background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 
 

 
 
 

Bogusław Staniszewski

 

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony  środowiska 
833[01].O1.01 

 
 
 

 
 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
mgr inż. Teresa Traczyk 
mgr inż. Piotr Zarzyka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Bogusław Staniszewski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Lidia Staniszewska 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  833[01].O1.01 
„Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony  środowiska”  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  mechanik 
maszyn i urządzeń drogowych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Prawna ochrona pracy 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.  Czynniki  szkodliwe,  uciążliwe  i  niebezpieczne,  występujące  w  procesie 

pracy 

 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3.  Wymagania  higieniczno-sanitarne  i  bezpieczeństwa  pracy  oraz 

bezpieczeństwa 

przeciwpożarowego 

drogownictwie. 

Zasady 

kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy 

 
 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4.  Środki ochrony indywidualnej i zbiorowej 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

5.5.  Zabezpieczenie  urządzeń  napędowych.  Bezpieczeństwo  pracy  przy 

urządzeniach mechanicznych, elektrycznych i ciśnieniowych 

 

20 

5.5.1. Ćwiczenia 

20 

5.6.  Zagrożenia pożarowe oraz zasady ochrony przeciwpożarowej  

22 

5.6.1. Ćwiczenia 

22 

5.7.  Zabezpieczenie  miejsca  wypadku.  Organizacja  pierwszej  pomocy  

w wypadkach przy pracy 

 

24 

5.7.1. Ćwiczenia 

24 

5.8.  Zasady ochrony środowiska na stanowisku pracy 

26 

5.8.1. Ćwiczenia 

26 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

28 

7.  Literatura 

42 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  ,który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie mechanik maszyn i urządzeń drogowych 
833[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć edukacyjnych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

833[01].O1  

Podstawy zawodu 

 

833[01].O1.01

 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa 

i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony 

środowiska 

 

833[01].O1.02 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną 

 

833[01].O1.03 

Stosowanie praw i pojęć z zakresu 

mechaniki, mechatroniki oraz 

technologii dróg 

 

833[01].O1.04 

Określanie materiałów 

konstrukcyjnych i eksploatacyjnych 

stosowanych w drogownictwie 

 

833[01].O1.05 

Wytwarzanie elementów maszyn 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

uczestniczyć w dyskusji, prezentacji i obronie prezentowanego przez siebie stanowiska, 

– 

poczuwać się do odpowiedzialności za zdrowie i życie własne oraz innych, 

– 

stosować  podstawowe  zasady  etyczne  (rzetelnej  pracy,  punktualności,  uczciwości, 
odpowiedzialności), 

– 

współpracować w grupie z uwzględnieniem podziału zadań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

zastosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

zareagować  w  przypadku  wystąpienia  zagrożenia  życia  i  zdrowia  pracownika  zgodnie 
z instrukcjami, 

 

dobrać odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej, 

 

zastosować środki ochrony środowiska naturalnego, 

 

zorganizować bezpieczne i ergonomiczne stanowisko pracy, 

 

zinterpretować 

podstawowe 

akty 

prawne, 

prawa 

obowiązki 

pracownika 

oraz pracodawcy, związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, 

 

zastosować odpowiednie zabezpieczenia terenu budowy, 

 

zareagować w przypadku zagrożenia pożarowego, zgodnie z instrukcją przeciwpożarową, 

 

zastosować  podręczny  sprzęt  oraz  środki  gaśnicze,  zgodnie  z  zasadami  ochrony 
przeciwpożarowej, 

 

przewidzieć i zapobiec zagrożeniom dla życia i zdrowia pracowników, 

 

zastosować zasady bezpiecznej pracy podczas styczności z urządzeniami elektrycznymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca:   

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik maszyn i urządzeń drogowych 833[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Podstawy zawodu 833[01].O1 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony  środowiska 
833[01].O1.01 

Temat:  Bezpieczeństwo  pracy  przy  urządzeniach  elektrycznych.  Udzielanie  pierwszej 

pomocy porażonemu prądem elektrycznym. 

Cel ogólny: Stosowanie procedur udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia 

i życia. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

ocenić zagrożenie życia poszkodowanego,  

 

rozpoznać rodzaj obrażeń, 

 

udzielić pomocy poszkodowanemu, który doznał porażenia prądem, 

 

wezwać pomoc medyczną, 

 

uzyskać dodatkową pomoc od innych osób, 

 

powiadomić o wypadku przełożonych, 

 

współpracować w grupie. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Strategia:
 uczenie się przez doświadczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

apteczka pierwszej pomocy, 

 

materiały  i  akcesoria  znajdujące  się  w  miejscu  pracy,  które  mogą  być przydatne  podczas 
udzielania pierwszej pomocy, 

 

środki ochrony osobistej, 

 

fantom. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 

 

Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem  zadania  będzie  udzielenie  pierwszej  pomocy  osobie  porażonej  prądem 

elektrycznym. 
 
FAZA WSTĘPNA 

Czynności organizacyjno-porządkowe, wyjaśnienie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z 

pracą metodą przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
1.  Jakie są oznaki porażenia prądem elektrycznym? 
2.  Jakie  działania  należy  najpierw  przedsięwziąć  w  celu odcięcia  porażonego  spod  działania 

prądu? 

3.  Jakie  materiały  i  akcesoria  podręczne  mogą  posłużyć  do  odciągnięcia  porażonego 

z miejsca wypadku? 

4.  Jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu w zależności od jego stanu 

5.  Jakie materiały opatrunkowe mogą posłużyć do wykonania opatrunków, jeśli zajdzie taka 

konieczność? 

