background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 

 

Urszula Żłobińska 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wytwarzanie sody kalcynowanej  
311[31].Z5.05  

 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Halina Bielecka 

dr Jacek Górski 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Małgorzata Urbanowicz 

 

 

Konsultacja: 

dr inż. Bożena Zając 

 

 

Korekta: 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[31].Z5.05 

„Wytwarzanie sody kalcynowanej” zawartej w modułowym programie nauczania dla zawodu 
technik technologii chemicznej 311[31]. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

13 

5.1. Znaczenie produkcji sody metodą Solvaya 

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2. Wypalanie wapieni, oczyszczanie solanki 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Proces karbonizacji solanki amoniakalnej 

17 

5.3.1. Ćwiczenia         

17 

5.4. Filtracja i kalcynacja bikarbonatu, regeneracja amoniaku 

19 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

5.5. Zagrożenia dla środowiska związane z przemysłem sodowym 

21 

5.5.1. Ćwiczenia 

21 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7. Literatura 

38 

 

 
 

      

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Wytwarzanie  sody  kalcynowanej”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
technik technologii chemicznej 311[31]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  umiejętności  praktycznych, 
uczniów, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  sprawdzenia  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się 
zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego  rodzaju 
zadania oraz przeprowadzić test praktyczny wysoko symulowany. 
 

W tym rozdziale podano do testu: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

Test praktyczny wysoko symulowany zawiera: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę pracy, 

 

kartę oceny. 

 

 

 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

311[31].Z5.01 

Wytwarzanie 

siarki 

odzyskiwanej  

z siarkowodoru 

311[31].Z5.05 

Wytwarzanie 

sody 

kalcynowanej 

311[31].Z5.06 

Wytwarzanie 

chloru 

 i wodorotlenku 

sodu metodą 

elektrolizy 

przeponowej 

311[31].Z5.04 

Wytwarzanie 

amoniaku, kwasu 

azotowego(V) 

i nawozów 
azotowych 

311[31].Z5 

Technologia wytwarzania 

półproduktów i produktów 

nieorganicznych 

311[31].Z5.02 

Wytwarzanie 

kwasu 

siarkowego(VI) 

z siarki 

311[31].Z5.03 

Wytwarzanie kwasu 

fosforowego(V) oraz 

nawozów fosforowych 

 i wieloskładnikowych 

Schemat układu jednostek modułowych 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

 

 

            

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

– 

korzystać  z  różnych  źródeł  informacji,  np.  Kart  charakterystyki  substancji 
niebezpiecznych  i  preparatu  niebezpiecznego,  katalogów  handlowych,  opisów 
technologicznych,  

– 

posługiwać się poprawną nomenklaturą i symboliką chemiczną, 

– 

posługiwać się pojęciami: przemiana fizyczna i chemiczna, efekt energetyczny reakcji, 

– 

zapisywać równania reakcji chemicznych, 

– 

stosować nazwy, symbole i jednostki miar różnych układów, 

– 

wymieniać zastosowania operacji jednostkowych, takich jak: absorpcja, filtracja, 

– 

określać  budowę  i  zasadę  działania  aparatów  do  operacji  jednostkowych,  takich  jak: 
absorpcja, filtracja,  

– 

korzystać z reguły przekory, 

– 

przewidywać,  jak  zmieni  się  położenie  stanu  równowagi  po  zmianie  stężenia  i  ciśnienia 
reagentów, po ogrzaniu lub ochłodzeniu układu dla podanej reakcji odwracalnej, 

– 

określać wpływ zmian  temperatury, ciśnienia i stężenia na  szybkość  reakcji  chemicznej 
w układach homogenicznych i heterogenicznych,  

– 

konstruować schematy ideowe z zastosowaniem typowych oznaczeń, 

– 

stosować technikę komputerową w sporządzaniu schematów ideowych, 

– 

podawać przykłady zastosowań zasad technologicznych i ich interpretację. 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA   

 

 

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

– 

określić zastosowanie sody kalcynowanej, 

– 

wyjaśnić chemizm produkcji sody kalcynowanej, 

– 

posłużyć się schematem ideowym produkcji sody kalcynowanej metodą Solvaya, 

– 

określić surowce stosowane w metodzie Solvaya, 

– 

scharakteryzować  przebieg  procesów  wypalania  wapienia  w  piecu  szybowym  oraz 
gaszenia wapna palonego, 

– 

scharakteryzować przebieg procesu oczyszczania solanki metodą sodowo-wapienną, 

– 

wyjaśnić rolę amoniaku jako reagenta pomocniczego, 

– 

scharakteryzować pracę absorbera w procesie absorpcji amoniaku, 

– 

określić budowę i zasadę działania kolumny karbonizacyjnej, 

– 

scharakteryzować przebieg procesu filtracji i kalcynacji wodorowęglanu sodu, 

– 

scharakteryzować  przebieg  procesu  regeneracji amoniaku  z  ługu pofiltracyjnego  metodą 
termiczną i chemiczną, 

– 

posłużyć  się  instrukcjami  ruchowymi  aparatów  i  urządzeń  stosowanych  w  procesach 
produkcji sody, 

– 

określić  wpływ  parametrów  na  przebieg  procesów  absorpcji,  karbonizacji,  filtracji  
i kalcynacji, 

– 

zaprojektować  sposób  kontroli  parametrów  wybranych  procesów  produkcji  sody 
kalcynowanej, 

– 

określić wpływ procesów wytwarzania sody kalcynowanej na środowisko, 

– 

zastosować  zasady  bhp,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony  środowiska 
obowiązujące na stanowiskach pracy. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Technik technologii chemicznej 311[31] 
Moduł:  Technologia wytwarzania półproduktów i produktów nieorganicznych 311[31].Z5                                                             
Jednostka modułowa: Wytwarzanie sody kalcynowanej 311[31].Z5.05

 

Temat: Analiza budowy i zasady działania pieca szybowego.   
 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności dokonywania analizy budowy i zasady działani pieca 

w procesie wypalania wapienia. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zapisać równania reakcji zachodzących w piecu szybowym z uwzględnieniem efektu 
energetycznego, 

 

opisać budowę i zasadę działania pieca z podmuchem, 

 

wskazać armaturę i urządzenia załadowcze i wyładowcze, 

 

scharakteryzować przebieg procesu wypalania wapienia, 

 

dobrać parametry techniczne przebiegu procesu wypalania, 

 

podać warunki decydujące o dobrej pracy pieca, zasady prowadzenia ruchu.  

