”,  „brat” 

„sypialnia”. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

realizacji ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie pracowali w czterech grupach, i aby każda z 
nich  wyróżniła  przedznak  w  jednym  z  podanych  wyrazach  i  przedstawiła  efekt  swojej  pracy 
nauczycielowi,  który  ocenia  zgodność  przekazu  z  obowiązującymi  w  systemie  językowo-
migowym zasadami.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić część mowy występującą w tych wyrazach, 
2)  wyjaśnić zasady stosowania przedznaków, 
3)  określić tor mówiony i migany dla tych wyrazów, 
4)  określić, jaki znak ideograficzny należy wykorzystać w przekazie,  
5)  dobrać odpowiedni przedznak, 
6)  dobrać najlepszy sposób przekazania wyrazów, 
7)  zastanowić się czy wybrany sposób jest prawidłowy, czy przekaz byłby zgodny z zasadami 

i właściwie odebrany przez osoby niesłyszące. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura specjalistyczna, 

 

filmy dydaktyczne na temat posługiwania się językiem migowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

5.3.  Język  migowy  a  odczytywanie  mowy  z  ust.  Synergizm 

wzrokowo-słuchowy 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zapisz kilka prostych zdań, a następnie przekaż je, bazując tylko na ruchu warg. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

realizacji  ćwiczenia.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  wyraźne  wypowiadanie  słów. 

Ćwiczenie należy wykonać w dwuosobowych zespołach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zapisać kilka prostych zdań na kartce, 
2)  przyjąć  rolę  wypowiadającego  i  wyraźnie  wypowiedzieć  swoje  zdania  poruszając  tylko 

wargami i nie używając głosu, 

3)  przyjąć rolę odczytującego i odczytać zdanie bazując tylko na ruchu warg, 
4)  zamienić się rolami z kolega/koleżanką, 
5)  wziąć udział w dyskusji i podzielić się swoimi odczuciami. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

słowniki języka migowego, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

kartki formatu A4. 
 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj i przekaż w sposób niewerbalny prosty komunikat dotyczący uczuć. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien rozdać uczniom kartki z 

wypisanymi  na  nich  wyrazami  a  następnie  omówić  sposób  realizacji  ćwiczenia.  Nauczyciel 
przygotowuje i rozdaje uczniom różne wyrazy wyrażające główne uczucia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałami dotyczącymi komunikatów niewerbalnych, 
2)  przygotować stanowisko pracy ustawiając krzesła tak, aby się nawzajem dobrze widzieć, 
3)  zaprezentować przed grupą, używając tylko gestów, ruchów swojego ciała, mimiki, prosty 

komunikat dotyczący uczuć, 

4)  odczytać to co pokazują koledzy i koleżanki, 
5)  wziąć udział w dyskusji i podsumowaniu ćwiczenia. 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

 

pokaz, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

słowniki języka migowego, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

kartki formatu A4. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

5.4.  Kultura wypowiedzi w języku migowym 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Za pomocą gestów pokaż czynność przyszywania guzika. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

realizacji  ćwiczenia.  Proponuje  się,  aby  uczniowie  indywidualnie  przed  lustrem  wykonali 
ćwiczenie  i  zaprezentowali  je  przed  całą  grupą  oraz  nauczycielem,  który  ocenia  właściwą 
plastykę ruchów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  określić jakich części ciała należy użyć w pokazie, 
2)  wykonać kilkakrotnie czynność przyszywania autentycznego guzika, 
3)  zapamiętać wszystkie kolejne ruchy, 
4)  wyobrazić sobie niewidzialny rekwizyt, określić jego wielkość, strukturę, kształt, masę, 
5)  odtworzyć całą czynność bez rekwizytów, 
6)  stanąć przed lustrem i ponownie odtworzyć całą czynność bez rekwizytów, 
7)  stanąć przed grupą i zademonstrować czynność, 
8)  ocenić własną plastykę ruchów, wyszukując i poprawiając błędy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura specjalistyczna, 

 

guzik, igła i nici, nożyczki, 

 

lustro. 

