background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI   

NARODOWEJ

 

 
 
 
 
 

Ewa  Jedlińska 

 
 
 
 
 

Przetwarzanie owoców i warzyw

 

321[09].Z3.02 

 
 

 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Grażyna Serafin  
mgr inż. Beata Wachowiak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Ewa Jedlińska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Maria Majewska  
 
 
 
 
Korekta: 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  321[09].Z3.02 

Przetwarzanie owoców i warzyw zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 
technik technologii żywności. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

12 

5.1. Surowce, dodatki i materiały pomocnicze w przetwórstwie owoców i warzyw 

12 

   5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Zarys produkcji półproduktów i produktów przetwórstwa owocowo- 

warzywnego 

 

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 

14 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

18 

7. Literatura 

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  do  realizacji  jednostki  modułowej 

„Przetwarzanie  owoców  i  warzyw”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć 
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii żywności. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania  wstępne,  określające  umiejętności  jakie  uczeń  powinien  posiadać  przed 

rozpoczęciem realizacji jednostki modułowej, 

  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  opanować  w  wyniku  procesu  kształcenia 

jednostki modułowej, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  umożliwiają  kształtowanie  umiejętności  intelektualnych  

i  praktycznych,  wraz  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania 
 – uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

  ewaluację  osiągnięć  edukacyjnych  uczniów,  w  rozdziale  tym  zawarto  dwa  przykładowe 

testy  osiągnięć  szkolnych,  umożliwiające  sprawdzenie  wiadomości  i  umiejętności 
opanowanych  przez  ucznia  podczas  realizacji  jednostki  modułowej,  plan  testu 
sporządzony  w  formie  tabelarycznej,  punktację  zadań,  propozycję  norm  wymagań, 
instrukcję dla nauczyciela, instrukcję dla ucznia oraz kartę odpowiedzi, 

  wykaz literatury, z której uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  dyskusji dydaktycznej,  

  pokazu z objaśnieniem,  

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

321[09].Z3 

Technologia przetwórstwa spożywczego

 

321[09].Z3.05 

Produkowanie wyrobów przemysłu fermentacyjnego 

321[09].Z3.06 

Przetwarzanie surowców olejarskich 

321[09].Z3.11 

Produkowanie wyrobów piekarskich, ciastkarskich i cukierniczych 

321[09].Z3.01 

Wytwarzanie 

przetworów 

zbożowych 

321[09].Z3.02 

Przetwarzanie 

owoców i warzyw 

321[09].Z3.03 

Przetwarzanie 

ziemniaków 

321[09].Z3.04 

Przetwarzanie 

buraków 

cukrowych 

321[09].Z3.12 

Produkowanie koncentratów spożywczych 

321[09].Z3.07 

Przetwarzanie mięsa 

zwierząt rzeźnych 

321[09].Z3.08 

Przetwarzanie mleka 

321[09].Z3.09 

Przetwarzanie mięsa 

drobiowego i jaj 

321[09].Z3.10 

Przetwarzanie ryb, 

mięczaków  

i skorupiaków 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  posługiwać  się  dokumentacją  techniczno  –  technologiczną  stosowaną  w  przetwórstwie 

spożywczym, 

  charakteryzować  surowce,  dodatki  do  żywności  i  materiały  pomocnicze  stosowane  

w przetwórstwie żywności, 

  określać cel  i warunki prowadzenia operacji  i procesów  jednostkowych w przetwórstwie 

spożywczym, 

  wyjaśniać  wpływ  operacji,  procesów  jednostkowych  oraz  metod  utrwalania  na  wartość 

odżywczą, cechy organoleptyczne i trwałość żywności, 

  stosować odpowiednie metody przechowywania i utrwalania żywności, 

  dobierać  maszyny  i  urządzenia  do  procesów  technologicznych  przetwórstwa 

spożywczego, 

  stosować zasady obsługi maszyn i urządzeń stosowanych w przetwórstwie spożywczym, 

  określać zasady organizacji stanowisk pracy zgodnie z założeniami ergonomii, 

   nadzorować przebieg procesów technologicznych w produkcji artykułów spożywczych, 

  określać zasady Dobrej Praktyki Produkcyjnej /GMP/ i Dobrej Praktyki Higienicznej /GHP/, 

  stosować  system  kontroli  jakości  HACCP  poprzez  analizę  zagrożeń  i  ustalanie  punktów 

krytycznych /CCP/ w procesach produkcji żywności, 

  zapobiegać  zagrożeniom  środowiska  powodowanym  działalnością  zakładów  przemysłu 

spożywczego, 

  przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  

i ochrony środowiska, 

  obliczać  koszty  i  opłacalność  produkcji  produktów  spożywczych  posługując  się 

programem komputerowym do kalkulacji kosztów, 

  udzielać pierwszej pomocy w stanach zagrożenia i życia, 

  korzystać z różnych źródeł informacji.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  scharakteryzować półprodukty i produkty owocowe i warzywne, 

  wyjaśnić przebieg procesów technologicznych w przetwórstwie owocowo – warzywnym, 

  posłużyć się dokumentacją technologiczną dotyczącą przetwarzania owoców i warzyw, 

  zorganizować  stanowisko  pracy  zgodnie  z  wymogami  ergonomii,  zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska, 

  dobrać  surowce  i  materiały  pomocnicze  do  produkcji  przetworów  owocowo  

– warzywnych, 

  dobrać maszyny i urządzenia do produkcji przetworów owocowych i warzywnych, 

  zastosować obowiązujące  systemy  kontroli  jakości  produkcji  w  przetwórstwie  owocowo 

