background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 

 
 

 
 
Krystyna Kielan               

 

 
 

 
 
Prowadzenie polityki kadrowej w przedsiębiorstwie 
handlowym 

341[03].Z3.01    

         

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
         

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 

2006 

            

 

 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr Mirosława Gastoł 
mgr Rita Majnusz 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Krystyna Kielan 
mgr Maria Olejnik 
 
Konsultacja: 
dr Bożena Zając 
 
Konsultacja: 
 
 
 
Korekta: 

 

 

 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 341[03].Z3.01

 

„Prowadzenie polityki kadrowej w przedsiębiorstwie handlowym” zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik handlowiec 341[03]. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI

                    

 
1. Wprowadzenie 

3

2. Wymagania wstępne  

5

3. Cele kształcenia 

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

7

5. Ćwiczenia 

12

5.1. Krajowy i europejski rynek pracy 

12

   5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Planowanie zatrudnienia w przedsiębiorstwie handlowym   

13

5.2.1. Ćwiczenia 13

5.3. Zatrudnianie pracowników 

15

   5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Obowiązki pracowników i pracodawców związane ze stosunkiem pracy 

18

5.4.1. Ćwiczenia 18

5.5.  Świadczenia ze stosunku pracy przysługujące pracownikowi w okresie  
        zatrudnienia 

 

21

   5.5.1. Ćwiczenia 21
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                  

23

7. Literatura                                                                                                                 

33

 
 
 
 
 
 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE

         

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik handlowiec. 

 

W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już 

ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

−  cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy 

z poradnikiem, 

−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecane metody nauczania –

uczenia oraz wykaz środków dydaktycznych, 

−  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego: test 

wielokrotnego wyboru i test praktyczny.  

 

Rozwiązanie testów umożliwia uczniowi sprawdzenie, w jakim stopniu opanował wiedzę 

i umiejętności z zakresu jednostki modułowej 

„Prowadzenie polityki kadrowej 

w przedsiębiorstwie handlowym”.  

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod kształcenia. Formy organizacyjne pracy 
uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy ucznia do pracy 
zespołowej.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

341[03].Z3 

Zasoby ludzkie w przedsiębiorstwie handlowym 

341[03].Z3.01 

Prowadzenie polityki kadrowej 

w przedsiębiorstwie handlowym  

341[03].Z3.02 

Zastosowanie programu komputerowego  

kadrowo-płacowego 

341[03].Z3.03 

Prowadzenie korespondencji dotyczącej spraw 

osobowych w języku obcym 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

      

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

−  korzystać z różnych źródeł informacji, 
−  posługiwać się podstawowymi pojęciami prawnymi, 
−  ustalać elementy stosunku prawnego, 
−  charakteryzować źródła prawa, 
−  dostosować odpowiednią formę prawną do czynności prawnej, 
−  wyjaśniać mechanizm funkcjonowania rynku, 
−  charakteryzować podstawowe funkcje i zakres zarządzania, 
−  ustalać podatek dochodowy od osób fizycznych, 
−  obliczać wynagrodzenie pracowników, 
−  sporządzać listę płac, 
−  sporządzać deklaracje ZUS i podatkowe za pomocą programów komputerowych, 
−  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu handlu, 
−  scharakteryzować proces komunikacji interpersonalnej. 
 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

          

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

−  identyfikować przyczyny powstawania wolnych miejsc pracy na rynku pracy, 
−  korzystać z sieci EURES, 
−  korzystać z agencji zatrudnienia przy poszukiwaniu pracowników, 
−  zastosować przepisy kodeksu pracy i innych aktów prawnych dotyczących prawa pracy, 
−  przewidzieć skutki prawne czynności związanych z prowadzeniem polityki kadrowej, 
−  skompletować dokumenty składane przed rozpoczęciem pracy, 
−  skompletować akta osobowe, 
−  sporządzić pisma w sprawach pracowniczych, 
−  sporządzić umowę zlecenia i umowę o dzieło, 
−  opracować plan zatrudnienia i funduszu płac, 
−  ustalić składniki wynagrodzenia i potrącenia, 
−  wystawić i rozliczyć delegację służbową, 
−  sporządzić dokumenty związane ze zgłoszeniem i wyrejestrowaniem pracownika z ZUS, 
−  skompletować dokumentację pracownika w trakcie ubezpieczenia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1        
            

Osoba prowadząca:  ……………………………………………………………….. 
Modułowy  program nauczania:  Technik handlowiec 341[03]. 
Moduł:                         Zasoby ludzkie w przedsiębiorstwie handlowym 341[03].Z3. 
Jednostka modułowa: Prowadzenie polityki kadrowej w przedsiębiorstwie handlowym 

341[03].Z3.01 

 

Temat: Rodzaje umów o pracę i ich charakterystyka. 
Cel ogólny: Sporządzanie umów o pracę. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  wskazywać istotne elementy umowy o pracę, 
−  rozróżniać rodzaje umów o pracę, 
−  wskazywać cechy poszczególnych umów o pracę, 
−  interpretować skutki prawne zawarcia umowy o pracę określonego rodzaju, 
−  sporządzić umowę o pracę. 
Metody nauczania – uczenia się:  

−  pogadanka, pokaz z objaśnieniem, dyskusja konferencyjna. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  praca indywidualna, praca w grupach. 
 