 
Metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia uczniowskie z elementami dyskusji dydaktycznej. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

indywidualna. 
 

Czas: 45 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schemat przekroju pieca, 

 

materiał nauczania z punktu 4.2.1 (Poradnik dla ucznia). 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia: 
Dokonaj analizy budowy i zasady działania pieca szybowego w procesie wypalania wapienia. 

 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Harmonogram prac 
 

Działania 

Lp. 

Nazwa  

etapu 

nauczyciela 

uczniów 

1.  Informacje 

-  prezentuje schemat przekroju pieca 

szybowego,  

-  podaje, jakie informacje należy odszukać  

i wybrać: konstrukcja pieca, materiały 
konstrukcyjne, urządzenia załadowcze 
i wyładowcze, parametry procesu w strefie 
wypalania i chłodzenia, warunki decydujące 
o prawidłowej pracy pieca, równania reakcji 
zachodzących w piecu szybowym 
z uwzględnieniem efektu energetycznego. 

-  obserwują  

i sporządzają 
notatki 

2.  Planowanie 

-  podaje sposób przedstawienia wybranych 

informacji, 

-  podaje czas na wykonanie zadania, ok. 

20 minut. 

-  planują sposób 

odszukania, 
wybrania,  
przedstawienia  
informacji 

3.  Ustalenia 

-  analizuje kolejność czynności 

zaplanowanych przez uczniów, 

-  wspólne z uczniami ustala kryteria oceny 

zadania. 

-  dyskutują nad 

ustalonym 
planem, 

-  wspólnie   

ustalają 
kryteria oceny   

4.  Wykonanie 

-  czuwa nad prawidłowym przebiegiem  

wykonywania zadania. 

 
 

-  wykonują 

zadanie, 
zapisują 
potrzebne 
informacje    

5.  Sprawdzenie  -  ocenia wykonanie zadania zgodnie  

z przyjętymi kryteriami, 

-  wskazuje nieprawidłowości wykonania  

poszczególnych czynności. 

-  dokonują 

samooceny 

6.  Analiza 

Zadaje pytanie uczniom: 
1. Co sprawiło Ci największą trudność przy    
    wykonywaniu zadania? 
2. Gdzie tkwi przyczyna wystąpienia tej   

trudności? 
 

-  odpowiadają 

na pytania                                       

 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Kryteria oceny 
 

Lp. 

Czynności 

Kryterium oceny 

 Punktacja 

1. 

 

Przygotowanie  

 Poprawne: 
- wybranie informacji 
 

 
 

2       

 Wykonanie zadania 

Poprawne: 

-  zapisanie równań reakcji zachodzących 

w piecu szybowym z uwzględnieniem 
efektu energetycznego, 

-  opisanie budowy  pieca,  
-  opisanie zasady działania pieca, 
-  wskazanie urządzeń załadowczych  

i wyładowczych, 

-  scharakteryzowanie przebiegu  procesu   

wypalania wapienia, wskazanie strefy 
wypalania, strefy chłodzenia, 

-  dobranie parametrów technicznych 

przebiegu procesu wypalania, 

-  wskazanie zasad prowadzenia ruchu 

 

 

 
 



 

 
 

 

 

 

 

Razem: 

 
Punktacja: 
  9 – 8  punktów    –  ocena bardzo dobry, 
        7  punktów    –  ocena dobry, 
        6  punktów    –  ocena dostateczny, 
  5 – 4  punkty       –  ocena dopuszczający, 
poniżej 3 punktów – ocena niedostateczny. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Określić przeznaczenie produktów procesu wypalania wapienia w piecu szybowym. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności

 

 

 

 

 

 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Technik technologii chemicznej 311[31] 
Moduł:  Technologia wytwarzania półproduktów  i produktów nieorganicznych 311[31].Z5               
Jednostka modułowa: Wytwarzanie sody kalcynowanej 311[31].Z5.05

 

Temat:  Analiza  zagrożeń  środowiska  i  stanowisk  pracy,  związanych  z przemysłem 

sodowym. 

 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  analizowania  zagrożeń  wynikających  z  właściwości 

niebezpiecznych substancji stosowanych w procesie produkcji sody kalcynowanej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

ocenić  zagrożenia  dla  środowiska  wynikające  z  właściwości  niebezpiecznych  substancji 
stosowanych w procesie produkcji sody, 

 

ocenić zagrożenia na stanowiskach pracy, 

 

ustalić zasady bezpiecznej pracy na poszczególnych stanowiskach, 

 

wskazać  sposoby  zagospodarowania  odpadów  stałych  i  ścieków  w  procesie  produkcji 
sody kalcynowanej, 

 

przedstawić metody oczyszczania gazów odlotowych. 

 

sporządzić raport, 

 

zaprezentować projekt, 

 

wziąć udział w dyskusji, 

 

wyciągnąć wnioski, 

 

cenić ćwiczenie. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda projektów, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

grupowe 
 

Czas: 45 min na wprowadzenie do projektu, 45 min na prezentację projektu.  

Projekt  będzie  wykonywany  przez  uczniów  w  czasie  pozalekcyjnym  w  ciągu  jednego 
miesiąca. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

strony internetowe, np. www.wrzesnia.com.pl/instrukcje bhp.html, www.ciop.pl/html

 

Karty charakterystyki substancji i preparatów niebezpiecznych, 

 

materiał nauczania,  p. 4.5.1 (Poradnik dla ucznia), 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

dodatkowo do prezentacji, zgodnie z zapotrzebowaniem uczniów. 

 
 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Przebieg zajęć: 
 

Czynności 

Lp. 

Fazy 

przygotowania 

projektu 

nauczyciela 

uczniów 

1.  Wprowadzenie 

do tematu z 
zasugerowaniem 
czynności do 
rozwiązania 
 

- podaje informacje niezbędne do  
  zapoznania uczniów  
  z problematyką ochrony   
  środowiska i bezpieczeństwa  
  pracy w przemyśle sodowym, 
- podaje literaturę. 

- tworzą zespoły, 
- zadają pytania dotyczące    
   tematyki przyszłych 
projektów. 

2.  Sformułowanie 

tematów 
 i ustalenie 
zakresu 
projektów 

- wyjaśnia zasadę metody  
  projektów, 
- ustala formę projektów, czas  
  prezentacji i  kryteria ocen, 
- ustala terminy konsultacji. 