 – warzywnym, 

  zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 

ochrony środowiska podczas produkcji przetworów owocowo – warzywnych, 

  określić  zagrożenia  dla  środowiska  powodowane  działalnością  zakładów  przetwórstwa 

owocowo – warzywnego, 

  określić sposoby wykorzystania odpadów poprodukcyjnych, 

  obliczyć koszty i opłacalność produkcji poszczególnych wyrobów przetwórstwa owocowo 

– warzywnego, 

  skorzystać  z  różnych  źródeł  informacji  zawodowej  dotyczącej  przetwarzania  owoców  

i warzyw. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca:…………………………………………… 
Modułowy program nauczania: Technik technologii żywności 321[09] 
Moduł: Technologia przetwórstwa spożywczego 321[09].Z3 
Jednostka modułowa: Przetwarzanie owoców i warzyw 321[09].Z3.02 

Temat: Produkcja soków, napojów owocowych i soków warzywnych 

 
Cel  ogólny:  
kształtowanie  umiejętności  związanych  z  projektowaniem  przebiegu  produkcji 

soków, napojów owocowych i soków warzywnych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:  

  sklasyfikować płynne produkty owocowe i warzywne, 

  scharakteryzować soki, napoje owocowe oraz soki warzywne, 

  dobrać surowce i określić ich wymagania do produkcji poszczególnych asortymentów; 

  dobrać dodatki i materiały pomocnicze do produkcji poszczególnych asortymentów, 

  określić wymagania jakościowe wg norm dla wyrobów gotowych, 

  porównać  procesy  technologiczne  produkcji  soków  owocowych  klarownych  i  naturalnie 

mętnych, napojów i soków przecierowych, 

  dobrać maszyny i urządzenia do produkcji, 

  określić miejsca kontroli parametrów przebiegu procesu technologicznego, 

  skorzystać z różnych źródeł informacji, 

  zebrać, uporządkować, przeanalizować i przetworzyć zebrane informacje, 

  współpracować w grupie, 

  podjąć decyzje, 

  przeanalizować dane, wyciągnąć wnioski, 

  zaprezentować wykonanie pracy przed klasą, 

  przekonać innych o celowości swojego działania, 

  ocenić własne pomysły i pomysły innych grup. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

  metoda projektów. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca z całą klasą,  

  praca w grupach,  

  praca indywidualna. 

 

Czas:  4  tygodnie  +  4  jednostki  lekcyjne  (  etap  I  i  II  jedna  jednostka  lekcyjna,  etap  III 

4 tygodnie, etap IV i V trzy jednostki lekcyjne). 

 

Środki dydaktyczne:  

  podręczniki  i  czasopisma  fachowe  z  punktu  7,  normy  jakościowe  oraz  instrukcje 

technologiczne dotyczące produkcji soków, napojów owocowych i soków warzywnych, 

  zestawy  materiałów  opracowanych  przez  nauczyciela  dla  każdego  zespołu  uczniów: 

tematy  projektów  dla  poszczególnych  grup,  instrukcje  do  projektu  dla  poszczególnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

grup,  podział  zadań  w  zespole,  ustalenie  zasad  pracy  w  zespole,  kontrakt,  terminarz 
konsultacji, plan prezentacji, arkusz oceny pracy, ankieta. 

 

Przebieg pracy metodą projektów: 
 
ETAP I  
Wprowadzenie do tematu projektu 
1.  Czynności organizacyjno – porządkowe. 
2.  Określenie celów zajęć. 
3.  Wprowadzenie  w  problematykę  produkcji  soków,  napojów  owocowych  i  soków 

warzywnych i ustalenie problemów do rozwiązania. 
Nauczyciel  w  tym  etapie  podaje  informacje  niezbędne  do  zapoznania  uczących 

z zagadnieniami  w  zaplanowanej  do  realizacji  partii  materiału,  zwraca  uwagę  na  te 
informacje,  które  są  potrzebne  do  wzbudzenia  u  uczniów  ciekawości  dalszego  poznania 
zagadnień związanych z produkcją soków, napojów owocowych i soków warzywnych  
i sformułowania problemów. 
 
ETAP II  Organizacja pracy, sformułowanie tematów projektu i ustalenie jego zakresu 
1.  Podział uczniów na 3 grupy kilkuosobowe, wybór liderów. 
2.  Sformułowanie  tematów  projektu  (przykłady  tematów:  „zasady  produkcji  soków 

klarownych  i  naturalnie  mętnych”, „sposoby produkcji  napojów”,  „wyprodukuj wybrany 
sok warzywny”). 

3.  Ustalenie zakresu projektu dla każdej grupy. 
4.  Ustalenie terminów wykonania projektu. 
5.  Ustalenie terminów konsultacji. 
6.  Podpisanie kontraktu między nauczycielem a uczniami. 

W  etapie  tym  nauczyciel  dzieli  uczniów  na  trzy  grupy,  prosi  o  wybór  liderów 

odpowiedzialnych za pracę zespołów, spisuje tematy wybrane przez uczniów, ustala zakresy 
prac  projektowych,  planuje  terminarz  wykonania  projektów,  uzgadnia  terminy  i  zakres 
konsultacji, zawiera kontrakty z zespołami uczniowskimi. 

Uczniowie  wybierają  tematy  (można  je  również  przydzielić  losowo),  dokonują  podziału 

zadań    w  poszczególnych  zespołach,  ustalają  zasady  pracy  w  zespole,  zawierają  kontrakt 
z nauczycielem, uzgadniają termin wykonania projektu i konsultacji. 
 
ETAP III  Realizacja projektów 
1.  Poszukiwanie źródeł informacji na temat produkcji soków, napojów owocowych i soków 

warzywnych. 

2.  Analizowanie  zebranych  materiałów,  selekcjonowanie  informacji,  dopasowywanie  treści 

do celów. 

