background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
 
Joanna Baran 

 
 
 
 
 
Posługiwanie się dokumentacją techniczną 
723[03].O1.02 

 

 

 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Tadeusz Budzisz 
mgr inż. Tomasz Jagiełło 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Joanna Baran 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Kacperczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  723[03].O1.02 
,,Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych.  
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Materiały i przybory rysunkowe. Stanowisko kreślarskie 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2. Rysunek techniczny maszynowy 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3. Rzutowanie prostokątne i aksonometryczne 

14 

5.3.1.  Ćwiczenia 

14 

5.4. Widoki i przekroje 

16 

5.4.1.  Ćwiczenia 

16 

5.5. Zasady wymiarowania przedmiotów na rysunkach. Oznaczenia graficzne 

18 

5.5.1.  Ćwiczenia 

18 

5.6. Uproszczenia rysunkowe. Rysunki schematyczne mechaniczne i elektryczne 

20 

5.6.1.  Ćwiczenia 

20 

5.7. Rysunki wykonawcze, montażowe i złożeniowe 

21 

5.7.1.  Ćwiczenia 

21 

5.8. Dokumentacja techniczna i technologiczna w przedsiębiorstwie. Archiwizacja 

rysunków technicznych 

 

22 

5.8.1.  Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7. Literatura 

37 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie mechanik – operator pojazdów i maszyn 
rolniczych, przy realizacji jednostki modułowej 723[03].O1.02 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury.

 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  ćwiczeń,  tekstu 
przewodniego i in. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  powinny  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy, do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

723[03].O1 

Podstawy techniki ogólnej 

723[03].O1.02 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną

 

723[03].O1.05 

Wykonywanie operacji 

obróbki skrawaniem 

723[03].O1.03 

Stosowanie materiałów 

konstrukcyjnych i eksploatacyjnych 

723[03].O1.04 

Wykonywanie operacji techniczno-

technologicznych

 

723[03].O1.07

  

Obsługiwanie maszyn i urządzeń elektrycznych 

723[03].O1.06 

Analizowanie obwodów elektrycznych  

i elektronicznych 

723[03].O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać podstawowe przybory kreślarskie, 

 

posługiwać się przyborami kreślarskimi, 

 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

przeliczać różne jednostki miar kątowych, 

 

przeliczać różne jednostki miar liniowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

przygotować przybory kreślarskie i materiały rysunkowe do wykonywania szkiców, 

 

wykonać  szkice  figur  płaskich  i  brył  geometrycznych  w  rzutach  prostokątnych 
i aksonometrycznych, 

 

zwymiarować szkicowane przedmioty i części maszyn, 

 

odczytać rysunki techniczne, 

 

zastosować  rzuty  i  przekroje  do  przedstawienia  zewnętrznych  i wewnętrznych  kształtów 
przedmiotów, 

 

odczytać  na  rysunkach  technicznych  oznaczenia  chropowatości  powierzchni,  tolerancję 
kształtu i położenia, pasowania, rodzaj obróbki powierzchni i powłoki ochronne, 

 

odczytać dokumentację techniczno-ruchową, konstrukcyjną i technologiczną, 

 

odczytać typowe schematy mechaniczne i elektryczne, 

 

skorzystać z norm rysunku technicznego, 

 

zastosować technikę komputerową do powielania i archiwizowania informacji rysunkowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Podstawy techniki ogólnej 723[03].O1 

Jednostka modułowa:  

 

 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 723[03].O1.02 

Temat:         Rzutowanie prostokątne i aksonometryczne. 

Cel 

ogólny

Ukształtowanie 

umiejętności 

zakresu 

rzutowania 

prostokątnego 

i aksonometrycznego wskazanych brył.

 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wyznaczyć rzuty prostokątne figur płaskich, 

  odwzorować bryłę przy pomocy rzutowania prostokątnego, 

  zdefiniować pojęcie aksonometrii, 

  scharakteryzować rodzaje aksonometrii, 

  odwzorować przedmiot w rzucie aksonometrycznym. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa, 

 

indywidualna. 

 

Czas:  3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  modele przedmiotów płaskich, 

  modele brył, 

  przybory kreślarskie, 

  arkusze papieru formatu A4 (brystol, blok techniczny), 

  Polskie Normy dotyczące rysunku maszynowego. 

