background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI  

NARODOWEJ 

 
 
 

Beata Wach-Mińkowska 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Planowanie 

zabiegów 

strzyżenia 

włosów  

514[01].Z4.01 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Izabela Suligowska 
mgr inż. Zuzanna Sumirska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Marek Rudziński  
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z4.01, 
„Planowanie  zabiegów  strzyżenia  włosów,”  zawartego  w  programie  nauczania  dla  zawodu 
fryzjer. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusz zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Narzędzia do strzyżenia włosów 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Metody, sposoby i techniki strzyżenia włosów 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Etapy zabiegu strzyżenia włosów 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Strzyżenia męskie,damskie i dziecięce 

18 

5.4. Ćwiczenia 

18 

5.5. Strzyżenie zarostu męskiego, golenie 

20 

5.5.1. Ćwiczenia 

20 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7. Literatura 

38 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy 

Państwu 

Poradnik 

dla 

nauczyciela 

który 

będzie 

pomocny 

w przekazywaniu nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności z zakresu strzyżenia włosów  

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

materiał  nauczania,  który  zawiera  niezbędne  informacje  teoretyczne  konieczne  do 
podjęcia  dalszych  działań  związanych  z  poszukiwaniem  bardziej  szczegółowych 
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń, 

− 

zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną 
wiedzę, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych; 

− 

sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy. 
Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 
modułowej cele, 

− 

literaturę uzupełniającą. 
W przypadku  wątpliwości  w  zakresie  stosowania  poradnika uczeń powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

 

514[01].Z4 

Strzyżenie włosów 

 

514[01].Z4.01 

Planowanie zabiegów strzyżenia 

włosów 

514[01].Z4.02 

Wykonywanie strzyżenia włosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżniać grupy sprzętu fryzjerskiego, 

 

charakteryzować narzędzia fryzjerskie,  

 

rozpoznawać rodzaje włosów, 

 

identyfikować uszkodzenia i choroby włosów, 

 

identyfikować choroby skóry głowy, 

 

rysować rysunki instruktażowe, 

 

czytać rysunek instruktażowy, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

czytać tekst ze zrozumieniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

sklasyfikować techniki strzyżenia włosów, 

– 

określić zasady doboru narzędzi do techniki strzyżenia, 

– 

dobrać narzędzia tnące do planowanej techniki strzyżenia, 

– 

omówić etapy strzyżenia włosów, 

– 

omówić metody strzyżenia, 

– 

omówić sposoby strzyżenia włosów, 

– 

wymienić podstawowe i uzupełniające techniki strzyżenia włosów,  

– 

scharakteryzować cieniowanie włosów, 

– 

określić przebieg cieniowania włosów, 

– 

scharakteryzować palcowanie włosów, 

– 

wymienić i omówić sposoby palcowania włosów, 

– 

określić przebieg palcowania włosów krótkich i długich, 

– 

scharakteryzować degażowanie i efilowanie, 

– 

scharakteryzować zasady konturowania włosów podczas strzyżenia, 

– 

dobrać technikę strzyżenia do struktury włosów i kierunku ich porastania, 

– 

ustalić,  na  podstawie  rozmowy  z  klientem,  preferowany  przez  niego  wygląd  fryzury  po 
strzyżeniu, 

– 

omówić rodzaje strzyżeń damskich i męskich, 

– 

omówić strzyżenie męskie klasyczne i specjalne, 

– 

scharakteryzować strzyżenia damskie do określonej linii, 

– 

omówić strzyżenie dzieci, 

– 

określić techniki strzyżenia grzywek, 

– 

omówić zasady uzyskiwania pożądanych efektów formy strzyżenia, 

– 

scharakteryzować strzyżenie zarostu, 

– 

omówić golenie zarostu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Strzyżenie włosów 514[01]. Z4 

Jednostka modułowa:  

 

Planowanie zabiegów strzyżenia włosów 514[03]. Z4.01 

Temat: Techniki strzyżenia włosów. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozróżniania  i  charakteryzowania  podstawowych 

technik strzyżenia i przerzedzania włosów. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić podstawowe i uzupełniające techniki strzyżenia włosów 

 

wskazać sposoby cieniowania i palcowania włosów, 

 

wyjaśnić na czym polega cieniowanie i palcowanie włosów, 

 

określić sposoby degażowanie i efilowania włosów, 

 

scharakteryzować sposoby przerzedzania włosów, 

 

dobrać technikę strzyżenia włosów do planowanego kształtu fryzury. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas:  240 min. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karty ćwiczeń, 

 

opisy poszczególnych technik strzyżenia włosów, 

 

zdjęcia fryzur strzyżonych różnymi technikami, 

 

filmy dydaktyczne. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

 

Scharakteryzowanie podstawowych i uzupełniających technik strzyżenia włosów. 

