background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
Dorota Frąk 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie rysunku instruktażowego fryzury 
514[01].Z2.06 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 

mgr Danuta Matuszewska  
mgr inż. Izabela Suligowska 
 
 

 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Marek Rudziński  
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej   514[01].Z2.06 
,,Wykonywanie  rysunku  instruktażowego  fryzury'',  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu fryzjer. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

 11 

5.1. Linie rysunkowe 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Rysunek żurnalowy, techniki kopiowania i skalowania rysunków 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Symbole zabiegów fryzjerskich 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Rysunek instruktażowy 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

18 

7. Literatura 

32 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. 

WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie fryzjer. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych; 

− 

ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy. 
Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 

modułowej cele: 

− 

literaturę uzupełniającą. 
W przypadku  wątpliwości  w  zakresie  stosowania  poradnika  uczeń  powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

514[01].Z2 

Podstawy projektowania fryzur 

514[01].Z2.03 

Rozpoznawanie form przestrzennych 

stosowanych we fryzjerstwie 

514[01].Z2.04 

Rozpoznawanie form kształtowania fryzury 

514[01].Z2.05 

Rozpoznawanie barw i form kolorystycznych 

stosowanych we fryzjerstwie 

514[01].Z2.06 

Wykonywanie rysunku instruktażowego fryzury 

514[01].Z2.02 

Charakteryzowanie historii rzemiosła 

 i sztuki fryzjerskiej  

514[01].Z2.01 

Organizowanie stanowiska pracy fryzjera 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

interpretować rysunki i zdjęcia, 

 

szkicować głowę i jej elementy, 

 

szkicować elementy fryzur i fryzury, 

 

dobierać narzędzia i przybory do rysowania. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

rozróżnić rodzaje i grubości linii rysunkowych, 

– 

wymienić i zastosować techniki kopiowania rysunków, 

– 

wyskalować fryzurę lub jej fragmenty, 

– 

rozróżnić i zastosować oznaczenia graficzne stosowane w rysunkach instruktażowych,  

– 

odczytać rysunek żurnalowy, 

– 

wykonać instruktażowy rysunek fryzury, 

– 

wykonać projekt fryzury. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca                             ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy projektowania fryzur 514[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

rysunku 

instruktażowego 

fryzur 

514[01].Z2.06 

Temat: 

Wykonanie rysunku instruktażowego koloryzacji włosów. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności wykonywania rysunku instruktażowego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

analizować techniki koloryzacji włosów, 

 

czytać rysunki instruktażowe, 

 

sporządzać rysunki instruktarzowe. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład połączony z pokazem, 

 

prezentacja multimedialna slajdów z przykładami rysunków instruktażowych, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia.  
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas:  90 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

prezentacja multimedialna slajdów z przykładami rysunków instruktażowych, 

 

narzędzia i przybory rysunkowe, 

 

arkusz rysunkowy A3, 

 

wzory rysunków instruktażowych, 

 

czasopisma zawodowe. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie przez nauczyciela przykładów wykonywania rysunków instruktażowych. 
4.  Ćwiczenia praktyczne: 

  uczniowie  przygotowują  się  teoretycznie  do  wykonywania  ćwiczeń  poprzez 

analizowanie przykładów różnych rysunków instruktażowych, 

  wykonują szkice rysunków zabiegowych, 

  nauczyciel dokonuje korekt w rysunkach uczniów, 

  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w prawidłowym wykonaniu szkiców, 

  uczniowie wykonują rysunek instruktażowy koloryzacji włosów, 

  nauczyciel nadzoruje pracę i dokonuje drobnych korekt w rysunkach, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

5.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

6.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć  
 
Praca domowa 
Wyszukaj w dostępnych Ci publikacjach rysunki instruktażowe wykonania różnych zabiegów 
fryzjerskich. Wykonaj rysunek instruktażowy formowania elementów fryzury. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć  2 
 

