background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 
 
 
 
 

Danuta Pawełczyk 

 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska 
711[02].O1.01 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr inż. Józef Parchański 
mgr inż. Aleksander Wrana 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Danuta Pawełczyk 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[02].O1.01

 

„Stosowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej i ochrony 
środowiska”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu górnik eksploatacji 
podziemnej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Zagrożenia na stanowisku pracy 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Pierwsza pomoc w wypadkach przy pracy 

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Ochrona środowiska 

17 

   5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4. Prawna ochrona pracy 

19 

   5.4.1. Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Stosowanie  zasad  bezpieczeństwa 

i higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej  i  ochrony  środowiska”,  który  będzie 
pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  górnik 
eksploatacji podziemnej 711[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

metody tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  przeprowadzenia  ewaluacji  osiągnięć  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się 
zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego  rodzaju 
zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

711[02].O1 

Bezpieczeństwo pracy i ochrona środowiska 

711[02].O1.01 

Stosowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy 

oraz ochrony przeciwpożarowej i ochrony 

środowiska 

711[02].O1.02 

Przeciwdziałanie zagrożeniom technologicznym 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

 

dostrzegać i opisywać związki między naturalnymi składnikami środowiska, człowiekiem 
i jego działalnością, 

 

oceniać  własne  możliwości  sprostania  wymaganiom  stanowiska  pracy  i  wybranego 
zawodu. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

zinterpretować  podstawowe  akty  prawne  dotyczące  praw  i obowiązków  pracownika 
oraz pracodawcy, 

 

zinterpretować podstawowe akty prawne dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

wskazać obowiązujące przepisy prawa geologicznego i górniczego, 

 

przewidzieć konsekwencje prawne, materialne i inne z tytułu naruszenia przepisów prawa 
geologicznego i górniczego, w trakcie pełnienia obowiązków zawodowych, 

 

przewidzieć  konsekwencje  prawne,  materialne  i  inne  z  tytułu  naruszenia  przepisów 
i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w trakcie pełnienia obowiązków zawodowych, 

 

dobrać i zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony indywidualnej do określonych 
prac, 

 

zastosować  procedury  udzielania  pierwszej  pomocy  poszkodowanym  w  wypadkach 
podczas prac w górnictwie podziemnym, 

 

podjąć  działania  w  wypadku  zagrożenia  pożarowego,  zgodnie  z instrukcją  ochrony 
przeciwpożarowej, 

 

zastosować  podręczny  sprzęt  oraz  środki  gaśnicze,  zgodnie  z zasadami  ochrony 
przeciwpożarowej,  

 

wskazać prace zabronione młodocianym, 

 

uzasadnić  wpływ  zmęczenia  psychicznego  i  fizycznego  na  zdrowie  pracownika  i  efekty 
pracy, 

 

uzasadnić wpływ wypoczynku na zdrowie i efekty pracy, 

 

zastosować zasady ochrony środowiska, 

 

określić 

podstawowe 

źródła  zaburzenia  środowiska  naturalnego  pochodzące 

z działalności podziemnych zakładów górniczych, 

 

wskazać sposoby likwidacji, naprawy, neutralizacji i wykorzystywania odpadów.

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

 

 

……………………………………………….................. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł:  

 

 

 

Bezpieczeństwo pracy i ochrona środowiska 711[02].O1 

Jednostka modułowa: 

 Stosowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska 
711[02].O1.01 

 Temat: Przyczyny pożarów i zapobieganie im. 

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z przyczynami pożarów i sposobami zapobiegania im. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zastosować środki i sposoby ochrony przeciwpożarowej. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w zespołach 2–4 osobowych. 

 

Czas: 60 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

duże arkusze papieru, kolorowe flamastry, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Przebieg zajęć: 
Część wprowadzająca: 
1.  Nauczyciel  przedstawia  zasady  pracy  na  zajęciach,  dzieli  uczestników  na  zespoły 

i przydziela  każdemu  zespołowi  zadania,  rozdaje  każdemu  zespołowi  duży  arkusz 
papieru i kolorowe flamastry; każdy zespół wybiera przewodniczącego. 

Zadania dla zespołów: 

 

pożary ugaszone w zarodku i pożary małe, 

 

pożary średnie, 

 

pożary duże, 

 

pożary pojedyncze,  

 

pożary blokowe, 

 

pożary przestrzenne i burze ogniowe. 

Część realizacyjna: 
2.  Uczniowie pracują nad mapą semantyczną przydzielonego zadania (załącznik nr 1). 
3.  Każda grupa prezentuje swoją pracę. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Część podsumowująca: 
4.  Nauczyciel wybiera najlepiej pracujący zespół i wystawia oceny. 
5.  Nauczyciel podsumowuje pracę poszczególnych zespołów. 

 

Praca domowa: 

Przygotować  planszę  zawierającą  co  najmniej  5  znaków  ochrony  przeciwpożarowej 

(zgodnie z Polskimi Normami) spośród wymienionych: 

 

droga ewakuacyjna, 

 

zakaz używania otwartego ognia, 

 

palenie tytoniu zabronione, 

 

zakaz gaszenia wodą, 

 

hydrant wewnętrzny, 

 

gaśnica, hydrant zewnętrzny, 

 

sprzęt gaśniczy. 