- wybierają tematy przyszłych  
   projektów, 
- opracowują plan działania. 
 

3.  Realizacja 

projektów 

- odpowiada na pytania uczniów  
   związane z realizacją projektów, 
- czuwa nad zaplanowanym  
   przebiegiem ich realizacji. 

- studiują literaturę, 
- uczestniczą w konsultacjach, 
- piszą sprawozdanie, 
- opracowują zebrany materiał  
  oraz formę prezentacji. 

4.  Prezentacja 

projektów 

- ustala kolejność prezentacji przez 
  poszczególne zespoły  
  uczniowskie, 
- prowadzi dyskusję po  
  przedstawieniu projektu,  
- ocenia projekty, uwzględniając  
   opinie wypowiedziane podczas  
   dyskusji, 
- dokonuje podsumowania  
   wykonanych zadań, 
- zadaje pracę domową. 

- prezentują swoje projekty, 
- po prezentacji odpowiadają na  
  pytania kolegów, 
- pozostali uczniowie  
  sporządzają notatki  
  z ważniejszych treści 
zawartych 
  w projekcie, 
- oceniają projekt kolegów. 
 

 

Czas prezentacji projektów – każda grupa 10 minut. 
 
Forma projektów – plakat, foliogramy, prezentacja komputerowa, raport. 
 
Kryteria oceny projektu: 

 

sposób prezentacji: poprawność językowa, technika prezentacji, komunikatywność, 

 

wykorzystanie czasu prezentacji, 

 

estetyka wykonania projektu, 

 

stopień uzyskania zamierzonych celów, 

 

prawidłowość treści, 

 

pracowitość i zaangażowanie członków grupy. 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Proponowane tematy projektów: 

1.  Zagospodarowanie odpadów stałych i ścieków z produkcji sody. 
2.  Zanieczyszczenie  powietrza  atmosferycznego  gazami  odlotowymi  pochodzącymi  

z procesu produkcji sody kalcynowanej oraz sposoby ich oczyszczania. 

3.  Analiza zagrożeń  na wybranych stanowiskach pracy, zasady ustalanie  bezpiecznej pracy 

na tych stanowiskach. 

 
INSTRUKCJA WYKONANIA PROJEKTU 
 

Celem projektu jest analiza zagrożeń środowiska, wynikających z właściwości substancji 

stosowanych  w  przemyśle  sodowym  oraz  na  stanowiskach  pracy  w  zakładach  przemysłu 
sodowego. 
1.  Projekt będziecie realizować w trzy- lub czteroosobowych  grupach w ciągu  miesiąca. 
2.  Podzielcie  się  na  trzy  grupy  i  wybierzcie  lidera,  który  będzie  odpowiadał  za  podział 

zadań  w  grupie,  czuwał  nad  prawidłowym  przebiegiem  pracy  i  informował  nauczyciela  
o  postępach. 

3.  Wybierzcie jeden z poniższych tematów: 

 

Zagospodarowanie odpadów stałych i ścieków z produkcji sody. 

 

Zanieczyszczenie  powietrza  atmosferycznego  gazami  odlotowymi  pochodzącymi  
z procesu produkcji sody kalcynowanej oraz sposoby ich oczyszczania. 

 

Analiza zagrożeń na wybranych stanowiskach pracy, zasady ustalania bezpiecznej 
pracy na tych stanowiskach. 

4.  Wszyscy powinniście  uwzględnić następujące informacje: 

 

rodzaje  surowców  głównych  i  pomocniczych  oraz  produktów  głównych 
i ubocznych w procesie produkcji sody metodą Solvaya, 

 

zagrożenia  wynikające  z  właściwości  niebezpiecznych  substancji  w  procesie 
produkcji sody. 

5.  Opracujcie dokładny plan działania. 
6.  Zaplanujcie, w jakiej formie zaprezentujecie zebrany materiał. 
7.  Przedstawcie sprawozdanie z realizacji projektu w terminie określonym w kontrakcie. 
8.  Sprawozdanie powinno zawierać: 

 

stronę tytułową ( temat i autorzy), 

 

streszczenie projektu, 

 

wnioski, 

 

zakres obowiązków i zaangażowanie każdego z członków grupy, 

 

bibliografię, 

 

załączniki. 

9.  Każda grupa otrzyma 10 minut na prezentację swojego projektu. 
10.  Projekt będzie oceniany wg następujących kryteriów: 

 

sposób  prezentacji:  poprawność  językowa,  technika  prezentacji,  komunikatywność, 
wykorzystanie czasu prezentacji, 

 

estetyka wykonania projektu, 

 

stopień uzyskania zamierzonych celów, 

 

prawidłowość treści, 

 

pracowitość i zaangażowanie członków grupy. 

11.  Ostateczna ocena uwzględniać będzie opinie uczniów podczas dyskusji nad projektem. 
 

Życzę ciekawych rozwiązań, dobrej współpracy w grupie i jak najlepszych ocen. 

 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Znaczenie produkcji sody metodą Solvaya 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj chemizm procesu produkcji sody metodą Solvaya. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapisać równania reakcji zachodzących w procesie produkcji sody metodą Solvaya, 
2)  uzasadnić stosowanie nazwy „amoniakalna” do sody produkowanej metodą Solvaya, 
3)  wymienić,  na  podstawie  równań  reakcji  podstawowe  surowce  w  produkcji  sody 

kalcynowanej, 

4)  wymienić surowce pomocnicze, 
5)  wymienić  zalety  metody  Solvaya,  w  porównaniu  do  wcześniej  stosowanych  metod 

produkcji  sody,  np.  ze  względu  na  stan  skupienia  surowców,  reagentów,  produktów 
możliwość transportu rurociągami, 

6)  sporządzić sprawozdanie zawierające powyższe informacje. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni do wykonania zadania, 

 

materiał nauczania z punktu 4.1.1 (Poradnik dla ucznia), 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Korzystając  z  uproszczonego  schematu  technologicznego,  dokonaj  analizy  pracy 

wytwórni sody kalcynowanej. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
przygotować  dla  uczniów  schematy  technologiczne  wytwórni  sody  kalcynowanej  na 
arkuszach  A4  lub  wykorzystać  program  komputerowy  z  symulacją  wytwórni  sody 
kalcynowanej.  

