background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl 

1

Scenariusz lekcji języka polskiego prowadzonej w klasie VI 

 

Praca nagrodzona w konkursie na scenariusz lekcji, ogłoszonym przez 

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe 

 

Autor: Elżbieta Wolska 

Temat lekcji: „ I ty możesz rozjaśnić straszliwe ciemności” – opracowanie wiersza Tadeusza 

                         Różewicza pod tytułem: Przepaść.

1

 

Cel ogólny lekcji: Uwrażliwienie uczniów na problemy, które dotyczą ludzi starszych, oraz 

                                zdobycie umiejętności przychodzenia ludziom starszym z pomocą. 

Cele operacyjne:  

ƒ

  uczeń zna problemy ludzi starszych; 

ƒ

  uczeń wie, jak pomóc starszym osobom; 

ƒ

  uczeń wie, co to jest metafora; 

ƒ

  uczeń dokonuje analizy wiersza; 

ƒ

  uczeń wypowiada się pełnymi zdaniami w mowie i piśmie; 

ƒ

  uczeń deklaruje postawę życzliwości i szacunku wobec ludzi starszych; 

ƒ

  uczeń zachowuje ład i dyscyplinę na lekcji. 

 Metody pracy: słowne – praca z tekstem; 

                           aktywizujące – mapa mentalna

2

, symulacja

3

Formy pracy: praca zbiorowa, indywidualna, grupowa. 

Środki dydaktyczne: tekst w podręczniku, schemat mapy mentalnej, plątaninka, chustki. 

 

PRZEBIEG LEKCJI 

I. 

Część wstępna lekcji: 

1.  Przywitanie nauczyciela z uczniami. 

2.  Sprawdzenie pracy domowej. 

3.  Zapis tematu lekcji oraz ustne podanie jej celu przez nauczyciela. 

 

II. 

Część główna lekcji: 

                                                           

1

 A. Łuczak, A. Murdzek: Język polski. Między nami. Podręcznik do szóstej klasy szkoły podstawowej, GWO, 

Gdańsk 2003, s. 246. 

2

 J. Krzyżewska: Aktywizujące metody i techniki w edukacji wczesnoszkolnej, AU OMEGA, Suwałki 1998. 

3

 E. Brudnik, A. Moszyńska, B. Owczarska: Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach 

aktywizujących 1 i 2. Kielce 2003, OWN. 

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl 

2

1.  Określenie problemów ludzi starszych za pomocą mapy mentalnej: 

Uczniowie w grupach uzupełniają schematy map mentalnych, wpisując w wolne 

pola wokół hasła problemowego własne pomysły. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pracę podsumowują przedstawiciele grup, odczytując hasła wypisane na mapie 

i krótko je uzasadniając. 

2.  Odczytanie i analiza (tekstowa i treściowa) wiersza. 

3.  Symulacja: 

Uczniowie dobierają się w pary. Jeden z uczniów zasłania oczy chusteczką, drugi 

jest jego przewodnikiem i przeprowadza kolegę przez klasę, w której 

porozstawiano krzesełka, ławeczki itp. Następnie uczniowie w parach zamieniają 

się rolami. Po zakończeniu symulacji uczniowie dzielą się wrażeniami – jak się 

czuli w roli przewodników, a jak w roli osób niedowidzących. 

4.  Układanie zdań ze zgromadzonym słownictwem: pomocna dłoń, iskierka 

miłości, być nad przepaścią. 

 

III. 

Część końcowa lekcji: 

1.  Rozwiązanie plątaninki z hasłem: „I ty możesz rozjaśnić straszliwe 

ciemności”. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Jakie 
problemy 
dotykają ludzi 
starszych?

I

ciem

roz 

żesz

jaś

mo 

we

li

ty

ci.

nić

noś 

strasz

background image

materiały zamieszczone na www.gwo.pl 

3

2.  Rozmowa kierowana podsumowująca wiadomości zdobyte podczas lekcji. 

3.  Zadanie uczniom pracy domowej oraz jej objaśnienie przez nauczyciela. 

2.  Ocena pracy uczniów oraz ich aktywności podczas zajęć. 

3. 

Pożegnanie nauczyciela z uczniami.