3.  Konsultowanie się z nauczycielem. 
4.  Opracowanie sprawozdania. 

W etapie tym nauczyciel czuwa nad przebiegiem realizacji prac projektowych. Uczniowie 

studiują  literaturę,  uczestniczą  w  konsultacjach,  zbierają  informacje,  selekcjonują, 
przetwarzają, dopasowują treści do celów oraz opracowują sprawozdanie. 
 
ETAP IV Prezentacja projektów 
1.  Sprawy  organizacyjne:  sprawdzenie  posiadania  przez  uczniów  sprawozdań,  zapoznanie 

z planem prezentacji. 

2.  Prezentowanie kolejno przez zespoły swoich projektów przed całą klasą.  
3.  Dyskusja i zadawanie pytań dotyczących prezentowanych projektów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Nauczyciel  uzgadnia  kolejność  prezentacji.  Po  prezentacji  prowadzi  dyskusję  i  sam 

czynnie w niej uczestniczy.  

Uczniowie  prezentują  swoje  projekty,  uzasadniają  swoje  rozwiązania.  Po  prezentacji 

odpowiadają  na  pytania.  Pozostali  uczniowie  uczestniczą  w  dyskusji,  sporządzają  notatki 
ważniejszych treści zawartych w projekcie. 
 
ETAP V  Ocena projektów 
1.  Ogólna ocena projektów. 
2.  Odczucia uczniów dotyczące przebiegu realizacji projektu, pozyskiwania informacji. 
3.  Indywidualna ocena zespołów i poszczególnych uczniów. 
4.  Zadanie pracy domowej. 
5.  Wypełnienie  anonimowych  ankiet  ewaluacyjnych  dotyczących  sposobu  prowadzenia 

zajęć i zdobytych umiejętności. 

Ocena projektu powinna przebiegać w dwóch etapach. Pierwszy polega na ocenianiu  

w  trakcie  wykonywania  projektu.  Powinny  być  uwzględniane  następujące  kryteria  oceny: 
zbieranie  i  opracowywanie  materiałów  (selekcja  informacji,  przetwarzanie  informacji,  dobór 
materiałów do celów), a także aktywność zespołu, samodzielność, umiejętność pracy  
w  zespole  oraz  opracowane  sprawozdanie.  Drugi  etap  to  ocena  prezentacji.  Ocenia  go 
nauczyciel  i  jury, w  skład, którego można powołać po  jednym z członków zespołu. Podczas 
prezentacji  ocenie  podlega  poprawność  merytoryczna,  atrakcyjność  przekazu,  walory 
poznawcze, stopień realizacji zamierzonych celów.  
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Sporządź schemat blokowy produkcji soku marchwiowego. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca:…………………………………………… 
Modułowy program nauczania: Technik technologii żywności 321[09] 
Moduł: Technologia przetwórstwa spożywczego 321[09].Z3 
Jednostka modułowa: Przetwarzanie owoców i warzyw 321[09].Z3.02 

Temat: Produkcja ogórków kiszonych 
 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności sporządzania ogórków kiszonych 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  scharakteryzować kiszone ogórki jako wyrób gotowy, 

  określić wymagania dla ogórków przeznaczonych do produkcji kiszonek, 

  rozpoznać i dobrać przyprawy, 

  zaplanować  kolejne  czynności  w  procesie  technologicznym  produkcji  kiszonych 

ogórków, 

  ustalić zużycie ogórków, przypraw, soli i wody na zleconą produkcję, 

  zorganizować stanowisko pracy, 

  przeprowadzić obróbkę wstępną ogórków, 

  przygotować przyprawy i zalewę do produkcji ogórków kiszonych, 

  napełnić pojemnik ogórkami, przyprawami i zalewą, 

  określić warunki przeprowadzania fermentacji i jej kontroli, 

  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

  posłużyć się normą jakościową, 

  zagospodarować odpady, 

  współpracować w grupie. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca indywidualna, 

  praca w grupie. 

 

Czas trwania: 4 godziny lekcyjne - 180 min. 

 

Środki dydaktyczne: 

  ogórki,  przyprawy  /  korzeń  chrzanu,  liście  chrzanu,  czosnek,  gorczyca,  liście  laurowe, 

koper świeży – łodygi z baldachami/, sól, woda, 

  beczki  z  nakrętką,  myjka  do  ogórków,  naczynie  na  odpady  i  czyste  ogórki,  naczynia  do 

odważenia  przypraw  i  sporządzania  zalewy,  nóż,  waga  do  odważania  ogórków 
i przypraw, naczynie miarowe do odmierzenia wody, 

  literatura (3, 4, 5, 8), 

  norma jakościowa dla ogórków świeżych, receptura. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowisk pracy. 
4.  Realizacja zajęć: 

  Uczniowie  indywidualnie  przeprowadzają  ocenę  organoleptyczną,  zwracając 

uwagę  na  wielkość  ogórków  ich  kształt,  barwę,  odmianę,  świeżość  i  wielkość 
komory  nasiennej.  Porównują  uzyskane  wyniki  z  wymaganiami  norm 
jakościowych i wyciągają wnioski dotyczące przydatności ogórków do kiszenia. 

  uczniowie  zapoznają  się  z  treścią  zadania  i  instrukcją,  zgodnie  z  którą  będą 

wykonywać ćwiczenia, 

  uczniowie pracując w grupie: 

− 

planują  i  zapisują  kolejność  wykonywanych  czynności  podczas  produkcji 
ogórków kiszonych, 

− 

sporządzają wykaz niezbędnego sprzętu, 

− 

wykonują  obliczenia  ilości  zużytych  ogórków,  przypraw,  soli  i  wody  na 
zleconą produkcję, 

− 

gromadzą  i  rozmieszczają  na  stanowisku  sprzęt  niezbędny  do  wykonania 
zadania, 

− 

wykonują  zaplanowane  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  
i  higieny  pracy:  przygotowują  ogórki  do  kiszenia,  przygotowują  przyprawy, 
zalewę,  odważają  obliczone  surowce,  napełniają  opakowania  przyprawami, 
ogórkami, 

zalewą, 

zamykają 

opakowania, 

kontrolują 

temperaturę  

w pomieszczeniu, w którym przebiega fermentacja, 

− 

po zakończeniu pracy porządkują stanowisko pracy.  