 
Ćwiczenie 2 

Za pomocą mimiki twarzy pokaż zadowolenie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

realizacji  ćwiczenia.  Proponuje  się,  aby  uczniowie  indywidualnie  przed  lustrem  wykonali 
ćwiczenie  i  zaprezentowali  je  przed  całą  grupą  oraz  nauczycielem,  który  ocenia  właściwą 
plastykę ruchów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać  się  z  materiałami  opisującymi  mimikę  twarzy  i  jej  rolę  w  wyrażaniu  przeżyć 

wewnętrznych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

2)  określić możliwości mimiczne twarzy, 
3)  wyobrazić sobie stan zadowolenia, 
4)  zastanowić się jaką mimikę twarzy należy dobrać do odczucia zadowolenia, 
5)  określić mięśnie mimiczne, które należy wykorzystać do pokazu, 
6)  stanąć przed lustrem i za pomocą mimiki twarzy pokazać zadowolenie, 
7)  obserwować pracę mięsni twarzy podczas pokazu, 
8)  stanąć przed grupą i dokonać pokazu, 
9)  ocenić zgodność mimiki twarzy z pokazanym uczuciem, poprawić ewentualne błędy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura specjalistyczna, 

 

instrukcja do ćwiczeń, 

 

tablice poglądowe. 

 
Ćwiczenie 3 

Za pomocą gestów i mimiki twarzy zilustruj wybrane przysłowie lub powiedzenie.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

realizacji  ćwiczenia.  Proponuje  się,  aby  uczniowie  indywidualnie  przed  lustrem  wykonali 
ćwiczenie  i  zaprezentowali  je  przed  całą  grupą  oraz  nauczycielem,  który  ocenia  właściwą 
plastykę ruchów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać dowolne przysłowie lub powiedzenie, 
2)  przeanalizować dokładnie treść i jej znaczenie, 
3)  dobrać gesty i mimikę twarzy do treści, 
4)  wczuć się w nastrój tego tekstu, 
5)  stanąć przed lustrem i zilustrować wybrany tekst, 
6)  ocenić płynność ruchów i mimikę twarzy, 
7)  stanąć przed grupą i dokonać prezentacji, 
8)  poprawić ewentualne błędy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura specjalistyczna, 

 

instrukcja do ćwiczeń, 

 

tablice poglądowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

5.5.  Daktylografia: 

znaki 

liter, 

liczebników 

głównych, 

porządkowych 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przekaż  alfabetem  palcowym  następujące  wyrazy:  gazeta,  rodzina,  domowy,  majątek, 

węgiel  maść,  baśń,  niedźwiedź,  bandaż,  żuchwa, czapka dłonie,  szyszka, obrządek,  krzaczek, 
wędlina,  dzięgiel,  karczma,  schody,  grzech,  brzeg,  willa,  gastronomia,  PZG,  PKO,  SOSW, 
ZHP. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

realizacji  ćwiczenia.  Proponuje  się,  aby  uczniowie  w  parach  przekazywali  daktylograficznie 
poszczególne wyrazy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z zasadami obowiązującymi w posługiwaniu się alfabetem palcowym,  
2)  zapoznać się z znakami liter, 
3)  określić,  które  znaki  potrzebne  do  przekazania  poszczególnych  wyrazów  są  statyczne, 

a które dynamiczne, 

4)  przekazać alfabetem palcowym podane wyrazy,  
5)  zsynchronizować tor mówiony z miganym, 
6)  poprawić ewentualne błędy w przekazie alfabetu palcowego. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura dotycząca alfabetu palcowego, 

 

filmy dydaktyczne na temat posługiwania się językiem migowym, 

 

foliogramy przedstawiające znaki alfabetu palcowego. 

 
Ćwiczenie 2 

Przekaż  daktylograficznie  znaki  liczebników  głównych:  3,  7,  14,  19,  28,  85,  147,  458, 

792, 2495, 5815, 1653295, 6913672, 1321456789, 4123675879.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

realizacji  ćwiczenia.  Proponuje  się,  aby  uczniowie  w  parach  przekazywali  daktylograficznie 
znaki liczebników głównych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z zasadami obowiązującymi w posługiwaniu się liczebnikami głównymi, 
2)  zapoznać się z znakami liczebników głównych, 
3)  określić, które znaki potrzebne do przekazania poszczególnych wyrazów są statyczne a 

które dynamiczne, 

4)  przekazać stosując znaki daktylograficzne podane liczebniki główne, 
5)  zsynchronizować tor mówiony z miganym, 
6)  poprawić ewentualne błędy w przekazie liczebników głównych. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

słowniki języka migowego, 

 

filmy dydaktyczne na temat posługiwania się językiem migowym, 

 

foliogramy przedstawiające znaki alfabetu palcowego. 
 

