background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Halina Mazurkiewicz 

 

 

 

Wykonywanie pomiarów warsztatowych 
714[03].L2.04 
 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Krzysztof Lenkiewicz 

mgr inż. Tadeusz Ługowski 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Halina Mazurkiewicz 

 

 

Konsultacja: 

mgr Zenon Pietkiewicz 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  714[03].L2.04 
Wykonywanie  pomiarów  warsztatowych  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu lakiernik  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Podstawowe pojęcia stosowane w pomiarach warsztatowych   

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Podstawy pomiarów warsztatowych   

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Pomiar wielkości geometrycznych 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4. Napędy, instalacje hydrauliczne i pneumatyczne 

21 

5.4.1. Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć uczniów 

24 

7.  Literatura 

39 

 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy 

Państwu 

poradnik 

dla 

nauczyciela: 

„Wykonywanie 

pomiarów 

warsztatowych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie: Lakiernik 714[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym pytania 
wielokrotnego wyboru tylko jednej prawidłowej odpowiedzi.  

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

714[03].L2 

Techniczne podstawy  

lakiernictwa 

714[03].L2.01 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną 

 

714[03].L2.02 

Posługiwanie się 

podstawowymi pojęciami  

z zakresu układów  

sterowania i regulacji 

714[03].L2.03 

Stosowanie technologii 

informacyjnej 

 

714[03].L2.04 

Wykonywanie pomiarów 

warsztatowych 

714[03].L2.05 

Eksploatowanie maszyn  

i urządzeń 

714[03].L2.06 

Stosowanie technologii 

mechanicznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinieneś umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp, 

 

posłużyć  się  najprostszymi  narzędziami  pomiarowymi  (przymiar  kreskowy,  linijka, 
kątomierz), 

 

zdefiniować podstawowe wielkości fizyczne, 

 

określić jednostkę miary wielkości fizycznej, 

 

zapisać jednostki miary w postaci symbolu,  

 

tworzyć krotności jednostek miar układu SI: metr, kilogram, sekunda, amper, kelwin, mol, 

 

czytać proste rysunki techniczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić pojęcia; tolerancja pasowanie, chropowatość powierzchni, 

 

obliczyć wymiary graniczne, odchyłki, tolerancje, luzy, 

 

wybrać z PN odchyłki dla zadanych pasowań, 

 

wyjaśnić pojęcia mierzenia i sprawdzania, 

 

sklasyfikować przyrządy pomiarowe, 

 

rozróżnić  podstawowy  sprzęt  pomiarowy:  wzorce,  przyrządy  pomiarowe,  sprawdziany, 
przybory pomiarowe, 

 

ustalić przebieg czynności podczas wykonywania pomiarów, 

 

dobrać przyrządy pomiarowe do pomiaru i sprawdzania elementów, maszyn w zależności 
od kształtu oraz dokładności wykonania, 

 

odczytać wskazania przyrządów pomiarowych, 

 

wykonać podstawowe pomiary wielkości geometrycznych, 

 

wykonać  elementarne  badania  i  pomiary  parametrów  pomp,  sprężarek,  oraz  instalacji 
hydraulicznych i pneumatycznych, 

 

interpretować wyniki pomiarów, 

 

określić dokładność pomiarów, 

 

określić tendencje rozwojowe w metrologii warsztatowej, 

 

posłużyć się PN. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  

Lakiernik 714[03] 

Moduł:  Techniczne podstawy lakiernictwa  714[03].L2. 
Jednostka modułowa: Wykonywanie pomiarów warsztatowych 714[03].L2.04 

Temat: Nowoczesne narzędzia pomiarowe – Internet jako źródło informacji. 

Cel  ogólny:  Rozbudzenie  u  uczniów  zainteresowania  osiągnięciami  techniki  z  zakresu 
narzędzi pomiarowych oraz doskonalenie umiejętności z obsługi komputera. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

korzystać z bazy danych zawartej w Internecie, 

– 

sklasyfikować narzędzia pomiarowe, 

– 

określić dokładność poznanych narzędzi pomiarowych, 

– 

zastosować  w  praktyce  dostępne  na  zajęciach  praktycznych  narzędzia  i  przyrządy 
pomiarowe, 

– 

stosować przepisy bhp podczas zajęć praktycznych, 

– 

współpracować w grupie. 

 

Metody nauczania – uczenia się:  

 

instruktaż z objaśnieniem 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna, 

 
Czas: 

90 minut 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputery,  

 

dostęp do Internetu, 

 

dyskietki, 

 

narzędzia pomiarowe, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Podanie tematu. 
3.  Pogadanka  z  wiadomości  teoretycznych  potrzebnych  do  realizacji  tematu  zawierająca 

pytania  diagnozujące  wiedzę  teoretyczną  uczniów  z  zakresu  narzędzi  pomiarowych 
(rodzaje,  zakres pomiarowy, zastosowanie, dokładność, budowa na przykładzie narzędzi 
będących na wyposażeniu pracowni pomiarów). 

4.  Przejście do pracowni komputerowej. 
5.  Zapoznanie uczniów z regulaminem pracowni komputerowej.

 

6.  Określenie wiadomości, które należy wyszukać w Internecie.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

7.  Samodzielna  praca  uczniów  na  komputerze,  wyszukiwanie  potrzebnych  informacji  na 

stronach WWW. 

8.  Instruktaż bieżący – indywidualne wskazówki dla uczniów wykonujących ćwiczenia: 

– 

nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  pomaga  w  prawidłowym  formatowaniu 
dokumentów.  Podpowiada,  jakie  należy  stosować  narzędzia  do  formatowania 
tworzonych dokumentów. 

9.  Zakończenie ćwiczeń, porządkowanie stanowiska pracy, przygotowanie prac do analizy.  
10.  Uczniowie  prezentują  swoje  ćwiczenia  na  ekranie  monitora  w  kolejności  wykonania 

i zapisują na dyskietkach. 

11.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny ćwiczeń. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Na podstawie danych zapisanych na dyskietce sporządź notatkę z narzędzi do pomiarów 
średnic zewnętrznych i wewnętrznych zawierającą: nazwę narzędzia, dokładność, zakres 
pomiarowy. 

Uzupełniające źródła informacji dla ucznia: 

Internet 

Uzupełniające źródła informacji dla nauczyciela: 

Internet 

Adamczyk S., Makieła W.: Metrologia w budowie maszyn, Wydawnictwo Naukowo-
Techniczne, Warszawa 2004r. 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  z  zakresu  omawianej  tematyki  i  sposobu  prowadzenia 
zajęć. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  

Lakiernik 714[03] 

Moduł:  Techniczne podstawy lakiernictwa 714[03].L2 
Jednostka modułowa: Wykonywanie pomiarów warsztatowych 714[03].L2.04 

Temat: Rola i zadania pomiarów warsztatowych 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  myślenia  twórczego,  logicznego  oraz  poszukiwanie 

prawidłowych rozwiązań. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

rozpoznawać zalety kontroli jakości, 

– 

określić zadania i rolę pomiarów warsztatowych, 

– 

oceniać problemy związane z lekceważeniem kontroli jakości, 

– 

współpracować w grupie. 

