background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
              NARODOWEJ 

 
 

 

 

 

Cezary Tarczyński 

 

 

 

Rozliczanie kosztów pobytu gości w zakładzie hotelarskim 
341[04].Z2.06 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Grażyna Brocka 
mgr inż. Alicja Drażba 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Cezary Tarczyński 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Piotr Ziembicki 
 
 
Korekta: 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  341[04].Z2.06 
Rozliczanie  kosztów  pobytu  gościa  w  zakładzie  hotelarskim  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik hotelarstwa. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Gotówkowe i bezgotówkowe formy płatności za usługi 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Zasady płatności kartami płatniczymi 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Dokumentacja rozliczenia gości w zakładzie hotelarskim 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4. Procedury wymeldowania gości indywidualnych i grup gości 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

23 

7.  Literatura 

40 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Rozliczanie  kosztów  pobytu  gości 

w zakładzie  hotelarskim  ”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych 
w szkole kształcącej w zawodzie technik hotelarstwa 341[04]. 
W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne były prowadzone różnymi  metodami  ze  szczególnym 
uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

Schemat jednostek modułowych. 

 

Moduł 341[04].Z2 

 

Działalność recepcji zakładu 

hotelarskiego 

341 [04].Z2.02 

Organizacja 

recepcji 
zakładu 

hotelarskiego 

341 [04]Z2.01 

Organizacja pracy w części 

parterowej zakładu 

hotelarskiego 

341 [04].Z2.03 

Rezerwacja usług 

w zakładzie 
hotelarskim 

341 [04].Z2.04 

Przyjmowanie gości do 

zakładu hotelarskiego 

341 [04].Z2.05 

Obsługa gości w zakładzie 

hotelarskim 

341 [04].Z2.06 

Rozliczanie kosztów pobytu 

gości w zakładzie 

hotelarskim 

341 [04].Z2.07 

Komunikowanie się w języku 

obcym z gośćmi z recepcji w 

części parterowej zakładu 

hotelarskiego 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wykonywać  usługi  związane  z  pobytem  gości  w  hotelu  zgodnie  z  obowiązującymi 
standardami, 

 

organizować usługi dodatkowe na życzenie gości hotelowych, 

 

stosować procedury przyjmowania i przekazywania wiadomości gościom hotelowym, 

 

stosować procedury przyjmowania i wysyłania korespondencji gości hotelowych, 

 

stosować  procedury  przyjmowania,  przechowywania  i  wydawania  depozytów  gościom 
hotelowym, 

 

postępować zgodnie z obowiązującymi zasadami etyki i kultury zawodu, 

 

stosować przepisy prawne w działalności hotelarskiej, 

 

stosować  procedury  postępowania  z  rzeczami  znalezionymi  i  zagubionymi  przez  gości 
hotelowych. 

 

stosować elementy arytmetyki gospodarczej, 

 

wykonywać działania arytmetyczne uproszczonymi metodami, 

 

obsługiwać dostępne programy komputerowe, 

 

obsługiwać urządzenia znajdujące się w recepcji. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozliczyć rachunki gości zakładu hotelarskiego, 

 

przyjąć należność za wynajmowanie pokoi i inne usługi hotelowe, 

 

wystawić faktury VAT za usługi zrealizowane w zakładzie hotelarskim, 

 

rozliczyć wpływy za zrealizowane usługi w zakładzie hotelarskim, 

 

dokonać korekty nieuzasadnionych obciążeń rachunku, 

 

dokonać zwrotu nadpłaconej przez gościa należności, 

 

sporządzić  dokumentację  związaną  z  rozliczaniem  kosztów  pobytu  gości  w  zakładzie 
hotelarskim, 

 

rozliczyć koszty pobytu grup gości w zakładzie hotelarskim, 

 

stosować procedurę wymeldowania gości indywidualnych i grup gości, 

 

zrealizować zlecenia gości hotelowych związane z wyjazdem, 

 

stosować  program  komputerowy  do  rozliczenia  kosztów  pobytu  gości  w  zakładzie 
hotelarskim, 

 

posłużyć się kasą fiskalną i czytnikiem kart płatniczych. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Technik hotelarstwa  341[04] 
Moduł: Działalność recepcji zakładu hotelarskiego 341[04].Z2. 
Jednostka modułowa: Rozliczanie 

kosztów 

pobytu 

gości 

zakładzie 

hotelarskim 

341[04].Z2.06 

Temat: Rozliczenie kosztów pobytu grupy gości w hotelu. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  rozliczania  kosztów  pobytu  gości  z wykorzystaniem 

programu komputerowego. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

dobrać dokumenty niezbędne do dokonania rozliczenia, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

określić w sposób właściwy koszt pobytu gościa w hotelu, 

 

dokonać  rozliczenia  kosztów  pobytu  grupy  gości  z  wykorzystaniem  programu 
komputerowego. 
 

Metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas:135min. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer, 

 

drukarka, 

 

program komputerowy dla zawodu technik hotelarstwa, 

 

dyskietka lub płyta, 

 

dokumentacja recepcji. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

 

Każdy  uczeń  wykonuje  rozliczenie  kosztów  pobytu  grupy  gości  w  zakładzie 
hotelarskim. 

 

Uczeń  po  zapoznaniu  się  z  usługami,  które  były  świadczone  dla  gości  hotelowych 
wprowadza je w system komputerowy. 

 

Przez cały czas trwania ćwiczenia uczeń postępuje zgodnie z ustalonymi procedurami 
dotyczącymi rozliczenia gościa hotelowego. 

 

Nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  pomaga  w  kwestiach  spornych,  które  mogą 
zaistnieć. Podpowiada najlepsze rozwiązania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5.  Po  dokonaniu  rozliczeń  uczeń  dokonuje  wydruku  ćwiczenia  i  próbuje  dokonać  analizy 

własnej pracy. 

6.  Nauczyciel analizuje prace ucznia i wspólnie z klasą dokonuje oceny pracy. 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  Różnych  programów  komputerowych 
pomocnych  przy  rozliczaniu  kosztów  pobytu  gościa  w  zakładzie  hotelarskim,  kilka  z  nich 
porównaj oraz wskaż wady i zalety. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć  2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Technik hotelarstwa 341[04] 
Moduł: Działalność recepcji zakładu hotelarskiego 341[04].Z2. 
Jednostka modułowa: Rozliczanie 

kosztów 

pobytu 

gości 

zakładzie 

hotelarskim 

341[04].Z2.01 

Temat: Dokonanie płatności za usługi w zakładzie hotelarskim formą bezgotówkową. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  płatności  i  rozliczania  płatności  za  usługi  formą 

bezgotówkową. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

dobrać formę płatności w obrocie bezgotówkowym, 

 

dokonać  płatności  czekiem  rozrachunkowym  ,  czekiem  podróżnym  i  poleceniem 
przelewu, 

 

wypełnić właściwie polecenie przelewu i czek rozrachunkowy, 

 

zastosować procedury płatności w formie bezgotówkowej, 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Strategia:
 uczenie się przez doświadczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

duplikaty i ksero czeku rozrachunkowego, podróżnego, polecenia przelewu,  

 

długopis, 

 

foliogram, 

 

rzutnik. 

 
Czas:  125 min. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

 

Podanie definicji rozliczenia bezgotówkowego i jego form. 

 

Pokazanie i objaśnienie uczniom wypełnionych czeków, polecenia przelewu. 

 

Podanie  uczniom  koniecznych  elementów,  jakie  powinien  zawierać  czek  i polecenie 
przelewu. 

 

Rozdanie  uczniom  oryginalnych  druków  polecenia  przelewu  i  ksero  czeków  oraz 
ksero zadania z informacjami dotyczącymi rozliczanej transakcji. 

 

Zadaniem każdego ucznia jest wypełnienie otrzymanych druków. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.  Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia. Nauczyciel zleca uczniom, aby podzielili 

się  na  dwuosobowe  grupy,  w  których  jeden  z  uczniów  odegra  rolę  pracownika  hotelu 
realizującego  rozliczenie  zapłaty  czekiem  i  poleceniem  przelewu  a drugi  odegra  rolę 
gościa hotelowego dokonującego zapłaty za usługi hotelowe. 

6.  Nauczyciel analizuje pracę uczniów i dokonuje oceny. 

 
Praca domowa
 

Odszukaj  informacje  dotyczące  spełnienia  warunków,  jakie  należy  mieć,  aby  otrzymać 

książeczkę  czekową.  Porównaj  opłaty,  jakie  należy  ponosić  dokonując  płatności  w  formie 
polecenia przelewu w różnych bankach. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.ĆWICZENIA 

 
5.1. Gotówkowe i bezgotówkowe formy płatności za usługi 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wypełnij  blankiet  czeku  gotówkowego  (gość),  rozlicz  zapłatę  czekiem  gotówkowym 

(pracownik). 

 
Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  procedury 

płatności gotówką. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z formą płatności gotówkową (Materiał nauczania pkt.4.1.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  wypełnić prawidłowo blankiet czeku gotówkowego (gość), 
5)  przyjąć pieniądze wydać resztę i pokwitować wpłatę(pracownik hotelu), 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

bloczki czeku gotówkowego, 

– 

długopis, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wypełnij prawidłowo przekaz pocztowy. 
 
