background image

___________________________________________________________________________                

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Leszek Jaszczyk 
 
 

 

 
 

Wykonywanie prac związanych z pozyskiwaniem drewna 
833[02].Z3.02 
 

 

 

 
 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Jan Komorowicz 
mgr inŜ. Jan Przygodzki 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inŜ. Leszek Jaszczyk 

  

 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Marian Nowotnik 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  833[02].Z3.02 
Wykonywanie prac związanych z pozyskiwaniem drewna, zawartego w programie nauczania 
dla zawodu 833[02] Operator maszyn leśnych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS  TREŚCI 

 
1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Klasyfikacja surowca drzewnego i wyróbka sortymentów drzewnych 

11 

5.1.1.   Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Pomiar, obliczanie miąŜszości i cechowanie surowca drzewnego 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.

 

Organizacja prac na składnicach, korowanie i zrębkowanie drewna 

18 

5.3.1.   Ćwiczenia 

18 

5.4.

 

Transport leśny drewna 

20 

5.4.1.   Ćwiczenia 

20 

5.5.

 

Konserwacja i remonty dróg leśnych 

22 

5.5.1.  Ćwiczenia  

22 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.

 

Literatura 

38 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.

 

WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie operator maszyn leśnych.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  przed 
rozpoczęciem pracy z poradnikiem, 

 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–  
–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować  samodzielnie. 
Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle waŜnej umiejętności, jaka uczniowie 
powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu technicznego ze zrozumieniem. 

 

pytania sprawdzające mają wykazać na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W  zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólnie  z  całą  grupą  uczniów  formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, poniewaŜ 
nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywnić  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości.  

 

dominująca  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycje ćwiczeń wraz ze wskazówkami sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając 
róŜne  moŜliwości  ich  realizacji  przy  określonym  zapleczu  technodydaktycznym  szkoły. 
Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował. 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania.  
W  tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć,  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń  nie 
zainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w  pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

zwaną  „ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania  wiedzy  
i  umiejętności  nauczania  rozdziału  moŜe  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do 
sprawdzenia  wiedzy  i  umiejętności  ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując 
jednostkę  modułową  powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy 
uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy moŜe lepiej sobie radzi z rozwiązywaniem 
problemów teoretycznych. 

 

testy zamieszczane w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  naleŜy  je  wykorzystać  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona 
jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  moŜe  zastosować  test  według  własnego 
projektu oraz zaproponować własna skalę ocen. NaleŜy pamiętać Ŝeby tak przeprowadzić 
proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  najpełniejsze  wykazanie  swoich 
umiejętności.  

 
 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

wykład informacyjny, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

przewodniego tekstu. 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

 

 

833[02].Z3.01 

Okre

ś

lanie cech i wła

ś

ciwo

ś

ci 

surowca drzewnego

 

 

833[02].Z3.02 

Wykonywanie prac  

zwi

ą

zanych  

z pozyskiwaniem drewna 

 

 

 

833[02].Z3 

U

Ŝ

ytkowanie lasu 

 

 

833[02].Z3.03 

Pozyskiwanie produktów 

ubocznych lasu oraz 

prowadzenie gospodarki

 

łowieckiej

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA  WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  nauczania  jednostki  modułowej  uczeń  powinien 

umieć: 

 

rozpoznać  podstawowe  gatunki  drewna  iglastego  i  liściastego  na  podstawie 
makroskopowej budowy drewna, 

 

rozpoznawać podstawowe gatunki drzew leśnych, 

 

rozpoznać wady drewna surowego nieobrobionego, 

 

rozpoznać wady budowy drewna, 

 

określić zastosowanie drewna w zaleŜności od jego wad, 

 

posługiwać się narzędziami warsztatowymi, 

 

określić budowę i zasady działania mechanizmów maszyn i urządzeń, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie, 

 

stosować narzędzia pomiarowe zgodnie z ich przeznaczeniem, 

 

posługiwać się normami, 

 

wykonywać i odczytywać szkice, schematy i rysunki, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

 organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE  KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

posłuŜyć się przyrządami do pomiaru surowca drzewnego, 

– 

dokonać pomiaru drzewa stojącego, 

– 

rozróŜnić czynności związane wyróbką sortymentów drzewnych, 

– 

dokonać pomiaru  długości i średnicy drewna, 

– 

obliczyć ilość i objętość wyrobionych sortymentów, 

– 

obliczyć miąŜszość wyrobionych sortymentów, 

– 

określić przeznaczenie drewna zgodnie z klasyfikacją jakościowo- wymiarową, 

– 

wykonać czynności związane z sortowaniem drewna, 

– 

wykonać czynności związane z obróbką drewna, 

– 

określić czynności związane z odbiórką drewna, 

– 

określić czynności związane z transportem drewna, 

– 

wykonać prace pomocnicze przy obsłudze rębaków i korowarek mechanicznych, 

– 

wykonać prace związane z naprawą i konserwacją dróg leśnych. 