 

Metody nauczania:  

 

instruktaż z objaśnieniem, 

 

drzewo decyzyjne 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna, grupowa. 
 

Czas: 

45 minut 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

podręczniki, poradniki, 

– 

karty z drzewem decyzyjnym.

 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Zapoznanie uczniów z tematem – „Mocne i słabe strony” pomiarów warsztatowych. 
3.  Omówienie metody: „drzewo decyzyjne”. 
4.  Przedstawienie faz przebiegu pracy w/w metodą. 
5.  Omówienie środków dydaktycznych. 
6.  Podsumowanie i odpowiedzi na pytania. 
7.  Rozdanie kart do wypełnienia uczniom. 
8.  Wskazówki do pracy warsztatowej. 
9.  Wypełnianie przez uczniów kart. 
10.  Obserwacja przebiegu pracy, udzielanie wskazówek i pomocy uczniom. 
11.  Wypisanie  wszystkich  odpowiedzi  uczniów  z  pominięciem  tych,  które  się  powtarzają 

(na wspólnej karcie). 

12.  Omówienie poszczególnych propozycji eliminowanie zbędnych, niejasnych i nielogicznych 

odpowiedzi. 

13.  Wspólne określenie roli i zadań pomiarów warsztatowych. 

 

14.  Dokonują oceny ćwiczeń. (klasa wspólnie z nauczycielem). 
15.  Podsumowanie zajęć, udzielenie odpowiedzi na pytania i uwagi dotyczące tematu zajęć.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

Zakończenie zajęć 

Praca domowa 

Sporządzić notatkę na temat: „Jakie są korzyści z rzetelnie przeprowadzonej kontroli” 

Uzupełniające źródła informacji dla ucznia: 

Adamczyk S., Makieła W.: Metrologia w budowie maszyn, WNT, Warszawa 2004r. 

Uzupełniające źródła informacji dla nauczyciela: 

Adamczyk S., Makieła W.: Metrologia w budowie maszyn, WNT, Warszawa 2004r. 

Sposób uzyskania informacji (zwrotnej) od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  z  zakresu  omawianej  tematyki  i  sposobu  prowadzenia 
zajęć. 

 
Opis metody: 
Metoda  ta  stanowi  graficzne  przedstawienie  procesu  podejmowania  decyzji  w  określonej 
sprawie.  Uczniowie  pracują  w  grupach  i  wspólnie  pokonują  kolejne  etapy  procesu 
decyzyjnego.  
 
Etapy: 

 

1.  Zdefiniowanie problemu. 
2.  Określenie celów i wartości, istotnych dla osób podejmujących decyzję. 
3.  Znalezienie różnych możliwości rozwiązań. 
4.  Określenie pozytywnych i negatywnych skutków każdego możliwego rozwiązania. 
5.  Podjęcie ostatecznej decyzji. 

Zalety metody: 
Metoda  ma  charakter  uniwersalny  i  może  znaleźć  zastosowanie  w  nauczaniu  różnych 

przedmiotów. 

Dzięki  niej  uczniowie  ćwiczą  następujące  umiejętności:  wyrażania  własnych  opinii, 

doboru  argumentów,  obrony  własnego  zdania,  słuchania  innych,  krytycznego  myślenia, 
przewidywania  skutków  proponowanych  rozwiązań,  dokonywania  wyboru,  grupowego 
podejmowania decyzji. 
 
Przebieg lekcji: 
1.  Nauczyciel  określa  problem,  który  będzie  przedmiotem  analizy  metodą  drzewa 

decyzyjnego. 

2.  Uczniowie  zostają  podzieleni  na  grupy.  Każda  grupa  otrzymuje  duży  arkusz  papieru 

z narysowanym schematem drzewa.  

3.  Nauczyciel  udziela  instrukcji,  jak  należy  wypełniać  schemat  oraz  określa  czas  pracy  dla 

grup. 

4.  Uczniowie w grupach rozpatrują różne możliwości rozwiązania problemu. Wpisują plusy 

i wady każdego rozwiązania. 

5.  Następuje prezentacja efektów pracy poszczególnych grup. 
6.  Nauczyciel komentuje efekty pracy uczniów. 

 

Sposób wypełniania schematu drzewa decyzyjnego:  
„pień” wpisanie problemu  
„dolne gałęzie” - wpisanie ponumerowanych możliwych rozwiązań  
„górne  gałęzie”  -  zapisanie  skutków  poszczególnych  wyborów,  osobno  pozytywnych  „za” 
i negatywnych „przeciw”  
„korona drzewa” - podanie celów i wartości.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Podstawowe pojęcia stosowane w pomiarach warsztatowych  

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Oblicz  wymiary  graniczne  i  tolerancję  wymiarów  podanych  na  poniższym  rysunku  tulei 

dystansowej.  Dobierz  odchyłki  warsztatowe  dla  wymiarów  nietolerowanych  na  poniższym 
rysunku. 
 
 

 

 
 
 
 
 

Rys. 1. Tuleja dystansowa  

 
 

Wskazówki do realizacji ćwiczenia 

 

Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien:  upewnić  się  czy  wszyscy 

uczniowie  posiadają  tabele  odchyłek  warsztatowych  o  których  mowa  w  zadaniu  i  omówić 
sposób  wykonania  ćwiczenia,  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Można 
również  zastosować  do  ćwiczenia  inne  rysunki  techniczne  o  większej  ilości  wymiarów 
nominalnych.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją obliczania wymiarów granicznych i tolerancji, 
2)  dobrać  odchyłki  do  wymiarów  nietolerowanych  na  (rys.  1)

 

korzystając  z  danych 

zawartych w tabeli 1 zamieszczonej w materiale nauczania dla ucznia,  

3)  skorzystać z przykładowych obliczeń tolerancji i wymiarów granicznych przedstawionych 

w materiale nauczania: Wymiary nominalne, tolerancja, odchyłki, 

4)  stosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
5)  wykonać „krok po kroku” polecenia zawarte w instrukcji, 
6)  zaprezentować sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

instruktaż  z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stoły pomiarowe, 

– 

poradnik, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

05

,

0

17

,

0

39

+

Ø

11

 

Ø

22

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

Ćwiczenie 2 
 

Określ charakter pasowania H7/g6 otworu i wałka o wymiarze nominalnym 

Ø

45. 

 

 

Wskazówki do realizacji ćwiczenia 

 

Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  tematykę  związaną 

z tolerancją  i  pasowaniami  oraz  zaprezentować  zasady  określania  charakteru  pasowań. 
Zapoznać uczniów i zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją określania charakteru pasowania, 
2)  dobrać  odchyłkę  otworu  i  wałka  korzystając  z  danych  zawartych  w  materiale  nauczania 

dla ucznia (tabela 3),  

3)  skorzystać  z  przykładowych  obliczeń  luzów  (min.  i  max)  podanych  w  materiale 

nauczania: Pasowania,  

4)  stosować się do poleceń zawartych w instrukcji określania pasowań, 
5)  wykonać krok po kroku polecenia zawarte w instrukcji obliczeń luzów, 
6)  zaprezentować sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

instruktaż z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stoły pomiarowe, 

– 

poradnik, 

– 

zeszyt, długopis, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Sprawdź  chropowatość  powierzchni  przedmiotów  wskazanych  przez  nauczyciela  (przez 

porównanie  z  wzorcami  chropowatości).  Wykorzystaj  metody  oceny  wzrokowej  a  następnie 
dotykowej, porównaj uzyskane w obu metodach wyniki. 
 
