background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 
 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 

Janina Pisarek

 

 
 
 
 

 
 
Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych 
i fizykoterapeutycznych 322[15].Z1.03 

 
 
 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

Recenzenci: 
mgr Emilia Niemiec-Jasińska 
mgr Iwona Niespodziewana 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Janina Pisarek 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Jaszczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[15].Z1.03 
„Stosowanie  zabiegów  kinezyterapeutycznych  i  fizykoterapeutycznych”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu terapeuta zajęciowy.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Podstawy kinezyterapii – metody, cele i zadania 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Fizykoterapia i patologia wysiłku i bezczynności 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Metody leczenia fizykalnego 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Działanie najczęściej stosowanych aparatów w fizykoterapii 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. Fizykoterapia w rehabilitacji chorób narządu ruchu 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie terapeuta zajęciowy.  

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  które  uczeń  powinien  posiadać,  by  bez 
problemów mógł korzystać z poradnika, 

– 

cele  kształcenia  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  wykształtuje  pracując 
z poradnikiem, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zaleconymi  metodami 
nauczania – uczenia się, oraz środkami dydaktycznymi, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

– 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  z wykorzystaniem  metod 

aktywizujących: analizy przypadków, dyskusji i ćwiczeń praktycznych.  

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

322[15].Z1.03 

Stosowanie zabiegów 

kinezyterapeutycznych 

i fizykoterapeutycznych 

322.[15].Z1 

Podstawy kompleksowej rehabilitacji  

 

322[15].Z1.04 

Usprawnianie pacjenta 

322[15]. Z1.01 

Dobieranie zabiegów 

rehabilitacyjnych do możliwości 

i potrzeb pacjenta 

322[15].Z1.02 

Posługiwanie się sprzętem 

rehabilitacyjnym 

 

322[15].Z1.05 

Posługiwanie się językiem 

obcym zawodowym 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać potrzeby i problemy osób poddanych rehabilitacji, 

 

korzystać z różnych metod pracy, 

 

stosować umiejętności komunikacji interpersonalnej, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

wspierać osoby niepełnosprawne w posługiwaniu się sprzętem rehabilitacyjnym, 

 

dobierać zabiegi rehabilitacyjne do możliwości i potrzeb pacjenta, 

 

współpracować w grupie. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinieneś umieć: 

 

określić miejsce kinezyterapii i fizykoterapii w procesie rehabilitacji medycznej, 

 

wyjaśnić znaczenie kinezyterapii w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji, 

 

określić zastosowanie naturalnych i sztucznych czynników fizykalnych w fizykoterapii, 

 

zastosować usprawnienie ruchowe pod kontrolą lekarza lub rehabilitanta, 

 

posłużyć  się  aparaturą  stosowaną  w  fizykoterapii,  urządzeniami  do  kinezyterapii 
i sprzętem rehabilitacyjnym, 

 

przewidzieć skutki działania aparatów stosowanych w fizykoterapii, 

 

podjąć współpracę z zespołem terapeutycznym. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca 

……………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Terapeuta zajęciowy 322[15] 

Moduł: 

Postawy kompleksowej rehabilitacji 322[15].Z1 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie  zabiegów  kinezyterapeutycznych 
i fizykoterapeutycznych 322[15].Z1.03 

Temat: Ćwiczenia korekcyjno-wyrównawcze. 

Cel ogólny:  Kształtowanie 

umiejętności 

wykonywania 

ćwiczeń 

korekcyjnych 

zapobiegających skoliozie. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wykonać ćwiczenia korekcyjne, 

 

wybrać ćwiczenia ruchowe, 

 

współpracować w grupie. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenia korekcyjne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacji pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa 6–7 osób. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

sprzęt w sali gimnastycznej: 

 

ławki, 

 

woreczki, 

 

drabinki, 

 

laski gimnastyczne. 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie celów i przebiegu zajęć. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy. 
 
Faza właściwa 
1.  Nawiązanie do tematu zajęć – usprawnianie osób z wadami postawy. 
2.  Realizacja zajęć: 

– 

przeprowadzenie zbiórki, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

– 

pokaz  prawidłowej  postawy  ciała  przy  drabinkach  –  Postawa:  stanie  twarzą  przed 
drabinką;  chwyt  za  szczebel  na  wysokości  barku  –  ruch:  (1  faza)  wspięcie  na 
palcach, (2 faza) przysiad, to samo tyłem do drabinki bez trzymania za szczeble. 