 

 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaznaczyć na schemacie węzły zintegrowane obejmujące: 

 

I wypalanie wapienia i gaszenie CaO, 

 

II oczyszczanie solanki i absorpcję amoniaku, 

 

III karbonizację i kalcynację, 

 

IV regenerację amoniaku, 

2)  na schemacie odszukać i nazwać podstawowe aparaty i urządzenia w każdym węźle, 
3)  wymienić  procesy  jednostkowe  zachodzące  w  poszczególnych  węzłach  zintegrowanych 

procesu technologicznego produkcji sody kalcynowanej, 

4)  sporządzić sprawozdanie zawierające powyższe informacje. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni do wykonania zadania, 

 

uproszczony  schemat  technologiczny  na  arkuszu  lub  symulacja  komputerowa  produkcji 
sody metodą Solvaya, 

 

materiał nauczania z punktu 4.1.1 (Poradnik dla ucznia), 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 

 

 

 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2. Wypalanie wapieni, oczyszczanie solanki 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy budowy i zasady działania pieca szybowego do wypalania wapienia. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
przygotować schemat przekroju pieca.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać informacje o budowie pieca, konstrukcji, materiałach, 
2)  ustalić armaturę, wskazać urządzenia załadowcze i wyładowcze, 
3)  wskazać strefę wypalania, strefę chłodzenia, 
4)  zapisać równania reakcji zachodzących w piecu,  
5)  dobrać parametry techniczne przebiegu procesu wypalania, 
6)  podać warunki decydujące o dobrej pracy pieca, zasady prowadzenia ruchu, 
7)  sporządzić sprawozdanie zawierające powyższe informacje. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia uczniowskie z elementami dyskusji dydaktycznej. 

 

Środki dydaktyczne: 

  schemat przekroju pieca, 

  materiał nauczania z punktu 4.2.1 (Poradnik dla ucznia), 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj przebieg procesu oczyszczania solanki. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)  uzasadnić celowość prowadzenia procesu oczyszczania solanki, 
2)  zaproponować  roztwory  substancji  stosowanych  do  oczyszczania  solanki  metodą 

sodowo-wapienną, 

3)  zapisać równania obrazujące proces oczyszczania solanki. 
 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni do wykonania zadania, 

 

materiał nauczania z punktu 4.2.1 (Poradnik dla ucznia), 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.3. Proces karbonizacji solanki amoniakalnej 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokonaj  analizy  budowy,  zasady  działania  i  zasad  prowadzenia  ruchu  kolumny 

absorpcyjnej amoniaku. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
przygotować rysunek – przekrój kolumny.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować budowę kolumny absorpcyjnej, 
2)  scharakteryzować ruch cieczy i gazu w kolumnie absorpcyjnej, 
3)  określić optymalne parametry pracy kolumny,  
4)  określić najważniejsze zasady prowadzenia ruchu w kolumnie absorpcyjnej, 
5)  podać przykłady zastosowania zasad technologicznych w procesie absorpcji amoniaku, 
6)  sporządzić sprawozdanie zawierające powyższe informacje. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni do wykonania zadania, 

 

materiał nauczania punkt 4.3.1 (Poradnik dla ucznia), 

 

komputer z oprogramowaniem umożliwiającym sporządzanie schematów,    

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  analizy  budowy,  zasady  działania  i  zasad  prowadzenia  ruchu  kolumn 

karbonizacyjnych. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
przygotować schemat przekroju kolumny karbonizacyjnej, półki passetowej.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować budowę kolumny karbonizacyjnej, 
2)  zapisać równania reakcji zachodzących w procesie karbonizacji, 
3)  scharakteryzować ruch cieczy i gazu w kolumnie, działanie półki passetowej, 
4)  określić optymalne parametry pracy kolumn karbonizacyjnych, 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5)  scharakteryzować wpływ zmian parametrów na przebieg karbonizacji, 
6)  podać przykłady wzajemnego wpływu pracy różnych węzłów produkcji sody, 
7)  podać przykłady zastosowania zasad technologicznych w procesie karbonizacji, 
8)  zaprezentować zebrane informacje, wziąć udział w dyskusji, 
9)  sporządzić sprawozdanie zawierające powyższe informacje. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego, praca w grupach po 34 osoby. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni do wykonania zadania, 

 

schematy przekrojów kolumny karbonizacyjnej i półki passetowej, 

 

komputer z oprogramowaniem umożliwiającym sporządzanie schematów, 

 

materiał nauczania punkt 4.3.1 (Poradnik dla ucznia), 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaprojektuj sposób kontroli i sterowania procesem karbonizacji. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
podzielić uczniów na grupy kilkuosobowe i przydzielić zadania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać  rodzaje  oznaczeń  i  pomiarów  parametrów  najistotniejszych  w  kontroli  procesu 

absorpcji amoniaku, np.: 

 

pomiary: temperatury, ciśnienia,  

 

oznaczenia: stężenia roztworów, stosunku NaCl do NH

3

2)  dobrać  oznaczenia  i  pomiary  parametrów  w  celu  kontroli  i  sterowania  procesem 

karbonizacji, np.: 

 

pomiary: ciśnienia i temperatury,  

 

oznaczenia:  stężeń  roztworów  i  gazów,  zawartości  poszczególnych  składników, 
stopnia przereagowania, 

3)  zaproponować  warunki  bhp  podczas  poboru  próbek,  pomiarów  i  na  stanowisku  pracy  

w procesie karbonizacji, 

4)  sporządzić dokumentację opisową i szkice określające miejsca poboru próbek. 
 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  
–   
metoda projektów. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje ruchowe aparatów i urządzeń stosowanych w procesie karbonizacji, 

 

instrukcje bhp odpowiednich stanowisk, 

 

materiał nauczania punkt 4.3.1 (Poradnik dla ucznia), literatura z rozdziału 7. 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.4. Filtracja i kalcynacja bikarbonatu, regeneracja amoniaku 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  analizy  wpływu  zmian  parametrów  filtracji,  kalcynacji  i  regeneracji  amoniaku 

na cały proces produkcyjny sody metodą Solvaya. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
przygotować instrukcje ruchowe, podzielić uczniów na 3 grupy tematyczne.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)   określić warunki optymalnej pracy (ruchu) urządzeń w procesach,         
2)  przeanalizować  możliwe  przyczyny  zmian  parametrów  procesów  filtracji,  kalcynacji, 

regeneracji amoniaku, 

3)  ustalić  wpływ  zmiany  parametrów  procesów  filtracji,  kalcynacji  i  regeneracji  amoniaku  

na pracę innych węzłów produkcji sody, 

4)  podać  przykłady  zastosowania  zasad  technologicznych  w  procesach  filtracji,  kalcynacji, 

regeneracji amoniaku, 

5)  przeprowadzić dyskusję, wyciągnąć wnioski, 
6)  sporządzić sprawozdanie zawierające powyższe informacje. 
 

