background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
              NARODOWEJ 

 
 

 

 

 

Ewa Stefaniak-Piasek 

 

 

 

 

 

Prowadzenie rozmowy sprzedażowej w języku obcym 

341[03].Z1.04 

 

 

 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
mgr  Agnieszka Mikina  
mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr  Maria Olejnik 
 
 
 
Konsultacja: 
dr Bożena Zając 
 
 
 
 
 

 

 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 341[03].Z1.04 
„Prowadzenie rozmowy sprzedażowej w języku obcym” zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu technik handlowiec. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

3

2.  Wymagania wstępne 

5

3.  Cele kształcenia 

6

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

7

5.  Ćwiczenia  

11

5.1. Formy przedsiębiorstw handlowych 

11

5.1.1. Ćwiczenia 11

5.2. Wyposażenie sklepu i magazynu 

15

5.2.1. Ćwiczenia 15

5.3. Proces sprzedaży i obsługa klienta 

17

5.3.1. Ćwiczenia 17

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

22

7. Literatura 

32

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Prowadzenie rozmowy sprzedażowej 

w języku obcym”, który będzie pomocny w wyborze podręcznika do nauki języka obcego, 
określenia zakresu wiedzy i umiejętności. Staraliśmy się podpowiedzieć jakiego rodzaju 
ćwiczenia można wykonywać z uczniami podczas prowadzenia zajęć dydaktycznych 
w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii handlowiec 341[03]. 
W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne, 

−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

−  pokazu z objaśnieniem, 

−  tekstu przewodniego, 
−  metody projektów, 

−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 

−  punktację zadań, 

−  propozycje norm wymagań, 
−  instrukcję dla nauczyciela, 

−  instrukcję dla ucznia, 

−  kartę odpowiedzi, 
−  zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

341[03].Z1.04 

Prowadzenie rozmowy sprzedażowej 

w języku obcym 

341[03].Z1.03 

Wykonywanie czynności związanych 

z procesem sprzedaży 

341[03].Z1.01 

Organizowanie i wyposażanie obiektów 

handlowych 

341[03].Z1.02 

Identyfikacja zachowań  

konsumentów 

Moduł 341[03].Z1 

Obsługa klienta 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  pisać teksty w języku obcym na poziomie podstawowym, 

−  tłumaczyć teksty w języku obcym na poziomie podstawowym, 
−  stosować podstawowe zwroty handlowe w języku obcym 

−  prowadzić rozmowy handlowe w języku polskim, 

−  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 
−  korzystać z oprogramowania Microsoft Office, 

−  korzystać z różnych źródeł informacji, 

−  posłużyć się pojęciami z zakresu handlu i towaroznawstwa, 
−  zorganizować proces sprzedaży detalicznej i hurtowej, 

−  dobrać i zastosować formę sprzedaży odpowiednio do asortymentu towarowego, 

−  określić prawa konsumenta, 
−  przeprowadzić postępowanie reklamacyjne, 

−  udzielić porady dotyczącej sprzedawanego towaru, w tym zaoferować towary 

komplementarne    i substytucyjne, 

−  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące prowadzenia procesu 

sprzedaży. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji jednostki modułowej, uczeń powinien umieć w języku obcym: 

−  określić czynności związane z obsługą klienta, 

−  sporządzić notatkę na temat wysłuchanego tekstu, 
−  zabrać głos w dyskusji na temat wysłuchanego tekstu,  

−  posłużyć się kontekstem w zrozumieniu wypowiedzi z użyciem specjalistycznego 

słownictwa, 

−  zaplanować i przeprowadzić rozmowę sprzedażową, 
−  zastosować zwroty grzecznościowe w rozmowach sprzedażowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć  1 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik handlowiec 341[03] 

Moduł:  

 

 

 

Obsługa klienta 341[03].Z1. 

Jednostka modułowa: Prowadzenie rozmowy sprzedażowej w języku obcym 341[03].Z1.04 
 

Temat:  Przeprowadzenia rozmowy sprzedażowej – w języku obcym na wybrany 

temat. 

Cel ogólny: przygotować i przeprowadzić rozmowę sprzedażową. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  zorganizować stanowisko do wykonywania pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa 

i higieny pracy, 

−  zdefiniować pojęcie rozmowy sprzedażowej, 

−  wymienić rodzaje dokumentów niezbędnych do przygotowania i prowadzenia 

rozmowy sprzedażowej, 

−  omówić zasady prowadzenia rozmowy sprzedażowej, 
−  przeprowadzić rozmowę, 

−  korzystać z różnorodnych źródeł informacji; 

−  pracować zespołowo; 
−  prezentować wyniki opracowań; 

−  wykorzystać wiedzę z innych przedmiotów; 

−  zastosować wiedzę teoretyczną w praktyce. 

Metody nauczania–uczenia się:  

−  dyskusja dydaktyczna. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  grupowa. 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie 
 
Czas:
 90 

minut. 

Środki dydaktyczne: 

−  komputer, 
−  pakiet biurowy Microsoft Office i Internet, 

−  słowniki, 

−  drukarka. 

 

Przebieg zajęć: 

Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest przygotowanie rozmowy sprzedażowej w języku obcym. 
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji. 
FAZA 1  
Nauczyciel wyjaśnia uczniom istotę metody; precyzuje, czego oczekuje i przedstawia swoje 
wymagania w stosunku do uczniów. Wybiera z uczniami zespoły, które będą prowadziły 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

rozmowę, obserwatorów i odpowiedni zakres materiału, który powinien być zrealizowany; 
uczniowie proponują tematy rozmów sprzedażowych i zapisują na tablicy. 
Nauczyciel zadaje pytania: 
1.  Co to jest rozmowa sprzedażowa? 
2.  Kiedy w handlu ma zastosowanie rozmowa sprzedażowa? 
3.  Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie zwroty obcojęzyczne do przygotowania 

i poprowadzenia rozmowy sprzedażowej? 