 

Prezentacja  filmów  dydaktycznych  obrazujących  zasady  strzyżenia  włosów 
technikami: cieniowania, palcowania, degażowanie i efilowania. 

 

Omówienie prezentacji  

 

Nauczyciel rozdaje uczniom karty ćwiczeń. 

 

Uczniowie rozwiązują zadania 

 

Nauczyciel nadzoruje i koordynuje wykonywane przez uczniów ćwiczenia. 

4.  Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanych ćwiczeń. 
5.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6.  Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania. 
7.  Grupa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach. 

 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  fryzjerskich 

wiadomości na temat: Strzyżeń męskich klasycznych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania ćwiczenia i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Strzyżenie włosów 514[01]. Z4 

Jednostka modułowa:  

 

Planowanie zabiegów strzyżenia włosów 514[03]. Z4.01 

Temat: Strzyżenia damskie. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozróżniania  i  charakteryzowania  klasycznych 

strzyżeń damskich. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić rodzaje klasycznych strzyżeń damskich, 

 

scharakteryzować strzyżeni damskie klasyczne, 

 

wskazać techniki strzyżenia stosowane do wykonania klasycznego strzyżenia damskiego, 

 

dobrać techniki pracy do planowanego strzyżenia damskiego klasycznego, 

 

zdezynfekować narzędzia tnące, 

 

zaplanować klasyczne strzyżenie damskie zgodnie z życzeniem klientki, 

 

wykonać strzyżenie klasycznego pazia techniką palcowania. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas:  120 min. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

karty ćwiczeń, 

 

opisy poszczególnych klasycznych strzyżeń damskich, 

 

zdjęcia fryzur: garsonka, bob, paź, 

 

filmy dydaktyczne. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

 

Scharakteryzowanie strzyżeń klasycznych damskich 

 

Prezentacja 

filmów 

dydaktycznych 

obrazujących 

przebieg 

technologiczny 

wykonania klasycznych strzyżeń damskich 

 

Omówienie prezentacji 

 

Rozdanie uczniom kart ćwiczeń 

 

Uczniowie wykonują ćwiczenia 

 

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań. 
W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.  

 

Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

4.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
5.  Uczniowie prezentują efekt pracy na forum grupy w kolejności wykonania. 
6.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanych ćwiczeń. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze informacje na temat awangardowych strzyżeń damskich.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. 

ĆWICZENIA 

 

5.1.  Narzędzia do strzyżenia włosów 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  stole  znajduje  się  zróżnicowany  sprzęt  fryzjerski.  Wybierz  i  zaprezentuj  narzędzia, 

jakie wykorzystywane są w strzyżeniu włosów.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  tekstem  dotyczącym  narzędzi  niezbędnych  do  wykonania  strzyżenia 

(materiał nauczania pkt. 4.1.1.),  

2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  przedstawić wyniki swojej pracy na forum klasy.  
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

grzebień do rozczesywania włosów,  

− 

grzebień do strzyżenia,  

− 

grzebień do farbowania, 

− 

nożyczki klasyczne, 

− 

degażówki, 

− 

nóż chiński, 

− 

suszarka,  

− 

prostownica, 

− 

maszynka elektryczna do strzyżenia, 

− 

lokówka,  

− 

wałki, 

− 

długopis, 

− 

karta ćwiczenia,  

− 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2  

Posługując 

się 

parą 

klasycznych 

nożyczek 

fryzjerskich 

omów 

ich 

cechy 

charakterystyczne. Zanotuj w punktach najważniejsze spostrzeżenia.  
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

........................................................................................................................................
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z tekstem dotyczącym sposobów strzyżenia włosów,  
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  wykonać ćwiczenie, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia,  

 

nożyczki fryzjerskie,  

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Metody, sposoby i techniki strzyżenia włosów 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj pasma włosów:  

– 

naturalnych prostych, 

– 

naturalnych kręconych,  

– 

naturalnych falujących,  

– 

uwrażliwionych po rozjaśnieniu.  
Każde  z  pasm  włosów  podziel  na  dwie  części  i  scal  przy  użyciu  taśmy  bezbarwnej. 