Wskazówki do realizacji: 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  procedurę 

płatności gotówką. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z forma płatności gotówką (Materiał nauczania pkt. 4.1.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

4)  wypełnić prawidłowo przekaz pocztowy (gość), 
5)  przyjąć przekaz pocztowy i dokonać wstępnej rezerwacji (pracownik), 
6)  dokonać segregacji otrzymanego dokumentu (pracownik), 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

druk przekazu pocztowego, 

 

długopis, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wypełnij prawidłowo raport kasowy. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  procedury 
płatnością formą gotówkową. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z formą obrotu gotówkowego (Materiał nauczania pkt. 4.1.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  wypełnić prawidłowo raport kasowy w oparciu o dokumenty: KP i KW, 
5)  zastosować właściwą segregację dokumentów, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

blankiet raportu kasowego, 

– 

duplikaty dokumentów KP i KW, 

– 

długopis, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

 
 
 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 4 

Dokonaj płatności czekiem podróżnym. 
 
Wskazówki do realizacji:  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  procedury 

płatności formą bezgotówkową. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z formą obrotu bezgotówkowego (Materiał nauczania pkt. 4.1.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  wykonać płatność czekiem podróżniczym (gość), 
5)  potwierdzić prawidłowość i ważność czeku podróżniczego (pracownik), 
6)  przeliczyć  otrzymany  czek  po  obowiązującym  kursie  na  walutę  płatności  w  danym  kraju 

(pracownik), przyjąć czek, wydać resztę i pokwitować wpłatę( pracownik hotelu), 

7)  zastosować właściwą segregację dokumentów związanych z rozliczeniem kosztów pobytu 

gościa / gości hotelowych, 

8)  zastosować procedury grzecznościowe ( podziękowanie, pożegnanie gościa hotelowego), 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

duplikat czeku podróżnego, 

 

foliogram, 

 

rzutnik, 

 

dokumentacja recepcji, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Zasady płatności kartami płatniczymi 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj płatność kartą płatniczą za pobyt w hotelu. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  procedury 

płatności kartą płatniczą. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z procedurą płatności kartą płatniczą (materiał pkt.4.2.1), 
3)  dokonać  płatności  kartą  płatniczą  za  pobyt  w  hotelu  (gość),  przyjąć  zapłatę  kartą 

z zachowaniem wszelkich procedur (pracownik), 

4)  zastosować procedury grzecznościowe, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta płatnicza, 

– 

czytnik kart, 

– 

dokumentacja recepcji, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw różnice występujące pomiędzy kartami płatniczymi debetowymi, kredytowymi i 

obciążeniowymi. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  rodzaje  kart 

płatniczych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z rodzajami kart płatniczych (materiał pkt. 4.2.1), 
3)  przygotować 3 rodzaje kart płatniczych, 
4)  dokonać oceny kart ze względu na pełnione przez nie funkcje, 
5)  wykazać różnice w budowie kart płatniczych, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karty płatnicze, 

– 

linijka, 

– 

mazaki, 

– 

brystol, 

– 

literatura z rozdziału 7

 
Ćwiczenie 3 

Oceń ważność karty płatniczej. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić elementy karty 

płatniczej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z cechami karty płatniczej i procedurami płatności (materiał pkt.4.2.1), 
3)  przygotować wzorzec karty lub kart płatniczych, 
4)  ustalić najważniejsze cechy karty płatniczej wpływające na możliwość jej realizacji, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wzorzec karty płatniczej, 

– 

brystol, 

– 

mazaki, 

– 

literatura z rozdziału 7 

 
Ćwiczenie 4 

Przedstaw  metody  realizacji  płatności  kartą  płatniczą  z  wykorzystaniem  dostępnych 

urządzeń. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  urządzenia 

służące do odczytywania kart płatniczych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z procedurami płatności kartą płatniczą, 
2)  zorganizować czytnik kart, 
3)  dokonać płatności kartą płatniczą (gość), 
4)  przyjąć  i  rozliczyć  rachunek  gościa  zgodnie  z  procedurą,  wykorzystując,  czytnik  kart 

(pracownik), 

5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta płatnicza, 

– 

długopis, 

– 

dokumentacja recepcji, 

– 

czytnik kart. 

 

 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3. Dokumentacja rozliczania gości w zakładzie hotelarskim 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

 
Wypełnić fakturę VAT za pobyt grupy gości w zakładzie hotelarskim. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  elementy 

faktury VAT. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać  się  zasadami  wypełniania  faktury  VAT  i  stawkami  podatkowymi  na 

poszczególne dobra i usługi w gastronomii i hotelarstwie, 

3)  wypełnić w oparciu o podany przykład fakturę VAT, 
4)  wykonać kontrolę i segregacje dokumentu, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

druk faktury VAT, 

– 

długopis, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Rozwiąż  sytuacje  sporną  dotyczącą  rachunku  za  pobyt  w  zakładzie  hotelarskim  gościa 

hotelowego. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  procedury 

postępowania w sytuacjach spornych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodne z warunkami zbliżonymi do rzeczywistych, 
2)  zapoznać się z zasadami rozstrzygiwania sytuacji spornych (materiał pkt.4.3.1), 
3)  dobrać odpowiednie argumenty i dokumenty niezbędne do rozstrzygnięcia sporu, 
4)  przeprowadzić symulacje rozmowy w oparciu o podany przykład (gość-pracownik), 
5)  rozwiązać problem z zachowaniem procedur grzecznościowych, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