 

Załącznik nr 1 
Opis zadania dla zespołów 

Na podstawie  informacji  zawartej w poradniku oraz własnej wiedzy członkowie zespołu 

mają wykonać plakat (mapę semantyczną) do zadanego hasła: 

„Pożarem  nazywamy  niekontrolowany proces palenia,  który  powoduje zagrożenie  życia 

i zdrowia ludzi oraz zwierząt, a także straty materialne”. 

Zasady konstrukcji semantycznej: 

 

temat umieszcza się w centrum plakatu (wypisany dużymi literami), 

 

główne zagadnienia („przyczyny”) wybiegają promieniście z centrum, 

 

zagadnienia  poboczne  („zapobieganie”)  są  reprezentowane  jako  odnogi  głównych 
zagadnień, 

 

„przyczyny” i „zapobieganie” tworzą sieć, 

 

sieć należy rozwijać aż do wyczerpania pomysłów. 

 

Rysunek do scenariusza 1 [11] 

 

Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2

 

 

Osoba prowadząca 

 

 

……………………………………………….................. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł: 

 

Bezpieczeństwo pracy i ochrona środowiska 711[02].O1 

Jednostka modułowa: 

 Stosowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz 
ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska 
711[02].O1.01 

 Temat: Rozpoznawanie stanów zagrożenia życia i zdrowia. 

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z najprostszymi sposobami rozpoznawania zaburzeń i utraty 

funkcji życiowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać objawy zaburzeń podstawowych funkcji życiowych organizmu, 

 

określić sposób postępowania w czasie udzielania pierwszej pomocy, 

 

układać poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, 

 

wymienić  numery  alarmowe  (straży  pożarnej,  pogotowia  ratunkowego,  policji, 
zintegrowany numer alarmowy), 

 

objaśnić sposób powiadamia o wypadku w przypadku, gdy zdarzył się pod ziemią.  

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

burza mózgów, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z instruktażem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w zespołach 2–4 osobowych. 

 
Czas: 60 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

koce lub materace, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna: 
1.  Czynności organizacyjno-porządkowe. 
2.  Metodą  pytań  i  odpowiedzi  nauczyciel  wraz  z  uczniami  ustalają  charakterystykę 

człowieka zdrowego. Następnie omawiają najczęściej występujące urazy ze szczególnym 
uwzględnieniem urazów w kopalniach. 

3.  Burza  mózgów  –  określenie  podstawowych  funkcji  organizmu  niezbędnych  do  życia: 

oddychania  i  krążenia.  Próba  odpowiedzi  na  pytania:  Jak  zorientować  się  czy  u  osoby 
leżącej bezwładnie nie zanikły podstawowe funkcje życiowe? W jaki sposób udzielić jej 
pomocy? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Faza główna: 
4.  Nauczyciel  przeprowadza  pokaz.  Na  rozłożonym  kocu  lub  materacu  w  miejscu  dobrze 

widocznym  dla  wszystkich  uczniów  prezentuje  sposoby  sprawdzenia  tętna  i  oddechu 
na uczniu-modelu.  Następnie  pokazuje  sposób  bezpiecznego  układania  osoby 
poszkodowanej na boku. 

5.  Uczniowie  dzielą  się  na  pary,  rozkładają  dodatkowe  koce  lub  materace  i  ćwiczą 

sprawdzanie  tętna  i  oddechu  oraz  układanie  poszkodowanego  w  pozycji  bezpiecznej 
(bocznej  ustalonej).  Nauczyciel  kontroluje  poprawność  przeprowadzanych  czynności 
i koryguje ewentualne błędy. 

6.  Podsumowanie  części  głównej  –  sformułowanie  uogólnionych  wniosków  opisujących 

zaangażowanie uczniów, poprawność wykonywania ćwiczeń i ich znaczenie dla dalszych 
czynności ratowniczych. 

Faza podsumowująca: 
7.  Nauczyciel zapoznaje uczniów z algorytmem postępowania w czasie udzielania pierwszej 

pomocy  medycznej.  Przypomina  fragment  algorytmu  ćwiczony  wcześniej.  Podkreśla 
znaczenie profesjonalnej pomocy, informuje jak należy  ja wezwać i jaką formę powinno 
mieć zgłoszenie. Uczniowie podają numery alarmowe: 

 

999 – pogotowie ratunkowe, 

 

998 – straż pożarna, 

 

997 – policja, 

 

112 – służby zintegrowane (System Ratownictwa Zintegrowanego – tylko z telefonów 
komórkowych). 

8.  Nauczyciel  zapoznaje  uczniów  z  algorytmem  postępowania  w  przypadku  wypadku 

pod ziemią,  uczniowie  ćwiczą  sposoby  zawiadamiania  dyspozytora  o  powstałym 
wypadku.  

