background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
Barbara Różańska 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cechowanie,  pakowanie,  przechowywanie  oraz  transport 
obuwia 744[02].Z5.04 
 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Barbara Jaśkiewicz 
mgr inż. Ewa Jasińska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Barbara Różańska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[02].Z5.04 
„Cechowanie, pakowanie, przechowywanie oraz transport obuwia”, zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu obuwnik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Zasady cechowania (znakowania) obuwia 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Pakowanie obuwia 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Magazynowanie i transport obuwia 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

27 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie obuwnik. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne 

 wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia 

  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia 

 przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania

uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia 

 przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod nauczania,  np. pokazu z  objaśnieniem, 
ćwiczeń praktycznych. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

  materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 

samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

  pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 

przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne  udzielanie  odpowiedzi  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie  dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na  pytania.  Druga  forma  jest  korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 

ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

  sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 

odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy 
może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

  testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 

całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona  jest  od 
ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować test  według własnego  projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen. Należy  pamiętać, żeby tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

744[02].Z5.03 

Wykończanie oraz ocena 

jakości obuwia gotowego

 

 

744[02].Z5.04 

Cechowanie, pakowanie, 

przechowywanie oraz 

transport obuwia

 

744[02].Z5 

Technologia montażu  

i wykończania obuwia

 

744[02].Z5.01 

Ustalanie technik montażu 

obuwia 

744[02].Z5.02 

Łączenie wierzchu ze spodem 

obuwia

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa  i higieny  pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 
ochrony środowiska,  

– 

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy, 

– 

charakteryzować składowe części obuwia, 

– 

charakteryzować podstawowe rodzaje obuwia oraz typy cholewek, 

– 

klasyfikować obuwie według rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych, 

– 

sporządzać szkice elementów, półproduktów i typów obuwia, 

– 

odczytywać rysunki wykonawcze elementów, półproduktów i wyrobów obuwniczych.  

– 

charakteryzować materiały podstawowe i pomocnicze stosowane w produkcji obuwia, 

– 

określać  wymagania  techniczne  i  przetwórcze  dla  skór,  tworzyw  skóropodobnych 
i materiałów włókienniczych na cholewki, 

– 

określać  wymagania  techniczne  i  przetwórcze  dla  skór  i  innych  materiałów  na  spody 
obuwia, 

– 

określać  parametry  techniczne  materiałów  pomocniczych  stosowanych  w  produkcji 
obuwia, 

– 

klasyfikować wady materiałów jako dopuszczalne i niedopuszczalne, 

– 

dobierać  materiały  podstawowe  i  pomocnicze,  półprodukty  oraz  środki  wykończalnicze 
odpowiednio do konstrukcji, typu, przeznaczenia i techniki wytwarzania obuwia, 

– 

oceniać jakość materiałów obuwniczych,  

– 

oceniać jakość półproduktów i wyrobów, 

– 

sporządzać kalkulację kosztów wytwarzania obuwia, 

– 

dobierać,  użytkować  i  konserwować  maszyny  i  urządzenia  obuwnicze  we  wszystkich 
fazach procesu technologicznego, 

– 

dokonywać rozkroju materiałów obuwniczych, 

– 

dokonywać obróbki elementów i półproduktów obuwia, 

– 

charakteryzować i stosować techniki łączenia elementów wierzchów obuwia, 

– 

przygotować elementy do montażu cholewek, 

– 

dokonywać montażu i wykończania cholewek,  

– 

ustalać techniki montażu wierzchów ze spodami obuwia, 

– 

dokonywać wykończania i oceny jakości obuwia gotowego, 

– 

odczytywać oraz sporządzać opisy technologiczne, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3 CELE KSZTAŁCENIA 
 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić zasady cechowania gotowego obuwia, 

– 

zapakować obuwie zgodnie z obowiązującymi zasadami i wymaganiami odbiorcy, 

– 

określić zasady magazynowania i przechowywania wyrobów obuwniczych, 

– 

określić zasady transportu wyrobów obuwniczych, 

– 

określić  wymagania  techniczne  dla  pomieszczeń  i  urządzeń  do  magazynowania 
i przechowywania obuwia, 

– 

scharakteryzować urządzenia do transportu obuwia gotowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

 

 

 

………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Obuwnik 744[02] 

Moduł:    

 

