background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

 

Barbara Olech 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie 

murów 

przewodami 

kominowymi 

i kominów wolnostojących 712[06].Z1.06 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
mgr inż. Halina Darecka 
mgr inż. Anna Kusina 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
 
Konsultacja:  
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
Korekta:  
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[06].Z1.06 
,,Wykonywanie  murów  z  przewodami  kominowymi  i  kominów  wolnostojących’’  zawartej 
w modułowym programie nauczania dla zawodu murarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

10 

5.1. Układanie cegieł w murach z kanałami 

10 

 5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Wykonywanie kominów wolnostojących 

14 

 5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3 Czapki i nasady kominowe 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7. Literatura 

34 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela ,, Wykonywanie  murów z przewodami 

kominowymi  i  kominów  wolnostojących”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć 
dydaktycznych  w zawodzie murarz 712[06]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  cele kształcenia, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych i intelektualnych, 

  przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

  wykaz literatury. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  Czas  wykonania  ćwiczeń  należy  ustalać 
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktację zadań , 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 

712[06].Z1 

Technologia murarstwa 

 

712[06].Z1.01 

Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót murarskich 

 

712[06].Z1.02 

Organizacja stanowiska pracy murarza 

 

712[06].Z1.03 

Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót budowlanych 

 

712[06].Z1.04 

Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów 

 

712[06].Z1.05 

Wykonywanie murów nośnych różnych materiałów, o różnej grubości i 

konstrukcji 

 

712[06].Z1.06 

Wykonywanie murów z przewodami  kominowymi i kominów wolnostojących

 

 

712[06].Z1.07 

Wykonywanie ścian działowych z różnych materiałów

 

 

712[06].Z1.08 

Wykonywanie sklepień, nadproży i stropów murarskich

 

 

712[06].Z1.09 

Wykonywanie gzymsów i układów rolkowych

 

 

712[06].Z1.10 

Wykonywanie okładzin ściennych z ceramiki i kamienia

 

 

712[06].Z1.11 

Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji murowych

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  dobierać i stosować odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej stosownie do potrzeb, 

  stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

  odczytywać i zinterpretować oznaczenia, oznaki i instrukcje bhp, 

  utrzymywać porządek na stanowisku pracy, 

  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

  rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  magazynować, składować i transportować materiały budowlane, 

  stosować przepisy bhp podczas wykonywania robót budowlanych, 

  organizować stanowisko pracy murarza, 

  dobierać materiały, narzędzia i sprzęt do robót murarskich, 

  określać szacunkowo ilość potrzebnego materiału, 

  sporządzać zapotrzebowanie i rozliczenie materiału, 

  wykonywać zaprawy budowlane sposobem ręcznym i mechanicznym, 

  wykonywać mieszanki betonowe sposobem ręcznym i mechanicznym, 

  stosować dodatki do zapraw i betonów, 

  wykonywać proste rusztowanie, 

  układać cegły w murze według zasad wiązania pospolitego i krzyżykowego, 

  układać pustaki i bloki zgodnie z zasadami wiązania, 

  układać zaprawę na murze w taki sposób, aby uzyskać spoinę zgodnie z wymaganą 

grubością, 

  murować sposobem „na wycisk" i „na docisk z kielnią", 

  murować w warunkach niskich temperatur, 

  wykonywać mury proste, narożniki prostokątne, mury w kształcie litery T, 

  wykonywać zakończenia murów, 

  wykonywać filary bez węgarków i z węgarkami, 

  wykonywać mury warstwowe ze szczeliną powietrzną, z wypełnieniem szczeliny 

materiałem izolacyjnym oraz mury zbrojone, 

  przygotowywać i stosować materiały pomocnicze, 

  oszczędzać materiał, 

  porozumiewać się z przełożonymi i współpracownikami, 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

  odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót, 

  przenieść wymiary z dokumentacji na miejsce wykonania, 

  dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym,       

  zorganizować stanowisko pracy, 

  rozpoznać i nazwać materiały potrzebne do robót, 

  wybrać i ocenić przydatność materiałów do robót, 

  przetransportować i dokonać składowania materiałów na stanowisku pracy, 

  dobrać narzędzia potrzebne do robót, 

  wykonać zaprawę, 

  wykonać rusztowanie niezbędne do wykonania robót, 

  rozpoznać i nazwać przewody w murze, oznaczone w dokumentacji, 

  wykonać mury z przewodami,' zgodnie z zasadami wiązania, 

  wykonać mury na "pełną spoinę", 

  wykonać przewody dymowe, wentylacyjne i spalinowe w ścianach zewnętrznych, 

  wykonać przewody dymowe, wentylacyjne i spalinowe w ścianach wewnętrznych, 

  wykonać kominy wolnostojące, 

  wykonać otwarcie przewodu w miejscu określonym w dokumentacji, 

  wykonać murowanie komina ponad dachem, 

  wykonać murowanie przewodu nachylonego maksymalnie pod kątem 60°, 

  wykonać czapki i nasady kominowe, 

  wykonać przewody z pustaków dymowych i wentylacyjnych,     

  przygotować i zastosować materiały pomocnicze, 

  oszacować ilość materiału niezbędnego do wykonania robót, 

  sporządzić zapotrzebowanie i rozliczenie materiałowe, 

  porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami,  

  wykonać pracę, z zachowaniem przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 

środowiska. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:         Murarz712[06] 
Moduł:                                               Technologia murarstwa 712[06].Z1 
Jednostka modułowa: 

Wykonywanie murów z przewodami kominowymi             
i kominów wolnostojących 712[06].Z1.06 

 

Temat:  Materiały stosowane do wznoszenia kominów. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  rozróżniania  materiałów  stosowanych  do 

wznoszenia kominów 

  Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi: 

 

rozróżnić materiały do wznoszenia kominów, 

 

dobrać materiały do wznoszenia kominów. 

 

Metody nauczania – uczenia się:  

 

 pokaz z objaśnieniem, 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zespołowa. 

 

Czas: 90 min. 
Środki dydaktyczne: 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami i kominów, 

  materiały izolacyjne, 

  plansze. 

 

Przebieg zajęć: 

Faza wstępna: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie  tematu i celów zajęć. 
        Faza właściwa: 
3.   Realizacja tematu:  

  charakterystyka  i  pokaz  materiałów    tradycyjnych  do  wykonania  murów  z  kanałami 

i kominów, 

  charakterystyka  i pokaz elementów prefabrykowanych, 

  pokaz przekrojów ścian kominowych i kominów wykonanych z różnych materiałów. 

        Faza kończąca 
4.  Uporządkowanie klasopracowni. 
Praca domowa. 
 Narysować  przewody  kominowe  o  różnym  przekroju  poprzecznym  w  ścianie  grubości 
2 cegieł. 

 

 Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:           Murarz 712[06] 
Moduł:                                                Technologia murarstwa 712[06].Z1 
Jednostka modułowa: 

Wykonywanie murów z przewodami kominowymi             
i kominów wolnostojących 712[06].Z1.06 

 
Temat: Wykonanie ścian kominowych z przewodami spalinowymi i wentylacyjnymi. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania  ścian kominowych z przewodami 

spalinowymi i wentylacyjnymi. 

  Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi: 

 

przygotować stanowisko do wykonania ściany kominowej, 

 

dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania ściany kominowej, 

 

wymurować ścianę kominową z kanałami o różnych wymiarach przekroju poprzecznego, 
 
Metody nauczania – uczenia się:  

 

 ćwiczenie praktyczne, 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

 indywidualna. 

 

Czas: 135 min. 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami, 

 

materiały izolacyjne, 

 

rusztowanie do robót murarskich, 

 

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

 

podstawowy sprzęt pomiarowy. 

  

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

  rozdanie tematów ćwiczeń,  

  zapoznanie się uczniów z tematem zadania, 

  dobór narzędzi i sprzętu, 

  wyznaczenie miejsca wykonania ściany kominowej, 

  wykonanie ściany kominowej.   

4.  Nauczyciel na bieżąco kontroluje pracę uczniów. 
5.  Uczeń po zakończeniu, prezentuje wykonane ćwiczenie. 
 
Faza kończąca 
6.  Uporządkowanie  stanowisk pracy i klasopracowni. 
 
Praca domowa. 
Wyjaśnić pojęcie wiązanie pierścieniowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.ĆWICZENIA 
 

5.1. Układanie cegieł w murach z kanałami 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  dziesięć  warstw  muru  z  cegły  na  zaprawie  cementowo-wapiennej  grubości 

38cm  z  przewodami  w  szeregu:  dymowy  14x14cm,  spalinowy  14x14cm,  wentylacyjny 
14x14cm.  

