background image

 

Opracowała: Anna Czeczko 

 

………………………….., dn. ……………………. r. 

 

 

 
 
 

SCENARIUSZ KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO 

 

M

M

M

M

istrz O

O

O

O

rtografii –konkurs ortograficzny uczniów klas I – III 

 Publicznego Gimnazjum im. Stefana Kard. Wyszyńskiego  

w Leśnej Podlaskiej 

 

1.

    

CELE: 

 

a)

 

Wyłonienie MISTRZA ORTOGRAFII z grona uczniów klas I - III 
gimnazjum. 

b)

 

Sprawdzenie znajomości zasad pisowni ortograficznej i interpunkcji 
oraz umiejętności ich wykorzystania w praktyce. 

c)

 

UwraŜliwienie na poprawność zapisywanych tekstów. 

d)

 

Budzenie szacunku do mowy ojczystej. 

e)

 

Kształtowanie umiejętności korzystania z róŜnych źródeł utrwalania 
zasad pisowni ortograficznej.  

f)

 

WdraŜanie do oceny i samooceny. 

g)

 

Wyrabianie systematyczności i wytrwałości w nauce oraz koncentracji 
uwagi. 

 

2.

    

ZASADY: 

 

 

Uczestnicy konkursu powinni znać wszystkie zasady pisowni 
ortograficznej i   interpunkcji. 

 

 Metody:  

 

problemowa, praktyczna – praca indywidualna 

 

 Forma

praca indywidualna 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

tekst złoŜony z 50 słów (etap I) 

 

test ortograficzny (etap II) 

 

tekst- dyktando (etap III) 

 

 

 

background image

 

Opracowała: Anna Czeczko 

Przebieg: 

 

1.

    

Faza wstępna: 
 
Wywieszenie  regulaminu  konkursu  wraz  z  terminarzem  poszczególnych 
etapów na tablicy ogłoszeń Samorządu Uczniowskiego (załącznik 1). 

 

2.

    

 Faza właściwa: 
 
Poszczególne etapy odbywają się zgodnie z podanym terminarzem. 
a) Etap I – uczniowie wszystkich klas zapisują 50 słów podyktowanych przez 
organizatora  konkursu  (załącznik  2).  Etap  ten  wyłoni  20  uczniów  z 
najlepszym wynikiem, którzy przejdą do kolejnego etapu. 
b)  Etap  II  –  Uczestnicy  piszą  test  jednokrotnego  wyboru,  który  wyłoni 
finałową dziesiątkę. 
c)  Etap  III  –  W  finale  konkursu  uczniowie  zmierzają  się  z  dyktandem 
ortograficznym.  
 Najlepszy spośród nich otrzymuje tytuł Mistrza Ortografii.  

 

3.

    

Faza podsumowująca: 
a)    Wręczenie nagród. 
b)  Ankieta  ewaluacyjna  przeprowadzona  wśród  uczniów,  którzy 
zakwalifikowali się do II etapu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

Opracowała: Anna Czeczko 

 

MISTRZ ORTOGRAFII

  

Etap I 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pisanie ze słuchu pojedynczych wyrazów: 

 

 

Ŝ

ywica 

 

rejwach 

 

zasuwa 

 

zasmaŜka 

 

wierzch 

 

wieczór 

 

trzepaczka 

 

strzeŜony 

 

kłusownik 

 

jutrzenka  

 

hipnoza 

 

koŜuch 

 

cherubin 

 

grzechotka 

 

halucynacja 

 

chałwa 

 

dysharmonia 

 

bakłaŜan 

 

brzuchomówca 

 

aŜur 

 

bagaŜówka 

 

anarchia 

 

menaŜka 

 

aktówka 

 

agitatorzy 

 

grabieŜca  

 

gŜegŜółka 

 

spiŜarnia 

 

garmaŜeria 

 

schowek 

 

flejtuch 

 

róŜdŜka 

 

hartować 

 

kruŜganek 

 

rozbójnik 

 

lichwiarz 

 

Ŝ

eton 

 

łój 

 

alkohol 

 

nuŜący 

 

próchnica 

 

oderŜnąć 

 

pilotaŜ 

 

pokłuje 

 

oręŜ 

 

ciemięŜyć 

 

czyhać 

 

dzióbek 

 

droŜdŜówka 

 

arbitraŜ 

 

dziupla 

background image

 

Opracowała: Anna Czeczko 

 

REGULAMIN KONKURSU: 

 

1.

 

Do pierwszego etapu przystępują wszyscy uczniowie klas I –III Publicznego 
Gimnazjum w Leśnej Podlaskiej.  

2.

 

Etap  pierwszy  polega  na  poprawnym  zapisie  ortograficznym  pięćdziesięciu 
słów.  Ortogramy  będą  dotyczyły  zasad  pisowni  z  „ó”,  „u”,  „rz”,  „Ŝ”,  „ch”, 
„h”.  

3.

 

W tej części stosuje się następującą punktację: 

a)

 

za poprawnie zapisany wyraz  przyznaje się 1 punkt, 

b)

 

jeśli wystąpi co najmniej 1 błąd w wyrazie nie przyznaje się punktu, 

c)

 

pominięcie słowa jest traktowane jako błąd. 

4.

 

Do  etapu  drugiego  przejdzie  dwudziestu  uczniów  z  najlepszym  wynikiem 
w szkole. 

5.

 

W  drugim  etapie  uczestnicy  otrzymają  test  jednokrotnego  wyboru.  Ich 
zadaniem będzie wybór poprawnej formy zapisu wyrazów.   

6.

 

W tej części stosuje się następującą punktację: 

a)

 

za właściwy wybór uczeń otrzymuje jeden punkt, 

b)

 

za błędny wybór lub jego brak nie przyznaje się punktu. 

7.

 

Do etapu trzeciego przejdzie dziesięciu najlepszych uczniów. 

8.

 

Etap trzeci wyłoni Mistrza Ortografii i dwóch laureatów. Będzie on polegał 
na poprawnym zapisie dyktanda. Oceniana będzie poprawność ortograficzna 
i interpunkcyjna.  

9.

 

O  zajętym  przez  uczestnika  miejscu  decyduje  liczba  popełnionych  błędów, 
a właściwie ich brak. 

 
 
TERMINARZ: 
 
1. Etap I odbędzie się …………………….. r.  
2. Ogłoszenie wyników  ..………………… r. 
3. Etap II odbędzie się ……………………. r. 
4. Ogłoszenie wyników …………………… r. 
5. Etap III odbędzie się …………………… r. 
6. Ogłoszenie wyników …………………… r. 
7. Uroczyste wręczenie nagród ………..…. r.