Marsz 
Rozdanie  woreczków,  dowolna  zabawa  z  woreczkami,  na  sygnał  gwizdka  przyjęcie 

prawidłowej postawy. 

Ćwiczenia  oddechowe  –  siad  skrzyżny,  woreczki  na  głowie;  ruch:  wyprost  i  głęboki 

wdech  –  wydłużenie  osi  długiej  kręgosłupa;  luźny  skłon  głowy  i  tułowia  w  przód  – 
wydech(woreczki spadają na podłogę). 

Ćwiczenia  mięśni  grzbietu,  ruch  nóg  w  kolanach  –  przysiad  podparty  „koci  grzbiet” 

(szyja wyciągnięta, pięty uniesione od podłogi). 

Ćwiczenia  mięśni  brzucha  i  obręczy  barkowej  –  leżenie  tyłem  nogi  na  ławce  skośnej, 

stopy  ustawione  pod  szczeblem  drabinki,  ruch  –  krążenie  rękami  przodem  w  górę  (1  faza), 
siad prosty, ręce skurcz pionowy i wydłużenie kręgosłupa (2 faza). 

Ćwiczenie zwis czynny na drabince (przodem). 
Ćwiczenie czworakowanie – „pieski i kotki”. 
Zabawa – marsz, rzuty i chwyty woreczków oburącz. 
Marsz z woreczkiem na głowie. 
Ćwiczenie  oddechowe  –  leżenie  tyłem,  nogi  w  kolanach  ugięte,  ręce  wzdłuż  tułowia, 

Ruch:  wznos  rąk  bokiem  w  górę,  wdech  z  uwypukleniem  klatki  piersiowej,  ręce  przodem 
w dół, wydech. 

 
Uczniowie  wykonują  ćwiczenia  zgodnie  z  pokazem  we  własnym  rytmie  asekurowani. 

Ćwiczenia  powtarzane  są  3–4  razy.  Między  poszczególnymi  ćwiczeniami  przerwa  – 
wykonanie ćwiczenia relaksacyjnego – marsz, zabawa z woreczkami. 
 
Zakończenie zajęć: 

 

analiza pracy ucznia i stwierdzenie czy została prawidłowo wykonana, 

 

uczniowie wskazują, które etapy zajęć sprawiały im więcej trudności. 

 

Praca domowa 
Powtórz w domu ćwiczenia, które wykonywałeś na zajęciach korekcyjnych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych umiejętności. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

……………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Terapeuta zajęciowy 322[15] 

Moduł: 

Postawy kompleksowej rehabilitacji 322[15].Z1 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie  zabiegów  kinezyterapeutycznych 
i fizykoterapeutycznych 322[15].Z1.03 

Temat: Metody fizykoterapeutyczne – wpływ zabiegów wodoleczniczych na ustrój. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania metod fizykoterapeutycznych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować zabiegi wodolecznicze, 

 

dokonać podziału zabiegów wodoleczniczych,  

 

scharakteryzować wpływ zabiegów wodoleczniczych na różne narządy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

praca z tekstem źródłowym, 

 

dyskusja. 

 
Formy organizacji pracy uczniów: 

 

grupowa 3–4 osoby. 

 
Czas: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

tablice tematyczne, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

test źródłowy, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca metod fizykoterapeutycznych. 

 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie celów i przebiegu zajęć. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy. 
4.  Podział na grupy 3–5 osobowe. 
5.  Przydział tematów zadań: 

 

zabiegi z wykorzystaniem ciśnienia hydrostatycznego, 

 

użycie wody pod określonym ciśnieniem, 

 

użycie wody w postaci okładów i lodu, 

 

użycie sprzętu do kąpieli. 

 
Faza właściwa 
1.  Zaprezentowanie przez grupy swojego tematu. 
2.  Zapisanie najważniejszych informacji na tablicy. 
3.  Dyskusja – wpływ zabiegów wodoleczniczych na różne narządy, 
4.  Weryfikowanie przedstawionych informacji. 
5.  Podsumowanie ćwiczeń. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

10 

 

Zakończenie zajęć: 

 

dokonanie oceny poprawności przedstawionych informacji, 

 

ocena aktywności grupy. 

