background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
Zofia Fereniec 

 

 
 
 
 

Uprawa roślin warzywnych w gruncie 
621[01].Z3.01 

 

 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1

Recenzenci: 
mgr Tomasz Kałuski 
mgr inŜ., Alicja Kurlus

 

 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Krystyna Kwestarz 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Marek Rudziński 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  621[01].Z3.01. 
„Uprawa  roślin  warzywnych  w  gruncie”,  zawartego  w  programie  nauczania  dla  zawodu 
ogrodnik.

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2

 
SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Podział i wymagania warzyw gruntowych 

10 

5.1.1.Ćwiczenia 

10 

5.2.  Technologia uprawy warzyw gruntowych 

13 

5.2.1.Ćwiczenia 

13 

5.3.  Zbiór i przechowywanie warzyw uprawianych w gruncie 

16 

5.3.1.Ćwiczenia 

16 

5.4.  Produkcja nasienna warzyw 

19 

5.4.1.Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

33 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3

1. WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie ogrodnik. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

cele kształcenia, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ć

wiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania – uczenia się, 

oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluacje osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania:  dyskusji  dydaktycznej,  ćwiczeń 
praktycznych na terenie zakładów ogrodniczych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od pracy 

samodzielnej do pracy zespołowej. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

621[01].Z3 

Produkcja warzywnicza 

 

621[01].Z3.01 

Uprawa roślin warzywnych 

w gruncie 

621[01].Z3.02 

Uprawa roślin warzywnych 

pod osłonami 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

zorganizować  stanowisko  pracy  zgodnie  z  wymogami  ochrony  środowiska  i  ergonomii 
pracy, 

− 

przestrzegać przepisy BHP, 

− 

posługiwać się narzędziami ogrodniczymi, 

− 

charakteryzować właściwości róŜnych typów gleb, 

− 

korzystać z programu ochrony roślin, 

− 

korzystać z literatury fachowej, 

− 

rozróŜniać techniki wykonywania zabiegów agrotechnicznych, 

− 

charakteryzować techniki wykonywania podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, 

− 

wyróŜniać elementy budowy morfologicznej roślin, 

− 

dobierać  maszyny  i  narzędzia  ogrodnicze  do  wykonywania  zabiegów  agrotechnicznych 
i pielęgnacyjnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

5

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

rozróŜnić i scharakteryzować gatunki warzyw, 

− 

określić biologiczną i odŜywczą wartość warzyw, 

− 

scharakteryzować części jadalne warzyw, 

− 

określić zasady zakładania i prowadzenia plantacji nasiennych, 

− 

określić terminy, metody i sposoby uprawy gatunków i odmian określonych warzyw, 

− 

przygotować i wysiać nasiona warzyw rozmnaŜanych generatywnie, 

− 

przygotować i wysadzić warzywa rozmnaŜane wegetatywnie, 

− 

wykonać zabiegi agrotechniczne na plantacji warzyw, 

− 

wykonać zabiegi pielęgnacyjne na plantacji warzyw, 

− 

wykonać sortowanie oraz przygotować warzywa gruntowe do przechowania, 

− 

określić warunki zbioru, czyszczenia i suszenia nasion warzyw, 

− 

rozpoznać uszkodzenia wywołane przez choroby i szkodniki warzyw gruntowych, 

− 

zabezpieczyć uprawy przed mrozami i przymrozkami, 

− 

dobrać oraz zastosować metody i środki zwalczania chorób i szkodników. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca    

 

 

………………………….…………………….. 

Modułowy program nauczania: 

 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł:  

 

 

 

 

Produkcja warzywnicza 621[01].Z3. 

Jednostka modułowa:  

 

 

Uprawa roślin warzywnych w gruncie 621[01].Z3.01 

Temat: Sortowanie i przygotowanie warzyw do przechowania. 

Cel ogólny: przygotowanie warzyw do przechowywania. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

rozpoznać warzywa o nietypowej dla gatunku budowie morfologicznej, 

− 

rozpoznać uszkodzenia mechaniczne i infekcyjne, 

− 

dokonać selekcji warzyw, 

− 

dobrać metody przechowywania do gatunków warzyw. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda przewodniego tekstu, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w grupach 3-4-osobowych. 

 

Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

partia warzyw róŜnych gatunków, 

− 

atlasy chorób i szkodników roślin warzywnych, 

− 

naczynia do sortowania warzyw, 

− 

odzieŜ ochronna, 

− 

zestaw pytań prowadzących. 

 

Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

 

Zadanie dla ucznia: 
Wykonaj selekcję warzyw pod względem zdrowotnym oraz zgodności morfologicznej. Określ 
metodę ich przechowania. 
 