Następnie  jedno  z  przygotowanych  pasm  zmocz  w  wodzie  z  dodatkiem  szamponu.  Drugą 
część  pasma  pozostaw  suchą.  Rozczesz  pasma  grzebieniem  a  następnie  zaobserwuj,  w  jaki 
sposób  zachowują  się  włosy  suche  i  ostrzyżone  na  prosto,  w  jaki  sposób  wyglądają  i  jaką 
długość osiągnęły włosy ostrzyżone na mokro. Swoje spostrzeżenia zapisz poniżej.  
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  tekstem  dotyczącym  metod  strzyżenia  włosów  (materiał  nauczania  pkt. 

4.1.1., 514[01]Z4.01),  

2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  przedstawić wyniki swojej pracy na forum klasy.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta pracy,  

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

pasma włosów o różnej strukturze,  

 

taśma bezbarwna,  

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 2  

Wybierz  pojedyncze  pasmo  włosów  z  główki  treningowej  przy  pomocy  nożyc 

klasycznych  wykonaj  cięcie  pasma  sposobem  na  tępo  kolejne  pasmo  ostrzyż  sposobem  na 
pióro.  Poszczególne  pasma  umocuj  przy  użyciu  klipsów  sekcyjnych.  W karcie  pracy  zapisz 
jakie różnice w strukturze włosa spowodowało strzyżenie poszczególnymi sposobami. 
 
Pasmo ostrzyżone na tępo  
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
Pasmo ostrzyżone na pióro  
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  sposoby  strzyżenia  włosów  na  tempo  i  na  pióro.  Ćwiczenie  należy 
realizować w 2 – osobowych  zespołach(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi  jest modelem) 
lub indywidualnie na główkach ćwiczeniowych. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie 
potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  pracy  nauczyciel  powinien  omówić  
z  uczniami  szczegóły  realizacji  ćwiczenia,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich  wyeliminowania  
w przyszłości.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z tekstem dotyczącym sposobów strzyżenia włosów,  
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  wykonać cieczenie, 
4)  odpowiedzieć na pytania, 
5)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta pracy,  

 

grzebień płaski, 

 

nożyczki fryzjerskie,  

 

główka treningowa,  

 

długopis,  

 

klipsy sekcyjne 3 sztuki, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Etapy zabiegu strzyżenia włosów 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Na  modelu  lub  modelce  wybranej  z  grupy  przeprowadź  zabieg  planowania  fryzury. 

Wykorzystaj  wszystkie  znane  ci  parametry  potrzebne  do  prawidłowego  określenia  finalnej 
formy fryzury. Zanotuj poszczególne etapy uwzględniając czynności wstępne i planowanie.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.3.1., 514[01].Z4.01,  
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  prawidłowo określić kolejne etapy planowania fryzury, 
4)  zaprezentować (omówić i pokazać) pełen proces planowania na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

grzebień do strzyżenia płaski, 

 

model lub modelka,  

 

klipsy sekcyjne płaskie,  

 

materiały piśmienne,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2  

Dobierając  się  w  pary,  przeprowadźcie  konsultację  z  klientem.  Klient  nie  chce  zmiany 

fryzury,  ale  jego  aktualne  uczesanie  nie  pasuje  do  niego.  Celem  konsultacji  i  rozmowy  ma 
być  przekonanie  klienta,  żeby  całkowicie  zmienił  on/ona  swoją  fryzurę.  W  rozmowie 
wykorzystajcie  dostępną  wiedzę,  która  umożliwi  wam  wykorzystanie  argumentów 
pozwalających przekonać klienta do zmiany fryzury.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  rozmowy  z  klientem.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż obejmujący przeprowadzenie konsultacji  i rozmowy z klientem. Ćwiczenie  należy 
realizować w 2 – osobowych zespołach(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem). 
Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  
Po  zakończeniu  pracy  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji 
ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.3.1., 514[01].Z4.01, 
2)  dokładnie obserwować klienta,  
3)  przygotować argumenty, 
4)  przeprowadzić rozmowę z klientem.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

grzebień do strzyżenia płaski, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wpisz w wyznaczone miejsca kąt projekcji podczas strzyżenia w stosunku do krzywizny 

głowy, a następnie uzupełnij zdania w taki sposób, aby stały się poprawne technologicznie.  