Technologia montażu i wykończania obuwia 744[02].Z5 

Jednostka modułowa:  

Cechowanie,  pakowanie,  przechowywanie  oraz  transport 
obuwia 744[02].Z5.04 

Temat:  Cechowanie (znakowanie) obuwia. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  i  charakteryzowania  podstawowych 

rodzajów  znaków  stosowanych  przy  cechowaniu  obuwia  według  normy  
PN-O-91013:1999. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić numer i nazwę aktualnie obowiązującej normy dotyczącej znakowania, 

 

podać ilość znaków według normy, 

 

wymienić z nazwy rodzaje znaków, 

 

scharakteryzować poszczególne rodzaje znaków, 

 

wskazać  miejsca  występowania  znaków  i  sposób  ich  umieszczenia  na  obuwiu, 
opakowaniu jednostkowym i opakowaniu zbiorczym, 

 

wskazać możliwość stosowania innych znaków, nie zamieszczonych w normie, 

 

scharakteryzować znak „Zdrowa Stopa”. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pokaz z instruktażem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca w grupach 2–3-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 135 minut. 
 
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

plansze ilustrujące rodzaje znaków i sposoby ich rozmieszczenia, 

– 

etykiety na opakowania jednostkowe i zbiorcze, 

– 

ulotki dotyczące warunków użytkowania i konserwacji obuwia, 

– 

piktogramy ilustrujące rodzaje materiałów użytych na cholewki i spody obuwia, 

– 

znaki firmowe producentów obuwia, 

– 

pieczątki do oznaczania gatunków obuwia, 

– 

pieczątka do anulowania błędnie oznaczonego znaku, 

– 

instrukcje i dokumenty związane z nadawaniem znaku „Zdrowa Stopa”, 

− 

normy  przedmiotowe:  PN-O-91013  Obuwie.  Znakowanie:  1999,  PN-O-91009  Obuwie. 
Pakowanie, przechowywanie i transport: 1996, PN-EN ISO 19952 Obuwie Terminologia, 
PN-O-91015 Obuwie dla dzieci do lat 15, 

– 

pakiety dokumentów dotyczące znakowania obuwia do realizacji ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

– 

papier formatu A4, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Podział uczniów na grupy (zespoły)i wybór lidera. 
5.  Przeprowadzenie  przez  nauczyciela  pokazu  z  instruktażem  dotyczącego  wykonania 

ćwiczenia. 

Realizacja tematu: 

  każdy  zespół  analizuje  otrzymany  od  nauczyciela  pakiet  dokumentów  z  wykazem, 

ilustracjami i charakterystyką znaków stosowanych do cechowania obuwia, 

  uczniowie  sporządzają  wykaz  znaków,  które  zapamiętali  z  przeprowadzonego  przez 

nauczyciela  pokazu  z  instruktażem  i  dokonaj  analizy  otrzymanego  pakietu  informacji 
o znakach i cechowaniu, 

  każdy uczeń dokonuje charakterystyki znaków zamieszczonych w wykazie, 

  uczniowie wskazują sposoby i miejsce usytuowania znaku na obuwiu i opakowaniach, 

  uczniowie dokonują selekcji poznanych i scharakteryzowanych znaków w zależności od 

miejsca ich występowania, 

  uczniowie  wskazują  możliwość  stosowania  innych  znaków,  nie  zamieszczonych 

w normie i charakteryzują znak „Zdrowa Stopa”. 

6.  Po  wykonaniu  zadań,  wybrany  lider  z  grupy  prezentuje  wykonaną  pracę  poprzez 

omawianie  zarejestrowanych  przez  uczniów  znaków,  ich  charakterystykę  oraz  sposoby 
i miejsce ich umieszczenia. 

7.  Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy. 
8.  Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość wykonanej pracy. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 
Odszukaj w  czasopismach  fachowych lub Internecie  informacje dotyczące rodzajów znaków 
stosowanych przy cechowaniu obuwia i ich umieszczeniu na obuwiu i opakowaniu. Napisz na 
podstawie zebranych informacji krótką notatkę i przekaż do oceny nauczycielowi. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne,  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

 

 

 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  

Obuwnik 744[02] 

Moduł:    

   

 

 

Technologia montażu i wykończania obuwia 744[02].Z5 

Jednostka modułowa:  

Cechowanie,  pakowanie,  przechowywanie  oraz  transport 
obuwia 744[02].Z5.04 

Temat: 