Zalecane metody nauczaniauczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni do wykonania zadania, 

 

materiał nauczania z punktów 4.4.1, 4.3.1, 4.2.1, (Poradnik dla ucznia) 

 

instrukcje  ruchowe  wybranych  urządzeń,  np.  kolumny  regeneracyjnej  amoniaku,  filtra 
próżniowego obrotowego, kolumn karbonizacyjnych. 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Zidentyfikuj zintegrowane węzły  technologiczne na fotografiach zakładów sodowych. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Przygotować  fotografie  zakładów  sodowych  lub  zorganizować  wycieczkę  dydaktyczną  do 
wybranych  zakładów  sodowych,  np.  do  Inowrocławia,  Janikowa,  Krakowa.  W  programie 
wycieczki  należy  uwzględnić  zwiedzanie  linii  technologicznej,  zapoznanie  z  instrukcjami 
ruchowymi, sterowaniem procesów technologicznych. 
 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  podać podział na węzły zintegrowane procesu produkcji sody metodą Solvaya, 
2)  rozpoznać na podstawie kształtów aparatów i ich wzajemnego położenia wybrane węzły. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

wycieczka dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni do wykonania zadania, 

 

fotografie zakładów sodowych, 

 

uproszczony  schemat  technologiczny  na  arkuszu  lub  symulacja  komputerowa  produkcji 
sody metodą Solvaya, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.5. Zagrożenia dla środowiska związane z przemysłem sodowym 
 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sporządź bilans materiałowy i energetyczny procesów wytwarzania sody kalcynowanej. 

Przykładowe dane do obliczeń: 
 
1.  Zużycie  surowców  i  energii  na  1  t  sody  kalcynowanej  wyprodukowanej  metodą  Solvaya 

wynosi: 

 

solanka oczyszczona (310 g NaCl/dm

3

),             5,0  m

3

 

 

 

woda amoniakalna (25% NH

3

),                         10,0  kg   

 

kamień wapienny (100% CaCO

3

),                 1100    kg 

 

koks (o wartości opałowej 29,3·10

3

 kJ/kg)         90    kg 

 

woda,                                                                   75   m

3

                                            

2.   Wielkość produkcji sody kalcynowanej wynosi 500 t/rok 

3.  Wydajność procesu produkcji sody w stosunku do NaCl wynosi 7075 % 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia, przygotować schematy ideowe.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)  obliczyć ilość produktu, mając  podaną  ilość surowca NaCl w kg chlorku sodu lub w m

3

  

solanki oczyszczonej o podanym stężeniu NaCl, 

2)  obliczyć  ilość  nieprzereagowanego  NaCl,  mając  podaną  masę  wyjściową  surowca  

i wydajność procesu produkcji sody, 

3)  obliczyć  wydajność  oddziału  karbonizacji,  mając  podaną  ilość  poddanej  reakcji  NaCl  

w  postaci  solanki  oraz  ilość  NaHCO

3

,  np.  w  postaci  osadu  o  określonej  wilgotności 

(15%), 

4)  obliczyć zużycie jednostkowe (na 1 kg sody) energii i surowców, 
5)  obliczyć zapotrzebowanie surowców i energii dla określonej wielkości produkcji sody, 
6)  obliczyć potrzebną ilość koksu o podanej wyżej wartości opałowej, do wypalenia 1000 kg 

wapienia 

(100% 

CaCO

3

), 

wiedząc, 

że  entalpia  reakcji  rozkładu  wynosi  

164 kJ/mol CaCO

3

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni do wykonania zadania, 

 

układ okresowy pierwiastków, 

 

kalkulator, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  analizy  zagrożeń  dla  środowiska  i  na  stanowisku  pracy,  związanych  

z przemysłem sodowym. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
podzielić  uczniów  podział  na  grupy  3–4-osobowe,  przygotować  Karty  charakterystyki 
substancji i preparatów niebezpiecznych.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)  wykonać projekt na jeden z wybranych tematów: 

 

zagospodarowanie odpadów stałych i ścieków z produkcji sody, 

 

zagrożenia zanieczyszczenia powietrza i metody zapobiegania zanieczyszczeniom, 

 

analiza zagrożeń na wybranych stanowiskach pracy, zasady bhp, 

2)  sporządzić raport, 
3)  zaprezentować projekt, 
4)  wziąć udział w dyskusji, 
5)  wyciągnąć wnioski, 
6)  ocenić ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  metoda projektów, dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

strony internetowe, np. www.wrzesnia.com.pl/instrukcje bhp.html, www.ciop.pl/html

 

Karty charakterystyki substancji i preparatów niebezpiecznych, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Zaprojektuj  schemat  ideowy  bezpośrednich  i  pośrednich  powiązań  między  produkcją 

sody kalcynowanej, NaOH, chloru i związków chloroorganicznych. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
podzielić uczniów podział na grupy 3–4-osobowe.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykonać  projekt  w  postaci  schematów  ideowych oraz krótkich  opisów  technologicznychna 

jeden z wybranych tematów: 

 

produkcja NaOH i chloru z NaCl, 

 

produkcja związków chloroorganicznych z użyciem chloru, 

 

wykorzystanie NaCl w produkcji sody, 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

2)  przygotować raport, 
3)  zaprezentować projekt, 
4)  wspólnie  z  innymi  grupami  sporządzić  schemat  ideowy  obejmujący  powiązania  między 

produkcją chloru, sody kalcynowanej, NaOH i związków chloroorganicznych, 

5)  wyciągnąć wnioski, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów 

 

Środki dydaktyczne:

 

 

stanowisko  komputerowe  z  dostępem  do  Internetu  oraz  oprogramowaniem, 
umożliwiającym sporządzanie schematów,    

 

literatura z rozdziału 7, 

 

Grzywa  E.,  Molenda  J.:  Technologia  podstawowych  syntez  organicznych.  Tom  1  i  2.  
WNT, Warszawa 2000. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test do jednostki modułowej „Wytwarzanie sody kalcynowanej”. 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

 

zadania 1, 3, 2, 5, 7, 6, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18  są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 8, 9, 11, 19, 20  są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. d, 4. c, 5. a, 6. c, 7. c, 8. a, 9. d, 10. c, 11. a,  
12. c, 13. d, 14. d, 15. a, 16. d, 17. d, 18. a, 19. c, 20. b   

 

 

 

  

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wskazać kolejność etapów produkcji 
sody 

2. 