 

Wskazówki do realizacji ćwiczenia 

 

Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przygotować  próbki  do 

porównania  z  wzorcami  chropowatości.  Dodatkowo  można  przygotować  tabelę  do 
zapisywania klas dokładności sprawdzanych płaszczyzn. Należy zapoznać uczniów z zasadami 
bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  porównać  wygląd  sprawdzanej  powierzchni  z  wyglądem  powierzchni  wzorcowej,  której 

chropowatość jest znana, metodą oceny wzrokowej, 

2)  użyć do porównania lupy lub mikroskopu, 
3)  zgodnie  z  parametrem  Ra  i  R

z

  z  tabeli  4  (materiał  nauczania  dla  ucznia)  zapisać  klasę 

dokładności sprawdzanej płaszczyzny, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

4)  porównać  wygląd  sprawdzanej  powierzchni  z  wyglądem  powierzchni  wzorcowej,  której 

chropowatość jest znana, metodą oceny dotykowej,  

5)  porównać  wielkość  i  natężenie  drgań  odczuwalnych  przy  przesuwaniu  paznokcia  po 

nierównościach  powierzchni  sprawdzanego  przedmiotu  i  wzorca  w  kierunku 
prostopadłym do śladów obróbki,  

6)  zgodnie  z  parametrem  Ra  i  R

z

  z  tabeli  4  (materiał  nauczania  dla  ucznia)  zapisać  klasę 

dokładności sprawdzanej płaszczyzny, 

7)  porównać oba zapisane wyniki, 
8)  zaprezentować  sposób  wykonania  ćwiczenia  i  omówić  ewentualne  różnice  w  zapisanych 

wynikach. 
 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

instruktaż  z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stoły pomiarowe, 

– 

poradnik, 

– 

zeszyt, długopis, 

– 

wzorce chropowatości, 

– 

próbki do pomiarów, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Do  podanych  wymiarów  na  poniższym  rysunku  dobierz  odchyłki  zgodnie  z  tolerancją 

warsztatową  w  12  klasie  dokładności. Określ zakres wymiarów rzeczywistych dla wymiarów 
prowadnicy,  które  będą  prawidłowe  i  zakwalifikują  wymiar  jako  poprawny.  Zapisz  w  tabeli  1 
obliczenia i odchyłki. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rys. 4. Prowadnica 

 

 

Wskazówki do realizacji ćwiczenia 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  tematykę 

związaną  z  tolerancją,  a  w  szczególności:  zasady  tolerancji,  pojęcie  wymiaru  rzeczywistego, 
przykłady obliczeń wymiarów granicznych górnych i dolnych. Zapoznać uczniów z zasadami 
bezpiecznej pracy. 
 

30H7 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją obliczania wymiarów granicznych i tolerancji (ćwiczenie 1), 
2)  dobrać  odchyłkę  do  wymiarów  podanych  na  Rysunku  do  ćwiczenia  4  korzystając 

z danych zawartych w tabeli 1 i tabeli 3 zamieszczonej w materiale nauczania dla ucznia,  

3)  zapisać odchyłkę dla wymiaru 30H7 w [mm],  
4)  pamiętać, że dane w Tabeli 3 podane są w µm (1 µm = 0,001 mm), 
5)  określić rodzaj położenia wymiarów liniowych, korzystając z rys. 4, 
6)  dobrać znak odchyłki [+; -; ±],  
7)  stosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
8)  zaprezentować sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Tabela 1. 
Zestawienie wyników do ćwiczenia 4 

Lp. 

Wymiar nominalny 

Odchyłka  

Zakres wymiarów rzeczywistych 

   

 

 

   

 

 

   

 

 

   

 

 

   

 

 

   

 

 

   

 

 

   

 

 

   

 

 

10     

 

 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

instruktaż  z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

poradnik, 

– 

zeszyt, długopis, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

5.2.  Podstawy pomiarów warsztatowych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Sklasyfikuj podany na poniższym rysunku sprzęt kontrolno – pomiarowy. Wypełnij tabelę 

2 wpisując znak + do poszczególnych komórek. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 . Narzędzia  pomiarowe 

 
 

Wskazówki do realizacji ćwiczenia: 

 

Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zagadnienie  związane 

z podziałem  narzędzi,  przyrządów  i  pomocy  kontrolnych  na  przykładzie  wyposażenia 
pracowni szkolnej.  Dodatkowo  można  przeprowadzić zajęcia z wykorzystaniem Internetu do 
wzbogacenia  wiedzy  z  zakresu  nowoczesnych  narzędzi  pomiarowych,  których  zdjęcia  wraz 
z opisami  można  odnaleźć  na  stronach  internetowych.  Należy  zapoznać  uczniów  z zasadami 
bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania z tematyki klasyfikacji przyrządów pomiarowych, 
2)  porównać posiadany sprzęt kontrolno – pomiarowy: 

– 

ze zdjęciami narzędzi kontrolno pomiarowych pokazanych w materiale nauczania, 

– 

z literaturą z rozdziału 6, 

– 

z innymi materiałami dydaktycznymi podanymi przez nauczyciela.  

 

Tabela 2. Klasyfikacja narzędzi pomiarowych 

Klasyfikacja sprzętu 

Lp. 

Nazwa sprzętu 

kontrolno-pomiarowego 

Wzorce 

Sprawdziany 

Przyrządy 

pomiarowe 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

instruktaż  z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw narzędzi pomiarowych lub ilustracje przyrządów pomiarowych, 

– 

zeszyt, długopis, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2.  
Złożyć pytki wzorcowe w zestaw wymiarowy o zadanych wymiarach: 
39,925;   
86,460;   
48,345;   
72,375;   
91,715; 
17,435; 
18,015; 
73, 075; 
Dla wymiaru 

φ

 

15

,

0

175

,

0

40

+

 ułóż z płytek wzorcowych wymiar graniczny górny i dolny. 

