background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Izabela Kocieniewska 

 

 

 
Zastosowanie technik komputerowych do obliczeń 
chemicznych
 311[02].Z1.02 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

 

Recenzenci: 

mgr Urszula Ciosek-Rawluk 

dr Robert Rochel 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Jolanta Łagan 

 

 

Konsultacja: 

mgr inŜ. Gabriela Poloczek 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  311[02].Z1.02, 

„Zastosowanie technik komputerowych do obliczeń chemicznych”, zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik analityk. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

                  

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1.

 

Edycja tekstów chemicznych 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.

 

Tworzenie schematów i rysunków technicznych 

18 

5.2.1.  Ćwiczenia 

18 

5.3.

 

Zastosowane arkuszy kalkulacyjnych w analityce i technologii chemicznej 

22 

5.3.1.  Ćwiczenia 

22 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

29 

7.  Literatura 

43 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

  

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Zastosowanie technik komputerowych 

do  obliczeń  chemicznych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych 
w szkole kształcącej w zawodzie technik analityk 311[02]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności  jakie  uczeń  powinien  mieć  juŜ  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ć

wiczenia,  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 

nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania: 

 

samokształcenia kierowanego, 

 

tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczeń laboratoryjnych, 

 

gier dydaktycznych, 

 

metody projektów, 

 

dyskusji dydaktycznej. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 
Bezpieczeństwo i higiena pracy 

W  czasie  pobytu  w  pracowni  uczeń  zobowiązany  jesteś  przestrzegać  przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy oraz Regulaminu Pracowni Komputerowej.  
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

311[02].Z1 

Podstawowe czynności 

preparatywne oraz pomiary

 

parametrów procesowych  

 

311[02].Z1.01 

Stosowanie zasad bezpiecznej 

pracy w laboratorium 

311[02].Z1.02 

Zastosowanie technik komputerowych do 

obliczeń chemicznych 

311[02].Z1.03 

Zastosowanie technik laboratoryjnych do 

sporządzania preparatów chemicznych 

311[02].Z1.04 

Wykonywanie pomiarów 

parametrów procesowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

interpretować prawa i pojęcia z zakresu analityki i technologii chemicznej, 

 

obsługiwać system Windows XP, 

 

posługiwać się w stopniu podstawowym edytorem tekstu Word, 

 

posługiwać się w stopniu podstawowym arkuszem kalkulacyjnym Excel, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wybrać  i  zastosować  program  komputerowy  do  realizacji  określonych  zadań 
obliczeniowych, 

 

wykorzystać arkusz kalkulacyjny do obliczeń technologicznych, 

-

 

zastosować  specjalistyczne  programy  komputerowe  do  sporządzania  rysunków 
technicznych, 

-

 

przygotować proste programy obliczeniowe do celów analitycznych, 

-

 

wykorzystać bazy danych zawierające wyniki analiz, 

-

 

przygotować  sprawozdanie  z  badań  analitycznych,  opis  analizy  zawierający  tekst, 
rysunki, tablice z danymi, wzory chemiczne i matematyczne, 

-

 

wykonać  obliczenia  analityczne  i  technologiczne  z  wykorzystaniem  programów 
komputerowych, 

-

 

sporządzić i wypełnić karty kontrolne, 

-

 

sporządzić wykresy i diagramy ilustrujące wyniki obliczeń, 

-

 

odczytać i sporządzić rysunki techniczne i schematy technologiczne, 

-

 

dokonać  analizy  graficznego  przedstawienia  koncepcji  procesowej  określonych  procesów 
technologicznych, 

-

 

przedstawić wyniki analiz w formie schematów blokowych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1                   

 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Technik analityk 31[02] 
Moduł: 

Podstawowe czynności preparatywne oraz pomiary 
parametrów procesowych 311[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Zastosowanie technik komputerowych do obliczeń 
chemicznych 311[02].Z1.02 

Temat: Wykorzystanie edytora równań do edycji tekstów chemicznych. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  edytowania  wzorów  i  równań  chemicznych 

w edytorze równań. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

uruchomić i korzystać z programu Equation – edytora równań, 

 

porozumiewać się z komputerem w czasie korzystania z edytora równań, 

 

edytować wzory i równania reakcji w programie, 

 

kopiować poszczególne wzory cząsteczek do edytora tekstu Word lub innych aplikacji. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

indywidualne ćwiczenia z tekstem przewodnim. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik multimedialny, 

 

zestaw komputerowy (komputer, monitor, klawiatura, mysz), 

 

system operacyjny Windows XP, 

 

oprogramowanie MS Word 2003, 

 

materiały ćwiczeniowe przygotowane przez nauczyciela. 

 

Uczestnicy: 

 

uczniowie technikum kształcący się w zawodzie technik analityk. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 

Czas:  4 godziny dydaktyczne. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Czynności organizacyjne: 

 

sprawdzenie listy obecności,  

 

sprawdzenie stanu technicznego pracowni komputerowej,  

 

przygotowanie komputerów do pracy. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Plan zajęć: 

 

przedstawienie  przy  uŜyciu  rzutnika  multimedialnego  podstawowych  zasad 
korzystania z edytora równań matematycznych - pasek narzędziowy, pasek menu, pole 
robocze programu,  

 

uczniowie wykonują zadane ćwiczeń, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Ć

wiczenie 1 

Napisz poniŜsze wzory chemiczne. 

[ ]

[ ] [ ]

[ ]

c

k

AB

B

A

c

c

k

RT

E

A

k

M

d

C

d

M

C

m

m

mol

g

M

m

n

gdzie

dm

mol

V

n

K

C

C

C

C

dys

a

oa

I

a

p

m

m

p

r

s

p

m

=

=

=

=

=

=

=





=





=

+

α

*

log

303

,

2

303

.

2

log

%

100

%

100

%

%

100

3

 

Napisz poniŜsze równania reakcji: 

( )

(

)

(

)

2

3

2

3

3

3

2

4

4

2

3

3

NO

Zn

Pb

NO

Pb

Zn

NaCl

OH

Fe

NaOH

FeCl

H

MgSO

Mg

SO

H

+

+

+

+

+

+

 

O

H

SO

CuSO

SO

H

Cu

S

e

S

Cu

e

Cu

O

H

SO

CuSO

SO

H

Cu

2

2

4

4

2

4

6

2

0

2

2

4

4

2

0

2

2

1

/

2

/

2

1

/

2

/

2

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

 

 

nauczyciel  dba  o  bezpiecze

ń

stwo  pracy  przy  komputerze  oraz  o  przestrzeganie 

ustalonych reguł pracy w pracowni komputerowej, 

 

nauczyciel koordynuje prac

ę

 uczniów. 

4.

 

Podsumowanie 

 

utrwalenie umiej

ę

tno

ś

ci poprzez wł

ą

czanie wzorów do tekstu, 

Ć

wiczenie 2 (

Ć

wiczenie 2 p 5.1.1.) 

 

podsumowanie i ocena pracy uczniów. 

5.

 

Sprawdzenie poprawno

ś

ci wykonania 

ć

wicze

ń

 i ich omówienie. 

 

Zakończenie zajęć 

 

podsumowanie poznanych tre

ś

ci zaj

ęć

 

ocena indywidualnej pracy uczniów przez nauczyciela.