Określić podstawowe surowce  
do produkcji sody 

3.  Podać wzór sody oczyszczonej 

4. 

Określić temperaturę wypalania 
wapienia w piecu szybowym 

PP 

5. 

Podać wzór substancji zwanej 
„wapnem palonym” 

6. 

Wskazać jony usuwane z solanki 
podczas jej oczyszczania 

7. 

Podać temperaturę solanki 
amoniakalnej kierowanej do 
karbonizacji 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

8. 

Podać ciśnienie panujące w kolumnie 
absorpcyjnej amoniaku 

PP 

9. 

Podać ciśnienie panujące w kolumnie 
karbonizacyjnej 

PP 

10. 

Podać produkt karbonizacji otrzymany 
w postaci zawiesiny 

11. 

Wskazać proces endoenergetyczny 
występujący w procesie produkcji sody 

PP 

12. 

Uzupełnić równanie reakcji chemicznej 
procesu regeneracji amoniaku 

13. 

Wskazać surowce pomocnicze  
w produkcji sody 

14. 

Uzupełnić równanie reakcji chemicznej 
procesu  karbonizacji 

15. 

Uzupełnić równanie reakcji chemicznej 
 procesu oczyszczania kolumny 
karbonizacyjnej 

16. 

Ustalić szkodliwość amoniaku dla 
zdrowia ludzkiego 

17. 

Odczytać z tabeli rozpuszczalność CO

2

  

w wodzie 

18. 

Wskazać warunki lokalizacji zakładu 
produkującego sodę 

19. 

Oszacować ilość surowca 
pomocniczego do produkcji sody 

PP 

20. 

Obliczyć ilość produktu otrzymanego 
w produkcji sody 

PP 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Przebieg testowania 
  

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
      dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wytwarzania  sody  kalcynowanej.  Są  to  zadania 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Prawidłową  odpowiedź 

zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później  i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności  mogą przysporzyć Ci 
zadania: 8, 13, 14, 19, 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 
 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

-

  instrukcja, 

-

  zestaw zadań testowych, 

-

  karta odpowiedzi. 

 
 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

 

1.   Produkcja sody kalcynowanej przebiega etapowo, w następującej kolejności: 

a)  kalcynacja, absorpcja amoniaku, karbonizacja 
b)  absorpcja amoniaku, karbonizacja, kalcynacja 
c)  karbonizacja, kalcynacja, absorpcja amoniaku 
d)  karbonizacja, absorpcja amoniaku, kalcynacja 
 

2.   Podstawowymi surowcami w produkcji sody amoniakalnej są: 

a)  solanka, amoniak 
b)  wapień, solanka 
c)  solanka, mleko wapienne 
d)  amoniak, wapno palone 
 

3.   Wzór chemiczny substancji stosowanej, między innymi, do celów spożywczych,  

o nazwie „soda oczyszczona” to: 
a)  (NH

4

)

2

CO

3

 

b)  Na

2

CO

3

 

c)  NaOH 
d)  NaHCO

3

 

 

4.   Proces wypalania wapienia prowadzi się w temperaturze: 

a)  700–900

°

b)  900–1000

°

c)  1000–1100

°

d)  1100–1300

°

 

5.   Wzór chemiczny substancji zwanej „wapnem palonym” to: 

a)  CaO 
b)  CaCl

2

 

c)  CaCO

3

 

d)  Ca(OH)

2

 

 

6.   Oczyszczanie solanki prowadzi się głównie w celu usunięcia jonów: 

a)  K

+

 , SO

4

2-

 

b)  Ba

2+

, Na

+

 

c)  Ca

2+

, Mg

2+

 

d)  Fe

3+

, CO

3

2-

 

 

7.   Solanka po absorpcji amoniaku, kierowana do karbonizacji właściwej, powinna mieć 

temperaturę około: 
a)  60

°

b)  45

°

c)  35

°

d)  25

°

 
 
 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

8.   W kolumnie absorpcyjnej amoniaku panuje ciśnienie: 

a)  0,05 MPa 
b)  0,10 MPa 
c)  0,15 MPa 
d)  0,20 MPa 

 

9.   Proces karbonizacji solanki amoniakalnej w kolumnie karbonizacyjnej przebiega pod 

ciśnieniem: 
a)  0,05 MPa 
b)  0,10 MPa 
c)  0,15 MPa 
d)  0,20 Mpa 
 

10. Produktem karbonizacji, który otrzymuje się w postaci zawiesiny jest: 

a)  Na

2

CO

3

 

b)  NaOH 
c)  NaHCO

3

 

d)  NH

4

HCO

3

 

 

11. Reakcją endoenergetyczną jest proces: 

a)  kalcynacji 
b)  karbonizacji 
c)  absorpcji NH

3

 

d)  gaszenia wapna 
 

12. Metoda chemiczna regeneracji amoniaku z ługu pofiltracyjnego polega na rozkładzie: 

a)  (NH

4

)

2

CO

3

 

b)  NH

4

HCO

3

 

c)  NH

4

Cl 

d)  NH

3aq

 

 

13. Surowcami pomocniczymi w produkcji sody są: 

a)  CaCO

3

, NH

3

 

b)  CO

2

, H

2

c)  CaCO

3

, NaCl 

d)  NH

3

, H

2

 

14. Jaką substancję, oznaczoną symbolem X, otrzymuje się w wyniku procesu karbonizacji, 

opisanego poniższym równaniem reakcji: 

     NaCl +  NH

3

 + CO

2

 +H

2

O            NaHCO

3

 + X 

a)  NH

3aq

 

b)  (NH

4

)

2

CO

3

 

c)  NH

4

HCO

3

 

d)  NH

4

Cl 

 
 
 
 
 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

15. „Płukanie” kolumny karbonizacyjnej co kilka dni jest jednym z wymagań prowadzenia 

ruchu, aby zapobiec „zarastaniu kolumny”. 
Jaka substancja oznaczona symbolem X bierze udział w procesie oczyszczania kolumny 
karbonizacyjnej, opisanym poniższym równaniem: 
2NaHCO

3

 + 2X             Na

2

CO

3

 + (NH

4

)

2

CO

3

 

a)  NH

3

 

b)  NH

4

Cl 

c)  NaCl 
d)  NH

4

HCO

3

 

 

16. Wodny  stężony  roztwór  amoniaku,  zgodnie  z  Kartą  charakterystyki  substancji 

niebezpiecznej,  jest  oznaczony  zwrotami  R  23,  R  34  i  R  50,  a  amoniak  bezwodny  – 
zwrotami: R 10, R 23, R 34, R 50. 

