background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
Andrzej Bochyński 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Badanie i ocena stanu drogi kolejowej 712[05].Z2.01 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 

 

 

 
 

 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:

 

inż. Artur Wilk 
inż. Andrzej Zieliński 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Andrzej Bochyński 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda  
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[05].Z2.01 
„Badanie i ocena stanu drogi kolejowej”, zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu Monter nawierzchni kolejowej. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Metody wykonywania pomiarów, przyrządy pomiarowe 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2.  Pomiar pełzania toków szynowych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Diagnostyka nawierzchni 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

37 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Badania  i  ocena  stanu  drogi 

kolejowej”, który  będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej 
w zawodzie monter nawierzchni kolejowej 712[05]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  przede  wszystkim  metodą 

wykonywania ćwiczeń praktycznych.  

Na  końcu  opracowania  każdego  z  tematów  znajduje  się  sprawdzian  postępów,  który 

pozwoli uczniowi określić własne umiejętności i zakres poznanej wiedzy. Jeżeli uczeń uzyska 
pozytywne  wyniki,  będzie  mógł  przejść  do  następnego  tematu,  a  jeśli  nie,  to  wiadomości 
powinien powtórzyć i poprawić swoje umiejętności z pomocą nauczyciela. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

zestaw zadań. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[05].Z2.04 

Wykonywanie naprawy  

rozjazdów kolejowych 

 

712[05].Z2.03 

Wykonywanie naprawy  

podtorza 

i toru kolejowego 

712[05].Z2 

Utrzymanie i naprawa drogi 

kolejowej 

 

712[05].Z2.01 

Badanie i ocena stanu drogi kolejowej  

 

712[05].Z2.02 

Wykonywanie prac  

bieżącego utrzymania dróg 

kolejowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

– 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  środowiska  i  ochrony 
przeciw pożarowej  

– 

charakteryzować podstawowe elementy drogi kolejowej, 

– 

rozpoznawać materiały stosowane do budowy nawierzchni kolejowej, 

– 

klasyfikować maszyny do budowy i utrzymania drogi kolejowej, 

– 

określać budowę podtorza kolejowego, 

– 

wykonywać prace ślusarskie i spawalnicze, 

– 

stosować ogólne zasady użytkowania urządzeń stacyjnych i przejazdowych, 

– 

prowadzić podstawowe prace miernicze, 

– 

charakteryzować dziedziny transportu kolejowego, 

– 

czytać rysunki techniczne, 

– 

sporządzać proste rysunki techniczne, 

– 

stosować zasady współpracy w grupie, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

oceniać własne możliwości pracy w zawodzie, 

– 

selekcjonować, porządkować, dokumentować i przechowywać informację, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

– 

określić  wpływ  eksploatacji  na  trwałość  i  niezawodność  nawierzchni  kolejowej  oraz 
zużywanie się podstawowych jej elementów, 

– 

określić zakres poszczególnych rodzajów naprawy torów i rozjazdów, 

– 

określić dopuszczalne tolerancje wymiarowe podczas eksploatacji toru, 

– 

zorganizować stanowisko pracy do wykonywania pomiarów, 

– 

posłużyć  się  podstawowym  sprzętem  pomiarowym,  maszynami  i  urządzeniami  do 
kontroli stanu toru, 

– 

wykonać podstawowe pomiary parametrów toru i rozjazdów, 

– 

udokumentować wykonane pomiary, 

– 

odczytać pomiary torów wykonywane przy pomocy wagonów pomiarowych, 

– 

wykorzystać wyniki pomiarów do sporządzania pełnej dokumentacji eksploatacyjnej toru 
bezstykowego, 

– 

dokonać oględzin rozjazdów i skrzyżowań torów oraz stabilizatorów iglicy, 

– 

sprawdzić stan techniczny torów i rozjazdów, 

– 

określić stan techniczny nawierzchni na obiektach mostowych,  

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  wykonywania  pomiarów 
i badań stanu drogi kolejowej, 

– 

posłużyć się sprzętem ochrony osobistej, 

– 

udzielić pierwszej pomocy w razie wypadku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1   
 

Osoba prowadząca    

 

…………………………………….………….