6.  W  jaki  sposób  przygotować  materiały  i  akcesoria  podręczne,  niezbędne  do  udzielania 

pomocy porażonemu prądem elektrycznym? 

7.  W jaki sposób wezwać pomoc lekarską? 
8.  W jaki sposób powiadomić o wypadku przełożonych? 
 
PLANOWANIE 
1.  Określ miejsce wykonania ćwiczenia. 
2.  Zaplanuj materiały do wykonania ćwiczenia. 
3.  Zaplanuj  kolejność  czynności  podczas  udzielania  pierwszej  pomocy  poszkodowanemu 

w zależności od jego stanu. 

4.  Zaplanuj współpracę z kolegami z grupy w celu wezwania pomocy lekarskiej. 
5.  Zaplanuj, kiedy i w jaki sposób powiadomisz przełożonego o wypadku. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Odetnij dopływ prądu od poszkodowanego. 
2.  Dokonaj oględzin poszkodowanego. 
3.  Określ stan poszkodowanego. 
4.  Rozpoznaj rodzaj urazów, jakich doznał. 
5.  Przygotuj materiały opatrunkowe z apteczki pierwszej pomocy i akcesoria do udzielania  

pierwszej pomocy. 

6.  Udziel  pierwszej  pomocy  w  zależności  od  stanu  poszkodowanego  (wykonaj  zewnętrzny 

masaż serca, sztuczne oddychanie). 

7.  Używaj podczas udzielania pierwszej pomocy środków ochrony indywidualnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8.  Przygotuj się do zaprezentowania efektów swojej pracy. 
9.  Współpracuj  z  kolegami  z  grupy; aby w czasie udzielania przez Ciebie pierwszej pomocy 

wezwali pomoc lekarską i powiadomili o wypadku przełożonego. 

 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie uwolniono poszkodowanego spod działania prądu elektrycznego?  
2.  Czy  poprawnie  zostały  przeprowadzone  czynności  ratunkowe  (sztuczne  oddychanie, 

masaż serca, opatrunki)? 

3.  Czy  wezwano  pomoc  lekarską,  udzielając  we  właściwy  sposób  informacji  o  miejscu 

zdarzenia i stanie poszkodowanego? 

4.  Czy powiadomiono o wypadku przełożonego? 
 
ANALIZA 

Uczniowie  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej  trudności.  Nauczyciel 

podsumowuje  całe  ćwiczenie,  określa  jakie  nowe  umiejętności  zostały  ukształtowane,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i w jaki sposób można uniknąć ich w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 

Nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazuje uczniom mocne i słabe strony ich pracy. 

 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  Udzielanie  pierwszej  pomocy  przy 

złamaniach.  Na  podstawie  uzyskanych  informacji,  opisz  w  notatniku  sposób  udzielania 
pierwszej pomocy przy podejrzewaniu złamania kończyny górnej. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 
realizowania zadania i nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:   

 

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Mechanik maszyn i urządzeń drogowych 833[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Podstawy zawodu 833[01].O1 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony  środowiska 
833[01].O1.01 

Temat: Zasady ochrony środowiska na stanowisku pracy.  

Cel ogólny:Planowanie działań związanych z ochroną środowiska na stanowisku pracy. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

zaplanować sposób ochrony środowiska w miejscu pracy, 

– 

określić czynności zmierzające do ochrony środowiska w miejscu pracy, 

– 

wykonać plan ochrony środowiska w miejscu pracy, 

– 

zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 
Metody nauczania-uczenia się:  

 

metoda projektów, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  zespołowa. 
 
Czas: 

3 godziny dydaktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

opis i plan terenu przeznaczonego pod budowę drogi, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania i rysowania. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć. 
3.  Podanie tematu zadania – opracowanie planu ochrony środowiska na stanowisku pracy. 
4.  Omówienie sposobu wykonania planu. 
5.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
6.  Realizacja zajęć: 

 

uczeń  otrzymuje  od  nauczyciela  plan  obiektu  opisu  i  planu  terenu  przeznaczonego 
pod budowę  drogi  (otrzymanego  od nauczyciela),  który  zawiera  wyszczególnienie 
roślinności i miejsc występowania urodzajnej ziemi, 

 

uczeń  wykonuje  plan  przedsięwzięć  zmierzających  do  ochrony  środowiska 
na wskazanym miejscu, 

 

 

uczeń prezentuje wykonane ćwiczenie. 

7.  Po wykonaniu pracy uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia. 
8.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

9.  Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy została poprawnie wykonana. 
10.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 

Nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazuje uczniom mocne i słabe strony ich pracy. 

 
Praca domowa 

Odszukaj  w  dostępnych  źródłach,  informacji  na  temat  ochrony  środowiska  na  świecie 

podczas realizacji przedsięwzięć budowlanych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 
realizowania zadania i nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Prawna ochrona pracy