Przebieg zajęć 
 
Faza wstępna 
1)  Określenie tematu zajęć. 
2)  Wyjaśnienie uczniom szczegółowych celów kształcenia. 
3)  Podział uczniów na grupy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

7

Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1)  Jakie cechy morfologiczne powinny mieć warzywa przeznaczone do przechowywania? 
2)  Jakie uszkodzenia dyskwalifikują przydatność warzyw do przechowywania? 
3)  W jakich warunkach mogą być przechowywane warzywa? 
4)  Jakie czynniki decydują o długości przechowywania warzyw? 
5)  Jak pakuje się warzywa przeznaczone do krótkotrwałego przechowywania? 
 
Faza II. Planowanie 
1)  Czy przedstawione warzywa są uszkodzone mechanicznie? 
2)  Czy na warzywach występują objawy chorób infekcyjnych? 
3)  Czy objawy chorobowe są zgodne z opisem i wyglądem w tablicach poglądowych? 
4)  Czy kształt i wielkość warzyw jest typowa dla danego gatunku? 
5)  Czy wszystkie gatunki warzyw nadają się do długiego, czy do krótkiego przechowywania? 
 
Faza III. Ustalenie 
1)  Uczniowie nazywają gatunki warzyw. 
2)  Uczniowie proponują sposoby selekcji warzyw. 
3)  Uczniowie ustalają warunki przechowywania warzyw. 
4)  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność toku rozumowania. 
 
Faza IV. Wykonanie 
1)  Uczniowie dokonują selekcji warzyw pod względem zdrowotnym. 
2)  Uczniowie eliminują warzywa uszkodzone mechanicznie. 
3)  Uczniowie odrzucają warzywa o nietypowym dla gatunku wyglądzie. 
4)  Uczniowie  określają  warunki  i  długość  okresu  przechowywania  poszczególnych 

gatunków warzyw. 

 
Faza V. Sprawdzanie
 
1)  Uczniowie porównują swoją diagnozę z wynikami prac innych grup uczniów. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  oceniają  poprawność  wykonanych  ćwiczeń,  stopień 
trudności poszczególnych etapów zadania. Wyciągają wnioski z popełnionych błędów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

8

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca    

 

 

………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

 

Ogrodnik 621[01] 

Moduł: 

 

 

 

 

Produkcja warzywnicza 621[01].Z3. 

Jednostka modułowa:  

 

 

Uprawa roślin warzywnych w gruncie 621[01].Z3.01 

Temat: Ocena organoleptyczna nasion przeznaczonych do siewu

Cel ogólny: ocena przydatności nasion do siewu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

rozpoznać uszkodzenia mechaniczne nasion, 

− 

rozpoznać uszkodzenia nasion spowodowane przez szkodniki, 

− 

ocenić zdrowotność nasion, 

− 

ocenić  barwę,  kształt,  zapach,  smak  nasion    charakterystyczne  dla  określonego  gatunku 
warzyw. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna lub w grupach 2 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

zestaw nasion róŜnych gatunków warzyw, 

− 

lupy, 

− 

naczynia. 

 
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Zadanie dla ucznia: 
Oceń przydatność nasion warzyw do siewu. 
 
Przebieg zajęć: 
 
1)  Wprowadzenie i omówienie celów zajęć: 

− 

nauczyciel charakteryzuje metodę organoleptyczną oceny materiału siewnego, 

− 

nauczyciel  określa  rodzaje  zanieczyszczeń  występujących  w  nasionach  oraz  ich 
szkodliwość, 

− 

nauczyciel wymienia cechy nasion przeznaczonych do siewu, 

− 

nauczyciel przydziela uczniom próbki nasion 2–3 gatunków do wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

9

2)  Realizacja ćwiczenia: 

− 

uczniowie  eliminują  z  otrzymanej  partii  nasion  zanieczyszczenia  szkodliwe  (nasiona 
innych gatunków warzyw, nasiona chwastów), 

− 

uczniowie  eliminują  z  otrzymanej  partii  nasion  zanieczyszczenia  nieszkodliwe  – 
resztki okwiatu, łupin nasiennych, 

− 

uczniowie  usuwają  nasiona  uszkodzone  mechanicznie  oraz  uszkodzone  przez 
szkodniki, 

− 

uczniowie odrzucają nasiona ze śladami chorób infekcyjnych, 

− 

uczniowie rozróŜniają nasiona o nietypowym dla gatunku kształcie, wielkości, barwie 
i eliminują je z partii, 

− 

za pomocą zmysłu powonienia uczniowie oceniają zapach nasion (zwracają uwagę czy 
nie występuje zapach pleśni, stęchlizny, zjełczenia nasion), 

− 

przegryzając nasiona uczniowie oceniają smak nasion, 

− 

w trakcie wykonywania ćwiczenia nauczyciel udziela instruktaŜu bieŜącego i koryguje 
błędy popełniane przez uczniów, 

− 

uczniowie porównują wyselekcjonowaną partię nasion z kontrolną próbką. 