 

Praca domowa 

 

Przygotuj w edytorze Word referat na temat: Reakcje utleniania i redukcji. W swojej pracy 

wykorzystaj funkcje edytora równa

ń

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

karta ewaluacyjna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2                  

 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Technik analityk 31[02] 
Moduł: 

Podstawowe czynności preparatywne oraz pomiary 
parametrów procesowych 311[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Zastosowanie technik komputerowych do obliczeń 
chemicznych 311[02].Z1.02 

Temat: Edycja wzorów chemicznych w programie ISIS Draw. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  edytowania  wzorów  i  równań  chemicznych 

w programie ISIS Draw. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z programu ISIS Draw, 

 

porozumiewać się z komputerem w czasie korzystania z programu, 

 

edytować wzory chemiczne i równania reakcji w programie, 

 

zachować dokument na dysku, 

 

kopiować poszczególne wzory cząsteczek do edytora tekstu Word. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

indywidualne ćwiczenia z tekstem przewodnim. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik multimedialny, 

 

zestaw komputerowy (komputer, monitor, klawiatura, mysz), 

 

system operacyjny Windows XP, 

 

oprogramowanie ISIS Draw, 

 

materiały ćwiczeniowe przygotowane przez nauczyciela. 

 
Uczestnicy: 

 

uczniowie technikum kształcący się w zawodzie technik analityk. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas:  4 godziny dydaktyczne. 
 
Przebieg zajęć: 

1. 

 

Czynności organizacyjne: 

 

sprawdzenie listy obecności,  

 

sprawdzenie stanu technicznego pracowni komputerowej,  

 

przygotowanie komputerów do pracy. 

2. 

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3. 

 

Część właściwa: 

 

omówienie podstawowych zadań programu ISIS Draw – strona główna pasek narzędzi, 
pasek menu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

 

uczniowie  wykonują  ćwiczenia  w  pisaniu  wzorów  chemicznych  zgodnie  
z otrzymanymi od nauczyciela instrukcjami – Ćwiczenie 1 (Ćwiczenie 3 p.5.1.1.), 

 

nauczyciel  dba  o  bezpieczeństwo  pracy  przy  komputerze  oraz  o  przestrzeganie 
ustalonych reguł pracy w pracowni komputerowej, 

 

nauczyciel koordynuje pracę uczniów. 

4. 

 

Podsumowanie: 

 

uczniowie wykonują ćwiczenia do samodzielnego wykonania. 

Ć

wiczenie 2 

Przygotuj poniŜsze wzory strukturalne oraz równania reakcji: 

C

C

N

C

C

C

N

H

H

H

H

H

N

C

C

C

C

C

C

C

C

C

N

H

H

H

H

H

H

P IR Y D Y N A

C H IN O L IN A

C

C

H

H

H

H

H

H

 

 

N

N

O

H

H

O

INDYGO

 

 

F e

N

N

N

N

C H

3

C H

2

C H

2

C O O H

C H

3

C H

C H

2

C H 3

C H

3

C H

C H 2

H E M O G L O B IN A

 

 
 

O

+     Cl

2

O

Cl

+     HCl

O

+

NH

O

O

NH

O

O

O

O

R

R

+

C

C

CN

CN

O

R

R

R

R

C

C

CN

CN

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

 

N

+

NH2

N

H

NH

2

N

NH

2

+ H

 

 
 
 

O

2

H

+

n

2

CH

H

+

O

2

CH

+

H

NH2

NH

2

NH

NH

2

2

n

 

 

5.

 

Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczeń i ich omówienie. 

 

Zakończenie zajęć 

 

podsumowanie poznanych treści zajęć, 

 

ocena indywidualnej pracy uczniów przez nauczyciela. 

 

Praca domowa 

 

Za pomocą edytora ISIS Draw przygotuj wzory następujących cząsteczek: alaniny, fenolu, 

kwasu  benzoesowego,  chlorofilu  oraz  równania  reakcji:  otrzymywania  benzenu  i  nitowania 
benzenu. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

karta ewaluacyjna. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Edycja tekstów chemicznych

 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Utwórz tabelę pokazaną poniŜej: 

 

Ośrodek 

rozpraszający 

Substancja 

rozproszona 

Rodzaj 

koloidu 

Przykłady 

Nazwa 

szczegółowa 

koloidu 

Gaz 

 

Nie istnieje 

Ciecz 

Mgła, chmury 

Aerozole  

ciekłe (mgły) 

Gaz 

Ciało stałe 

Aerozole 

Dym, kurz 

Aerozole stałe 

(dymy) 

Gaz 

Piana 

Piany 

Ciecz 

Mleko, białko 

Lizole, emulsje 

Ciecz 

Ciało stałe 

Zole, roztwory 

koloidalne 

Zole tlenków 

metali, 

wodorotlenków 

Zawiesiny  

koloidalne 

Gaz 

Pumeks 

Piany stałe 

Ciecz 

Kwarc  

mleczny 

Piany stałe 

(emulsje stałe) 

Ciało stałe 

Ciało stałe 

Dirozole  

Szkło rubinowe, 

perły fosforowe 

Zole stałe 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz regulaminu pracowni komputerowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

otworzyć  nowy  dokument  w  programie  MS  Word  2003  i  zapisać  go  pod  nazwą 
Tabela.doc. Dokument powinien być wyświetlany w widoku Układ strony, 

2)

 

wyświetlić okno Wstawianie tabeli za pomocą menu Tabela/Wstaw/Tabela, 

3)

 

określić liczbę kolumn na 5 oraz liczbę wierszy na10. kliknij przycisk OK, 

4)

 

zaznaczyć całą tabelę (opcja Tabela/Wybierz/Tabela), 

5)

 

wybierać opcję Tabela/Właściwości tabeli,  

6)

 

w oknie Właściwości tabeli przejść na kartę Wiersz i określić wysokość wiersza na 1 cm, 
a następnie przejść na kartę Kolumna i określić jej szerokość na 3cm wybrane ustawienia 
potwierdzić klikając przycisk OK, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

7)

 

zaznaczyć trzy komórki tabeli, w których ma pojawić się tekst gaz (poprzez obrysowanie 
ich  myszką  z  naciśniętym  lewym  klawiszem),  a  następnie  wybrać  opcję  Tabela/Scal 
komórki,  analogicznie  naleŜy  postąpić  z  komórkami  tabeli  w  których  mają  się  pojawić 
napisy: ciecz; ciało stałe; aerozole; zole, roztwory koloidalne; dirozole, 

8)

 

zaznaczyć cała tabelę i wybierać opcję Format/Obramowanie i cieniowanie, 

9)

 

w  oknie  dialogowym  Obramowanie  i  cieniowanie  na  karcie  Obramowanie  i  wybrać  styl 
obramowania  –  linia  ciągła  a  jej  szerokość  dla  ramki  1,5  pkt  natomiast  dla  linii 
wewnętrznych 0,5 pkt, ustawienia potwierdzić przyciskiem OK, 

10)

 

zaznaczyć pierwszy wiersz tabeli i wybierz opcję Format/Obramowanie i cieniowanie,  

11)

 

w  oknie  dialogowym  Obramowanie  i  cieniowanie  na  karcie  Cieniowanie  wybrać 
wypełnienie  15%  szary,  natomiast  na  karcie  Obramowanie  ustaw  grubość  linii  dolnej 
krawędzi na 1,5 pkt, zatwierdzić ustawienia przyciskiem OK, 