Ćwiczenie 3 

Przekaż  daktylograficznie  znaki  liczebników  porządkowych:  trzeci,  siódmy,  dziesiąty, 

dwudziesty piąty, pierwsza, jedenaste, pięćdziesiąte czwarte, dwutysięczny. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

realizacji  ćwiczenia.  Proponuje  się,  aby  uczniowie  w  parach  przekazywali  daktylograficznie 
znaki liczebników porządkowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z zasadami obowiązującymi w posługiwaniu się liczebnikami porządkowymi, 
2)  zapoznać się z znakami liczebników porządkowych, 
3)  przekazać stosując znaki daktylograficzne wyżej wymienione liczebniki porządkowe, 
4)  zsynchronizować tor mówiony z miganym, 
5)  poprawić ewentualne błędy w przekazie liczebników porządkowych. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura specjalistyczna, 

 

filmy dydaktyczne na temat posługiwania się znakami liczebników porządkowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

5.6.  Znaki  podstawowe,  znaki  tematyczne  związane  z  rodziną, 

domem,  czasem,  higieną  osobistą,  odzieżą,  posiłkami, 
zakupami, 

zainteresowaniami 

oraz 

problematyką 

medyczną: części ciała, dolegliwości, wzywanie pogotowia 

 

5.6.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1   

Przetłumacz podane poniżej zdania z użyciem poznanych ideogramów: 

1.  To jest dom moich rodziców i rodzeństwa. 
2.  Dlaczego wczoraj wieczorem nie było cię w domu? 
3.  Mój brat codziennie kąpie się pod prysznicem. 
4.  Teraz jest zima i trzeba ubierać się w czapkę, rękawiczki i szalik oraz w ciepłą kurtkę. 
5.  Dzisiaj na obiad będzie zupa pomidorowa z makaronem. 
6.  Mama wypłaciła pieniądze z banku i kupiła mi spodnie i buty. 
7.  Moja rodzina pójdzie jutro do muzeum na wystawę obrazów i rzeźb. 
8.  Ciocia Krysia poczuła się słabo i wujek wezwał pogotowie ratunkowe. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

wykonania ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie wykonywali ćwiczenie w 2–3 osobowych 
grupach. 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  określić ideogramy podstawowe i tematyczne, 
2)  określić przedznaki i końcówki fleksyjne niezbędne do przekazania zdań w systemie 

językowo-migowym, 

3)  ustalić jednolity tor mówiony i migany, 
4)  dostosować mimikę twarzy do treści przekazywanych znaków, 
5)  przetłumaczyć podane zdania w systemie językowo-migowym, 
6)  poprawić ewentualne błędy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

inscenizacja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

słowniki języka migowego, 

 

filmy dydaktyczne na temat posługiwania się językiem migowym, 

 

foliogramy przedstawiające znaki alfabetu palcowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

Ćwiczenie 2 

Ułóż  5  zdań  stosując  znane  Ci  znaki  a  następnie  przekaż  je  w  języku  migowym 

pozostałym  osobom,  których  zadaniem  jest  prawidłowe  odczytanie  przedstawionych 
wypowiedzi (nie używaj głosu podczas prezentacji). 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

wykonania ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie wykonywali ćwiczenie w 4–5 osobowych 
grupach. Znaki przekazywali w systemie językowo-migowym, nie używali podczas prezentacji 
głosu a jedynie mówiąc poruszali ustami, oraz stosowali odpowiednią mimikę w zależności od 
potrzeb. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  określić ideogramy podstawowe i tematyczne, 
2)  określić  przedznaki  i  końcówki  fleksyjne  niezbędne  do  przekazania  zdań  w  systemie 

językowo-migowym, 

3)  dostosować mimikę twarzy do treści przekazywanych znaków, 
4)  przetłumaczyć ułożone zdania w systemie językowo-migowym, 
5)  odczytać znaki przekazywane przez kolegów lub nauczyciela, 
6)  poprawić ewentualne błędy. 

 
Zalecane metody nauczania– uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

inscenizacja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

słowniki języka migowego, 

 

filmy dydaktyczne na temat posługiwania się językiem migowym, 

 

foliogramy przedstawiające znaki alfabetu palcowego. 

 
Ćwiczenie 3 

Ułóż  i  przekaż  w  języku  migowym  dialogi  słyszącego  z  osobą  niesłyszącą  na  temat 

dotyczący: higieny osobistej, jedzenia, zakupów, zainteresowań, rodziny. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

wykonania ćwiczenia. Proponuje się, aby uczniowie wykonywali ćwiczenie w 2–3 osobowych 
grupach.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  określić ideogramy podstawowe i tematyczne, 
2)  określić  przedznaki  i  końcówki  fleksyjne  niezbędne  do  przekazania  zdań  w  systemie 

językowo-migowym, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

3)  ustalić jednolity tor mówiony i migany, 
4)  dostosować mimikę twarzy do treści przekazywanych znaków, 
5)  ułożyć i przekazać w języku migowym dialogi niesłyszącego z osobą słyszącą, 
6)  odczytać znaki przekazywane przez kolegów lub nauczyciela, 
7)  poprawić ewentualne błędy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

słowniki języka migowego, 

 

filmy dydaktyczne na temat posługiwania się językiem migowym, 

 

foliogramy przedstawiające znaki alfabetu palcowego. 