Czas: 2 godziny lekcyjne. 
Środki dydaktyczne:  

−  komputer, Excel, 
−  rzutnik, 
−  foliogramy (załączniki): pojęcie umowy o pracę, elementy umowy o pracę, rodzaje 

umów o pracę, 

−  Kodeks pracy
−  literatura zgodnie z punktem 7 poradnika. 

Przebieg zajęć: 

1.  Czynności organizacyjne. 
2.  Przedstawienie celów lekcji i wyjaśnienie przez nauczyciela pojęcia „umowa o pracę” 

(załącznik 1). 

3.  Przedstawienie elementów umowy o pracę na schemacie (podmiot, przedmiot, treść 

stosunku pracy – załącznik 2). 

4.  Podział uczniów na grupy. Każda grupa opracowuje jeden rodzaj umowy o pracę na 

podstawie przepisów Kodeksu pracy, wykorzystując komputer. 

Rezultaty prac 

przedstawiają liderzy grup, wskazują cechy charakterystyczne opracowanego przez grupę 
rodzaju umowy o pracę  (załącznik 3). 

5.  Dyskusja na następujące tematy: 

−  Jakie wady i zalety mają poszczególne rodzaje umów o pracę? 
−  Które umowy o pracę i w jakich sytuacjach są najbardziej pożądane i dlaczego? 
−  Jakie skutki prawne dla pracobiorców powstają przy zawieraniu poszczególnych 

umów o pracę? 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

6.  Ocena pracy uczniów. 
7.  Podsumowanie zajęć przez nauczyciela, wskazanie pozytywów oraz negatywów 

w wykonanej pracy. 

 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Sporządzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Rozwiązanie ćwiczenia 1 z części 4.3.3 
Poradnika dla ucznia.  
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

ocena słowna, czy cele lekcji zostały osiągnięte.

 

 

Załącznik 1 

Propozycja foliogramu 1. 

Umowa o pracę to dwustronne porozumienie między pracownikiem a pracodawcą, na 

mocy której pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy w określonym miejscu i czasie 
na rzecz pracodawcy za wynagrodzeniem.  

 

Załącznik 2 

Propozycja foliogramu 2.  
Art. 29. § 1. Umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz 

warunki pracy i płacy, w szczególności: 

1)  rodzaj pracy, 
2)  miejsce wykonywania pracy, 
3)  wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników 

wynagrodzenia, 

4)  wymiar czasu pracy, 
5)  termin rozpoczęcia pracy. 

 

Załącznik 3 

Propozycja foliogramu 3. 
Rodzaje umów o pracę: 

−  umowa na okres próbny, 
−  umowa na czas nieokreślony, 
−  umowa na czas wykonywania określonej pracy, 
−  umowa na czas określony, 
−  umowa na zastępstwo.  
 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2                   

 

Osoba prowadząca:  ………………………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Technik handlowiec 341[03]. 
Moduł:                          Zasoby ludzkie w przedsiębiorstwie handlowym 341[03].Z3. 
Jednostka modułowa: Prowadzenie polityki kadrowej w przedsiębiorstwie handlowym 

341[03].Z3.01 

 

Temat: Prawa i obowiązki stron stosunku pracy 
Cel ogólny: Zapoznanie ze stosunkiem pracy i wynikającymi z niego obowiązkami 

 i prawami.  

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  wskazać podstawowe prawa i obowiązki stron stosunku pracy, 
−  interpretować prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy, 
−  przewidywać skutki prawne łamania prawa pracy. 
Metody nauczania – uczenia się:  

−  burza mózgów, dyskusja plakatowa, dyskusja frontalna. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  praca w grupach, praca indywidualna. 
 

Czas: 2 godziny lekcyjne. 
Środki dydaktyczne: 

−  foliogramy (załączniki): obowiązki pracownika, obowiązki pracodawcy.  
−  rzutnik, komputer, program Excel, arkusze papieru szarego, kartki papieru 

w kolorach żółtym, czerwonym, zielonym, różowym.  

Przebieg zajęć: 

1.  Czynności organizacyjne. 
2.  Wprowadzenie do zajęć – przedstawienie uczniom potrzeby i przydatności praktycznej 

znajomości tematu na przykładach, podanie celów lekcji i sposobu realizacji zadań 
dydaktycznych.  

3.  Podział uczniów na cztery grupy: 

−  grupa I wypisuje na kartkach żółtych prawa pracodawcy, 
−  grupa II wypisuje na kartkach czerwonych prawa pracownika,  
−  grupa III wypisuje na kartkach zielonych obowiązki pracownika, 
−  grupa IV wypisuje na kartkach różowych obowiązki pracodawcy. 

4.  Liderzy grup odczytują swoje propozycje. 
5.  Materiały wytwarzane przez uczniów 

Uczniowie wybierają najistotniejsze ich zdaniem prawa i obowiązki stron stosunku pracy 
i zapisują je na plakatach (arkuszach szarego papieru).  

6.  Synteza zajęć.  

Nauczyciel systematyzuje pracę uczniów, przedstawiając im foliogram nr 1 „Obowiązki 
pracownika” i foliogram nr 2 „Obowiązki pracodawcy”, zwraca uwagę na fakt, że prawa 
pracownika są obowiązkami pracodawcy i odwrotnie. 

7.  Podsumowanie i ocena pracy uczniów.  
8.  Nauczyciel podsumowuje zajęcia krótką pogadanką na temat praw i obowiązków 

pracownika i pracodawcy.  

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Wykonać pisemnie polecenie: Wymień skutki łamania prawa pracy.  
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  ocena słowna, czy cele lekcji zostały osiągnięte. 