– 

posłuŜyć się mapą  przeglądową drzewostanów, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.

 

PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1  

 

 

 

 

 

 

  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: Operator maszyn leśnych 833[02] 
Moduł:  

   UŜytkowanie lasu 833[02]Z3 

Jednostka modułowa:  

   Wykonywanie prac związanych z pozyskiwaniem drewna 

833[02].Z3.02

 

 Temat: Klasyfikacja surowca drzewnego 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności klasyfikowania surowca drzewnego 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować drewno według klasyfikacji EEC, 

 

sklasyfikować drewno według Polskiej Normy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w 2–5 osobowych zespołach. 

 
Czas: 16 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

schematy rysunkowe sortymentów drewna, 

 

normy dot. klasyfikacji surowca drzewnego, 

 

film edukacyjny na temat klasyfikacji drewna, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca klasyfikacji drewna. 

 

Przebieg zajęć: 

1.

 

Powitanie uczniów. 

2.

 

Sprawy organizacyjne. 

3.

 

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celu zajęć. 

4.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

5.

 

Przeprowadzenie pokazu z objaśnieniem przez nauczyciela. 

6.

 

Realizacja tematu: 

 

kaŜdy uczeń klasyfikuje drewno według wymiarów (klasyfikacja EEC), 

 

kaŜdy uczeń klasyfikuje drewno według jakości (klasyfikacja EEC), 

 

kaŜdy uczeń klasyfikuje drewno według jakości i wymiarów (klasyfikacja PN), 

 

nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  pomaga  w  przeprowadzeniu  poszczególnych 
czynności, podpowiada poprawne działania. 

7.

 

Po wykonaniu wszystkich zadań uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 

8.

 

Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 

9.

 

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności ich wykonania. 

10.

 

Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy po kaŜdym następnym ćwiczeniu czyni 
postępy, ocenia jego aktywność oraz poprawność wykonanych zadań. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

11.

 

Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, poŜegnanie uczniów. 

 

Zakończenie zajęć 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2   

 

 

 

 

 

 

  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Operator maszyn leśnych 833[02] 
Moduł:  

   UŜytkowanie lasu 833[02]Z3 

Jednostka modułowa:  

   Wykonywanie prac związanych z pozyskiwaniem drewna  

 

 833[02].Z3.02

 

 Temat:  Pomiar i obliczanie miąŜszości surowca drzewnego 

Cel ogólny:  kształtowanie  umiejętności  wykonywania  pomiarów  i  obliczania  miąŜszości 

surowca drzewnego 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

posłuŜyć się przyrządami do pomiaru surowca drzewnego, 

 

zmierzyć długość pojedynczej dłuŜycy, 

 

zmierzyć średnicę dłuŜycy w środku długości, 

 

zlokalizować i zmierzyć średnicę znamionową, 

 

zmierzyć średnicę górną sortymentów, 

 

ustalić długość, wysokość i szerokość stosu, 

 

określić krzywiznę, skrętu włókien i zbieŜystość, 

 

zmierzyć sęki otwarte zdrowe i zepsute, 

 

zmierzyć wysokość drzewa stojącego, 

 

obliczyć miąŜszość drewna w pojedynczych sztukach, 

 

obliczyć miąŜszość drewna grupowo, 

 

obliczyć miąŜszość drewna stosach, 

 

obliczyć miąŜszość drewna na środkach transportowych, 

 

korzystać z tabel miąŜszości drewna okrągłego. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w 2–5 osobowych grupach. 

 
Czas: 16 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

schematy rysunkowe sortymentów drewna, 

 

foliogramy i ilustracje przedstawiające zasady pomiarów drewna, 

 

tablice do określania miąŜszości drewna, 

 

normy dot. pomiaru drewna, 

 

przyrządy do pomiaru surowca drzewnego, 

 

film dydaktyczny na temat wykonywania pomiarów drewna. 

 

Przebieg zajęć: 

1.

 

Powitanie uczniów. 

2.

 

Sprawy organizacyjne. 

3.

 

Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celu zajęć. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

4.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

5.

 

Przeprowadzenie instruktaŜu przez nauczyciela. 

6.