 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Odszukaj  w  Kodeksie  pracy  artykuł  mówiący  o  tym,  jak  powinien  postąpić  pracownik, 

kiedy  warunki  na  stanowisku  pracy,  które  zaproponował  mu  pracodawca  nie  zapewniają 
bezpieczeństwa i higieny pracy. Zaprezentuj ten artykuł. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące przepisów prawnej ochrony 

pracy, 

2)  przeanalizować w Kodeksie pracy artykuły dotyczące praw pracownika,  
3)  wybrać z Kodeksu pracy artykuł określający sposób postępowania pracownika w sytuacji 

przedstawionej w treści ćwiczenia, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody naucznia–uczenia się; 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Kodeks pracy. 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca prawa pracy. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Otrzymasz  od  nauczyciela  zestaw  samoprzylepnych  kartek,  na  których  wypisano  nazwy 

szkoleń, jakim podlegają pracownicy. Przyklej je na tablicy i objaśnij, kiedy przeprowadzane są 
te szkolenia. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące szkoleń pracowników, 
2)  przeanalizować zapisy w Kodeksie pracy dotyczące szkoleń pracowników, 
3)  przykleić kartki na tablicy, 
4)  objaśnić, kiedy przeprowadzane są poszczególne rodzaje szkoleń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody naucznia–uczenia się; 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Kodeks pracy, 

 

zestaw samoprzylepnych kartek z wypisanymi nazwami szkoleń, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca prawa pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne, występujące 

w procesie pracy 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Obejrzyj  film  dydaktyczny  przedstawiający  pracę  mechanika  maszyn  i  urządzeń 

drogowych.  Wynotuj  wszystkie  zauważone  na  filmie  czynniki  niebezpieczne,  szkodliwe 
i uciążliwe. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące czynników niebezpiecznych, 

szkodliwych i uciążliwych, 

2)  obejrzeć film dydaktyczny, 
3)  wynotować  czynniki  niebezpieczne,  szkodliwe  i  uciążliwe  występujące  podczas  pracy 

mechanika maszyn i urządzeń drogowych, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody naucznia–uczenia się; 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny przedstawiający pracę mechanika maszyn i urządzeń drogowych, 

 

zestaw do projekcji filmów, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  czynników niebezpiecznych,  szkodliwych  i  uciążliwych 
na stanowisku pracy. 

 
Ćwiczenie 2 

Sporządź  listę  czynników  niebezpiecznych,  szkodliwych  i  uciążliwych,  jakie  mogą 

wystąpić  na  stanowisku  pracy  mechanika  maszyn  i  urządzeń  drogowych.  Zaprezentuj 
wykonane ćwiczenie. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące czynników niebezpiecznych, 

szkodliwych i uciążliwych, 

2)  przeanalizować  rodzaje  czynników  szkodliwych,  uciążliwych  i  niebezpiecznych,  które 

mogą wystąpić podczas pracy mechanika maszyn i urządzeń drogowych, 

3)  sporządzić listę tych czynników, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody naucznia–uczenia się; 

 

metoda projektów, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przepisy  dotyczące  występowania  w  miejscu  pracy  czynników  szkodliwych,  uciążliwych 
i niebezpiecznych. 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  czynników niebezpiecznych,  szkodliwych  i  uciążliwych 
na stanowisku pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3. 

Wymagania  higieniczno-sanitarne  i  bezpieczeństwa  pracy 
oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego w drogownictwie. 
Zasady  kształtowania  bezpiecznych  i  higienicznych 
warunków pracy 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Weź  udział  w  wycieczce  na  plac  realizacji  robót  drogowych  (lub  mostowych).  Obejrzyj 

i oceń  pomieszczenia  higieniczno-sanitarne  dla  pracowników  oraz  zabezpieczenie  placu 
budowy. Zanotuj swoje spostrzeżenia i zaprezentuj je po powrocie do pracowni szkolnej. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  wymagań  higieniczno-

sanitarnych i bezpieczeństwa pracy, 

2)  uczestniczyć w wycieczce na plac budowy, 
3)  obejrzeć,  a  następnie  ocenić  pomieszczenia  higieniczno-sanitarne  dla  pracowników 

oraz zabezpieczenie placu budowy, 

4)  zanotować spostrzeżenia, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody naucznia–uczenia się; 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Na  podstawie  foliogramów  przedstawiających  normatywy  pomieszczeń  higieniczno-

sanitarnych  i  socjalno-bytowych,  oblicz  wielkość  szatni,  jadalni,  umywalni,  jaką  należy 
zapewnić dla 80 pracowników budowy – w tym 5 kobiet. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  wymagań  pomieszczeń 

higieniczno-sanitarnych na budowie, 

2)  przeanalizować foliogramy przygotowane przez nauczyciela, 
3)  wykonać obliczenia wymagane w treści ćwiczenia, 
4)  zapisać wyniki, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody naucznia–uczenia się; 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy  przedstawiające  normatywy  pomieszczeń  socjalno-bytowych  i  higieniczno-
sanitarnych, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

kalkulator, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy i ergonomii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4.  Środki ochrony indywidualnej i zbiorowej 

 
5.4.1.  Ćwiczenia
 

 
Ćwiczenie 1 
 

Spośród środków ochrony indywidualnej dostępnych w pracowni szkolnej dobierz zestaw, 

w  jaki  powinien  być  wyposażony  robotnik  wykonujący  układanie  nawierzchni  bitumicznej  w 
warunkach zimowych. Zaprezentuj go i uzasadnij swój wybór. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  środków  ochrony 

indywidualnej i zbiorowej, 

2)  obejrzeć środki ochrony indywidualnej dostępne w pracowni szkolnej, 
3)  dobrać  zestaw  środków  ochrony  indywidualnej  dla  robotnika  drogowego  zgodnie 

z poleceniem w treści ćwiczenia, 

4)  zaprezentować dobrany zestaw, 
5)  uzasadnić wybór. 
 