Załącznik 1 

Propozycja foliogramu 1 „Obowiązki pracownika”. 
Art. 100. § 1. Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz 
stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z 
przepisami prawa lub umową o pracę.  
§ 2. Pracownik jest obowiązany w szczególności: 
1)  przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy, 
2)  przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku, 
3)  przestrzegać przepisów oraz  zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów 

przeciwpożarowych, 

4)  dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, 

których ujawnianie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, 

5)  przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach, 
6)  przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.  
 

Załącznik 2 

Propozycja foliogramu 2 „Obowiązki pracodawcy” 
Art. 94. Pracodawca jest obowiązany w szczególności: 
1)  zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem obowiązków, sposobem 

wykonania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi 
uprawnieniami, 

2)  organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, jak również 

osiąganie przez pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji, wysokiej 
wydajności i należytej jakości pracy, 

2a)  organizować pracę w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości pracy, zwłaszcza 

pracy monotonnej i pracy w ustalonym z góry tempie,  

2b)  przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnieniu, w szczególności ze względu na płeć, wiek, 

niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność 
związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na 
zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub niepełnym wymiarze 
czasu pracy, 

3)  skreślony, 
4)  zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne 

szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,  

5)  terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie, 
6)  ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych, 
7)  stwarzać pracownikom podejmującym zatrudnienie po ukończeniu szkoły podstawowej 

kształcenie zawodowe lub szkoły wyższej warunki sprzyjające przystosowaniu się do 
należytego wykonywania pracy,  

8)  zaspokajać w miarę posiadanych środków socjalne potrzeby pracowników, 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

9)  stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny pracowników oraz wyników ich 

pracy, 

9a)  prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta 

osobowe pracowników,  

10)  wpływać na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. 
 
 
Art. 94

1

. Pracodawca udostępnia pracownikom tekst przepisów dotyczących równego 

traktowania w zatrudnieniu w formie pisemnej informacji rozpowszechnionej na terenie 
zakładu pracy lub zapewnia pracownikom dostęp do tych przepisów w inny sposób przyjęty 
u danego pracodawcy.  
Art. 94

2

. Pracodawca jest obowiązany informować pracowników, w sposób przyjęty u danego 

pracodawcy, o możliwości zatrudnienia w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy, 
a czasowników zatrudnionych na czas określony – o wolnych miejscach pracy.  
Art. 94

3

. §   1. Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi.  

§ 2. Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub 

skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub 
zastraszaniu pracownika, wywołując u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, 
powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub 
wyeliminowanie z zespołu współpracowników.  

§   3. Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od 

pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.  

§  4. Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo 

dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne 
wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.  

§   5. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na 

piśmie z podaniem przyczyny, o której mowa w § 2, uzasadniającej rozwiązanie umowy.  
 

 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5. ĆWICZENIA

      

           

 

5.1. Krajowy i europejski rynek pracy

 

   

 

5.1.1. Ćwiczenia                      

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przyporządkuj wymienione elementy rynku pracy, połącz  je liniami. 

Pracodawca Cena 
Wynagrodzenie Towar 
Pracownik Podaż 
Praca Popyt 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  połączyć znaczące to samo elementy rynku pracy liniami. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem  7 poradnika  
 
Ćwiczenie 2 

Wyszukaj w Internecie 5 agencji zatrudnienia legalnie działających w Polsce i podaj: ich 

adresy, sposób kontaktu  i zakres działania. Informacje wpisz do tabeli. 
Rodzaj agencji zatrudnienia 

Adres/ sposób kontaktu 

Zakres działania 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w Internecie lub w innych źródłach informacji (np. czasopisma, gazety) dane 

na temat legalnie działających w Polsce  agencji zatrudnienia i wpisać je do tabeli. 

 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe, 
−  praca z komputerem. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 
−  komputer, Internet, 
−  czasopisma, gazety.   
 
Ćwiczenie 3 

Odpowiedz pisemnie na pytanie:  Jak umieszczać oferty pracy na portalu EURES? 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wejść na stronę Internetową EURES i wyszukać potrzebne informacje na temat 

zamieszczania ofert pracy na portalu EURES, 

2)  odpowiedzieć pisemnie na pytanie. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe, 
−  praca z komputerem. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem  7 poradnika, 
−  komputer, Internet.  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.2. Planowanie zatrudnienia w przedsiębiorstwie handlowym 
 

5.2.1. Ćwiczenia    
 

                 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapoznaj się ze strukturą zatrudnienia zaprezentowaną w tabeli 3 (materiał nauczania) 

i dokonaj podziału pracowników na grupy A, B, C, D, E (patrz tabela 2). Oblicz procentowy 
udział poszczególnych grup pracowników w ogólnej liczbie zatrudnionych. Zinterpretuj 
wyniki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przedstawioną strukturą zatrudnienia w supermarkecie X, przedstawioną 

w tabeli 3 materiału nauczania, 

2)  dokonać podziału pracowników na grupy według podziału zaproponowanego w tabeli 2 

materiału nauczania, 

3)  obliczyć wskaźniki udziału liczbowego poszczególnych grup pracowników 

w zatrudnieniu ogółem, 

4)  napisać, jak kształtuje się struktura zatrudnienia w tym supermarkecie. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem  7 poradnika, 
−  kalkulator. 
 