 

Realizacja tematu: 

 

kaŜdy uczeń wykonuje pomiar średnicy środkowej, górnej i znamionowej, 

 

kaŜdy uczeń wykonuje pomiar długości dłuŜycy, 

 

kaŜdy uczeń wykonuje pomiar długości, wysokości i szerokości stosu, 

 

kaŜdy uczeń wykonuje pomiar wysokości drzewa stojącego, 

 

kaŜdy uczeń wykonuje pomiar sęków, 

 

kaŜdy uczeń określa krzywiznę, skręt włókien i zbieŜystość, 

 

kaŜdy uczeń oblicza miąŜszość drewna okrągłego w pojedynczych sztukach, grupowo 
oraz stosu, 

 

kaŜdy uczeń wykonuje pomiar drewna na środkach transportowych, 

 

kaŜdy uczeń korzysta z tabel miąŜszości drewna, 

 

nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  pomaga  w  przeprowadzeniu  poszczególnych 
czynności, podpowiada poprawne działania. 

7.

 

Po wykonaniu wszystkich zadań uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 

8.

 

Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 

9.

 

Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności ich wykonania. 

10.

 

Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy po kaŜdym następnym ćwiczeniu czyni 
postępy, ocenia jego aktywność oraz poprawność wykonanych zadań. 

11.

 

Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, poŜegnanie uczniów. 

 

Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Klasyfikacja  surowca  drzewnego  i  wyróbka  sortymentów 

drzewnych

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ podział na klasy przy klasyfikacji drewna surowego nieobrobionego w zaleŜności 

od jego średnicy i długości w myśl zapisów Ustawy z dnia 31 marca 2004 r. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  klasyfikacji  drewna 
surowego nieobrobionego w zaleŜności od jego średnicy i długości, 

2)

 

określić klasy drewna w zaleŜności od jego średnicy, 

3)

 

określić klasy drewna w zaleŜności od jego długości, 

4)

 

określić występowanie podklas, 

5)

 

przedstawić powyŜsze w formie pisemnej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

długopis, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj  wymagania  jakościowo-wymiarowe  dla  drewna  wielkowymiarowego 

iglastego i liściastego w oparciu o normy PN. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wymagania  jakościowo-wymiarowe  dla  drewna 
wielkowymiarowego iglastego i liściastego, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

2)

 

określić wymagania dla drewna wielkowymiarowego iglastego, 

3)

 

określić wymagania dla drewna wielkowymiarowego liściastego, 

4)

 

przedstawić powyŜsze w formie pisemnej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

długopis, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj  wymagania  jakościowo-wymiarowe  dla  drewna  średniowymiarowego 

i małowymiarowego w oparciu o normy PN. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wymagania  jakościowo-wymiarowe  dla  drewna 
ś

redniowymiarowego i małowymiarowego, 

2)

 

określić wymagania dla drewna średniowymiarowego, 

3)

 

określić wymagania dla drewna małowymiarowego, 

4)

 

przedstawić powyŜsze w formie pisemnej. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

długopis, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Scharakteryzuj  zasadnicze  czynności,  jakie  naleŜy  wykonać  przy  wyróbce  sortymentów 

drzewnych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  czynności,  jakie  naleŜy 
wykonać przy wyróbce sortymentów drzewnych, 

2)

 

określić zasadnicze czynności przy wyróbce sortymentów drzewnych, 

3)

 

przedstawić powyŜsze w formie pisemnej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

długopis, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2. Pomiar, obliczanie miąŜszości i cechowanie surowca drzewnego

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj na gruncie pomiar surowca drzewnego w pojedynczych sztukach. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z zasadami pomiaru surowca w pojedynczych sztukach, 

2)

 

przygotować narzędzia pomiarowe, 

3)

 

wykonać pomiar długości sztuki, 

4)

 

wykonać pomiar średnicy środkowej (w korze, bez kory), 

5)

 

wykonać pomiar średnicy znamionowej, 

6)

 

wykonać pomiar średnicy górnej, 

7)

 

zanotować wyniki pomiarów, 

8)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

taśma miernicza o dokładności pomiaru 1 cm, 

 

ś

rednicomierz o dokładności pomiaru do 1 mm, 

 

przymiar liniowy, 

 

narzędzie do usunięcia kory (skrobak, siekiera, nóŜ), 

 

notatnik, 

 

ołówek/długopis, 

 

dłuŜyce lub kłody drewna wielkowymiarowego lub średniowymiarowego klasy S

1

 

tabela potrąceń na korę, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj na gruncie pomiar surowca drzewnego ułoŜonego w stosach. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować narzędzia pomiarowe, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

2)

 

zapoznać się z zasadami pomiaru surowca w stosach, 

3)

 

wykonać pomiar długości, szerokości i wysokości stosów, 

4)

 

zanotować wyniki pomiarów, 

5)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

taśma miernicza o dokładności pomiaru 1 cm, 

 

notatnik, 

 

ołówek/długopis, 

 

przygotowany w terenie do odbioru stos drewna średniowymiarowego klasy S

2

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj na gruncie cechowanie drewna wielkowymiarowego w sztukach pojedynczo. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z zasadami cechowania drewna, 

2)

 

przygotować sprzęt do cechowania, 

3)