 

Wskazówki do realizacji ćwiczenia 

 

Na  jednym  stanowisku  pomiarowym  może  wykonywać  zadanie  jednocześnie  kilku 

uczniów – należy wtedy dobrać tak wymiary do składania, aby w zestawach nie powtarzały się 
te  same  płytki  (żeby  nie  zabrakło  płytek  dla  któregoś  z uczniów).  Należy  zapoznać  uczniów 
z zasadami  prawidłowego  obchodzenia  się  z  płytkami  i  zasadami  bhp  podczas  wykonywania 
ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją układania wymiarów ze stosu płytek wzorcowych, 
2)  obliczyć wymiar graniczny górny i dolny dla wymiaru 

φ

 

15

,

0

175

,

0

40

+

3)  skorzystać z przykładowych obliczeń zawartych w materiale nauczania rozdział 4.1,  
4)  stosować się do poleceń zawartych w instrukcji,  
5)  wykonać  krok  po  kroku  polecenia  zawarte  w  instrukcji  układania  stosu  płytek 

wzorcowych, 

6)  zwrócić szczególną uwagę na ochronę płytek przed uszkodzeniem, 
7)  zaprezentować sposób wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

instruktaż z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw płytek wzorcowych, 

– 

zeszyt, długopis, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

5.3.  Pomiar wielkości geometrycznych 

 

5.3.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Dokonać pomiaru wałka o średnicy d suwmiarkami o dokładności 0,1 i 0,02mm. według 

poniższego rysunku. Oblicz stożkowatość wałka. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rys. 1. Wałek z oznaczonymi płaszczyznami (I, II,) i położeniami (1, 2, 3) pomiarowymi 

 
Wskazówki do realizacji ćwiczenia 
Uzyskane  wyniki  wpisane  do  tabeli  3  należy  omówić  w  odniesieniu  do  dopuszczalnego 

błędu  wykonania  z  uwzględnieniem  błędu  pomiaru.  W  analizie  dokonanych  pomiarów uczeń 
powinien  podać  własne  uwagi  i  spostrzeżenia,  jakie  nasunęły  mu  się  podczas  wykonywania 
ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z instrukcją pomiarów wałków za pomocą suwmiarki, 
2)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
3)  wyniki pomiarów zestawić w tabelce, 
4)  w razie napotkania trudności skorzystać z pomocy nauczyciela, 
5)  dokonać prezentacji i opisu wykonanego ćwiczenia.  
 

Tabela 3. Zestawienie wyników do ćwiczenia 1. 

Pomiar za pomocą suwmiarki 

z dokładnością 0,1 mm 

Pomiar za pomocą suwmiarki 

z dokładnością 0,02 mm 

Położenie 

pomiarowe 

 

I płaszczyzna 

II płaszczyzna 

I płaszczyzna 

II płaszczyzna 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlecane metody nauczania - uczenia się: 

–  instruktaż z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 

 

     2  

            3 

 

      2  

 

   3 

II 

II 

d

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

Środki dydaktyczne: 

– 

suwmiarka uniwersalna z odczytem 0,1mm, 

– 

suwmiarka uniwersalna z odczytem 0,02mm, 

– 

wałek do pomiaru, 

– 

rysunek techniczny, 

– 

pryzma do wałka, 

– 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 2  

Dokonać  pomiaru  wałka  o  średnicy  d  mikrometrem  zewnętrznym  według  załączonego 

rysunku. Obliczyć stożkowość mierzonego wałka. 

 
 
 
 
 
 

 

 

Rys. 2. Wałek z oznaczonymi płaszczyznami (I, II, III) i położeniami (1, 2, 3) pomiarowymi 

 
Wskazówki do realizacji ćwiczenia 
Jak  wynika  z  tabeli  4  średnica  sworznia  ma  być  mierzona  trzykrotnie  dla  każdego 

położenia w różnych płaszczyznach pomiarowych. Z uzyskanych wyników wpisanych w tabeli 
4  należy  obliczyć  rzeczywistą  niedokładność  wykonania  sworznia.  W  analizie  dokonanych 
pomiarów uczeń powinien podać własne uwagi i spostrzeżenia, jakie nasunęły mu się podczas 
wykonywania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z instrukcją pomiaru wałka za pomocą mikrometru, 
2)  mierzyć średnicę d wałka mikrometrem zewnętrznym wg szkicu podanego na

 

rys. 2, 

3)  w razie napotkania trudności skorzystać z pomocy nauczyciela, 
4)  wyniki pomiaru zestawić w tabelce, 
5)  na podstawie wyników pomiarów obliczyć stożkowość wałka. 
 

Tabela 4. Zestawienie wyników do ćwiczenia 2 

Pomiar za pomocą mikrometru 

Położenie 

pomiarowe 

 

płaszczyzna 

II 

płaszczyzna 

III 

płaszczyzna 

płaszczyzna 

II 

płaszczyzna 

III 

płaszczyzna 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Średnia arytmetyczna 

dla poszczególnych 

płaszczyzn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     2  

            3 

 

      2  

 

   3 

II 

III 

d

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

Zlecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

mikrometr zewnętrzny, 

– 

mierzony wałek, 

– 

podstawka do mikrometru, 

– 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 3  

Zmierzyć  średnicę  d  otworów  suwmiarką  uniwersalną  jednostronną  według 

zamieszczonego poniżej rysunku. 

 

 

 

 

 

 

Rys. 3. Tuleja  z oznaczonymi płaszczyznami pomiarowymi 

 

Wskazówki do realizacji ćwiczenia 
Uzyskane  wyniki  wpisane  w  zeszycie  należy  omówić  w  odniesieniu  do  dopuszczalnego 

błędu  wykonania  z  uwzględnieniem  błędu  pomiaru.  W  analizie  dokonanych  pomiarów  uczeń 
powinien  podać  własne  uwagi  i  spostrzeżenia,  jakie  nasunęły  mu  się  podczas  wykonywania 
ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z instrukcją pomiarów otworów za pomocą suwmiarek, 
2)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
3)  określić dokładność suwmiarki, 
4)  dokonać pomiarów zgodnie z instrukcją, 
5)  wyniki pomiarów zapisać w zeszycie, 
6)  w razie napotkania trudności skorzystać z pomocy nauczyciela, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zlecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

instruktaż z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stół pomiarowy, 

– 

suwmiarka uniwersalna jednostronna, 

– 

mierzona tuleja. 

 

II 

II 

d

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

Ćwiczenie 4 

Zmierz  kąty  w  danym  przedmiocie  kątomierzem  uniwersalnym.  Wykonaj  szkic 

przedmiotu z określeniem mierzonych kątów. 
 

Wskazówki do realizacji ćwiczenia 
Uzyskane  wyniki  wpisane  do  zeszytu  uczeń  powinien  porównać  z  wartościami 

kontrolnymi  podanymi  przez  prowadzącego.  Obliczyć  ewentualny  błąd  pomiaru.  W  analizie 
dokonanych pomiarów uczeń powinien podać własne uwagi i spostrzeżenia, jakie nasunęły mu 
się podczas wykonywania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z instrukcją pomiarów kątów za pomocą kątomierza uniwersalnego, 
2)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
3)  określić dokładność kątomierza, 
4)  dokonać pomiarów zgodnie z instrukcją, 
5)  wyniki pomiarów zapisać w zeszycie, 
6)  w razie napotkania trudności skorzystać z pomocy nauczyciela, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zlecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

instruktaż z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stół pomiarowy, 

– 

kątomierz uniwersalny, 

– 

przedmiot do mierzenia (kieł, tuleja redukcyjna, płytka o ściętych kątach), 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

5.4.  Napędy, instalacje hydrauliczne i pneumatyczne 

 

5.4.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1  

W  prasie  hydraulicznej  rys.  1  średnica  tłoka większego  wynosi  D = 0,2  m,  a  mniejszego 

0,02. Na tłoku mniejszym położono ciężar 600 N. Jakie ciśnienie i jaka siła działają na większy 
tłok, jeżeli sprawność urządzenia wynosi η = 0,8. Oblicz o ile przesunie się tłok o średnicy D, 
jeżeli  tłok  mniejszy  przesunie  się  o:  1cm,  2  cm,  5cm.  Dla  podanych  przesunięć  wykonaj 
pomiary  rzeczywistego  przesunięcia  tłoka  większego  w  prasie  hydraulicznej.  Wykonaj 
obliczenia teoretyczne przesunięcia tłoka dla wymiarów tłoków posiadanej praski.  