 

Praca domowa 
Wyjaśnij na czym polega balneoterapiia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe ankiety dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych umiejętności. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

11 

 

5.  ĆWICZENIA

 

 

 
5.1.  Podstawy kinezyterapii – metody, cele i zadania 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeprowadź  ćwiczenia  czynno-bierne,  jakie  mogą  być  wykonywane  we  współpracy 

z fizykoterapeutą  u  pacjentki,  lat  60,  z  nadmiernym  napięciem  mięśni  wywołanym 
unieruchomieniem po złamaniu kończyny dolnej lewej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić technikę ćwiczeń czynno-biernych, 
2)  zaplanować  kolejność  czynności,  zgromadzić  narzędzia  i  urządzenia  niezbędne  do 

wykonania ćwiczenia, 

3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  wykonać ćwiczenia zgodnie ze sporządzonym planem, 
5)  ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przybory i przyrządy do ćwiczeń, 

– 

fartuch ochronny, 

– 

rękawiczki. 
 

Ćwiczenie 2 

Zaplanuj ćwiczenia ruchowe, które mógłbyś przeprowadzić z grupą 10-ciu osób w wieku 

40–55 lat.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady prowadzenia ćwiczeń ogólnousprawniających, 
2)  określić możliwości i ograniczenia chorych, 
3)  uwzględnić zadania kinezyterapii ogólnousprawniającej, 
4)  przygotować zestaw ćwiczeń ogólnousprawniających, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

12 

 

5)  zaprezentować zaplanowane ćwiczenia na forum grupy, 
6)  ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

materace (10 sztuk), 

– 

piłki lekarski 2kg (10 sztuk), 

– 

woreczki z grochem (10 sztuk), 

– 

drabinki szwedzkie. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

13 

 

5.2.  Fizykoterapia i patologia wysiłku i bezczynności  

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wskaż  najważniejsze  skutki  bezczynności.  Ustal  ćwiczenia  dla  osoby  spędzającej  dużo 

czasu w pozycji siedzącej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady ćwiczeń relaksacyjnych, 
2)  określić możliwości i ograniczenia, 
3)  przygotować zestaw ćwiczeń, 
4)  zaprezentować zaplanowane ćwiczenia na forum grupy, 
5)  ocenić poprawność wykonanych ćwiczeń. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca skutków bezczynności, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik, 

 

sprzęt rehabilitacyjny. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaplanuj i wykonaj ćwiczenia czynne w odciążeniu dla pacjentki lat 30, z dysfunkcją 

kończyny górnej – staw ramienny. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaje ćwiczenia w odciążeniu, 
2)  zaplanować kolejność czynności, 
3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  wykonać ćwiczenie zgodnie ze sporządzonym planem, 
5)  ocenić poprawność wykonanych ćwiczeń. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

14 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory i przyrządy do ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca metod kinezyterapii. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

15 

 

5.3.  Metody leczenia fizykalnego

 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeprowadź zabieg – okład parafinowy na staw łokciowy, jaki może być wykonany przy 

współpracy z fizykoterapeutą u chorej lat 30. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  przestrzeganie  zasad 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić technikę wykonania zabiegu, 
2)  zaplanować kolejność czynności,  
3)  zgromadzić przybory i przyrządy do zabiegu, 
4)  przygotować stanowisko pracy, 
5)  wykonać zabieg zgodnie ze sporządzonym planem, 
6)  ocenić poprawność wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kuchnia parafinowa, 

 

parafina, 

 

pędzel, 

 

papier woskowy, 

 

cerata, 

 

kocyk, 

 

zegar. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź zabieg na okolicę krzyżowo-lędźwiową z techniki światłolecznictwa, lampą 

Sollux, jaki może byś wykonany we współpracy z fizykoterapeutą u chorej lat 60. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. Należy zwrócić uwagę na zasady użytkowania lampy Sollux. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące fizykoterapii, 
2)  określić kolejność czynności i urządzenia niezbędne do wykonania zabiegu, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

16 

 

3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  wykonać zabieg zgodnie ze sporządzonym planem, 
5)  ocenić poprawność wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory i przyrządy do zabiegu, 