lada recepcji, 

– 

kalkulator, 

– 

dokumentacja recepcji, 

– 

długopis, 

– 

literatura zgodna z punktem 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozlicz koszt pobytu gościa hotelowego z zastosowaniem programu komputerowego. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zasady działania 

dostępnego programu komputerowego. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  ćwiczenia  zgodnie  z  zasadami  bhp 

i ergonomii, 

2)  zapoznać się z dostępnym programem komputerowym służącym do prowadzenia rozliczeń 

w zakładzie hotelarskim, 

3)  dokonać  czynności  rozliczenia  kosztów  pobytu  gościa  hotelowego  z  wykorzystaniem 

funkcji dostępnych w danym systemie komputerowym, 

4)  dokonać zapisu na dyskietce lub płycie, 
5)  wykonać wydruk komputerowy, 
6)  przeprowadzić analizę wykonanych zadań, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

komputer, 

– 

dyskietka lub płyta, 

– 

drukarka, 

– 

dokumentacja recepcji, 

– 

program komputerowy. 

 
Ćwiczenie 4 

Rozlicz koszt śniadania gościa hotelowego z zastosowaniem kasy fiskalnej: 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  procedury 

rozliczania z wykorzystaniem kasy fiskalnej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z służącą do prowadzenia rozliczeń w zakładzie hotelarskim kasą fiskalną,  
3)  dokonać  rozliczenia  kosztów  śniadania  gościa  hotelowego  zgodnie  z  procedurą, 

wykorzystując funkcje kasy fiskalnej, 

4)  wystawić klientowi rachunek fiskalny jako potwierdzenie rozliczenia,  
5)  przeprowadzić analizę wykonanych zadań, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  długopis, 
–  kasa fiskalna, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4. Procedury wymeldowania gości indywidualnych i grup gości 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj wymeldowania indywidualnego gościa hotelowego.  
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  procedury 

wymeldowania indywidualnego gościa z hotelu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się ze sposobem wymeldowania gościa hotelowego (materiał pkt.4.4.1), 
3)  wykonać  wszelkie  czynności  rozliczeniowe  zgonie  z  procedurami  wg  podanego 

przykładu(pracownik-gość), 

4)  wypełnić  prawidłowo  dokumenty  recepcji,  nanieść  zmiany  i  poinformować  inne 

działy(pracownik), 

5)  zastosować procedury grzecznościowe(pracownik), 
6)  dokonać analizy wykonanego ćwiczenia,  
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny pracy.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja recepcji, 

– 

komputer, 

– 

drukarka, 

– 

program komputerowy, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj wymeldowania grupy gości zakładu hotelarskiego. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  procedury 

wymeldowania grupy gości z hotelu. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zapoznać się z postępowaniem przy wyjazdach grupowych (materiał pkt.4.4.1), 
3)  omówić(pracownik) z szefem grupy(gość)spraw związanych z wyjazdem, 
4)  zastosować procedury wyjazdów grupowych, 
5)  dokonać analizy wykonanego zadania, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

wykład, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja recepcji, 

– 

komputer, 

– 

drukarka, 

– 

program komputerowy, 

– 

literatura z rozdziału 7.

 

 

Ćwiczenie 3 

Wymień  sytuacje  sporne,  jakie  mogą  się  pojawić  przy  nierzetelnym  gościu  zakładu 

hotelarskiego i podaj metody ich naprawy. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  procedury 

związane z rozliczeniem gości podczas wyjazdu z hotelu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przyswoić wiadomości z zakresu rozliczania i wymeldowywania gościa hotelowego, 
3)  określić główny cel jaki stawia zakład hotelarski przy wyjazdach gościa hotelowego, 
4)  wyznaczyć sytuacje sporne jakie mogą powstać podczas pobytu nierzetelnego gościa, 
5)  określić metody zapobiegania i naprawy powstałych sytuacji, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

wykład, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dokumenty recepcji, 

– 

brystol,  

– 

mazaki. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Ćwiczenie 4 

Zastosuj procedurę „check out” przy wyjeździe gościa hotelowego 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  procedury 

związane z wyjazdem gości hotelowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przyswoić wiadomości z zakresu procedury „check out,” 
3)  przedstawić symulacje rozmowy (pracownik- gość),  
4)  zastosować procedury grzecznościowe, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

dokumenty recepcji, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozliczanie  kosztów  pobytu 
gości w zakładzie hotelarskim ”. 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 
 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozpoznać formę obrotu 
bezgotówkowego 

2.  Określić elementy polecenia przelewu 

3. 

Rozróżnić dokumenty wpływów 
i wydatków gotówkowych 

4. 

Zidentyfikować najważniejszy element 
karty płatniczej 

5. 