W  trakcie  tej  fazy  nauczyciel  obserwuje  czynności  wykonywane  przez 
uczniów,  wyjaśnia  ewentualne  wątpliwości,  reaguje  w  przypadku  naruszenia 
zasad reżimu technologicznego i zasad bhp. 

5.  Podsumowanie lekcji 

Uczniowie  wskazują  swoje  mocne  i  słabe  strony,  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje 
oceny pracy. 

6.  Zadanie pracy domowej. 
7.  Wypełnienie  przez  uczniów  ankiety ewaluacyjnej  dotyczącej  sposobu prowadzenia  zajęć 

i zdobytych umiejętności. 

 
Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Wypisz  wszystkie  możliwe  zagrożenia  w  poszczególnych  etapach  produkcji  ogórków 

kiszonych,  wpływające  na  jakość  wyrobu  gotowego,  podaj  przyczyny  wystąpienia,  rozważ 
środki zaradcze oraz określ krytyczne punkty kontroli. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.ĆWICZENIA 
 

5.1.  Surowce,  dodatki  i  materiały  pomocnicze  w  przetwórstwie  

owoców i warzyw 

 
5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj półprodukty i wyroby gotowe przetwórstwa owocowo –warzywnego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z prezentowanymi asortymentami przetwórstwa owocowo – warzywnego, 
2)  określić  cechy  charakterystyczne  dla  poszczególnych  rozpoznawanych  półproduktów  

i wyrobów gotowych przetwórstwa owocowo – warzywnego, 

3)  rozpoznać podstawowe asortymenty półproduktów i wyrobów gotowych po ich cechach, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
5)  dokonać oceny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  półprodukty i wyroby gotowe przetwórstwa owocowo - warzywnego, 

  literatura (3, 4, 5, 8). 

 
Ćwiczenie 2 

Spośród podanych dodatków do żywności wykorzystywanych w przetwórstwie owocowo 

– warzywnym wybierz niezbędne do produkcji dżemu, określ ich rolę w produkcji podanego 
asortymentu. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  zaprezentowaną  kolekcją  dodatków  wykorzystywanych  w  przetwórstwie 

owocowo – warzywnym, 

2)  rozpoznać dodatki wykorzystywane w  przetwórstwie owocowo – warzywnym, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

3)  wybrać  spośród zaprezentowanych dodatków, te które mają zastosowanie przy produkcji 

dżemów, 

4)  określić rolę jaką spełniają przy produkcji dżemów, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
6)  dokonać oceny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  zestaw dodatków do żywności wykorzystywanych w przetwórstwie owoców i warzyw, 

  literatura (3, 4, 5, 8) 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj oceny przydatności ogórków do kiszenia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić wyróżniki jakościowe dla ogórków decydujące o jakości kiszonek, 
2)  przeanalizować normę jakościową dla ogórków świeżych, 
3)  określić wymagania dla ogórków przeznaczonych do kiszenia, 
4)  przeprowadzić ocenę organoleptyczną ogórków, 
5)  zapisać wyniki przeprowadzonej oceny, 
6)  porównać wyniki oceny organoleptycznej z wymaganiami norm, 
7)  wyciągnąć wnioski dotyczące przydatności ogórków do kiszenia, 
8)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  ogórki świeże, 

  normy jakościowe dla świeżych ogórków, 

  literatura (3, 4, 5,8). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2  Zarys  produkcji  półproduktów  i  produktów  przetwórstwa 

 owocowo - warzywnego 

 
5.2.1.Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykorzystując opis zawarty w instrukcji technologicznej dotyczącej produkcji mrożonek 

z  truskawek,  sporządź  schemat  blokowy  produkcji  tego  produktu  z  uwzględnieniem  miejsc 
kontroli parametrów procesowych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać opis produkcji mrożonek z truskawek zawarty w instrukcji technologicznej, 
2)  ustalić  kolejność  poszczególnych  operacji  stosowanych  przy  produkcji  mrożonek  

z truskawek, 

3)  przeanalizować  zagrożenia,  które  mogą  wystąpić  w  poszczególnych  etapach  produkcji, 

mogących wpłynąć na jakość wyrobu gotowego, 

4)  określić  punkty  –  miejsca  kontroli  parametrów  w  procesie  produkcji  mrożonek  

z truskawek, 

5)  narysować schemat blokowy produkcji mrożonek z truskawek, 
6)  zaznaczyć na schemacie punkty kontroli parametrów, 
7)  przeprowadzić zamrażanie truskawek w garnkach laboratoryjnych, 
8)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
9)  dokonać oceny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

  instrukcje technologiczne, 

  papier, pisaki. 

 
Ćwiczenie 2 

Posługując  się  schematem  produkcji  przecieru  i  kremogenu  owocowego  wskaż 

podobieństwa i różnice w produkcji tych półproduktów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować schemat technologiczny produkcji przecieru owocowego, 
2)  przeanalizować schemat technologiczny produkcji kremogenu owocowego, 
3)  określić zakres obróbki wstępnej w zależności od użytego surowca, 
4)  dobrać  metodę  rozparzania  w  procesach  technologicznych  produkcji  przecieru  

i kremogenu oraz sposób przecierania, 

5)  określić zakres obróbki stabilizacyjnej przy produkcji kremogenu, 
6)  wymienić metody utrwalania tych asortymentów, 
7)  do poszczególnych operacji dobrać maszynę, urządzenie, 
8)  wskazać podobieństwa i różnice w produkcji przecierów i kremogenów owocowych, 
9)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
10) dokonać oceny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

  metoda projektów, dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  schematy technologiczne produkcji przecierów i kremogenów owocowych, 

  literatura (2, 3,4). 