9.  Podsumowanie  zajęć  –  nauczyciel  podkreśla  rolę  zdecydowanego  zachowania 

oraz umiejętności w niesieniu pierwszej pomocy. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

 
 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Zagrożenia na stanowisku pracy 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wpisz znaczenie poszczególnych znaków i symboli: 

 

 

 

 
 

 

 

 
 
 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 
 
 
 

 

 

 
 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie.  Po  zakończeniu  pracy  uczniowie  prezentują  swoją 

pracę. Czas wykonania 10 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować znaczenie symboli, krótko opisać czego dotyczą, 
2)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

arkusz z zadaniem, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Ćwiczenie 2 

Połącz  zagrożenia  z  lewej  strony  z  działaniami  profilaktycznymi  z  prawej  strony. 

Pamiętaj, że niektóre działania profilaktyczne mogą być podejmowane w przypadku różnych 
zagrożeń. 

 

ostre zatrucie gazami 
toksycznymi i drażniącymi 
(tlenek węgla, tlenki azotu) 

 

stosowanie odpowiednio 
dobranych środków ochrony 
zbiorowej oraz indywidualnej 

 

 

 

urazy w wyniku eksploatacji 
maszyn i urządzeń 

 

stosowanie środków ochrony 
układu oddechowego (maski 
 i półmaski przeciwpyłowe) 

 

 

 

porażenie prądem 
elektrycznym 

 

stosowanie aparatów 
izolujących oddechowych 

 

 

 

urazy w wyniku tąpnięć, 
zawałów 

 

stosowanie osłon ochronnych 

 

 

 

atmosfera beztlenowa (metan, 
dwutlenek węgla) 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie  Uczniowie,  wybrani  przez  nauczyciela,  kolejno 

prezentują rozwiązania. Czas wykonania 15 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować podane informacje, 
2)  dopasować elementy z prawej i lewej strony, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

treść zadania dla każdego ucznia, 

 

zeszyt. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz sprzęt i środki gaśnicze w zależności od rodzaju pożaru. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcjami  przeciwpożarowymi  oraz  instrukcjami  stosowania  sprzętu 

i środków gaśniczych, 

2)  zidentyfikować rodzaj pożaru, 
3)  zanotować możliwe do zastosowania środki gaśnicze, 
4)  krótko je scharakteryzować. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

instrukcje przeciwpożarowe, instrukcje stosowania sprzętu i środków gaśniczych, 

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  symulację  polegającą  na  zastosowaniu  podręcznego  sprzętu  i  środków 

gaśniczych do gaszenia pożaru. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wybrać odpowiedni sprzęt lub środek gaśniczy do określonego typu pożaru, 
2)  omówić sposób użycia danego sprzętu lub środka gaśniczego,  
3)  omówić najczęściej popełniane błędy przy stosowaniu ww. środków.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

sprzęt i środki gaśnicze, 

 

instrukcje przeciwpożarowe, instrukcje stosowania sprzętu i środków gaśniczych, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2.   Pierwsza pomoc w wypadkach przy pracy 
 

5.2.1

Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wpisz  do  tabeli  wymienione  poniżej  fazy  ratowania  poszkodowanego  w  przypadku 

omdlenia w odpowiedniej kolejności (wybierz właściwe): 

 

 

sprawdzanie  czynności  serca,  zewnętrzny  masaż  serca,  masaż  wykonywany 
równocześnie  ze sztucznym  oddychaniem,  kontrola  tętna,  sztuczne  oddychanie, 
przywracanie drożności układu oddechowego. 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  rozpoczęciem  zadania  należy  przypomnieć  pojęcia  związane  z  udzielaniem 

pierwszej  pomocy.  Uczniowie  pracując  indywidualnie  analizują  zadanie  i  wpisują  fazy 
ratowania  poszkodowanego  w  odpowiedniej  kolejności.  Pięciu  uczniów,  którzy  najszybciej 
wykonają  zadanie,  oddaje  tabele  do  sprawdzenia  nauczycielowi.  Otrzymują  oceny 
za rozwiązane  zadanie.  Po  upływie  wyznaczonego  czasu  na  wykonanie  ćwiczenia  pozostali 
uczniowie przedstawiają rozwiązanie zadania. Czas wykonania zadania 10 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie przeczytać nazwy wszystkich faz, 
2)  przeanalizować ich treść decydując, w jakiej kolejności powinny być wykonywane, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj  objawy  zatrucia,  zranienia,  oparzenia.  Przypnij  kartki  z  objawami 

w odpowiednich  rubrykach  tabeli.  Niektóre  z  nich  można  przypiąć  do  więcej  niż  jednej 
rubryki: martwica skóry, wymioty, widoczna rana szarpana, uszkodzenie błon śluzowych, 
ból  głowy,  oszołomienie,  drgawki,  utrata  przytomności,  widoczna  rana  cięta,  biegunka, 
zaczerwienienie  błon  śluzowych,  bladość,  obrzęki  błon  śluzowych,  kaszel,  krwawienie, 
duszności,  zaburzenia  oddychania,  senność,  zaburzenia  pracy  serca,  ból  brzucha,  drętwienie 
kończyn. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

 