FAZA 2 – nauczyciel ustala parametry dyskusji na temat rozmowy sprzedażowej: 

−  czas – przygotowania rozmowy,  

−  ustala kolejność prezentacji zespołów, 

−  wspólnie z uczniami dokonuje wyboru prowadzącego dyskusję w grupie 

obserwatorów. 

FAZA 3  
Konsultacje, w wyniku których dokonuje się weryfikacji sposobów wykonania oraz treści 
prac. 
FAZA 4  
Prezentacja  
Dyskusja na temat rozmowy sprzedażowej. 
Ocena prac dokonana przez zespół powołany przez nauczyciela. 
ANALIZA 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe  ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać  
w przyszłości. 
FAZA KOŃCOWA 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze branżowej obcojęzycznej wiadomości na temat: obsługi klienta. 

Na podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj  informacje i przynieś na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik handlowiec 341[03] 

Moduł:  

 

 

 

Obsługa klienta 341[03].Z1. 

Jednostka modułowa: Prowadzenie rozmowy sprzedażowej w języku obcym 341[03].Z1.04 

 
Temat: Dyskusja na temat wysłuchanego tekstu. 
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności zabrania głosu w dyskusji, na temat 

wysłuchanego tekstu – wyposażenie sklepu i magazynu. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  zorganizować stanowisko do wykonywania pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa 

i higieny pracy, 

−  zabrać głos w dyskusji na temat wysłuchanego tekstu, w języku obcym, 

−  zaplanować wyposażenie sklepu i przedstawić w języku obcym, 
−  zaplanować wyposażenie magazynu i zrobić notatkę w języku obcym, 

−  skutecznie porozumiewać się w różnych sytuacjach – l w języku obcym, 

−  efektywnie współdziałać w zespole, 
−  rozwiązywać problemy w sposób twórczy, 

−  operować informacjami i efektywnie posługiwać się technologią informacyjną. 

Metody nauczania–uczenia się:  

−  metoda 6 kapeluszy myślowych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna, 

−  grupowa. 

Czas: 180 

minut. 

Środki dydaktyczne: 

−  komputer, 
−  pakiet biurowy Microsoft Office i Internet, 

−  kartki oznaczające kolory kapeluszy, 

−  słowniki, 
−  drukarka. 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

−  uczniowie, którzy wcześniej przygotowali prace czytają tekst w języku obcym na 

temat wyposażenie sklepu i magazynu, 

−  uczniowie wybierają moderatora – prowadzącego dyskusję na temat wyposażenia 

sklepu i magazynu, 

−  przed dyskusją uczniowie losują kapelusze (albo karteczki z kolorami):  
−  biały – fakty, to co wiemy, co zbadane, liczby; 

−  czerwony – emocje, co nam się podoba, a co nie, osobiste wrażenia na gorąco, 

przeczucia; 

−  czarny – pesymizm, wady, niedociągnięcia, uboczne skutki, krytyka, czarne okulary; 
−  żółty – optymizm, zalety i korzyści, widzenie przez różowe okulary, entuzjazm; 

−  zielony – możliwości, co można jeszcze zrobić, co by było gdyby, co poprawić, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

−  niebieski – obserwacja całego procesu z góry, jaki kolor dominuje, 

−  uczniowie prowadzą dyskusję zgodnie z przydzielonymi wcześniej kartkami 

odpowiadającymi kapeluszom. 

5.  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga. 
6.  Po wykonaniu wszystkich czynności  uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego 

ćwiczenia. 

7.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
8.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac wszystkich uczniów (także tych, 

którzy odczytywali teksty w języku obcym na temat wyposażenie sklepu i magazynu. 

Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: form przedsiębiorstw handlowych. Na 
podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj informacje i przynieś na zajęcia. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Formy przedsiębiorstw handlowych  

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W literaturze branżowej obcojęzycznej, albo w Internecie znajdź tekst dotyczący sklepów 

dyskontowych w kontekście marki własnej Dokonaj analizy struktury tekstu, zidentyfikuj 
zagadnienia główne i sporządź notatkę w języku obcym. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wyszukać tekst pod kątem sklepy dyskontowe a marka własna, 
3)  zapoznać się z tekstem, 
4)  dokonać analizy tekstu pod względem: struktury, zagadnień głównych, 
5)  wykonać ćwiczenie krok po kroku zwracając szczególną uwagę na dokładność, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

–  komputer, 
–  pakiet biurowy Microsoft Office, 
–  drukarka, 
–  opracowania specjalistyczne, 
–  słowniki. 
 
Ćwiczenie 2 

Przeczytaj tekst dotyczący form organizacyjnych sklepów. Sformułuj pytania związane 

przeczytanym tekstem. Przeprowadź dyskusję w języku obcym kontekście formy 

organizacyjnej sklepu, który ma największą szansę rozwoju w Twojej okolicy?  

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

 i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z tekstem, 
3)  zastanowić się nad sformułowaniem wypowiedzi na temat zadany w ćwiczeniu, 
4)  użyć specjalistycznego słownictwa, 
5)  wypisać swoje spostrzeżenia, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne, 
–  dyskusja panelowa, 
–  praca w grupach 2-3 osobowych. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  komputer, 
–  pakiet biurowy Microsoft Office, Internet, 
–  drukarka, 
–  opracowania specjalistyczne, 
–  słowniki. 
 