 

Ćwiczenie 3 

Przygotuj  ogórki  do  sporządzenia  200  kg ogórków  kiszonych.  Do obliczeń  przyjmij,  że 

zużycie ogórków świeżych na 1 tonę ogórków kwaszonych wynosi 1040 kg. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  technologiczną  dotyczącą  przygotowania  ogórków 

przeznaczonych do sporządzenia kiszonki, 

2)  zaplanować  i  zapisać  kolejność  wykonywanych  czynności  niezbędnych  do  wykonania 

zadania, 

3)  sporządzić wykaz maszyn i urządzeń potrzebnych do wykonania zadania, 
4)  wykonać obliczenia zużycia ogórków, 
5)  zorganizować stanowisko pracy, 
6)  sprawdzić stan techniczny myjki do ogórków i wagi, 
7)   wykonać  zaplanowane czynności zgodnie z zasadami bhp: ocenę ogórków świeżych wg 

norm, moczenie ogórków, mycie, przebieranie, odważanie, 

8)  zagospodarować odpady, 
9)  uporządkować stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane zadanie, 
11)  dokonać oceny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  instrukcje technologiczne, 

  normy jakościowe dla ogórków świeżych, 

  ogórki świeże,  

  instrukcje technologiczne produkcji ogórków kiszonych,  

  pojemniki na ogórki i odpady,  

  myjka do ogórków. 

 
Ćwiczenie 4 

Oblicz  koszt  jednostkowy  i  opłacalność  produkcji  groszku  konserwowego  wiedząc,  że  

w ciągu miesiąca zakład wyprodukował 600 ton groszku konserwowego w puszkach o masie 
netto 0,4 kg. Do obliczeń przyjmij dane: 

− 

zużycie groszku 685 kg/1tonę groszku konserwowego, cena 1 tony surowca 500 zł, 

− 

zużycie soli 7 kg/1tonę groszku konserwowego, cena 1tony 600 zł, 

− 

zużycie opakowań 2440 szt./1 tonę groszku konserwowego, cena 1 puszki 0,30 zł, 

− 

zużycie wody 240 litrów po 2 zł/1 m

3

− 

koszty energii bezpośredniej 300 zł, 

− 

koszty płac bezpośrednich 800 zł, 

− 

koszty pośrednie wynoszą 20% kosztów bezpośrednich, 

− 

cena netto 1 opakowania wynosi 1,1 zł, 

− 

podatek dochodowy wynosi 19%. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się dokładnie z treścią zadania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania zadania 
3)  uruchomić komputer, 
4)  otworzyć program komputerowy do kalkulacji kosztów produkcji, 
5)  wprowadzić dane z treści zadania, 
6)  obliczyć  zużycie  groszku  i  jego  koszty  zakupu,  zużycie  soli  i  koszty  jej  zakupu,  zużycie 

opakowań i koszty ich zakupu, 

7)  obliczyć  koszty  bezpośrednie,  koszty  pośrednie,  koszty  całkowite,  koszty  jednostkowe, 

uzyskany przychód ze sprzedaży, zysk brutto, zysk netto,  

8)  wydrukować wykonane obliczenia dotyczące kalkulacji kosztów  i opłacalności produkcji, 
9)  wysunąć wnioski, 
10) zaprezentować efekt swojej pracy, 
11) dokonać oceny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, pokaz z objaśnieniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

  zestaw  komputerowy  z  drukarką,  wyposażony  w  program  do  kalkulacji  kosztów 

produkcji,  

  papier do drukarki,  

  literatura (3, 4, 8). 

 
Ćwiczenie 5 

Zaprojektuj przebieg produkcji soków przecierowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zebrać informacje dotyczące produkcji soków przecierowych z różnych źródeł, 
2)  określić wymagania dla soków przecierowych wg norm jakościowych, 
3)  dobrać surowce do produkcji i określić ich wymagania, 
4)  dobrać dodatki do produkcji soków przecierowych i określić celowość ich stosowania, 
5)  dobrać opakowania dla soków przecierowych, 
6)  zaplanować  kolejne  czynności  w  produkcji  soków  przecierowych  metodą  bezpośrednią  

i pośrednią zgodnie z zasadami GMP i GHP, 

7)  dobrać maszyny i urządzenia do produkcji soków przecierowych, 
8)  określić miejsca kontroli parametrów przebiegu procesu technologicznego, 
9)  sporządzić schemat blokowy produkcji soków przecierowych, 
10) sporządzić sprawozdanie, 
11) sporządzić wybrany przecier w warunkach laboratoryjnych, 
12) zaprezentować efekt swojej pracy, 
13) dokonać oceny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

  literatura (2, 3, 4, 5, 8), 

  normy jakościowe, 

  instrukcje technologiczne, 

  instrukcje do projektu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przetwarzanie  owoców  
i warzyw” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

   zadania 3,5,6,7,8,9,10,12,15,16,17,18,20 są z poziomu podstawowego, 

   zadania  1,2,4,11,13,14,19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:1.  b,  2.  b,  3.  c,  4.  c,  5.  b,  6.  d,  7.  b,  8. c,  9.  c,  10.  b,  11.b, 
12. a, 13. d, 14. a, 15. a, 16. b, 17. d, 18. a, 19. b, 20. d 
 
Plan testu 

 

Nr 

Zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wskazać owoce będące najlepszym źródłem 
witaminy C 

PP 

2. 