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  wyznaczyć mur w miejscu projektowanym, 
5)  wykonać zaprawę zgodnie z recepturą, 
6)  wykonać pierwszą warstwę, 
7)  wykonać kolejne warstwy, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

   odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  dziesięć  warstw  muru  z  cegły  na  zaprawie  cementowo-wapiennej  grubości 

38cm  z  przewodami  w  szeregu:  spalinowy  14x27cm,  wentylacyjny  14x14cm.  Kanały  są 
umieszczone w ścianie zewnętrznej. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  wyznaczyć mur w miejscu projektowanym, 
5)  wykonać zaprawę zgodnie z recepturą, 
6)  wykonać pierwszą warstwę, 
7)  wykonać kolejne warstwy, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

   odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj fragment muru o wysokości 1m na zaprawie cementowo-wapiennej z czterema 

przewodami wentylacyjnymi, wykorzystując pustaki ceramiczne. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  wyznaczyć mur w miejscu projektowanym, 
5)  wykonać zaprawę zgodnie z recepturą, 
6)  wykonać pierwszą warstwę, 
7)  wykonać kolejne warstwy, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

   odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  fragment  muru  o  wysokości  1m  na  zaprawie  cementowo-wapiennej  z  dwoma 

przewodami dymowymi wykorzystując pustaki ceramiczne. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  wyznaczyć mur w miejscu projektowanym, 
5)  wykonać zaprawę zgodnie z recepturą, 
6)  wykonać pierwszą warstwę, 
7)  wykonać kolejne warstwy, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

   odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 5 

Wykonaj  fragment  muru  o  wysokości  1,5m  na  zaprawie  cementowo-wapiennej 

z przewodami dymowymi wykorzystując bloczki żaroodporne. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  wyznaczyć mur w miejscu projektowanym, 
5)  wykonać zaprawę zgodnie z recepturą, 
6)  wykonać pierwszą warstwę, 
7)  wykonać kolejne warstwy, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

   odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Wykonywanie kominów wolnostojących 
 

5.2.1.Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj dziesięć warstw komina wolnostojącego, o przekroju kwadratowym 2 x2 cegły, 

na  zaprawie  cementowo-wapiennej,  w  wiązaniu  pierścieniowym,  gdzie  grubość  ściany 
wynosi ½ cegły.  

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  wyznaczyć mur w miejscu projektowanym, 
5)  wykonać zaprawę zgodnie z recepturą, 
6)  wykonać pierwszą warstwę, 
7)  wykonać kolejne warstwy, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania kominów, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  dziesięć  warstw  komina  wolnostojącego  z  cegły  na  zaprawie  cementowo-

wapiennej o przekroju przewodu dymowego 14x27cm. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  wyznaczyć mur w miejscu projektowanym, 
5)  wykonać zaprawę zgodnie z recepturą, 
6)  wykonać pierwszą warstwę, 
7)  wykonać kolejne warstwy, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania kominów, 

  materiały izolacyjne, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj cokół komina wolnostojącego z prefabrykatów. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  zgromadzić materiał,  
4)  przygotować zaprawę klejową, 
5)  ustawić kształtkę pierścieniową na podłożu i zabetonować, 
6)  nasadzić kamień cokołowy, 
7)  wstawić płyty izolacyjne, 
8)  złączyć kształtki, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw prefabrykatów kominowych dowolnego systemu, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania komina, 

  materiały izolacyjne, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj 

sposób 

tradycyjny 

nasadę 

komina 

wolnostojącego 

złożonego 

z prefabrykatów. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  wykonać zaprawę zgodnie z recepturą, 
5)  wykonać izolację, 
6)  obmurować izolację na płycie wspornikowej, 
7)  osadzić czapę płytową, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw prefabrykatów kominowych dowolnego systemu, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami, 

  materiały izolacyjne, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 5 

Wykonaj osadzenie nasady na komin wolnostojący złożony z prefabrykatów. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Ćwiczenie można wykonać w zespole dwuosobowym. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  wykonać izolację, 
4)  osadzić prefabrykat,  
5)  posprzątać stanowisko pracy, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej, 

  zestaw prefabrykatów kominowych dowolnego systemu, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami, 

  materiały izolacyjne, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3. Czapki i nasady kominowe 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