Ćwiczenie 3 

W literaturze branżowej obcojęzycznej, albo w Internecie znajdź tekst dotyczący różnych 

rodzajów punktów sprzedaży detalicznej. Zaprezentuj najpopularniejsze z nich – w języku 
obcym. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

 i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wyszukać tekst dotyczący różnych rodzajów punktów sprzedaży detalicznej, 
3)  zapoznać się z tekstem, 
4)  dokonać analizy tekstu pod względem: najpopularniejszych punktów sprzedaży 

detalicznej, 

5)  przygotować plan prezentacji, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  komputer, 
–  pakiet biurowy Microsoft Office, 
–  drukarka, 
–  opracowania specjalistyczne, 
–  słowniki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

Ćwiczenie 4 

Przeczytaj tekst dotyczący sprzedaży hurtowej i sformułuj pytania w języku obcym na temat 

wysłuchanego tekstu. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wyszukać tekst o sprzedaży handlowej, 
3)  zastanowić się nad formą sprzedaży hurtowej, 
4)  zidentyfikować możliwości finansowe realizacji sprzedaży, 
5)  zastanowić się nad potrzebą organizacji magazynów hurtu, 
6)  przygotować pytania w języku obcym, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym, 
8)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  praca z tekstem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  komputer, 
–  pakiet biurowy Microsoft Office, 
–  drukarka, 
–  opracowania specjalistyczne, 
–  słowniki. 

 

Ćwiczenie 5 

Na podstawie opisanej struktury organizacyjnej sporządź schemat tej struktury: stoiskiem 

mięso i wędliny zarządza kierownik sklepu (jeden z trzech, pracujących na zmiany). Podlega 
właścicielowi sklepu. Stoisko działa pod patronatem producenta mięsa i wędlin, który 
organizuje regularne szkolenia dla personelu. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

 i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przypomnieć sobie rodzaje schematów struktury organizacyjnej, 
3)  zidentyfikować odpowiedni schemat organizacyjny, 
4)  określić poszczególne komórki i zależności, 
5)  przygotować pracę w języku obcym, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  praca z tekstem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  komputer, 
–  pakiet biurowy Microsoft Office, 
–  drukarka, 
–  opracowania specjalistyczne, 
–  słowniki. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.2. Wyposażenie sklepu i magazynu 

 
5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Sprzedajesz wyposażenia magazynu zaprezentuj w języku obcym rozmowę z klientem, 

który jest zainteresowany zakupem wyposażenia magazynu z tkaninami. 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

 i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami wyposażenia magazynu z tkaninami tekstylnymi, 
3)  odnaleźć w Internecie informacje na temat ofert wyposażenia magazynu z tkaninami 

tekstylnymi, 

4)  wykonać wstępny plan wyposażenia magazynu z tkaninami tekstylnymi, 
5)  przygotować informacje z Internetu, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  praca z tekstem,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  komputer, 
–  pakiet biurowy Microsoft Office, 
–  Internet, 
–  drukarka, 
–  opracowania specjalistyczne, 
–  słowniki. 
 
Ćwiczenie 2 

Sprzedajesz wyposażenia sklepów zaprezentuj w języku obcym rozmowę z klientem, 

który jest zainteresowany zakupem wyposażenia sklepu obuwniczego. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

 i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami wyposażenia sklepu obuwniczego, 
3)  odnaleźć w Internecie informacje na temat ofert wyposażenia sklepu obuwniczego,  
4)  wykonać wstępny plan wyposażenia sklepu obuwniczego, 
5)  przygotować informacje z Internetu, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  komputer, 
–  pakiet biurowy Microsoft Office, 
–  Internet, 
–  drukarka, 
–  opracowania specjalistyczne, 
–  słowniki. 

 

Ćwiczenie 3 

Sprzedajesz wyposażenia sklepów zaprezentuj w języku obcym rozmowę z klientem, 

który jest zainteresowany zakupem wyposażenia sklepu dyskontowego. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

 i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami wyposażenia sklepu dyskontowego, 
3)  odnaleźć w Internecie informacje na temat ofert wyposażenia sklepu dyskontowego,  
4)  wykonać wstępny plan wyposażenia sklepu dyskontowego, 
5)  przygotować informacje z Internetu, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  komputer, 
–  pakiet biurowy Microsoft Office, 
–  Internet, 
–  drukarka, 
–  opracowania specjalistyczne, 
–  słowniki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

5.3. Proces sprzedaży i obsługa klienta 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj i przeprowadź rozmowę telefoniczną sprzedażową w języku obcym – 

przedmiotem sprzedaży będzie fotel wypoczynkowy. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać się w zespoły 3 osobowe (jedna osoba będzie obserwatorem), 
2)  zapoznać się z prowadzenia rozmowy telefonicznej i sprzedażowej , 
3)  odnaleźć w internecie informacje na temat produktu, który chcesz sprzedać, 
4)  wykonać wstępny szkic rozmowy, 
5)  przygotować informacje z internetu, 
6)  przygotować rozmowę w języku obcym, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  gra – odgrywanie ról,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  komputer, 
–  pakiet biurowy Microsoft Office, Internet, 
–  drukarka, 
–  opracowania specjalistyczne, 
–  słowniki. 
 
Ćwiczenie 2 

Zaplanuj i przeprowadź rozmowę  sprzedażową w języku obcym – przedmiotem 

sprzedaży będzie rower górski. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Uczeń powinien: 

1)  dobrać się w zespoły 3 osobowe (jedna osoba będzie obserwatorem), 
2)  zapoznać się z prowadzenia rozmowy sprzedażowej, 
3)  odnaleźć w internecie informacje na temat produktu, który chcesz sprzedać, 
4)  wykonać wstępny szkic rozmowy, 
5)  przygotować informacje z internetu dotyczącą produktu (ceny, j.m., procent sprzedanych 

art.), 

6)  przygotować rozmowę, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  gra symulacyjna,  
–  ćwiczenia praktyczne.  
 

Środki dydaktyczne: 

–  komputer, 
–  pakiet biurowy Microsoft Office, Internet, 
–  drukarka, 
–  opracowania specjalistyczne, 
–  słowniki. 
 