 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Przedstawienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

–  nauczyciel  wyjaśnia  zasady  rysunkowego  odwzorowania  przedmiotu  na  płaszczyźnie 

rzutów, wyjaśnia odwzorowanie punktu, odcinka, figury płaskiej i bryły w przestrzeni, 
wyjaśnia  zasady  rzutowania  według  metody  europejskiej,  prezentuje  rzutowanie 
różnych obiektów korzystając z modeli, 

–  nauczyciel  dzieli  grupę  na  trzyosobowe  zespoły.  Każdemu  zespołowi  rozdaje  jeden 

model  figury płaskiej.  Uczniowie mają za zadanie: odwzorować przedmiot na arkuszu 
papieru A4 w rzucie prostokątnym i aksonometrycznym, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

–  nauczyciel sprawdza, poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy, 
–  nauczyciel rozdaje uczniom modele brył, 
–  uczniowie  wykonują  rzut  prostokątny  i  aksonometryczny  bryły  na  arkuszu  papieru 

formatu A4, 

–  w  trakcie  zadań  nauczyciel,  udziela  wskazówek  i  koryguje  błędy  popełniane  przez 

uczniów w wykonywanych ćwiczeń. 

4.  Po wykonanym zadaniu, uczniowie porządkują swoje stanowisko pracy. 
5.  Przeprowadzenie dyskusji na temat wykonywanych ćwiczeń. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Zadaniem jest wykonanie tabliczki rysunkowej do wykonanych w czasie zajęć rysunków. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

Ewaluacja  poprzez  uzyskanie  informacji  zwrotnej  podczas  prezentacji  i  dyskusji 
podsumowujące.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Podstawy techniki ogólnej 723[03].O1 

Jednostka modułowa:  

 

 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 723[03].O1.02 

Temat:  Zasady wymiarowania przedmiotów na rysunkach. 

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności wymiarowania rysunków technicznych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zastosować linie wymiarowe, pomocnicze linie wymiarowe, liczby wymiarowe, znaki 
wymiarowe, 

 

zastosować zasady wymiarowania podczas wymiarowania rysunków technicznych. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca samodzielna uczniów. 

 

Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  modele przedmiotów płaskich, 

  przybory kreślarskie, 

  arkusze papieru formatu A4 (brystol, blok techniczny), 

  Polskie Normy dotyczące rysunku technicznego. 

 
Przebieg zajęć: 
1.   Wprowadzenie do tematu zajęć. 
2.   Przedstawienie celów zajęć. 
3.   Realizacja tematu: 

–  nauczyciel  wyjaśnia  zasady  stosowane  przy  wymiarowaniu  przedmiotów.  Wyjaśnia 

podstawowe  pojęcia  stosowane  podczas  wymiarowania.  Nauczyciel  wyświetla  na 
projektorze zwymiarowane rysunki i jeszcze raz wyjaśnia zasady wymiarowania, 

–  nauczyciel  rozdaje  uczniom  bryły.  Uczniowie  za  pomocą  linijki  muszą  zmierzyć 

przedmiot, następnie narysować go i zwymiarować, 

–  w  trakcie  zadania  nauczyciel,  udziela  wskazówek  i  koryguje  błędy  uczniów 

w wykonywanym ćwiczeniu. 

4  Po wykonanym zadaniu, uczniowie porządkują swoje stanowisko pracy. 
5  Przeprowadzenie dyskusji dotyczącej wykonywanych ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Zadaniem  jest  wykonanie  tabliczki  rysunkowej  do  wykonanych  w  czasie  zajęć  ćwiczeń 

oraz: 

 

narysowanie na papierze A4 w podziałce zmniejszającej jednej z szafek znajdujących się w 
domu, 

 

zwymiarowanie narysowanej figury. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Ewaluacja  poprzez  uzyskanie  informacji  zwrotnej  od  uczniów  dotyczącej  prezentacji 

i dyskusji podsumowującej.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. 

ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Materiały i przybory rysunkowe. Stanowisko kreślarskie 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Korzystając  z  poznanych  przyborów  kreślarskich, narysuj na  papierze  formatu  A4  cztery 

linie  równoległe  oddalone  od  siebie  o  15  mm  i  pochylone  względem  podstawy  rysunku  pod 
kątem 45°. Następnie wyznacz takie same linie prostopadłe do narysowanych linii. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykreślić format A4 na papierze rysunkowym, 
2)  narysować linie równoległe, 
3)  narysować linie prostopadłe, 
4)  narysować tabelkę rysunkową i ją opisać. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  papier rysunkowy, 
−  przybory kreślarskie, 
−  ołówki, 
−  gumka. 
 
Ćwiczenie 2 

Posługując  się  przyborami  kreślarskimi  narysuj  prostokąt  o  wymiarach  100  x  180. 