  
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  komin  o  jednym  przewodzie  dymowym    przekroju  14x14cm,  zakończonym 

czapką kominową z betonu. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Ćwiczenie należy wykonać w zespole. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  wykonać zaprawę zgodnie z recepturą, 
5)  wyprowadzić komin ponad dach na wysokość zgodną z rodzajem pokrycia i pochyleniem, 
6)  wykonać warstwę izolacji, 
7)  osadzić czapkę betonową, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami, 

  materiały izolacyjne, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  komin  ponad  dachem  z  cegły  na  zaprawie  cementowej,  zakończony  nasadą  z 

blachy  ocynkowanej z dwoma przewodami w szeregu o przekroju 14x14cm i 21x14cm. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  wykonać zaprawę zgodnie z recepturą, 
5)  wyprowadzić  komin  ponad  dach  na  wysokość  uzależnioną  od  rodzaju  pokrycia 

i pochylenia połaci, 

6)  wykonać warstwę izolacji, 
7)  osadzić nasadę z blachy, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

  zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami, 

  materiały izolacyjne, 

  nasada z blachy ocynkowanej, 

  wyciąg ręczny, 

  rusztowanie do robót murarskich, 

  podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich, 

  podstawowy sprzęt pomiarowy, 

  apteczka, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6. 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST I 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Wykonywanie  murów 
z przewodami kominowymi  i kominów wolnostojących”. 

 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-15są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  Dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry -  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
 

Klucz odpowiedzi :1. b, 2. c3. c, 4. b, 5. a, 6. c, 7. a, 8. c, 9. c, 10. b, 11. d,  
12. a, 13. d, 14. b, 15. d, 16. c, 17. c, 18. b, 19. c, 20. d.  

 

Plan testu                                                                           

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić funkcję kanałów dymowych 

Określić sposób wykonania spoin 

wewnątrz kanałów 

P 

Określić grubość przegród 

międzykanałowych  w murach 

wewnętrznych 

C 

P 

Określić położenie drzwiczek rewizyjnych 

Określić odległość wlotów przewodów 

wentylacji grawitacyjnej 

P 

Określić sposób podłączenia pomieszczeń 

do wentylacji zbiorczej 

P 

Rozróżnić pustaki ceramiczne do 

przewodów wentylacyjnych 

B 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

 Określić sposób korzystania z wzornika 

przy wykonaniu kanałów w murze 

 Określić miejsce położenia otworów 

rewizyjnych  stosowanych w czasie 

wznoszenia murów z kanałami 

P 

10 

Określić części składowe komina 

C 

P 

11 

Określić kolejność prac przy wykonaniu 

komina z prefabrykatów  

C 

P 

12 

Określić wysokość na jakiej znajduje się 

przyłącze do paleniska  

C 

P 

13 

 Określić grubość spoin przy kształtkach 

pierścieniowych 

C 

P   

 d 

14 

Określić  wysięg płyty poza ściany 

pionowe komina 

P   

15 

 Określić  sposób wyprowadzenia 

przewodów dymowych i spalinowych z 

komina 

C 

P  

16 

Określić materiał na osłony w miejscach 

załamania kanałów 

C 

PP 

17 

Określić maksymalny kąt odchylenia 

kanału od pionu 

PP 

18 

Wskazać podział kominów domowych 

C 

PP 

19 

Określić wysokość wylotu komina przy 

dachu płaskim 

C 

PP 

20 

Określić wysokość wylotu komina przy 

dachu wgłębionym 

B 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  murów  z  przewodami  kominowymi 

i kominów  wolnostojących.  Zarówno  w  części  podstawowej  jak  i  ponadpodstawowej  
znajdują się zadania wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie tego 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.  Kanały dymowe w murach służą do odprowadzania na zewnątrz  
a) spalin gazowych i dymowych. 
b) spalin z pieców węglowych. 
c) spalin gazowych. 
d) zużytego powietrza. 
 
2.  Spoiny w murach z kanałami powinny być  
a)  niepełne i gładko zatarte od wnętrza kanałów.   
b)  pełne  i niezatarte od wnętrza kanałów. 
c)  pełne i gładko zatarte od wnętrza kanałów. 
d)  niepełne i niezatarte od wnętrza kanałów. 
 
3.  Grubość  przegród  międzykanałowych    w  murach  wewnętrznych  nie  powinna  być 

mniejsza od 

a)  1 cegły. 
b)  1/8 cegły. 
c)  1/2 cegły. 
d)  11/2 cegły. 
 