Wymienić urządzenia akceptujące 
kartę płatniczą 

Czytnik kart, kasa 
fiskalna 

6.  Wyjaśnić czemu służy kasa fiskalna 

Jest to elektroniczna 
kasa, która rejestruje 
sprzedaż, należność 
i kwoty należnego 
Podatku od towarów 
i usług oraz wyposażona 
jest pamięć fiskalną 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

zapisująca w niej dane. 

7.  Wymienić karty płatnicze 

Kredytowe, debetowe, 
obciążeniowe 

8. 

Wymienić 

dokumenty 

będące 

potwierdzeniem  pobytu  i  rozliczania 
gościa w hotelu 

Faktura VAT, paragon 

9.  Zdefiniować procedurę „check out” 

10.  Rozróżnić elementy faktury VAT 

Imiona, nazwiska 
i adres kupującego 
i sprzedającego, 
numery identyfikacji 
podatkowej, datę 
wystawienia i kolejny 
numer, określenie 
rodzaju dostawy i ilość 
produktów oraz ich 
ceny jednostkowe, 
stawki i kwoty podatku 
VAT, ogólną sumę 
należności wyrażoną 
cyfrą i słownie, czytelne 
podpisy kupującego 
i sprzedającego.  

11. 

Rozróżnić 

stawki 

VAT 

dla 

hotelarstwa i gastronomii 

12.  Wyliczyć cenę brutto pokoju 

13. 

 
Rozpoznać formę płatności 

14. 

Określić metody rozliczania kosztów 
pobytu w hotelu 

Księga główna, 
hotelowa kasa do 
wystawiania 
faktur,komputer 
z oprogramowaniem. 

15.  Zdefiniować czek podróżny 

Jest emitowany 
w nominałach z góry 
ustalonych przez banki 
i można regulować 
nimi płatności 
w hotelach 
i restauracjach 

16 

Wykonać czynności zgodnie z 
procedurą zapłaty walutą obcą 

PP 

-

  wymiana waluty 

w kasie walutowej 
na PLN 

-

  wystawienie 

dokumentu zapłaty 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

oraz jego 
fiskalizacja 

-

  przyjęcie gotówki 

w PLN 

-

  wydanie 

dokumentu 
potwierdzającego 
wpłatę oraz 
wydanie reszty. 

17  Określić elementy czeku 

PP 

nazwa ”czek”, sumę 
czekową cyframi 
i słownie 
z zaznaczeniem waluty, 
bezwarunkowe 
polecenie wypłaty 
wpisanej sumy, nazwę 
banku ,który ma 
zapłacić, datę i miejsce 
wystawienia, podpisy. 

18 

Określić kwotę podatku VAT 
w rachunku 

PP 

19  Rozwiązywać sytuacje sporne 

PP 

-

  nie reaguj 

agresywnie i nie 
kłóć się z gościem 

-

  spróbuj wyjaśnić 

przyczynę 
ewentualnego 
błędu, sprawdzając 
rachunek 

-

  jeśli znajdziesz 

błąd, szczerze 
przeproś gościa 
i zrób to co trzeba 
aby go natychmiast 
naprawić 

-

  jeśli jesteś 

przekonany , że 
rachunek się zgadza 
a gość nadal 
kwestionuje jego 
wysokość, bądź 
nadal dla niego 
uprzejmy i 
poinformuj go , że 
skontaktujesz się 
w  tej sprawie 
z przełożonym 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

20 

Określić znane formy obrotu 
bezgotówkowego 

PP 

Polecenie przelewu, 
polecenie zapłaty, czek 
rozrachunkowy, czek 
podróżny. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  rozliczania  kosztów  pobytu  gości  w  zakładzie 

hotelarskim.  Zadania:  1,  2,  3,  4,  9,  11,  12,  13,  18  są  to  zadania  wielokrotnego  wyboru 
i tylko  jedna  odpowiedź  jest  prawidłowa;  w  zadaniu:  5,  6,  7,  8,  14,  15  należy  udzielić 
krótkiej odpowiedzi, zadania: 10, 16, 17, 19, 20 to zadania opisowe. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

 

w zadaniu opisowym wpisz najważniejsze elementy dotyczące zadania do wykonania. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania: 16 – 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

I część 
1.  Które z wymienionych płatności należą do obrotu bezgotówkowego? 

a)  czek gotówkowy, 
b)  przekaz pocztowy, 
c)  gotówka, 
d)  czek rozrachunkowy. 

 

2.  W ilu egzemplarzach sporządzane jest polecenie przelewu: 

a)  dwóch, 
b)  jednym, 
c)  czterech, 
d)  trzech. 

 

3.  Wpływy  i  wydatki  gotówkowe  w  zakładzie  hotelarskim  realizowane  są  na  podstawie 

dokumentów: 
a)  Rw i Wz, 
b)  Wz i Pz, 
c)  KP i KW, 
d)  KP i Rw. 