Osoba prowadząca                             ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy projektowania fryzur 514[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

rysunku 

instruktażowego 

fryzur 

514[01].Z2.06 

Temat:  Skalowanie rysunku żurnalowego. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  kopiowania  rysunków  w  zmienionej 

skali za pomocą siatki. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

obserwować i analizować szczegóły rysunku żurnalowego, 

 

wykonywać siatkę do skalowania w różnych wymiarach, 

 

kopiować rysunki w zmienionej skali, 

 

różnicować grubości stosowanych w rysunku linii, 

 

nanosić  kształty  w  poszczególne  pola  siatki  z  jednoczesnym  zachowaniem  proporcji 
całego rysunku, 

 

nanosić kolory na skalowany rysunek, 

 

wykonywać skalowanie rysunku żurnalowego. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład połączony z pokazem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia.  
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas:  45 min. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

prezentacja multimedialna z przykładami skalowania rysunków żurnalowych, 

 

narzędzia i przybory rysunkowe, 

 

arkusz rysunkowy A3, 

 

czasopisma zawodowe z rysunkami żurnalowymi. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie przez nauczyciela techniki skalowania rysunków żurnalowych, 

–  prezentacja. 

4.  Ćwiczenia praktyczne: 

  uczniowie  przygotowują  się  teoretycznie  do  wykonywania  ćwiczeń  poprzez 

analizowanie rysunków żurnalowych,  

  wykonują siatkę do skalowania rysunku, 

  kopiują rysunek w zmienionym wymiarze, 

  nauczyciel dokonuje korekt w rysunkach uczniów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

  nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  pomaga  w  prawidłowym  wykonaniu 

skalowania. 

5.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

6.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć  
 
Praca domowa 
Wykonaj skalowanie rysunku żurnalowego fryzury z zastosowaniem kolorowania. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Linie rysunkowe 
   

5.1.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę: 

 

Rodzaj linii 

Zastosowanie linii 

Linia ciągła gruba 

 
 

 

Określają osie i płaszczyzny symetrii oraz osie średnic. 
 
 

Linia falista cienka 

 
 

 

Rysuje  się  widoczne  krawędzie  obrysu,  obramowania  rysunku, 
linie określające format arkusza. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  kompozycji  w  sztukach  wizualnych  (materiał  nauczania  pkt. 

4.1.1.), 

2)  wpisać odpowiedź do tabeli, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

materiały piśmiennicze,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj samodzielnie podział arkusza rysunkowego zgodnie z formatami arkuszy. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.1.1.), 
2)  wykonać podział arkusza, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru A1, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.   Rysunek  żurnalowy,  techniki  kopiowania  i  skalowania 

rysunków 

 

5.2.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  rysunek  żurnalowy  sylwetki  wraz  z  fryzurą  uwzględniając  aktualne  trendy 

mody. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  zasadami  wykonywania  rysunku  żurnalowego  (materiał  nauczania  pkt. 

4.2.1.), 

2)  zapoznać się z trendami mody, 
3)  wykonać rysunek żurnalowy, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i przybory do rysowania, 

 

arkusze papieru A4, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj kopiowanie rysunku żurnalowego za pomocą kalki technicznej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką kopiowania za pomocą kalki technicznej (materiał nauczania pkt.  

4.2.1.), 

2)  wybrać rysunek do kopiowania, 
3)  wykonać kopiowanie na kalkę techniczną, 
4)  wykonać kopiowanie rysunku z kalki technicznej na arkusz rysunkowy, 
5)  wykończyć kolorystycznie wykonaną kopię, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i przybory do rysowania, 

 

arkusze papieru A4, 

 

kalka techniczna, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj skalowanie rysunku żurnalowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać rysunek do skalowania, 
2)  nanieść na rysunek żurnalowy siatkę geometryczną, 
3)  na arkuszu rysunkowym nanieść siatkę geometryczną o zmniejszonych lub zwiększonych 

wymiarach, 

4)  wykonać kopiowanie rysunku w zmienionej skali, 
5)  wykończyć kolorystycznie wykonaną kopię, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i przybory do rysowania, 

 

narzędzia kreślarskie, 

 

arkusze papieru A4, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3.   Symbole zabiegów fryzjerskich 
 

5.3.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj rysunek złożeniowy fryzury damskiej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  rysunkowymi  symbolami zabiegów  fryzjerskich  (materiał  nauczania  pkt. 