 

Strzyżenie w punkcie zero powoduje ze …………..……uzyskamy cieniowania włosów.  
Im większy kąt wybierania pasma tym ………………...cieniowanie włosów.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z tekstem dotyczącym projekcji,  
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  przeanalizować rysunek instruktażowy zamieszczony w karcie ćwiczenia, 
4)  uzupełnić rysunek, 
5)  udzielić odpowiedzi, 
6)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karty pracy, 

 

długopis, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4.  Strzyżenia męskie, damskie i dziecięce 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Wymień strzyżenia męskie klasyczne i opisz ich cechy charakterystyczne.  

........................................................................................................................................
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.4.1., 514[01].Z4.01, 
2)  podkreślić w tekście opisy strzyżeń męskich klasycznych, 
3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  odpowiedzieć na pytanie, 
5)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 2 

Omów  damskie  strzyżenia  klasyczne  i  użytkowe.  Przed  omówienie  sporządź  plan 

wypowiedzi i zanotuj najważniejsze punkty.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.4.1., 514[01].Z4.01, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  wykonać polecenie, 
4)  porównać swoją wypowiedź z wypowiedziami koleżanek/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.5.  Strzyżenie zarostu męskiego, golenie 

 

5.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opisz sposób golenia zarostu męskiego twardego i miękkiego. 

........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................ 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.5.1., 514[01]Z4.01, 
2)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Planowanie  zabiegów 
strzyżenia włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. a, 5. b, 6. b, 7. d, 8. c, 9. b, 10. d, 11. c,  
12. 
a, 13. b, 14. b, 15. a, 16. a, 17. c, 18. d, 19. b, 20. c.

 

 

Plan testu 

 

Nr  
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić rodzaje separacji 

Rozróżnić klasyczne formy strzyżenia 
męskiego 

Wskazać 

uzupełniające 

techniki 

strzyżenia 

Określić sposoby strzyżenia włosów 

Wyjaśnić 

pojecie 

linie 

bazowe 

fryzury 

Rozróżnić formy jeża 

Zdefiniować pojęcie projekcja 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Określić metody strzyżenia włosów 

Rozróżnić formy strzyżeń  

10 

Scharakteryzować  strzyżenie  męskie 
całkowite 

11 

Zaproponować 

narzędzie 

tnące 

stosowane do strzyżenia na pióro 

12 

Wskazać  poziomicę  do  strzyżenia 
jeża 

13 

Wyjaśnić  pojęcie  broda  w  kontekście 
zarostu męskiego 

14 

Scharakteryzować 

strzyżenie 

awangardowe 

15 

Wyjaśnić pojęcie pasmo pamięci 

16 

Rozróżnić podział porostu na sekcje 

PP 

17 

Zaproponować  techniki  strzyżenia  do 
osiągnięcia  zaplanowanego  kształtu 
fryzury 

PP 

18 

Wskazać  narzędzie  stosowane  do 
golenia na sucho 

PP 

19 

Wskazać  rodzaj  linii  stosowanych  w 
strzyżeniu damskim na pazia 

PP 

20 

Wyjaśnić pojęcie projekcja strzyżenia 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących planowania zabiegów strzyżenia włosów. To zadania 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  Na 
rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Separacja  pozioma  jest  przedstawiona  na  rysunku  instruktażowym  oznaczonym 

symbolem 

 

 

 

a)  B. 
b)  C. 
c)  A. 
d)  A i B. 

 
2.  Klasyczną formą strzyżenia męskiego nie jest: 

a)  paź. 
b)  strzyżenie całkowite. 
c)  strzyżenie krótkie. 
d)  strzyżenie długie. 

 
3.  Uzupełniającą techniką strzyżenia jest: 

a)  palcowanie. 
b)  cieniowanie nożyczkami. 
c)  degażowanie. 
d)  cieniowanie maszynką. 