Pakowanie obuwia. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  w  zakresie  pakowania  obuwia  do  opakowań 

jednostkowych i zbiorczych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

zapakować oznakowane obuwie do opakowań jednostkowych, 

− 

nakleić na opakowania jednostkowe wypełnione etykiety, 

− 

włożyć  obuwie  zapakowane  w  opakowanich  jednostkowych  do  opakowania  zbiorczego 

według ustalonego sortymentu wielkościowego, 

− 

dokonać banderolowania opakowania taśmą samoprzylepną, 

− 

nakleić na opakowanie zbiorcze wypełnioną etykietę, 

− 

zidentyfikować  znaki  naniesione  wcześniej  na  etykiety  do  opakowań  jednostkowych 

i zbiorczych, 

− 

dokonać  samooceny  wykonanej  pracy  w  poszczególnych  jej  fazach;  sporządzić  na  tę 

okoliczność krótką notatkę, 

− 

zaprezentować wyniki wykonanej pracy, 

− 

dokonać  oceny  poprawności  wykonanych  czynności  w  procesie  pakowania  obuwia 

i kontroli oznakowania otrzymanych etykiet. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

− 

organizowanie i planowanie zajęć, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu. 
 

Metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z instruktażem, 

− 

metoda ćwiczeń praktycznych. 

 
Środki dydaktyczne

− 

oznakowane obuwie w różnych wielkościach, 

− 

opakowania jednostkowe i zbiorcze, 

− 

wypełnione etykiety do opakowań jednostkowych i zbiorczych, 

− 

papier lub folia do przełożenia półpar w opakowaniach jednostkowych, 

− 

taśma samoprzylepna szerokości 50 mm, 

− 

urządzenie mechaniczne do naklejania taśmy z mechanizmem odcinającym, 

− 

klej do przyklejenia etykiet, 

− 

przybory do pisania, 

− 

papier formatu A4, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla ucznia. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów

 

uczniowie pracują w grupach 2 

÷

 3-osobowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Czas trwania zajęć

− 

90 minut. 

 

Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej 
 
Zadanie dla ucznia

Zapakuj oznakowane obuwie do opakowań  jednostkowych  i opakowania zbiorczego według 
ustalonego sortymentu wielkościowego. Sprawdź poprawność wypełnionych etykiet. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą ćwiczeń praktycznych. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą ćwiczeń praktycznych. 

 
Faza I. Informacje 
 
Pytania prowadzące: 
1.  Jak powinny być oznakowane opakowania jednostkowe i zbiorcze ? 
2.  Według jakich zasad należy dobierać opakowania jednostkowe i zbiorcze ? 
3.  Jak należy zapakować obuwie do opakowań jednostkowych ? 
4.  Jak należy nakleić etykiety na opakowania jednostkowe ? 
5.  Jak należy zapakować obuwie do opakowania zbiorczego ? 
6.  Jak należy nakleić etykietę na opakowanie zbiorcze ? 
7.  Jakie znaki należy umieścić na etykietach naklejanych na opakowania ? 
8.  Jak należy zabanderolować opakowanie zbiorcze ? 
 
Faza II.  Planowanie 
1.   Jak będzie układane obuwie w opakowaniach jednostkowych ? 
2.   Jaki papier lub folię użyjemy do przełożenia półpar w opakowaniu ? 
3.   W jakim sortymencie wielkościowym zapakujemy obuwie w opakowaniu zbiorczym ? 
4.   Jakie będzie opakowanie zbiorcze i ile pomieści par ? 
5.   Jak zapakujemy obuwie w opakowanie zbiorcze ? 
6.   Jak  zabanderolujemy  opakowanie  zbiorcze  i  w  jaki  sposób  skontrolujemy  poprawność 

wydrukowanych etykiet ? 

 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie  pracują  w  zespołach  i  omawiają  zasady  doboru  opakowań  jednostkowych  i 

zbiorczych. 

2.  Uczniowie proponują sposób pakowania obuwia. 
3.  Uczniowie ustalają format papieru do przełożenia półpar w opakowaniu jednostkowym. 
4.  Uczniowie omawiają sposób banderolowania i obliczają długość potrzebnej folii. 
5.  Uczniowie  ustalają  sposób  i  miejsce  naklejenia  etykiet  i  sposób  sprawdzenia 

zamieszczonych na nich informacji. 