Wskazać zawartość suchej masy w 
pomidorach 

PP 

3. 

Podać przeznaczenie jabłek – spadów do 
produkcji asortymentu przetwórstwa 
owocowo – warzywnego 

4. 

Wskazać płynny produkt owocowy o 
najwyższej wartości odżywczej 

PP 

5. 

Podać przeznaczenie pulpy do produkcji 
przetworów słodzonych 

6. 

Wskazać przetwory słodzone mające postać 
żelowaną 

7. 

Wskazać urządzenie myjące do truskawek 

8. 

Ustalić ilość odpadu przy obróbce wstępnej 
owoców 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

9. 

Wskazać półprodukt produkowany według 
podanego schematu 

10. 

Rozpoznać metody suszenia stosowane w 
przetwórstwie owoców i warzyw 

11. 

Scharakteryzuj przyczyny zwiększonego 
wycieku rozmrażalniczego 

PP 

12. 

Wskazać zastosowanie zalewy słodko – 
kwaśną  

13. 

Wykryć przyczynę wzrostu ciśnienia w 
wyparce podczas gotowania marmolady 

PP 

14. 

Scharakteryzuj proporcje zużycia składników 
podczas sporządzenia roztworu preparatu 
pektynowego 

PP 

15. 

Podać temperaturę przechowywania 
zagęszczonego soku jabłkowego 

16. 

Przewidzieć konsekwencje nieprzestrzegania  
przepisów bhp 

17. 

Wskazać konserwę utrwaloną przez 
pasteryzację 

18. 

Określić skutki nieprzestrzegania parametrów 
sterylizacji 

19. 

Ustalić koszty zakupu truskawek 
przeznaczonych na mrożonki 

PP 

20. 

Wskazać odpad, z którego produkowane są 
barwniki antocyjanowe 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

tygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielenia  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielenie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 
5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  X,  w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Najwięcej witaminy C zawierają: 

a) cytryny, 
b) czarne porzeczki, 
c) jabłka, 
d) winogrona. 
 

2.  Zawartość suchej masy w przemysłowych odmianach pomidorów wynosi: 

a) 3%, 
b) 5%, 
c) 10%, 
d) 15%. 
 

3.  Jabłka tzw. spady przeznaczysz do produkcji: 

a) kompotu, 

      b) soku, 
      c) suszu, 
      d) mrożonki. 
 
4.  Najbardziej  wartościowe  spośród  płynnych  produktów  owocowych  dla  organizmu 

człowieka są: 
a) soki klarowne, 

      b) soki naturalnie mętne, 
      c) soki przecierowe, 
      d) napoje. 
 
5.  Pulpy służą do produkcji: 

a) marmolad, 

      b) dżemów, 
      c) galaretek, 
      d) syropów owocowych. 
 
6.  Do grupy przetworów słodzonych mających postać żelowaną zalicza się: 
      a) powidła, dżem, 
      b) konfitury, powidła, 
      c) marmoladę, konfitury, 
      d) marmoladę, dżem. 
 
7.  Mycie truskawek przeprowadza się w myjce: 
      a) szczotkowej, 
      b) wibracyjnej, 
      c) łapowej, 
      d) grabkowej. 
 
8.  Ustal  procentowy  odpad  owoców  przy  obróbce  wstępnej,  jeżeli  z  2000  kg  malin 

otrzymano 1950 kg surowca nadającego się do produkcji: 

      a) 10%, 
      b) 5%, 
      c) 2,5%, 
      d) 0,5%.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

9.  Według poniższego schematu produkuje się: 
     mycie        przebieranie       rozparzanie        przecieranie        chłodzenie           
     konserwowanie       pakowanie      magazynowanie 
     a) pulpę, 
     b) moszcz, 
     c) przecier, 
     d) solonkę. 
 
10. Liofilizacja owoców i warzyw polega na: 

a)  suszeniu  cienkiej  warstwy  surowców  naniesionych  na  powierzchnię  metalową, 
ogrzewaną najczęściej parą wodną, 

      b) usunięciu wody przez sublimację lodu powstałego, w wyniku wcześniejszego  
       zamrożenia surowca,  
      c) ogrzaniu surowców prądami wysokiej częstotliwości, 
      d) ogrzaniu surowców z pomocą gorącego powietrza. 
 
11. Zwiększony  wyciek  soku  komórkowego  po  rozmrożeniu  owoców  i  warzyw  jest 

spowodowany: 
a) szybkim zamrażaniem surowców, 

      b) powolnym zamrażaniem surowców, 
      c) działalnością drobnoustrojów, 
      d) blanszowaniem przed zamrażaniem. 
 
12. Zalewy słodko - kwaśnej używa się podczas produkcji marynat: 

a) owocowych, 

      b) rybnych, 
      c) grzybowych, 
      d) warzywnych. 
 
13. Podczas  gotowania  marmolady  w  wyparce,  zaobserwowano  na  wakuometrze  wzrost 

ciśnienia. Przyczyną tego może być: 
a) nieszczelny zawór zasysający, 

      b) zbyt wysokie ciśnienie pary w płaszczu grzejnym, 
      c) wysoki poziom produktu w wyparce, 
      d) brak dopływu wody do skraplacza. 
 
14. Podczas  sporządzania  roztworu  preparatu  pektynowego  do  produkcji  dżemów  składniki 

miesza się w proporcjach: 
a) 1 część pektyny miesza się z 5 częściami cukru i rozpuszcza w 20 częściach wody, 

      b) 1 część pektyny miesza się z 4 częściami cukru i rozpuszcza w 15 częściach wody, 
      c) 1 część pektyny miesza się z 3 częściami cukru i rozpuszcza w 10 częściach wody, 
      d)1 część pektyny miesza się z 2 częściami cukru i rozpuszcza w 6 częściach wody. 
 