4.  Kanały dymowe powinny być zaopatrzone w stalowe drzwiczki rewizyjne na wysokości 
a)  2,5-3m od posadzki piwnicy. 
b)  1-1,2m od posadzki piwnicy. 
c)   1-2m od posadzki piwnicy. 
d)   2-2,5m od posadzki piwnicy. 
 
5.  Wloty do przewodów wentylacji grawitacyjnej powinny być usytuowane w odległości nie 

przekraczającej.  

a)  15cm od sufitu do ich górnej krawędzi. 
b)  20cm od sufitu do ich górnej krawędzi. 
c)  15cm od sufitu do ich dolnej krawędzi. 
d)  20cm od sufitu do ich dolnej krawędzi. 
 
6.  W  budynkach  wysokich    stosuje  się wentylację  zbiorczą,  pomieszczenia  podłącza  się  za 

pośrednictwem indywidualnych kanałów z 

a)  co trzeciej kondygnacji.   
b)  każdej kondygnacji. 
c)  co drugiej kondygnacji. 
d)  co czwartej kondygnacji. 
 
7.  Na rysunku przedstawione są  
a)  pustaki ceramiczne do przewodów wentylacyjnych. 
b)  pustaki ceramiczne do przewodów dymowych. 
c)  prefabrykaty do kominów wolnostojących. 
d)  cegły ceramiczne pełne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

 

 

8.  Wzornik podnosi się po wymurowaniu 
a)  1÷2 warstw cegieł. 
b)  2÷3 warstw cegieł. 
c)  5÷6 warstw cegieł. 
d)  8÷9 warstw cegieł. 
 
9.  W  celu  umożliwienia  usunięcia  z  kanału  zanieczyszczenia  odłamkami  cegieł  lub 

odpryskami zaprawy każdy kanał w trakcie budowy powinien mieć otwór rewizyjny  

a)  na wysokości podłogi. 
b)  na dowolnej wysokości. 
c)  na wysokości stropu. 
d)  w połowie wysokości ściany. 
 
10. Kominy  prefabrykowane  składają  się  z  czterech  części  fundamentu  i  cokołu,  obszaru 

paleniska, trzonu oraz  

a)  paleniska.     
b)  głowicy. 
c)  czapy. 
d)  nasady. 
 
11. Podczas  montażu  komina  z  prefabrykatów  po  ustawieniu  kształtki  pierścieniowej  na 

podłożu i zabetonowaniu jej 

a)  mocuje się kształtki. 
b)  wstawia płyty izolacyjne. 
c)  łączy się kształtki. 
d)  nasadza się kamień cokołowy. 
 
12. Przed  montażem  kształtki  pierścieniowej  należy  sprawdzić  wysokość  przyłącza 

z paleniska, które wynosi minimum  

a)  1,10 m. 
b)  0,80 m. 
c)  0,50 m. 
d)  1,50 m. 
 
13. Spoiny przy kształtkach pierścieniowych powinny być wykonane z zaprawy cementowo-

wapiennej i mieć grubość 

a)  2 cm. 
b)  1,5 cm. 
c)  0,5 cm.  
d)  1cm. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

14. Czapka betonowa jest to płyta wystająca poza ściany komina na około  
a)  1 cm. 
b)  6 cm. 
c)  10 cm. 
d)  20 cm. 
 
15.  Przewody dymowe i spalinowe wyprowadzone są z komina 
a)  dowolnie. 
b)  do góry i na boki. 
c)  na boki. 
d)  do góry. 
 

16.  W  miejscach  załamania  przewodów  stosowane  są  osłony,  ochraniające  powierzchnię 

kanału przed narzędziami kominiarskimi przy czyszczeniu, wykonane z  

a)  mas uszczelniających. 
b)  kształtek ceramicznych. 
c)  blachy stalowej nierdzewnej.  
d)  cegły ceramicznej. 
 
17. 

 

Największy kąt odchylenia kanałów od pionu wynosi.  

a)  50 

°

b)  30 

°

.  

c)  45 

°

.  

d)  10 

°

 
18. Kominy domowe dzieli się na uniwersalne i 
a)  nieakumulacyjne. 
b)  powietrzno- spalinowe. 
c)  jednopaleniskowe. 
d)  akumulacyjne. 
 
19. Wyloty kanałów z komina  na dachach płaskich, o kącie nachylenia połaci dachowych do 

12°  powinny znajdować się co najmniej  

a)  o 10 cm wyżej od kalenicy. 
b)  o 20 cm wyżej od kalenicy. 
c)  o 60 cm wyżej od kalenicy. 
d)  o 100 cm wyżej od kalenicy. 
 