6.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność zaplanowanych działań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Faza IV. Wykonanie 
1.  Każdy uczeń bierze udział w pakowaniu obuwia do opakowań jednostkowych, zwracając 

uwagę na sposób ułożenia i przełożenia papierem półpar obuwia.. 

2.  Każdy  uczeń  nakleja  etykiety  na  opakowania  jednostkowe  z  obuwiem,  które  pakował 

i wkłada je do opakowania zbiorczego.. 

3.  Uczniowie  dokonują  banderolowania  opakowania  zbiorczego,  naklejają  etykietę 

i kontrolują poprawność zamieszczonych na niej cech (znaków) zapakowanego obuwia. 

 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  zespołach  poprawność  wykonanych czynności  i prawidłowość 

wypełnionej etykiety na opakowaniu zbiorczym. 

2.  Uczniowie  dyskutują  o  zauważonych  trudnościach  i  błędach  popełnionych  w  trakcie 

wykonywania zadania. 

3.  Uczniowie przekazują wyniki swojej pracy nauczycielowi w celu ich oceny. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły  im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  wykonanie  ćwiczenia,  wskazać,  jakie 
umiejętności  były  kształtowane,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać  na 
przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Zasady cechowania (znakowania) obuwia 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Oznacz  w  tabeli  zawierającej  nazwy  znaków,  miejsce  ich  występowania  na  obuwiu, 

opakowaniu  jednostkowym  i  zbiorczym  według  zasad  wyszczególnionych  w  normie  
PN-O-91013 Obuwie. Znakowanie:1999 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia, 
2)  zanalizować otrzymaną tabelę z wypisanymi rodzajami znaków, 
3)  zaznaczyć  w  odpowiednich  kolumnach,  znakiem  X,  miejsca  występowania  znaku 

(obuwie, opakowanie jednostkowe, opakowanie zbiorcze), 

4)  dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 
5)  zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

oznakowane obuwie, opakowania jednostkowe i zbiorcze, 

− 

tabela  z  wyszczególnionymi  rodzajami  znaków  i  trzema  kolumnami,  w  których  będą 
oznaczane miejsca występowania znaku, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Rozpoznaj  zamieszczone  na  planszy  piktogramy  oznaczające  rodzaje  materiałów 

obuwniczych i opisz sposoby ich stosowania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy poleceń zawartych w treści ćwiczenia, 
2)  przeanalizować piktogramy zilustrowane na planszy, 
3)  rozpoznać pojedyncze piktogramy i określić ich przeznaczenie, 
4)  scharakteryzować  piktogramy  zamieszczone  na  planszy  i  wskazać  sposoby  ich 

stosowania, 

5)  zaprezentować wykonaną pracę, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

plansza  ilustrująca  piktogramy  stosowane  przy oznaczaniu rodzaju  materiałów cholewki 
i spodu obuwia, 

− 

papier formatu A4, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2.  Pakowanie obuwia 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Zapakuj obuwie do opakowań jednostkowych. 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować sposób pakowania obuwia do opakowań jednostkowych, 
2)  dobrać opakowania (pudełka, torebki) do rodzaju i wymiaru obuwia, 
3)  przygotować papier lub folię do przełożenia obuwia w opakowaniu, 
4)  nakleić etykietę z oznakowaniem pakowanego obuwia,  
5)  zapakować  obuwie  przekładając  półpary  papierem  niepylistym  lub  folią  z  tworzywa 

sztucznego, 

6)  zaprezentować wykonaną pracę, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

różne rodzaje i wymiary obuwia, 

− 

opakowania jednostkowe o różnych kształtach i wymiarach, 

− 

etykiety samoprzylepne z dokonanymi oznaczeniami pakowanego obuwia, 

− 

papier niepylisty lub cienka folia do przełożenia półpar obuwia, 

− 

norma PN-O-91009 Obuwie. Pakowanie, przechowywanie i transport:1996, 

− 

norma PN-O-91013 Obuwie. Znakowanie:1999, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Zapakuj opakowania jednostkowe z obuwiem do opakowań zbiorczych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować sposób pakowania obuwia do opakowań zbiorczych, 
2)  dobrać opakowania zbiorcze do wymiarów i ilości opakowań jednostkowych, 
3)  sprawdzić  zgodność  zapakowanego  obuwia  do  opakowań  jednostkowych  z  etykietą 