Zatrucie 

Zranienie 

Oparzenie 

 
 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  grupach.  Każda  grupa  dysponuje  kompletem  kartek  z  objawami, 

a także  kilkoma  pustymi  kartkami,  jeżeli  pojawi  się  konieczność  powielenia  któregoś 
z objawów. Po 10 minutach przedstawiciele grup prezentują swoje decyzje i przypinają kartki 
do odpowiednich rubryk w tabeli. Pozostałe grupy przedstawiają swoje stanowiska. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie przeczytać wszystkie wymienione objawy, 
2)  przeanalizować je decydując, jakiego przypadku dotyczą, 
3)  przypiąć kartkę z objawem w odpowiedniej kolumnie lub kolumnach na tablicy, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda metaplanu. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

plansza z tabelą, 

 

kartki z wypisanymi objawami chorobowymi, 

 

pinezki, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Połącz początek zdania z jego końcem, tak aby stanowiły sensowną całość. 

 
Przy  porażeniu  prądem  elektrycznym 
należy… 

…zdjąć 

poszkodowanemu 

obrączki, 

pierścionki i bransoletki. 

Przy oparzeniach nie należy…  

…zgłosić  się  do  przychodni  chirurgicznej 
celem zabezpieczenia przeciwtężcowego. 

Jeżeli  doszło  do  poparzenia  powyżej 
15% powierzchni ciała należy… 

…zdejmować 

części 

ubrania 

przylegających  bezpośrednio  do  miejsca 
oparzonego. 

Przy oparzeniach kończyn należy… 

…dodatkowo  zapewnić  poszkodowanemu 
opiekę kardiologiczną. 

Jeżeli  doszło  do  utraty  części  ciała 
należy… 

…okryć go kocem lub płaszczem. 

W przypadku zabrudzenia rany kurzem, 
błotem lub ziemią, należy… 

…ułożyć 

poszkodowanego 

wygodnie  

w pomieszczeniu o nieskażonym powietrzu. 

Jeżeli 

poszkodowany, 

oczekując 

na  pomoc  przebywa  w  chłodnym 
miejscu, należy… 

…zwrócić się o pomoc do lekarza. 

Przy  ostrym  zatruciu  w  oczekiwaniu  na 
pomoc lekarską, należy… 

 

…zatamować upływ krwi opaską uciskową, 
odciętą  część  zabezpieczyć  w  worku 
foliowym  lub  suchym  opatrunku  do  czasu 
przyjazdu pogotowia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  indywidualnie  Po  zakończeniu  zadania  uczniowie  prezentują  swoją 

pracę. Czas wykonania 10 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie przeczytać wszystkie części zdań, 
2)  przeanalizować je decydując, które z nich powinny się łączyć, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

treść zadania dla każdego ucznia, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Opracuj procedurę udzielenia pierwszej pomocy rannemu w wypadku pod ziemią. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  trzyosobowych  zespołach.  Po  zakończeniu  pracy  uczniowie 

prezentują swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić kolejne czynności, jakie należy wykonać w zaistniałej sytuacji, 
2)  określić sposób zawiadamiania dyspozytora o zaistniałym wypadku, 
3)  krótko opisać poszczególne działania przed przybyciem pomocy, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.3.  Ochrona środowiska

 

 

5.3.1

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj instrukcję gospodarki odpadami dla wybranego wydziału kopalni. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–4  osobowych  zespołach.  Czas  trwania  ćwiczenia  45  minut, 

po zakończeniu  ćwiczenia  przedstawiciel  każdego  zespołu  prezentuje  swoją  pracę  na  forum 
klasy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zidentyfikować rodzaje odpadów powstających w procesach wydziału, 
2)  wyszukać  w  regulacjach  prawnych  dane  dotyczące  metod  składowania  i  utylizacji 

ww. odpadów, 

3)  pogrupować odpady według metod składowania i utylizacji, 
4)  opisać w tabeli grupy odpadów i metody ich składowania i utylizacji, 
5)  krótko scharakteryzować opracowaną instrukcję. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dyrektywy Unii Europejskiej, Polskie Normy, 

 

przykładowa  charakterystyka  zakładu  pracy  (zawierająca  charakter  produkcji,  proces 
technologiczny,  materiały  potrzebne  do  procesu  produkcyjnego,  powstające  odpady, 
opakowania), 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj procedurę postępowania podczas składowania odpadów w pustych wyrobiskach. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  2–4  osobowych  zespołach.  Czas  trwania  ćwiczenia  45  minut, 

po zakończeniu  ćwiczenia  przedstawiciel  każdego  zespołu  prezentuje  swoją  pracę  na  forum 
klasy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  regulacjach  prawnych  jakiego  typu  materiały  mogą  być  składowane 

w pustych wyrobiskach, 

2)  opisać  sposób  postępowania  podczas  składowania  wybranego  rodzaju  odpadów, 

tak, aby zapewnić bezpieczeństwo górników, 

3)  zaprezentować procedurę. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

akty prawne dotyczące postępowania z odpadami oraz bezpieczeństwem  i  higieną pracy 
lub komputer z dostępem do Internetu i oprogramowaniem umożliwiającym przeglądanie 
plików pdf, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.4.  Prawna ochrona pracy

 

 

5.4.1

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ podstawowe prawa  i obowiązki pracownika w zakresie  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy na podstawie Kodeksu pracy.  