Następnie  w  prostokącie  narysuj  w  dowolnym  miejscu  osie  symetrii  projektowanego  otworu 
i przy pomocy cyrkla narysuj z wyznaczonego środka otwory o średnicach Ø 40, Ø 50, Ø 60, 
Ø 65. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)  przeczytać treść zadania, 
2)  wykreślić format A4 na papierze rysunkowym, 
3)  narysować prostokąt o zadanych wymiarach, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

4)  narysować osie symetrii, 
5)  narysować okręgi o zadanych wymiarach, 
6)  narysować i opisać tabelkę rysunkową. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  papier rysunkowy, 
−  przybory kreślarskie, 
−  ołówki, 
−  gumka. 
 
Ćwiczenie 3 

Posługując  się  przyborami  kreślarskimi  narysuj  trójkąt  o  wymiarach  40  x  400  x  30. 

Następnie podziel  dwa kąty na połowę. Przedłuż dwusieczne do punktu przecięcia w punkcie 
O i narysuj okrąg wpisany w trójkąt. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść zadania, 
2)  wykreślić formatkę formatu A4, 
3)  narysować trójkąt, 
4)  wyznaczyć dwusieczne, 
5)  wyznaczyć środek okręgu, 
6)  narysować okrąg, 
7)  narysować i opisać tabelkę rysunkową. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  papier rysunkowy, 
−   przybory kreślarskie, 
−   ołówki, 
−   gumka.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

 

5.2.  Rysunek techniczny maszynowy

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Narysuj  na  arkuszu  papieru  format  A4,  dorysuj  do  niego  ramkę.  Linią  ciągłą  cienką 

narysuj prostokąt o wymiarach 60 x 100. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinieneś: 

1)  przygotować arkusz papieru, 
2)  wymierzyć format arkusza A4, 
3)  wyznaczyć i narysować ramkę, 
4)  narysować prostokąt. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  papier rysunkowy, 
–  przybory kreślarskie, 
–  ołówki, 
–  gumka. 
 
Ćwiczenie 2 
 

Na arkuszu A4 narysuj tabliczkę rysunkową i wypełnij ją pismem technicznym. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować arkusz papieru A4, 
2)  zaprojektować i narysować tabliczkę rysunkową, 
3)  opisać pismem technicznym tabelkę rysunkową. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier rysunkowy, 

 

przybory kreślarskie, 

 

ołówki, gumka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.3.  Rzutowanie prostokątne i aksonometryczne 

 
5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Od  nauczyciela  otrzymasz  przedmiot.  Narysuj  go  na  arkuszu  papieru  A4  w  rzucie 

prostokątnym. Pamiętaj o odpowiednim doborze grubości i rodzaju linii. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.

 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 
Uczeń powinien: 

1)  zmierzyć wymiary przedmiotu, 
2)  narysować osie symetrii, 
3)  narysować kształt przedmiotu stosując linię ciągłą cienką, 
4)  narysować kontur przedmiotu stosując linię ciągłą grubą, 
5)  usunąć zbędne linie z rysunku, 
6)  narysować i opisać tabliczkę rysunkową.

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  modele brył, 
−  arkusz papieru, 
−  przybory kreślarskie, 
−  ołówki, 
−  gumka. 
 
Ćwiczenie 2 
 

Od  nauczyciela  otrzymasz  przedmiot.  Dobierz  format  arkusza  oraz  wybierz  jeden 

z układów osi i narysuj przedmiot w rzucie aksonometrycznym. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zmierzyć wymiary przedmiotu, 
2)  dobrać format arkusza papieru, 
3)  wybrać układ osi, 
4)  narysować  przedmiot  w  rzucie  aksonometrycznym  z  wykorzystaniem  przyborów 

kreślarskich, 

5)  narysować tabliczkę rysunkową i opisać ją. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  modele brył, 
–  arkusz papieru, 
−  przybory kreślarskie, 
−  ołówki, 
−  gumka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.4.  Widoki i przekroje 

 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na  rysunku  został  przedstawiony  przedmiot  w  rzucie  głównym  i  przekroju,  ukazującym 

jego wewnętrzną strukturę. Korzystając z zaznaczonej płaszczyzny przekroju narysuj przekrój 
A –A. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść zadania i przeanalizować rysunek, 
2)  przygotować odpowiedni format arkusza rysunkowego, 
3)  sporządzić przekrój A-A przedmiotu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  papier rysunkowy, 
−  przybory kreślarskie, 
−  ołówki, 
−  gumka. 
 