 

 
 
 
 
 
 
 

Rys. 1. Uproszczony schemat prasy hydraulicznej 

 

Wskazówki do realizacji ćwiczenia 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z instrukcją obliczania ciśnienia, siły oraz przesunięcia tłoka w prasie 

hydraulicznej, 

2)  skorzystać z podanych wzorów zawartych w materiale nauczania,  
3)  stosować się do poleceń zawartych w instrukcji obliczania ciśnienia, siły oraz przesunięcia 

tłoka w prasie hydraulicznej, 

4)  wykonać krok po kroku polecenia zawarte w instrukcji, 
5)  zapisać  w  tabelce  wyniki  pomiarów  rzeczywistego  przesunięcia  tłoka  i  porównać  je 

z obliczeniami teoretycznymi. 

 

Tabela 5. Zestawienie wyników do ćwiczenia 1 

Przesunięcie 

mniejszego tłoka 

o średnicy d 

[mm]

 

Przesunięcie 

większego tłoka 

o średnicy D 

(rzeczywiste) 

[mm] 

Przesunięcie 

większego tłoka 

o średnicy D 

(wyliczone) [mm] 

Różnica 

przesunięcia 

teoretycznego i 

rzeczywistego 

[mm] 

 

Uwagi 

10 

 

 

 

 

20 

 

 

 

 

50 

 

 

 

 

6)  omówić przyczyny powstałych błędów, 
7)  zaprezentować sposób wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

instruktaż  z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

prasa hydrauliczna, 

– 

przyrządy pomiarowe do pomiaru przesunięcia tłoka, 

– 

zeszyt, długopis, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  pomiaru  natężenia  przepływu  cieczy  rotametrem  oraz  różnicy  ciśnień 

w przewodzie instalacji hydraulicznej rys. 2 manometrem U-rurkowym. 

 

 

Rys. 2.

 

Schemat instalacji hydraulicznej 

 

Wskazówki do realizacji ćwiczenia 

 

Przed 

przystąpieniem 

do 

ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z instrukcją pomiaru natężenia przepływu za pomocą rotametru oraz różnicy 

ciśnień w instalacji hydraulicznej, 

2)  skorzystać z podanych wzorów zawartych w materiale nauczania i instrukcji do 

wykonania ćwiczenia, 

3)  stosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  zapisać w tabelce wyniki pomiarów oraz obliczeń,  
5)  omówić przyczyny powstałych błędów oraz przyczyny spadku ciśnienia na długości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

Tabela 6. Zestawienie wyników 

Lp. 

Mierzone 

obliczone 

h

l

 

h

p

 

Δh 

Δp 

 

[l/h] 

[l] 

[h] 

[l/h] 

[mm] 

[mm]  [mm]  [m] 

[Pa] 

1. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

instruktaż z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

instalacja pomiarowa, 

– 

zeszyt, długopis, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura z rozdziału 6. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej:

 

„Wykonywanie pomiarów 

warsztatowych” 

Test składa się z 24 zadań wyboru (tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa), z których: 

 

zadania 1-18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 19-24 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  22  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. a, 4. c , 5. a, 6. c, 7. b, 8. c, 9. d, 10. c, 11. a, 
12. b, 13. d, 14. d, 15. c, 16. d, 17. c, 18. b, 19. c, 20. a, 21. b, 22. c, 23. a, 24. a. 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Rozpoznać podstawowe jednostki miar 

2.  Posłużyć się PN 

3. 

Obliczyć tolerancję dla wymiaru 
nominalnych zgodnie z dokumentacją 

4.  Wybrać prawidłowe odchyłki 

5.  Sklasyfikować przyrządy pomiarowe 

6.  Określić wymiary liniowe 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

7. 

Rozpoznać dokładność narzędzi 
pomiarowych 

8. 

Odczytać wskazania przyrządów 
pomiarowych 

9.  Zdefiniować moduł suwmiarki 

10.  Wyjaśnić działanie mikrometru 

11. 

Rozróżnić poszczególne elementy 
narzędzi pomiarowych 

12. 

Rozpoznać dokładności narzędzi 
pomiarowych 

13 

Odczytać wskazania przyrządów 
pomiarowych 

14. 

Wybrać narzędzie pomiarowe do 
pomiaru kąta 

15. 

Zastosować odpowiednie narzędzie do 
pomiaru prostoliniowości 

16. 

Zastosować odpowiednie narzędzie do 
pomiaru luzów 

17.  Określić błędy pomiaru 

18. 

Dobrać narzędzie pomiarowe do 
pomiarów kąta 

19.  Scharakteryzować jednostki ciśnienia 

PP 

20.  Scharakteryzować jednostki ciśnienia 

PP 

21. 

Wybrać odpowiednie narzędzie do 
pomiaru przepływu natężenia cieczy 

PP 

22.  Sklasyfikować maszyny sprężające 

PP 

23. 

Scharakteryzować działanie 
przyrządów do pomiaru ciśnienia 

PP 

24.  Przewidzieć właściwe pasowanie  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

Przebieg testowania

 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  24  zadania  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania  wielokrotnego 

wyboru – tylko jedna spośród czterech odpowiedzi jest poprawna. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom podstawowy 

(zadania od 1 - 18, II część - poziom ponadpodstawowy (zadania od 19 - 24). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeżeli udzielenie odpowiedzi na któreś z pytań będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż 

jego rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy wystarczy Ci czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

      Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.  Międzynarodowy układ jednostek miar określa się skrótem: 

a)  ZK, 
b)  SK, 
c)  JM, 
d)  SI. 

 
2.  Która, z wymienionych norm jest polską normą maszynową:  

a)  PN – 87/M – 01145,  
b)  PN – 87/N – 01621, 
c)  PN – 89/N – 01605, 
d)  PN – 82/N – 01616. 

 
3.  Tolerancja (T) dla wymiaru 

φ

2

,

0

17

,

0

60

+

 wynosi: 

a)  0,37, 
b)  0,08, 
c)  - 0,22, 
d)  - 0,08. 

 
4.  Wymiar  rzeczywisty  obrobionego  wyrobu  wynosi  20,15  mm  i  został  zakwalifikowany 

jako dobry,  według  którego  z  poniższych  oznaczeń  na  rysunku  wykonawczym został on 
wykonany? 
a)  20

+0,1

b)  20

-0,1

c)  20

+0,2

d)  20

-0,15

 
5.  Szczelinomierz należy do grupy: 

a)  wzorców, 
b)  przyrządów pomiarowych, 
c)  sprawdzianów, 
d)  przyborów pomiarowych. 

 
6.  Wytmiary L

1

 i L

2

 należą do grupy wymirów liniowych: 

a)  wewntrznych, 
b)  zewnętrznych, 
c)  mieszanych i pośrednich, 
d)  tylko mieszanych. 