12)

 

ustawić szerokość krawędzi linii oddzielających wiersze scalone na szerokość 1,5 pkt, 

13)

 

zaznaczyć całą tabelę i ustawić czcionkę: Times New Roman, rozmiar 12 pt, 

14)

 

wybrać  na  zaznaczonej  tabeli  opcję  Tabela/Właściwości  tabeli  w  wyświetlonym  oknie 
dialogowym na karcie Komórka wybierać Wyrównanie w pionie - Do środka, potwierdzić 
klikając OK, 

15)

 

wpisać w odpowiednie komórki tabeli tekst tak jak na rysunku, 

16)

 

zapisać  zmiany  wprowadzone  do  dokumentu  Tabela.doc  poprzez  wybór  opcji 
Plik/Zapisz. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

indywidualne ćwiczenia z tekstem przewodnim. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy (komputer, monitor, klawiatura, mysz), 

 

system operacyjny Windows XP, 

 

oprogramowanie MS Word 2003. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Utwórz dokument przedstawiony poniŜej: 

 

STAŁA DYSOCJACJI 

 
 
JeŜeli podczas rozpuszczania substancja ulega dysocjacji według reakcji: 

AB 

 A

+

 + B

-

  

To stała równowagi nosi wówczas nazwę – stała dysocjacji. 

[ ] [ ]

[ ]

AB

B

A

K

+

=

 

jeŜeli:  

[AB] + [A

+

] = c

AB 

[AB] +[B

-

] = c

AB

 

wówczas: 

[ ]

[ ]

+

+

=

A

c

A

K

AB

2

 

wyznaczając [A

+

] otrzymujemy: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

[ ]

1

4

1

2



+

=

+

K

c

K

A

AB

 

stopień przereagowania rozwaŜanej substancji zwany jest stopniem dysocjacji i wyraŜa się wzorem:  

[ ]

AB

AB

c

AB

c

=

α

 

ze wzoru tego moŜna obliczyć: 

[ ]

(

)

AB

AB

AB

c

c

c

AB

α

α

=

=

1

 

(*) 

zatem 

[ ] [ ]

AB

c

B

A

α

=

=

+

 

 

 

(**) 

podstawiając równanie (*) i (**)do równania na stałą dysocjacji otrzymuje się: 

(

)

AB

AB

c

c

K

α

α

=

1

2

2

 

 

Strona 1 

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz regulaminu pracowni komputerowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

otworzyć  nowy  dokument  w  programie  MS  Word  2003  i  zapisać  go  pod  nazwą 
Wzory.doc. Dokument powinien być wyświetlany w widoku Układ strony, 

2)

 

wybierać menu Widok/Nagłówek i stopka, wyświetli się pasek narzędziowy, 

3)

 

w nagłówku strony wpisać tekst: STAŁA DYSOCJACJI i podkreślić linią, 

4)

 

wybrać przycisk 

 następnie na pasku narzędziowym co spowoduje przejście do stopki 

strony, 

5)

 

wpisać  tekst:  Strona  1w  stopce,  a  następnie  kliknąć  myszką  w  obszar  poza  polem 
edycyjnym, aby powrócić do dokumentu, 

6)

 

wpisać przedstawiony w ćwiczeniu tekst, 

7)

 

kliknąć na ikonkę na pasku narzędziowym 

 co uruchomi edytora równań, 

8)

 

wpisać wzór, a następnie kliknąć myszka w obszar poza polem edycyjnym aby powrócić 
do dokumentu,  

9)

 

zaznaczyć tekst i wykonać następujące czynności formatujące: 

 

wyrównać tekst do lewej, 

 

otworzyć  okno  czcionka  w  menu  Format/Czcionka  i  w  oknie  dialogowym  na  karcie 
czcionka ustawić: czcionka – Times New Roman; styl – normalny; rozmiar – 12, 

10)

 

sformatować obiekty z wzorami wybierając: Wyśrodkuj tekst, 

11)

 

zapisać zmiany wprowadzone do dokumentu Tabela.doc poprzez wybór opcji Plik/Zapisz. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

indywidualne ćwiczenia z tekstem przewodnim. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

H

C

O

H

C

O

R

1

C

H

O

C

O

R

3

H

C

H

O

C

O

R

2

A

B

R e a k c ja  e s try fik a c ji

H 2S O 4

O

+ H 2

+

C H

3

O

O

C

2

H

5

H

O

C

2

H

5

C H

3

O

O

H

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy (komputer, monitor, klawiatura, mysz), 

 

system operacyjny Windows XP, 

 

oprogramowanie MS Word 2003. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj wzory strukturalne: cząsteczek aspiryny, witaminy C i kofeiny; równanie reakcji 

estryfikacji; schemat ze wzorem strukturalnym tłuszczu. Korzystając z aplikacji ISIS Draw. 

O

O

OH

OH

H CH

2

OH

OH

witamina C

N

N

N

N

CH

3

O

CH

3

O

CH

3

kofeina

aspiryna

COOH

O C

O

CH

3

 

 

 

 

 

 

 

 

  
 
 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz regulaminu pracowni komputerowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

otworzyć nowy dokument w programie ISIS Draw i zapisać go pod nazwą Wzory skc, 

2)

 

wybrać  ze  zbioru  narzędzi  wskaźnikiem  myszy  symbol 

  reprezentujący  rysowanie 

pierścienia aromatycznego i nacisnąć lewy klawisz myszy, 

Schemat wzoru strukturalnego tłuszczu 

Reakcja estryfikacji 

aspiryna 

witamina C 

kofeina 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

3)

 

naprowadzić  wskaźnik  na  środek  ekranu,  nacisnąć  lewy  klawisz  myszy  i  trzymając  go 
naciśniętym  przesunąć  wskaźnik  w  prawo  i  w  dół,  aby  rozwinąć  strukturę  pierścienia, 
wtedy zwolnić klawisz myszy. Przesuwając wskaźnik wokół punktu startowego uzyskuje 
się róŜne ustawienia pierścienia, 

4)

 

wybrać  ze  zbioru  narzędzi  symbol  reprezentujący  rysowanie  wiązań 

  i  naprowadzić 

wskaźnik  na  naroŜnik  pierścienia  aromatycznego,  do  którego  ma  być  dołączony 
podstawnik  (w  tym  miejscu  pojawi  się  mały  czarny  kwadracik).  Nacisnąć  lewy  klawisz 
myszy  i  trzymając  go  naciśniętym  wskazać  punkt  na  ekranie,  w  którym  ma  być 
umieszczony podstawnik, 

5)

 

narysować linię wiązania do drugiego podstawnika, 

6)

 

utworzyć  łańcuch  wiązań  dorysowując  kolejne  wiązania  do  wiązania  narysowanego 
uprzednio, 

7)

 

utworzyć wiązanie podwójne poprzez danego wiązania po raz drugi, 

8)

 

umieścić  wskaźnik  na  początku  linii  znajdującej  się  pod  paskiem  menu  i  naciśnij  lewy 
klawisz  myszy.  W  linii  tej  napisz  „COOH”,  spowoduje  to  pojawienie  się  wzoru 
podstawnika, 

9)

 

wybrać  ze  zbioru  narzędzi  symbol 

  reprezentujący    dodawanie  symboli  do  szkieletu  

i wskazać wskaźnikiem miejsce, w którym ma być dopisana grupa, 

10)

 

podobnie dopisać symbole „O” i „C”, 

11)

 

wpisać „CH3”, cyfra „3” automatycznie umieszczona zostanie w indeksie dolnym, 

12)

 

wybrać  ze  zbioru  narzędzi  symbol 

  reprezentujący  dopisywanie  tekstu  do  rysunku 

poza szkieletem wiązań. WskaŜ odpowiednie miejsce na ekranie i wpisać „aspiryna”. 