4.3.1.), 

2)  zaprojektować fryzurę damską, 
3)  zaznaczyć na szablonach głowy odpowiednie symbole, 
4)  wykonać opis fryzury, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i przybory rysunkowe, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

szablony głowy człowieka, 

 

arkusze papieru A4, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę: 

 

Określenie symbolu 

Symbol 

 

 

Kształt wypukły 

 

 

 

 

 

 

Strzyżenie maszynką 

 

 

Degażowanie nożyczkami 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

 

 

 

 

Formowanie nasadką 
grzebieniową 

 

Kształt walcowaty 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  rysunkowymi  symbolami zabiegów  fryzjerskich  (materiał  nauczania  pkt. 

4.3.1.), 

2)  wpisać odpowiedź do tabeli, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki / kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

materiały piśmiennicze,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.4.   Rysunek instruktażowy 

 

5.4.1.   Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj rysunek instruktażowy separacji włosów do wybranej koloryzacji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem rysowania elementów głowy (materiał nauczania pkt. 4.4.1.), 
2)  narysować  na  szablonach  głowy  kolejne  etapy  separacji  włosów  do  wybranej  

koloryzacji, 

3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i przybory rysunkowe, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru A4, 

 

szablony głowy, 

 

literatura z rozdziałem 7.  

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj rysunek instruktażowy dowolnie wybranej fryzury. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem rysowania elementów głowy (materiał nauczania pkt. 4.4.1.), 
2)  narysować na szablonach głowy kolejne etapy wykonywania fryzury, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i przybory rysunkowe, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru A4, 

 

szablony głowy, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  rysunku 
instruktażowego fryzury” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. a, 5. c, 6. a, 7. a, 8. c, 9. b, 10. b, 11. b, 
12. c, 13. a, 14. b, 15. c, 16. b, 17. a, 18. c, 19. b, 20. c.  

 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wskazać rodzaj rysunku określanego przez 
Normy polskie 

2.  Określić do czego służą rysunki techniczne 

 

 

 

3.  Wskazać do czego służą linie rysunkowe 

 

 

 

4.  Rozróżnić linie rysunku technicznego 

 

 

 

5.  Podać wymiary arkusza A3 

 

 

 

6.  Zdefiniować pojęcie rysunek żurnalowy 

 

 

 

7.  Wyjaśnić pojęcie rysunek żurnalowy 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

8. 

Określić technikę skalowania rysunków 

 

 

 

9. 

Wskazać  symbol techniki strzyżenia włosów 
określający ich długość 

 

 

 

10. 

Wskazać, 

co 

określa 

format 

arkusza 

rysunkowego 

 

 

 

11.  Zdefiniować pojęcie rysunek zabiegowy 

 

 

 

12. 

Określić zasady wykonywania rysunku 
złożeniowego 

 

 

 

13.  Zdefiniować pojecie rysunek instruktażowy 

 

 

 

14.  Wskazać, co określają rysunki instruktażowe 

 

 

 

15.  Wyjaśnić pojecie skalowania  

 

 

 

16. 

Wskazać symbol określający formowanie 
fryzury 

 

 

PP 

 

17. 

Wskazać symbol narzędzia stosowanego do 
strzyżenia 

 

 

PP 

 

18.  

Określić, do czego służy rysunek 
uproszczony 

 

 

PP 

 

19.   Rozróżnić symbole zabiegów fryzjerskich 

 

 

PP 

 

20.   Wskazać cechy rysunku żurnalowego 

 

 

PP 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  formowania  fryzur.  To  pytania  wielokrotnego 

wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  Na 
rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Rysunek techniczny jest określony przez 

a)  normy polskie. 
b)  normy zakładowe. 
c)  przepisy budowlane. 
d)  ustawę.  

 
2.  Rysunki techniczne służą do 

a)  szkicowania fryzur. 
b)  odwzorowania elementu lub całości fryzur. 
c)  kolorowania fryzur. 
d)  projektowania fryzur. 

 
3.  Rysunek techniczny wykonuje się przy pomocy 

a)  linii rysunkowych jednakowej grubości. 
b)  linii rysunkowych różnej grubości. 
c)  linii ciągłych. 
d)  linii dowolnych. 
 