 

Numer 

zwrotu R 

Opis zagrożenia 

Numer 

zwrotu R 

Opis zagrożenia 

R 10 

Substancja łatwo palna 

R 37 

Działa drażniąco na drogi  

   oddechowe 

R 23 

Działa toksycznie przez   

   drogi oddechowe 

R 38 

Działa drażniąco na skórę 

R 34 

Powoduje oparzenia 

R 50 

Działa bardzo toksycznie na  

   organizmy żywe 

R 36 

Działa drażniąco na oczy 

36/37/38 

Dział drażniąco na oczy, drogi  

   oddechowe i skórę 

       
Amoniak jest niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego ponieważ: 

a)  działa bardzo toksycznie na organizmy żywe 
b)  działa drażniąco na oczy, drogi oddechowe i skórę 
c)  stwarza poważne zagrożenie dla układu oddechowego 
d)  działa toksycznie przez drogi oddechowe, powoduje oparzenia 
 

17. Rozpuszczalność CO

2

 w wodzie zmienia się z temperaturą zgodnie z danymi zawartymi  

w tabeli: 

Temperatura [

0

C] 

20 

40 

60 

80 

Rozpuszczalność CO

2

 [g/100 g H

2

O] 

0,335 

0,167 

0,097 

0,058 

0,027 

      Rozpuszczalność CO

2

 w wodzie jest największa w temperaturze: 

a)  80

0

b)  60

0

c)  20

0

d)  0

0

 

18. Zakłady sodowe są lokalizowane w pobliżu: 

a)  złóż soli kamiennej 
b)  złóż wapienia 
c)  wytwórni amoniaku 
d)  zbiorników wodnych 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

19. Ilość amoniaku  potrzebnego do produkcji sody kalcynowanej w ciągu roku, przy 

założeniu zdolności produkcyjnej 500 000 t/rok i zużyciu jednostkowym 2 kg/t sody 
wynosi: 
a)  100 t 
b)  500 t 
c)  1000 t 
d)  5000 t 
 

20. W procesie produkcji sody, przy wydajności procesu karbonizacji 70%, użyto 1000 kg 

soli w postaci solanki. Oblicz, jaką ilość NaHCO

otrzymano (M

NaCl

 = 58,5 g/mol, 

M

NaHCO

3

 = 

84 g/mol): 

a)  750 kg 
b)  1000 kg 
c)  1300 kg 
d)  1500 kg 

 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wytwarzanie sody kalcynowanej. 

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź,wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

 

 

 

 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

 Test 

praktyczny 

wysoko 

symulowany 

do 

jednostki 

modułowej 

„Wytwarzanie sody kalcynowanej” 

  
Zadanie dla ucznia: 
Dokonaj analizy budowy i  pracy kolumny karbonizacyjnej solanki amoniakalnej. 

 
Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lp. 

Nazwa czynności 

Liczba punktów 

możliwych do 

uzyskania 

1. 

 
 

Zapisanie równanie reakcji karbonizacji  

       poprawny zapis równania reakcji (1 pkt) 
       zaznaczenie odwracalności reakcji (1 pkt) 

 

Wykonanie schematu przekroju  kolumny karbonizacyjnej 

11 

–   wykonanie szkicu przekroju kolumny karbonizacyjnej 

      zachowanie proporcji wymiarów i kształtu  (1 pkt) 
      wyróżnienie części kolumny niechłodzonej i chłodzonej wodą  (1 pkt) 
      rozmieszczenie półek (1 pkt) 
      zaznaczenie „beczek” chłodzonych (1 pkt) 

 

 
 
 
 

–   zaznaczenie kierunku ruchu cieczy i gazu, 

-

  zaznaczenie miejsc wprowadzenia reagentów, 

      doprowadzenie solanki amoniakalnej (1 pkt) 
      doprowadzenie CO

2

 (o niższym i wyższym stężeniu), (2 pkt)

 

 
 

2. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

–   

zaznaczenie miejsca odprowadzenia mieszaniny poreakcyjnej. 

–   zaznaczenie miejsca odprowadzenia gazów odlotowych

 


3. 

 
 

Opisanie budowy i materiału konstrukcyjnego 

     opisanie budowy kolumny karbonizacyjnej (1 pkt) 
      podanie materiału konstrukcyjnego  (1 pkt) 

 

 
 

4. 

 
 
 
 

Wykonanie szkicu przekroju półki passetowej  

      zachowanie proporcji wymiarów i kształtu  (1 pkt) 
      zaznaczenie sposobu poruszania się cieczy i gazu (2 pkt) 
      zaznaczenie rurek przelewowych (1 pkt) 
 

 
 
 
 

5. 

Podanie i interpretacja jednego przykładu zastosowania zasad  
technologicznych w procesie karbonizacji solanki 

6. 

Podanie wartości parametrów pracy kolumny karbonizacyjnej  
w środku i u dołu kolumny (ciśnienie i temperatury) 

 

7. 

Zaproponowanie sposobu kontroli pracy kolumny 
 (dwa oznaczenia –  analizy) 

 

                                                                                          Razem: 

26 

 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 
26 – 24 punktów – bardzo dobry, 

23 – 20 punktów – dobry, 

19 – 16 punktów – dostateczny, 

15 – 13 punktów – dopuszczający.

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Przed rozpoczęciem wykonywania zadania przez uczniów należy: 

 

zapewnić warunki do samodzielnej pracy, 

 

rozdać karty pracy  oraz instrukcje dla ucznia, 

 

odczytać uczniom przeznaczoną dla nich instrukcję oraz udzielić odpowiedzi na pytania. 

2.  Podczas wykonywania zadania powinny być spełnione następujące warunki: 

 

czas trwania testu 60 minut, 

 

praca samodzielna, indywidualne stanowiska pracy, 

 

maksymalna liczba uczniów w grupie – 16 osób, 

 

wykonane zadanie uczeń opisuje w karcie pracy, 

 

nauczyciel pełni rolę obserwatora, 

 

kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  nauczyciel  przypomina  uczniom  
o zbliżającym się czasie zakończenia zadania, 

 

po wykonaniu zadania uczeń oddaje kartę pracy nauczycielowi. 