15. Zagęszczony sok jabłkowy należy przechowywać w temperaturze: 

a) 0÷7 stopni Celsjusza, 

      b) 8÷13 stopni Celsjusza, 
      c) 14÷18 stopni Celsjusza, 
      d) 19÷22 stopni Celsjusza. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

16. Obsługując krajalnicę do kapusty zabrania się: 

a) otwierania pokrywy, 

      b) ręcznego dociskania surowca do tarczy tnącej, 
      c) podawania zbyt małej ilości surowca, 
      d) podawania kapusty z głąbami. 
 
17.  Za pomocą pasteryzacji utrwala się: 

a) groszek konserwowy, 

      b) fasolkę konserwową, 
      c) konserwy warzywno – mięsne, 
      d) kompoty. 
 
18. Jakie mogą być skutki nie przestrzegania parametrów sterylizacji konserw warzywnych 

w autoklawie: 

      a) bombaż mikrobiologiczny,  
      b) bombaż chemiczny, 
      c) bombaż fizyczny, 
      d) uszkodzenie zamknięcia puszki. 
 
19. Ustal  koszt  zakupu  truskawek  przeznaczonych  do  produkcji  2  ton  mrożonki,  jeżeli  cena 

1kg  wynosi  1,30  zł,  a  do  wyprodukowania  1  tony  mrożonki potrzeba 1085  kg  świeżych 
truskawek. 
a) 1427 zł, 

      b) 2821 zł, 
      c) 2900 zł, 
      d) 3020 zł. 
 
20. Barwniki antocyjanowe otrzymuje się z: 

a) wytłoków jabłkowych, 

      b) pestek wiśni, 
      c) nasion pomidorów, 
      d) wytłoków z czarnej porzeczki. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko………………………………………………………… 
 

Przetwarzanie owoców i warzyw 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

                                                                                                              Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

TEST 2 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przetwarzanie  owoców  
i warzyw” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

   zadania 1,2,4,5,6,7,8,9,10,11,12,14,15,17,20 są z poziomu podstawowego, 

   zadania 3,13,16,18,19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c,  2. d, 3. b, 4. d, 5. c, 6. a, 7. d, 8. c, 9. d, 10. b, 11.c, 
12. d, 13. d, 14. d, 15. a, 16. d, 17. d, 18. d, 19. c, 20. d 
 
Plan testu 

 

Nr 

Zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wskazać owoce jagodowe 
 

2. 

Wskazać surowiec będący źródłem 
karotenoidów 

3. 

Scharakteryzuj czynnik niszczący 
witaminę C 

PP 

4. 

Podać przeznaczenie kremogenu 

5. 

Wskazać maszynę do usuwania 
pestek z wiśni 

6. 

Podać zastosowanie blanszowania 
podczas produkcji asortymentów 
owocowo – warzywnych 

7. 

Wyjaśnić celowość stosowania 
homogenizacji w przetwórstwie 
owocowo – warzywnym 

8. 

Wskazać urządzenie do utrwalania 
konserwy warzywnej 

9. 

Podać przeznaczenie 
refraktometru 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

10. 

Wskazać zastosowanie klarowania 
w przetwórstwie owoców i 
warzyw 

11. 

Wskazać zastosowanie pektyny w 
przetwórstwie owoców 

12. 

Ustalić zużycie opakowań na 
zleconą produkcję koncentratu 
pomidorowego 

13. 

Scharakteryzuj przyczynę wady 
kiszonki 

PP 

14. 

Wskazać środek słodzący do 
produkcji przetworów owocowych 
niskokalorycznych 

15. 

Określić kolejność wykonywanych 
czynności podczas sporządzania 
zalewy do marynat 

16. 

Scharakteryzuj dawkę 
konserwującą benzoesanu sodu dla 
napoju owocowego zgodnie z 
normą jakościową 

PP 

17. 

Określić przyczyny powstawania 
bombażu mikrobiologicznego 

18. 

Ustalić zużycie soli do 
wyprodukowania kiszonej kapusty 

PP 

19. 

Ustalić koszt zakupu jabłek 
przeznaczonych do produkcji 
suszu 

PP 

20. 

Wskazać sposoby 
zagospodarowania wytłoków 
jabłkowych 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

tygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielenia  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielenie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 
5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  X,  w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.Owoce jagodowe to: 
    a) wiśnie, agrest, 
    b) jabłka, maliny, 
    c) truskawki, porzeczki, 
    d) gruszki, jagody. 
 
2. Do surowców zawierających karotenoidy zaliczamy: 
    a) śliwki, 
    b) buraki, 
    c) wiśnie,  

   d) marchew. 
 

3. Czynnikiem niszczącym zawartą w owocach i warzywach witaminę C jest: 
    a) niska temperatura, 
    b) wysoka temperatura, 
    c) wilgotność powietrza, 
    d) sól. 
 
4. Kremogeny służą do produkcji: 
    a) kremów, 
    b) powideł, 
    c) konfitur, 
    d) przetworów dla dzieci. 
 
5. Pestki z wiśni usuwa się w: 
    a) rozdrabniaczu, 
    b) odszypułczarce, 
    c) drylownicy, 
    d) kuterze. 
 
6. Blanszowanie nie jest stosowane przy: 
    a) kiszeniu kapusty, 
    b) produkcji kompotu, 
    c) produkcji mrożonek warzywnych, 
    d) produkcji konserw warzywnych. 
 