 
4.  Poniższy schemat przedstawia 

 

 

a)  sposoby strzyżenia. 
b)  techniki strzyżenia. 
c)  zasady strzyżenia. 
d)  włos zdrowy i włos uszkodzony. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

5.  Linie bazowe fryzury określają 

a)  kąt strzyżenia. 
b)  podstawowe linie fryzury. 
c)  linie fryzury tylko w obrębie konturu wewnętrznego. 
d)  linie fryzury tylko w obrębie konturu zewnętrznego. 

 
6.  Rysunek instruktażowy oznaczony symbolem A przedstawia fryzurę na jeża o kształcie 
 

 

 

 

 

 

a)  kwadratowym. 
b)  półokrągłym. 
c)  okrągłym. 
d)  półwklęsłym. 

 
7.  Projekcja to 

a)  podział porostu na pola do strzyżenia. 
b)  podział pola na pasma do strzyżenia. 
c)  technika strzyżenia. 
d)  kąt strzyżenia. 

 
8.  Metodą strzyżenia jest strzyżenie 

a)  na pióro. 
b)  w trójkąty. 
c)  na mokro. 
d)  na tępo. 

 
9.  Na rysunku poglądowym oznaczonym symbolem B przedstawiono fryzury o formie 

a)  stopniowej. 
b)  kompaktowej. 
c)  strzępionej krótkiej. 
d)  strzępionej długiej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

 

 

 

 

 
10.  Zabieg  na  usunięciu  całego  owłosienia  ze  skóry  głowy.  Wykonywane  jest  przy  użyciu 

maszynki  elektrycznej do strzyżenia. Wysokość cięcia włosów w strzyżeniu całkowitym 
wynosi od 0–3mm. Przytoczony opis dotyczy strzyżenia męskiego 
a)  półkrótkiego. 
b)  krótkiego. 
c)  półdługiego. 
d)  całkowitego. 

 
11.  W  poniższej  tabeli  przedstawiono  zdjęcia  narzędzi  tnących  stosowanych  do  strzyżenia 

włosów sposobem 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a)  na tępo. 
b)  w trójkąty. 
c)  na pióro. 
d)  na sucho. 

 
12.  Na poniższym zdjęciu przedstawiono 
 
 
 
 
 

a)  poziomicę do strzyżenia jeża. 
b)  grzebień do balejaż. 
c)  grzebień do strzyżenia włosów. 
d)  grzebień do rozczesywania włosów. 

 
13.  Broda to 

a)  zarost twarzy porastający przestrzeń pomiędzy ustami a nosem. 
b)  owłosienie w okolicach policzków i kości żuchwy. 
c)  zarost  twarzy  porastający  przestrzeń  między  ustami  a  nosem  oraz  w  okolicach 

policzków. 

d)  zarost  twarzy  porastający  przestrzeń  między  ustami  a  nosem  oraz  w  okolicach 

żuchwy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

14.  Zabieg polega na wykonaniu strzyżenia w taki sposób, aby zwracało uwagę i wzbudzało 

zainteresowanie. Przytoczony opis dotyczy strzyżenia 
a)  do określonej linii uczesania. 
b)  awangardowego. 
c)  klasycznego męskiego. 
d)  klasycznego damskiego. 

 
15.  Pasmo pamięci wyznacza 

a)  długość włosów w obrębie danego obszaru głowy. 
b)  szerokość pasm do strzyżenia. 
c)  ilość sekcji. 
d)  ilość separacji. 

 
16.  Poniższy rysunek instruktażowy przedstawia 
 

 

 
 

a)  podział porostu na sekcje. 
b)  podział porostu na separacje. 
c)  rodzaj projekcji. 
d)  sposób strzyżenia. 

 
17.  Strzyżenie  krótkie  o  jednakowej  długości  (5-10cm)  przybiera  formę  okrągłą,  zgodną  

z linią głowy. Włosy przylegają do twarzy na skroniach i karku. Forma prosta osiągnięta 
przy użyciu technik podstawowych, tj. 
a)  palcowania. 
b)  cieniowania. 
c)  cieniowania i palcowania. 
d)  degażowania i efilowania. 

 
18.  Do golenia na sucho używa się 

a)  Brzytwy. 
b)  Żyletki. 
c)  maszynki ręcznej. 
d)  golarki mechanicznej. 