 
Ćwiczenie 4 

Zainscenizuj  scenkę  tematyczną  dotyczącą  wizyty  lekarza  pogotowia  ratunkowego 

w domu  niesłyszącej  osoby  chorej,  uwzględniającą  prowadzenie  wywiadu  osobowego 
chorobowego i społecznego.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

wykonania  ćwiczenia.  Proponuje  się,  aby  uczniowie  wykonywali  ćwiczenie  w  3  osobowych 
grupach. Znaki przekazywali w systemie językowo-migowym, dostosowywali tor mówiony do 
miganego oraz stosowali odpowiednią mimikę w zależności od potrzeb. Nauczyciel na bieżąco 
powinien korygować błędy popełniane przez uczniów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  określić ideogramy podstawowe i tematyczne, 
2)  określić przedznaki i końcówki fleksyjne niezbędne do przekazania zdań w systemie 

językowo-migowym, 

3)  ustalić jednolity tor mówiony i migany, 
4)  zainscenizować scenkę tematyczną,  
5)  dostosować mimikę twarzy do treści przekazywanych znaków, 
6)  odczytać znaki przekazywane przez kolegów lub nauczyciela, 
7)  poprawić ewentualne błędy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

inscenizacja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

słowniki języka migowego, 

 

filmy dydaktyczne na temat posługiwania się językiem migowym, 

 

foliogramy przedstawiające znaki alfabetu palcowego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Posługiwanie  się  językiem 
migowym" 

Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19,20, 22, 23, 24 są z poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 10, 12, 21 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń otrzymuje 1  punkt, za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. Suma punktów możliwych do uzyskania wynosi 24. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej, 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  22  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1. d, 2. b, 3. c, 4. d, 5. b, 6. b, 7. c, 8. a, 9. b, 10. a, 11. b, 
12. b, 13. c, 14. d, 15. a,

 

16. d, 17. b, 18. c, 19. b, 20. a, 21. c, 22. d, 23. a, 24. b. 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1  Rozróżnić elementy języka migowego 

2  Scharakteryzować dwutorowość w języku migowym 

3  Określić przedznaki do odpowiednich ideogramów 

4  Rozróżnić przyrostki i przedrostki w wyrazach 

5  Scharakteryzować stosowanie końcówek fleksyjnych 

6  Określić z czego są zbudowane końcówki fleksyjne 

Nazwać elementy wspomagające odbiór języka 
migowego 

Wybrać sposób przekazu tematu rzeczowników 
odmiennych 

9  Wybrać sposób przekazywania czasowników 

10 

Wyjaśnić na czym polega pełny wariant w systemie 
językowo-migowym 

PP 

11 

Scharakteryzować przyczyny wolnego tempa 
przekazu w pełnym wariancie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

12 

Określić na czym polega wariant uproszczony 
w systemie językowo-migowym 

PP 

13 

Określić sytuacje, w których wykorzystywany jest 
wariant uproszczony 

14 

Wyliczyć zasadnicze elementy odpowiedniej plastyki 
ruchów 

15  Scharakteryzować gesty 

16 

Porównać elementy kultury wypowiedzi w języku 
migowym 

17  Scharakteryzować mimikę 

18  Wyjaśnić od czego zależna jest mimika twarzy 

19  Wyróżnić części ciała związane z plastyką ruchów 

20 

Określić podstawowe zadanie rąk w przekazie 
językowo-migowym 

21  Scharakteryzować technikę wewnętrzną 

PP 

22  Określić z czym związana jest technika wewnętrzna 

23 

Rozróżnić największe trudności w opanowaniu 
techniki wewnętrznej 

24 

Określić kogo reprezentuje tłumacz prezentujący 
teksy innych osób 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  24  zadania  dotyczące  posługiwania  się  językiem  migowym  Wszystkie

 

zadania są wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  KARCIE  ODPOWIEDZI:  w  zadaniach 

wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Elementem języka migowego nie jest 

a)  język mówiony, 
b)  język migany. 
c)  mimika twarzy. 
d)  przekaz pisemny. 
 