 
7.  Z jaką dokładnością mierzy przedstawiona na rysunku suwmiarka: 

a)  0,05, 
b)  0,1, 
c)  0,02, 
d)  0,01. 

 

 
 

L

L

2 

     0            5           10          15          20 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

8.  Odczytaj wskazanie suwmiarki: 

a)  13,5, 
b)  13,85, 
c)  13,8, 
d)  13,75. 

 
9.  Ile działek noniusza, ma suwmiarka mierząca z dokładnością odczytu i= 0,05 i modułem I: 

a)  20, 
b)  10, 
c)  50, 
d)  19. 

 
10.  Pełny obrót bębna mikrometru powoduje przesuniecie się wrzeciona o: 

a)  10mm, 
b)  1 mm, 
c)  0,5 mm, 
d)  0,1 mm. 

 
11.  Który z elementów nie jest częścią składową mikrometru do pomiarów zewnętrznych?  

a)  szczeki, 
b)  bęben, 
c)  kabłąk, 
d)  sprzęgiełko. 

 

12.  Najczęściej  spotykane,  uniwersalne  mikrometry  do  pomiarów  zew.  i  wew.  mierzą 

z dokładnością  odczytu do: 
a)  0,05, 
b)  0,01, 
c)  0,5, 
d)  0,1. 

 
13.  Wskazany na mikrometrze do pomiaru wymiarów wewnętrznych wymiar wynosi: 

a)  17,36, 
b)  13,31, 
c)  12,81, 

 

d)  17,19. 

 
 
 
14.  Kąty możemy mierzymy: 

a)  suwmiarką, 
b)  czujnikiem, 
c)  sprawdzianem tłoczkowym, 
d)  liniałem sinusowym. 

 

15.  Za pomocą liniału krawędziowego można sprawdzić: 

a)  prawidłową długość przedmiotu, 
b)  czy przedmiot ma prawidłowy kształt, 
c)  czy sprawdzana powierzchnia jest prostolinijna, 
d)  dokładność wykonania kąta 90

o

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

16.  Luz międzyzębny mierzy się za pomocą: 

a)  sprawdzianu tłoczkowego, 
b)  szczelinomierza i wzornika do gwintów, 
c)  mikromierza, 
d)  szczelinomierza i czujnika. 

 
17.  Błąd „Paralaksy” zależy od: 

a)  dokładności suwmiarki, 
b)  stanu technicznego suwmiarki, 
c)  kąta padania światła na noniusz, 
d)  rodzaju narzędzia pomiarowego. 

 
18.  Z  jakiego  wzoru  korzystamy  do  obliczenia  kąta 

α   przy  pomiarach  kątów  za  pomocą 

liniału sinusowego? 
a) 

L

h

=

α

sin

b) 

,

sin

L

h

=

α

 

c) 

h

L

=

α

sin

d) 

L

h

=

2

sin

α

 

19.  1 MPa (jeden megapaskal) to: 

a)  100 hPa, 
b)  1000 Pa, 
c)  10

6

 Pa,  

d)  kPa. 

 
20.  1 bar to: 

a)  10

5

 Pa,  

b)  1 MPa, 
c)  100 hPa, 
d)  at. 

 
21.  Rotametr służy do pomiaru:  

a)  ciśnienia, 
b)  natężenia przepływu,  
c)  gęstości, 
d)  ciężaru właściwego. 

 
22.  Jeżeli stosunek sprężania π > 3 wówczas maszynę sprężającą zaliczamy do: 

a)  wentylatory, 
b)  dmuchawy, 
c)  sprężarki, 
d)  wiatraki. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

23.  Zasada działania cieczowych (hydrostatycznych) przyrządów do pomiaru ciśnienia oparta 

jest na zasadzie: 
a)  równoważeniu mierzonego ciśnienia wysokością słupa cieczy,  
b)  równoważeniu mierzonego ciśnienia ciężarem tłoka,  
c)  pomiaru odkształcenia elementów sprężystych,  

d)  zmian własności elektrycznych pod wpływem zmiany ciśnienia. 

 
24.  Jeżeli  z  obliczenia  wynika  dla  L

min

  wartość  ujemna  (luz  ujemny,  czyli  wcisk),  a  dla  L

max

 

wartość dodatnia, to występuje pasowanie: 
a)  mieszane, 
b)  luźne, 
c)  ciasne, 
d)  pośrednie.

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wykonywanie pomiarów warsztatowych

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

22. 

 

23. 

 

24. 

 

Razem:   

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33 

Test 2 
 
Próba  pracy  dla  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  pomiarów 
warsztatowych” 
 
Treść zadania: 

Dokonaj  pomiaru  klina  do  wybijania  wierteł zgodnie z załączonym rysunkiem wykonawczym 
Nr 01.  (zał.  1  do  zadania).  Sprawdź  prostolinijność  skosu  i  krawędzi  o  dł. 200 mm. Dobierz 
narzędzia  i  przyrządy  pomiarowe  do  sprawdzania  poszczególnych  wielkości.  Odchyłki  do 
wymiarów  nietolerowanych  dobierz  w  14  klasie  dokładności  zgodnie  z  załączoną  tabelą 
odchyłek  zaokrąglonych  wymiarów  liniowych  nietolerowanych  (Tabela 1,  zał.  2  do zadania). 
W  Tabeli  2  wpisz  wszystkie  wymiary  nominalne  i  odchyłki  zgodnie  z  dokumentacją  oraz 
wymiary rzeczywiste klina. Dokonaj pomiarów klina, wymiary zapisz w tabeli i dokonaj oceny 
poprawności ich wykonania.  

 

Na wykonanie zadania (próby pracy) masz 180 minut. 
 

Instrukcja do wykonania zadania dla ucznia: 

 

 
Aby poprawnie wykonać zadanie (próbę pracy): 

1.  Przeanalizuj  dokładnie  treść  zadania,  rysunek  wykonawczy  klina,  tabelę  odchyłek 

wymiarów liniowych nietolerowanych, która pomocna będzie przy wykonaniu zadania. 

2.  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA:  

a)  Kolejność czynności prowadzących do wykonania zadania. 
b)  Narzędzia i przyrządy pomiarowe jakich użyjesz do pomiarów. 
c)  Pomoce kontrolne niezbędne do wykonania zadania. 

3.  Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: zgromadź i rozmieść na stanowisku pracy 

materiał, narzędzia i urządzenia do pomiaru klina. 

4.  Sprawdź  stan  techniczny  urządzeń  i  narzędzi,  którymi  będziesz  się  posługiwał  w  czasie 

wykonywania zadania. 

5.  Wykonaj  zaplanowane  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 

i ochrony przeciwpożarowej. 

6.  Po  zakończeniu  pracy:  uprzątnij  stanowiska  pracy,  oczyść  i  zakonserwuj  narzędzia 

i sprzęt, odłóż je na wskazane miejsce. 

7.  Przestrzegaj przepisy bhp i ppoż na stanowisku pomiarowym 
8.  Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji wykonanego zadania. 
9.  W  czasie  prezentacji  oceń  na  podstawie  pomiarów  zapisanych  w  tabeli  zgodność 

uzyskanych wymiarów z tolerancją oraz oceń przydatność użytkową klina. 