13)

 

powtórzyć  odpowiednie  operacje  dla  struktury  witamin  C,  rysując  pierścień 

pięcioczłonowy  z  pomocą  opcji 

,  oraz  dla  struktury  kofeiny  z  pomocą  narzędzi 

rysowania pierścieni sześcio i pięcioczłonowych: 

14)

 

wybrać z menu File opcję Save As... ukaŜe się wtedy okno dialogowe, 

15)

 

wpisać nazwę „Wzory” zamiast domyślnego „*.cw 2” i wybrać przycisk OK 

 

reakcja estryfikacji, 

16)

 

narysować szkielet wiązań dla cząsteczki alkoholu i kwasu, 

17)

 

dodać opisy symboli atomów lub wzorów grup, 

18)

 

wybrać  ze  zbioru  narzędzi  symbol 

  reprezentujący  dodawanie  do  rysunku  strzałki  

i umieść strzałkę w odpowiednim miejscu na rysunku, 

19)

 

narysować wzór estru, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

20)

 

wpisać korzystając z opcji 

 nad strzałką tekst „H

2

SO

4

” , oraz „ + H

2

O” , a takŜe znak 

„+”. Indeksy dolne wpisać korzystając z opcji Style/Subscript, 

21)

 

dopisać tytuł rysunku, 

22)

 

wybrać narzędzie 

 nacisnąć lewy klawisz myszy i trzymając go naciśnięty przesuwać  

wskaźnik  do  pierwszej  opcji  z  lewej  strony  przedstawionego  zbioru.  Narysować  dwie 
nachodzące na siebie ramki, 

23)

 

narysować na tle narysowanych ramek wzór strukturalny cząsteczki tłuszczu, 

24)

 

przesunąć elementy rysunku wskazując je tak, aby wzajemnie się uzupełniały, 

25)

 

dodać strzałki i litery schematu. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

indywidualne ćwiczenia z tekstem przewodnim. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy (komputer, monitor, klawiatura, mysz), 

 

system operacyjny Windows XP, 

 

oprogramowanie MS Word 2003. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.2.  Tworzenie schematów i rysunków technicznych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.2.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Utwórz  przedstawiony  poniŜej  schemat  blokowy  produkcji  sody  kalcynowanej  metodą 

Solvaya  korzystając z programu MS Word 2003. 

 

 

 

 
 

Absorpcja 

Karbonizacja 

 
NH

 

 
CO

 

 
CO

Wypalanie 

wapienia 

 
CaO 

Gaszenie 

Regeneracja NH

CaCl

 
NaHCO

Kalcynacja 

Na

2

CO

Oczyszczanie 

solanki 

Ca(OH)

H

2

Na

2

CO

 

NaCl 

(solanka) 

Schemat blokowy produkcji sody kalcynowanej metodą Solvaya  

Filtracja 

Ca(OH)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz regulaminu pracowni komputerowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

otworzyć  nowy  dokument  w  programie  MS  Word  2003  i  zapisać  go  pod  nazwą 
Schemat.doc, 

2)

 

wywołać  pasek  Rysowanie  przez  kliknięcie  w  ikonę 

,  która  jest  dostępna  na  pasku 

narzędziowym standartowym lub wybierając opcję Widok/Paski narzędzi/Rysowanie, 

3)

 

rozpocząć  tworzenie  rysunku  od  narysowania  prostokąta  wybierając  z  paska  narzędzi 

rysowania ikonę 

, 

4)

 

wybrać strzałkę – ikona 

 i narysować ją w odpowiednim miejscu na rysunku, 

5)

 

wybrać ikonę 

 w celu narysowania linii, 

6)

 

rysować  kolejny  prostokąty  odrębnie  lub  skopiować  ten  prostokąt,  który  został  juŜ 
narysowany  (zaznaczyć  narysowany  prostokąt  wybierać  opcję  kopiuj,  a  następnie  wklej 
i przenieś element we właściwe miejsce), 

7)

 

wybierać z paska Rysowanie ikonę 

 i narysować koło, 

8)

 

zaznaczyć linię w celu zmiany stylu linii z linii prostej na przerywaną, a następnie wybrać 
z paska narzędziowego Rysowanie odpowiedni rodzaj kreskowania, 

 

9)

 

wstawić  tekst  do  poszczególnych  elementów  schematu  –  wybierać  odpowiedni  element,  
a  następnie  kliknąć  na  nim  prawym  klawiszem  myszy,  z  menu  podręcznego  wybierać 
opcję  Dodaj  tekst  i  wpisać  właściwy  dla  elementu  tekst  –  czcionką  Times  New  Roman, 
rozmiar 10, 

10)

 

wpisać tekst nad lub obok strzałek uŜywając pola tekstowego – ikona 

11)

 

sformatować pole tekstowe: bez wypełnienia i bez linii, 

12)

 

wpisać polem tekstowym równieŜ tytuł rysunku, 

13)

 

zapisać  zmiany  wprowadzone  do  dokumentu  Schemat.doc  poprzez  wybór  opcji 
Plik/Zapisz. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

indywidualne ćwiczenia z tekstem przewodnim. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy (komputer, monitor, klawiatura, mysz), 

 

system operacyjny Windows XP, 

 

oprogramowanie MS Word 2003. 

 
Ćwiczenie 2 

Korzystając  z  programu  ChemSketch  utwórz  schematy  następujących  zestawów 

laboratoryjnych: sączenia pod zmniejszonym ciśnieniem; destylacji prostej.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz regulaminu pracowni komputerowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

otworzyć nowy dokument w programie ChemSketch i zapisać go pod nazwą Zestawy.sk2, 

2)

 

wyświetlić okno dialogowe programu za pomocą menu Templates/Template Windows, 

3)

 

wybrać w wyświetlonym oknie z listy Lab Kit a następnie kliknąć w kolbę stoŜkową, 

 

 

4)

 

ustawić  kursor  myszy  w  odpowiednim  miejscu  pola  roboczego  i  kliknąć  co  spowoduje 
wstawienie kolby, 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5)

 

wybrać  kilkakrotnie  opcję  Temptates/Template  Windows  i  z  wyświetlonego  okna 
pobierać kolejno: korek do kolby stoŜkowej, lejek, ssawkę,

 

6)

 

ułoŜyć poszczególne elementy według następującego schemat:

 

 

7)

 

wstawić  zestaw  do  destylacji  prostej  korzystając  z  gotowego  szablonu  znajdującego  się  
w programie,

 

8)

 

wybrać  opcję  Temptates/Template  Windows  i  w  wyświetlonym  oknie  przejść  na  drugą 
kartę,

 

 

9)

 

wybrać  w  wyświetlonym  oknie  –  klikając  –  zestaw  do  destylacji  prostej  i  umieść  go  
w odpowiednim miejscu w polu roboczym programu.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

indywidualne ćwiczenia z tekstem przewodnim. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy (komputer, monitor, klawiatura, mysz), 