 
19.  We fryzurze na pazia stosuje się linie 

a)  wypukłe. 
b)  wklęsłe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

c)  proste. 
d)  strzępione. 

 
20.  Stopień zróżnicowania długości włosów zależy od 

a)  podziału porostu na sekcje. 
b)  rodzaju separacji. 
c)  projekcji strzyżenia. 
d)  metody strzyżenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Planowanie zabiegów strzyżenia włosów 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Planowanie  zabiegów 
strzyżenia włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. b, 6. a, 7. c, 8. c, 9. c, 10. d, 11. a,  
12. 
c, 13. a, 14. d, 15. a, 16. c, 17. b, 18. d, 19. a, 20. b.

 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 
ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wybrać metodę strzyżenia włosów 

Scharakteryzować 

sposób 

strzyżenia 

włosów „ na tępo” 

Wskazać  cel  strzyżenia  pasma  „  na 
pióro” 

Rozróżnić 

podstawowe 

techniki 

strzyżenia włosów 

Wyjaśnić pojęcie teksturowanie włosów 

Określić 

kolejność 

czynności 

przy 

strzyżeniu włosów 

Określić  maksymalną  długość  włosów 
przy  strzyżeniu  męskim  klasycznym 
krótkim 

Zaproponować  narzędzia  do  strzyżenia 
klasycznego półkrótkiego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Rozróżnić formy strzyżeń 

10  Scharakteryzować fryzurę „bob” 

11  Wyjaśnić pojęcie zarost męski 

12 

Wskazać  czynności  przygotowawcze 
przed strzyżeniem zarostu 

13 

Rozróżnić  rodzaje  strzyżeń  męskich 
klasycznych 

14 

Scharakteryzować 

strzyżenie 

awangardowe 

15 

Scharakteryzować strzyżenie damskie na 
garsonkę 

16  Rozróżnić metody strzyżenia włosów 

PP 

17  Rozróżnić techniki strzyżenia włosów 

PP 

18 

Zaproponować 

sposób 

strzyżenia, 

zapewniający 

wizualne 

zwiększenie 

objętości włosów  

PP 

19  Wyjaśnić pojęcie stopniowanie włosów 

PP 

20 

Zaproponować 

technikę 

strzyżenia 

włosów kędzierzawych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  planowania  zabiegów  strzyżenia  włosów.  Są  to 

zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. W pytaniach wielokrotnego 

wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  Na 
rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Strzyżenia  włosów  metoda  na  mokro  nie  poleca  się  przy  wykonywaniu  zabiegu  na 

włosach 
a)  zdrowych. 
b)  kręconych. 
c)  sztywnych. 
d)  cienkich. 

 
2.  Strzyżenie włosów sposobem „ na tępo” polega na przyłożeniu ostrza 

a)  prostopadle do powierzchni włosów. 
b)  równolegle do powierzchni włosów. 
c)  ukośnie do powierzchni włosów. 
d)  diagonalnie do powierzchni włosów. 

 
3.  Strzyżenie włosów „ na pióro” wykonuje się w celu 

a)  wyrównania długości włosów 
b)  zwiększenia objętości włosów 
c)  zmniejszenia objętości włosów 
d)  odbicia pasma od nasady włosów 

 
4.  Podstawową techniką strzyżenia jest 

a)  skalowanie. 
b)  degażowanie. 
c)  efilowanie. 
d)  cieniowanie. 

 
5.  Pojęciem określającym zróżnicowanie długości włosów w wyniku przerzedzania różnymi 

technikami jest 
a)  skalowanie. 
b)  teksturowanie. 
c)  dreadowanie. 
d)  ikonturowanie. 

 
6.  Przystępując do strzyżenia należy ustalić kolejno 

a)  sekcje – separacje – projekcję. 
b)  projekcję – sekcje – separacje. 
c)  separacje – projekcję – sekcje. 
d)  separacje – sekcje – projekcję. 

 

7.  Przy strzyżeniu męskim klasycznym krótkim maksymalna długość włosów wynosi 

a)  6 cm. 
b)  5 cm. 
c)  3 cm. 
d)  3 mm. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

8.  Życzeniem klienta jest strzyżenie klasyczne półkrótkie. Do wykonania usługi należy użyć 

a)  brzytwy. 
b)  nożyczek punktujących. 
c)  nożyczek fryzjerskich i maszynki elektrycznej. 
d)  noża chińskiego i maszynki elektrycznej. 