 

4.  Bezpieczeństwo posługiwania się kartami płatniczymi gwarantuje głównie: 

a)  PUK, 
b)  PIN, 
c)  NIP, 
d)  PESEL. 
 

5.  Wymień urządzenia niezbędne do akceptacji karty płatniczej: 

.......................................................................................................................................... 

 
6.  Co to jest kasa fiskalna? 

…................................................................................................................................... 
.......................................................................................................................................... 

 

7.  Wymień 3 rodzaje kart płatniczych: 

.............................,.........................,................................ 

 
8.  Wymień  dokumenty  które  mogą  być  potwierdzeniem  i  rozliczeniem  gościa  hotelowego 

w zakładzie hotelarskim: ................................................................................................... 

 

9.  Co określa procedura „check out?: 

a)  przyjazd gościa do hotelu, 
b)  wyjazd gościa z hotelu, 
c)  pobyt gościa w hotelu, 
d)  rezerwacje pokoju dla gościa hotelowego. 

 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

10.  Z jakich elementów składa się faktura VAT …………………………………………… 

.......................................................................................................................................... 
.......................................................................................................................................... 

 
11.  Jakie stawki podatku VAT obowiązują dla hotelarstwie i gastronomii? 

a)  5%,22%, 
b)  7%,20%, 
c)  7%,22%, 
d)  7%,20%. 

 

12.  Cena  netto  pokoju  w  hotelu  „X”  wynosi  100zł  na  dobę  stawka  podatku  VAT  7%, 

cena brutto to: 
a)  112zł, 
b)  122zł, 
c)  107zł, 
d)  170zł. 
 

13.  Na  podstawie,  jakiego  dokumentu  można  dokonać  przekazania  kwoty  200zł  z  rachunku 

bankowego klienta „X” na rachunek bankowy hotelu „Y”:  
a)  weksel własny, 
b)  polecenie przelewu,  
c)  faktura VAT, 
d)  deklaracja podatkowa. 

 

14.  Wymień  3  metody  rozliczania  kosztów  pobytu  gościa  hotelowego  w  zakładzie 

hotelarskim: 
...................................,.....................................,................................................................ 

 
15.  C to jest czek podróżny?................................................................................................... 
 
II część 
16.  Wymień  kolejno  czynności  niezbędne przy  przyjmowaniu płatności  walutą  obcą za  pobyt 

gościa w zakładzie hotelarskim................................................................................. 

........................................................................................................................................ 
........................................................................................................................................ 

 
17.  Jakie elementy powinien zawierać dokument, aby był uznany za czek?: 

………………………………………………………………………….............................. 

 
18.  Klient  zapłacił  w  barze  hotelowym  rachunek  214  zł,  ile  wynosi  kwota  netto  czyli  bez 

podatku VAT, wiedząc, że jest on zawarty w zapłaconym rachunku i wynosi 7%:  
a)  228,98zł 
b)  200zł 
c)  207zł 
d)  214zł 

 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

19.  Przedstaw zasady postępowania w sytuacjach spornych podczas rozliczania gościa za 

pobyt w zakładzie hotelarskim: 
............................................................................................ 
..........................................................................................................................................
.......................................................................................................................................... 
 

20.  Wymień  wszystkie  znane  Ci  formy  płatności  w  obrocie  bezgotówkowym  w  zakładzie 

hotelarskim:....................................................................................................................... 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Rozliczanie kosztów pobytu gości w zakładzie hotelarskim 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania. 
 

Nr 

zad. 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 
 

 

 

10   

 

 
 
 
 

11 

 

12 

 

13 

 

14   

 

15   

 
 

 

16   

 
 

 
 
 
 

17   

 
 
 
 

18 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

19   

 

 
 
 
 
 
 

20   

 
 
 
 
 

Razem:   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozliczanie  kosztów  pobytu 
gości w zakładzie hotelarskim”. 

Test składa się z  20 zadań, z których: 

 

zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry- za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry-  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

  
 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Rozpoznać formę płatności. 

2.  Zidentyfikować formę płatności 

3. 

Wyjaśnić określenia związane 
z obrotem gotówkowym. 

KP- Kasa przyjmuje 

KW- Kasa wypłaca 

4.  Rozróżnić rodzaje kart. 

5.  Wymienić elementy kasy fiskalnej 

Ufiskalnienie, numer 
unikatowy, numer 
ewidencyjny, książka 
kasy, paragon, raport 
dobowy fiskalny, raport 
okresowy, klawisze, 
stacyjka, kasjer.  

6. 

Wyjaśnić pojęcie czeku 
gotówkowego. 

Dyspozycję wystawcy 
skierowana do banku 
dotyczącą wypłaty przez 
bank określonej sumy 
pieniężnej z jego rachunku 
bankowego wymienionej 
w czeku osobie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7.  Zdefiniować procedurę „check out”. 