Ćwiczenie 2 

Wyobraź sobie, że jesteś specjalistą ds. personalnych w supermarkecie X. Wspólnie 

z koleżanką lub kolegą sporządźcie: 

a)  ogłoszenie prasowe z ofertą pracy dla sprzedawcy w dziale owoców i warzyw, 
b)  ofertę pracy dla sprzedawcy w dziale owoców i warzyw skierowaną do powiatowego 

urzędu pracy. 

  

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z ofertą pracy zamieszczoną w przykładzie (materiał nauczania) i innymi 

ofertami w Internecie, czasopismach i gazetach, 

2)  sporządzić opis stanowiska pracy dla poszukiwanego pracownika, 
3)  sporządzić ofertę pracy dla sprzedawcy w dziale owoców i warzyw do zamieszczenia 

w gazecie, 

4)  sporządzić ofertę pracy dla sprzedawcy skierowaną do powiatowego urzędu pracy, 
5)  sporządzić oferty na komputerze i wydrukować je. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe, 
−  praca z komputerem. 
 

 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem  7 poradnika, 
−  komputer, Internet, 
−  czasopisma, gazety.  
  
Ćwiczenie 3 

Jesteś członkiem zespołu rozpatrującego nadesłane oferty przez kandydatów do pracy na 

stanowisko sprzedawcy w dziale owoców i warzyw (patrz ćwiczenie 2). Twoim zadaniem jest 
przygotowanie pytań do rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatami. Przygotuj pytania do 
rozmowy kwalifikacyjnej. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować pytania na rozmowę kwalifikacyjną z kandydatami na podane stanowisko 

pracy, 

2)  przepisać je na komputerze. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe, 
−  praca z komputerem. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem  7 poradnika, 
−  komputer, drukarka.  

 
5.3. Zatrudnianie  pracowników

 

 

 
5.3.1. Ćwiczenia                      

 

 
Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprządź umowę o pracę i opracuj zakres czynności dla sprzedawcy  w dziale owoców 

i warzyw. Wypełnij kwestionariusz osobowy.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować druk umowy o pracę, wzór zakresu czynności, kwestionariusz osobowy, 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

2)  wypełnić druki, uczeń może posłużyć się swoimi danymi osobowymi, przyjmując rolę 

pracownika, 

3)  opracować zakres czynności dla sprzedawcy w dziale owoców i warzyw.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem  7 poradnika, 
−  druki umów o pracę, kwestionariusz osobowy, wzór zakresu czynności, 
−  Kodeks pracy.   
 
Ćwiczenie 2 

Sporządź umowę zlecenia dla malarza pomieszczeń magazynowych i umowę o dzieło dla 

dekoratora wystawy sklepowej.  
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować druki umowy o dzieło i umowy zlecenia, 
2)  wypełnić druki, uczeń może posłużyć się swoimi danymi osobowymi, przyjmując rolę 

zleceniobiorcy i wykonawcy dzieła. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem  7 poradnika, 
−  druki umowy zlecenia, umowy o dzieło, 
−  Kodeks cywilny.  

 

Ćwiczenie 3 

Pracownik jest zatrudniony u pracodawcy X na podstawie umowy o pracę na czas 

nieokreślony. Przepracował jeden rok  i złożył wypowiedzenie 1 czerwca. Ustal z jakim 
dniem nastąpi rozwiązanie umowy o pracę z tym pracownikiem. Sporządź świadectwo pracy 
dla tego pracownika. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w Kodeksie pracy stosowny przepis i zastosować go w celu ustalenia terminu 

rozwiązania umowy o pracę, 

2)  przygotować druk świadectwa pracy i wypełnić je, uczeń może posłużyć się swoimi 

danymi osobowymi, przyjmując rolę pracownika. 

 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem  7 poradnika, 
−  druki świadectwa pracy, 
−  Kodeks pracy.  
 
Ćwiczenie 4 

Przygotuj wypowiedzenie warunków umowy o pracę dla Pana Jana Kowalskiego 

(przykład z materiału nauczania). 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przykładem zamieszczonym w materiale nauczania, 
2)  przygotować druk – wypowiedzenie warunków umowy o pracę, 
3)  wypełnić druk wypowiedzenie warunków umowy o pracę, posługując się danymi 

z przykładu.  

 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem  7 poradnika, 
−  druk wypowiedzenie warunków umowy o pracę, 
−  Kodeks pracy.  
 
 

 
 
 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.4. Obowiązki  pracowników i pracodawców związane ze 

stosunkiem pracy

 

 

 
5.4.1. Ćwiczenia      

 

 
Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pobierz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w miejscu swojego zamieszkania druki 

zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia społecznego i wypełnij je (dane pracownika weź 
z ćwiczenia 1 z rozdziału 5.3.1.).  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać się do ZUS w swoim miejscu zamieszkania, pobrać aktualne druki zgłoszenia 

pracownika do ubezpieczenia, 

2)  wypełnić druki, dane pobrać z ćwiczenia 1 z rozdziału 5.3.1. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem  7 poradnika, 
−  druki pobrane z ZUS, 
−  Kodeks pracy, 
−  ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13.10.1998 (Dz.U. nr 137, poz. 887 

z późn. zmianami).  