 

system operacyjny Windows XP, 

 

oprogramowanie specjalistyczne ChemSketch. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

5.3.  Zastosowane arkuszy kalkulacyjnych w analityce 

i technologii chemicznej

 

 

5.3.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na  podstawie  danych  zawartych  w  poniŜszej  tabelce  oblicz  stęŜenia  molowe  roztworu 

NaOH (M

Na

=23; M

O

=16; M

H

=1). 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz regulaminu pracowni komputerowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

otworzyć  nowy  dokument  w  programie  MS  Excel  2003  i  zapisać  go  pod  nazwą 
Wzory.xls.  Dokument  powinien  być  wyświetlany  w  widoku  Układ  strony,  jako  arkusz 
roboczy wybierz Arkusz1, 

2)

 

wpisać w komórkach z zakresu A1 do G8 odpowiednie wartości, 

3)

 

scalić  komórki  A1  i  A2;  B1  i  B2,  C1  i  C2,  D1  i  D2,  E1  i  E2,  F1  i  F2  oraz  G1  i  G2 
poprzez  zaznaczenie  kaŜdej  pary  komórek  oddzielnie  a  następnie  wybór  opcji 
Format/Komórki na karcie Wyrównanie ustawić sterowanie tekstem na scal komórki, 

4)

 

sformatować  tekst  w scalonych komórkach wybierając opcję Format/Komórki i w oknie 
dialogowym  Formatowanie  komórek  dokonać  następujących  ustawień:  wyrównanie 
tekstu do środka w pionie i poziomie, sterowanie tekstem ustawić na opcji zawijaj tekst, 
czcionka Times New Roman, rozmiar 12, pogrubiona,  

5)

 

ustawić indeksy górne lub dolne w oknie dialogowym Formatowanie komórek na karcie 
czcionka w polu Efekty,  

6)

 

ustawić  w  kolumnie  D  w  oknie  dialogowym  Formatowanie  komórek  na  karcie  Liczby 
kategorie Liczbowe z dwoma miejscami dziesiętnymi, 

7)

 

zaznaczyć  cały  obszar  od  A1  do  G8  i  wybierać  opcję  Format/  Komórki,  na  karcie 
obramowanie wybrać zarówno kontur jaki linie wewnętrzne oraz styl linii ustawić na linię 
ciągłą, a kolor ustalić na automatyczny, 

8)

 

wpisać odpowiednie formuły, aby arkusz kalkulacyjny obliczył puste miejsca w tabelce, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

9)

 

ustawić  się  w  komórce  B3  i  wpisać  formułę  w  oparciu  o  wzór  na  ilość  moli 

m

m

n

r

s

=

 

(wartość  m

s

  znajduje  się  w  komórce  A3,  a  wartość  m

r

  w  komórce  C3)  formuła  będzie 

miała następującą postać =A3/C3, 

10)

 

kliknąć Enter po wpisaniu formuły, 

11)

 

ustawić  się  w  prawym  dolnym  rogu  komórki  w  wynikiem  i  gdy  kursor  przyjmie  kształt 
czarnego  krzyŜyka  przeciągnąć  go  myszką  w  dół  z  naciśniętym  prawym  klawiszem 
w celu ukazania się wyników w poniŜszych komórkach,  

12)

 

ustawić się w komórce E3 i w oparciu o wzór V=m/d wpisać formułę, która będzie miała 
postać =C3/D3, a następnie nacisnąć Enter i przeciągnąć wyniki do poniŜszych komórek, 

13)

 

ustawić  się  w  komórce  F3  i  w  oparciu  o  dane  z  treści  zadania  obliczyć  masę  molową 
NaOH według formuły =23+16+1 następnie nacisnąć Enter i przeciągnąć wynik niŜej, 

14)

 

ustawić  się  w  komórce  G3  i  w  oparciu  o  wzór  na  stęŜenie  molowe  C

m

  =  n/V  wpisać 

formułę =B3/E3 nacisnąć Enter i przeciągnąć wynik niŜej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

indywidualne ćwiczenia z tekstem przewodnim. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy (komputer, monitor, klawiatura, mysz), 

 

system operacyjny Windows XP, 

 

oprogramowanie MS Excel 2003. 

 
Ćwiczenie 2 

W  oparciu  o  poniŜsze  dane  sporządź  w  arkuszu  kalkulacyjnym  krzywą  miareczkowania 

mocnego kwasu mocną zasadą.  
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz regulaminu pracowni komputerowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

otworzyć  nowy  dokument  w  programie  MS  Excel  2003  i  zapisać  go  pod  nazwą 
Wykres.xls.  Dokument  powinien  być  wyświetlany  w  widoku  Układ  strony,  jako  arkusz 
roboczy wybierz Arkusz1, 

2)

 

wpisać w komórkach z zakresu A1 do AD2 odpowiednie wartości, 

3)

 

zaznaczyć  cały  obszar  od  A1  do  AD2  i  wybierać  z  paska  narzędziowego  ikonę 

  - 

uruchomi się kreator wykresów, 

4)

 

 wybierać w nim z listy Typ wykresu pozycję Liniowy, 

5)

 

w grupie Podtyp równieŜ wybierać Liniowy, 

6)

 

kliknąć Dalej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

7)

 

zwrócić uwagę na karcie Zakres danych na to, Ŝe program domyślnie wpisał zaznaczony 
zakres oraz zaznaczył, Ŝe serie znajdują się w wierszach, 

8)

 

kliknąć  na  karcie  Serie  danych  w  pole  dotyczące  Etykiet  Osi  kategorii  (X)  i  zaznaczyć  
w tabelce wartości V

NaOH

 

 

 

9)

 

usunąć serię VNaOH (róŜową) przez kliknięcie w nią, a następnie kliknięcie w przycisk 
Usuń, 

10)

 

przejść do następnego kroku klikając Dalej, 

11)

 

wpisać w następnym kroku w oknie dialogowym kreatora na karcie Tytuły odpowiednie 
dane, 

 

 

12)

 

pozostawić  ustawienia  domyślne  na  kartach  Osie,  Linie  siatki,  Etykiety  danych,  Tabela 
danych, 

13)

 

wyłączyć PokaŜ legendę na karcie Legenda, 

14)

 

wybrać  OK  –  nastąpi  zamknięcie  kreatora  tworzenia  wykresów  i  wykres  pojawi  się  
w Arkuszu1, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

 

15)

 

kliknąć  dwukrotnie  w  oś  Y  pojawi  się  okno  dialogowe  na  karcie  Skala  ustawić 
maksimum  na  14,  jednostkę  główną  na  2,  a  pomocniczą  na  0,5;  na  Karcie  czcionka 
ustawić rozmiar czcionki na 8, pozostałe karty przejrzeć, 

16)

 

kliknąć  dwukrotnie  w  oś  X  pojawi  się  okno  dialogowe,  karty:  Desenie,  Liczby,  Skala  
i  Wyrównanie  przejrzeć  i  pozostawić  bez  zmian,  natomiast  na  Karcie  Czcionka  ustawić 
rozmiar czcionki na 8, 

17)

 

kliknąć dwukrotnie w pole kreślenia w oknie dialogowym zaznaczyć: brak obramowania 
i brak wypełnienia, 

18)