Ćwiczenie 2 

Na rysunku został przedstawiony przedmiot w rzucie głównym. Korzystając z zaznaczonej 

płaszczyzny przekroju narysuj przekrój A –A. 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rysunek, 
2)  przygotować format arkusza rysunkowego, 
3)  sporządzić przekrój A-A przedmiotu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  papier rysunkowy, 
−  przybory kreślarskie, 
−  ołówki, 
−  gumka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

 

5.5.  Zasady wymiarowania przedmiotów na rysunkach. 

Oznaczenia graficzne 

 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na rysunku został przedstawiony wałek. Twoim zadaniem jest jego zwymiarowanie. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rysunek, 
2)  przygotować format rysunku, 
3)  narysować przedmiot na formatce rysunkowej posługując się przyborami kreślarskimi, 
4)  ustalić bazy wymiarowe, od których będą wyprowadzane wymiary, 
5)  wpisać liczby i symbole wymiarowe, 
6)  sprawdzić, czy wszystkie elementy przedmiotu zostały zwymiarowane. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru, 
–  przybory kreślarskie, 
–  ołówki, 
–  gumka. 
 
Ćwiczenie 2 
 

Na  przedstawionym  rysunku  zostały  złamane  zasady  wymiarowania.  Znajdź  te  błędy 

i narysuj poprawiony i zwymiarowany rysunek. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rysunek, 
2)  przygotować formatkę rysunkową, 
3)  narysować  przedmiot  na  formatce  rysunkowej  posługując  się  przyborami  kreślarskimi, 

z uwzględnieniem błędu, 

4)  wpisać liczby i symbole wymiarowe, 
5)  sprawdzić, czy wszystkie elementy przedmiotu zostały zwymiarowane. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru, 
–  przybory kreślarskie, 
–  ołówki, 
–  gumka. 
 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  oznaczeń  parametrów  R

a

  zawartych  na  poniższym  rysunku  określ  rodzaj 

obróbki, jaki został narzucony przez rysującego. 

 

Rysunek do ćwiczenia 3

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać informacji o chropowatości powierzchni, 
2)  wyszukać w normie informacji o znakach graficznych dotyczących chropowatości, 
3)  określić rodzaj obróbki powierzchni. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

normy dotyczące chropowatości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5.6.  Uproszczenia 

rysunkowe. 

Rysunki 

schematyczne 

mechaniczne i elektryczne 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj  połączenie  gwintowe  według  następujących  założeń:  dwa  elementy  o  grubości 

20 mm każdy zostały połączone śrubą z łbem sześciokątnym oraz nakrętką sześciokątną. Śruba 
ma rozmiar M 20. Następnie to samo połączenie narysuj w uproszczeniu rysunkowym. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść zadania, 
2)  przygotować format rysunku, 
3)  narysować połączenie, posługując się przyborami kreślarskimi, 
4)  opisać tabliczkę rysunkową. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  papier rysunkowy, 
−  przybory kreślarskie, ołówki, gumka, 
−  tablicę z Polskimi Normami. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Narysuj  plan  instalacji elektrycznej w swoim pokoju. Przed wykonaniem zadania zapoznaj 

się z tabelą symboli graficznych.

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść zadania, 
2)  zapoznać się z wyglądem pokoju, 
3)  narysować plan instalacji elektrycznej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  papier rysunkowy, przybory kreślarskie, ołówki, gumka, 
−  tablica z Polskimi Normami zawierająca graficzne symbole elektryczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5.7.  Rysunki wykonawcze, montażowe i złożeniowe 

 
5.7.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Sklasyfikuj  niżej  umieszczony  rysunek  do  odpowiedniej  grupy.  Uzasadnij  swoją 

odpowiedź.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść zadania, 
2)  przeanalizować rysunek, 
3)  przyporządkować rysunek do odpowiedniej grupy. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia. 
 