 

Modułowy program nauczania:  

Monter nawierzchni kolejowej 712[05] 

Moduł:  

 

 

 

Budowa drogi kolejowej 712[05].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Badanie i ocena stanu drogi kolejowej.712[05].Z2.01 

Temat: Metody wykonywania pomiarów, przyrządy pomiarowe. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  przyrządów  pomiarowych, 

zapoznanie z metodami oceny stanu nawierzchni kolejowej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien: 

 

rozpoznać podstawowe instrumenty i przyrządy pomiarowe, 

 

znać metody oceny stanu toru, 

 

umieć definicje parametrów geometrycznych toru kolejowego, 

 

rozpoznać dokumentację toru bezstykowego, 

 

określić zakres badań technicznych toru, 

 

znać zasady wykonywania oględzin rozjazdów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 

Czas:  2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablice poglądowe przedstawiające instrumenty i przyrządy pomiarowe, 

 

tablica poglądowa przedstawiająca książkę kontroli stanu toru, 

 

tablice  poglądowe  przedstawiające  wydruki  pomiarowe  z  toromierza  elektronicznego 
TEC-1435 oraz drezyny pomiarowej EM-120, 

 

papier formatu A4, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.   Sprawy organizacyjne. 
2.   Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.   Realizacja tematu 

– 

zapoznanie uczniów z metodami oceny stanu toru,  

– 

pokazanie przyrządów oraz instrumentów pomiarowych na tablicach poglądowych, 

– 

przedstawienie wyglądu książki kontroli stanu toru na tablicach poglądowych, 

– 

pokazanie  wydruków  pomiarowych  z  toromierza  TEC-1435  oraz  z  drezyny 
pomiarowej EM-120, 

– 

polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.1.1.1. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.   Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia. 
5.   Podsumowanie zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał. 

 
Praca domowa 

Na  kopii  wydruku  z  drezyny  pomiarowej  EM-120  przygotowanej  przez  nauczyciela 

zaznaczyć usterki przekraczające dopuszczalne tolerancje. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ustne wypowiedzi uczniów 

 

pisemny sprawdzian wiadomości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter nawierzchni kolejowej 712[05] 

Moduł: 

 

 

 

Budowa drogi kolejowej 712[05].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Badanie i ocena stanu drogi kolejowej.712[05].Z2.01 

Temat: Pomiary pełzania toków szynowych. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania części rozjazdowych 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

rozpoznać dokumentację toru bezstykowego, 

– 

sklasyfikować przyczyny pełzania szyn, 

– 

znać zasady instalowania punktów stałych toru bezstykowego, 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna, 

– 

grupowa. 

 
Czas:
  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

tablica poglądowa przedstawiająca dokumentację toru bezstykowego, 

– 

kopie dokumentacji toru bezstykowego, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Realizacja tematu 

– 

zapoznanie uczniów z właściwościami toru bezstykowego, 

– 

pokazanie i omówienie dokumentacji dotyczącej toru bezstykowego, 

– 

omówienie zasad instalowania punktów stałych, 

– 

polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.2.2. 

4.  Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia. 
5.  Podsumowanie lekcji. 
 
Zakończenie zajęć 

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał. 

 
Praca domowa 

Na  kopii  dziennika  przemieszczeń  szyn  z  podanymi  przez  wykładowcę  pomiarami  po 

obliczeniu wpisać wartości pełzania. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ustne wypowiedzi uczniów, 

 

pisemny sprawdzian wiadomości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Metody wykonywania pomiarów, przyrządy pomiarowe 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1   

Na rysunku pokazany jest przyrząd do pomiaru rozjazdów wraz z przystawkami. 
 

1.  Podaj jego nazwę. 

 

 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 
 
 


 

2. 

Do czego służy ta 
przystawka 
toromierza? 

……………………………
…………………………… 

3. 

Do czego służy ta 
przystawka 
toromierza? 

……………………………
……………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z przyrządami pomiarowymi omówionymi w rozdziale 4.1.1, 
2)  rozpoznać poszczególne przyrządy, 
3)  w ramce pod rysunkiem wpisać za znakiem? odpowiednią nazwę przyrządu, 
4)  przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę, 

 

poradnik. 

 
Ćwiczenie 2 

Na rysunku pokazane jest urządzenie do pomiaru toru. 
 