 

kliknąć dwukrotnie w linię wykresu w oknie dialogowym na karcie Desenie ustawić kolor 
linii  na  czerwony,  zwiększyć  grubość  linii  oraz  zaznaczyć  opcję  Wygładzone  linie, 
pozostałe karty przejrzeć i pozostawić bez zmian, 

19)

 

kliknąć  dwukrotnie  w  tytuł  wykresu  w  oknie  dialogowym  na  karcie  czcionka  ustawić 
opcję podkreślenie jednokrotne, 

20)

 

kliknąć  dwukrotnie  w  opis  osi  Y  w  oknie  dialogowym  na  karcie  Czcionka  ustawić 
rozmiar na 12 oraz pogrubienie, na karcie Wyrównanie ustawić opis w poziomie, 

21)

 

kliknąć  dwukrotnie  w  opis  osi  X  w  oknie  dialogowym  na  karcie  Czcionka  ustawić 
rozmiar  na  12  oraz  pogrubienie  wybierać  OK,  następnie  edytować  opis  umieszczając  3 
w indeksie górnym (zaznaczyć 3 i wywołać menu podręczne, wybierać Formatuj tytuł osi 
i na karcie czcionka ustawić indeks górny), 

22)

 

otrzymać po formatowaniu wykres jak niŜej: 

 

23)

 

zapisać  zmiany  wprowadzone  do  dokumentu  Wykres.xls  poprzez  wybór  opcji 
Plik/Zapisz. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

indywidualne ćwiczenia z tekstem przewodnim. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy (komputer, monitor, klawiatura, mysz), 

 

system operacyjny Windows XP, 

 

oprogramowanie MS Excel 2003. 

 
Ćwiczenie 3 

Utwórz  bazę  danych  zawierającą  dane  o  pierwiastkach  chemicznych.  Baza  ma  zawierać: 

nazwę pierwiastka jego temperaturę topnienia, temperaturę wrzenia oraz gęstość. Na gotowej 
bazie dokonaj następujących operacji: 

 

sortuj pierwiastki według: wzrastającej temperatury wrzenia, według malejącej gęstości, 

 

filtruj  pierwiastki  w  ten  sposób,  aby  wyświetliły  się  tylko  informacje  dotyczące 
następujących pierwiastków: krzemu, cynku, tytanu. 

W oparciu o utworzoną tabelę utwórz formularz. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz regulaminu pracowni komputerowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

otworzyć  nowy  dokument  w  programie  MS  Excel  2003  i  zapisać  go  pod  nazwą 
Pierwiastki.xls.  Dokument  powinien  być  wyświetlany  w  widoku  Układ  strony,  jako 
arkusz roboczy wybierać Arkusz1, 

2)

 

utworzyć bazę danych w postaci tabeli zgodnie z poniŜszym wzorem, 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

 

3)

 

zaznaczyć cały zakres z danymi A1:D48, 

4)

 

wybrać  opcję  Dane/Sortuj  w  oknie  dialogowym  Sortuj  zaznaczyć  pozycję  Ma  wiersz 
nagłówka, ustalić według, których danych ma odbyć się sortowanie, a następnie wybierać 
opcję odpowiednio: Rosnąco lub Malejąco: 

 

wybrać w oknie dialogowym Sortuj z listy: (2) Temperatura zaznaczyć opcję Rosnąco, 

aby sortować według wzrastającej temperatury wrzenia, 

 

 

wybierać sortowanie według Gęstość i zaznacz opcję Malejąco, aby sortować według 
malejącej gęstości, 

5)

 

wybrać opcję Dane/Filtr/Autofiltr, 

6)

 

wybrać odpowiednią opcję filtrowania przez kliknięcie w strzałkę przy nazwie pola z jej 
prawej strony, 

 

kliknąć  w  strzałkę  z  prawej  strony  komórki  Nazwa  pierwiastka  i  wybierać  z  listy 
Krzem, aby wyświetlić właściwości tylko krzemy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

 

7)

 

wykonać identyczne czynności filtrowania dla cynku i tytanu, 

8)

 

wyłączyć filtr wybierając opcję identyczną jak przy włączaniu go – Dane/Filtr/Autofiltr, 

9)

 

utworzyć  formularz  wybierz  opcję  Dane/Formularz  -  automatycznie  wyświetli  się  okno 
formularza z pierwszym pierwiastkiem tabeli, 

 

10)

 

przejrzeć  właściwości  innych  pierwiastków  klikając  w  odpowiednie  przyciski  na  oknie 
dialogowym. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

indywidualne ćwiczenia z tekstem przewodnim. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy (komputer, monitor, klawiatura, mysz), 

 

system operacyjny Windows XP, 

 

oprogramowanie MS Excel 2003. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 

Test I 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Zastosowanie  technik 

komputerowych do obliczeń chemicznych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 6, 12, 13, 14, 15, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  d,  3.  a,  4.  a,  5.  c,  6.  b,  7.  d, 8. d, 9. a, 10. c, 11.a,  
12. a, 13. d, 14. a, 15. c, 16. c, 17. c, 18. d, 19. b, 20. d 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Przyporządkować odpowiednie 
rozszerzenie do programu w którym 
powstał plik 

Wybrać prawidłową definicję 
marginesu 

Wybrać prawidłową definicję stopki 

Wybrać prawidłową definicję punktu 
topograficznego 

Określić wysokość czcionki 
o określonym rozmiarze 

PP 

Wybrać program właściwy do edycji 
wzorów matematycznych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Określić zastosowanie programu 
ChemSketch 

Wybrać zastosowanie programu 
AutoCAD 

Wybrać program właściwy do 
tworzenia schematu zestawu 
laboratoryjnego 

10 

Określić budowę arkusza 
kalkulacyjnego 

11 

Przyporządkować odpowiednie 
rozszerzenie do programu w którym 
powstał plik 

12 

Sformułować definicję adresowania 
względnego komórek w arkuszu 

PP 

13 

Sklasyfikować przedstawiony zapis 
adresu komórki. 

PP 

14 

Sklasyfikować przedstawiony zapis 
adresu komórki 

PP 

15 

Wskazać metodę zmiany sposobu 
adresowania komórek w arkuszu 

PP 

16  Wyjaśnić budowę formuły w arkuszu 

17 

RozróŜnić ikony w pasku 
narzędziowym programu Excel 

18 

RozróŜnić pojęcia typowe dla baz 
danych 

19 

Wybrać program właściwy do 
graficznej interpretacji danych 

20 

Wybrać program właściwy do 
tworzenia baz danych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

3.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

4.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj instrukcję dla ucznia. 

5.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. 

6.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej  
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 

a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

5.

 

Test  zawiera  20  zadań,  w  tym:  14  z  poziomu  podstawowego,  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

6.

 

Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko jedna jest prawdziwa. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 min. 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

 

1.  Dokumenty utworzone w programie MS Word posiadają rozszerzenie 

a)

 

*.xls. 

b)

 

*.txt. 

c)

 

*.doc. 

d)

 

*.jpg. 

 

2.

 

Margines w dokumencie tekstowym jest to 
a)

 

odległość tekstu od górnej i dolnej krawędzi strony. 

b)

 

odległość tekstu od prawej krawędzi strony. 

c)

 

odległość tekstu od lewej krawędzi strony. 

d)

 

odległość tekstu od górnej, dolnej, lewej i prawej krawędzi strony. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

3.