Środki dydaktyczne: 

−   tablica z Polskimi Normami zawierająca graficzne symbole elektryczne, 
– 

poradnik ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

5.8.  Dokumentacja techniczna i technologiczna 

w przedsiębiorstwie. Archiwizacja rysunków technicznych 

 

5.8.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Od  nauczyciela  otrzymasz  rysunek  na  formacie  A0.  Złóż  rysunek  zachowując  zasadę 

składania  rysunków  do  teczki  formatu  A3.  Pamiętaj  o  tym,  aby  tabliczka  rysunkowa 
znajdowała się na wierzchu. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść zadania, 
2)  przeanalizować sposób składania arkuszy, 
3)  złożyć arkusz formatu A0 do formatu A1, 
4)  złożyć arkusz formatu A1 do formatu A2, 
5)  złożyć arkusz formatu A2 do formatu A3, 
6)  sprawdzić poprawność wykonanego zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  poradnik ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Od  nauczyciela  otrzymasz  instrukcje,  gdzie  na  dysku  twardym  komputera  znajduje  się 

rysunek techniczny w wersji elektronicznej. Twoim zadaniem jest powielenie tego rysunku, do 
folderu  który  znajduje  się  w  Moich  dokumentach  Twojego  komputera.  Przeprowadź 
archiwizację tego rysunku na pamięci wymiennej (dyskietka 3,5", pen driver USB). 
 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy z komputerem.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść zadania, 
2)  znaleźć  plik  z  rysunkiem  technicznym  na  dysku  twardym  komputera,  według  instrukcji 

nauczyciela, 

3)  zaznaczyć plik z rysunkiem, klikając na nim myszką jeden raz lewym przyciskiem myszy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

4)  kliknąć  prawym  przyciskiem  myszy,  na  zaznaczonym  pliku,  rozwinie  się  menu 

kontekstowe, z dostępnych opcji wybrać opcję Kopiuj, 

5)  zamknąć okno z bieżącym folderem, 
6)  wybrać z paska Start, Moje dokumenty, 
7)  kliknąć  w  wolnym  polu  otwartego  okna  Moje  Dokumenty  prawym  przyciskiem  myszy 

i z menu kontekstowego wybrać opcję Wklej, 

8)  kliknąć  następnie  prawym  przyciskiem  myszy  na  pliku  z  rysunkiem  technicznym  i z menu 

kontekstowego wybrać opcję Wyślij do. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

komputer z systemem operacyjnym Windows XP, 

– 

dyskietka 3,5 ", 

– 

pamięć wymienna typu flash USB.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Posługiwanie się dokumentacją 
techniczną”

 

 
Test składa się z 20  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 9, 10, 17, 18, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

−   dopuszczający – za rozwiązanie 8 zadań z poziomu podstawowego, 
−   dostateczny – za rozwiązanie 11 zadań z poziomu podstawowego, 
−   dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 
−   bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  c,  3.  b,  4.  d, 5. d, 6. a, 7. c, 8. d, 9. a, 10. a, 11. b,  
12. b, 13. b, 14. c, 15. d, 16. b, 17. a, 18. b, 19. b, 20. a. 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

Wymagań 

Poprawna 

Odpowiedź 

Rozróżnić rodzaje oznaczeń twardości 
ołówków

 

Rozróżnić rodzaje przyborów 
kreślarskich 

Rozpoznać rodzaje rysunków 
technicznych 

Rozróżnić formaty rysunkowe 

Ustalić prawidłowy rzut prostokątny 
figury płaskiej 

PP 

Rozróżnić rodzaje linii rysunkowych 

Dobrać kąt pochylenia pisma 
rysunkowego 

Rozróżnić podziałki stosowane 
w rysunku technicznym 

Ustalić bryłę narysowaną w dimetrii 
ukośnej 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

10 

Ustalić układ osi współrzędnych 
stosowanych w rzucie izometrycznym 

PP 

11 

Rozróżnić linie stosowane podczas 
przedstawienia przedmiotu w widoku 

12  Zdefiniować pojęcie przekroju 

13  Rozpoznać przekrój łamany 

14 

Zastosować właściwy rodzaj linii 
podczas wymiarowania części 

15  Rozróżnić znaki wymiarowe 

16  Rozpoznać oznaczeń twardości 

17 

Zastosować oznaczenie powłok 
ochronnych na rysunku 

PP 

18 

Ustalić rysunek oznaczający 
uproszczenie śruby z łbem 

PP 

19  Zastosować odpowiedni rodzaj rysunku 

20 

Dobrać odpowiednią formę powielania 
rysunków zapisanych w formie 
elektronicznej 

 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu. 
5.  Jeśli są jakieś wątpliwości co do zrozumienia instrukcji wyjaśnij wątpliwości. 
6.  Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Test składa się z 20 zadań, do każdego masz 4 możliwości wyboru. Na karcie odpowiedzi 

przy  odpowiednim  zadaniu  postaw  X,  w  razie  pomyłki  zaznacz  kółeczkiem  błędną 
odpowiedź, następnie zaznacz odpowiedź prawidłową. 