opisującą to obuwie, 

4)  zapakować  opakowania  jednostkowe  do  opakowania  zbiorczego  według  sortymentu 

wielkościowego wskazanego przez nauczyciela, 

5)  zabanderolować opakowanie zbiorcze, 
6)  nakleić etykietę samoprzylepną na opakowanie z opisem i oznakowaniem zapakowanego 

obuwia, 

7)  zaprezentować wykonaną pracę, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

obuwie zapakowane do opakowań jednostkowych, 

− 

opakowania zbiorcze o różnych wymiarach, 

− 

etykiety samoprzylepne z opisem pakowanego obuwia, 

− 

taśma samoprzylepna do banderolowania opakowania zbiorczego, 

− 

norma PN-O-91009 Obuwie. Pakowanie, przechowywanie i transport:1996, 

− 

norma PN-O-91013 Obuwie. Znakowanie:1999, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.3.  Magazynowanie i transport obuwia 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Dokonaj  oceny  pomieszczeń  magazynowych  przeznaczonych  do  przechowywania 

obuwia (według wyboru i możliwości mogą to być magazyny warsztatów szkolnych, zakładu 
obuwia lub hurtowni). 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy polecenia zawartego w treści ćwiczenia, 
2)  opracować  plan  działania  poprzez  wyszczególnienie  elementów  oceny  pomieszczeń 

magazynowych, 

3)  sprawdzić temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach, 
4)  sprawdzić stan ścian i posadzek (czy nie ma pleśni i zagrzybień), 
5)  sporządzić raport z dokonanej kontroli i wyciągnąć stosowne do faktów wnioski, 
6)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

instrukcje magazynowania i przechowywania obuwia, 

− 

urządzenia do pomiaru temperatury i wilgotności powietrza, 

− 

przybory do pisania, 

− 

papier formatu A4, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Scharakteryzuj i wypełnij krajowy list przewozowy otrzymany od nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy polecenia zawartego w treści ćwiczenia, 
2)  scharakteryzować dokumenty związane z transportem obuwia, 
3)  przeanalizować dane zawarte w krajowym liście przewozowym, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

4)  wypełnić krajowy list przewozowy w oparciu o wskazania nauczyciela, 
5)  zaprezentować wykonaną pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje dotyczące spedycji towarów, 

 

dokumenty związane z transportem obuwia, 

 

samochodowy list przewozowy, 

 

informacja  od  nauczyciela  o  rodzaju  i  ilości  przewożonego  obuwia,  odbiorcy  i  miejscu 
przeznaczenia w układzie symulacyjnym, 

 

papier formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Cechowanie,  pakowanie, 
przechowywanie oraz transport obuwia”  

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. 
c, 2. d, 3. b, 4. c, 5. a, 6. a, 7. d, 8. b, 9. d, 10. a, 11. c
12. 
b, 13. d, 14. c, 15. a, 16. c, 17. b, 18. b, 19. c, 20. b 
 
Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać przeznaczenie Polskiej Normy 

Wymienić ilość wyróżników w KTM 

Nazwać 13 wyróżnik KTM 

Podać minimalną wysokość znaków przy 
cechowaniu obuwia 

Rozróżnić grupy rodzajowe materiałów przy 
znakowaniu obuwia 

Zidentyfikować rodzaj materiału na wierzchy 
obuwia 

Wymienić podmiot gospodarczy ustalający cenę 
detaliczną obuwia 

Wskazać ilość gatunków obuwia powszechnego 
użytku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Opisać sposób zamieszczenia informacji 
dotyczących użytkowania i konserwacji obuwia 

10  Rozróżnić elementy obuwia oznaczone za 

pośrednictwem piktogramu 

11  Wymienić grupy wielkościowe obuwia dla którego 

przyznaje się znak „Zdrowa Stopa” 

12  Wyjaśnić przeznaczenie normy PN-O-91009:1996 

13  Podać dopuszczalny przedział temperatury 

w magazynach obuwia 

14  Podać sposób oznakowania wzoru obuwia na 

obuwiu 

15  Wyjaśnić zasady oznaczania obuwia 

zakwalifikowanego do gatunku pierwszego 

PP 

16  Wyjaśnić znaczenie Dyrektywy Unii Europejskiej 

94/11/EC 

PP 

17  Przeanalizować miejsca występowania znaków przy 

cechowaniu obuwia według normy PN-O-91013 

PP 

18  Określić materiał, z którego wykonano wierzch 

obuwia za pomocą piktogramu 

PP 

19  Wnioskować o przyznanie znaku „Zdrowa Stopa“ 

PP 

20  Określić przeznaczenie poszczególnych 

egzemplarzy listu przewozowego 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź, 

otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  zadań  z  poziomu  podstawowego  i  zadań  z  poziomu 

ponadpodstawowego,  które  mogą  przysporzyć  Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie 
wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań o numerach od 15 do 20). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