 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie danych przedstawionych w tabeli oblicz przysługujący urlop 

wypoczynkowy pracownikom zatrudnionym od 1 01. br. na czas nieokreślony 
w supermarkecie. 
Pracownik Typ 

ukończonej 

szkoły 

Łączny okres 
zatrudnienia 

Wymiar urlopu 

Jan Kowalski 

Gimnazjum 

3 lata 

 

Katarzyna Brylska 

Policealna 

8 lat 

 

Barbara Woźniak 

ZSZ(3 lata) 

2 lata 

 

Joanna Krysiak 

Liceum Ekonomiczne 
(4 lata) 

4 lata 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obliczyć wymiar przysługującego urlopu pracownikom w bieżącym roku i wyniki wpisać 

do tabeli. 

 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem  7 poradnika, 
−  Kodeks pracy
 
Ćwiczenie 3 

Sporządź umowę o indywidualną odpowiedzialność materialną za powierzone mienie 

(dane pracownika pobierz z ćwiczenia 1, rozdział 5.3.1.). 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować druk umowy o indywidualną odpowiedzialność materialną (załącznik 9 – 

poradnik dla ucznia), 

2)  sporządzić umowę (dane pracownika pobierz z ćwiczenia 1, rozdział 5.3.1.)  
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem  7 poradnika, 
−  druki umowy o indywidualną odpowiedzialność materialną.  
 
Ćwiczenie 4 

Wyszukaj w Kodeksie pracy przepisy dotyczące podstawowych obowiązków pracownika 

i pracodawcy. Wpisz je do tabeli. 

 

Lp. Podstawowe 

obowiązki pracownika 

Lp. Podstawowe obowiązki pracodawcy 

 

 
 
 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w kodeksie pracy podstawowe obowiązki pracownika i pracodawcy, wpisać je 

do tabeli. 

 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem  7 poradnika, 
−  Kodeks pracy

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.5.  Świadczenia ze stosunku pracy przysługujące pracownikowi 

w okresie zatrudnienia 

 

 

 
5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Pracownik B został zatrudniony w supermarkecie na czas nieokreślony, 

z wynagrodzeniem w systemie czasowo-prowizyjnym. Stawka płacy zasadniczej wynosi 
1200,00 zł, a prowizja ustalona jest na 10 % od wartości sprzedaży. W miesiącu 
rozliczeniowym pracownik sprzedał towar na wartość 3000,00 zł. Jakie wynagrodzenie 
otrzyma po potrąceniu składek na: ubezpieczenie społeczne, składkę zdrowotną i podatek 
dochodowy? 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obliczyć wartość prowizji ze sprzedaży, 
2)  obliczyć wynagrodzenie brutto,  
3)  sporządzić listę  płac (patrz: jednostka modułowa Z4.02. materiał nauczania 4.2.1. – 

poradnik dla ucznia) 

 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem  7 poradnika.  
 
Ćwiczenie 2 

Pracownik B (z ćwiczenia 1) w kolejnych miesiącach, sprzedawał towar w następujących 

wartościach: 

−  4000,00 zł, 
−  5500,00 zł, 
−  3000,00 zł 

w czwartym miesiącu, tj. od 1 07. do 31 07. wykorzystał 21 dni urlopu wypoczynkowego 
(gdyby nie wykorzystywał urlopu świadczyłby pracę przez 21 dni). Oblicz wynagrodzenie 
tego pracownika przysługujące mu za urlop wypoczynkowy.  

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obliczyć prowizję w łącznej wysokości, 
2)  ustalić prowizję za 1 dzień pracy w okresie 3 miesięcy, 
3)  obliczyć łączne wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem  7 poradnika  
 
Ćwiczenie 3 

Pracownik B (z ćwiczenia 1,2) otrzymał polecenie wyjazdu służbowego poza miejsce 

zamieszkania. Przebywał w delegacji od 8.00 do 18.00. Korzystał z przejazdu PKP w obie 
strony, cena biletu w jedną stronę wyniosła: 22,50 zł. Wystaw delegację dla tego pracownika 
i rozlicz jej koszty.  
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować druk polecenia wyjazdu służbowego, 
2)  wystawić polecenie wyjazdu służbowego w imieniu pracodawcy, 
3)  wyszukać aktualne stawki diet za podróże służbowe, 
4)  rozliczyć koszty wyjazdu w imieniu pracownika. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenie przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  literatura zgodna z punktem  7 poradnika, 
−  druk polecenia wyjazdu służbowego.   

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

 
Test pisemny wielokrotnego wyboru, dwustopniowy do jednostki 
modułowej „Prowadzenie polityki kadrowej w przedsiębiorstwie 
handlowym”  
               

Test składa się z 22   zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

zadania 1, 5, 6, 7, 9, 12, 13, 15, 16, 17, 18 – są z poziomu podstawowego, 
zadania 2, 3, 4, 8, 10, 11, 14, 19, 20, 21, 22 – są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt             

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

                        

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7/11  zadań z poziomu podstawowego
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9/11  zadań z poziomu podstawowego,  
dobry – za rozwiązanie co najmniej 11/11  zadań z poziomu podstawowego + 7/11  
z poziomu ponadpodstawowego,  
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 11/11 zadań z poziomu podstawowego + 9/11 
z poziomu ponadpodstawowego.