 
Informacja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  próby  pracy,  z  co  najmniej  dwutygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z procedurą próby pracy oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę pracy z elementami jakie wystąpią w  zadaniu. 
5.  Omów z uczniami instrukcję do wykonania zadania.  
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy prób pracy, podaj czas przeznaczony na wykonanie zadnia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  próby  pracy  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia pracy. 

10.  Prace  wraz  z  wypełniona  dokumentacją  uczniowie  zostawiają  na  stanowisku 

pomiarowym. 

11.  Sprawdź  poprawność  wykonania  zadania narzędziami pomiarowymi,  którymi posługiwał 

się uczeń podczas próby pracy. 

12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  elementy,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 

 

Zaplanowana  próba  pracy  to  pomiar  klina  wykonanego  zgodnie  z  dołączoną  dokumentacją 
techniczną  (rysunek  techniczny  załącznik  1do  zadania).  Do  przeprowadzenia  próby  pracy 
można  użyć  inne  detale,  należy  jednak  pamiętać,  aby  pomiary  były  wykonywane  kilkoma 
przyrządami pomiarowymi dobieranymi zgodnie z tolerancją podaną na rysunku. Tabelę 2 do 
zadania  można  zmodyfikować  dodając  miejsce  na  obliczenia  (np.  tolerancji)  oraz  zmienić 
punktację  za  każde  prawidłowo  dobrane  narzędzie,  pomoce  i  uwzględnić  zmiany  w  arkuszu 
obserwacji . 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

treść zadania wraz z informacją dla zdającego i instrukcją do wykonania zadania, 

− 

karta plan działania, 

− 

załącznik 1 (rysunek techniczny 01), 

− 

załącznik 2 ( Tabela 1 odchyłki zaokrąglonych wymiarów liniowych nietolerowanych w mm, 

− 

załącznik 3 (karta z Tabelą 2 do wpisywania wyników). 

 
Informacja dla zdającego 
 

1.  Sprawdź,  czy  zadanie,  które  otrzymałeś,  zawiera  4  strony.  Ewentualne  braki  zgłoś 

nauczycielowi. 

2.  Na PLANIE DZIAŁANIA wpisz swoje imię i nazwisko, klasa.  
3.  Zapoznaj  się  z  treścią  zadania,  instrukcją  do  wykonania,  stanowiskiem  pracy  i  jego 

wyposażeniem.  Masz  na  to  10  minut.  Czas  ten  nie  jest  wliczany  do  czasu  wykonania 
zadania. 

4.  Po upływie tego czasu przystępujesz do wykonania próby pracy. 
5.  Nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie  miejscu  godzinę  rozpoczęcia  i  zakończenia 

próby pracy.  

Pamiętaj,  że  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 
obserwuje  wykonywane  przez  Ciebie  czynności  i  nie będzie  udzielał  Ci  żadnych wskazówek. 
Interweniuje  tylko  w  przypadku  naruszenia  przez  Ciebie  przepisów  bezpieczeństwa i  higieny 
pracy, ochrony przeciwpożarowej i może przerwać w takim przypadku sprawdzian.  
 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35 

PLAN DZIAŁANIA: 

 
Imię i nazwisko: 
Klasa: 
 
1.  Kolejność czynności prowadzących do wykonania zadania: 
 
…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

……………… 

 
2.  Narzędzia i przyrządy pomiarowe, jakich użyjesz do pomiarów: 

…………………………………………………………………………………………………..

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

........................................ 

 
 
3.  Pomoce kontrolne niezbędne do wykonania zadania: 
 
………………………………………………………………………………………………… 

………………………………………………………………………………………………… 

………………………………………………………………………………………………… 
 
UWAGA ! 
 
Próba pracy  jest  wykonywana  samodzielnie  przez ucznia,  nauczyciel obserwuje wykonywane 
czynności  i  nie  udziela  żadnych  wskazówek.  Interweniuje  tylko  w  przypadku  naruszenia 
w rażący  sposób  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej. 
Przerywa  w  takim  przypadku  ćwiczenie  i  uczeń  nie  zalicza  próby  pracy.  Po  wykonaniu 
zadania uczeń prezentuje nauczycielowi wyniki swojej pracy. W trakcie wykonywania zadania 
nauczyciel  obserwuje  pracę  ucznia  oceniając  wykonane  prze  niego  czynności  w arkuszu 
obserwacyjnym.  Próba  pracy  jest  zaliczona  wtedy,  gdy  uczeń  otrzyma  75%  możliwych  do 
uzyskania punktów.  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

36 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Załącznik 1 

Załącznik 2 

 

 IT12 (12 klasa dokładności) – odchyłki dokładne, 
IT14 (14 klasa dokładności) – odchyłki średniodokładne (zalecane), 
IT16 (16 klasa dokładności) – odchyłki zgrubne, 
IT17 (17 klasa dokładności) – odchyłki bardzo zgrubne. 

 
Tabela 1. 
Odchyłki zaokrąglone wymiarów liniowych nietolerowanych w mm [8] 

Odchyłki wymiarów liniowych 

Wymiar 
nominalny 

zewnętrznych 

Wewnętrznych 

mieszanych i pośrednich 

ponad 

do 

bz 

Bz 

bz 

0,5 


30 
120 
315 
1000 
2000 



30 
120 
315 
1000 
2000 
3150 

-0,1 
-0,1 
-0,2 
-0,3 
-0,4 
-0,6 
-1 
-1,6 

-0,2 
-0,2 
-0,4 
-0,6 
-1 
-1,6 
-2,4 
-4 

-0,3 
-0,4 
-1 
-1,6 
-2,4 
-4 
-6 
-10

 

-0,3 
-1 
-2 
-3 
-4 
-6 
-10 
-16 

+0,1 
+0,1 
+0,2 
+,3 
+0,4 
+0,6 
+1 
+1,6 

+0,2 
+0,2 
+0,4 
+0,6 
+1 
+1,6 
+2,4 
+4

 

+0,3 
+0,4 
+1 
+1,6 
+2,4 
+4 
+6 
+10

 

+0,3 
+1 
+2 
+3 
+4 
+6 
+10 
+16

 

±

0,05 

±

0,05 

±

0,1 

±

0,15 

±

0,2 

±

0,3 

±

0,5 

±

0,8 

±

0,1 

±

0,1 

±

0,2 

±

0,3 

±

0,5 

±

0,8 

±

1,2 

±

±

0,15 

±

0,2 

±

0,5 

±

0,8 

±

1,2 

±

±

±

±

0,15 

±

0,5 

±

±

1,5 

±

±

±

±

– odchyłki dokładne,  

s – odchyłki średniodokładne, 

 

z – odchyłki zgrubne,   

bz – odchyłki bardzo zgrubne

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

37 

Załącznik 3 

Tabela 2. Zestawienie wyników do próby pracy 
Lp. 

Wymiar 

nominalny 

Odchyłka 

Wymiar  

rzeczywisty 

Klasyfikacja wymiaru 

(prawidłowy/nieprawidłowy) 

Narzędzie 

pomiarowe 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 
 
Miejsce na obliczenia: 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

38 

Arkusz obserwacji 

 

Zawód: Lakiernik 714[03] 
Jednostka modułowa: Wykonywanie pomiarów warsztatowych 714[03].L2.04 
Imię i nazwisko ucznia: ……………………………………………. 
Temat zadania: Pomiar klina zgodnie z rysunkiem technicznym 01. 