 

lampa Sollux, 

 

okulary, 

 

zegar. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

17 

 

5.4.  Działanie najczęściej stosowanych aparatów w fizykoterapii 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ cele i zadania stosowanych w zabiegach lamp i urządzeń do naświetlania. 
Wykonaj  zabieg  przy  użyciu  lampy  Sollux  u  chorej  lat  45,  w  nerwobólach  okolicy 

lędźwiowej.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale dydaktycznym informacje o światłolecznictwie, 
2)  określić cele i zadania światłolecznictwa, 
3)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
4)  określić poprawność wykonania ćwiczenia, 
5)  przeprowadzić dyskusję w grupie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory i przyrządy do zabiegu, 

 

okulary ochronne, 

 

leżanka. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  cele  i  zadania  lecznicze  z  zastosowaniem  krioterapii.  Zaplanuj  zabieg 

z zastosowaniem aparatu Kriopol R-26 do schładzania stawów kolanowych u kobiety lat 55. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady prowadzenia zabiegu, 
2)  określić możliwości i ograniczenia chorej, 
3)  zaplanować zabieg schładzania 
4)  określić zabiegi kinezyterapeutyczne. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

18 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja, 

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

aparat Kriopol R-26, 

 

krzesło, 

 

fartuch, 

 

rękawiczki, 

 

notatnik. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

19 

 

5.5.  Fizykoterapia w rehabilitacji chorób narządu ruchu 

 
5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  cele  i  zadania  kinezyterapii  stosowanej  w  schorzeniach  układu  ruchu. 

Przeprowadź ćwiczenie u chorej lat 60 z niedowładem wiotkim kończyny górnej lewej.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić cele i zadania kinezyterapii, 
2)  określić technikę ćwiczeń biernych, 
3)  zaplanować kolejność czynności, 
4)  zgromadzić przybory i przyrządy do ćwiczeń, 
5)  wykonać ćwiczenie zgodnie ze sporządzonym planem, 
6)  ocenić poprawność wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

burza mózgów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory i przyrządy do ćwiczeń, 

 

fartuch, 

 

rękawiczki, 

 

talk, 

 

wazelina, 

 

wałek. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  cele  i  zadania  kinezyterapii  w  leczeniu  reumatoidalnego  zapalenia  stawów. 

Przygotuj dla chorej lat 40 indywidualny konspekt ćwiczeń. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  dydaktycznym  informacje  o  leczeniu  reumatoidalnego  zapalenia 

stawów, 

2)  przeprowadzić dyskusję w grupie na temat, 
3)  określić technikę ćwiczeń, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

20 

 

4)  zaprezentować ćwiczenia, 
5)  ocenić poprawność wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

burza mózgów, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca kinezyterapii, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

21 

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  zabiegów 
kinezyterapeutycznych i fizykoterapeutycznych” 

 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1, 2, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 3, 4, 6, 7, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. c, 5. c, 6. c, 7. a, 8. a, 9. b, 10. b, 11. b, 
12. a, 13. b, 14. c, 15. c, 16. b, 17. c, 18. c, 19. a, 20. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzenie osiągnięć ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować zadania kinezyterapii 

Rozróżnić działania kinezyterapii 

Określić techniki w ćwiczeniach biernych 

PP 

Dobrać metody ćwiczeń biernych 

PP 

Określić formy pracy kinezyterapii 

Określić cele fizjoterapii 

PP 

Rozróżnić zadania fizykoterapii 

PP 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

22 

 

Określić skuteczność działania fizykoterapii 

Zdefiniować światłolecznictwo 

10 

Określić działanie czynnika fizycznego 

11 

Określić zastosowanie światłolecznictwa 

12 

Wyjaśnić działanie prądu impulsywnego 

13 

Dobrać zabiegi w schorzeniach 
neurologicznych  

14 

Dobrać metody w korektywie 

15 

Określić cel ćwiczeń czynnych 

16 

Dobrać ćwiczenia korekcyjne 

17 

Zastosować przepisy bhp 

18 

Określić ćwiczenia usprawniające rzs 

PP 

19 

Wzmocnić leczenie farmakologiczne 

20 

Wyjaśnić znaczenie ćwiczeń 
ogólnokondycyjnych 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

23 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  pytań.  Do  każdego  pytania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udziel  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem a następnie 
ponownie określić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Do rozwiązania testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

24 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Kinezyterapia to 

a)  wykonanie pracy przez terapeutę. 
b)  pomoc w organizowaniu pracy terapeuty. 
c)  wykorzystanie ruchu jako środka leczniczego. 
d)  leczenie farmakologiczne. 
 