20. W dachach wgłębionych wyloty kanałów powinny  być wyższe od obrzeży  budynku o co 

najmniej 

a)  30cm. 
b)  40cm. 
c)  50cm. 
d)  60cm. 

 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie 

murów 

przewodami 

kominowymi 

i kominów 

wolnostojących  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

c  

 

16 

c  

 

17 

c  

 

18 

c  

 

19 

c  

 

20 

c  

 

 

Razem:  

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

TEST II 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Wykonywanie  murów  z 
przewodami kominowymi  i kominów wolnostojących” 

 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-15są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  Dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry -  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi :1. d, 2. a, 3. c, 4. d, 5. a, 6. b, 7. b, 8. c, 9. b, 10. b, 11. b, 

12. a, 13. c, 14. b, 15. c, 16. stalowej nierdzewnej, 17. 45 

°

18. powietrzno-

spalinowe, 19. kalenicy, 20. 60.  

 

Plan testu                                                                         

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić funkcję kanałów wentylacyjnych 

Określić podstawowy wymiar przewodów 
przekroju kwadratowym 

P 

Określić grubość ścianek zewnętrznych  
w murach wewnętrznych 

C 

P 

Określić  zasady wykonywania kanałów 
dymowych w ścianach zewnętrznych 

Określić usytuowanie wlotów przewodów 
wentylacji grawitacyjnej 

P 

Określić sposób podłączenia pomieszczeń 
do wentylacji zbiorczej 

P 

Rozróżnić pustaki ceramiczne do 
przewodów dymowych 

B 

P 

 Określić materiał do obmurowania 
ceramicznych pustaków dymowych 

 Określić miejsce położenia otworów 
rewizyjnych  stosowanych w czasie 
wznoszenia murów z kanałami 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

10 

Określić części składowe komina 

C 

P 

11 

Określić kolejność prac przy wykonaniu 
komina z prefabrykatów  

C 

P 

12 

Określić wysokość na jakiej znajduje się 
przyłącze do paleniska  

C 

P 

13 

 Określić rodzaj spoin łączących kształtki 
pierścieniowe 

C 

P   

14 

Określić  pojęcie czapki betonowej 

P   

15 

 Określić  sposób wyprowadzenia 
przewodów wentylacyjnych z komina 

C 

P  

16 

Określić materiał na osłony w miejscach 
załamania kanałów 

C 

PP 

stalowej 

nierdzewnej 

17 

Określić maksymalny kąt odchylenia 
kanału od pionu 

PP 

45 

°

 

18 

Wskazać podział kominów domowych 

C 

PP 

powietrzno- 

spalinowe 

19 

Określić wysokość wylotu komina przy 
dachu płaskim 

C 

PP 

kalenicy 

20 

Określić wysokość wylotu komina przy 
dachu wgłębionym 

B 

PP 

60 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –  ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  murów  z  przewodami  kominowymi 

i kominów wolnostojących. 

5.  W części podstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest 

prawidłowa) w części ponadpodstawowej zadania z luką.  

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie tego 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.  Kanały wentylacyjne w murach służą do odprowadzania na zewnątrz 

a)  spalin gazowych i dymowych. 
b)  spalin z pieców węglowych. 
c)  spalin gazowych. 
d)  zużytego powietrza. 
 

2.  Podstawowy wymiar kanału o przekroju kwadratowym to 

a) 14x14 cm.   
b) 10x10 cm. 
c) 12x12 cm. 
d) 20x20cm. 
 

3.  Grubość ścianek zewnętrznych w murach wewnętrznych nie powinna być mniejsza od 

a)  1 cegły. 
b)  1/4 cegły. 
c)  1/2 cegły. 
d)  1 i 1/2 cegły. 
 

4.  Kanały  dymowe  można  prowadzić  w  ścianach  zewnętrznych  jeżeli  są  ocieplone 

niepalnym  materiałem  izolacyjnym  i  omurowane  od  strony  zewnętrznej  cegłą  pełną  na 
grubość co najmniej 
a)  15 cm. 
b)  12 cm. 
c)  35 cm. 
d)  25 cm. 
 