 

przygotować znaczniki wraz zasobnikiem, 

4)

 

nabić na czole sztuki znacznik z numerem sztuki, 

5)

 

nabić na czole sztuki znak jednostki, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

numerator, 

 

znaczniki, 

 

zasobnik znaczników, 

 

dłuŜyce drewna wielkowymiarowego, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Ćwiczenie 4 

Oblicz miąŜszość drewna na podstawie danych uzyskanych z pomiarów terenowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z zasadami określania miąŜszości, 

2)

 

przygotować przyrządy i pomoce naukowe, 

3)

 

obliczyć miąŜszość na podstawie wzorów, 

4)

 

określić miąŜszość na podstawie tablic, 

5)

 

zanotować wyniki obliczeń, 

6)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

tablice miąŜszości drewna okrągłego, 

 

tablice współczynników zamiennych, 

 

notatnik, 

 

ołówek/długopis, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj pomiar wysokości drzewa stojącego przy uŜyciu wysokościomierza. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  zasadami  pomiaru  wysokości  drzewa  stojącego  przy  uŜyciu 
wysokościomierza, 

2)

 

przygotować narzędzia pomiarowe, 

3)

 

zmierzyć odległość od drzewa, 

4)

 

wycelować wysokościomierz na wierzchołek drzewa i zanotować odczyt na skali, 

5)

 

wycelować wysokościomierz na podstawę drzewa i zanotować odczyt na skali, 

6)

 

zanotować wyniki pomiarów, 

7)

 

wykonać zsumowanie wyników pomiarów, 

8)

 

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

taśma miernicza o dokładności pomiaru 1 cm, 

 

wysokościomierz, 

 

notatnik, 

 

ołówek/długopis, 

 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.3. Organizacja  prac  na  składnicach,  korowanie  i  zrębkowanie 

drewna

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj prace pomocnicze przy obsłudze rębaka. 
 
Wskazówki do realizacji 
 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  prac  pomocniczych  przy 
obsłudze rębaka, 

2)

 

sprawdzić czy noŜe rębaka nie zaczepiają o przeciwnóŜ lub obudowę, 

3)

 

sprawdzić zamknięcia i zamocowania pokrywy komory rąbania, 

4)

 

sprawdzić zamocowanie osłon wału przegubowego, 

5)

 

okrzesać nieobrobione sortymenty,  

6)

 

wykonać ręczne podawanie sortymentów, 

7)

 

oczyścić rębak po pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rębak tarczowy, 

 

ciągnik rolniczy przystosowany do napędu rębaka, 

 

przygotowana partia Ŝerdzi lub tyczek, 

 

ubranie robocze i ochrony indywidualne, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj prace pomocnicze przy obsłudze korowarki mechanicznej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  prac  pomocniczych  przy 
obsłudze korowarki mechanicznej, 

2)

 

zabezpieczyć zgrupowany surowiec przed rozsunięciem, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

3)

 

sprawdzić stan osłon i zabezpieczeń części ruchomych, 

4)

 

sprawdzić stan zabezpieczeń sworzni mocujących stoły podawczy i odbiorczy, 

5)

 

podawać surowiec do korowania do urządzenia podawczego, 

6)

 

eliminować sortymenty nie odpowiadające rygorom korowania, 

7)

 

odbierać surowiec okorowany, 

8)

 

oczyścić korowarkę po pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

korowarka, 

 

ciągnik rolniczy przystosowany do napędu korowarki, 

 

przygotowana partia surowca drzewnego do korowania, 

 

ubranie robocze i ochrony indywidualne, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj poszczególne rodzaje korowania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat rodzajów korowania, 

2)

 

wymienić rodzaje korowania, 

3)

 

scharakteryzować poszczególne rodzaje korowania, 

4)

 

przedstawić powyŜsze w formie opisowej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru A4 w kratkę, 

 

długopis, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.4. Transport leśny drewna

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj poszczególne rodzaje przemieszczania drewna. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  rodzajów  przemieszczania 
drewna, 

2)

 

określić rodzaje przemieszczania drewna, 

3)

 

scharakteryzować poszczególne rodzaje przemieszczania drewna, 

4)

 

przedstawić powyŜsze w formie opisowej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

długopis, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Dobierz urządzenia transportowe do przemieszczenia wybranych sortymentów drewna. 
 
Wskazówki do realizacji 
 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat przemieszczenia drewna, 

2)

 

sprecyzować rodzaj sortymentu do przemieszczenia, 

3)

 

określić rodzaj zrywki, 

4)

 

dobrać środek zrywkowy do przemieszczenia danego sortymentu, 

5)

 

określić wymagania dla wywozu określonych sortymentów, 

6)

 

dobrać środek wywozowy do przemieszczenia danego sortymentu, 

7)

 

przedstawić powyŜsze w formie opisowej. 