2.  Celem kinezyterapii jest 

a)  przywrócenie możliwie maksymalnej sprawności fizycznej i psychicznej. 
b)  przywrócenie siły. 
c)  poprawa samopoczucia. 
d)  poprawa stylu życia. 
 

3.  W ćwiczeniach biernych można zastosować  

a)  techniki ogólne. 
b)  ćwiczenia bierne z dociskiem powierzchni stawowych. 
c)  ćwiczenia w odciążeniu. 
d)  ćwiczenia korekcyjne. 
 

4.  Ćwiczenia bierne stosuje się w 

a)  chorobach ogólnych. 
b)  porażeniach i niedowładach mięśni. 
c)  ostrych stanach zapalnych stawów. 
d)  ćwiczeniach korekcyjnych. 
 

5.  W kinezyterapii pomoc w prowadzeniu ćwiczeń usprawniających stosujemy 

a)  w prowadzeniu ćwiczeń korekcyjnych. 
b)  w prowadzeniu ćwiczeń ogólnorozwojowych. 
c)  w prowadzeniu ćwiczeń czynno-biernych. 
d)  w prowadzeniu treningu. 
 

6.  Fizjoterapia zajmuje się 

a)  leczeniem chorych stosując metody farmakologiczne. 
b)  leczeniem chorych metodą medycyny niekonwencjonalnej. 
c)  stosowaniem 

metod  fizycznych  w  celach  leczniczych,  zapobiegawczych 

i diagnostycznych. 

d)  stosowaniem ćwiczeń ogólnych. 
 

7.  Fizykoterapia  

a)  wywołuje  fizjologiczne  reakcje  tkanek  za  pomocą  bodźców  termicznych, 

mechanicznych, elektrycznych. 

b)  likwiduje zmiany chorobowe w obrębie układu kostnego. 
c)  poprawia funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego. 
d)  wytwarza ciepło w celu ogrzania organizmu. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

25 

 

8.  Stosowanie ciepła w zabiegach fizykoterapeutycznych wpływa na 

a)  rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry, podwyższenie przemiany materii. 
b)  podwyższenie przemiany materii, spowolnienie oddychania. 
c)  zwężenie naczyń głębokich, spowolnienie przemiany materii. 
d)  spadek wydzielania hormonów nadnerczy. 
 

9.  Światłolecznictwo to 

a)  wykorzystanie światła dziennego. 
b)  wykorzystanie  promieni  podczerwonych,  widzialnych,  nadfioletowych,  promieni 

słonecznych. 

c)  wykorzystanie prądów stałych. 
d)  wykorzystanie biostymulacji promieni słonecznych. 
 

10.  Działanie czynnika fizycznego na organizm zależy od 

a)  ilości energii w tkance tłuszczowej. 
b)  ilości energii, czasu działania, właściwości tkanek. 
c)  czasu działania energii, miejsca działania energii. 
d)  czasu działania energii, ilości zastosowanych zabiegów. 
 

11.  Światłolecznictwo stosujemy w  

a)  stanach zapalnych skóry, zwyrodnieniu stawów, gruźlica płuc. 
b)  zespołach  bólowych  rwy  kulszowej,  chorobach  zwyrodnieniowych  stawów, 

zapaleniach zatok. 

c)  nerwobólach, nowotworach, łuszczycach. 
d)  zespołach bólowych rwy kulszowej, żylakach goleni, ostrogach kości piętowej. 
 

12.  Prąd impulsywny o małej częstotliwości działa na 

a)  mięśnie porażone kurczowo. 
b)  mięśnie z porażeniem wiotkim. 
c)  stany zapalne stawów. 
d)  zmiany ropne na skórze. 
 