Ćwiczenie 3
 

Na podstawie obejrzanego filmu sporządź notatkę oraz  zaplanuj i przygotuj, w języku 

obcym  rozmowę dotyczącą transakcji kupna –  sprzedaży okularów przeciwsłonecznych. Z 
zastosowaniem zwrotów grzecznościowych, typowych przy obsłudze klienta. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać się w zespoły 3 osobowe (jedna osoba będzie obserwatorem), 
2)  obejrzeć film dotyczący psychologii obsługi klienta w języku obcym, 
3)  zrobić notatkę, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  zapoznać się zasadami obsługi klienta, prowadzenia rozmowy sprzedażowej, 
6)  przeanalizować notatkę z filmu,  
7)  odnaleźć w Internecie informacje na temat produktu, który chcesz sprzedać, 
8)  wykonać wstępny szkic rozmowy, 
9)  przygotować informacje z Internetu dotyczącą produktu (ceny, j.m., procent sprzedanych 

art.), 

10)  przygotować rozmowę, 
11)  zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym, 
12)  dokonać oceny ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  inscenizacja,  
–  ćwiczenia praktyczne,  
–  praca 2 osobowa. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  komputer, 
–  pakiet biurowy Microsoft Office, Internet, 
–  drukarka, 
–  opracowania specjalistyczne, 
–  słowniki. 
 
Ćwiczenie 4 

Przygotuj i zaprezentuj wypowiedź w stylu prywatnym na temat wizytówek, na 

podstawie obejrzanych w języku obcym filmów dotyczących savoir vivre. Jako pomocy użyj 
pytań: 

1.  Kto z kolegów ma własne wizytówki? 
2.  Jak wygląda jego wizytówka? 
3.  Jakie wskazówki podano na filmie odnośnie wyglądu wizytówek? 
4.  Jak wręczają Twoi znajomi wizytówki? 
5.  Jakie wskazówki podano na filmie odnośnie wręczania wizytówek? 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć filmy w języku obcym dotyczące savoir vivre, 
2)  zrobić notatki, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  zapoznać się zasadami wyglądu i wręczania wizytówek, 
5)  przeanalizować pytania zawarte w ćwiczeniu,  
6)  przygotować wypowiedź, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  dyskusja panelowa,  
–  ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

–  filmy w języku obcym dotyczące savoir vivre,  
–  odtwarzacz, 
–  komputer, 
–  pakiet biurowy Microsoft Office, Internet, 
–  drukarka, 
–  opracowania specjalistyczne, 
–  słowniki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

Ćwiczenie 5 

Na podstawie podanych zwrotów konwersacyjnych, zgłaszających wątpliwości, 

stawiających warunki i argumentowania przygotuj rozmowę sprzedażową w cukierni 
(uzupełnij własnym tekstem) w języku obcym. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

 i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać się w zespoły 3 osobowe (jedna osoba będzie obserwatorem), 
2)  ułożyć schemat rozmowy sprzedażowej, 
3)  wybrać odpowiednie zwroty w języku obcym, 
4)  przygotować treść rozmowy, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym, 
6)  podczas dyskusji wybrać najlepiej przygotowaną rozmowę sprzedażową, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  dyskusja dydaktyczna, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  komputer, 
–  pakiet biurowy Microsoft Office, Internet, 
–  drukarka, 
–  opracowania specjalistyczne, 
–  słowniki. 
 
Ćwiczenie 6 

Przygotuj rozmowę telefoniczną z kontrahentem na temat zmiany terminu dostawy 

zamówionego przez Twoją firmę towaru, przeprowadź w języku obcym. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

 i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać się w zespoły 3 osobowe (jedna osoba będzie obserwatorem), 
2)  ułożyć schemat rozmowy telefonicznej, 
3)  przygotować rozmowę, 
4)   zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  gra symulacyjna,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  komputer, 
–  pakiet biurowy Microsoft Office, Internet, 
–  drukarka, 
–  opracowania specjalistyczne, 
–  słowniki. 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 

 

PRAKTYCZNY  DO BADAŃ SUMUJĄCYCH 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

1. Określić czynności związane z obsługą klienta 

PP 

2. Sporządzić notatkę na temat wysłuchanego tekstu 

3. Zastosować kontekst w zrozumieniu wypowiedzi z użyciem 

specjalistycznego słownictwa 

P C 

 

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

 

Test polega na wykonaniu przez uczniów jednego zadania, mającego na celu sprawdzenie 

ich praktycznych 

umiejętności w zakresie: 

–  sporządzenia notatki w języku obcym na temat wysłuchanego tekstu, dotyczącego 

prawidłowej obsługi klienta. 

 

Organizacja testowania  
Działania nauczyciela powinny być ukierunkowane na: 
–  Przygotowanie odpowiedniej liczby kart informacyjnych, niezbędnych do wykonania 

zadań praktycznych, protokołów pomiaru oraz ustalenia, które z nich wymagają 
dodatkowych wyjaśnień i uzupełnień.  

–  Przygotowanie tekstu dotyczącego prawidłowej obsługi klienta w języku obcym. 
–  Zapewnienie odpowiednich warunków technicznych testowania. 

Wymagane stanowisko badawcze do rozwiązania zadania: komputer, pakiet Microsoft 
Office, drukarka, słowniki obcojęzyczne. 

–  Zapewnienie samodzielności przy rozwiązywaniu zadań – w przypadku braku odpowiedniej 

liczby stanowisk badawczych ustalenie odpowiedniego harmonogramu prac uczniów. 

–  Przygotowanie (powielenie) i  przekazanie uczniom instrukcji testowania. 
–  Wyjaśnienie wszystkich wątpliwości ucznia przed przystąpieniem do wykonania zadania. 
–  Zwrócenie szczególnej uwagi na zrozumieniu tekstu. 
–  Podanie do wiadomości uczniów czasu przeznaczonego na samodzielną pracę nad testem 

przewidywany czas testowania 45 minut. 