2.  Dwutorowość w języku migowym oznacza 

a)  tor pisany i mówiony. 
b)  tor mówiony i migany. 
c)  tor migany i czytany. 
d)  tor mówiony i słuchany. 
 

3.  Przedznaki uzupełniają ideogramy 

a)  posiłków. 
b)  higieny osobistej. 
c)  pomieszczeń. 
d)  części ciała. 
 

4.  Przedrostki i przyrostki w wyrazach nazywane są 

a)  formatami. 
b)  formami. 
c)  firmami. 
d)  formantami. 
 

5.  Końcówki fleksyjne stosowane są w przekazywaniu 

a)  odmiennych części mowy. 
b)  nieodmiennych części mowy. 
c)  elementów prozodycznych mowy. 
d)  plastyki ruchów. 
 

6.  Końcówki fleksyjne zawierają 

a)  całe wyrazy.  
b)  całe sylaby. 
c)  całe ideogramy. 
d)  całe zdania. 
 

7.  Odbiór języka migowego wspomagany jest przez 

a)  analizę słuchowo-wzrokową. 
b)  ćwiczenia grafomotoryczne. 
c)  odczytywanie mowy z ust. 
d)  pracę z tekstem. 
 

8.  Jeżeli przekazujemy temat rzeczowników odmiennych, używamy 

a)  znaków ideograficznych. 
b)  znaków daktylograficznych. 
c)  znaków liczebników głównych. 
d)  znaków liczebników porządkowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

9.  Czasowniki przekazywane są 

a)  ruchem pojedynczym lub szybszym. 
b)  ruchem powtórzonym lub wolniejszym. 
c)  ruchem krótszym lub pojedynczym. 
d)  ruchem dłuższym lub powtórzonym. 
 

10.  Pełny  wariant  w  systemie  językowo-migowym polega  na przekazie tekstu z dokładnością 

co do 
a)  każdej litery. 
b)  każdego wyrazu. 
c)  każdej spółgłoski. 
d)  każdego akcentu. 
 

11.  Wolne tempo przekazu w pełnym wariancie jest spowodowane 

a)  koniecznością tłumaczenia długich tekstów. 
b)  koniecznością stosowania daktylografii, przedznaków oraz końcówek fleksyjnych. 
c)  koniecznością używania skomplikowanych wypowiedzi. 
d)  koniecznością osobnej prezentacji toru mówionego i migowego. 
 

12.  Uproszczony  wariant  w  systemie  językowo-migowym  polega  na  przekazie  tekstu  

z dokładnością co do 
a)  każdej litery. 
b)  każdego wyrazu. 
c)  każdej spółgłoski. 
d)  każdego akcentu. 
 

13.  Wariant uproszczony wykorzystywany jest w 

a)  zajęciach dydaktycznych. 
b)  każdym kontakcie słyszącego z osobą niesłyszącą. 
c)  sytuacjach tłumaczenia na bieżąco tekstów innych osób. 
d)  rozmowie osób niesłyszących. 
 

14.  Odpowiednia plastyka ruchów oparta jest na 

a)  znakach daktylograficznych. 
b)  ideogramach. 
c)  odczytywaniu mowy z ust. 
d)  gestach. 
 

15.  Gesty są to 

a)  ruchy ciała, które towarzyszą mówieniu i podkreślają treść tego o czym się mówi. 
b)  nic nie znaczące ruchy towarzyszące chodzeniu. 
c)  przykurcze i tiki. 
d)  mięśnie odpowiadające z mówienie. 
 

16.  Kultura wypowiedzi w języku migowym obejmuje 

a)  treść i sens wypowiedzi. 
b)  utwory literacki. 
c)  sztukę tworzoną przez niesłyszących. 
d)  elementy prozodyczne wypowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

17.  Mimiką nazywamy 

a)  przekaz treści za pomocą gestykulacji. 
b)  ruchy mięśni twarzy wyrażające przeżywane uczucia i nastroje. 
c)  nieskoordynowane ruchy podczas pisania. 
d)  maskę używaną w pantomimie. 
 

18.  Mimika zależna jest od pracy 

a)  narządów artykulacyjnych. 
b)  połączeń kostnych. 
c)  mięsni mimicznych twarzy. 
d)  ośrodków czuciowych w mózgu. 
 

19.  Z właściwą plastyką ruchów związane są następujące części ciała 

a)  głowa, nogi i ręce. 
b)  głowa, ręce i tułów.  
c)  nogi, ręce i tułów. 
d)  tułów, nogi i głowa. 
 

