background image

 

Konspekt lekcji biologii dla klasy I gimnazjum. 

 

Temat: Systematyczny podział organizmów. 

 
CELE DYDAKTYCZNE 
 

1.

 

Wiadomości:  

Uczeń zna:  

 

pojęcie i zadania systematyki 

 

system podziału sztuczny i naturalny 

 

jednostki klasyfikacji biologicznej w systematyce zwierząt i roślin 

 

róŜnice w systematyce roślin i zwierząt 

 

pojęcie gatunku 

 

zasady podwójnego nazewnictwa 

 

osiągnięcia Karola Linneusza 

 

pięć królestw organizmów i ich krótkie charakterystyki  

 

2.

 

Umiejętności: 

Uczeń potrafi:  

 

omówić pojęcie i zadania systematyki 

 

opisać systemy podziału sztucznego i naturalnego 

 

wykazać róŜnice w systemach podziału sztucznym i naturalnym 

 

wymienić jednostki klasyfikacji biologicznej w systematyce zwierząt i roślin 

 

wykazać róŜnice w systematyce roślin i zwierząt 

 

na podstawie tablic przedstawić systematykę wybranego gatunku 

 

wyjaśnić pojęcie gatunku   

 

wyjaśnić zasady podwójnego nazewnictwa  

 

wymienić osiągnięcia Linneusza  

 

wymienić pięć królestw organizmów 

 

scharakteryzować pięć królestw organizmów.  

 

3.

 

Postawy:  

 

umiejętność wykorzystania posiadanej wiedzy  

 

odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej  

 

4.

 

Strategie:  

 

asocjacyjna  

 

organizacyjna  

 

5.

 

Metody:  

 

burza mózgów 

 

pogadanka  

 

elementy wykładu  

 

6.

 

Formy pracy:  

 

zbiorowa, indywidualna  

 

7.

 

Środki dydaktyczne: tablice, tablica, kreda, kartki z hasłami, podręcznik „Puls Ŝycia I” Wyd. 
Nowa Era   

 
 

 

background image

SYSTEMATYKA 

OPIS 

ORGANIZMÓW 

NAZYWANIE 

ORGANIZMÓW 

PODZIAŁ 

ORGANIZMÓW 

PODZIAŁ SYSTEMATYCZNY 

SZTUCZNY 

(opracowany przez 

Linneusza  

w XVIII wieku) 

oparty na wyglądzie 

zewnętrznym 

NATURALNY  

 

oparty na pokrewieństwie 

pomiędzy organizmami  

PRZEBIEG LEKCJI:  
 
I.

 

FAZA WSTĘPNA (10 min):  

 

1.

 

Nauczyciel sprawdza listę obecności.  

 
2.

 

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie informacji z ostatniej lekcji (na 
ocenę). Nauczyciel zadaje uczniowi następujące pytania i polecenia:  

 

Co to jest komórka prokariotyczna?  

 

Porównaj komórkę bakterii z komórką roślinną.  

 

Jaką funkcję w komórce pełni aparat Golgiego?  

 

Jaką funkcję w komórce pełni jądro komórkowe?  

 

Jaka struktura odpowiada za oddychanie komórkowe?  

 

*Co to jest retikulum endoplazmatyczne i jaką pełni funkcję?  

 

3.

 

Nauczyciel ocenia odpowiedź ucznia, po czym zapisuje temat lekcji na tablicy: 
Podział systematyczny organizmów.  

 
II.

 

FAZA REALIZACYJNA (30 min): 

 
4.

 

Nauczyciel zapisuje na tablicy hasło systematyka. Nauczyciel zadaje pytanie: Czym 
zajmuje się systematyka? Uczniowie metodą burzy mózgów odpowiadają na pytanie. 
Wynikiem „burzy mózgów” ma być powstały schemat na tablicy:  

 
 
 
 
 
 
 

5.

 

Nauczyciel opowiada uczniom krótką historię nauki, jaką jest systematyka. W swojej 
wypowiedzi nauczyciel przedstawia uczniom sztuczny i naturalny podział 
organizmów. Nauczyciel rysuje schemat na tablicy. Uczniowie przepisują schemat do 
zeszytu:  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
6.

 

Nauczyciel przedstawia uczniom jednostki klasyfikacji biologicznej na podstawie 
tablicy. Uczniowie przepisują całą tabelę. Nauczyciel w swojej wypowiedzi tłumaczy 
pojęcie gatunku biologicznego.  

 

7.

 

Nauczyciel omawia s uczniami podwójne nazewnictwo. Wyjaśnia równieŜ, w jakim 
celu stosuje się nazwy łacińskie.  

 

background image

Ś

WIAT śYWYCH ORGANIZMÓW 

PROTSITA 

GRZYBY 

ZWIERZĘTA 

ROŚLINY  

BAKTERIE 

Skrzyp polny 

 

 

 

Nazwa rodzajowa          Nazwa gatunkowa   

 
8.

 

Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie podręcznika na stronie 18-19. Nauczyciel 
wraz z uczniami analizuje schemat w ramach podsumowania, utrwalenia i lepszego 
zrozumienia treści dzisiejszej lekcji.  

 
9.

 

Nauczyciel poleca uczniom, by wymienili pięć królestw organizmów. Nauczyciel 
zapisuje schemat na tablicy:  

 

 
 
 
 
 
 
 
III.

 

FAZA PODSUMOWUJĄCA (5 min):  

 
1.

 

Nauczyciel analizuje z uczniami tabelę z podręcznika (str. 17) w ramach powtórzenia 
wiadomości o królestwach w świecie Ŝywych organizmów.  

 
2.

 

ZADANIE DOMOWE: 1) Korzystając z dostępnych źródeł informacji, napisz krótką 
notatkę na temat osiągnięć naukowych Karola Linneusza 2) Wykonaj zadanie nr 9 ze 
strony 22 w podręczniku. Przepisz opisy do zeszytu.