 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

długopis, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

 
 
 
 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

5.5. Konserwacja i remonty dróg leśnych

 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj wykonanie remontu fragmentu nawierzchni drogi leśnej 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych zasady remontów nawierzchni dróg leśnych, 

2)

 

określić zakres remontu, 

3)

 

scharakteryzować poszczególne prace, 

4)

 

zaplanować niezbędny sprzęt, 

5)

 

określić warunki techniczne odbioru robót, 

6)

 

ustalić czas i okres wykonania, 

7)

 

podać podstawy prawne w postaci norm, 

8)

 

przedstawić powyŜsze w formie opisowej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru w kratkę format A4, 

 

długopis, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj  poszczególne  sposoby  naprawy  dróg  leśnych  w  zaleŜności  od  objawów 

uszkodzeń. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych zasady naprawy dróg leśnych, 

2)

 

scharakteryzować objawy uszkodzeń dróg, 

3)

 

określić przyczyny powstania uszkodzeń, 

4)

 

dobrać sposób naprawy drogi w zaleŜności od objawów uszkodzeń, 

5)

 

przedstawić powyŜsze w formie opisowej. 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru w kratkę format A4, 

 

długopis, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  prac 
związanych z pozyskiwaniem drewna” 
 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 14, 15, 16, 17,18, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 3, 9, 11, 13, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. b, 5. c, 6. a, 7. b, 8. a, 9. c, 10. d, 11. b,  
12. 
c, 13. d, 14. a, 15. d, 16. c, 17. c, 18. a, 19. d, 20. b
 

Plan testu

 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Podać przedmiot klasyfikacji surowca drzewnego 
nieobrobionego 

2. 

Sklasyfikować drewno surowe nieobrobione 
według średnicy 

PP 

3. 

Sklasyfikować  drewno  surowe  nieobrobione 
według długości 

PP 

4. 

Opisać klasyfikację Ŝerdzi i słupów 

5. 

Rozpoznać symbole klasyfikacji EEC 

6. 

Zidentyfikować 

drewno 

wielkowymiarowe 

iglaste według średnicy w górnym końcu 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

7. 

Opisać  wpływ  zabarwienia  drewna  na  jego 
sklasyfikowanie 

8. 

Opisać wpływ sęków na sklasyfikowanie drewna 

9. 

Sklasyfikować 

drewno 

zaleŜności 

od 

występujących wad 

PP 

10. 

Podać  znaczenie  wad  przy  klasyfikacji  drewna 
klasy S3 

11. 

Sklasyfikować drewno małowymiarowe 

PP 

12. 

Określić  miąŜszość  drewna  klasy  S3b  na 
podstawie tabel 

13. 

Zmierzyć 

ś

rednicę 

drewna 

części 

zniekształconej 

PP 

14. 

Podać definicję średnicy znamionowej 

15. 

RozróŜnić rodzaje składnic drewna 

16. 

Opisać rodzaje korowania 

17. 

Zidentyfikować rodzaje środków zrywkowych 

18. 

Określić sposób wywozu zrębków drzewnych 

19. 

Zaplanować remont odcinka drogi leśnej 

PP 

20. 

Streścić  poszczególne  karty  technologiczne 
remontu dróg 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  w  zadaniu  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Klasyfikacja drewna surowego nieobrobionego nie obejmuje 
a)

 

drewna długiego. 

b)

 

drewna w stosach. 

c)

 

tarcicy. 

d)

 

Ŝ

erdzi i słupów. 

 

2.

 

Klasa L3 w klasyfikacji drewna surowego nieobrobionego określa drewno o średnicy 
a)

 

30 do 39 cm. 

b)

 

40 do 49 cm. 

c)

 

50 do 59 cm. 

d)

 

co najmniej 60 cm. 

 
3.

 

Drewno  surowe  nieobrobione  mierzone  w  sztukach  pojedynczo  klasyfikuje  się  według 
klas 
a)

 

F1 do F6. 

b)

 

H1 do H6. 

c)

 

J1 do J6. 

d)

 

M1 do M6.  

 

4.

 

ś

erdzie i słupy o średnicy 7 do 13 cm sklasyfikowane są w grupie 

a)

 

P1. 

b)

 

P2. 

c)

 

P3. 

d)

 

P4. 

 

5.

 

Klasy S1 do S3 wskazują na klasyfikację  
a)

 

drewna długiego. 

b)

 

Ŝ

erdzi i słupów. 

c)

 

wałków i kłód. 

d)

 

zrębków drzewnych. 

 

6.

 

Najmniejsza  średnica  w  górnym  końcu  bez  kory  w  klasach  B,  C  i  D  dla  drewna 
wielkowymiarowego iglastego wynosi 
a)

 

14 cm. 

b)

 

18 cm. 

c)

 

20 cm. 

d)

 

22 cm. 