Wyjazdu gościa z hotelu 

8.  Zastosować czytnik kart. 

9. 

Określić  dokumenty  potwierdzające 
pobyt gościa w hotelu. 

10.  Zdefiniować podatek VAT. 

11. 

Zastosować 

procedurę 

wymeldowania gościa hotelowego. 

12. 

Rozróżnić stawki podatku VAT 
występujące w hotelarstwie 
i gastronomii. 

13. 

Określić formę płatności poleceniem 
przelewu. 

14.  Wyjaśnić pojęcie karty płatniczej. 

... kodowanymi 

elektronicznie 

informacjami ... 

15. 

Wymienić rodzaje czeków 
rozrachunkowych. 

-

  potwierdzone 

-

  gwarantowane 

-

  zatwierdzone 

16.  Scharakteryzować określenie PIN. 

PP 

(Personal Identyfication 
Number) umożliwia on 
uwierzytelnienie osoby 
posługującej się kartą 

17.  Określić sposoby płatności. 

PP 

18. 

Wybrać sposób zabezpieczenia przed 
nierzetelnym gościem hotelowym. 

PP 

-

  pobranie zaliczki od 

gościa hotelowego 

-

  uzyskanie płatności 

za wynajem pokoju 
w momencie 
przybycia gościa do 
hotelu 

-

  ograniczenie kredytu 

płatności za pobyt 
i dodatkowe usługi 

19. 

Wykonać obliczenia kosztów pobytu 
w hotelu. 

PP 

600 zł 

20. 

Określić czynności związane 
z zajęciem się bagażem gościa 
hotelowego.  

PP 

-

  ustal dane osoby 

potrzebującej 
pomocy w kwestii 
zajęcia się jej 
bagażem 

-

  ustalenie co ma być 

zabrane z pokoju 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

-

  sprawdzenie dokąd 

bagaż należy zanieść 

-

  przenosząc bagaż 

zachowaj ostrożność 

-

  jeśli taki jest 

regulamin , za bagaż 
pozostawiony w 
przechowalni należy 
wydać gościowi 
pokwitowanie 

-

  jeśli bagaż ma 

pozostać w pokoju 
upewnij się, że pokój 
będzie wyłączony ze 
sprzedaży i dostęp 
do niego będą miały 
tylko upoważnione 
osoby z personelu 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących rozliczania za pobyt w zakładzie hotelarskim. Zadania: 

1,  2,  4,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  17  są  to  zadania  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna 
odpowiedź jest prawidłowa; zadanie:14 to zadanie z luką, w zadaniach: 3, 5, 6, 7, 15, 16 
należy udzielić krótkiej odpowiedzi, , zadania 18, 19, 20 to zadania opisowe. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

 

w zadaniach prawda - fałsz zaznacz prawidłową odpowiedź, 

 

w zadaniach opisowych wyjaśnij najważniejsze elementy zadania. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania: 16 – 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia: 
– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

ZESTAW  ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Czek podróżny zaliczany jest do form obrotu: 

a)  gotówkowego, 
b)  bezgotówkowego, 
c)  gotówkowego i bezgotówkowego, 
d)  żadna z powyższych. 

 

2.  Weksel jest dokumentem występującym w obrocie: 

a)  bezgotówkowym, 
b)  gotówkowym, 
c)  bezgotówkowym i gotówkowym, 
d)  wszystkie powyższe. 

 

3.  Uzupełnij brakujące wyrazy: 
 

KP – Kasa............................., 

 

KW -Kasa............................ . 

 
4.  Karty debetowe zaliczamy do: 

a)  kart płatniczych, 
b)  kart kredytowych, 
c)  kart obciążeniowych, 
d)  wszystkie powyższe. 

 

5.  Wymień najważniejsze elementy kasy fiskalnej:................................................................ 

........................................................................................................................................... 
 

6.  Czekiem gotówkowy nazywamy...................................................................................... 

........................................................................................................................................... 
 

7.  Procedura „check out” dotyczy........................................................................................ 

 

8.  Czytnik kart służy do realizacji płatności: 

a)  czekiem, 
b)  wekslem, 
c)  kartą płatniczą, 
d)  gotówką. 

 
9.  Potwierdzeniem rozliczania kosztów pobytu gościa w hotelu jest: 

a)  paragon lub faktura VAT, 
b)  dokument KW, 
c)  potwierdzenie ustne, 
d)  żadna z powyższych. 
 

10.  Jak inaczej nazywany jest podatek VAT? 

a)  podatek dochodowy, 
b)  podatek akcyzowy, 
c)  podatek od towarów i usług, 
d)  podatek zryczałtowany. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

11.  Procedury wymeldowania z zakładu hotelarskiego stosowane są : 

a)  tylko do gości indywidualnych, 
b)  tylko dla grup zorganizowanych, 
c)  dla gości indywidualnych i grup zorganizowanych, 
d)  żadne z powyższych. 