 
Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1 Norma oznaczona symbolem PN-O-91013 dotyczy 

a)  numeracji obuwia. 
b)  pakowania obuwia. 
c)  znakowania obuwia. 
d)  terminologii obuwniczej. 

 

2. Ile wyróżników stosowano w klasycznym ujęciu Kodu Towarowo Materiałowego (KTM) 

a)  7. 
b)  5. 
c)  12. 
d)  13. 

 
3. Co oznacza 13 wyróżnik w KTM? 

a)  Typ obuwia. 
b)  Liczbę kontrolną wzoru obuwia. 
c)  System montażu. 
d)  Gałąź przemysłu. 

 
4. Minimalna wysokość znaków przy cechowaniu obuwia wynosi 

a)  5 mm. 
b)  2 mm. 
c)  3 mm. 
d)  4 mm. 

 
5. Na ile grup rodzajowych dzieli się materiały wierzchowe przy znakowaniu obuwia 

a)  4. 
b)  3. 
c)  2. 
d)  5. 

 

6.  Jeżeli  powierzchnia  skóry  naturalnej  jest  wykończona  warstwą  o  grubości  większej  niż 

0,15  mm,  a  jednocześnie  nie  jest  to  grubość  większa  niż  1/3  całkowitej  grubości  to 
nazwiemy taką skórę jako 
a)  skóra kryta. 
b)  substytut skóry. 
c)  tworzywo skóropodobne. 
d)  tworzywo kolagenowe. 

 

7. Cenę detaliczną obuwia oznacza 

a)  producent. 
b)  odbiorca hurtowy. 
c)  Inspekcja Handlowa. 
d)  podmiot gospodarczy prowadzący detaliczny obrót handlowy. 

 

8. Na ile gatunków można sklasyfikować obuwie powszechnego użytku 

a)  2. 
b)  3. 
c)  4. 
d)  5. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

9. Informację dotyczącą warunków użytkowania i konserwacji obuwia podaje się opisowo na 

etykiecie 

a)  umieszczonej w opakowaniu jednostkowym. 
b)  umieszczonym w opakowaniu zbiorczym. 
c)  naklejonej na opakowaniu jednostkowym. 
d)  połączonej trwale z obuwiem. 

 

10. Zamieszczony obok piktogram oznacza element 

a)  podeszwy. 
b)  spodu obuwia. 
c)  podpodeszwy. 
d)  podstawy obuwia. 
 

11. Znak  „Zdrowa  Stopa”  może  być  przyznany  dla  obuwia  wytwarzanego  w  grupach 

wiekowych (wielkościowych) 

a)  od 1 do 7. 
b)  2 i 3. 
c)  od 1 do 6. 
d)  5 i 4. 

 

12. Norma PN-O-91009:1996 dotyczy 

a)  cechowania obuwia. 
b)  pakowania, przechowywania i transportu obuwia. 
c)  terminologii obuwia. 
d)  obuwia dla dzieci do lat 15. 

 

13. Zalecany przedział temperatury w magazynach obuwia wynosi 

a)  10 

÷

20

o

C. 

b)  15 

÷

22

o

C. 

c)  18 

÷

20

o

C. 

d)   5 

÷

24

o

C. 

 

14. Symbol wzoru obuwia umieszcza się na 

a)  jednej półparze. 
b)  lewej półparze. 
c)  obu półparach. 
d)  prawej półparze. 