–  Obserwowanie i rejestrowanie wykonywanych przez uczniów czynności 

(skategoryzowane karty obserwacji stanowią załącznik do testu praktycznego). 

–  Dokonanie oceny poprawności wykonania każdego zadania (za poprawne i samodzielne 

wykonanie każdego zadania uczeń może uzyskać maksimum 70 punktów. Zaliczenie testu 
wymaga osiągnięcia 35 punktów, jest to równoznaczne z uzyskaniem oceny dostatecznej 
(maksymalna liczba punktów, określona w kartach obserwacji, uwzględnia „wagi” 
poszczególnych czynności, czyli ustala  ich znaczenie dla całej badanej umiejętności). 

 

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o przestrzeganie przy ocenianiu testów wyżej 

sformułowanych zasad, nawet jeżeli się z nimi Państwo nie zgadzacie (oczywiście mogą one 
podlegać weryfikacji przy prowadzeniu następnych badań).  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

–  Przeczytaj  uważnie  instrukcję. 
–  Uwierz w siebie, masz szansę na sukces. 
–  Pracuj  samodzielnie,  bo tylko wtedy będziesz   miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
–  Przed wykonaniem zadania staraj się dobrze zrozumieć jego treść. 
–  Przestrzegaj zasad bezpiecznej pracy. 
–  Prawidłowo organizuj stanowisko pracy. 
–  Przestrzegaj

 

podanej przez nauczyciela normy czasowej.  

 

 

 

Zadanie Twoje polega na praktycznym rozwiązaniu jednego zadania. Dotyczy ono 

sporządzenia notatki w języku obcym na temat wysłuchanego tekstu, dotyczącego 
prawidłowej obsługi klienta. Przewidujemy, że zadanie powinieneś wykonać w czasie 45 
minut. Jesteś w stanie w tym czasie prawidłowo wykonać zadanie. 

Chcąc pomóc Ci w wykonaniu tych zadania opracowaliśmy instrukcję, która wspomoże 

Cię w osiągnięciu sukcesu. Dokładnie zapoznaj się z nią.  Dokonaj analizy czynności, jakie 
powinieneś wykonać w fazie przygotowawczej, w fazie realizacyjnej i w fazie oceniającej. 
Zapoznaj się z protokółem pomiaru, opracowania  którego oczekujemy od Ciebie po 
wykonaniu zadania. Protokół wypełniaj w trakcie pracy, będzie on dowodem Twoich 
osiągnięć. 

Wszystkie wątpliwości wyjaśnij przed rozpoczęciem pracy, gdyż później powinieneś 

radzić sobie sam. Pewnie chcesz wiedzieć również, jak będziesz oceniany za ten test. Za 
prawidłowo wykonane czynności wymienione w instrukcji, stanowiące o wykonaniu zadania, 
możesz uzyskać maksimum 70 punktów. Jeżeli będą interesowały Cię szczegółowe kryteria, 
to nauczyciel na pewno Ci je przedstawi. Chcąc zaliczyć, test musisz uzyskać 35 punktów, 
jest to równoznaczne z uzyskaniem oceny dostatecznej.  
 
 

 

 

 

 

 

ŻYCZYMY  CI  SUKCESU ! 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

Zadanie  

Sporządź notatkę w języku obcym na temat wysłuchanego tekstu, dotyczącego 

prawidłowej obsługi klienta. 
Działanie Twoje powinno przebiegać w trzech etapach: 
ETAP I – faza przygotowawcza: 
–  przygotuj swoje stanowisko pracy (jeśli jakieś urządzenie jest nie sprawne, zasygnalizuj to 

nauczycielowi i zapisz tę informację w protokóle pomiaru), 

–  dobierz słowniki, 
–  zaplanuj układ czynności, jakie wykonasz przy sporządzaniu notatki w języku obcym na 

temat wysłuchanego tekstu, dotyczącego prawidłowej obsługi klienta, 

–  zaplanowany układ czynności przedstaw nauczycielowi – uzyskaj jego akceptację. 
ETAP II – faza realizacyjna: 
–  wysłuchaj uważnie tekstu, 
–  pamiętaj o zrozumieniu kontekstu tekstu, 
–  sporządź notatkę posługując się odpowiednio dobranymi zwrotami w języku obcym. 
ETAP III – faza oceniająca: 
–  wydrukuj notatkę i dołącz do protokołu, 
–  określ, co zrobiłbyś inaczej, gdybyś wykonanie zadania mógł powtórzyć. 
 
Protokół ze sporządzenia notatki w języku obcym na temat wysłuchanego tekstu, 
dotyczącego prawidłowej obsługi klienta 

 
Kontekst notatki 
 

 

 
Zwroty obcojęzyczne zastosowane do 
sporządzenia notatki 
 

 

Główne 
 

 

 
Zastosowane zwroty 
 

dodatkowe   

Kontekst 
 

 

Treść  
 

 

 
Uzyskane wyniki  
 

Notatka  
 

 

 
Wnioski wynikające 
 z wykonanej pracy 
 
 

 

 

 

Nazwa i adres szkoły

 

Nazwisko i imię ucznia 

Data 

przeprowadzonych 

badań 

Uzyskana suma 

punktów 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

Skategoryzowana karta obserwacji ze sporządzenia notatki w języku obcym na temat 

wysłuchanego tekstu, dotyczącego prawidłowej obsługi klienta 

 

 

Lp. 

 

Czynności 

Maksymalna 

liczba 

punktów 

możliwa do 

uzyskania 

Uzyskana 

liczba punktów

1  

Kontekst notatki 

10 

 

Dobór zwrotów obcojęzycznych zastosowanych do 
sporządzenia notatki 
 

15  

3 Zaplanowanie 

układu czynności związanych 

z wykonaniem zadania: 
–  przygotowanie komputera, 
–  wysłuchanie tekstu odczytanego przez 

nauczyciela, 

–  zapisanie kontekstu, 
–  sformułowanie notatki, 
–  sporządzenie notatki. 