3.  Po wykonania zadania nauczyciel: 

 

wpisuje do karty oceny wyniki przeprowadzonego testowania, 

 

przeprowadza analizę wyniku sprawdzianu, 

 

opracowuje  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 
niepowodzeń dydaktycznych. 

 

Uczeń może otrzymać maksymalnie 26 punktów. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

Zadanie,  które  będziesz  wykonywać  polega  na  dokonaniu  analizy  budowy  i  pracy 

kolumny karbonizacyjnej solanki amoniakalnej. 

 

Aby wykonać zadanie, powinieneś w karcie pracy: 

1)  zapisać równanie reakcji karbonizacji, 
2)  wykonać schemat przekroju  kolumny karbonizacyjnej: 

 

wykonać szkic przekroju kolumny karbonizacyjnej, 

 

zaznaczyć kierunek ruchu cieczy i gazu, 

 

zaznaczyć miejsca wprowadzenia reagentów, 

 

zaznaczyć miejsce odprowadzenia mieszaniny poreakcyjnej, 

 

zaznaczyć miejsce odprowadzenia gazów odlotowych, 

3)  opisać budowę i materiał konstrukcyjny kolumny, 
4)  wykonać szkic przekroju półki passetowej, 
5)  podać  i  zinterpretować  jeden  przykład  zastosowania  zasad  technologicznych  w  procesie 

karbonizacji solanki, 

6)  podać  wartości  parametrów  pracy  kolumny  karbonizacyjnej  w  środku  i  u  dołu  kolumny  

(ciśnienie i temperatury), 

7)  zaproponować sposób kontroli pracy kolumny (dwa oznaczenia – analizy). 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

KARTA PRACY 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Test 

praktyczny 

wysoko 

symulowany 

do 

jednostki 

modułowej 

„Wytwarzanie sody kalcynowanej” 

 
Zadanie dla ucznia: 
Dokonaj analizy budowy i  pracy kolumny karbonizacyjnej solanki amoniakalnej. 
Rozwiązanie zadania powinno obejmować podane poniżej elementy. 
 
1)  Równanie reakcji karbonizacji                                                                                     (2 pkt) 

 

 

 

2)  Schemat  przekroju kolumny karbonizacyjnej                                                           (11 pkt) 

-

  szkic przekroju kolumny karbonizacyjnej                                                            

-

  kierunek ruchu cieczy i gazu, 

-

  miejsca wprowadzenia reagentów, 

-

  miejsce odprowadzenia mieszaniny poreakcyjnej, 

-

  miejsce odprowadzenia gazów odlotowych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3)  Budowa i materiał konstrukcyjny kolumny                                                                 (2 pkt) 

 

 

 

 

 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

4)  Szkic przekroju półki passetowej                                                                                 (4 pkt)        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5) Przykład i interpretacja zastosowania zasad technologicznych w procesie karbonizacji   
    solanki                                                                                                                             (2 pkt) 
 

 

 

 

 

 

 

 

6) Wartości parametrów pracy kolumny karbonizacyjnej w środku i u dołu kolumny          
     (ciśnienie i temperatury)                                                                                                (3 pkt) 
 

 

 

 

 

 

7) Sposób kontroli pracy kolumny (dwa oznaczenia – analizy)                                        (2 pkt) 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

KARTA OCENY 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Test 

praktyczny 

wysoko 

symulowany 

do 

jednostki 

modułowej 

„Wytwarzanie sody kalcynowanej” 

 
Zadanie: 
Dokonaj analizy budowy i  pracy kolumny karbonizacyjnej solanki amoniakalnej. 

 

Lp. 

Nazwa czynności 

Liczba punktów 

możliwych do 

uzyskania 

 
 

Zapisanie równanie reakcji karbonizacji  

       poprawny zapis równania reakcji (1 pkt) 
       zaznaczenie odwracalności reakcji (1 pkt) 

 
 

Wykonanie schematu przekroju  kolumny karbonizacyjnej 

 

–   wykonanie szkicu przekroju kolumny karbonizacyjnej 

      zachowanie proporcji wymiarów i kształtu  (1 pkt) 
      wyróżnienie części kolumny niechłodzonej i chłodzonej wodą  (1 pkt) 
      rozmieszczenie półek (1 pkt) 
      zaznaczenie „beczek” chłodzonych (1 pkt)

 

 

 
 
 
 
 

–   zaznaczenie kierunku ruchu cieczy i gazu, 

 

-

  zaznaczenie miejsc wprowadzenia reagentów, 

       doprowadzenie solanki amoniakalnej (1 pkt) 
       doprowadzenie CO

2

 (o niższym i wyższym stężeniu)  (2 pkt)

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

–   zaznaczenie miejsca odprowadzenia mieszaniny  
     poreakcyjnej. 
–   zaznaczenie miejsca odprowadzenia gazów odlotowych 

 
 

 
 

Opisanie budowy i materiału konstrukcyjnego 

       opisanie budowy kolumny karbonizacyjnej (1 pkt) 
       podanie materiału konstrukcyjnego  (1 pkt) 

 

 
 
 

 
 
 
 

Wykonanie szkicu przekroju półki passetowej  

       zachowanie proporcji wymiarów i kształtu  (1 pkt) 
       zaznaczenie sposobu poruszania się cieczy i gazu (2 pkt) 
       zaznaczenie rurek przelewowych (1 pkt) 
 

 
 
 
 
 

Podanie i interpretacja jednego przykładu zastosowania zasad  
technologicznych w procesie karbonizacji solanki 

 

Podanie wartości parametrów pracy kolumny karbonizacyjnej  
w środku i u dołu kolumny (ciśnienie i temperatury) 

 
 

Zaproponowanie sposobu kontroli pracy kolumny  
(dwa oznaczenia –  analizy) 

 
 

                                                                                          Razem: 

 

 

background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

7. LITERATURA

  

 

 

 

 

 

 

 

     

1.   Bortel E., Koneczny H.: Zarys technologii chemicznej. PWN, Warszawa 1992 
2.   Kępiński J.: Technologia chemiczna nieorganiczna. PWN, Warszawa 1984 
3.   Molenda J.: Technologia chemiczna. WSiP, Warszawa 1993 
4.   Praca zbiorowa.: Technologia chemiczna ogólna. WSiP, Warszawa 1974