 
9.  Rysunek poglądowy oznaczony symbolem A przedstawia fryzurę o formie 
 

 

 

 

 

 

a)  kompaktowej. 
b)  strzępionej długiej. 
c)  strzępionej krótkiej. 
d)  stopniowej. 

 
10.  Bob jest fryzurą, w której włosy 

a)  okalają twarz a linia konturu wewnętrznego fryzury przyjmuje kształt linii wklęsłej. 
b)  krótko ostrzyżone są silnie strzępione na końcach co ułatwia ich układanie. 
c)  w  okolicach  karku  są  wystopniowane,  a  w  pozostałej  części  głowy  są  znacznie 

dłuższe. 

d)  są jednolitej długości a linia karku jest odsłonięta. 

 
11.  Zarost męski to 

a)  włosy pokrywające twarz klienta w okolicach brody policzków i ust. 
b)  zarost twarzy porastający przestrzeń pomiędzy ustami a nosem. 
c)  owłosienie w okolicach policzków i kości żuchwy. 
d)  wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

 
12.  Jedną z czynności przygotowawczych przed strzyżeniem zarostu jest 

a)  wyrównanie kształtu brody. 
b)  łączenie prawej strony brody z lewą. 
c)  sprawdzenie kierunku porostu włosów. 
d)  oczyszczenie klienta ze ścinków włosów. 

 
13.  Strzyżeniem męskim klasycznym nie jest strzyżenie 

a)  irokez. 
b)  całkowite. 
c)  krótkie. 
d)  półdługie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

14.  Fryzura  charakteryzuje  się  licznymi  kontrastami  w  liniach  cięcia,  w  długości  włosów 

oraz przejściach między pasmami. Przytoczony opis określa strzyżenie 
a)  całkowite. 
b)  na chłopczycę. 
c)  na pazia. 
d)  Awangardowe. 

 
15.  Fryzura  damska  o  stopniowanych  włosach  w  okolicach  karku.  W  pozostałej  części 

porostu włosy są znacznie dłuższe. Przytoczony opis określa strzyżenie na 
a)  garsonkę. 
b)  jeża. 
c)  pazia. 
d)  punk. 

 
16.  Jedną z metod strzyżenia jest strzyżenie 

a)  na pióro. 
b)  na tępo. 
c)  na sucho. 
d)  w trójkąty. 

 
17.  Poniższe zdjęcia przedstawiają strzyżenie pasma techniką  
 

 

 

 
a)  cieniowania. 
b)  palcowania. 
c)  degażowanie. 
d)  efilowania. 

 
18. Klientka  ma  cienkie  i  delikatne  włosy  z  tendencją  do  przetłuszczania  się.  Jaki  sposób 

strzyżenia wybierzesz, aby wizualnie zwiększyć objętość włosów? 

a)  na pióro. 
b)  epilację. 
c)  w trójkąty. 
d)  na tępo. 

 
19.  Stopniowanie to 

a)  różnicowanie długości włosów od najdłuższych do najkrótszych w kierunku szczytu 

głowy. 

b)  różnicowanie długości włosów od najkrótszych do najdłuższych w kierunku szczytu 

głowy. 

c)  cieniowanie włosów. 
d)  konturowanie włosów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

20.  Do kształtowania fryzury silnie skręconych nie poleca się strzyżenia włosów techniką 

a)  cieniowania. 
b)  skalowania. 
c)  palcowania. 
d)  konturowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Planowanie zabiegów strzyżenia włosów 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7.  LITERATURA 

 
1.  Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi. Wyd. REA s.j. Warszawa 2000 
2.  Sumirska  Z.,  Wach  –  Mińkowska  B.:  Fryzjerstwo  męskie,  wyd.  P.P.H.U  „  SUZI”, 

Warszawa 2006 

3.  Sumirska  Z.  (red.):  Nowoczesne  fryzjerstwo  chemia,  technologie,  techniki.  Wyd. 

P.P.H.U „ SUZI”, Warszawa 2005 

4.  Sumirska Z. (red.): Stylizacja. Wyd. P.P.H.U. „SUZI”, Warszawa 2004