4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
6.  Pracuj samodzielnie, będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Na rozwiązanie masz 35 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1. Wykonując rysunki techniczne posługujemy się ołówkami. Symbol ołówka miękkiego to 

a)  H. 
b)  HB. 
c)  B. 
d)  F. 
 

2.  Zerownik służy do 

a)  rysowania linii prostych i krzywych. 
b)  odmierzania długości odcinka. 
c)  rysowania okręgów o małych średnicach. 
d)  do zerowania skali. 
 

3.  Szkic jest to 

a)  rysunek przedstawiający rozmieszczenia mechanizmu. 
b)  rysunek wykonany na ogół odręcznie, niekoniecznie w podziałce. 
c)  rysunek wykonany w podziałce i zwymiarowany na papierze brystolu. 
d)  rysunek wykonany za pomocą programu typu CAD. 
 

4.  Zasadniczy format arkusza to 

a)  A1. 
b)  A2. 
c)  A3. 
d)  A4. 
 

5.  Rzut właściwy jest przedstawiony na rysunku 

a) 

A. 

b) 

B. 

c) 

C. 

d) 

D. 

 
 
 
 
 
 
6.  Do zaznaczenia urwania przedmiotu należy użyć linii 

a)  ciągłej zygzakowej. 
b)  punktowej. 
c)  kreskowej. 
d)  ciągłej. 

 
7.  Pismo rysunkowe może być proste lub pochyłe. Pismo pochyłe jest nachylone do podstawy 

rysunku pod katem α równym 
a)  65°. 
b)  70°. 
c)  75°. 
d)  80°. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

8.  Podziałkę powiększającą oznacza się np. 

a)  1:20. 
b)  1:1. 
c)  1:2. 
d)  20:1. 
 

9.  W dimetrii ukośnej jest narysowana bryła 

a)  A. 
b)  B. 
c)  C. 
d)  D. 

 
 
 
 
 
10. Układ osi współrzędnych stosowanych w rzucie izometrycznym przedstawia rysunek 

a)  a). 
b)  b). 
c)  c). 
d)  żaden z wymienionych. 
 
 
 

11. Zarys przedmiotu przedstawiony na widoku rysujemy linią 

a)  cienką. 
b)  grubą. 
c)  kreskową. 
d)  punktową. 
 

12. Przekrój pokazuje na rysunku 

a)  zewnętrzne kształty. 
b)  wewnętrzną budowę. 
c)  zewnętrzne i wewnętrzne kształty. 
d)  element w rzucie. 

 

13. Na rysunku pokazany jest przekrój 

a)  prosty. 
b)  łamany. 
c)  zmienny. 
d)  poprzeczny. 

 
14. Linie wymiarowe rysujemy linią 

a)  kreskową. 
b)  gruba ciągłą. 
c)  cienką ciągłą. 
d)  punktową. 
 
 

 

a) 

b) 

c) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

15. Znak wymiarowy SØ przedstawia 

a)  długość łuku. 
b)  promień. 
c)  średnicę. 
d)  średnicę kuli. 
 

16. Twardość na rysunku oznacza się symbolem 

a)  h 40±2. 
b)  HRC 40±2. 
c)  H 40±2. 
d)  C 40±2. 
 

17. Powłoki ochronne na rysunku oznacza się 

a)  dużą literą alfabetu nad linią odniesienia. 
b)  dużą literą alfabetu pod linią odniesienia. 
c)  małą literą alfabetu nad linią odniesienia. 
d)  małą literą alfabetu pod linią odniesienia. 
 

18. Na rysunku przedstawiono w uproszczeniu 

a)  śrubę noskową. 
b)  śrubę z łbem. 
c)  nakrętkę. 
d)  podkładkę. 
 
 

19. W warsztacie części wykonuje się na podstawie rysunku 

a)  montażowego. 
b)  wykonawczego. 
c)  złożeniowego. 
d)  składanego. 
 

20. Rysunki zapisane w formie elektronicznej powiela się poprzez 

a)  zapisanie na płycie CD. 
b)  usunięcie z dysku twardego. 
c)  złożenie w odpowiednim miejscu w biurze konstruktorskim. 
d)  przerysowanie na arkusz papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Posługiwanie się dokumentacją techniczną

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

.

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

 

11.  

 

 

12.  

 

 

13.  

 

 

14.  

 

 

15.  

 

 

16.  

 

 

17.  

 

 

18.  

 

 

19.  

 

 

20.  