Zalecane metody naucznia–uczenia się; 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

środki ochrony indywidualnej, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca środków ochrony indywidualnej. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Spośród środków ochrony indywidualnej dostępnych w pracowni szkolnej dobierz zestaw, 

w jaki powinien być wyposażony robotnik wykonujący zagęszczanie podbudowy zagęszczarką 
ręczną. Zaprezentuj go i uzasadnij swój wybór. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  środków  ochrony 

indywidualnej i zbiorowej, 

2)  obejrzeć środki ochrony indywidualnej dostępne w pracowni szkolnej, 
3)  dobrać  zestaw  środków  ochrony  indywidualnej  dla  robotnika  drogowego  zgodnie 

z poleceniem w treści ćwiczenia, 

4)  zaprezentować dobrany zestaw, 
5)  uzasadnić wybór. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody naucznia–uczenia się; 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

środki ochrony indywidualnej, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca środków ochrony indywidualnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.5.  Zabezpieczenie  urządzeń  napędowych.  Bezpieczeństwo 

pracy  przy  urządzeniach  mechanicznych,  elektrycznych 
i ciśnieniowych

 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Odczytaj  informacje  zawarte  w  tabliczce  znamionowej  dowolnego  elektronarzędzia 

dostępnego w pracowni szkolnej. Zinterpretuj je. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać 

materiałach 

dydaktycznych 

informacje 

dotyczące 

zabezpieczenia 

przeciwpożarowego elektronarzędzi, 

2)  wybrać dowolne elektronarzędzia do wykonania ćwiczenia, 
3)  odnaleźć tabliczkę znamionowaną, 
4)  odczytać i zinterpretować informację na tabliczce znamionowej. 

 
Zalecane metody naucznia–uczenia się; 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw elektornarzędzi 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca zabezpieczeń przeciwpożarowych elektronarzędzi. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  zasady  transportu,  rozładunku,  sposób  i  miejsce  przechowywania  butli  z  tlenem, 

acetylenem, wodorem. Sporządź notatkę. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  bezpiecznej  eksploatacji 

urządzeń ciśnieniowych, 

2)  określić zasady transportu, 
3)  sporządzić notatkę zgodnie z poleceniem w treści ćwiczenia, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Zalecane metody naucznia–uczenia się; 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca zasad eksploatacji urządzeń ciśnieniowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.6. 

Zagrożenia 

pożarowe 

oraz 

zasady 

ochrony 

przeciwpożarowej 

 
5.6.1.  Ćwiczenia
 

 
Ćwiczenie 1 
 

Odegraj  scenkę  gaszenia  pożaru,  który  wybuchł  w  pomieszczeniu  szatni  pracowniczej. 

Przyjmij,  że  źródłem  pożaru  był  włączony  piecyk  elektryczny.  Wybierz  odpowiedni  rodzaj 
gaśnicy  do  gaszenia  urządzeń  elektrycznych  pod  napięciem,  lecz  jej  nie  uruchamiaj.  Wyjaśnij 
kolegom z grupy, w jaki sposób należy użyć gaśnicy, aby ugasić pożar. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące ochrony przeciwpożarowej, 
2)  odegrać scenkę gaszenia pożaru przy użyciu wybranej gaśnicy (bez jej uruchamiania, gdyż 

ćwiczenie jest pozorowane). 

 

Zalecane metody naucznia–uczenia się; 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw gaśnic, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca ochrony przeciwpożarowej. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Z  przygotowanego  przez  nauczyciela  zestawu  znaków  i  tablic  wybierz  te,  które 

są znakami  ochrony  przeciwpożarowej.  Zaprezentuj  je  kolegom  z  grupy  i  objaśnij 
ich znaczenie. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  bezpieczeństwa 

przeciwpożarowego  

2)  zapoznać się z zestawem znaków i tablic, jakie przedstawi Ci nauczyciel, 
3)  wybrać znaki ochrony przeciwpożarowej, 
4)  objaśnić znaczenie wybranych znaków, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Zalecane metody naucznia–uczenia się; 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw  znaków  ochrony  przeciwpożarowej,  znaków  ewakuacyjnych,  tablic  i  znaków 
bezpieczeństwa, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca ochrony przeciwpożarowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

5.7. 

Zabezpieczenie  miejsca  wypadku.  Organizacja  pierwszej 
pomocy w wypadkach przy pracy 

 

5.7.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zademonstruj  sposób  unieruchomienia  kończyny  górnej  w  przypadku  podejrzenia 

jej złamania. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy 

w wypadkach przy pracy, 

2)  przygotować  na  stanowisku  materiały  i  środki  opatrunkowe  niezbędne  do  wykonania 

unieruchomienia kończyny górnej, 

3)  wykonać unieruchomienie. 

 
Zalecane metody naucznia–uczenia się; 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

materiały i środki opatrunkowe niezbędne do unieruchamiania kończyn, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca udzielania pierwszej pomocy w wypadkach przy pracy. 

 
Ćwiczenie 2 

Ustal sposób zabezpieczania miejsca wypadku na stanowisku pracy, na którym pracownik 

doznał porażenia prądem.  
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  sposobów  zabezpieczania 

miejsca wypadku przy pracy, 

2)  przeanalizować, co miało wpływ na zaistnienie wypadku, 
3)  ustalić sposób oznakowania miejsca wypadku, 
4)  ustalić sposób odizolowania od miejsca wypadku osób postronnych, 
5)  zademonstrować wykonane ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Zalecane metody naucznia–uczenia się; 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

taśma bezpieczeństwa do wygrodzenia miejsca wypadku, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca postępowania w razie wypadku na stanowisku pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

5.8.  Zasady ochrony środowiska na stanowisku pracy 

 