3)  Podsumowanie zajęć: 

− 

uczniowie prezentują wyniki ćwiczenia, diagnozując przydatność nasion do wysiewu, 

− 

nauczyciel  ocenia  poprawność  wykonanego  ćwiczenia  oraz  sformułowanych 
wniosków. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Podział i wymagania warzyw gruntowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj gatunki warzyw oraz określ ich przynaleŜność do grupy uprawowej. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 
wykonania ćwiczenia . 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić tabelę wg wzoru, 

Lp. 

 

Grupa uprawowa 

Gatunki warzyw 

 

1. 

 
Warzywa kapustne 

 

 

2. 

 
Warzywa liściowe 

 

 

3. 

 
Warzywa cebulowe 

 

 

4. 

 
Warzywa psiankowate 

 

 

5. 

 
Warzywa strączkowe 

 

 

6. 

 
Warzywa korzeniowe 

 

 

2)  rozpoznać gatunki warzyw, 
3)  przyporządkować kaŜdy gatunek do odpowiedniej grupy uŜytkowej, 
4)  uzupełnić tabelę, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka dydaktyczna, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

arkusze papieru, 

− 

przybory do pisania, 

− 

tablice poglądowe, 

− 

katalog roślin warzywnych. 

− 

naturalne okazy warzyw. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11

Ćwiczenie 2 

Określ część jadalną i długość okresu wegetacji następujących gatunków warzyw: sałata, 

kalafior, cebula, kapusta głowiasta, fasola szparagowa, rabarbar, szparag, marchew. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i technikę 
wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać tabelę wg wzoru, 
 

 

Lp. 

 

 

Gatunek 

 

Części jadalne 

 

Długość wegetacji 

1.   

 

 

2.   

 

 

3.   

 

 

4.   

 

 

5.   

 

 

6.   

 

 

7.   

 

 

8.   

 

 

9.   

 

 

 
2)  uzupełnić tabelę, 
3)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  arkusze papieru, 
–  przybory do pisania, 
–  poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Sklasyfikuj wymienione poniŜej gatunki warzyw ze względu na długość dnia. 

Określ warzywa, u których występuje pośpiechowatość. 
Gatunki  warzyw:  kapusta  głowiasta  wczesna,  marchew,  sałata,  cebula,  rzodkiewka,  fasola, 
rabarbar, burak ćwikłowy, szparag, pomidor, seler, pietruszka, szczypiorek, szpinak. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 
wykonania ćwiczenia. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wypisać gatunki warzyw dnia długiego, 
2)  wypisać gatunki warzyw dnia krótkiego, 
3)  wypisać gatunki warzyw wraŜliwych na jarowizację, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  arkusze papieru, 
–  przybory do pisania, 
–  poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13

5.2.  Technologia uprawy warzyw gruntowych 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj ściółkowanie gleby i wysadź rozsadę ogórka na miejsce stałe. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  ćwiczenie powinno być realizowane na działce dydaktycznej, 
–  przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania, 

–  podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien udzielać instruktaŜu bieŜącego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wymierzyć długość rzędów i przyciąć czarną folię z 40 cm zapasem, 
2)  wyznaczyć szerokość zagonu, odejmując od szerokości folii 30 cm, 
3)  na wyznaczonym obwodzie zagonu wykonać rowek o głębokości 10 cm, 
4)  rozłoŜyć przycięty pas folii na zagonie, układając jej brzegi w rowkach, 
5)  przysypać brzegi folii ziemią, 
6)  wyznaczyć na pasie folii rzędy oraz miejsca sadzenia roślin w rzędzie, 
7)  w wyznaczonych miejscach wykonać nacięcia na krzyŜ o średnicy około 10 cm, 
8)  wysadzić rozsadę w wyznaczonych miejscach, odchylając brzegi nacięć. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie praktyczne, 
–  instruktaŜ bieŜący. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  czarna folia, 
–  działka dydaktyczna, 
–  sznurek do wyznaczenia rzędów, 
–  taśma miernicza, 
–  narzędzia ogrodnicze, 
–  rozsada ogórka, 

− 

odzieŜ ochronna. 