 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

TEST 2 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Posługiwanie się dokumentacją 
techniczną” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,10,13, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania  9, 11, 12, 14, 15, 17, 18, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  b,  3.  d,  4.  b, 5. d, 6. a, 7. c, 8. a, 9. a, 10. c, 11. b,  
12. b, 13. c, 14. b, 15. b, 16. a, 17. c, 18. c, 19. a, 20. a 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

Wymagań 

Poprawna 

Odpowiedź 

Rozróżnić rodzaje oznaczeń twardości 
ołówków

 

Przeliczyć wymiary w odpowiedniej 
podziałce 

Rozpoznać rodzaje rysunków 
technicznych 

Określić rodzaj arkusza rysunkowego 
na podstawie wymiarów 

Określić prawidłowy rzut prostokątny 
figury płaskiej 

Rozróżnić rodzaje linii rysunkowych 

Dobrać kąt pochylenia pisma 
rysunkowego 

Rozpoznać istotę rzutowania 
prostokątnego 

Ustalić bryłę narysowaną w dimetrii 
ukośnej 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

10 

Określić prawidłowy przekrój 
przedmiotu 

11 

Zastosować odpowiedni sposób 
umieszczania liczb wymiarowych 

PP 

12 

Ocenić poprawność wymiarowanego 
przedmiotu 

PP 

13  Rozróżnić znaki wymiarowe 

14 

Ocenić poprawność wymiarów 
nominalnych 

PP 

15  Zinterpretować zapis tolerancji 

PP 

16 

Zastosować oznaczenie powłok 
ochronnych na rysunku 

17  Ustalić zapis uproszczeń umownych 

PP 

18 

Ustalić sposoby czytania rysunku 
technicznego 

PP 

19  Określić rodzaj rysunku 

20 

Określić formę powielania rysunków 
zapisanych w formie elektronicznej 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu. 
5.  Jeśli są jakieś wątpliwości co do zrozumienia instrukcji wyjaśnij wątpliwości. 
6.  Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
3.  Test składa się z 20 zadań, do każdego masz 4 możliwości wyboru. Na karcie odpowiedzi 

przy  odpowiednim  zadaniu  postaw  X,  w  razie  pomyłki  zaznacz  kółeczkiem  błędną 
odpowiedź, następnie zaznacz X odpowiedź prawidłową. 

4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
6.  Pracuj samodzielnie, będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Na rozwiązanie masz 35 minut. 

Powodzenia! 

 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Wykonując rysunki techniczne posługujemy się ołówkami. Ołówek twardy jest oznaczony 

a)  H. 
b) HB. 
c)  B. 
d) F. 
 

2.  Jeżeli mamy prostokąt o wymiarach a=40 mm i b=50 mm to jego wymiary gdy narysujesz 

w podziałce 3:1 będą wynosić 

a)  a= 80 mm i b= 100 mm. 
b)  a= 120 mm i b= 150 mm. 
c)  a= 160 mm i b= 200 mm. 
d)  a= 200 mm i b= 250 mm. 
 

3.  Schemat jest to 

a)  rysunek przedstawiający rozmieszczenia mechanizmu. 
b)  rysunek wykonany na ogół odręcznie, niekoniecznie w podziałce. 
c)  rysunek wykonany w podziałce i zwymiarowany na papierze brystolu. 
d)  rysunek  którym  zastosowano  symbole  graficzne  aby  pokazać  zasadę  działania  oraz  

budowę maszyny lub mechanizmu. 

 

4.  Arkusz A4 posiada format 

a)  297 x 420. 
b)  210 x 297. 
c)  594 x 841. 
d)  420 x 594. 
 

5.  Rzutem właściwym z prezentowanych rzutów prostokątnych figury płaskiej jest

 

a)  A. 
b)  B. 
c)  C. 
d)  D. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
6.  Do zaznaczenia urwania przedmiotu należy użyć linii 

a)  ciągłej zygzakowej. 
b) punktowej. 
c)  kreskowej. 
d) ciągłej. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

7.  Pismo rysunkowe może być proste lub pochyłe. Pismo pochyłe jest nachylone do podstawy 

rysunku pod katem α równym 
a)  65

0

b)  70

0

c)  75

0

d)  80

0

 

8.  Rzutowanie prostokątne polega na 

a)  wyznaczeniu rzutów prostokątnych przedmiotu na wzajemnie prostopadłe rzutnie. 
b)  wyznaczeniu krawędzi obiektu względem siebie. 
c)  wyznaczeniu rzutów prostokątnych przedmiotu. 
d)  odzwierciedleniu przedmiotu na rysunku technicznym. 
 