5.8.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  opisu  i  planu  terenu  przeznaczonego  pod  budowę  drogi  (otrzymanego 

od nauczyciela), który zawiera wyszczególnienie roślinności i miejsc występowania urodzajnej 
ziemi, opracuj projekt ich ochrony na czas robót drogowych.  
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  sposobów  ochrony 

środowiska podczas robót budowlanych i drogowych,  

2)  przeanalizować opis otrzymany od nauczyciela, 
3)  wyszukać na planie roślinność podlegającą ochronie, 
4)  zaplanować sposób ochrony roślinności, 
5)  odszukać  na  planie  miejsca  prowadzenia  robót  ziemnych,  z  których  należy  zebrać 

urodzajna ziemię, 

6)  zaplanować i zaproponować miejsca do hałdowania urodzajnej ziemi, 
7)  wykonać pomocnicze szkice i opisy planowanych działań, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody naucznia–uczenia się; 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

opis i plan terenu przeznaczonego pod budowę drogi, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania i rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca sposobów ochrony środowiska. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj  pisemnie  plan  postępowania z odpadami, które  powstały  podczas realizacji  robót 

drogowych. Weź pod uwagę różnorodne roboty. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  sposobów  ochrony 

środowiska i postępowania z odpadami podczas i po zakończeniu robót drogowych,  

2)  przeanalizować rodzaj odpadów, jakie mogą powstać podczas robót drogowych, 
3)  zaplanować sposób postępowania z odpadami, 
4)  wykonać pomocnicze szkice i opisy planowanych działań, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody naucznia–uczenia się; 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania i rysowania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca sposobów ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów 
bezpieczeństwa  i higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony 
środowiska”

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania od 1 do 13 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania od 14 do 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a, 2. a, 3. b, 4. a, 5. b, 6. b, 7. d, 8. b, 9. d, 10. b, 11. a
12.

 

b, 13. b, 14. c, 15. b, 16. d, 17. c, 18. b, 19. d, 20.c

 

Plan testu

 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu

 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować źródła prawa 

Zidentyfikować 

osobę 

ponoszącą 

koszty 

szkoleń pracowniczych 

Zidentyfikować 

osobę 

zapewniającą 

pracownikom  warunki  higieniczno-sanitarne  w 
miejscu pracy 

Rozróżnić znaki bezpieczeństwa 

Rozróżnić i ustalić źródło potrzebnej informacji 

Podać niebezpieczne czynniki 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Zanalizować i zidentyfikować oznaczenia 

Zastosować gaśnicę we właściwy sposób 

Zatosować postanowienia prawne 

10  Zdefiniować pojęcie recyklingu 

11 

Zidentyfikować 

sposób 

oznaczania 

butli 

z acetylenem  

12 

Wskazać 

rodzaj 

urządzeń 

podlegających 

określonym przepisom 

13 

Ustalić  sposób  zabezpieczenia  ruchomych 
części maszyn  

14 

Określić  sposób  zapewnienia  ergonomicznych 

warunków pracy 

PP 

15 

Ustalić 

zależność  częstotliwości  wymiany 

powietrza od kubatury pomieszczenia 

PP 

16 

Przewidzieć  skutki  użycia  do  gaszenia  pożaru 
niewłaściwego środka 

PP 

17 

Przewidzieć 

skutki 

zastosowania 

gaśnicy 

tetrowej w zamkniętym pomieszczeniu 

PP 

18 

Ocenić  zagrożenie,  jakie  powstaje  podczas 
niezgodnego  z  przepisami  bhp  wykonywania 
obowiązków pracowniczych  

PP 

19  Zastosować pierwszą pomoc poszkodowanemu 

PP 

20 

Zastosować  pierwszą  pomoc  porażonemu 
prądem 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  

się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą, znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź,  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz  ponownie  odpowiedź,  którą  uważasz 
za poprawną. 

8.  Test  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego  oraz  zadania  z  poziomu 

ponadpodstawowego,  które  mogą  przysporzyć  Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie 
wyższym niż pozostałe (dotyczy to pytań

od 14 do 20).  

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź,  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja,  

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  
 

1.  Źródłem prawa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest 

a)  Kodeks pracy. 
b)  Kodeks karny. 
c)  Kodeks cywilny. 
d)  Kodeks postępowania administracyjnego. 

 

2.  Koszty szkolenia pracowników w zakresie bhp ponosi 

a)  pracodawca. 
b)  Społeczna Inspekcja pracy. 
c)  Państwowa Inspekcja Pracy. 
d)  Państwowa Inspekcja Sanitarna. 
 

3.  Pomieszczenia i urządzenia sanitarne na terenie zakładu pracy zapewnia pracownikom 

a)  inwestor. 
b)  pracodawca. 
c)  inspektor sanitarny. 
d)  społeczny inspektor pracy. 
 

4.  Znak ostrzegawczy bhp ma postać 

a)  trójkąta o żółtym polu. 
b)  koła o niebieskim polu. 
c)  koła z czerwoną obwódką. 
d)  prostokąta o zielonym polu. 
 

5.  Informację o bezpieczeństwie przeciwporażeniowym elektronarzędzia można odczytać z 

a)  tablicy informacyjnej. 
b)  jego tabliczki znamionowej. 
c)  tablicy znaków bezpieczeństwa. 
d)  instrukcji bhp na stanowisku pracy. 
 

6.  Do niebezpiecznych czynników psychofizycznych zalicza się 

a)  mutagenne. 
b)  obciążenie fizyczne. 
c)  działanie mikroorganizmów. 
d)  działanie pola elektrostatycznego. 