13.  W schorzeniach neurologicznych stosujemy 

a)  ciepłolecznictwo, ćwiczenia w wodzie, ćwiczenia czynne. 
b)  elektroterapię, ciepłolecznictwo, ćwiczenia w wodzie. 
c)  elektroterapię, krioterapię, ćwiczenia ogólne. 
d)  elektroterapię, lampę Sollux, gimnastykę poranną. 
 

14.  Usprawnianie korekcyjne to 

a)  postępowanie operacyjne. 
b)  postępowanie ogólnousprawniające. 
c)  postępowanie wyrównawczo korekcyjne. 
d)  postępowanie korekcyjno-siłowe. 
 

15.  Ćwiczenia czynne wykonywane są 

a)  z zastosowaniem bloczków. 
b)  przez terapeutę. 
c)  samodzielnie z zastosowaniem ćwiczeń indywidualnych. 
d)  przy pomocy wyciągów. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

26 

 

16.  Ćwiczenia korekcyjne dobiera się według 

a)  wskazań terapeuty. 
b)  materiałów programowych, zajęć korekcyjnych. 
c)  metod ćwiczeń ogólnofizyczne. 
d)  metod ruchowych. 
 

17.  Stosując aparaty do elektrolecznictwa należy pamiętać o 

a)  postępowaniu zgodnie z instrukcją. 
b)  wymianie filtrów. 
c)  stosowaniu aparatów ściśle według wskazań lekarza. 
d)  regularnym stosowaniu zabiegów. 
 

18.  Ćwiczenia usprawniające w reumatoidalnym zapaleniu stawów (rzs) w okresie remisji to 

a)  ćwiczenia bierno-czynne. 
b)  ćwiczenia ogólnorozwojowe. 
c)  ćwiczenia wolne w odciążeniu z oporem. 
d)  ćwiczenia korekcyjne. 
 

19.  Ćwiczenia kinezyterapeutyczne w 1–2 dni po zawale mięśnia sercowego to 

a)  bierno-czynne i oddechowe. 
b)  grawitacyjne. 
c)  zachowawcze. 
d)  treningowe. 
 

20.  Ćwiczenia ogólnokondycyjne powodują 

a)  zmniejszenie przemiany materii. 
b)  poprawę kondycji ogólnej. 
c)  zmiany patologiczne w stawach. 
d)  pogłębianie skoliozy. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

27 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………….. 

 

Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych i fizykoterapeutycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

28 

 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  zabiegów 
kinezyterapeutycznych i fizykoterapeutycznych” 

 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 5, 11, 12, 14 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne z zajęć praktycznych: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  b,  3.  b,  4.  a,  5.  c,  6. a,  7.  a,  8.  a,  9.  a,  10.  b,  11.  c, 
12. a, 13. b, 14. c, 15. b, 16. b, 17. a, 18. b, 19. b, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzenie osiągnięć ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Ocenić skuteczność działania lasera 

PP 

Rozróżnić przeciwwskazania do stosowania 
ultradźwięków 

Scharakteryzować metody leczenia 

Rozpoznać działanie aerozoli 

Określić działanie diatermii 

PP 

Zdefiniować leczenie balneoterapią 

Określić stosowanie metod w kinezyterapii 

Zdefiniować ćwiczenia czynne 

Rozpoznać leczenie klimatologiczne 

10 

Zastosować działanie lecznicze wód 
mineralnych 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

29 

 

11 

Uzasadnić stosowanie borowiny 

PP 

12 

Określić czynności ruchowe mięśni 

PP 

13 

Zastosować zabiegi kinezyterapii 

14 

Określić metody usprawniania 

PP 

15 

Rozpoznać cele kinezyterapii 

16 

Ocenić zmniejszenie aktywności 

17 

Zastosować przepisy bhp 

18 

Określić działanie zimna 

19 

Wyjaśnić działanie sauny 

20 

Wyjaśnić działanie ćwiczeń 
ogólnokondycyjnych 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

30 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  pytań.  Do  każdego  pytania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udziel  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem a następnie 
ponownie określić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Do rozwiązania testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

31 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Działanie biologiczne promieni lasera polega na 

a)  pobudzeniu syntezy kolagenu białek, kwasu nukleinowego i układu nerwowego. 
b)  zmianach w strukturze błony komórkowej. 
c)  zmianach w obrębie komórek nerwowych. 
d)  pobudzeniu systemu immunologicznego. 
 