 
7.

 

Sinizna w klasie B drewna wielkowymiarowego iglastego jest 
a)

 

dopuszczalna bez względu na udział w powierzchni bielu. 

b)

 

dopuszczalna na przekrojach do 1/8 powierzchni bielu. 

c)

 

dopuszczalna na przekrojach do 1/4 powierzchni bielu. 

d)

 

niedopuszczalna. 

 

8.

 

Sęki  zdrowe  w  klasie  A  drewna  wielkowymiarowego  liściastego  są  dopuszczalne  
o średnicy do 
a)

 

2 cm. 

b)

 

5 cm. 

c)

 

7 cm. 

d)

 

10 cm. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

9.

 

Pęknięcia czołowe w drewnie wielkowymiarowym liściastym klasy B dopuszczalne są do 
a)

 

1/8 średnicy czół. 

b)

 

1/5 średnicy czół. 

c)

 

1/3 średnicy czół. 

d)

 

1/2 średnicy czół. 

 

10.

 

Zgnilizna w drewnie średniowymiarowym klasy S3 jest 
a)

 

dopuszczalna twarda. 

b)

 

dopuszczalna miękka do 50% powierzchni przekroju poprzecznego. 

c)

 

dopuszczalna miękka do 20% powierzchni przekroju poprzecznego. 

d)

 

niedopuszczalna. 

 
11.

 

Ś

rednica dolna w korze drewna małowymiarowego klasy M2 wynosi 

a)

 

do 5 cm. 

b)

 

do 7 cm. 

c)

 

do 10 cm. 

d)

 

do 15 cm. 

 

12.

 

MiąŜszość 100 sztuk drewna sosnowego grupy S3b w klasie 2 wynosi 
a)

 

1,60 m

3

b)

 

2,20 m

3

c)

 

3,60 m

3

d)

 

4,40 m

3

 

13.

 

JeŜeli  miejsce  pomiaru  średnicy  środkowej  drewna  wielkowymiarowego  wypada  
w miejscu zniekształcenia powierzchni, to pomiar naleŜy wykonać 
a)

 

1 m od tego miejsca w stronę odziomka. 

b)

 

0,5 m od tego miejsca w stronę odziomka. 

c)

 

0,5 m od tego miejsca w stronę cieńszego końca. 

d)

 

w  miejscach  ukształtowanych  regularnie  poniŜej  i  powyŜej  zniekształcenia  
w jednakowej odległości od właściwego miejsca pomiaru. 

 

14.

 

Ś

rednicę znamionową drewna mierzy się w odległości 

a)

 

1 m od czoła dolnego końca sztuki drewna. 

b)

 

1 m od czoła górnego końca sztuki drewna. 

c)

 

0,5 m od czoła dolnego końca sztuki drewna. 

d)

 

w połowie długości sztuki drewna. 

 
15.

 

Spedycję drewna wykonuje się ze składnicy 
a)

 

przyzrębowej. 

b)

 

manipulacyjnej. 

c)

 

przejściowej. 

d)

 

spedycyjnej. 

 

16.

 

Przy  korowaniu  na  czerwono  dopuszcza  się  pozostawienie  fragmentów  korowiny  
w rozmiarze nie przekraczającym % powierzchni korowanego drewna 
a)

 

5%. 

b)

 

10%. 

c)

 

20%. 

d)

 

25%. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

17.

 

Ciągnikiem typu forwarder wykonuje się zrywkę 
a)

 

wleczoną. 

b)

 

półpodwieszoną. 

c)

 

nasiębierną. 

d)

 

podwozową. 

 

18.

 

Wywóz zrębków drewna wykonuje się 
a)

 

samochodami-wywrotkami lub kontenerami. 

b)

 

samochodami z kłonicami. 

c)

 

samochodami z platformami. 

d)

 

skidderami. 

 
19.

 

Całą  nawierzchnię  drogi  naleŜy  profilować,  jeŜeli  jej  uszkodzenia  zajmują  powyŜej  % 
powierzchni drogi 
a)

 

5%. 

b)

 

10%. 

c)

 

12%. 

d)

 

15%. 

 

20.

 

Karta technologiczna nr 2 określa 
a)

 

remont sporadycznych wyboi na drogach gruntowych naturalnych. 

b)

 

wyrównanie kolein i wyboi na drogach gruntowych profilowanych. 

c)

 

profilowanie dróg gruntowych naturalnych. 

d)

 

remont nawierzchni tłuczniowej. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Wykonywanie prac związanych z pozyskiwaniem drewna 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

Przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  prac 
związanych z pozyskiwaniem drewna” 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 6, 13, 17, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. a, 5. b, 6. c, 7. b, 8. d, 9. a, 10. d, 11. b,  
12. 
c, 13. a, 14. c, 15. a, 16. b, 17. b, 18. d, 19. a, 20. d. 