 
Ćwiczenie 2
 

Wykonaj pikowanie siewek roślin kapustnych. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  ćwiczenie powinno być przeprowadzone w szklarni lub pracowni dydaktycznej, 
–  przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i zaprezentować sposób wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować podłoŜe do pikowania roślin, 
2)  napełnić podłoŜem doniczki i ustawić je na stole produkcyjnym, 
3)  podwaŜyć łopateczką i wyjąć siewki kapusty z podłoŜa, 
4)  dokonać selekcji siewek, eliminując rośliny słabe i chore, 
5)  uszczyknąć korzenie roślin, 
6)  pikować siewki przy pomocy pikulca, 
7)  doniczki  z  pikówkami  przenieść  na  miejsce  ich  uprawy  i  obficie  podlać  rozproszonym 

strumieniem wody. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  siewki kapusty lub kalafiora, 
–  komponenty do sporządzenia podłoŜa, 
–  naczynia do pikowania, 
–  narzędzia ogrodnicze, 

− 

odzieŜ ochronna. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  siew  nasion  rzodkiewki  na  zbiór  wczesny  i  zabezpiecz  uprawę  przed 

przymrozkami. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  ćwiczenie powinno być realizowane na działce dydaktycznej, 
–  przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres oraz sposób 

wykonania, 

–  podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  udzielać  uczniom  instruktaŜu 

bieŜącego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyznaczyć szerokość zagonu - 30 cm mniej niŜ szerokość agrowłókniny, 
2)  na wyznaczonym obwodzie wykonać rowek na głębokość około 10 cm, 
3)  wyznaczyć rzędy do wysiewu nasion, 
4)  wykonać  siew  nasion  rzodkiewki  w  wyznaczone  rzędy,  przykrywając  nasiona 

dwucentymetrową warstwą gleby, 

5)  przyciąć pas agrowłókniny o 40 cm dłuŜszy niŜ długość zagonu, 
6)  rozłoŜyć agrowłókninę na obsianym zagonie, zagłębiając jej brzegi w rowkach, 
7)  przysypać brzegi agrowłókniny ziemią. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  działka dydaktyczna, 
–  nasiona rzodkiewki, 
–  narzędzia ogrodnicze, 
–  agrowłóknina, 
–  znacznik lub sznurek do wyznaczenia rzędów, 

− 

odzieŜ ochronna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16

5.3.  Zbiór i przechowywanie warzyw uprawianych w gruncie 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj zbiór rzodkiewki i przygotuj pęczki do sprzedaŜy. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  ćwiczenie  powinno  być  przeprowadzone  na  plantacji  produkcyjnej  lub  działce 

dydaktycznej, 

–  przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres,  sposób 

wykonania i zasady bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyrwać  ręcznie  z  kolejnych  rzędów  rzodkiewki  o  największych  zgrubieniach  i  ułoŜyć  je 

w plastikowych skrzynkach, 

2)  przenieść zebrane rośliny do miejsca pakowania, 
3)  ułoŜyć rzodkiewkę na sitach i dokładnie opłukać pod bieŜącą wodą, 
4)  przełoŜyć wypłukaną rzodkiewkę do skrzynek i przenieść na miejsce pęczkowania, 
5)  wykonać  pęczkowanie  rzodkiewki,  wybierając  rośliny  o  zdrowych,  zbliŜonych  pod 

względem  wielkości  zgrubieniach.  Ilość  roślin  w  pęczku  nie  moŜe  być  mniejsza  niŜ 10, 
pęczkowanie naleŜy wykonać gumką recepturką, 

6)  ułoŜyć pęczki rzodkiewki w aŜurowych skrzynkach zgrubieniami do góry. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  działka dydaktyczna lub plantacja rzodkiewki, 
–  skrzynki plastikowe do zbioru rzodkiewki, 
–  odzieŜ ochronna, 
–  sita do płukania rzodkiewki, 
–  gumki recepturki, 
–  skrzynki do pakowania pęczków. 
 

 

Ćwiczenie 2 

Określ fazy zbioru i warunki przechowywania następujących warzyw: fasola szparagowa, 

ogórek, burak ćwikłowy, rzodkiewka, sałata, kapusta głowiasta, bób. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i sposób wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić tabelę wg wzoru, 
 
Lp. 

Gatunek 

Fazy zbioru 

Warunki 

przechowywania 

Miejsce 

przechowywania 

1. 

 

 

 

 

2. 

 

 

 

 

3. 

 

 

 

 

4. 

 

 

 

 

5. 

 

 

 

 

6. 

 

 

 

 

7. 