1.  Podaj jego nazwę. 

 

 

 
 

2.  Jakie parametry toru to urządzenie mierzy?....................................................................

 

 
3.  Jakie parametry toru to urządzenie wylicza?.................................................................... 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

1? 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać  się  z  przyrządami  i  urządzeniami  pomiarowymi  omówionymi  w  rozdziale 

4.1.1., 

2)  rozpoznać urządzenie, 
3)  w ramce pod rysunkiem wpisać za znakiem? odpowiednią nazwę urządzenia, 
4)  w miejsce kropek wpisać odpowiednie parametry geometryczne toru, 
5)  przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę, 

 

poradnik. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Pomiary pełzania toków szynowych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1

 

Na rysunku pokazany jest wzór metryki toru bezstykowego. 

 

 

 
1.  Jakie dane wpisujemy w rubryki oznaczone znakiem?

 

 

2.  Jakie podstawowe dane zawiera metryka toru bezstykowego? 

− 

………………………………………………… 

− 

…………………………………………………. 

− 

…………………………………………………. 

− 

…………………………………………………. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z metryką toru bezstykowego zamieszczoną w rozdziale 4.1.2., 
2)  w ramce ze znakiem? wpisać odpowiednie określeni danych, 
3)  w miejsce kropek wpisać podstawowe dane jakie zawiera metryka toru bezstykowego, 
4)  przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenie. 
 
 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Środki dydaktyczne: 

 

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę, 

 

poradnik. 

 
Ćwiczenie 2 

Na rysunku pokazany jest przykład zainstalowania punktów stałych. 
 

 

 

 
1. Jaka jest zasadnicza odległość między tymi punktami? 
 
2. W jakim celu zakładane są punkty stałe? ……………………………………. 

 

………………………………………………………………………………………… 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać  się  z  zasadą  instalowania  punktów  stałych  toru  bezstykowego  zamieszczoną 

w rozdziale 4.1.2. 

2)  w ramce ze znakiem? wpisać zasadniczą odległość pomiędzy punktami, 
3)  w miejsce kropek wpisać cel zakładania punktów stałych, 
4)  przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę, 

 

poradnik. 

 


 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.

 

Diagnostyka nawierzchni 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na rysunku pokazana jest fotografia szyny z zużyciem pionowym. 

 

1.  Określ, czy zużycie pionowe szyn jest wadą?

 ……………………………….

 

 

2.  Podaj podstawowe wady szyn? 

− 

………………………………………………… 

− 

…………………………………………………. 

− 

…………………………………………………. 

− 

…………………………………………………. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z rozdziałem 4.1.3. – diagnostyka nawierzchni, 
2)  w miejsce kropek za znakiem?

 

wpisać prawidłową odpowiedź, 

3)  przedyskutować rozwiązanie na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę, 

 

poradnik. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 2 

Na rysunku pokazany jest przyrząd stosowany na mostach. 
 

  

1. Jaki przyrząd ukazuje powyższa fotografia? 

 ………………………….……………. 

 

2. W jakim celu stosuje się ten przyrząd 

?………………………………………………. 

 

3. Z jakich części się składa się ten przyrząd? 

…………………………………………. 

 

4. Jaki jest zakres temperatur swobodnej pracy tego urządzenia?………..……….. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z rozdziałem 4.1.3. diagnostyka nawierzchni, 
2)  w miejsce kropek za znakiem?

 

wpisać prawidłową odpowiedź, 

3)  przedyskutować rozwiązanie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę, 

 

poradnik. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Badanie  i  ocena  stanu  drogi 

kolejowej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadanie 6,7, 15,16 jest z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego oraz 2 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

bardzo dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej 15 zadań z poziomu  podstawowego oraz  co 
najmniej 3 zadań z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a, 7. c, 8. a, 9. a, 10. b, 11. a,  
12. c, 13. b, 14. d, 15. c, 16. b, 17. d, 18. a, 19. d, 20. c.  