 

 

7.  Oznakowanie substancji toksycznej to 
 

 

 

 

a)   

 

 

 

 

b)   

 

 

 

c)   

 

 

 

d) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

8.  W czasie gaszenia pożaru gaśnicę należy uruchomić 

a)  na polecenia straży pożarnej. 
b)  natychmiast przy źródle ognia. 
c)  na polecenie kierownika zakładu pracy. 
d)  przed wejściem do budynku, w którym płonie pomieszczenie. 
 

9.  W myśl zasad o ochronie środowiska na stanowisku pracy, ochronie nie podlega 

a)  niska zieleń. 
b)  wysokie drzewa. 
c)  popularne krzewy ozdobne. 
d)  drzewa i krzewy wskazane w dokumentacji do wycinki. 
 

10.  Recykling to 

a)  ograniczenie uciążliwości odpadów. 
b)  wielokrotne wykorzystywanie tych samych materiałów. 
c)  przetwarzanie materiałów, które straciły ważność użytkową. 
d)  gromadzenie nieprzydatnych materiałów w miejscach specjalnie wyznaczonych. 

 

11.  Butle z acetylenem są malowane na kolor 

a)  biały. 
b)  zielony  
c)  błękitny  
d)  czerwony. 

 

12.  Stałemu dozorowi technicznemu podlegają 

a)  urządzenia rekreacyjne. 
b)  urządzenia ciśnieniowe. 
c)  pomieszczenie socjalne. 
d)  pomieszczenia higieniczne. 

 

13.  Wszystkie  ruchome  części  urządzeń  napędowych,  które  stwarzają  zagrożenie 

dla pracowników, powinny być 
a)  dobrze oświetlone. 
b)  osłonięte osłonami. 
c)  pomalowane na biało. 
d)  wygrodzone taśmą bezpieczeństwa. 

 

14.  Aby zapewnić ergonomiczne warunki pracy należy  

a)  przestrzegać zasad ekonomii w czasie pracy. 
b)  dostosować prawo pracy do możliwości człowieka. 
c)  dostosować warunki pracy do możliwości człowieka. 
d)  stosować zasady ochrony środowiska na stanowisku pracy. 

 

15.  W celu zapewnienia należytej wentylacji pomieszczenia, powietrze należy wymieniać tym 

częściej, im 
a)  większa jest kubatura pomieszczenia. 
b)  mniejsza jest kubatura pomieszczenia. 
c)  większa jest powierzchnia pomieszczenia. 
d)  mniejsza jest powierzchnia pomieszczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

16.  Jeśli zastosujesz wodę do gaszenia palącego się tłuszczu, to 

a)  płomień powiększy się. 
b)  płomień zgaśnie bardzo szybko. 
c)  tłuszcz natychmiast ostygnie, dzięki czemu ogień będzie powoli dogasał. 
d)  tłuszcz rozpryśnie się, zapali i może spowodować u człowieka poparzenie. 

 

17.  Jeśli do gaszenia ognia w zamkniętym pomieszczeniu użyjesz gaśnicy tetrowej, to 

a)  powiększy się płomień. 
b)  płomień zgaśnie bardzo szybko. 
c)  wytworzy się trujący związek chemiczny. 
d)  na płonącej powierzchni powstanie zimna piana. 

 

18.  Czyszczenie  urządzeń  mechanicznych  ze  smarów,  przeprowadzane  w  zamkniętym 

pomieszczeniu w odległości co najmniej 4 m od źródła ognia jest 
a)  dozwolone. 
b)  całkowicie zabronione. 
c)  dozwolone pod warunkiem zachowania ostrożności. 
d)  zabronione w przypadku, gdy podejmie się tego niedoświadczony pracownik. 
 

19.  Pierwsza pomoc poszkodowanemu, u którego podejrzewa się złamanie kończyny polega, 

na 
a)  nastawieniu kończyny. 
b)  obandażowaniu złamanej kończyny. 
c)  zastosowaniu opaski uciskowej na kończynę. 
d)  unieruchomieniu kończyny w dwóch sąsiednich stawach. 
 

20.  Udzielanie  pierwszej  pomocy  pracownikowi  porażonemu  prądem  elektrycznym  polega 

w pierwszej kolejności na 
a)  zastosowaniu masażu serca. 
b)  zastosowaniu sztucznego oddychania. 
c)  „odcięciu” dopływu prądu od poszkodowanego. 
d)  przeniesieniu poszkodowanego na bok, poza strefę rażenia prądu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko................................................................................................ 

 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

TEST 2 
 
Test  do  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa 
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

 

zadania od 1 do 13 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania od 14 do 20 są z poziomu ponadpodstawowego

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  a,  3.  c,  4.  b, 5. b, 6. d, 7. d, 8. a, 9. a, 10. a, 11. d,  
12. 
b, 13. c, 14. a, 15. d, 16. d, 17. c, 18. b, 19. c, 20. b
 
Plan testu 

 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu

 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować 

prawa 

przysługujące 

pracownikowi 

Zidentyfikować 

rodzaje 

badań, 

którym 

podlegają pracownicy 

Zidentyfikować  sposób  oznaczania  butli  z 
tlenem  

Rozróżnić  działanie  czynników  szkodliwych  na 
wskazane miejsce w organizmie człowieka 

Zidentyfikować zadania engonomii 

Rozpoznać 

kształt 

barwy 

znaku 

bezpieczeństwa 

Określić  częstotliwość  kontrolowania  stanu 
elektronarzędzi 

Ustalić  kolejność  działań  w  razie  wystąpienia 
pożaru 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

Podać znaczenie wymienionego określenia. 