 

Czynność wykonana –  1pkt; niewykonana – 0pkt 

Lp.  Czynności mierzalne 

Punktacja 

Liczba 

punktów 

I. PLANOWANIE 

 

Czynność 1: Zapisanie czynności niezbędnych do wykonania 
zadania. 

 

1. 

Kryterium wykonania:  
1 pkt.  jeżeli  zdający  zapisał  w  formularzu PLAN DZIAŁANIA 
kolejne  czynności  prowadzące  do  wykonania  zadania  (zgodnie    
z założeniami nauczyciela). 

 

 

Czynność2: Zapisanie narzędzi pomiarowych. 

 

2. 

Kryterium wykonania:  
1 pkt.  jeżeli  zdający  zapisał  w  formularzu PLAN DZIAŁANIA 
suwmiarka  uniwersalna  0,05,  suwmiarka  min.  L  –  250, 
mikrometr,  kątomierz  uniwersalny  lub  liniał  sinusowy          
z  kompletem  płytek  i  czujnikiem,    mikrometr  do  pomiarów 
zewnętrznych  może  być  z  czujnikiem,  promieniomierz,  liniał 
krawędziowy, szczelinomierz, wzorce chropowatości.  

 

 

Czynność 3: Zapisanie pomocy kontrolnych.   

 

3. 

Kryterium wykonania:  
1 pkt.  jeżeli  zdający  zapisał  w  formularzu PLAN DZIAŁANIA 
podstawka  pod  mikrometr,  podstawka  czujnika,  czyściwo  do 
narzędzi pomiarowych i przedmiotu mierzonego.  

 

II ORGANIZOWANIE 

Czynność 4: Gromadzenie narzędzi i przyrządów pomiarowych   

 

4. 

Kryterium wykonania:  
1  pkt.  jeżeli  zdający  zgromadził  następujące  narządzi                 
i  przyrządy  pomiarowe:  suwmiarka  uniwersalna  0,05, 
suwmiarka min. L – 250, mikrometr, kątomierz uniwersalny lub 
liniał sinusowy  z kompletem płytek i czujnikiem,  mikrometr do 
pomiarów 

zewnętrznych 

może 

być 

czujnikiem, 

promieniomierz,  liniał  krawędziowy,  szczelinomierz,  wzorce 
chropowatości. 

 

 

Czynność 5: Gromadzenie pomocy kontrolnych.   

 

Kryterium wykonania:  
1  pkt.  jeżeli  zdający  zgromadził  na  stanowisku  pracy: 
podstawkę  pod  mikrometr,  podstawkę  czujnika,  czyściwo  do 
narzędzi pomiarowych i przedmiotu mierzonego. 

 

 

Czynność 6: Organizacja stanowiska pracy   

 

Kryterium wykonania:  
1  pkt.  jeżeli  zdający  prawidłowo  przygotował  stanowisko 
pomiarowe ( zasady obowiązujące w pracowni). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

39 

III. WYKONANIE 
 

Czynność 7: Dobieranie odchyłek  

 

Kryterium wykonania:  
1  pkt.  za  każdą  prawidłowo  dobraną  odchyłkę  do  wymiaru 

podanego  na  rysunku: 

2

,

0

4

04

11

2

,

0

7

±

2

,

0

4

±

2

,

0

16

±

4

,

0

6

4

,

0

6

+

φ

1

200

0,2

12,5

±

.

 

 

 

Czynność 8: Pomiary za pomocą suwmiarki uniwersalnej 0,05 

 

Kryterium wykonania:  
1 pkt. z każdy prawidłowo wykonany pomiar: 

4 (zwężenie klina); 

2x4 (ścięcia z obu stron);7;  11;  12,5;  16;  Ø 6;  6 (grubość klina). 

 

 

Czynność 9: Pomiary za pomocą suwmiarki L-250 

 

Kryterium wykonania:  
1  pkt.  jeżeli  zdający  prawidłowo  dokonał  pomiaru  długości: 
L200. 

 

 

Czynność 10:  Pomiar promieni 

 

 

10 

Kryterium wykonania:  
1 pkt. jeżeli zdający prawidłowo zmierzył lub sprawdzi promień 
R3. 

 

 

Czynność 11: Pomiar kąta 

 

11 

Kryterium wykonania:  
1 pkt. jeżeli zdający prawidłowo zmierzył kąt 

o

8 . 

 

 

Czynność12: Pomiar mikrometrem 

 

12 

Kryterium wykonania:  
1 pkt. jeżeli zdający prawidłowo zmierzył wielkość 25p5. 

 

 

 

Czynność 13: Pomiar otworów 

 

13 

Kryterium wykonania:  
1 pkt. jeżeli zdający prawidłowo dokonał pomiaru  Ø6. 

 

 

Czynność 14: Pomiar prostoliniowości 

 

 

14 

Kryterium wykonania:  
1 pkt. z każdy prawidłowo wykonany pomiar: prostoliniowości 
na długości  200 mm  i ścięcia. 

 

 

Czynność 15: Pomiar chropowatości 

 

 

15 

Kryterium wykonania:  
1  pkt.  jeżeli  zdający  prawidłowo  określił  chropowatość 
powierzchni wyszczególnionej na rysunku.  

 

IV. PREZENTOWANIE 
 

Czynność 16:   

 

16 

Kryterium wykonania: 
1  pkt    jeżeli  zdający  uzasadnił  dobór  narzędzi,  przyrządów          
i pomocy do wykonania zadania. 

 

 

Czynność 17. Analiza dokonanych pomiarów 

 

17 

Kryterium wykonania: 
1  pkt.  jeżeli  zdający  omówi  różnice  między  wymiarami 
rzeczywistymi a podanymi na rysunku.  

 

 

Czynność 18: Ocenienie jakości wykonanego klina 

 

18 

Kryterium wykonania: 
1  pkt.  jeżeli  zdający  ocenił  jakość  wykonanego  klina 

(w  tym 

estetyka wykonania). 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

40 

7. LITERATURA

 

 

1.  Gnutek  Z,  Koralewskie  W.:  Maszynoznawstwo  energetyczne.  Wprowadzenie  do 

energetyki cieplnej. Politechnika Wrocławska. Wrocław 2003. 

2.  Jakubiec  W.,  Malinowski  J.:  Metrologia  wielkości  geometrycznych.  WNT.  Warszawa 

1996. 

3.  Kojtych  A,  Szołowski  M.,  Szymczyk  W.:  Pomiary  wielkości  fizycznych.  WSiP. 

Warszawa 1998. 

4.  Kolmam R.: Technika pomiarów warsztatowych. PWSZ. Katowice 1972. 
5.  Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP Warszawa 1995. 
6.  Maksymowicz A.: Rysunek zawodowy dla szkół zasadniczych. WSiP Warszawa 1999. 
7.  Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP Warszawa 1983. 
8.  Praca zbiorowa.: Poradnik mechanika. Wydawnictwo Naukowo – Techniczne Warszawa 

1996.