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wybrać 

przyrządy 

pomiarowe 

do 

pomiaru torów 

Rozpoznać przyrządy pomiarowe 

Określić gradient szerokości toru 

Rozpoznać przyrządy pomiarowe 

Określić 

przeznaczenie 

przyrządu 

pomiarowego 

Rozpoznać instrumenty pomiarowe 

PP 

Określić jednostkę miary wichrowatości 
toru 

PP 

Rozpoznać 

pojazd 

do 

pomiaru 

pośredniego toru 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Określić w  jakiej dokumentacji zapisuje 
się wyniki pomiarów bezpośrednich 

10 

Rozpoznać  urządzenia  do  pomiaru 
bezpośredniego toru 

11 

Scharakteryzować 

do 

czego 

służy 

badanie defeskopowe  

12 

Określić zakres oględzin rozjazdów 

13 

Określić  zakres  przeglądu  przyrządów 
wyrównawczych 

14 

Rozpoznać 

dokumentację 

toru 

bezstykowego 

15 

Określić przyczynę pełzania toru  

PP 

16 

Rozpoznać przyrządy pomiarowe 

PP 

17 

Określić  terminy  pomiarów  toków 
szynowych  

18 

Rozpoznać wady szyn 

19 

Określić  zasady  instalowania  punktów 
stałych 

20 

Rozpoznać elementy toru kolejowego na 
mostach  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać  uczniów  z  rodzajem  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotować odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić. 
8.  Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  należy  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1.  Do pomiarów pośrednich toru używa się  

a)  profilomierzy. 
b)  klinów pomiarowych. 
c)  strzałkomierzy.  
d)  wagonów pomiarowych. 
 

2.  Przedstawiony na rysunku przyrząd to  

 

 

 

a)  profilomierz. 
b)  toromierz uniwersalny. 
c)  zwrotnica. 
d)  węgielnica 
 

3.  Gradient szerokości toru mierzony jest na bazie  

a)  1 m.  
b)  10 m. 
c)  5 m. 
d)  100 m.  

 

4.  Przedstawiona na rysunku przystawka toromierza to  
 

a)  profilomierz. 
b)  dalmierz. 
c)  poziomica. 
d)  niwelator.  

 
 
 
 
 
 
5.  Toromierzem uniwersalnym mierzymy między innymi  

a)  temperaturę szyn. 
b)  szerokość toru. 
c)  krzywizny toru. 
d)  wyboczenia toru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  Pokazany na rysunku przyrząd pomiarowy to  

 

 

 

a)  niwelator. 
b)  dalmierz. 
c) 

kątomierz. 

d)  skaner. 
 

7.  Wichrowatość toru wyrażamy w następujących jednostkach miary  

a)  mb. 
b)  m/km. 
c) 

mm/m.  

d)  procętach. 

 
8.  Pokazany na rysunku pojazd to  

 

a)  drezyna awaryjna. 
b)  drezyna do wymiany podkładów. 
c)  pociąg szybkiej wymiany szyn. 
d)  drezyna pomiarowa. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

9.  Wyniki pomiarów bezpośrednich torów odnotowujemy w  

a)  książce kontroli stanu toru. 
b)  dzienniku D – 831. 
c)  dzienniku D – 830. 
d)  wykazie D – 21. 

 
10.  Pokazane na rysunku urządzenie to  
 

 

a)  suwmiarka laserowa. 
b)  toromierz elektroniczny. 
c)  defektoskop. 
d)  profilomierz komputerowy. 

 

11.  Badania defektoskopowe mają na celu  

a)  wykrywanie wad w szynach. 
b)  wykrywanie wad podtorza. 
c)  pomiar zużycia pionowego szyn. 
d)  pomiar zużycia poziomego szyn. 

 
12.  Oględziny rozjazdów mają na celu  

a)  sprawdzenie szerokości. 
b)  pomiar przechyłki. 
c) 

wzrokową ocenę stanu rozjazdu. 

d)  pomiar zanieczyszczenia podsypki. 

 
13.  Podczas. przeglądu przyrządów wyrównawczych sprawdzamy  

a)  stan łożysk mostu. 
b)  położenie części składowych. 
c) 

stan przyczółków mostu. 

d)  poziom stanu wody. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

14.  Poniższy dokument to  
 

 

 
 

a)  książka kontroli stanu toru. 
b)  wykres. pełzania toków szynowych. 
c)  analiza temperatur przytwierdzeni szyn. 
d)  metryka toru bezstykowego. 

 

15.  Przyczyną pełzania może być  

a)  długość szlaku kolejowego. 
b)  wysokość nasypów. 
c)  zmiana temperatury. 
d)  rodzaj podkładów. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

16.  Pokazany na rysunku przyrząd to  
 

 

 

a)  strzałkomierz. 
b)  profilomierz. 
c)  suwmiarka rozjazdowa.