10 

Rozpoznać  miejsce  składowania  materiałów 
stwarzających zagrożenie  

11 

Rozstrzygnąć, który z wymienionych zestawów 
stanowi  ubranie  ochronne  dla  robotnika 
drogowego 

12 

Zidentyfikować,  kto  jest  uprawniony  do 
korzystania ze środków ochrony zbiorowej 

13 

Obliczyć zapotrzebowanie organizmu człowieka 
na świeże powietrze 

14 

Ocenić,  jak  powinien  się  zachować  pracownik 

poszkodowany  w  wypadku  w  opisanych 
warunkach  

PP 

15 

Zaplanować 

sposób 

udzielania 

pierwszej 

pomocy 

poszkodowanemu 

przypadku 

złamania 

PP 

16 

Zaplanować 

sposób 

udzielania 

pierwszej 

pomocy 

poszkodowanemu 

przypadku 

krwotoku tętniczego 

PP 

17 

Zaplanować 

sposób 

udzielania 

pierwszej 

pomocy 

poszkodowanemu 

przypadku 

porażenia prądem 

PP 

18 

Wykluczyć 

użycie 

niewłaściwego 

środka 

gaśniczego w opisanych warunkach 

PP 

19 

Przeanalizować  po  dokonaniu  obliczeń,  jaka 
powinna być wielkość jadalni 

PP 

20 

Przeanalizować, 

kiedy 

jest 

możliwe 

wykonywanie  czynności  konserwacyjnych  przy 
maszynie 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym 

się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego  oraz  zadania  z  poziomu 

ponadpodstawowego,  które  mogą  przysporzyć  Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie 
wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań od 14 do 20).  

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Prawo, które przysługuje pracownikowi, kiedy warunki pracy nie odpowiadają przepisom 

bezpieczeństwa i higieny pracy, to 
a)  powstrzymania się od wykonywania pracy. 
b)  wykonywania pracy bez względu na panujące warunki. 
c)  zorganizowania grupy pracowników, która zajmie się poprawa warunków pracy. 
d)  samodzielnej poprawy warunków pracy, nawet bez porozumienia z przełożonym. 
 

2.  Profilaktyczne,  wstępne  badania  lekarskie  obowiązani  są  wykonywać  między  innymi 

pracownicy 
a)  przyjmowani do pracy. 
b)  którzy wykonują ciężka pracę fizyczną. 
c)  których niezdolność do pracy z powodu choroby trwała co najmniej 7 dni. 
d)  wszyscy pracownicy co 6 miesięcy, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. 

 

3.  Butle z tlenem są pomalowane na kolor  

a)  biały. 
b)  zielony. 
c)  błękitny  
d)  czerwony. 
 

4.  Na  drogi  oddechowe,  skórę  i  błony  śluzowe  człowieka  działają  najczęściej  szkodliwe 

czynniki 
a)  fizyczne. 
b)  chemiczne. 
c)  mechaniczne. 
d)  psychofizyczne. 
 

5.  Przystosowaniem  narzędzi,  maszyn,  warunków  pracy  do  cech  i  możliwości  człowieka 

zajmuje się 
a)  ekologia. 
b)  ergonomia. 
c)  socjologia. 
d)  psychologia. 
 

6.  Zamieszczony niżej znak, to znak 

a)  zakazu. 
b)  nakazu. 
c)  informacyjny. 
d)  ostrzegawczy. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

7.  Aby  uniknąć  porażenia  prądem,  należy  między  innymi  kontrolować  stan  obudowy, 

wyłącznika i przewodu zasilającego 
a)  raz w roku. 
b)  raz w tygodniu. 
c)  raz w miesiącu. 
d)  przed każdym użyciem elektronarzędzia. 
 

8.  W razie wybuchu pożaru należy w pierwszej kolejności 

a)  ewakuować ludzi. 
b)  powiadomić pracodawcę. 
c)  odszukać i odczytać instrukcję postępowania na wypadek pożaru. 
d)  zabezpieczyć kosztowne maszyny i urządzenia na stanowiskach pracy. 
 

9.  Unieszkodliwianie odpadów polega na 

a)  ograniczeniu ich uciążliwości. 
b)  wielokrotnym wykorzystywaniu tych samych materiałów. 
c)  przetwarzaniu materiałów, które straciły ważność użytkową. 
d)  gromadzeniu nieprzydatnych materiałów w miejscach specjalnie wyznaczonych. 
 

10.  Butle z siarkowodorem należy przechowywać 

a)  na otwartym powietrzu pod zadaszeniem. 
b)  szczelnie zamkniętych kontenerach. 
c)  w magazynach razem z butlami zawierającymi gazy palne. 
d)  w magazynach razem z butlami zawierającymi gazy trujące. 
 

11.  Pracownik wykonujący roboty drogowe w okresie zimowym powinien być ubrany w 

a)  fartuch  drelichowy,  trzewiki  skórzano-gumowe,  rękawice  brezentowe  lub  gumowe  

i razie konieczności w kamizelkę ciepłochronną. 

b)  fartuch z tworzywa sztucznego, trzewiki skórzano-gumowe, rękawice brezentowe lub 

gumowe i razie konieczności w kamizelkę ciepłochronną. 

c)  nakolanniki,  trzewiki  skórzano-gumowe, rękawice brezentowe lub gumowe i w razie 

konieczności w kamizelkę ciepłochronną. 

d)  ocieplane ubranie robocze, buty skórzane na twardej podeszwie, rękawice, kamizelkę 

odblaskową i razie konieczności nauszniki. 