4. Liniami punktowymi rysuje się 

a)  osie symetrii. 
b)  widoczne krawędzie. 
c)  urwania przedmiotów. 
d)  kontury przedmiotów.  

 
5. Arkusz rysunkowy A3 ma wymiary 

a)  841 x 1189. 
b)  210 x 297. 
c)  297 x 420. 
d)  105 x 148. 
 

6. Uproszczony rysunek odręczny przedstawiający projekt fryzury to 

a)  rysunek żurnalowy. 
b)  rysunek z pamięci. 
c)  rysunek techniczny. 
d)  rysunek instruktażowy. 

 
7. Rysunek żurnalowy przedstawia 

a)  fryzurę opisaną symbolami. 
b)  szczegółowe elementy fryzury. 
c)  odzwierciedlenie fryzury z natury. 
d)  uproszczony projekt fryzury. 

 

8. Technika skalowania rysunków żurnalowych polega na 

a)  wyznaczeniu linii poziomych. 
b)  wyznaczeniu linii pionowych. 
c)  wyznaczeniu siatki o jednakowych polach. 
d)  wyznaczeniu siatki o różnych polach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

9. Rysunkowe symbole technik strzyżenia włosów podają 

a)  kolor włosów. 
b)  długość włosów. 
c)  rodzaj grzebienia. 
d)  kierunek porostu włosów. 

 

10. Formaty arkuszy rysunkowych to 

a)  kalka techniczna. 
b)  określona wielkość kartki. 
c)  faktura kartki. 
d)  kolor kartki. 

 
11. Rysunek zabiegowy to 

a)  zespół rysunków fryzury.  
b)  pojedynczy rysunek wchodzący w skład rysunku złożeniowego. 
c)  rysunek odręczny. 
d)  przekrój elementu. 

 
12. Do wykonania rysunku złożeniowego fryzury stosuje się 

a)  kopiowanie rysunków. 
b)  skalowanie rysunków. 
c)  rysunki zabiegowe. 
d)  rysunki żurnalowe. 

 
13. Rysunek instruktażowy to 

a)  uproszczony rysunek złożeniowy. 
b)  uproszczony rysunek z natury. 
c)  rysunek zabiegowy. 
d)  rysunek techniczny. 

 
14. Rysunki instruktażowe określają między innymi czynności przy 

a)  skalowaniu rysunku. 
b)  wykonaniu koloryzacji. 
c)  projektowaniu fryzury. 
d)  wykonywaniu rysunku technicznego. 

 
15. Skalowanie rysunku to 

a)  rysowanie z natury. 
b)  rysowanie odręczne. 
c)  kopiowanie rysunku ze zmianą jego wymiarów. 
d)  kopiowanie rysunku. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

16. Formowanie nasadką szczotkową określa symbol 
 

a)   

 

b)   

 

c)   

 

d)   

 

 

 

17. W rysunkowych symbolach technik ścinania włosów zamieszczono informacje o 

a)

 

stosowanym narzędziu.

 

b)  formowaniu fryzury. 
c)  kolorze włosów. 
d)  sposobie separacji. 

 
18. Rysunek instruktażowy 

a)  posiada określoną liczbę rysunków składowych. 
b)  musi być wykonany na szablonach głów ludzkich. 
c)  może być wykonany za pomocą uproszczonych rysunków. 
d)  posiada określone symbole opisujące rysunek. 

 
19. W skład rysunkowych symboli zabiegów fryzjerskich wchodzą 

a)  symbole kolorów farb fryzjerskich. 
b)  symbole technik formowania włosów. 
c)  symbole arkuszy rysunkowych. 
d)  symbole ołówków. 

 
20. Cechy rysunku żurnalowego to 

a)  uszczegółowienie fryzury. 
b)  wydłużenie linii poziomych. 
c)  zniekształcenie proporcji dla podkreślenia elementu. 
d)  opisanie symbolami. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………. 
 