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan testu                            
 

Nr 

zadani

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1 Sporządzić umowę o pracę C 

2 Rozpoznać instytucje rynku pracy 

PP 

3 Rozróżnić prawa i obowiązki pracodawcy 

PP 

4 Przygotować rekrutację pracowników 

PP 

5 Rozróżnić formy wynagrodzeń B 

6 Obliczyć wymiar urlopu 

wypoczynkowego 

C P  c 

7 Rozróżnić rodzaje urlopów 

8 Rozróżnić rodzaj selekcji kandydatów do 

pracy 

D PP  b 

9 Rozróżnić umowy cywilnoprawne 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Nr 

zadani

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

 10 

Określić termin wypowiedzenia stosunku 
pracy 

C PP  b 

11 Zastosować procedury odwoławcze C 

PP b 

12 Ustalić prawo do urlopu pracownika 

młodocianego 

C P  c 

13 Scharakteryzować umowy zawierane na 

podstawie stosunku pracy 

B P  c 

14 Skompletować akta osobowe pracownika 

PP 

15 Scharakteryzować rodzaje 

odpowiedzialności pracowniczej 

C P  b 

16 Określić rodzaj wynagrodzenie 

pracownika 

C P  a 

17 Scharakteryzować warunki uzyskania 

prawa do urlopu wypoczynkowego 

B P  c 

18 Ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego 

19 Ustalić warunki płacenia składki na 

ubezpieczenie chorobowe 

C PP  a 

20 Ustalić warunki płacenia składki na 

ubezpieczenie emerytalne 

C PP  c 

21 Ustalić termin wypłaty wynagrodzenia 

dla pracownika 

C PP  a 

22 Ustalić termin wypowiedzenia umowy 

o pracę na czas nieokreślony 

C PP  a 

 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Przebieg 

testowania 

 

       

 

 
INSTRUKCJA 

DLA 

NAUCZYCIELA 

        

 

 
1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania testu. 
4.  Przed rozpoczęciem rozwiązywania testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na rozwiązanie zadań. 

 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA            

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test pisemny zawiera 22 zadania  czterokrotnego wyboru i sprawdza Twoją wiedzę 

i umiejętności z zakresu prowadzenia polityki kadrowej w przedsiębiorstwie handlowym. 

5.  Odpowiedzi udzielaj na KARCIE ODPOWIEDZI. 
6.  Dla każdego zadania podane są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. 
7.  Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.  
8.  Wybierz właściwą odpowiedź i w kratce odpowiadającej tej odpowiedzi wstaw znak X 

Nr 

pyt. 

a b c d 

1  

 

X  

 
9.  W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź skreślić i zaznaczyć kółkiem, następnie 

wpisać odpowiedź poprawną. 

Nr 

zad. 

a b c d 

X  

X  

 
10. Pracuj samodzielnie. 
11. Na rozwiązanie testu masz 45 minut, od momentu przekazania instrukcji i zadań. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

–  instrukcja dla ucznia, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

1.  Umowa o pracę powinna być zawarta w formie: 

a)  aktu notarialnego, 
b)  ustnej, 
c)  dowolnej, 
d)  pisemnej. 
 

2.  W Polsce legalne wyjazdy do pracy za granicą mogą organizować jedynie: 

a)  licencjonowane agencje zatrudnienia, 
b)  przedsiębiorstwa państwowe, 
c)  agencje zatrudnienia, 
d)  osoby fizyczne będące doradcami zawodowymi. 
 

3.  Pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w terminie: 

a)  5 dni, 
b)  niezwłocznie, 
c)  dwóch  tygodni, 
d)  jednego miesiąca. 
 

4.  Sposoby rekrutacji pracowników do pracy to: 

a)  rekrutacja  wewnętrzna, rekrutacja zewnętrzna, 
b)  rekrutacja wstępna, rekrutacja właściwa, 
c)  rekrutacja wewnętrzna, rekrutacja właściwa, 
d)  rekrutacja zewnętrzna, rekrutacja wstępna. 
 

5.  System płac, w którym płaca określona jest jako miesięczna kwota wynagrodzenia, to: 

a)  prowizyjny, 
b)  kafeteryjny, 
c)  akordowy, 
d)  czasowy. 
 

6.  Pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy po ukończeniu technikum 

i przepracowaniu łącznie u wszystkich pracodawców 3 lat, w wymiarze: 
a)  18 dni, 
b)  26 dni, 
c)  20 dni, 
d)  14 dni. 
 

7.   Po  urodzeniu dziecka, pracownicy przysługuje urlop: 

a)  wychowawczy, 
b)  macierzyński, 
c)  okolicznościowy, 
d)  zdrowotny. 
 

8.   Rodzaje selekcji kandydatów do pracy to: 

a)  selekcja jakościowa, selekcja ilościowa, 
b)  selekcja wstępna, selekcja właściwa, 
c)  selekcja wstępna, selekcja jakościowa, 
d)  selekcja właściwa, selekcja ilościowa. 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

9.  Stosunek prawny objęty przepisami prawa cywilnego to: 

a)  umowa o dzieło, 
b)  umowa o pracę, 
c)  mianowanie, 
d)  wybór. 
 

10.  Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony z pracownikiem, który był zatrudniony 

u danego pracodawcy jeden rok i złożył wypowiedzenie 1 czerwca , nastąpi: 
a)  1 lipca, 
b)  31 lipca, 
c)  1 września, 
d)  30 września. 
 

11.  Pracownik może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa 

pracy: 
a)  w ciągu 14 dni od otrzymania, 
b)  w ciągu 7 dni od otrzymania, 
c)  w ciągu 30 dni od otrzymania, 
d)  w ciągu 3 dni od otrzymania. 
 

12.  Pracownik młodociany z upływem sześciu miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy 

uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze: 
a)  20  dni roboczych, 
b)  18 dni roboczych, 
c)  12 dni roboczych, 
d)  26 dni roboczych. 
 