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują indywidualnie Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją 

pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  Kodeksie  pracy  oraz  przepisach  wykonawczych  informacje  o  prawach 

i obowiązkach pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, 

2)  wynotować numery artykułów z Kodeksu pracy i pozostałych aktów prawnych,  
3)  krótko  scharakteryzować  poszczególne  artykuły  z  Kodeksu  pracy  i  pozostałych  aktów 

prawnych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Kodeks pracy z komentarzem, 

 

Dzienniki  Ustaw  zawierające  przepisy  wykonawcze  do  Kodeksu  pracy  lub  komputer 
z dostępem do Internetu i oprogramowaniem umożliwiającym przeglądanie plików pdf, 

 

komputer, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Przeanalizuj  Kodeks  pracy  i  inne  wskazane  akty  prawne,  odszukaj  w  nim  informację 

na temat w jakich wypadkach pracownik może zostać ukarany i jaka grozi mu kara. Uzyskane 
informacje wpisz do tabeli: 

 

rodzaj wykroczenia 

przewidywana kara 

 

 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  indywidualnie.  Po  zakończeniu  pracy  przeprowadzają  dyskusję. 

Czas przygotowania 10 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować Kodeks pracy oraz przepisy wykonawcze, 
2)  wyszukać informacje dotyczące kar dla pracowników, 
3)  wpisać uzyskane dane do tabeli. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

Kodeks  pracy  i  odpowiednie  przepisy  wykonawcze  lub  komputer  z  dostępem 
do Internetu i oprogramowaniem umożliwiającym przeglądanie plików pdf, 

− 

Poradnik dla ucznia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Stosowanie 

zasad 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej  i  ochrony 
środowiska” 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–15 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. b, 2. b, 3. c, 4. b, 5. c, 6. d, 7. c, 8. b, 9. c, 10. a, 11. d, 
12. b, 13. b, 14. d, 15. c, 16. c, 17. a, 18. c, 19. a, 20. b. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Nazwać znaczenie znaków ostrzegawczych  

Wskazać w przypadku zagrożenia pożarowego 
zgodnie z instrukcją przeciwpożarową 

Wskazać warunki klimatyczne pracy w kopalni 

Dobrać działanie profilaktyczne do zagrożenia 

Wskazać typ zagrożenia 

Rozpoznać środki ochronne 

Zidentyfikować środki ochronne 

Zastosować przepisy dotyczące ochrony zdrowia 

Rozróżnić typ pożaru 

10  Nazwać źródło pożaru  

11  Sklasyfikować rodzaje odpadów 

12 

Zastosować przepisy dotyczące składowania 
odpadów 

13  Zidentyfikować akt prawny 

14  Określić warunki pracy młodocianego 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

15  Wskazać znak ostrzegawczy 

16 

Określić źródła powstawania chorób 
zawodowych 

PP 

17  Określić działanie gazów na organizm człowieka 

PP 

18  Określić granice wybuchowości  metanu 

PP 

19 

Scharakteryzować procedury udzielania pierwszej 
pomocy 

PP 

20 

Przewidzieć reakcję w sytuacji zagrożenia 
zgodnie z przepisami 

PP 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania, 

które sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  stosowania  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 

ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony  środowiska.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi:  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  16–20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Znak 

 oznacza 

a)  skrzyżowanie na drodze ewakuacyjnej. 
b)  umiejscowienie zestawu do udzielania pierwszej pomocy. 
c)  umiejscowienie planu ewakuacji. 
d)  miejsce, w którym może pojawić się zagrożenie dla zdrowia. 

 
2.  W przypadku pożaru należy zawiadomić straż pożarną dzwoniąc pod numer 

a)  997 lub 112 (z telefonu komórkowego). 
b)  998 lub 112 (z telefonu komórkowego). 
c)  999 lub 113 (z telefonu komórkowego). 
d)  998 lub 113 (z telefonu komórkowego). 

 
3.  Temperatura powietrza w kopalni 

a)  powinna wynosić 25

°

C–28

°

C w okresie letnim, a 20

°

C–25

°

C w okresie zimowym. 

b)  nie powinna przekraczać 25

°

C. 

c)  nie powinna przekraczać 28

°

C. 

d)  nie ma wpływu na czas pracy. 

 
4.  Zmywanie wodą lub opylanie pyłem kamiennym stosuje się w profilaktyce zagrożeń 

a)  metanowych. 
b)  wybuchem pyłu węglowego. 
c)  tąpaniami. 
d)  wyrzutami skał. 

 
5.  Zagrożenie naturalne, to 

a)  hałas. 
b)  wibracje. 
c)  tąpania. 
d)  przemieszczanie się maszyn. 

 

6.  Fotografie przedstawiają 

a)  aparaty tlenowe. 
b)  ciśnieniomierze. 
c)  termometry. 
d)  metanomierze. 