Wykonywanie rysunku instruktażowego fryzur 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  rysunku 
instruktażowego fryzur” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. b, 4. d, 5. d, 6. b, 7. b, 8. c, 9. a, 10. c, 11. d, 
12. b, 13. b, 14. a, 15. b, 16. b, 17. c, 18. b, 19. d, 20. a.  

 

Plan testu 
 

Nr 
zad 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Zdefiniować pojecie rysunek zawodowy 

2. 

Określić linie stosowane w rysunkach 
technicznych 

 

 

 

3. 

Rozróżnić linie stosowane do rysowania 
linii konturowych fryzury 

 

 

 

4.  Rozróżnić arkusze rysunkowe 

 

 

 

5.  Zdefiniować pojęcie rysunek natury 

 

 

 

6. 

Określić, w którym z rysunków stosuje się 
uproszczenie formy 

 

 

 

7. 

Wyjaśnić pojęcie skalowania rysunków 
żurnalowych 

 

 

 

8. 

Zdefiniować pojecie skalowanie 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

9. 

Zdefiniować pojęcie symbol zabiegu 
fryzjerskiego 

 

 

 

10. 

Rozróżnić symbole technik formowania 
włosów 

 

 

 

11.  Zdefiniować pojęcie rysunek żurnalowy 

 

 

 

12.  Określić zastosowanie linii falistych  

 

 

 

13.  Wyjaśnić technikę skalowania rysunków 

 

 

14. 

Wyjaśnić technikę kopiowania rysunku 
przez kalkę 

 

 

 

15. 

Wskazać, do czego służą uproszczone 
symbole narzędzi 

 

 

 

16. 

Określić zasady doboru formatu arkusza 
rysunku 

 

 

PP 

 

17.  

Wskazać symbol określający formowanie 
fal żelazkiem fryzjerskim 

 

 

PP 

 

18.   Rozróżnić symbole strzyżenia włosów 

 

 

PP 

 

19.   Rozróżnić symbole formowania włosów 

 

 

PP 

 

20.  Rozróżnić symbole pomocnicze 

 

 

PP 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania rysunku instruktażowego fryzur. Są to 

pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na rozwiązanie testu masz 
45 minut.   

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.Rysunek zawodowy to 

a)  rysunek techniczny. 
b)  rysunek żurnalowy. 
c)  rysunek odręczny. 
d)  wszystkie rysunki wykonywane przez pracownika danego zawodu. 

 

2. Do wykonywania rysunków technicznych służą 

a)  tylko linie rysunkowe grube. 
b)  tylko linie kreskowe. 
c)  nie tylko linie ciągłe. 
d)  tylko linie ciągłe.  

 
3. Liniami ciągłymi grubymi rysuje się 

a)  linie wymiarowe. 
b)  linie konturowe. 
c)  linie symetrii. 
d)  linie wymiarowe. 

 
4. Do wykonywania ćwiczeń ze stylizacji stosowane są najczęściej arkusze o symbolach 

a)  A1 i A4. 
b)  A2 I A3. 
c)  A3 i A5. 
d)  A3i A4. 

 

5. Rysunkiem z natury określamy 

a)  odtworzenie przedmiotu widzianego uprzednio. 
b)  odwzorowanie przedmiotu zapamiętanego. 
c)  odwzorowanie przedmiotu za pomocą skalowania. 
d)  odwzorowanie przedmiotu obserwowanego. 

 
6. Rysunek żurnalowy oparty jest na 

a)  szczegółowym odwzorowaniu natury. 
b)  uproszczeniu formy. 
c)  znakach umownych. 
d)  porównywaniu ze wzorem. 
 

7. Rysunki żurnalowe można skalować 

a)  tylko do naturalnych wymiarów. 
b)  zwiększać lub zmniejszać. 
c)  zwiększać. 
d)  zmniejszać. 
 

 
8. Kopiowanie rysunku z jednoczesną zmianą wymiarów to 

a)  kopiowanie za pomocą kalki. 
b)  kopiowanie za pomocą linii poziomych. 
c)  skalowanie.  
d)  stopniowanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

9. Rysunkowe symbole zabiegów fryzjerskich to symbole opisujące 

a)  zabiegi fryzjerskie. 
b)  techniki koloryzacji. 
c)  kształty twarzy. 
d)  długość włosów.  