9.  W dimetrii ukośnej narysowana jest bryła 

a)  A. 
b)  B. 
c)  C. 
d)  D. 

 
 
 
 
 
 
10. Prawidłowy przekrój przedmiotu jest pokazany na rysunku 

a)  a). 
b)  b). 
c)  c). 
d)  d). 

 
 
 
 
 
11. Linie wymiarowe powinny być umieszczane 

a)  pod linią wymiarową. 
b)  nad linią wymiarową. 
c)  na linii pomocniczej. 
d)  na linii wymiarowej. 
 

12. Rysunek zamieszczony obok zawiera 

a)  jeden błąd.  
b)  dwa błędy. 
c)  trzy błędy. 
d)  cztery błędy. 

 
 
 
 

 
 

a) 

b) 

c) 

d) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

13. Zamieszczony obok znak wymiarowy przedstawia 

a)  długość łuku. 
b)  prostokąt. 
c)  kwadrat. 
d)  średnicę. 
 

14. Określenie wymiarów nominalnych dotyczy 

a)  wymiaru tolerowanego. 
b)  granicznej odchyłki. 
c)  wymiaru granicznego. 
d)  wymiaru końcowego. 
 

15. Zapis 

08

,

0

12

 oznacza 

a)  górną odchyłkę. 
b)  dolną odchyłkę. 
c)  wymiar. 
d)  chropowatość. 
 

16. Powłoki ochronne na rysunku oznaczamy 

a)  dużą literą alfabetu nad linią odniesienia. 
b)  dużą literą alfabetu pod linią odniesienia. 
c)  małą literą alfabetu nad linią odniesienia. 
d)  małą literą alfabetu pod linią odniesienia. 

 

17. Umowne uproszczenie śruby z łbem przedstawia symbol 

a)  a). 
b)  b). 
c)  c). 
d)  d). 

 

18. Określenie  jaki  przedmiot  został  narysowany,  jak  działa,  sposób  rzutowania 

poszczególnych  części,  sposób  połączenia,  sprawdzenie  numeru  części  z  tabliczką 
rysunkową – jest to typowe sposób czytaniadla rysunku 
a)  montażowego. 
b)  wykonawczego. 
c)  złożeniowego. 
d)  składanego. 

 

19. Złożenie poszczególnych części mechanizmu, urządzenia bądź maszyny oraz wzajemne ich 

usytuowanie przedstawia rysunek 
a)  złożeniowy. 
b)  wykonawczy. 
c)  montażowy. 
d)  składany. 

 

20. Powielanie rysunków zapisanych w formie elektronicznej polega na 

a)  zapisaniu ich w na płycie CD. 
b)  usunięciu z dysku twardego. 
c)  złożeniu w odpowiednie miejsce w biurze konstruktorskim. 
d)  przerysowaniu na arkusz papieru. 

a) 

b) 

c) 

d) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Posługiwanie się dokumentacją techniczną

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

.

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

 

11.  

 

 

12.  

 

 

13.  

 

 

14.  

 

 

15.  

 

 

16.  

 

 

17.  

 

 

18.  

 

 

19.  

 

 

20.  

 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

7. LITERATURA

 

 
1.  Buksiński T., Szpecht A.: Rysunek technicznyWSiP, Warszawa 1993 
2.  Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 1998 
3.  Kozłowska D.: Podstawy mechanizacji. Hortpress, Warszawa 1995 
4.  Kozłowska D.: Podstawy techniki. Hortpress, Warszawa 2001 
5.  Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP Warszawa 2003 
6.  Michel K. Sapiński T.: Rysunek techniczny elektryczny. WNT, Warszawa 1982

 

7.  Waszkiewicz E. i S.: Rysunek zawodowy dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1994

 

8.  Polskie Normy dotyczące rysunku maszynowego

 

PN-76/N-01601 
PN-86/N-01603 
PN-91/N-01604 
PN-80/N-01606 
PN-78/N-01608 
PN-80/N-01610 
PN-80/N-01612 
PN-81/N-01613 
PN-82/N-01614 
PN-82/N-01616 
PN-82/N-01619 
PN-91/N-01636 
PN-82/M-01088 
PN-82/M-01089 
PN-85/M-01119 
PN-92/M-01144 
PN-87/M-01145 
PN-83/M-01152 
PN-89/M-01154 
9.  www.wa.krakow.pl 
 

Literatura metodyczna 

 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
3.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  1  i  2. 

ITeE, Radom 1999