13.   Stosunek pracy może powstać na podstawie: 

a)  umowy o dzieło, umowy zlecenia, umowy o pracę, mianowania, 
b)  powołania, mianowania, wyboru, umowy o dzieło, umowy zlecenia, 
c)  umowy o pracę, powołania, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, wyboru, 
d)  umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej. 
 

14.  Akta osobowe pracownika składają się z: 

a)  3 części: A, B, C, 
b)  5 części: A, B, C, D, E, 
c)  2 części: A, B, 
d)  4 części: A, B, C, D. 
 

15.  Pracodawca z tytułu odpowiedzialności porządkowej pracownika może wymierzyć 

następujące rodzaje kar: 
a)  karę pozbawienia wolności, karę nagany, 
b)  karę upomnienia, karę nagany, karę pieniężną, 
c)  karę materialną, karę nagany, karę czasową, 
d)  karę pozbawienia wolności, karę materialną. 
 

16.  Wynagrodzenie pracownika określone w umowie o pracę to płaca: 

a)  brutto, 
b)  netto, 
c)  obliczona do wypłaty, 
d)  pomniejszona o składki ZUS. 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

17.  Na podstawie, której z wymienionych poniżej umów, przysługuje pracownikowi prawo 

do urlopu wypoczynkowego: 
a)  umowy agencyjnej, 
b)  umowy zlecenia, 
c)  umowy o pracę, 
d)  umowy o dzieło. 
 

18.   Długość urlopu wypoczynkowego zależy od: 

a)  stażu pracy pracownika, 
b)  okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, 
c)  ilości dni przebywania na zwolnieniu lekarskim, 
d)  wynagrodzenia pracownika. 
 

19.  Składkę na ubezpieczenie chorobowe pokrywa: 

a)  ubezpieczony, 
b)  płatnik, 
c)  ZUS, 
d)  Urząd Skarbowy. 
 

20.  Składkę na ubezpieczenie emerytalne pokrywa: 

a)  ubezpieczony, 
b)  płatnik,  
c)  po połowie ubezpieczony i płatnik, 
d)  po połowie ubezpieczony i ZUS.  
 

21.  Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia: 

a)  co najmniej raz w miesiącu w stałym, ustalonym terminie, 
b)  raz w miesiącu w zmiennym terminie, 
c)  raz w miesiącu w stałym terminie, 
d)  co najmniej dwa razy w miesiącu. 
 

22.  Minimalny okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony wynosi: 

a)  dwa tygodnie, 
b)  trzy tygodnie, 
c)  cztery tygodnie, 
d)  sześć tygodni. 

           

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Prowadzenie polityki   kadrowej w przedsiębiorstwie handlowym

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Odpowiedź 

Nr 

zadania 

a b c d 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

 

 

 

11 

     

12 

     

13 

     

14 

     

15 

     

16 

     

17 

     

18 

     

19 

     

20 

     

21 

     

22 

     

Razem    

 

 

 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

Test praktyczny do jednostki modułowej „Prowadzenie polityki kadrowej 
w przedsiębiorstwie handlowym”  

Kartoteka testu praktycznego  
Lp. Sprawdzane 

umiejętności 

Kategoria 
celów 
kształcenia 

Poziom 
wymagań 

1 Sporządzanie 

umowy o pracę na 
czas określony 

C PP 

2 Obliczanie 

wymiaru 

urlopu 
wypoczynkowego 

D PP 

3 Gromadzenie 

dokumentów 
w związku 
z ubieganiem się 
o zatrudnienie 

C P 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

Drogi uczniu! 

Przystępujesz do rozwiązania testu praktycznego, którego celem jest sprawdzenie 

umiejętności z zakresu jednostki modułowej „Prowadzenie polityki kadrowej 
w przedsiębiorstwie handlowym” 341[03].Z3.01. 

Test polega na wykonaniu jednego zadania praktycznego, które sprawdza umiejętności 

z zakresu: 

−  sporządzania umowy o pracę na czas określony, 
−  obliczania wymiaru urlopu wypoczynkowego, 
−  gromadzenia dokumentów w związku z ubieganiem się o zatrudnienie. 
Do testu  dołączony jest: 
−  druk umowy o pracę, który należy wykorzystać w celu sporządzenia umowy o pracę, 
−  arkusz papieru A4 – w celu wykorzystania do obliczeń i udzielenia odpowiedzi 

pisemnych. 

Podpisz druk umowy i arkusz papieru A4 imieniem i nazwiskiem.  
Postępuj zgodnie z kolejnością poleceń. W przypadku, gdy nie potrafisz wykonać 

któregoś z poleceń, przechodzisz do kolejnego polecenia.  

Podczas rozwiązywania testu można korzystać tylko z długopisów i kalkulatorów.  
Na rozwiązanie testu masz 45 minut od momentu przekazania instrukcji i zadania. 
W przypadku wcześniejszego rozwiązania, należy oddać test i opuścić salę.  

Powodzenia! 

  
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

Test jest przeznaczony do przeprowadzenia sprawdzianu umiejętności praktycznych 

uczniów ukształtowanych w procesie kształcenia w jednostce modułowej „Prowadzenie 
polityki kadrowej w przedsiębiorstwie handlowym” 341[03].Z3.01. 