 
 
 
 

15 

 

Głównych 10 

 

 
 

  4  

 
 
Sprawdzenie zastosowanych 
zwrotów  
 
 

Dodatkowyc
h  

10  

5  

Organizacja stanowiska pracy 
 

 

 

6 Prawidłowość wykonania protokółu  

 

 

 
RAZEM 

 

70 

 

 
 
Uwaga!   
Maksymalną liczbę punktów  uczeń może uzyskać za całkowicie samodzielne i poprawne 
wykonanie danej czynności. 
Połowę maksymalnej liczby punktów uczeń może uzyskać za wykonanie czynności z pomocą 
nauczyciela, ukierunkowaną na poprawne  wykonanie tych czynności. 
Zero punktów uczeń otrzymuje za nie wykonanie danej czynności lub jej błędne wykonanie. 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

TEST 2 
Test próba pracy 
 

Test jest przewidziany jako próba pracy. 
Przygotuj i zaprezentuj rozmowę sprzedażową w języku obcym: sprzedającym jest 

przedstawiciel producenta linii technologicznej do produkcji kremu do rąk, klientem jest 
przedstawiciel firmy kosmetycznej produkującej krem do rąk. Tematem rozmowy jest zakup 
wyposażenia, które służy do produkcji nowego kremu do rąk. Potrzebne informacje dobierz 
z zestawu załączników, te których brakuje uzupełnij, o zadanym przebiegu przedstawionym 
w dokumentacji będącej częścią Instrukcji. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje podane punkty. Za źle 

wykonaną czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, 4 uzyskanie 5 punktów, 

-

 

dostateczny za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, 3, 4 oraz dodatkowo 5 uzyskanie 6 
punktów, 

-

 

dobry- za prawidłowe wykonanie czynności nr 1, 2, 3, 4, 5, oraz dodatkowo 6 i uzyskanie 
7 punktów, 

-

 

bardzo dobry za wykonanie wszystkich czynności  uzyskanie 10 punktów, 

  

Kryteria oceny   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz punktowania 

Obszar wymagań Numer 

czynności 

Sprawdzana czynność Kryterium 

wykonania 

czynności 

Punktacja 

Uczeń zapoznaje się  
z dokumentacją 
zadania 

Zapoznał się z 
dokumentacją zadania 

0 lub 1 

Organizacja 
stanowiska pracy 

Uczeń segreguje 
załączniki  
potrzebne do 
wykonania ćwiczenia 

Z zestawu wybrał 
załączniki potrzebne do  
przygotowania 
prezentacji w języku 
obcym 

0 lub 1 

Z zestawu załączników 
ułożył w kolejności 
czynności 
wykonywane podczas 
przygotowania 
prezentacji w języku 
obcym 

0 lub 1 

Wykonywanie 
zadania z 
zachowaniem 
zasad 
przygotowania 
prezentacji 

 

 
 
 

Uczeń wykonuje plan 
prezentacji rozmowy 
sprzedażowej w języku 
obcym dotyczącej 
sprzedaży wyposażenia 
produkcyjnego –  
nowego kremu do rąk. 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

 

   4 

 

Uzupełnił brakujące 
informacje 

0 lub 1 

 

   5 

 

Wykonał plan 
prezentacji rozmowy 
sprzedażowej w języku 
obcym, dotyczącej 
sprzedaży linii 
technologicznej do 
produkcji kremu do 
rąk. 

0 lub 2 

Uczeń sprawdza  
z dokumentacją 
prawidłowość 
wykonanego planu 

Sprawdził  
z dokumentacją 
prawidłowość 
wykonanego planu 

0 lub 1 

 

Uczeń prezentuje 
i ocenia wykonane 
ćwiczenie 

Ocenił jakość swojej 
pracy, wskazał 
ewentualne 
nieprawidłowości 

0 lub 3 

Prezentowanie  
i ocena 
wykonanego 
ćwiczenia 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

KARTA OBSERWACJI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wymagania dotyczące przygotowania prezentacji rozmowy 
sprzedażowej w języku obcym dotyczącej sprzedaży linii 
technologicznej do produkcji kremu do rąk. 

Przygotuj i zaprezentuj rozmowę sprzedażową w języku obcym: sprzedającym jest 

przedstawiciel producenta linii technologicznej do produkcji kremu do rąk, klientem jest 
przedstawiciel firmy kosmetycznej produkującej krem do rąk. Tematem rozmowy jest zakup 
wyposażenia, które służy do produkcji nowego kremu do rąk. Potrzebne informacje dobierz 
z zestawu załączników, te których brakuje uzupełnij, o zadanym przebiegu przedstawionym 
w dokumentacji będącej częścią Instrukcji. 
 

OBSZAR 

WYMAGAŃ 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

LICZBA 

PUNKTÓW

Czynność 1.: Zapoznawanie się z dokumentacją zadania 
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń zapoznał się z 
dokumentacją zadania 

 

Czynność 2.: Segregowanie załączników potrzebnych do 
wykonania zadania 
Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń wybrał załączniki 
potrzebne do przygotowania prezentacji rozmowy 
sprzedażowej dotyczącej sprzedaży wyposażenia 
produkcyjnego –  nowego kremu do rąk 

Organizacja 
stanowiska 
pracy 

Czynność 3.: Układa załączniki wg kolejności    czynności 
wykonywane podczas przygotowania prezentacji rozmowy 
sprzedażowej dotyczącej sprzedaży wyposażenia 
produkcyjnego –  nowego kremu do rąk. 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń z zestawu załączników 
ułożył w 

kolejności czynności wykonywane podczas 

przygotowania prezentacji rozmowy sprzedażowej dotyczącej 
sprzedaży wyposażenia produkcyjnego –  nowego kremu do 
rąk. 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń uzupełnił brakujące 
informacje 

Czynność 4.: wykonanie planu prezentacji rozmowy 
sprzedażowej dotyczącej sprzedaży wyposażenia 
produkcyjnego –  nowego kremu do rąk 

Wykonywanie 
zadania z 
zachowaniem 
zasad 
przygotowania 
kampanii 
reklamowej 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń wykonał plan 
prezentacji rozmowy sprzedażowej dotyczącej sprzedaży 
wyposażenia produkcyjnego –  nowego kremu do rąk. 