 
 
7.  Środkiem  ochronnym  stosowanym  w  przypadku  możliwości  ostrych  zatruć  gazami 

toksycznymi jest 
a)  odzież elektrostatyczna. 
b)  maska przeciwpyłowa. 
c)  aparat tlenowy. 
d)  osłona pochłaniająca. 

 
 
 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

8.  Na  stanowisku  pracy,  w  którym  występuje  zagrożenie  pyłami  szkodliwymi  dla  zdrowia 

wolno zatrudnić pracownika, który 
a)  ukończył 18 lat. 
b)  ukończył 21 lat. 
c)  waży co najmniej 90 kg. 
d)  waży miej niż 90 kg. 

 
9.  Pożar,  w  którym  płoną  gazy  palne  (acetylen,  metan,  propan-butan,  wodór,  gaz 

koksowniczy lub ziemny) to pożar typu 
a)  A. 
b)  B. 
c)  C. 
d)  D. 

 
10.  Pożar endogeniczny to pożar powstający wskutek 

a)  samozapalenia się węgla. 
b)  zwarcia instalacji elektrycznej. 
c)  zaprószenia ognia. 
d)  nadmiernego tarcia. 

 
11.  Odpady,  które  wprowadzone  do  środowiska  nawet  w  małych  ilościach  natychmiast 

powodują jego trwałą degradację są klasyfikowane jako 
a)  szkodliwe. 
b)  uciążliwe. 
c)  zagrażające. 
d)  niebezpieczne. 

 
12.  W pustych wyrobiskach odpady ciekłe 

a)  nie mogą być składowane. 
b)  mogą, pod warunkiem, że zawierają mniej niż 95% wody. 
c)  mogą być składowane wyłącznie szlamy. 
d)  mogą być składowane bez ograniczeń. 

 
13.  Podstawowym aktem prawnym określającym prawa i obowiązki pracownika jest 

a)  Prawo geologiczne i górnicze. 
b)  Kodeks pracy. 
c)  regulamin pracy. 
d)  ustawa o zawodzie górnika. 

 
14.  Młodociany może być zatrudniony w godzinach 

a)  7

00 

do 16

00

b)  5

00 

do 12

00

c)  17

00 

do 23

00

d)  7

00 

do 14

00

 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

 
15.  Przed możliwością wystąpienia substancji toksycznych ostrzega znak 

a) 

 

b) 

 

c) 

 

d) 

 

 
16.  Możliwość wystąpienia pylicy płuc w kopalniach jest związane z oddziaływaniem 

a)  siarkowodoru. 
b)  dwutlenku węgla. 
c)  pyłu kopalnianego. 
d)  metanu. 

 
17.  Gazami trującymi są tlenek węgla oraz 

a)  siarkowodór, dwutlenek azotu. 
b)  metan, dwutlenek azotu. 
c)  siarkowodór, dwutlenek węgla. 
d)  metan, siarkowodór. 

 
18.  Metan jest wybuchowy w stężeniu 

a)  powyżej 5 %. 
b)  powyżej 2 %. 
c)  od 5 % do 15 %. 
d)  od 2 % do 20 %. 

 
19.  W przypadku porażenia prądem ratownik powinien w pierwszej kolejności 

a)  uwolnić człowieka porażonego spod napięcia. 
b)  rozpoznać stan zagrożenia porażonego. 
c)  skontrolować oddech. 
d)  zmierzyć ciśnienie i skontrolować tętno. 

 
20.  W  przypadku,  gdy  w  sytuacji  zagrożenia  powstrzymanie  się  od  wykonywania  pracy 

nie usuwa bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia pracownika to pracownik 
a)  powinien podjąć działania w celu usunięcia  zagrożenia i pozostać na stanowisku do 

czasu przybycia pomocy. 

b)  ma  prawo  oddalić  się  z  miejsca  zagrożenia,  zawiadamiając  o tym niezwłocznie 

przełożonego i zagrożonych pracowników. 

c)  nie ma prawa oddalić się z miejsca pracy do czasu przybycia przełożonego. 
d)  ma prawo oddalić się jak najprędzej z miejsca zagrożenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………….………………………………………………. 
 

Stosowanie  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 
przeciwpożarowej i ochrony środowiska 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Test 2 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Stosowanie 

zasad 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej  i  ochrony 
środowiska” 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–15 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16–20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. a, 2. d, 3. a, 4. b, 5. a, 6. b, 7. b, 8. b, 9. d, 10. c11. a, 
12. c, 13. c, 14. a, 15. d, 16. d, 17. b, 18. d, 19. a, 20. b. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować środki ochrony indywidualnej 