Test sprawdza umiejętności z zakresu: 
poziomu podstawowego: 
−  gromadzenia dokumentów w związku z ubieganiem się o zatrudnienie, 

poziomu ponadpodstawowego: 

−  sporządzania umowy o pracę na czas określony, 
−  obliczania wymiaru urlopu wypoczynkowego 
 

Uczeń w trakcie wykonywania zadania wykorzystuje: 

−  druk umowy o pracę,  w celu sporządzenia umowy o pracę, 
−  arkusz papieru A4 – w celu dokonania obliczeń i udzielenia odpowiedzi pisemnych. 

  

Każda wykonana czynność jest punktowana zgodnie z punktacją podaną w Arkuszu 

oceny zadania praktycznego. 

 

Organizacja testowania przez nauczyciela: 

1)  materiał dla ucznia: przygotowanie odpowiedniej liczby zadań praktycznych, 

druków umów o pracę, arkuszy papieru A4 i instrukcji dla ucznia,  

2)   zapewnienie uczniom samodzielności przy rozwiązywaniu zadań, 
3)  rozdanie uczniom instrukcji, zadań i umów o pracę, arkuszy A4, 
4)  udzielenie wyjaśnień w przypadku pytań, 
5)  zapisanie na tablicy czasu na rozwiązanie testu – 45 minut, 
6)  zebranie sporządzonych umów o pracę  i odpowiedzi pisemnych oraz dokonanie ich 

przeglądu, 

7)  zestawienie wyników w tabeli zbiorczej, 
8)  dokonanie analizy ilościowej i jakościowej zadań, 
9)  dokonanie projekcji zmian ukierunkowanych na zniwelowanie niepowodzeń 

uczniów. 

  

Zadanie praktyczne 

Pan Jan Kowalski przeszedł pomyślnie rozmowę kwalifikacyjną i został przyjęty do 

pracy w supermarkecie X na stanowisko sprzedawcy w dziale owoców i warzyw. Ustalono, 
że umowa zostanie zawarta na czas określony od dnia 1 lutego br. do dnia 30 listopada br. 
w pełnym wymiarze czasu pracy. Wynagrodzenie będzie wynosiło: płaca zasadnicza 1 200,00 
zł plus prowizja od wartości sprzedanych towarów – 5% w skali miesiąca. Pan Jan Kowalski 
ukończył 5-letnie technikum handlowe, pracował u jednego pracodawcy w supermarkecie B 
przez 3 lata. Rozwiązał umowę o pracę na mocy porozumienia stron z dniem 31 01. br., urlop 
w części proporcjonalnej do czasu pracy wykorzystał.  
Polecenia: 

1)  sporządź umowę o pracę dla Pana Jana Kowalskiego (dane, które nie zostały podane, 

wprowadź według własnego uznania), 

2)  oblicz wymiar urlopu wypoczynkowego, jaki będzie mu przysługiwał, 
3)  wskaż, jakie dokumenty powinien dostarczyć w związku z podjęciem zatrudnienia. 

 

 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

Arkusz oceny zadania praktycznego 

Lp. Sprawdzane 

umiejętności 

Sprawdzane czynności Liczba 

punktów 

1 Sporządzanie 

umowy o pracę na 
czas określony 

Należy podać: 
−  rodzaj pracy, 
−  miejsce wykonywania 

pracy, 

−  wynagrodzenie za pracę, 
−  wymiar czasu pracy, 
−  termin rozpoczęcia 

pracy, 

−  klauzulę o wcześniejszej 

możliwości rozwiązania 
za dwutygodniowym 
wypowiedzeniem (art. 33 
K.p.) 

0–6 

2 Obliczanie 

wymiaru 

urlopu 
wypoczynkowego 

 Obliczyć bezbłędnie wymiar 

przysługującego 
pracownikowi urlopu 

0–1 

3 Gromadzenie 

dokumentów 
w związku 
z ubieganiem się 
o zatrudnienie 

Podać co najmniej: 
−  kwestionariusz osobowy, 
−  świadectwo pracy 

z poprzedniego miejsca 
zatrudnienia, 

−  orzeczenie lekarskie 

o braku przeciwwskazań 
do pracy na określonym 
stanowisku 

0–3 

 

Proponuje się następujące normy wymagań: 

Uczeń otrzymuje następujące oceny szkolne: 

Liczba punktów 

Ocena szkolna 

co najmniej 3 

dopuszczająca 

4–6 dostateczna 
7–8 dobra 
9–10 bardzo 

dobra 

 
 

background image

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

7. 

LITERATURA 

          

 

1.  Boratyński J.: Podstawy prawa. WSiP, Warszawa 2000 
2.  Chudy S., Pietraszewski M.: Ekonomika i organizacja firmy handlowej. eMPi

2

, Poznań 

2000 

3.  Komosa A.: Ekonomika i organizacja firmy handlowej. Ekonomik s.c., Warszawa 2002 
4.  Lanz K.: Zatrudnianie i zarządzanie personelem. PWN, Warszawa 1998 
5.  Lewandowski J.: Elementy prawa. WSiP, Warszawa 2000 
6.  Musiałkiewicz J.: Elementy prawa. Ekonomik s.c., Warszawa 2002 
7.  Seidel R.: Prawo i postępowanie administracyjne. Cz. 1. Wybrane zagadnienia prawa. 

eMPi

2

, Poznań 2002 

8.  Wajgner M.: Prawo i postępowanie administracyjne. Cz. 1. Wybrane zagadnienia 

prawne. REA, Warszawa 2003 

9.  Żurakowski F.: Zarządzanie firmą. Cz. 1. WSiP, Warszawa 2001 
10.  Kodeks pracy