Plan testu

 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Podać podstawę prawną klasyfikacji EEC 

2. 

Opisać klasyfikację EEC według średnic 

3. 

Sklasyfikować drewno według klasyfikacji EEC 

PP 

4. 

Rozpoznać  klasy  jakości  według  klasyfikacji 
EEC 

5. 

Streścić 

wymagania 

dla 

drewna 

wielkowymiarowego iglastego wg PN 

6. 

Sklasyfikować drewno wg klasyfikacji KJW 

PP 

7. 

Opisać klasy wymiarowe klasyfikacji KJW 

8. 

RozróŜnić drewno kopalniakowe 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

9. 

Podać definicję drobnicy uŜytkowej 

10. 

Zilustrować  rysunkiem  wymiarowanie  stosu 
drewna 

11. 

Podać dokładność pomiaru drewna długiego 

12. 

Zapisać wzór na zbieŜystość drewna 

13. 

Zmierzyć wysokość drzewa stojącego 

PP 

14. 

Podać definicję zrywki drewna 

15. 

Podać rodzaje korowania 

16. 

Opisać zrębkowanie drewna 

17. 

Zastosować  odpowiedni  ciągnik  do  zrywki 
półpodwieszonej 

PP 

18. 

Określić  sposób  załadunku  i  wyładunku  drewna 
na samochodowe zestawy wywozowe 

19. 

Ustalić sposób remontu drogi leśnej w zaleŜności 
od rodzaju gruntu 

PP 

20. 

Scharakteryzować karty technologiczne remontu 
dróg 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
Do  kaŜdego  pytania  podane  są  cztery  moŜliwości  odpowiedzi,  tylko  jedna  jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zakreślając w odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  otoczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego  rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie czas wolny. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

   Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 2 

 
1.

 

Ustawa  z  31  marca  2004  r.  o  klasyfikacji  drewna  surowego  nieobrobionego  reguluje 
zasady klasyfikacji drewna jako 
a)

 

klasyfikowane EEC. 

b)

 

klasyfikowane KJW. 

c)

 

klasyfikowane PN. 

d)

 

klasyfikowane PN-EN. 

 

2.

 

Klasyfikacja EEC według średnic zawiera 
a)

 

7 klas oznaczonych L1-L7. 

b)

 

7 klas oznaczonych L0-L6. 

c)

 

6 klas oznaczonych L1-L6. 

d)

 

6 klas oznaczonych L0-L5. 

 
3.

 

Drewno  surowe  nieobrobione  mierzone  w  sztukach  pojedynczo  o  minimalnej  długości  
14 m i minimalnej średnicy górnej 14 cm klasyfikuje się do klasy 
a)

 

H1. 

b)

 

H2. 

c)

 

H3. 

d)

 

H4. 
 

4.

 

Drewno zdrowe posiadające najwyŜsze cechy jakościowe naleŜy do klasy 
a)

 

A/EEC. 

b)

 

B/EEC. 

c)

 

C/EEC. 

d)

 

D/EEC. 
 

5.

 

Wspólne  wymagania  i  badania  drewna  wielkowymiarowego  iglastego  zawarte  są 
w Polskiej Normie 
a)

 

PN-92/D-95018. 

b)

 

PN-92/D-95017. 

c)

 

PN-92/D-95016. 

d)

 

PN-92/D-95015. 

 

6.

 

Drewno wielkowymiarowe w klasyfikacji KJW ma 
a)

 

jedną klasę grubości. 

b)

 

dwie klasy grubości. 

c)

 

trzy klasy grubości. 

d)

 

cztery klasy grubości. 

 
7.

 

DłuŜyca o średnicy środkowej 30 cm naleŜy wg KJW do klasy wymiarowej 
a)

 

pierwszej. 

b)

 

drugiej. 

c)

 

trzeciej. 

d)

 

czwartej. 

 

8.

 

Sortyment S10 drewna średniowymiarowego określa się mianem 
a)

 

stropnica. 

b)

 

szalunek. 

c)

 

stempel. 

d)

 

surowiec kopalniakowy. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

9.

 

Sortyment M1 to 
a)

 

drobnica uŜytkowa, tzw. tyczkowa. 

b)

 

drobnica opałowa. 

c)

 

papierówka celulozowa. 

d)

 

papierówka płytowa. 

 

10.

 

Długość stosu to 
a)

 

odległość od gruntu do najwyŜej połoŜonego wałka. 

b)

 

odległość między skrajnymi wałkami mierzona w poziomie. 

c)

 

długość przekątnej mierzonej po czołowej części stosu. 

d)

 

długość wałka. 

 
11.