 

Stopka w dokumencie tekstowym jest to 
a)

 

obszar w górnej części strony zawierający tekst, powtarzający się na kaŜdej stronie. 

b)

 

obszar w dolnej części strony zawierający tekst, powtarzający się na kaŜdej stronie. 

c)

 

obszar w części roboczej programu zawierający tekst. 

d)

 

obszar w części roboczej programu zawierający grafikę. 

 

4.

 

Punkt topograficzny jest to 
a)

 

podstawowa jednostka określająca rozmiar czcionki. 

b)

 

podstawowa jednostka określająca rozmiar linii. 

c)

 

podstawowa jednostka określająca wielkość tabeli. 

d)

 

podstawowa jednostka określająca rozmiar akapitu. 

 

5.

 

Czcionka o rozmiarze 10 pt w standardzie amerykańskim będzie miała wysokości 
a)

 

3,75 mm. 

b)

 

2,75 mm. 

c)

 

3,51 mm. 

d)

 

5,51 mm. 

 

6.

 

Dodatkowym programem słuŜącym do edycji wzorów matematycznych w programie MS 
Word jest program 

a)

 

Excel. 

b)

 

Equation. 

c)

 

ISIS. 

d)

 

ClipArt. 

 

7.

 

Program ChemSketch posiada moŜliwości 
a)

 

tylko tworzenia dwu i trójwymiarowych wzorów. 

b)

 

tylko tworzenia modeli 3D wzorów strukturalnych. 

c)

 

tylko tworzenia schematów zestawów laboratoryjnych. 

d)

 

tworzenia  dwu  i  trójwymiarowych  wzorów,  modeli  3D  wzorów  strukturalnych  oraz 
schematów zestawów laboratoryjnych. 

 

8.

 

Program AutoCAD słuŜy do 
a)

 

tworzenia grafiki. 

b)

 

edycji wzorów i równań chemicznych. 

c)

 

tworzenia modeli cząsteczek. 

d)

 

komputerowego wspomagania projektowania. 

 

9.

 

Do tworzenia schematu zestawu laboratoryjnego uŜyjesz programu 
a)

 

ChemSketch. 

b)

 

ISIS Draw. 

c)

 

AutoCAD. 

d)

 

ISIS Draw, AutoCAD. 

 

10.

 

Arkusz kalkulacyjny zbudowany jest z 
a)

 

zeszytów. 

b)

 

skoroszytów. 

c)

 

arkuszy. 

d)

 

kart. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

11.

 

Dokumenty utworzone w programie MS Excel posiadają rozszerzenie 
a)

 

*.xls. 

b)

 

*.doc. 

c)

 

*.sck. 

d)

 

*.txt. 

 

12.

 

Adresowanie względne komórek w arkuszu to 
a)

 

sposób adresowania, który umoŜliwia automatyczną zmianę adresów w formule. 

b)

 

sposób adresowania, który blokuje automatyczną zmianę adresów w formule. 

c)

 

sposób  adresowania,  który  blokuje  automatyczną  zmianę  adresów  jedynie  co  do 
wiersza. 

d)

 

sposób  adresowania,  który  blokuje  automatyczną  zmianę  adresów  jedynie  co  do 
kolumny. 

 

13.

 

W arkuszu kalkulacyjnym adres D$10 to przykład adresowania 
a)

 

zwykłego. 

b)

 

względnego. 

c)

 

bezwzględnego. 

d)

 

mieszanego. 

 

14.

 

W arkuszu kalkulacyjnym adres $D$10 to przykład adresowania 

a)

 

bezwzględnego. 

b)

 

zwykłego. 

c)

 

mieszanego. 

d)

 

względnego. 

 

15.

 

Sposób adresowania komórek moŜna łatwo zmienić uŜywając klawisza 
a)

 

F2. 

b)

 

F3. 

c)

 

F4. 

d)

 

F5. 

 

16.

 

Podczas tworzenia formuł w arkuszu mamy do czynienia z 
a)

 

2 rodzajami operatorów. 

b)

 

3 rodzajami operatorów. 

c)

 

4 rodzajami operatorów. 

d)

 

5 rodzajami operatorów. 

 

17.

 

Ikona 

 

znajdująca się na pasku narzędziowym programu Excel uruchamia 

a)

 

kreatora wykresów. 

b)

 

malarza formatów. 

c)

 

kreatora funkcji. 

d)

 

autosumowanie. 

 

18.

 

W przypadku baz danych wiersze to 

a)

 

pola rekordów. 

b)

 

formularze. 

c)

 

formuły. 

d)

 

rekordy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

19.

 

Do graficznej interpretacji danych zastosujesz program 

a)

 

Word. 

b)

 

Excel. 

c)

 

AutoCAD. 

d)

 

ChemSketch. 

 

20.

 

Do tworzenia baz danych zastosujesz program 

a)

 

Word. 

b)

 

AutoCAD. 

c)

 

ISIS Draw. 

d)

 

Excel. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Zastosowanie technik komputerowych do obliczeń chemicznych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

Test II 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Zastosowanie  technik 

komputerowych do obliczeń chemicznych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 7, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt   

 

 

 

 

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. a, 4. c, 5. d, 6. b, 7. d, 8. d, 9. d, 10. d, 11. b,  
12. b, 13. b, 14. a, 15. b, 16. d, 17. c, 18. a, 19. c, 20. c 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wybrać prawidłową definicję interlinii 

Wybrać prawidłową definicję nagłówka 

Określić wysokość czcionki 
o określonym rozmiarze 

PP 

Wybrać program właściwy do edycji 
wzorów I równań chemicznych 

Scharakteryzować rodzaje grafiki 
w programie Word 

Przyporządkować odpowiednie 
rozszerzenie do programu w którym 
powstał plik 

Określić zastosowanie narzędzi 
programu AutoCAD 

PP 

Wybrać program właściwy do 
tworzenia schematów instalacji 
chemicznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

Wybrać program właściwy do 
tworzenia schematów blokowych 

10 

Wybrać program właściwy do edycji 
wzorów 

11 

RozróŜnić typy danych w arkuszu 
kalkulacyjnym 

PP 

12 

Sformułować definicję adresowania 
bezwzględnego 

PP 

13 

Sklasyfikować przedstawiony zapis 
adresu komórki 

PP 

14 

Sklasyfikować przedstawiony zapis 
adresu komórki 

PP 

15 

Sklasyfikować przedstawiony zapis 
adresu komórki 

PP 

16  Wyjaśnić budowę formuły w arkuszu 

17 

Wskazać metodę zmiany sposobu 
adresowania komórek w arkuszu 

18 

RozróŜnić ikony w pasku 
narzędziowym programu Excel 

19 

RozróŜnić pojęcia typowe dla baz 
danych 

20 

Wybrać program właściwy do obliczeń 
chemicznych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

Przebieg testowania                    

 
Instrukcja dla nauczyciela  

 

 

 

 

 

 

  

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

3.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

4.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj instrukcję dla ucznia. 

5.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. 

6.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  wstawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

5.

 

Test  zawiera  20  zadań,  w  tym:  13  z  poziomu  podstawowego,  7  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

6.

 

Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko jedna jest prawdziwa. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

9.

 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

10.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 min. 

 
 
Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

         

 

 
1.  Interlinia jest to 

a)

 

podstawowy element w strukturze dokumentu. 

b)

 

odstęp między wierszami tekstu. 

c)

 

odstęp pomiędzy akapitami. 

d)

 

odległość akapitu od lewego marginesu. 