 

12.  Stawki podatku VAT obowiązujące w gastronomii i hotelarstwie to: 

a)  7 % i 22 %, 
b)  3% i 7%, 
c)  19% i 20 %, 
d)  19% i 22 %. 

 

13.  Polecenie płatności przelewem wystawiane jest w : 

a)  dwóch egzemplarzach, 
b)  trzech egzemplarzach, 
c)  czterech egzemplarzach, 
d)  pięciu egzemplarzach. 

 

14.  Karta płatnicza jest to kawałek plastiku z wytłoczonymi................................................. 

dotyczącymi posiadacza karty. 

 

15.  Wymień znane ci 3 rodzaje czeków rozrachunkowych:................,.................,............... 
 
II część 
16.  PIN jest to................................................................................................................ 

 

17.  W  jaki  sposób  można  dokonać  wstępnej  rezerwacji  pokoju  w  zakładzie  hotelarskim, 

płacąc: 
a)  przekazem pocztowym, 
b)  wekslem, 
c)  czekiem podróżnym, 
d)  czekiem rozrachunkowym. 
 

18.  Wymień sposoby zabezpieczenia się przed nierzetelnym gościem hotelowym. 

............................................................................................................................................ 
............................................................................................................................................  
 

19.  Oblicz koszt 2- dniowego pobytu dwóch osób z dzieckiem, wiedząc, że doba hotelowa dla 

osoby  dorosłej  kosztuje  120zł  brutto,  a  koszt  pobytu  dziecka  stanowi  50%  ceny  pobytu 
osoby dorosłej: 
.......................................................................................................................................... 

 

20.  Wymień  czynności,  jakie  powinien  wykonać  pracownik  hotelu  na  życzenie  klienta 

dotyczące zajęcia się bagażem podczas wyjazdu z hotelu.................................................

 

...........................................................................................................................................
...........................................................................................................................................

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Rozliczanie kosztów pobytu gości w zakładzie hotelarskim 

 
Zakreśl  poprawną  odpowiedź,  wpisz  brakujące  części  zdania  ,wyjaśnij  pojęcia  lub 
dokonaj opisu sytuacji 
 

Nr 

zad. 

Odpowiedź 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

 
 

4. 

 
 

5. 

 

 

 

 
 
 

6. 

 

 

 
 

7. 

 

 

 

8. 

 
 

9. 

 
 

10. 

 
 

11. 

 

 

 

 

12. 

 

 

13. 

 

 

14. 

 

 

 
 

15. 

 
 
 
 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

16. 

 
 
 
 

 

17. 

 
 
 
 
 

18.   

 
 
 

 

19.   

 
 

 

 

20.   

 
 
 

 

Razem:   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

7. LITERATURA 

 

1.  Adamowicz  J.,  Wolak  G.:  Jak  być  hotelarzem.  Krakowska  Szkoła  Hotelarstwa,  Kraków 

2004 

2.  Buczyńska  T.:  Podstawy  przedsiębiorczości.  Przewodnik  metodyczny.  PWN,Warszawa 

2003 

3.  Janiszewski  S.,  Kołaczyk  Z.,  Pietraszewski  M.:  Rachunkowość  przedsiębiorstw 

gastronomiczno – hotelarskich.  Empi,

2.  

Poznań 2000  

4.  Komosa A.: Ekonomika i organizacja firmy handlowej. Ekonomic, Warszawa 1996 
5.  Makieła Z., Rachwał T.: Podstawy przedsiębiorczości. Nowa Era, Warszawa 2003 
6.  Pietraszewski M.: Zarys wiedzy o gospodarce. Empi

2,. 

Poznań 2002 

7.  Thurnhurst  A.: Działalność biura recepcji. PAPT, Warszawa 1996 
8.  Witkowski Cz.: Podstawy hotelarstwa. WSE, Warszawa 1998 
9.  Praca zbiorowa: Podstawy gastronomii, hotelarstwa, rekreacji i turystyki. WSHiG, Poznań 

2003 

10.  Praca zbiorowa: Organizacja pracy w hotelarstwie. UKFiT, Warszawa 1999 
11.  Praca  zbiorowa:  Organizacja  i  technika  pracy  w  hotelarstwie.  Krakowska  Szkoła 

Hotelarska, Kraków 2001 

12.  Czasopisma branżowe: Hotelarz, Doradca hotelarza 
13.  Portale internetowe: Gatroma.pl, Hotelarze.pl,Hotele.net,Kartyonline.pl 
 
 
LITERATURA DOTYCZĄCA ZAGADNIEŃ METODYCZNYCH 
1.  Plewka  C.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Instytut 

Technologii i Eksploatacji,  Radom 1999 

2.  Symela  K.:  Zarys  metodologii  konstruowania  modułowego  programu  nauczania  dla 

zawodu. KOWEZiU, Warszawa 2002 

3.  Szlosek  F.  :Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

i Eksploatacji, Radom 1999