 

15. Czy oznaczenie obuwia pieczątką pierwszego gatunku jest obligatoryjne 

a)  Oznaczenie I gatunku obuwia nie jest obowiązkowe. 
b)  Oznaczenie I gatunku obuwia jest zawsze obowiązkowe. 
c)  Pieczątką „Gat. I” oznacza się tylko obuwie skórzane. 
d)  Pieczątką „Gat. I” oznacza się obuwie przeznaczone na eksport 

 

16. Czego dotyczą postanowienia Dyrektywy Unii Europejskiej 94/11/EC 

a)  Numeracji obuwia. 
b)  Zasad projektowania wierzchów obuwia. 
c)  Zasad znakowania obuwia. 
d)  Zasad oznaczania tęgości i długości kopyt do produkcji obuwia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

17. Oznaczenie dla gatunku pierwszego należy obowiązkowo zamieścić na: 

a)  obuwiu. 
b)  opakowaniu jednostkowym i zbiorczym. 
c)  obuwiu i opakowaniu jednostkowym. 
d)  opakowaniu zbiorczym. 

 

18. Zamieszczony obok piktogram oznacza, że wierzch obuwia jest wykonany 

a)  ze skóry. 
b)  ze skóry pokrytej. 
c)  z tworzywa skóropodobnego. 
d)  z tkaniny laminowanej. 

 
19. Znak „Zdrowa Stopa” dotyczy obuwia do lat 15 i jest przyznawany przez 

a)  Ministerstwo Zdrowia. 
b)  Instytut Przemysłu Skórzanego. 
c)  Centralne Laboratorium Przemysłu Obuwniczego. 
d)  Centrum Zdrowia Dziecka. 

 
20.  List  przewozowy  składa  się  z  4  egzemplarzy.  Dla  kogo przeznaczony  jest oryginał  listu 

przewozowego? 

a)  Dla właściciela (wysyłającego). 
b)  Dla adresata. 
c)  Dla Urzędu Skarbowego. 
d)  Dla spedytora. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Cechowanie, pakowanie, przechowywanie oraz transport obuwia  
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

 

 

 

 

20   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Test II 

 

Test praktyczny typu „próba pracy” do jednostki modułowej „Cechowanie, 
pakowanie, przechowywanie oraz transport obuwia” 744[02].Z5.04

 

 

Treść zadania 

 

Zapakuj otrzymane obuwie w opakowania jednostkowe i opakowanie zbiorcze. Sprawdź 

poprawność  naniesionych  cech  na  obuwiu,  opakowaniu  jednostkowym  i  opakowaniu 
zbiorczym  (obuwie  i  opakowania  były  wcześniej  oznakowane,  ale  nie  zawsze  poprawnie; 
takie działanie było celowe i ma służyć sprawdzeniu umiejętności ucznia). 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach jednostki modułowej zaleca się zastosowanie zadania testowego typu „próba pracy”. 
Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych  umiejętności 
w zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  wykonywania  czynności  praktycznych. 
Uczniowi  należy  stworzyć  możliwość  inwencji  w  zaplanowaniu  poszczególnych  etapów 
wykonywania  zadania:  Zorganizowania  stanowiska  pracy,  doborze odpowiednich  opakowań 
do rodzaju, typu i wielkości obuwia, doborze rodzaju i formatu papieru do przełożenia półpar 
w  opakowaniach  jednostkowych,  pakowania  obuwia  w  opakowania  jednostkowe  i  zbiorcze, 
banderolowaniu  opakowań  zbiorczych,  identyfikacji  naniesionych  cech  na  obuwiu 
i opakowaniach. 

Jest  to  jednocześnie  możliwość  samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu 

nabytych  umiejętności  i dokonania  analizy  podjętych  działań  praktycznych.  Zadaniem 
nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie zadania zgodnie 
z  zasadami  stosowanymi  w  zakładach  obuwia  i  wynikającymi  z  norm  przedmiotowych  
w obszarze cechowania i pakowania obuwia. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 
-

  stanowisko  pracy  z  dostępem  do  obuwia,  opakowań,  etykiet,  papieru  i  taśmy 

samoprzylepnej, 

-

  instrukcję czynnościową procesu cechowania i pakowania obuwia, 

-

  normę PN-O-91013 Obuwie. Znakowanie:1999, 

-

  normę PN-O-91009 Obuwie. Pakowanie, przechowywanie i transport :1996, 

-

  wzorce pracy ilustrujące rozmieszczenie znaków na obuwiu i opakowaniach. 