5.  Wloty do przewodów wentylacji grawitacyjnej powinny być usytuowane w odległości nie 

przekraczającej 15cm  
a)  od sufitu do ich górnej krawędzi. 
b)  od sufitu do ich środka. 
c)  od sufitu do ich dolnej krawędzi. 
d)  od podłogi do ich dolnej krawędzi. 
 

6.  W  budynkach  wysokich    stosuje  się  wentylację  zbiorczą,  jednak  indywidualne  kanały 

powinny mieć 
a)  trzy ostatnie kondygnacje od góry.   
b)  dwie ostatnie kondygnacje od góry. 
c)  ostatnia kondygnacja od góry. 
d)  cztery ostatnie kondygnacje od góry. 
 

7.  Na rysunku przedstawione są  

a)  pustaki ceramiczne do przewodów wentylacyjnych. 
b)  pustaki ceramiczne do przewodów dymowych. 
c)  prefabrykaty do kominów wolnostojących. 
d)  cegły ceramiczne pełne. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

 

 

8.  Przewody dymowe z pustaków ceramicznych obmurowuje się  

a)  bloczkami gipsowymi. 
b)  bloczkami gazobetonowymi. 
c)  cegłą ceramiczną. 
d)  cegłą silikatową. 
 

9.  W  celu  umożliwienia  usunięcia  z  kanału  zanieczyszczenia  odłamkami  cegieł  lub 

odpryskami  zaprawy,  każdy  kanał  w  trakcie  budowy  ma  otwór  rewizyjny  zasłaniany 
prowizorycznie deską wykonany:  
a)  na co drugiej kondygnacji. 
b)  na każdej kondygnacji. 
c)  dwukrotnie na całej wysokości. 
d)  trzykrotnie na całej wysokości. 
 

10. Kominy  składają  się  z  czterech  części  fundamentu  i  cokołu,  obszaru  paleniska,  głowicy 

oraz  
a)  paleniska.     
b)  trzonu. 
c)  czapy. 
d)  nasady. 
 

11. Podczas montażu komina z prefabrykatów kształtki  łączy się 

a)  przed wstawieniem płyt izolacyjnych. 
b)  po wstawieniu płyt izolacyjnych. 
c)  po zabetonowaniu. 
d)  przed  zabetonowaniem. 
 

12. Wysokość przyłącza z paleniska w kominach  wynosi co najmniej  

a)  1,10 m. 
b)  0,80 m. 
c)  0,50 m. 
d)  1,50 m. 
 

13. Spoiny  przy  kształtkach  pierścieniowych  powinny  mieć  grubość  1cm  i  być  wykonane 

z zaprawy 
a)  wapiennej. 
b)  gipsowej. 
c)  cementowo-wapiennej. 
d)  cementowej. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

14. Czapka betonowa jest to płyta wystająca na około  

a)  6 cm ponad dach, 
b)  6 cm poza ściany komina, 
c)  10 cm poza ściany komina, 
d)  10 cm ponad dach. 
 

15.  Przewody wentylacyjne wyprowadzone są z komina 

a)  dowolnie. 
b)  do góry i na boki. 
c)  na boki. 
d)  do góry. 
 

16. W  miejscach  załamania  przewodów  stosowane  są  osłony,  ochraniające  powierzchnię 

kanału  przed  narzędziami  kominiarskimi  przy  czyszczeniu,  wykonane  z  blachy 
................................................................................................................................................ 

17. 

 

Największy kąt odchylenia kanałów od pionu wynosi …………………………………… 

18. Kominy domowe dzieli się na uniwersalne i ……………………………………………… 

 

19. Wyloty kanałów z komina  na dachach płaskich, o kącie nachylenia połaci dachowych do 

12°  powinny znajdować się co najmniej o 60 cm wyżej od ……………………………… 

20. W dachach wgłębionych wyloty kanałów powinny być wyższe od obrzeży budynku o co 

najmniej ……… cm. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie 

murów 

przewodami 

kominowymi 

i kominów 

wolnostojących  

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. Uzupełnij brakującą część zdania. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

c  

 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

 

Razem:  

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA  

 

1.  Kettler.K. Murarstwo cz.1 REA, Warszawa 2002r. 
2.  Mirski J. Z, Łącki K.: Budownictwo z technologią. cz. II . WSiP, Warszawa 1995r. 
3.  Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004r. 
4.  Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2 WSiP, Warszawa 1996r. 
5.  Szymański E. Wrześniowski W.: Materiałoznawstwo budowlane WSiP, Warszawa 1997r. 
6.  Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988r. 
7.  Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa 

1997r.