Nazwać znaki ostrzegawcze 

Objaśnić szkodliwy wpływ oddziaływania prądu 
elektrycznego na organizm ludzki 

Wymienić skutki stresu 

Wskazać znaki ostrzegawcze 

Wymienić dopuszczalną zawartość dwutlenku 
węgla w powietrzu kopalnianym 

Określić procedury udzielania pierwszej pomocy 
osobie poparzonej 

Wyznaczyć sprzęt gaśniczy 

Rozróżnić typ pożaru w kopalni 

10  Wskazać zagrażającą ludziom wartość stężenia 

metanu 

11  Określić warunki pracy młodocianego 

12  Scharakteryzować dopuszczalne warunki 

klimatyczne 

13  Określić rodzaj odpadów 

14  Zdefiniować pojęcie utylizacja 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

15  Objaśnić oddziaływanie tlenku węgla na 

organizm człowieka 

16  Określić procedury udzielania pierwszej pomocy 

osobie po utracie przytomności 

PP 

17  Rozpoznać procedury udzielania pierwszej 

pomocy osobie zranionej 

PP 

18  Zastosować procedury udzielania pierwszej 

pomocy osobie po utracie przytomności 

PP 

19  Określić sposób wykrywania pożaru 

podziemnego 

PP 

20  Objaśnić powód stosowania osłon ochronnych 

maszyn 

PP 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania, 

które sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  przestrzegania  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej  i  ochrony  środowiska.  Wszystkie  zadania  są 
zadaniami wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi:  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  16–20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Fotografia przedstawia 

a)  aparat tlenowy ucieczkowy. 
b)  metanomierz. 
c)  lampę. 
d)  ciśnieniomierz. 

 

2.  Znak 

 ostrzega przed 

a)  materiałem radioaktywnym lub promieniowaniem jonizującym. 
b)  niebezpieczeństwem wybuchu. 
c)  przed skażeniem biologicznym. 
d)  substancjami i preparatami szkodliwymi lub drażniącymi. 

 

3.  Bezpośrednie działanie prądu na człowieka polega na 

a)  przepływie prądu przez ciało człowieka. 
b)  powstaniu uszkodzeń bez przepływu prądu przez ciało człowieka. 
c)  wywoływania wrażeń wzrokowych. 
d)  żadna odpowiedź nie jest prawidłowa. 

 

4.  Choroba infekcyjna 

a)  może być natychmiastowym skutkiem stresu. 
b)  może być odległym skutkiem stresu. 
c)  nie może być spowodowana stresem. 
d)  odpowiedzi a i b są prawidłowe. 

 
5.  Znak, który ostrzega przed niebezpieczeństwem skażenia biologicznego to 

a) 

 

b) 

 

 

c) 

 

 

d) 

 

 

6.  Zgodnie  z  obowiązującymi  przepisami  górniczymi  we  wszystkich  dostępnych 

wyrobiskach  kopalnianych  w  których  mogą  znajdować  się  ludzie  powietrze  zawartość 
dwutlenku węgla w powietrzu nie powinna przekraczać 
a)  0,5 %. 
b)  1 %. 
c)  2 %. 
d)  3 %. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

7.  Bezpośrednio po oparzeniu termicznym miejsce oparzone należy 

a)  zabezpieczyć opatrunkiem uciskowym. 
b)  schłodzić wodą. 
c)  posmarować tłustą maścią. 
d)  skropić roztworem kwasu octowego. 

 
8.  Do gaszenia instalacji elektrycznej pod napięciem nie należy używać 

a)  dwutlenku węgla. 
b)  substancji pianotwórczych. 
c)  proszków gaśniczych. 
d)  mieszaniny gazów azotu i argonu. 

 

9.  Pożar egzogeniczny to pożar 

a)  powstający wskutek zwarcia instalacji elektrycznej. 
b)  powstający wskutek zaprószenia ognia. 
c)  powstający wskutek nadmiernego tarcia. 
d)  wszystkie odpowiedzi są prawdziwe. 

 

10.  Wycofanie  ludzi  ze  strefy  zagrożenia  jest  konieczne  w  przypadku  stężenia  metanu 

przekraczającego 
a)  1%. 
b)  1,5%. 
c)  2%. 
d)  3%. 

 

11.  Czas pracy młodocianego może przekroczyć 8 godzin 

a)  nie może w żadnym wypadku. 
b)  może, jeżeli następnie będzie miał co najmniej 16 godzin nieprzerwanego odpoczynku. 
c)  może, jeżeli następnie będzie miał co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku. 
d)  może, jeżeli zakład pracy pracuje w takim systemie. 

 

12.  W przypadku, gdy temperatura w miejscu pracy górnika przekracza 33

°

a)  należy ograniczyć czas pracy do 6 godzin. 
b)  górnik powinien stosować odzież ochronną. 
c)  można prowadzić tylko prace ratownicze. 
d)  należy  zastosować  rozwiązania  techniczne  służące  obniżeniu  temperatury, 

a w przypadku przekroczenia 35

°

C ograniczyć czas pracy do 6 godzin. 