 

 

 

 

 
2)  w kolumnie I wpisać podane gatunki warzyw, 
3)  dla kaŜdego gatunku określić wszystkie fazy zbioru i wpisać je do kolumny drugiej, 
4)  określić  warunki  przechowywania  kaŜdego  gatunku  w  zaleŜności  od  fazy  jego  zbioru 

i wpisać je do kolumny trzeciej, 

5)  określić  miejsce  przechowywania  poszczególnych  gatunków  w  zaleŜności  od  fazy  ich 

zbioru i wpisz do kolumny czwartej, 

6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka dydaktyczna, 
–  ćwiczenie praktyczne. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  arkusze papieru, 
–  przybory kreślarskie, 
–  poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj zbiór i sortowanie owoców ogórka na grupy uŜytkowe. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  ćwiczenie powinno być zrealizowane na plantacji produkcyjnej lub działce dydaktycznej, 
–  przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i zaprezentować sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić parametry jakości i wielkości owoców ogórka dla kaŜdej grupy uŜytkowej, 
2)  przygotować naczynie do sortowania owoców ogórka, 
3)  dokonać  selekcji  owoców  na  grupy  uŜytkowe  wg  norm  i  umieścić  je  w przygotowanych 

naczyniach, 

4)  zaprezentować wyniki wykonanego zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka dydaktyczna, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  plantacja ogórka, 
–  partia owoców ogórka, 
–  skrzynki do sortowania owoców, 
–  odzieŜ ochronna, 
–  kalibrownica do sortowania ogórków. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19

5.4.  Produkcja nasienna warzyw 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj ocenę organoleptyczną nasion fasoli. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyeliminować nasiona uszkodzone mechanicznie, przebarwione, źle wykształcone, 
2)  odrzucić nasiona o nietypowym dla gatunku smaku lub zapachu, 
3)  porównać wyselekcjonowane nasiona z wzorcową partią nasion, 
4)  zaprezentować wyniki wykonanego zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanki dydaktyczne, 
–  ćwiczenie praktyczne. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  arkusze papieru, 
–  nasiona fasoli, 
–  lupa. 
 
Ćwiczenia 2 

Wykonaj zbiór nasion ogórka. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  ćwiczenie powinno być realizowane na plantacji produkcyjnej lub działce dydaktycznej, 
–  przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zebrać owoce dojrzałe ogórka z plantacji, 
2)  wykonać sortownie owoców, 
3)  przekroić owoce wzdłuŜ i wydrąŜyć nasiona z komór nasiennych, 
4)  umieścić wydrąŜone nasiona w naczyniu w celu fermentacji, 
5)  wyłoŜyć nasiona na sita i przepłukać je pod bieŜącą wodą, 
6)  rozłoŜyć oczyszczone nasiona na przewiewnym materiale i określić warunki ich suszenia, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  plantacja ogórka 
–  pojemniki na owoce, 
–  narzędzia ogrodnicze, 
–  naczynia do fermentacji nasion, 
–  sita do przepłukiwania nasion, 
–  materiał do suszenia nasion. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj zbiór korzeni marchwi i przygotuj je do przechowywania. 

 

Wskazówki do realizacji 

–  ćwiczenie powinno być wykonane na działce dydaktycznej, 
–  przed  przystąpienie  do  wykonania  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  podkopać korzenie marchwi widłami amerykańskimi, 
2)  wydobyć korzenie wraz z nacią z gleby, 
3)  dokonać selekcji korzeni uwzględniając ich wielkość, zdrowotność, cechy odmianowe, 
4)  obciąć nać 2-3 cm nad głową marchwi, 
5)  zaprezentować i omówić wykonane zadanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie praktyczne. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  plantacja marchwi,  
–  narzędzia ogrodnicze, 
–  skrzynki drewniane. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Uprawa  roślin  warzywnych 
w gruncie” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 9, 11, 13, 14, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 8, 10, 12, 15, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów.

 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań 

−−−−

  uczeń  otrzyma  następujące 

oceny szkolne: 
 

− 

dopuszczający 

– 

za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny 

– 

 za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry –  za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.d, 3.b, 4.a, 5.a, 6.d, 7.b, 8.c, 9.a, 10.b, 11.b, 12.c, 13.b, 
14.d, 15.c, 16.b, 17.c, 18.a, 19.d, 20.b. 
 
Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

WyróŜnić warzywa o jadalnych liściach. 

Wskazać warzywa dwuletnie. 

Scharakteryzować rośliny dnia długiego. 

PP 

Scharakteryzować gatunki wraŜliwe 
na  jarowizację. 