20.  Podstawowym zadaniem rąk w przekazie językowo-migowym jest 

a)  prezentacja znaków migowych. 
b)  gestykulacja. 
c)  wykonywanie ćwiczeń manualnych. 
d)  zapisywanie przekazywanego tekstu. 
 

21.  Technika wewnętrzna jest 

a)  częścią składową procesu dydaktycznego. 
b)  samokontrolą podczas wykonywanych zadań. 
c)  elementem kultury języka migowego. 
d)  metodą porozumiewania się z osobami niesłyszącymi. 
 

22.  Technika wewnętrzna związana jest z 

a)  dokładnością przekazu w języku migowym. 
b)  opanowaniem znaków daktylograficznych oraz ideograficznych. 
c)  zastosowaniem zasad pomocniczych w języku migowym. 
d)  zaangażowaniem osobistym w przekazywany tekst. 
 

23.  Największą trudność w opanowaniu techniki wewnętrznej sprawia tłumaczenie tekstów 

a)  innych osób przekazywanych na żywo. 
b)  własnych bez wcześniejszego przygotowania. 
c)  własnych po wcześniejszym przygotowaniu. 
d)  innych osób po wcześniejszym przygotowaniu. 
 

24.  Tłumacz prezentujący tekst innych osób działa w imieniu 

a)  własnym. 
b)  osób, których wypowiedź tłumaczy. 
c)  osób, które odczytują wypowiedź. 
d)  osób, do których skierowany jest tekst. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……..............................……………………………………………….. 
 

Posługiwanie się językiem migowym 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

21   

 

22   

 

23   

 

24   

 

Razem:

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Posługiwanie  się  językiem 
migowym" 

Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których  

 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  8,  9,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18  19,  20,  21,  22,  23,  24  są 
z poziomu podstawowego. 

 

zadania 6,7,10, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. Suma punktów możliwych do uzyskania wynosi 24. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej, 1 z poziomu ponadpodstawowego 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  22  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  c,  3.  b,  4. a, 5. b, 6. a, 7. d, 8. c, 9. d, 10. a, 11. b
12. 
d, 13. c, 14. b, 15. c,

 

16. a, 17. b, 18. a, 19. b, 20. c, 21. b, 22. d, 23. b, 24. d. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1  Rozpoznać nazwisko twórcy metody migowej 

2  Scharakteryzować klasyczny język migowy 

Określić cechy charakterystyczne systemu językowo-
migowego 

4  Określić rodzaje znaków migowych 

5  Wybrać prawidłowy sposób zapisu gestograficznego 

6  Rozpoznać prawidłową pozycję ręki w przestrzeni 

PP 

Określić jak oznacza się ułożenie ręki w stosunku do 
ciała w zapisie gestograficznym 

PP 

Porównać gramatykę języka polskiego z gramatyką 
języka migowego 

9  Zastosować bimodalne sposoby komunikowania  

10 

Ocenić synergiczne sposoby komunikowania się  
z osobami niesłyszącymi 

PP 

11 

Zanalizować sposób przekazywania informacji  
w języku miganym 

12  Zastosować alfabet palcowy w odpowiedniej sytuacji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33 

13  Określić sposób przekazu informacji 

14  Rozróżnić metody przekazywania informacji 

15  Zastosować alfabet palcowy do przekazu informacji 

16  Rozróżniać odpowiednie układy dłoni 

17 

Wykryć różnicę pomiędzy znakami dynamicznymi  
a statycznymi 

18  Zastosować cyfry w zakresie od 1 do 19 

19  Zastosować cyfry w zakresie od 20 do 100 

20  Zastosować cyfry w zakresie od 200 do 900 

21  Zastosować cyfry powyżej1000  

22  Zastosować znaki podstawowe w języku miganym 

23  Zastosować znaki związane z domem i rodziną 

24  Zastosować znaki związane z czasem 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  24  zadania.  Wszystkie  zadania  są  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  Karcie  odpowiedzi:  w  zadaniach wielokrotnego 

wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Twórcą metody migowej jest 

a)  Kazimierz Funk. 
b)  Samuel Heinicke. 
c)  Michał de l'Epeè. 
d)  Piotr Szymański. 
 

2.  Klasyczny język migowy to 

a)  znaki migowe w połączeniu z gramatyką języka polskiego. 
b) tylko znaki migowe. 
c)  znaki migowe i gramatyka o charakterze pozycyjnym. 
d) znaki migowe podawane w bezokoliczniku. 
 