 

13.  Odpady uciążliwe to odpady które 

a)  wprowadzone  do środowiska  nawet  w  małych  ilościach  natychmiast  powodują  jego 

trwałą degradację. 

b)  wprowadzone  do  środowiska  dopiero  w  większych  ilościach  i  w  wyniku 

długotrwałego oddziaływania powodują jego degradację. 

c)  nie  zawierają  substancji  powodujących  procesy  degradacji,  jednak  niekorzystnie 

wpływają na walory estetyczne środowiska, np. zniekształcają krajobraz. 

d)  charakteryzują się dużą objętością niezależnie od składu. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

14.  Utylizacja to 

a)  wykorzystanie materiałów lub odpadów, które straciły wartość użytkową. 
b)  rozprowadzenie  na  terenie  zdewastowanym  prowadzonymi  pracami  uprzednio 

zebranej żyznej gleby. 

c)  gromadzenie odpadów w miejscach do tego przeznaczonych. 
d)  zmniejszanie objętości opadów przez ich sprasowanie. 

 

15.  Działanie tlenku węgla w stężeniu powyżej 0,0026 % na organizm człowieka jest działaniem 

a)  obojętnym. 
b)  duszącym. 
c)  drażniącym. 
d)  trującym. 

 
16.  W pierwszej  fazie ratowania poszkodowanego po utracie przytomności z wymienionych 

czynności powinna być wykonana 
a)  kontrola tętna. 
b)  sztuczne oddychanie. 
c)  masaż wykonywany równocześnie ze sztucznym oddychaniem. 
d)  przywracanie drożności układu oddechowego. 

 

17.  Zabezpieczenie przeciwtężcowe jest konieczne w przypadku 

a)  każdego zranienia, do którego doszło na wolnym powietrzu. 
b)  zabrudzeniu ran kurzem, błotem lub ziemią. 
c)  tylko przy dużych ranach. 
d)  tylko w przypadku głębokich ran. 

 
18.  Podczas reanimacji należy klatkę piersiową uciskać rytmicznie 30 razy z częstotliwością do 

a)  10/min na głębokość 1–2 cm w kierunku kręgosłupa. 
b)  100/min na głębokość 1–2 cm w kierunku kręgosłupa. 
c)  10/min na głębokość 4–5 cm w kierunku kręgosłupa. 
d)  100/min na głębokość 4–5 cm w kierunku kręgosłupa. 

 

19.  Jednym  ze  sposobów  wykrywania  pożarów  podziemnych  jest  analiza  składu  powietrza 

przez badanie stężenia 
a)  tlenku węgla. 
b)  dwutlenku węgla. 
c)  siarki. 
d)  tlenu. 

 

20.  Stosowanie osłon ochronnych maszyn ma na celu 

a)  ochronę maszyn przed skutkami oddziaływania wody. 
b)  zapobieganie  urazom  pracowników  w  wyniku  eksploatacji  maszyn  i  urządzeń 

górniczych. 

c)  zapobieganie przemieszczaniom się maszyn. 
d)  ochronę maszyn przed skutkami wysokiej temperatury. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……………………………………………………………………………….. 
 

Stosowanie  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 
przeciwpożarowej i ochrony środowiska 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

7. LITERATURA

 

 

1.  Chałas  J.,  Kwiatkowska  H.:  Kodeks  Pracy  2006  z  komentarzem.  Gazeta  Prawna, 

Warszawa 2006 

2.  Golisz T.: Ratownik górniczy. Śląskie Wydawnictwo Techniczne, Katowice 1992 
3.  Gołaszewski J. (red): Technologia, kierunek górniczy. WSiP, Warszawa 1977 
4.  Rączkowski B.: Bhp w praktyce. ODDK, Gdańsk 2007  
5.  Stępczak K.: Ochrona i kształtowanie środowiska. WSIP, Warszawa 2001 
6.  Przegląd geologiczny nr 8, 2006 
7.  Przewodnik po zawodach, tom IV, Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, 

Warszawa 2003 (www.ohpdlaszkoly.pl) 

8.  www.automobilklub.chelm.pl 
9.  www.ciop.pl 
10.  www.mar–poz.waw.pl 
11.  www.pip.gov.pl 
12.  www.wug.gov.pl 
 
Akty prawne: 
1.  Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks pracy (tekst jednolity) z późniejszymi zmianami 
2.  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki  z  dnia  28  czerwca  2002  r.  w  sprawie 

bezpieczeństwa 

i higieny 

pracy, 

prowadzenia 

ruchu 

oraz 

specjalistycznego 

zabezpieczenia  przeciwpożarowego  w  podziemnych  zakładach górniczych (Dz.  U.  2002 
Nr 139 poz. 1169 z późn. zmianami) 

3.  Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. 2005 nr 228 poz. 1947) 
4.  Ustawa  z  dnia  27  kwietnia  2001  r. Prawo ochrony  środowiska  (Dz. U.  Nr  62,  poz.  627 

z późn. zm.) 

5.  Ustawa o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz.U. z 2001 r. Nr 62, poz. 628) 
6.  Ustawy  o  ubezpieczeniu  społecznym  z  tytułu  wypadków  przy  pracy  i  chorób 

zawodowych (Dz. U. 2002 r. Nr 199, poz. 1673 z późn. zm.) 

 
Literatura metodyczna 
1.  Abramowicz  A.,  Nowak  A.,  Zniszczyński  J.:  Przysposobienie  obronne.  Wybrane 

scenariusze lekcji. Operon, Gdańsk 2003 

2.  Krogulec-Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

4.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 1998