 

d)  szczelinomierz.  

 
17.  Pomiary przesunięć toków szynowych wykonuje się  

a)  raz na 5 lat. 
b)  raz na 3 lata. 
c)  4 razy w roku.

 

d)  co najmniej raz w roku.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

18.  Pokazana na rysunku wada szyny to  
 

 

 

a) 

zużycie boczne. 

b) 

zużycie pionowe. 

c) 

wgniecenie. 

d) 

wytopienie. 

 
19.  Zasadnicza odległość pomiędzy punktami stałymi toru wynosi  

 

a)  1000 m. 
b)  2000 m. 
c)  10 m. 
d)  200 m. 

 
20.  Pokazany na rysunku przyrząd to  

a)  zwrotnica. 
b)  wyrzutnia płóz hamulcowych. 
c)  przyrząd wyrównawczy. 
d)  hamulec torowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Badanie i ocena stanu drogi kolejowej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Test II 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Badanie  i  ocena  stanu  drogi 

kolejowej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 3,4, 5, 6,7, 8, 9,10, 11, 12,13,14, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadanie 1,2,15,16 jest z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego oraz 2 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

bardzo dobry  –  za  rozwiązanie  co najmniej  15  zadań  z  poziomu podstawowego oraz  co 
najmniej 3 zadań z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. a, 4. b, 5. c, 6. b, 7. b, 8. c, 9. b, 10. c, 11. a,  
12. d, 13. a, 14. d, 15. d, 16. c, 17. d, 18. a, 19. a, 20. d. 

 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać przyrządy pomiarowe 

PP 

Określić 

zasady 

pomiaru 

bezpośredniego toru 

PP 

Określić 

urządzenia 

do 

pomiarów 

bezpośrednich 

Określić parametry geometryczne toru 
 

Określić 

przeznaczenie 

przyrządów 

pomiarowych 

Określić 

zawartość 

wydruków  

z przyrządów pomiarowych  

Określić 

przeznaczenie 

przyrządów 

pomiarowych 

Scharakteryzować 

zawartość 

dokumentacji pomiarów pośrednich 

Wybrać 

dokumentację 

do 

zapisu 

pomiarów bezpośrednich 

10 

Rozpoznać  urządzenie  do  pomiarów 
bezpośrednich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

11 

Określić  terminy  badań  technicznych 
torów 

12 

Określić zakres przeglądów 

13 

Rozpoznać wady szyn 

14 

Rozpoznać dokumentację toru 

15 

Określić 

luz 

między 

elementami 

rozjazdów 

PP 

16 

Określić metodę oceny stanu utrzymania 
toru 

PP 

17 

Określić zakres przeglądów toru 

18 

Rozpoznać przyrządy pomiarowe 

19 

Określić terminy pomiarów toru 

20 

Określić zastosowanie przyrządów  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać  uczniów  z  rodzajem  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotować odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić. 
8.  Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  należy  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1.  Pokazany na rysunku przyrząd to 

 

 

 
 

 

a)  profilomierz. 
b)  noktowizor. 
c)  teodolit.  
d)  węgielnica. 
 

2.  Nierówności toków szynowych mierzymy na bazie 

a)  1 m. 
b)  10 m. 
c)  5 m. 
d)  100 m. 
 

3.  Pokazany na rysunku pojazd służy do 

 

a)  pomiaru pośredniego parametrów geometrycznych toru. 
b)  pomiaru temperatury szyn. 
c)  pomiaru zużycia szyn. 
d)  pomiaru twardości szyn wraz z określeniem gatunku stali. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

4.  Różnica w wysokości toków szynowych to 

a)  gradient szerokości. 
b)  przechyłka. 
c)  nierówności poziome. 
d)  wysadziny.  

 
5.  Przedstawiony na rysunku przyrząd pomiarowy służy do  
 

 

a)  twardości szyn. 
b)  temperatury szyn. 
c)  zużycia szyn. 
d)  gatunku szyn. 

 
6. Wydruki z toromierza elektronicznego zawierają między innymi  

a)  położenie toru względem toru zasadniczego. 
b)  szerokość toru. 
c) 

wielkość zużycia szyn. 

d)  wysokość nad poziomem morza. 