2 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

Czynność 5.: sprawdza z dokumentacją prawidłowość 
wykonanego planu 
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń sprawdził z 
dokumentacją prawidłowość wykonanego planu i ewentualnie 
skorygował błędy 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń po zakończeniu zadania 
uporządkował stanowisko pracy 

 

Czynność 6.: Prezentacja i ocena wykonanego zadania 

 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń ocenił jakość swojej 
pracy, wskazał ewentualne nieprawidłowości 

 
 

Prezentowanie 
 i ocena 
wykonanego 
zadania 

Łączna liczba punktów 

 

Uzyskana ocena szkolna 

 

 

 

Uzyskana 
liczba 
punktów  
i ocena 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania: próba pracy oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę ocenienia wykonywanych czynności, jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób wykonania zadania typu próba pracy, 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom instrukcje do wykonania zadania wraz z dokumentacją, podaj czas 

przeznaczony na wykonanie zadania. 

8.  Rozdaj uczniom zestawy różnych załączników dotyczących etapów przygotowania 

rozmowy sprzedażowej. 

9.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia wykonania ćwiczenia. 

11.  Wpisz do karty obserwacji wyniki przeprowadzonego testowania.. 

12.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te czynności, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z dokumentacją zadania. 
3.  Test próba pracy oceniany jest według punktacji określającej zarówno czynności 

wykonywane podczas testowania, jak i ich prawidłowość. 

4.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
5.  Po dokonanym doborze załączników – wykonaj plan dotyczący etapów przygotowania 

rozmowy sprzedażowej. 

6.  Oceń poprawność wykonanego planu przygotowania rozmowy sprzedażowej. 
7.  Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy. 
8.  Po zakończonym zadaniu uporządkuj stawisko pracy. 
9.  Zaprezentuj efekty swojej pracy, wskaż trudności lub niedociągnięcia. 
10.  Na rozwiązanie 

testu 

masz 

45 

min. 

      

 

Zadanie Twoje polega na praktycznym rozwiązaniu jednego zadania. Dotyczy ono 

przygotowania i zaprezentowania rozmowy sprzedażowej w języku obcym: sprzedającym jest 
przedstawiciel producenta linii technologicznej do produkcji kremu do rąk, klientem jest 
przedstawiciel firmy kosmetycznej produkującej krem do rąk. Tematem rozmowy jest zakup 
wyposażenia, które służy do produkcji nowego kremu do rąk. Potrzebne informacje dobierz 
z zestawu załączników, te których brakuje uzupełnij, o zadanym przebiegu przedstawionym 
w dokumentacji będącej częścią Instrukcji. 

Przewidujemy, że zadanie powinieneś wykonać w czasie 45 minut. Jesteś w stanie w tym 

czasie prawidłowo wykonać zadanie. Chcąc pomóc Ci w wykonaniu tych zadania 
opracowaliśmy instrukcję, która wspomoże Cię w osiągnięciu sukcesu. Dokładnie zapoznaj 
się z nią.  Dokonaj analizy czynności, jakie powinieneś wykonać w fazie przygotowawczej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

w fazie realizacyjnej i w fazie oceniającej. Zapoznaj się z protokółem pomiaru, opracowania  
którego oczekujemy od Ciebie po wykonaniu zadania. Protokół wypełniaj w trakcie pracy, 
będzie on dowodem Twoich osiągnięć. 

Wszystkie wątpliwości wyjaśnij przed rozpoczęciem pracy, gdyż później powinieneś 

radzić sobie sam. Pewnie chcesz wiedzieć również, jak będziesz oceniany za ten test. Za 
prawidłowo wykonane czynności wymienione w instrukcji, stanowiące o wykonaniu zadania, 
możesz uzyskać maksimum 70 punktów. Jeżeli będą interesowały Cię szczegółowe kryteria, 
to nauczyciel na pewno Ci je przedstawi. Chcąc zaliczyć, test musisz uzyskać 35 punktów, 
jest to równoznaczne z uzyskaniem oceny dostatecznej.  

 

 

 

 

 

 

 

ŻYCZYMY  CI  SUKCESU ! 

 
 
Materiały dla ucznia: 

•  instrukcja z dokumentacją zadania, 
•  zestaw załączników dotyczących prezentacji oferty handlowej przedsiębiorstwa, np. 

katalogi zagranicznych firm z wyposażeniem produkcyjnym dla potrzeb gastronomii, 
firm kosmetycznych i producentów obuwia (służących do przygotowania rozmowy 
sprzedażowej), 

•  stanowisko ucznia powinno zostać wyposażone w komputer z programem Microsoft 

PowerPoint. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

7. LITERATURA 

 

1.  Blythe J.: Komunikacja Marketingowa. Przekład G. Górska, Polskie Wydawnictwa 

Ekonomiczne 2002   

2.  Praca zbiorowa pod red. M. Rydla Komunikacja marketingowa. ODDK, Gdańsk 2001 
3.  Brdulak H., Brdulak J.: Negocjacje handlowe. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 