 

Pomiar długości drewna długiego w pojedynczych sztukach zaokrągla się do 
a)

 

jednego centymetra. 

b)

 

jednej dziesiątej metra w dół. 

c)

 

jednej dziesiątej metra w górę. 

d)

 

jednej czwartej metra w dół. 

 

12.

 

Iloraz  róŜnicy  średnic  drewna  długiego  mierzonych  w  odległości  jednego  metra  od 
górnego i dolnego końca, oraz odległości pomiędzy miejscami pomiaru średnic to skręt 
a)

 

włókien. 

b)

 

krzywizna. 

c)

 

zbieŜystość. 

d)

 

elipsowatość. 

 

13

 

Pomiar wysokości drzewa stojącego oparty jest na zasadzie 
a)

 

geometrycznej lub trygonometrycznej. 

b)

 

astronomicznej. 

c)

 

galwanicznej. 

d)

 

biologicznej. 

 

14.  Przemieszczenie drewna od miejsca ścinki i wyróbki do składnicy przyzrębowej nazywa 

się 
a)

 

manipulacją. 

b)

 

wywozem. 

c)

 

zrywką. 

d)

 

okrzesywaniem. 

 
15.

 

Korowanie drewna nie zawiera korowania 
a)

 

na zielono. 

b)

 

na biało. 

c)

 

na czerwono. 

d)

 

pośredniego. 

 
16.

 

Za zrębki uwaŜa się rozdrobnione drewno o wymiarach 
a)

 

1–2 mm. 

b)

 

3–60 mm. 

c)

 

61–90 mm. 

d)

 

91–120 mm. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

17.  Ciągnikiem typu skidder wykonuje się zrywkę 

a)

 

napowietrzną. 

b)

 

półpodwieszoną. 

c)

 

nasiębierną. 

d)

 

podwozową. 

 

18.

 

Zestawy samochodowe do wywozu drewna załadowuje się najczęściej przy pomocy 
a)

 

wciągarek linowych. 

b)

 

kleszczy hydraulicznych. 

c)

 

mygłownic. 

d)

 

Ŝ

urawii hydraulicznych z chwytakiem. 

 
19.

 

Grunty cięŜkie to 
a)

 

glina, ił. 

b)

 

piasek gliniasty. 

c)

 

piasek pylasty. 

d)

 

pospółka. 

 

20.

 

Karta technologiczna nr 5 określa 
a)

 

remont sporadycznych wyboi na drogach gruntowych naturalnych. 

b)

 

wyrównanie kolein i wyboi na drogach gruntowych profilowanych. 

c)

 

profilowanie dróg gruntowych naturalnych. 

d)

 

remont nawierzchni tłuczniowej. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Wykonywanie prac związanych z pozyskiwaniem drewna 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

7. LITERATURA 

 
1.

 

Borowski  M.:  Przyrost  drzew  i  drzewostanów.  Państwowe  Wydawnictwa  Rolnicze  
i Leśne. Warszawa 1974 

2.

 

Buchwald A.: Dendrometria. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 1999 

3.

 

Drogi  Leśne.  Poradnik  techniczny.  Dyrekcja  Generalna  Lasów  Państwowych,  Warszawa 
2006 

4.

 

Instrukcja  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  wykonywaniu  podstawowych  prac  
z  zakresu  gospodarki  leśnej  –  Załącznik  do  zarządzenia  Nr  19  Dyrektora  Generalnego 
Lasów Państwowych z dnia 14.07.97 r., Warszawa 1997 

5.

 

Kubiak M.: Transport leśny. Akademia Rolnicza w Poznaniu, Poznań 1990 

6.

 

Laurow Z.: Pozyskiwanie drewna. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 1999 

7.

 

Moskalik T., Sadowski J.: Podstawowe wiadomości z zakresu sortymentacji oraz pomiaru 
surowca drzewnego. Zarząd Główny Stowarzyszenia  InŜynierów i Techników  Leśnictwa  
i Drzewnictwa, Warszawa 1995 

8.

 

Normy PN-EN dotyczące klasyfikacji i pomiaru surowca drzewnego 

9.

 

Nowakowska-Moryl  J.:  Budowa  dróg  leśnych  –  wybrane  zagadnienia.  Akademia 
Rolnicza w Krakowie, Kraków 1994 

10.

 

Polskie Normy dotyczące klasyfikacji i pomiaru surowca drzewnego 

11.

 

Poradnik leśniczego. Stowarzyszenie  InŜynierów  i Techników  Leśnictwa i Drzewnictwa, 
Warszawa 1991 

12.

 

SUUNTO PM-5. User’s Guide. SUUNTO, Finland 2006 

13.

 

Ś

lęzak  G.:  Klasyfikacja  surowca  drzewnego  w  Polsce.  Państwowe  Wydawnictwo 

Rolnicze i Leśne, Warszawa 2006