 
7.  Pokazana na rysunku przystawka toromierza służy do pomiaru 

a)  wichrowatości. 
b)  przechyłki. 
c) 

gradientu szerokości toru.  

d)  żłobków w rozjazdach. 

 
 
 
 
 
8.  Wydruk z drezyny pomiarowej zawiera między innymi 

a)  pochylenie toru. 
b)  wysokość nasypów. 
c)  szerokość toru. 
d)  przeniesione obciążenie brutto. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

9.  Wyniki pomiarów bezpośrednich torów odnotowujemy w 

a)  dzienniku D-831. 
b)  książce kontroli stanu toru. 
c)  metryce toru. 
d)  profilu toru. 

 
10.  Pokazane na rysunku urządzenie to  
 

 

 

a)  kątomierz laserowy. 
b)  defektoskop. 
c)  toromierz elektroniczny. 
d)  profilomierz komputerowy. 

 
11.  Badania techniczne (przeglądy) torów wykonuje się 

a)  wiosną. 
b)  latem. 
c)  jesienią. 
d)  zimą 

 
12.  Podczas przeglądu wstawek międzyrozjazdowych sprawdzamy między innymi 

a)  położenie względem reperów. 
b)  strukturę podrozjazdnic. 
c) 

grubość warstwy filtrującej. 

d)  stan przytwierdzenia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

13.  Pokazana na rysunku wada szyny to 
 

 

a)  pęknięcie. 
b)  złamanie. 
c) 

zgniecenie. 

d)  wybuksowanie. 

 
14.  Poniższy dokument to strona z  
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

a)  metryki toru bezstykowego. 
b)  wykresu pełzania toków szynowych. 
c)  analizy temperatur przytwierdzeni szyn. 
d)  książki kontroli stanu toru. 

 

15.  Luz pomiędzy opornicą a iglicą rozjazdu powinien wynosić 

a)  5 mm. 
b)  10 mm. 
c)  0.1 mm. 
d)  0.5 mm. 

 

16.  Objazd linii w kabinie maszynisty wykonuje sięw celu: 

a)  sprawdzenia wysokości wiaduktów. 
b)  pomiaru wysokości sieci trakcyjnej. 
c)  oceny spokojności jazdy pociągów.

 

d)  sprawdzenia działania urządzeń nastawczych rozjazdów.  

 
17.  W ramach przeglądów torów określamy między innymi 

a)  długość wykopów. 
b)  wytrzymałość szyn na zginanie. 
c)  naprężenia występujące w podsypce.

 

d)  stan zanieczyszczenia podsypki.  

 
18.  Pokazane na rysunku urządzenie to część składowa

  

 

 

 

a)  profilomierza elektronicznego. 
b)  skanera komputerowego. 
c)  toromierza elektronicznego. 
d)  dalmierza mikroprocesorowego. 

 
19.  Pomiary zużycia szyn wykonujemy 

 

a)  wiosną. 
b)  latem. 
c)  jesienią. 
d)  zimą. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

20.  Pokazany na rysunku przyrząd stosuje się na 

 

 

 

a)  górkach rozrządowych. 
b)  stacjach końcowych. 
c)  łukach o promieniu mniejszym niż 300m. 
d)  mostach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Badanie i ocena drogi kolejowej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7.  LITERATURA 

 
1.   Załącznik  nr  1  do  Uchwały  nr  173  Zarządu  PKP  Polskie  Linie  Kolejowe  S.A.  z  dn. 

18.05.2005r. (Id-1) 

2.   Załącznik  nr  2  do  Uchwały  nr  173  Zarządu  PKP  Polskie  Linie  Kolejowe  S.A.  z  dn. 

18.05.2005r. (Id-4) 

3.   Załącznik  nr  2  do  Uchwały  nr  90  Zarządu  PKP  Polskie  Linie  Kolejowe  S.A.  z  dn. 

10.03.2005r. (Id-8) 

4.   Załącznik  nr  2  do  Uchwały  nr  232  Zarządu  PKP  Polskie  Linie  Kolejowe  S.A.  z  dn. 

12.07.2005r. (Id-14) 

5.   Katalog wad w szynach PKP PLK S. A. Warszawa 2005 r. 
6.   www.inżynieria-kolejowa.dl.pl 
7.   www.prossper.pl