7. Wybierz odpowiedź fałszywą: 
    a) homogenizacja powoduje rozbicie i ujednolicenie cząstek, 
    b) homogenizacja wzmaga cechy smakowo – zapachowe soku przecierowego, 
    c) homogenizacja zwiększa fizjologiczną przyswajalność produktu, 
    d) homogenizacja wydłuża trwałość produktu. 
 
8. Konserwy warzywne utrwala się w:  
    a) pasteryzatorze zanurzeniowo – natryskowym, 
    b) pasteryzatorze płytowym, 
    c) sterylizatorze hydrostatycznym, 
    d) sterylizatorze iniektorowo – strumieniowym. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

9. Refraktometr służy do oznaczania: 
     a) ciśnienia osmotycznego, 
     b) wit.C  w przetworach owocowo – warzywnych, 
     c) kwasowości  w przetworach owocowo – warzywnych, 
     d) procentowej zawartości ekstraktu w przetworach owocowo – warzywnych. 
 
10. Zabieg klarowania stosuje się przy produkcji: 
     a) kompotów,  
     b) soków zagęszczonych, 
     c) soków przecierowych, 
     d) marynat. 
 
11. Preparat pektynowy wykorzystuje się do produkcji: 
      a) soku naturalnie mętnego, 
      b) soku zagęszczonego, 
      c) dżemów, 
      d) syropu owocowego. 
 
12. Do rozlewu przeznaczono 100 kg koncentratu pomidorowego. W jednym opakowaniu  
      masa netto wynosi 200 g. Ustal zużycie opakowań. 
      a) 50 szt., 
      b) 100 szt., 
      c) 200 szt., 
      d) 500 szt. 
 
13. Podczas analizy laboratoryjnej kiszonych ogórków, stwierdzono zawartość kwasu 
       octowego powyżej dozwolonej normy. Przyczyną może być: 
       a) zbyt duża zawartość cukru w ogórkach, 
       b) rozkład związków pektynowych podczas kiszenia, 
       c) przenawożenie w czasie wzrostu ogórków azotem, 
       d) nieszczelne zamknięcie i dostęp tlenu do kiszonki. 
 
14. Do produkcji przetworów owocowych niskokalorycznych stosuje się: 
      a) sacharozę, 
      b) syrop skrobiowy, 
      c) glukozę, 
      d) aspartam. 
 
15. Sporządzając zalewę do produkcji marynat warzywnych należy zastosować następującą 
       kolejność wykonywanych czynności: 
      a)  wprowadzenie  do  kotła  wody  –  doprowadzenie  do  wrzenia  –  dodatek  soli  i  cukru 
         - wymieszanie – zagotowanie – dodatek octu. 
      b) wprowadzenie  do kotła wody - dodatek octu -  doprowadzenie do wrzenia – dodatek  
        soli i cukru – wymieszanie – zagotowanie, 
       c) wprowadzenie wody do kotła – doprowadzenie do wrzenia – dodatek soli i cukru –  
        dodatek octu – wymieszanie – zagotowanie, 
       d) nie ma znaczenia kolejność wykonywanych czynności podczas sporządzania zalewy. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

16.  Zgodnie  z  normą  jakościową  dawka  konserwująca  benzoesanu  sodowego  dla  napoju 

owocowego wynosi: 

      a) 2%, 
      b) 1%, 
      c) 0,7%, 
      d) 0,1%. 
 
17. Przyczyną bombażu mikrobiologicznego konserw warzywnych jest: 
      a) nadmierny wsad do opakowania, 
      b) uszkodzenie powłoki lakierowej opakowania, 
      c) duże zakażenie mikrobiologiczne surowca, 
      d) nieprzestrzeganie parametrów utrwalania produktu. 
 
18. Oblicz dodatek soli do 500 kg krajanki z kapusty przeznaczonej do kiszenia, jeżeli  
      stężenie soli w kiszonce ma wynosić 2%. 
      a) 1 kg, 
      b) 2 kg, 
      c) 5 kg, 
      d) 10 kg. 
 
19. Oblicz koszt zakupu jabłek przeznaczonych do wyprodukowania 50 kg suszu o zawartości  
      wody 16%, jeżeli zawartość suchej masy w jabłkach wynosi 16%, a cena 1 kg  
      jabłek 0,8 zł. 
      a) 110zł, 
      b) 150zł, 
      c) 210zł, 
      d) 250zł. 
 
20. Wytłoki jabłkowe mogą być wykorzystywane do: 
      a) otrzymywania preparatu pektynolitycznego, 
      b) produkcji preparatu pektynowego, 
      c) jako pasza dla zwierząt, 
      d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko………………………………………………………… 
 

Przetwarzanie owoców i warzyw 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

                                                                                                              Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7. LITERATURA 
 

1.  Berdowski J.: Obliczenia technologiczne w przetwórstwie owoców i warzyw. SIT. Spoż., 

Warszawa 1991 

2.  Frańczak  S.:  Aparatura  i  urządzenia  w  przetwórstwie  owocowo  –  warzywnym.  WSiP, 

Warszawa 1990 

3.  Jarczyk A.: Technologia żywności – część 3. WSiP, Warszawa 2001 
4.  Jarczyk A., Berdowski J.: Przetwórstwo owoców i warzyw – część1. WSiP, Warszawa 1997 
5.  Jarczyk A., Berdowski J.: Przetwórstwo owoców i warzyw – część2. WSiP, Warszawa 1999 
6.  Praca zbiorowa: Technologia żywności – część 1. WSiP, Warszawa 2000 
7.  Praca zbiorowa: Technologia żywności – część 4. WSiP, Warszawa 2001 
8.  Zadernowski R., Oszmiański J.: Wybrane zagadnienia z przetwórstwa owoców i warzyw. 

Wyd. AR-T, Olsztyn 1994 

9.  Czasopisma: Przemysł spożywczy, Przemysł fermentacyjny i owocowo – warzywny