3.  Znaki migowe w szyku gramatycznym narodowego języka to 

a)  język migowy. 
b) język migany. 
c)  język migano-migowy. 
d) język mówiony. 
 

4.  Znaki ideograficzne określają 

a)  pojęcia. 
b) liczby. 
c)  litery. 
d) znaki interpunkcyjne. 
 

5.  Zapis gestograficzny zawierający literę „L” oznacza 

a)  rękę prawą.  
b) rękę lewą. 
c)  prawą stronę twarzy. 

d) lewą stronę twarzy. 
 

6.  Pozycja ręki w przestrzeni opisana liczbą 21 oznacza 

a) dłoń poziomo wnętrem w dół, końce palców skierowane do przodu. 
b) dłoń pionowo, końce palców skierowane w górę, końce palców skierowane do przodu. 
c) dłoń ukośnie w dół, oś dłoni pod kątem 45˚. 
d) dłoń pionowo, końce palców skierowane w górę. 
 

7.  Położenie rąk w stosunku do ciała w zapisie gestograficznym oznacza się za pomocą 

a) liczby dwucyfrowej. 
b) znaków interpunkcyjnych. 
c) cyfr rzymskich. 
d) jednej lub kilku małych liter. 
 

8.  Strukturę gramatyczną języka migowego uzyskuje się za pomocą 

a) gramatyki języka polskiego. 
b) braku gramatyki. 
c) szyku luźnych morfemów. 
d) morfemów głównych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

36 

9.  Bimodalne sposoby komunikowania wykorzystują 

a)  wzrok i mowę. 
b)  mowę i gesty. 
c)  mowę i mimikę twarzy. 
d)  wzrok i słuch. 
 

10.  Synergizm obejmuje 

a)  współdziałanie dwóch lub większej liczby elementów organizmu. 
b) współdziałanie tylko dwóch elementów. 
c)  jeden element organizmu. 
d) odczytywanie mowy z ust. 
 

11.  W języku miganym przekaz tekstu w języku mówionym powinien być 

a)  szybszy niż w języku miganym . 
b) równoległy z językiem miganym.  
c)  wolniejszy niż w języku miganym. 
d) nie ma to większego znaczenia. 
 

12.  W przekazywaniu informacji osobie niesłyszącej wykorzystujemy alfabet palcowy, gdy 

a)  nie znamy znaków migowych. 
b) stosując system językowo-migowy. 
c)  są to nazwisk, pojęcia zawodowe, nieznane nazwy własne. 
d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 
 

13.  Szybszy odbiór informacji następuje, gdy 

a)  tylko widzimy rozmówcę. 
b) tylko słyszymy rozmówcę. 
c)  słyszymy i widzimy rozmówcę. 
d) jest to bez znaczenia. 
 

14.  Metoda oralna opiera się na 

a)  zastosowaniu znaków migowych. 
b) mowie. 
c)  połączeniu znaków migowych z mową. 
d) systemie językowo-migowym. 
 

15.  Dłoń lekko zaciśnięta w pięść to litera 

a)  B. 
b) C. 
c)  A. 
d) E. 
 

16.  Palec mały wyprostowany, pozostałe zamknięte jak w znaku litery A to znak litery 

a)  I. 
b) A. 
c)  G. 
d) L. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

37 

17.  Znaczną częścią znaków dynamicznych jest 

a)  bezruch. 
b)  ruch. 
c)  energiczne zatrzymanie. 
d)  odpowiednie położenie rąk w stosunku do ciała. 
 

18.  Przedstawiony poniżej rysunek to znak cyfry 

 

a)  4. 
b) 7.  
c)  9.  
d) 8. 
 

19.  Przedstawiony poniżej rysunek to znak cyfry 

 

a)  20.  
b) 40.  
c)  30.  
d) 80. 
 

20.  Przedstawiony poniżej rysunek to znak cyfry 

a)  200. 
b) 100.  
c)  800. 
d) 500. 
 

21.  Przedstawiony poniżej rysunek to znak cyfry  

a)  10. 
b) 1000.  
c)  100. 
d) 10000. 
 

22.  „P1  ustawiona  poziomo,  kantem  dłoni  do  przodu,  dotyka  prostopadle  końcem  kciuka 

klatki  piersiowej  u  góry  po  lewej  stronie,  a  następnie  na  dole po  prawej  stronie”  to  opis 
znaku 
a)  mój. 
b) on. 
c)  mama. 
d) się. 
 