PP 

Określić warunki hartowania rozsady. 

Wskazać gatunki roślin rozmnaŜane 
wegetatywnie. 

Wskazać gatunki rozmnaŜane z rozsady. 

Scharakteryzować termin stosowania 
obornika. 

PP 

Określić gatunki wymagające 
przerywania. 

10 

Scharakteryzować gatunki wymagające 
ogławiania. 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22

11 

Scharakteryzować fazę zbioru bobu. 

PP 

12 

Scharakteryzować warzywa o jadalnych 
kwiatach. 

PP 

13 

Wskazać warzywa zbierane kombajnem. 

14 

Wybrać gatunki warzyw zimujące w 
polu. 

15 

Rozpoznać objawy Ŝerowania 
połyśnicy marchwianki. 

PP 

16 

Scharakteryzować gatunek wysadków 
przechowywanych w systemie 
bezgłówkowym. 

PP 

17 

Określić wymiary izolacji 
przestrzennej gatunków obcopylnych. 

18 

Określić fazę roślin atakowanych 
przez zgorzel podstawy łodyg. 

19 

Wskazać gatunek, u którego 
występuje wielofazowy zbiór nasion. 

20 

Określić zasady przechowywania 
nasion. 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są cztery moŜliwości odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  ci  sprawiało  trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 min. 
 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Liście są częścią jadalną następujących gatunków warzyw 

a)  sałaty, marchwi. 
b)  szczypiorku, kapusty. 
c)  szparaga, szpinaku. 
d)  rzodkiewki, cebuli. 
 

2.  Do roślin dwuletnich naleŜą 

a)  burak ćwikłowy, rzodkiewka. 
b)  kapusta głowiasta, rabarbar. 
c)  sałata, marchew. 
d)  marchew, pietruszka. 
 

3.  Do roślin dnia długiego naleŜą 

a)  cebula, szczypiorek. 
b)  sałata, rzodkiewka. 
c)  sałata, marchew. 
d)  marchew, fasola. 
 

4.  Zjawisko jarowizacji występuje u 

a)  selera, kapusty wczesnej. 
b)  szczypiorku, fasoli. 
c)  sałaty, rzodkiewki. 
d)  ogórka, pomidora. 
 

5.  W celu zahartowania rozsady naleŜy 

a)  obniŜyć temperaturę i ograniczyć podlewanie. 
b)  obniŜyć temperaturę i ograniczyć dostęp światła. 
c)  ograniczyć podlewanie i dostęp światła. 
d)  ograniczyć nawoŜenie i cieniować rośliny. 
 

6.  Wegetatywnie rozmnaŜa się 

a)  cebulę, rzodkiewkę. 
b)  cebulę, szpinak. 
c)  pomidora, rabarbar. 
d)  rabarbar, szczypiorek. 
 

7.  Z rozsady uprawia się 

a)  groch. 
b)  kapustę głowiastą. 
c)  rzodkiewkę. 
d)  marchew. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24

8.  Na glebach lekkich obornik stosuje się w okresie 

a)  wiosennym. 
b)  letnim. 
c)  jesiennym. 
d)  dowolnym. 
 

9.  Podpieranie stosuje się w uprawie 

a)  marchewki, pietruszki. 
b)  pietruszki, selera. 
c)  fasoli,

 

pomidora. 

d)  buraka, szczypiorku. 
 

10. Ogławianie stosuje się w uprawie 

a)  kapusty pekińskiej. 
b)  kapusty brukselskiej. 
c)  ogórka. 
d)  kapusty głowiastej. 
 

11. Bób do bezpośredniego spoŜycia zbiera się w fazie 

a)  wyrośniętych strąków. 
b)  dojrzałości mlecznej nasion. 
c)  przebarwienia strąków na kolor czarny. 
d)  przebarwienia nasion na kolor kremowy. 
 

12. Kwiaty są częścią jadalną 

a)  kalafiora i cebuli. 
b)  brokuła i czosnku. 
c)  kalafiora i brokuła. 
d)  brokuła i szczypiorku. 
 

13. Kombajnem moŜna zbierać 

a)  kalafior. 
b)  cebulę. 
c)  ogórki. 
d)  pomidory. 
 

14. W polu mogą zimować 

a)  por i marchew. 
b)  pietruszka i cebula. 
c)  kapusta i burak ćwikłowy. 
d)  pietruszka i por. 
 
 

15. Połyśnica marchwianka powoduje 

a)  robaczywienie korzeni marchwi. 
b)  uszkodzenia liści marchwi. 
c)  podgryzanie korzeni marchwi. 
d)  wysysanie soków z korzeni marchwi. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25

16. Bezgłówkowy system uprawy na nasiona stosuje się u 

a)  cebuli. 
b)  kapusty. 
c)  ogórka. 
d)  sałaty. 
 