 
10. Rysunkowe symbole technik formowania włosów określają 

a)  narzędzie do ścinania włosów. 
b)  długość włosów. 
c)  średnice wałków. 
d)  linię konturów. 

 
11. Rysunek złożeniowy to 

a)  projekt fryzury. 
b)  dowolny rysunek fryzury. 
c)  zespół rysunków odnoszących się do wielu fryzur. 
d)  zespół rysunków odnoszących się do wykonania fryzury. 

 

12. Urwania konturów przedmiotów w rysunku technicznym oznacza się liniami 

a)  ciągłymi. 
b)  falistymi. 
c)  dowolnymi. 
d)  grubymi. 

 
13. Technika skalowania rysunków polega na 

a)  dokładnym przerysowaniu skalowanego rysunku. 
b)  dokładnym  przerysowaniu  rysunku  za  pomocą  kratki  z  jednoczesną  zmiana 

wymiarów. 

c)  dokładne pokolorowanie rysunku. 
d)  dokładne oznaczenie rysunku symbolami technik formowania fryzur. 

 
14. Kopiowanie za pomocą kalki polega na 

a)  dokładnym przeniesieniu rysunku na kalkę za pomocą zróżnicowanych linii. 
b)  dowolnym wykonaniu rysunku na kalce. 
c)  dokładnym  przeniesieniu  rysunku  na  kalkę  za  pomocą  linii  jednakowej 

grubości. 

d)  namalowaniu rysunku na kalce. 

 
15. W rysunku instruktażowym stosuje się 

a)  symbole określające techniki strzyżenia. 
b)  uproszczone rysunki narzędzi. 
c)  dokładne rysunki narzędzi. 
d)  symbole stosowanie w rysunku technicznym. 

 
16. Grubość wykorzystywanych linii rysunkowych w rysunku technicznym zależy od 

a)  dowolnego doboru przez wykonawcę rysunku. 
b)  formatu arkusza rysunkowego. 
c)  narzędzia do rysowania. 
d)  koloru rysunku. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

17.Układanie fal okrągłym żelazkiem określa symbol 
 

a)   

 

b)   

 

c)   

 

d)   

 

 
 

18. Symbol 

oznacza 

a)  strzyżenie nożyczkami. 
b)

  

strzyżenie maszynką.

 

c)  golenie brzytwą. 
d)  linię ukośną. 
 
 

 

19. Symbol 

oznacza 

a)  nawijanie na wałek. 
b)  układanie fal na wodę. 
c)  formowanie nasadką szczelinową. 
d)  papilot. 

 
20. Symbole pomocnicze dla technik strzyżenia i formowania włosów nie określają 

a)  stosunku elementów względem głowy i siebie. 
b)  kształtu elementu. 
c)  miejsca elementu. 
d)  użytego narzędzia. 

 
 
 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko ………………………………………………… 
 

Wykonywanie rysunku instruktażowego fryzur 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

7. LITERATURA 

 

1.  Buscher Ch.: Znajdź swój kolor. Wyd. MUZA S.A., Warszawa 1992 
2.  Cieślak  F.:  Rysunek  zawodowy  dla  zasadniczych  szkól  fryzjerskich.  Wydawnictwa 

Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1994 

3.  Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi – podręcznik do nauki zawodu. Wyd. REA 

s.j., Warszawa 2000 

4.  Lühr G. Stylizacja- elementy projektowania fryzur. Wyd. REA s.j., Warszawa 2006 
5.  Kuss  E.,  Sedlmaier  S.:  Stylizacja  twarzy.  Grupa  wydawnicza  Bertelsman  Media 

Diagenes, Warszawa 2001 

6.  Sheybal S.: Kompozycja plastyczna. PZWS, Warszawa 1964 
7.  Sumirska Z. (red.): Stylizacja, P.P.H.U. „SUZI”, Warszawa 2004 
8.  Zeszyt ćwiczeń do nauki zawodu – Wiedza o stylach fryzjerskich i kształtowaniu fryzur. 

Wyd. REA s.j., Warszawa 2000 

9.  Czasopisma: Paryska fryzura, Świat fryzjerstwa, LAURENT – fryzury.