 

Nauczyciel powinien: 
-

  zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska do pakowania obuwia w warsztatach 

szkolnych lub zakładzie produkcyjnym, 

-

  skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 

-

  przydzielić uczniom zadania w postaci instrukcji do ćwiczenia, 

-

  udostępnić uczniom obuwie, opakowania i niezbędne akcesoria do wykonania ćwiczenia, 

-

  określić czas na wykonanie zadania, 

-

  nadzorować na bieżąco pracę uczniów, 

-

  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Instrukcja dla ucznia 
 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 
-

  przygotować stanowisko pracy pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy, 

-

  dobrać i założyć odzież ochronną, 

-

  sprawdzić cechy (znaki) umieszczone na obuwiu i opakowaniu jednostkowym, 

-

  dobrać opakowania jednostkowe i zbiorcze, 

-

  sformatować i przygotować papier do przełożenia półpar w opakowaniu jednostkowym, 

-

  zapakować obuwie do opakowań jednostkowych, 

-

  sprawdzić znaki umieszczone na etykiecie, czy są zgodne z cechami zapakowanego obuwia, 

-

  przygotować  opakowanie  zbiorcze  i  zapakować  opakowania  jednostkowe  z  obuwiem 

według ustalonego sortymentu wielkościowego, 

-

  zabanderolować opakowania zbiorcze, 

-

  skontrolować poprawność wypełnionej etykiety i nakleić ją na opakowanie zbiorcze, 

-

   zaprezentować wykonaną pracę, 

-

  dokonać oceny poprawności wykonanej pracy. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1. 

Dobranie odzieży ochronnej. 

 

2. 

Sposób sprawdzenia cech na obuwiu i etykietach. 

10 

 

3. 

Zaplanowanie 

kolejnych 

czynności 

związanych 

z pakowaniem 

obuwia 

oceną 

poprawności 

jego 

wykonania. 

10 

 

4. 

Dobranie opakowań jednostkowych i zbiorczych. 

10 

 

5. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

  czystość i porządek miejsca pracy, 

  zabezpieczenie pod względem BHP, 

  przygotowanie    obuwia,  opakowań  i  akcesoriów  z  tym 

związanych. 

 
 

10 

 

6. 

Wykonywanie zadania: 
-

  przygotowanie papieru przekładkowego, 

-

  zapakowanie obuwia do opakowań jednostkowych, 

-

  naklejenie etykiet na opakowania jednostkowe, 

-

  zapakowanie obuwia do opakowania zbiorczego, 

-

  zabanderolowanie opakowania zbiorczego, 

-

  naklejenie etykiety na opakowaniu zbiorczym. 

 

10 

10 
10 

 

7. 

Wykonanie 

 

8. 

Zaprezentowanie wykonanej pracy. 

 

 

Razem 

100 

 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczająca 

60 

÷

 70 

dostateczny  

71 

÷

 85 

dobry 

86 

÷

 95 

bardzo dobry 

96 

÷

 100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

7. LITERATURA 

 

1.  Grabkowski M.: Obuwnictwo. Podręcznik dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1992 
2.  Grabkowski  M.:  Technika  wytwarzania  obuwia  tom  I.  Politechnika  Radomska, 

Radom 2000 

3.  Liszka R., Rerutkiewicz J., Eliasz H.: Cholewkarstwo. WSiP, Warszawa 1996 
4.  Nowe zasady znakowania obuwia. Na podstawie Shoe and Leather News 11/96 Przegląd 

Skórzany nr 3, R. LII, 1997 

5.  Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe. Cz.II. WSiP, Warszawa 1986 
6.  Siekiera  T.:  Organizacja  i  ekonomika  procesu  produkcji  obuwia.  Poradnik  dla 

wytwórców obuwia. CLPO, Kraków 1996 

7.  W obuwiu bez etykiet daleko nie zajdziemy. Przegląd Skórzany nr 10, R. LIII 1998 
8.  Znak zdrowej stopy, http://www.clpo.pl/stopa.html 
9.  Znakowanie obuwia w krajach EWG. Przegląd Skórzany nr 1, R. XXXII, 1977 
 
Normy przedmiotowe 
 
1.  PN-O-91013 Obuwie. Znakowanie: 1999 
2.  PN-O-91009 Obuwie. Pakowanie, przechowywanie i transport: 1996 
3.  PN-EN ISO 19952 Obuwie Terminologia 
4.  PN-O-91015 Obuwie dla dzieci do lat 15 
 
Czasopisma fachowe

− 

Przegląd Skórzany (wydania archiwalne), 

− 

Świat Butów (wydania archiwalne i bieżące). 

 
Literatura metodyczna 
1.   Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.   Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000