17. Izolacja przestrzenna w uprawie warzyw obcopylnych wynosi 

a)  100-200 m. 
b)  200-500 m. 
c)  500-1000 m. 
d)  1000-1500 m. 
 

18. Zgorzel podstawy łodyg poraŜa rośliny w fazie 

a)  produkcji rozsady. 
b)  kwitnienia. 
c)  owocowania. 
d)  w kaŜdej fazie wzrostu. 
 

19. Wielofazowy zbiór nasion występuje w uprawach 

a)  fasoli na suche ziarno. 
b)  kapusty. 
c)  cebuli. 
d)  pomidora. 
 

20. Nasion warzyw nie przechowuje się 

a)  w chłodni. 
b)  w kopcach. 
c)  pod wiatami. 
d)  w ogrzewanych magazynach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Uprawa roślin warzywnych w gruncie 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Uprawa  roślin  warzywnych 
w gruncie” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 4, 5, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punkt.

 

 

Proponuje  się  następujące  normy  –  uczeń  otrzyma  następujące  oceny 
szkolne: 

− 

dopuszczający 

– 

 za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny 

– 

 za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry 

– 

 za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry 

  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.a, 2.b, 3.c, 4.a, 5.c, 6.b, 7.a, 8.d, 9.c, 10.d, 11.d, 12.a, 13.b, 
14.b, 15.c, 16.c, 17.a, 18.b, 19.b, 20.d. 

 

Plan testu 

 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić część jadalną warzyw. 

Określić długość okresu wegetacji 
gatunków. 

Scharakteryzować fotoperiodyzm dla 
gatunków. 

PP 

Scharakteryzować przyczyny 
pośpiechowatości. 

PP 

Wskazać warzywa bogate w białko. 

PP 

Określić sposób rozmnaŜania 
gatunków 

Określić metodę uprawy gatunków. 

Określić cel włókowania. 

Wymienić gatunki wymagające 
podpierania. 

10 

Określić sposób uprawy gatunków. 

11 

Określić fazę zbioru gatunków. 

12 

Określić sposób przechowywania 
gatunków warzyw. 

13 

Określić gatunki zbierane wielofazowo. 

14 

Określić temperaturę przechowywania 
nasion roślin strączkowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28

15 

Określić cel stosowania czarnej folii. 

16 

Wskazać sposób zabezpieczenia 
nasienników przed wyłamywaniem. 

17 

Scharakteryzować cel izolacji 
przestrzennej. 

PP 

18 

Określić fazę zbioru owoców ogórka 
na nasiona. 

19 

Określić termin kwitnienia rzodkiewki 
i sałaty. 

20 

Określić miejsce przechowywania 
nasion roślin warzywnych. 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.   Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.   Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.   Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.   Przygotuj odpowiednia liczbę testów. 
5.   Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.   Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.   Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.   Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.   Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.   Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.   Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.   Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.   Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.   Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłowa. 

6.   Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.   Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.   Na rozwiązanie testu masz 35 min. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Niedojrzałe nasiona są częścią jadalną u 

a)  bobu, groszku. 
b)  fasoli szparagowej, szparaga. 
c)  bobu, szparaga. 
d)  groszku, pomidora. 
 

2.  Do roślin jednorocznych naleŜą 

a)  cebula, szparag. 
b)  sałata, rzodkiewka. 
c)  kapusta, rzodkiewka. 
d)  sałata, szpinak. 
 

3.  W okresie dnia krótkiego uprawiane są 

a)  cebula, rzodkiewka. 
b)  kapusta, szczypiorek. 
c)  rzodkiewka, sałata. 
d)  szpinak, pomidor. 
 

4.  Zjawisko pośpiechowatości wywołują następujące czynniki 

a)  niska temperatura. 
b)  niedobór wody. 
c)  krótki dzień. 
d)  niedobór światła. 
 

5.  Bogate w białko są następujące gatunki 

a)  szpinak, ogórek. 
b)  fasola, pomidor. 
c)  fasola, bób. 
d)  rzodkiewka, ogórek. 
 

6.  Generatywnie rozmnaŜa się 

a)  chrzan. 
b)  rzodkiewkę. 
c)  szczypiorek. 
d)  czosnek. 
 

7.  Z siewu wprost do gruntu uprawia się 

a)  fasolę. 
b)  paprykę. 
c)  pomidora. 
d)  selera. 
 