 

12.  Środki ochrony zbiorowej przeznaczone są 

a)  dla pracowników tylko w dużych zakładach pracy. 
b)  do jednoczesnej ochrony grupy pracowników, a także pojedynczych osób. 
c)  wyłącznie dla robotników, do ochrony przed szkodliwymi czynnikami występującymi 

w sposób nagły i nieprzewidziany. 

d)  dla  kadry  kierowniczej  i  nadzoru,  do  ochrony  przed  szkodliwymi  czynnikami 

występującymi w sposób nagły i nieprzewidziany. 

 

13.  Organizm  człowieka  potrzebuje  od  20  do  30  m

3

  świeżego  powietrza  na  osobę  w  ciągu 

godziny. W ciągu 5 godzin organizm człowieka zużyje powietrze w ilości 
a)  od 26 do 36 m

3

b)  od 26,6 do 36,6 m

3

c)  od 100 do 150 m

3

d)  od 120,6 do 180,6 m

3

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

14.  Pracownik,  który  uległ  niegroźnemu  wypadkowi,  a  jego  stan  zdrowia  na  to  pozwala, 

powinien jak najszybciej 
a)  zakończyć pracę i udać się do lekarza. 
b)  zawiadomić o wypadku swoją rodzinę. 
c)  opatrzyć sobie obrażenia i kontynuować pracę. 
d)  zgłosić wypadek do Państwowej Inspekcji Pracy. 
 

15.  Pierwsza pomoc poszkodowanemu, który doznał złamania kończyny górnej polega na 

a)  wyprostowaniu kończyny. 
b)  obandażowaniu złamanej kończyny. 
c)  zastosowaniu ciepłego okładu na kończynę. 
d)  unieruchomieniu kończyny poprzez założenie chusty trójkątnej. 
 

16.  Pierwsza pomoc poszkodowanemu, który doznał krwotoku tętniczego polega na 

a)  unieruchomieniu kończyny. 
b)  odkażeniu rany i nałożeniu jałowego opatrunku. 
c)  nałożeniu zimnego kompresu na miejsce zranienia. 
d)  założeniu opaski uciskowej pomiędzy miejscem krwawienia a sercem. 
 

17.  Akcja  ratowania  porażonego  prądem,  który  został  uwolniony  spod  napięcia,  a  stwierdza 

się u niego zatrzymanie akcji serca i oddechu polega między innymi na 
a)  podaniu zimnej wody do picia. 
b)  podaniu mocnej, gorącej herbaty do picia. 
c)  zastosowaniu masażu serca i sztucznego oddychania. 
d)  ułożeniu  poszkodowanego  w  pozycji  bocznej  ustalonej  i  zapewnienie  mu  spokoju,  

aż do przybycia lekarza. 

 

18.  Jeśli płoną urządzenia elektryczne pod napięciem, to nie wolno użyć do ich gaszenia 

a)  piasku. 
b)  gaśnicy pianowej. 
c)  gaśnicy śniegowej. 
d)  gaśnicy proszkowej. 

 
19.  Zgodnie z przepisami norma powierzchni pomieszczeń przeznaczonych na jadalnie wynosi 

1,1  m

2

  na  1  pracownika  na  zmianę,  a  pomieszczenie  nie  powinno  mieć  mniej  niż  8  m

2

Zatem, powierzchnia jadalni przeznaczonej dla 6 osób powinna wynosić 
a)  1,1 m

2

b)  6,6 m

2

c)  8,0 m

2

d)  9,1 m

2

 
20.  Smarownie urządzeń napędowych, będący w ruchu jest 

a)  zawsze dozwolone. 
b)  zawsze niedozwolone. 
c)  dozwolone, jeśli pozwala na to dokumentacja techniczno-ruchowa. 
d)  dozwolone, jeśli pozwoli na to pracownik stale obsługujący maszynę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko................................................................................................ 

 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42 

7.  LITERATURA 

 
1.  Celeda R.: Kodeks pracy. Dom Wydawniczy ABC, Warszawa 2000 
2.  Bernaciak  A.:  Przedsiębiorstwa  wobec  wymagań  ochrony  środowiska.  Salamandra, 

Poznań 2000  

3.  Bodziony  B.,  Dziwiński  P., Gniadzi P.: Bezpieczeństwo i higiena pracy w budownictwie. 

Polskie Centrum Budownictwa, Warszawa 1998 

4.  Borowiecki M., Pytasz Z., Rygała E.: Bądźmy bezpieczni. PWN, Warszawa 2006 
5.  Francuz  W.M.,  Sokołowski  R.:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  w  rzemiośle.  Warszawa 

1996 

6.  Hansen D.: Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. WSiP, Warszawa 1998 
7.  Kodeks  BHP  w  budownictwie  Międzynarodowego  Biura  Pracy.  POLCEN,  Warszawa 

1998 

8.  Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP,Warszawa 1996 
9.  Nowy poradnik majstra budowlanego. ARKADY, Warszawa 2003 
10.  Rączkowski B.: Bhp w praktyce. ODDK, Gdańsk 2002  
11.  Roj-Chodacka  A.:  Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpożarowej  oraz  ochrony  środowiska.  Poradnik  i  materiały  dla  ucznia.  KOWEZ, 
Warszawa 2002 

12.  Sawicki E.: Technologia robót w budownictwie drogowym cz.1. WSiP Warszawa 1996 
 
Przepisy prawne 

  Ustawa z 26 czerwca 1974r. – Kodeks pracy. Bezpieczeństwo i higiena pracy.