 

2.

 

Nagłówek w dokumencie tekstowym jest to 
a)

 

obszar w górnej części strony zawierający tekst, powtarzający się na kaŜdej stronie. 

b)

 

obszar w dolnej części strony zawierający tekst, powtarzający się na kaŜdej stronie. 

c)

 

obszar roboczy programu. 

d)

 

obszar w dokumencie zawierający tekst. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39 

3.

 

Czcionka o rozmiarze 10 pt w standardzie europejskim będzie miała wysokość 
a)

 

3,75 mm. 

b)

 

3,51 mm. 

c)

 

4,51 mm. 

d)

 

1,51 mm. 

 
4.

 

Wśród poniŜszych programów do edycji wzorów i równań chemicznych słuŜy 
a)

 

Word. 

b)

 

AutoCAD. 

c)

 

ISIS Draw. 

d)

 

Excel. 

 

5.

 

Do dokumentu tekstowego w programie Word moŜna wstawiać następującą grafikę 
a)

 

tylko ClipArt. 

b)

 

tylko wstawioną z innego pliku. 

c)

 

tworzoną bezpośrednio w dokumencie. 

d)

 

ClipArt, wstawioną z innego pliku. 

 

6.

 

Dokumenty utworzone w programie AutoCAD posiadają rozszerzenie 
a)

 

*.skc. 

b)

 

*.dwg. 

c)

 

*.xls. 

d)

 

*.sk2. 

 

7.

 

Efekt lustra ma w programie AutoCAD zastosowanie  
a)

 

tylko do odbicia bryły względem środka. 

b)

 

tylko do skopiowania części bryły. 

c)

 

tylko do powielenia części bryły. 

d)

 

do odbicia bryły względem środka, skopiowania części bryły, powielenia części bryły. 

 

8.

 

Do tworzenia schematu instalacji w przemyśle chemicznym uŜyjesz programu 
a)

 

Word. 

b)

 

Excel. 

c)

 

ChemSketch. 

d)

 

AutoCAD. 

 

9.

 

Do tworzenia schematu blokowego procesu chemicznego uŜyjesz programu 

a)

 

Excel. 

b)

 

ChemSketch. 

c)

 

ISIS Draw. 

d)

 

Word. 

 

10.

 

Dodatkową aplikacją do tworzenia równań w programie Word jest aplikacja 
a)

 

Excel. 

b)

 

ISIS Draw. 

c)

 

AutoCAD. 

d)

 

Equation. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

40 

11.

 

W arkuszu mamy do czynienia z następującymi typami danych 
b)

 

liczby, litery, symbole. 

c)

 

etykietki, liczby, formuły. 

d)

 

liczby, formuły, funkcje. 

e)

 

formuły, funkcje, etykietki. 

 

12.

 

Adresowanie bezwzględne komórek w arkuszu to 
a)

 

sposób adresowania, który umoŜliwia automatyczną zmianę adresów w formule. 

b)

 

sposób  adresowania,  który  blokuje  automatyczną  zmianę  adresów  jedynie  co  do 
kolumny. 

c)

 

sposób adresowania, który blokuje automatyczną zmianę adresów w formule. 

d)

 

sposób  adresowania,  który  blokuje  automatyczną  zmianę  adresów  jedynie  co  do 
wiersza. 

 

13.

 

Adres D10 to przykład adresowania 
a)

 

bezwzględnego. 

b)

 

względnego. 

c)

 

mieszanego. 

d)

 

zwykłego. 

 

14.

 

Adres $D$10 to przykład adresowania 
a)

 

bezwzględnego. 

b)

 

zwykłego. 

c)

 

mieszanego. 

d)

 

względnego. 

 

15.

 

Adres $D10 to przykład adresowania 
a)

 

zwykłego. 

b)

 

mieszanego. 

c)

 

bezwzględnego. 

d)

 

względnego. 

 

16.

 

Formuły w arkuszu mogą odwoływać się do wartości 
a)

 

tylko stałych. 

b)

 

tylko zmiennych. 

c)

 

tylko funkcji. 

d)

 

stałych, zmiennych, funkcji. 

 

17.

 

Sposób adresowania komórek moŜna łatwo zmienić uŜywając klawisza 
a)

 

F2. 

b)

 

F3. 

c)

 

F4. 

d)

 

F5. 

 

18.

 

Ikona 

  

znajdująca się na pasku narzędziowym uruchamia: 

a)

 

kreatora wykresów. 

b)

 

kreatora tworzenia tabel. 

c)

 

kreatora funkcji. 

d)

 

kreatora dodawania grafiki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

41 

19.

 

W przypadku baz danych kolumny to: 
a)

 

formuły. 

b)

 

formularze. 

c)

 

pola rekordów. 

d)

 

rekordy. 

 

20.

 

Do obliczeń chemicznych zastosujesz program: 
a)

 

ISIS Draw. 

b)

 

AutoCAD. 

c)

 

Excel. 

d)

 

ChemSketch. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

42 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Zastosowanie technik komputerowych do obliczeń chemicznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

43 

7.

 

LITERATURA

 

  

 

1.

 

Eilmes A.: Ćwiczenia z... Word dla chemików. MIKOM, Warszawa 2001 

2.

 

Groszek M.: Excel 2003 PL. Kurs. Helion S.A., Gliwice 2003 

3.

 

Juszczyk S.: Metodyka nauczania informatyki w szkole. Wyd. Marszałek, Toruń 2001 

4.

 

Kowalczyk G.: Word 2003 PL. Kurs. Helion S.A., Gliwice 2003 

5.

 

Krogulec – Sobowiec M., Rudziński M.: „Poradnik dla autorów pakietów edukacyjnych. 
KOWEZiU, Warszawa 2003 

6.

 

Kula A.: ABC Word 2003 PL. Helion S.A., Gliwice 2004 

7.

 

Langer M.: Po prostu Word 2003 PL. Helion S.A., Gliwice 2004 

8.

 

Langer M.: Po prostu Excel 2003 PL”. Helion S.A., Gliwice 2004 

9.

 

Masłowski K.: Excel 2003 PL. 161 praktycznych porad. Helion S.A., Gliwice 2004 

10.

 

Niemiecko  B.:  Pomiar  kształcenia  zawodowego.  Biuro  Koordynacji  Kształcenia  Kadr, 
Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

11.

 

Nowakowski Z.: Dydaktyka informatyki w praktyce Cz. 1. MIKOM, Warszawa 2003 

12.

 

Nowakowski  Z.:  Dydaktyka  informatyki  i  technologii  informacyjnej  w  praktyce

 

Cz.  2. 

MIKOM, Warszawa 2003 

13.

 

Pilch M.: Ćwiczenia z... Excel dla chemików. MIKOM, Warszawa 2001 

14.

 

Pikoń A.: AutoCAD 2000i PL. Helion S.A., Gliwice 2001 

15.

 

Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 
Eksploatacji, Radom 1998 

16.

 

Aktywne 

metody 

nauczania 

informatyki 

– 

http://www.gazeta-

it.pl/archiwum/git13/aktywne.html

 

17.

 

Tanaś  M.:  Technologia  informacyjna  w  procesie  dydaktycznym.  MIKOM,  Warszawa 
2005