8.  Włókowanie gleby wykonuje się w celu 

a)  spulchnienia gleby. 
b)  przesuszenia gleby. 
c)  wyrównania gleby. 
d)  przerwania parowania wody z gleby. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30

9.  Podpieranie stosuje się w uprawie 

a)  pomidora, fasoli szparagowej. 
b)  pomidora, dyni. 
c)  pomidora, fasoli tycznej. 
d)  ogórka, szparaga. 
 

10. Jako poplon uprawia się 

a)  pomidory. 
b)  marchew. 
c)  selery. 
d)  rzodkiewkę. 
 

11. Do sprzedaŜy pęczkowej zbiera się następujące gatunki 

a)  cebulę, kapustę 
b)  rzodkiewkę, sałatę. 
c)  szczypiorek, kalafior. 
d)  rzodkiewkę, marchew. 
 

12. W kopcach moŜna przechowywać następujące gatunki 

a)  kapustę głowiastą, marchew. 
b)  seler, kapustę brukselską. 
c)  por, burak ćwikłowy. 
d)  cebulę, selera. 
 

13. Wielofazowy zbiór stosuje się u następujących gatunków 

a)  fasoli na suche ziarno. 
b)  pomidora i ogórka. 
c)  pora i kalafiora. 
d)  kalafiora i buraka ćwikłowego. 
 

14. Nasiona roślin strączkowych przechowuje się w temperaturze 

a)  20°C. 
b)  10°C. 
c)  0°C. 
d)  2°C. 
 

15. Ściółkowanie gleby czarną folią stosuje się w celu 

a)  zabezpieczenia roślin przed chorobami. 
b)  zabezpieczenia roślin przed przymrozkami. 
c)  zahamowania wzrostu chwastów. 
d)  zabezpieczenia roślin przed szkodnikami. 
 

16. W celu zabezpieczenia nasienników przed wyłamywaniem, stosuje się 

a)  podpieranie palikami. 
b)  zakładanie sznurków. 
c)  obredlanie. 
d)  zakładanie siatek wspierających. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31

17. Celem izolacji przestrzennej jest zabezpieczenie roślin przed 

a)  zapyleniem niepoŜądanym gatunkiem. 
b)  silnymi wiatrami. 
c)  chorobami wirusowymi. 
d)  zachwaszczeniem. 
 

18. Zbiór owoców ogórka na nasiona wykonuje się w fazie 

a)  zielonych, wyrośniętych owoców. 
b)  Ŝółtych lub brązowych, wyrośniętych owoców. 
c)  niewyrośniętych, zielonych owoców. 
d)  w dowolnej fazie. 
 

19. Kwitnienie sałaty i rzodkiewki przypada na miesiące 

a)  wiosenne. 
b)  letnie. 
c)  jesienne. 
d)  jest zaleŜne od terminu siewu. 
 

20. Nasion warzyw nie przechowuje się 

a)  w chłodni. 
b)  w kopcach. 
c)  pod wiatami. 
d)  w magazynach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko……………………………………………………………………… 
 

Uprawa roślin warzywnych w gruncie 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

33

7. LITERATURA 

 

1.  Burdajewicz S, Glaser T.: Ochrona warzyw gruntowych. PWRL, Warszawa 1987 
2.  Dobrakowska-Kopecka Z.: Warzywnictwo. PWRL, Warszawa 1999 
3.  Katalog nasion 2007/2008-zdjęcia roślin warzywnych 
4.  Kołota E., Orłowski M.: Uprawa warzyw, „Błasika”, Szczecin 1993 
5.  Kołota E., Orłowski M.: Uprawa warzyw, „Błasika”, Szczecin 1993  
6.  Kołota  E.,  Orowski  M.,  ST.  Bac  ST.,  Biesiada  A.:  Podstawy  ogrodnictwa  WSiP, 

Warszawa 2000 

7.  McHoy P.: Praktyczna encyklopedia ogrodnictwa. DELTA W-Z, Warszawa 2002 
8.  Praca  zbiorowa:  Ogród.  Encyklopedyczny  poradnik  na  cały  rok.  Firma  Księgarska  

J. Olesiejuk, 2004 

 

Czasopisma: 
–  Owoce 
–  Warzywa 
–  Kwiaty 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  Nauczycielski  system  oceniania.  (ABC  nauczyciela  szkoły 

zawodowej). Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Warszawa 1999 

2.  Figurski  J.,  Ornatowski  T.:  Praktyczna  nauka  zawodu.  Instytut  Technologii  Eksploatacji, 

Radom 2000 

3.  Nowacki T.W.: Zawodoznawstwo. Instytut Technologii Eksploatacji, Radom 2003 
4.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

5.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 2002