Warszawa 2000 

4.  Buzan T., Israel R.: Sprzedaż z głową. Przekład Hędrzak Anna, Oficyna Ekonomiczna, 

Kraków 2001 

5.  Domański T.: Strategie Rozwoju Handlu. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 

Warszawa 2005 

6.  Kostera M.: Zarządzanie Personelem. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 

2000 

7.  Kożusznik B.: Kierowanie zespołem pracowniczym. Polskie Wydawnictwo 

Ekonomiczne, Warszawa 2005 

8.  Kożusznik B.: Zachowania człowieka w organizacji. Polskie Wydawnictwa 

Ekonomiczne, Warszawa 2002  

9.  Mruk H. (red.): Komunikowanie się w marketingu. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 

Warszawa 2004 

10.  Nowacka A., Nowacki R.: Podstawy marketingu. Difin,  
11.  Robbins S.P.: Prawdy o Kierowaniu Ludźmi i tylko prawdy. Polskie Wydawnictwo 

Ekonomiczne, Warszawa 2003 

12.  Robbins S.P.: Skuteczne podejmowanie decyzji. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 

Warszawa 2005 

13.  Scheitlin V.: Listy Kontrolne dla handlowców. Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2003 
14.  Slywotzky A.J., Morrison D.J., Andelman B.: Strefa zysku. Polskie Wydawnictwo 

Ekonomiczne, Warszawa 2000 

15.  Stefaniak-Piasek E.: Technika biurowa. Cz. 2 Praca biurowa. WSiP, Warszawa 2004 
16.  www.stat.gov.pl/dane_spol-gosp/ceny_handel_uslugi/ rynek_wewnetrzny/2004 
17.  http://prace.sciaga.pl/22031.html 
18.  http://www.teleinfo.com.pl/ti/1999/47/t11.html 
19.  http://prace.sciaga.pl/33952.html 
20.  http://www.logistyka.net.pl/logistyka/topics/ma_wo/2001/04/19/0848251.html 
21.  www.wist-online. 
22.  www.bako2000.pl  
23.  www.bmserwis.pl 
 

Język angielski 

 
Colin P.H., Słupski J.: Słownik biznesu angielsko-polski z indeksem polsko-angielskim. 
Wydawnictwo Wilga, Warszawa 1999 
Corbeil J.C.: Wielojęzyczny słownik wizualny. Polski. Angielski. Niemiecki. Francuski. 
Wydawnictwo Wilga, Warszawa 1996 Leksykon tematyczny.  
France C., Mann P., Kolossa B.: Ekonomia. Angielsko-polski słownik tematyczny. 
Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 2002 
Jastrzębska-Okoń I.: Polsko-angielski słownik tematyczny. Harald G., Warszawa 1997 
Keinzler I.: Słownik terminologii komputerowej angielsko-polski i polsko-angielski. Ivax, 
Gdynia 2003 
Lukszyn J.: Wielojęzyczny słownik modułowy. Awans, Warszawa 2001  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

Puławski M., Kozierkiewicz R.,: Słownik handlowy angielsko-polski. Polskie Wydawnictwo 
Ekonomiczne,  Warszawa 1991 
Mizgalski E.: Słownik techniczny polsko-angielski, angielsko-polski, Aneks, Wałbrzych 1994 
Rosenbaum O.: Praktyczny słownik komputerowy angielsko-polski, polsko-angielski. 
Wydawnictwo REA, Warszawa 2001 
Śmird W.: Słownik terminów angielsko-polski. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 
2002 
Tittenbrun M.: Duży słownik polsko-angielski i angielsko-polski. Kastor, Warszawa 2001 
Welfe A., Brzeszczyński J., Majsterek M.: Słownik terminów metod ilościowych angielsko-
polski, polsko-angielski. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2002 

 
 
Język francuski 

Bloomfield, Tuzin: Affaires à suivre. Hachette, Paris 2002 
Bruchet-Collins: Objectif enterprise. Hachette, Paris 2002 
CD-Rom Français Professionnel: Á la recherché d’un employ. CLE Int., Paris 2002 
CD-Rom Français Professionnel: Vivez les affaires. Hachette, Paris 2002 
Corado, Macagno, Sanchez: Faire des affaires en français. Hachette, Paris 2002 
Danilo M., Lincoln M., Penfornis J.-L.: Le français de la communication professionnelle. 
CLE Int., Paris 2002 
Danilo M., Tuzin B.: Le français de l’entrerprise. CLE Int., Paris 2002 
Dany, Noé: Les employés: service, commerce, industrie. Hachette, 
Paris 2002 
Eurin, Henao: Pratiques du français scientifique. Hachette, Paris 2002 
Gruneberg, Tauzin: Comment vont les affaires? Hachette, Paris 2002 
Janik A.: Mały słownik informatyczny francusko-polski. WNT, Warszawa 1991 
Mitchell, Tuzin, Truscott: Le français à grande vitesse. Hachette, Paris 2002 
Pieńkom E., Pieńkom J.: Wielki słownik francusko-polski i polsko-francuski, tom 1 i 2. 
Wiedza Powszechna, Warszawa 2001 
Piotrowska M., red.: Słownik tematyczny francusko-polski. Philip Wilson, Warszawa 2002 
 
Język niemiecki-słowniki 
Alisch i in.: Ekonomia. Niemiecko-polski słownik tematyczny. Wydawnictwo Naukowe 
PWN, Warszawa 1999 
Piprek J.: Wielki słownik niemiecko-polski i polsko-niemiecki, t. 1 i 2. Wiedza Powszechna, 
Warszawa 2002 
Praca zbiorowa: Słownik biznesmena polsko-niemiecki. Kanion, Zielona Góra 2001 
Seidel K.-H.: Słownik techniczny niemiecko-polski, polsko-niemiecki. Wydawnictwo REA, 
Warszawa 2003 
Skibicki W.: Słownik terminologii prawniczej i ekonomicznej niemiecko-polski. Wiedza 
Powszechna, Warszawa 2000 
Sokołowska M. i inni: Słownik naukowo-techniczny niemiecko-polski i polsko-niemiecki. 
WNT, Warszawa 1999 
Wiązek A.: Słownik techniczny niemiecko-polski, polsko-niemiecki. Aneks, Wałbrzych 2003