23.  „PUm  ustawiona  poziomo,  kantem  dłoni  do  przodu  przed  twarzą,  dotyka  kolejno 

środkiem palca wskazującego środka czoła i środka podbródka” to opis znaku 
a)  brat. 
b) tata. 
c)  mama. 
d) babcia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

38 

24.  „P5 ustawione pionowo, grzbietem dłoni do przodu na wysokości szyi po prawej stronie, 

opuszcza się powoli przechodząc w PE” to opis znaku 
a)  tydzień. 
b) grudzień. 
c)  wiosna. 
d) jesień. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

39 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……..............................……………………………………………….. 
 

Posługiwaniem się językiem migowym

  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

21   

 

22   

 

23   

 

24   

 

Razem:

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

40 

7.  LITERATURA 

 

1.  Bryła J.: Głusi słyszą. Wydawnictwo św. Stanisława, Kraków 1998  
2.  Csanyi  Y.:  Słuchowo-werbalne  wychowanie  dzieci  z  uszkodzonym  narządem  słuchu. 

WSiP, Warszawa 1994 

3.  Gałkowski  T.  (tłum.):  Konferencja  na  temat  alternatywnych  podejść  do  wychowania 

głuchych.  Paryż  18  –  22  czerwca  1984.  Raport  końcowy  UNESCO,  wyd.  PZG  Rada 
Naukowa 1986 

4.  Hendzel J. K.: Słownik polskiego języka miganego. Wydawnictwo OFFER, Olsztyn 1995  
5.  Kirejczyk  K.:  Ewolucja  systemów  kształcenia  dzieci  głuchych,  Nasza  Księgarnia, 

Warszawa 1967  

6.  Kirejczyk K.: Głusi. PZWS, Warszawa 1957  
7.  Krakowiak  K.:  Fonogesty  jako  narzędzie  formowania  języka  dzieci  z  uszkodzonym 

słuchem. Wydawnictwo UMCS, Lublin 1995  

8.  Krakowiak  K.:  W sprawie kształcenia języka dzieci i młodzieży z uszkodzonym słuchem. 

Wydawnictwo UMCS, Lublin 1998  

9.  Lane  H.:  Maska  dobroczynności.  Deprecjacja  społeczności  głuchych.  WSiP, 

Warszawa 1996  

10.  Pietrzak W.: Język migany w szkole 2. WSiP, Warszawa 2001  
11.  Prałat–Pyrzewicz  I.,  Bajewska  J.:  Język  migowy  w  szkole  i  internacie.  WSiP, 

Warszawa 1994  

12.  Prałat–Pyrzewicz I., Bajewska J.: Język migany w szkole 3. WSiP, Warszawa 2001  
13.  Prillwitz  S.:  Język,  komunikacja  i  zdolności  poznawcze  niesłyszących.  WSiP, 

Warszawa 1996  

14.  Szczepankowski B.: ABC języka migowego. Podręcznik dla słuchaczy kursów wstępnych. 

Warszawa 1972  

15.  Szczepankowski B.: Język migowy. Pierwsza pomoc medyczna. CEM, Warszawa 1996.  
16.  Szczepankowski B.: Język migany w szkole 1. WSiP, Warszawa 2001 
17.  Szczepankowski  B.:  Niesłyszący  –  głusi  –  głuchoniemi.  Wyrównywanie  szans.  WSiP, 

Warszawa 1999  

18.  Szczepankowski B.: Podstawy języka migowego. WSiP, Warszawa 1994  
19.  Szczepankowski B.: Wyrównywanie szans osób niesłyszących. Optymalizacja komunikacji 

językowej. Wydawnictwo WSRP, Siedlce 1998 

 

Literatura metodyczna: 

1.  Bouvet  D.:  Mowa  dziecka.  Wychowanie  dwujęzykowe  dziecka  niesłyszącego.  WSiP, 

Warszawa 1996 

2.  Eckert  U.:  Wybrane  zagadnienia  z  surdopedagogiki.  Wydawnictwo  WSPS, 

Warszawa 1998 

3.  Hoffman B.: Surdopedagogika. Zarys problematyki. PWN, Warszawa 1987  
4.  Korzon  A.:  Totalna  komunikacja  jako  podejście  wspomagające  rozwój  zdolności 

językowych uczniów głuchych. Wydawnictwo Naukowe WSP, Kraków 1998 

5.  Pietrzak W.: Język migowy dla pedagogów. WSiP, Warszawa 1992  
6.  Szczepankowski  B.:  Kształcenie  w  zakresie  języka  migowego.  Założenia,  programy, 

metodyka. Warszawa 1974 

7.  Szczepankowski B., Podstawy języka migowego. WSiP, Warszawa 1994