2.  Przeciwwskazania do stosowania ultradźwięków to 

a)  choroby zwyrodnieniowe stawów. 
b)  ciężki stan chorego z wyniszczeniem. 
c)  zespoły bólowe. 
d)  ostrogi kości piętowej. 
 

3.  Inhalacja to metoda leczenia, która polega na wprowadzeniu leku 

a)  do układu oddechowego. 
b)  do układu oddechowego jako aerozole. 
c)  z powietrzem. 
d)  przez nos. 
 

4.  Wprowadzeniu leku w postaci aerozolu służą 

a)  urządzenia wytwarzające aerozole lecznicze. 
b)  urządzenia do wytwarzania leku. 
c)  urządzenia do przetwarzania rozproszonych leków. 
d)  urządzenia do nawadniania układu oddechowego. 
 

5.  Działanie diatermii krótkofalowej polega na 

a)  ociepleniu tkanek. 
b)  pobudzeniu tkanek do przemiany materii. 
c)  przegrzaniu tkanek. 
d)  podwyższeniu napięcia mięśni. 
 

6.  Balneoterapia to dział lecznictwa 

a)  wykorzystujący wody mineralne do leczenia. 
b)  zwalczający ból 
c)  uzdrowiskowego. 
d)  zamkniętego. 
 

7.  Metody stosowane w kinezyterapii to 

a)  opracowane przez prekursorów schematy ćwiczeń. 
b)  ćwiczenia bierno-czynne. 
c)  powtarzane ćwiczenia korekcyjne. 
d)  konspekt ćwiczeń dla osoby chorej. 
 

8.  Ćwiczenia czynne to 

a)  ćwiczenia, w których ćwiczący uczestniczy czynnie, stosując odciążenia i obciążenia. 
b)  gimnastyka poranna. 
c)  gimnastyka ogólnorozwojowa. 
d)  ćwiczenia kończyny po zdjęciu gipsu. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

32 

 

9.  Leczenie klimatologiczne wykorzystywane jest do 

a)  profilaktyki i leczenia. 
b)  leczenia chorób zakaźnych. 
c)  promowania zdrowia. 
d)  przebywania na świeżym powietrzu. 
 

10.  Wody mineralne stosowane są 

a)  tylko do leczenia profilaktycznego skóry. 
b)  do kuracji pitnej i kąpieli. 
c)  do leczenia układu oddechowego. 
d)  wyłącznie do leczenia schorzeń układu pokarmowego. 
 

11.  Borowinę stosuje się w 

a)  chorobach ogólnych. 
b)  stanach zapalnych skóry. 
c)  stanach zapalnych i zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów. 
d)  nerwobólach i nowotworach. 
 

12.  Czynność ruchowa mięśni związana jest z 

a)  impulsem nerwowym przepływającym od CUN do rogów przednich rdzenia kręgowego. 
b)  impulsem nerwowym przepływającym do antagonistów. 
c)  impulsem wywołującym ruch mięśni stabilizujących. 
d)  impulsem nerwowym działającym na koordynację ruchową. 
 

13.  Kinezyterapia

 

w

 

uszkodzeniu

 

obwodowego układu nerwowego powinno być stosowana w 

a)  ograniczonych stanach zwyrodnieniowych dotyczących stawów. 
b)  każdym przypadku uszkodzenia obwodowego układu nerwowego. 
c)  uszkodzeniu nerwów czuciowych. 
d)  każdym przypadku chorób o podłożu zapalnym. 
 

14.  Usprawnienie chorych w pierwszej dobie po zawale mięśnia sercowego to ćwiczenia  

a)  czynno-bierne. 
b)  usprawniające. 
c)  bierne kończyn dolnych i ćwiczenia oddechowe. 
d)  ogólnofizyczne. 
 

15.  Celem kinezyterapii jest 

a)  poprawa koordynacji wzrokowo ruchowej. 
b)  przywrócenie możliwie maksymalnej sprawności fizycznej i psychicznej. 
c)  poprawa samopoczucia. 
d)  poprawa stanu zdrowia. 
 

16.  Zmniejszenie ogólnoustrojowej aktywności fizycznej powoduje 

a)  zmiany w obrębie układu nerwowego. 
b)  zamiany w obrębie serca i krążenia obwodowego. 
c)  zmiany stawowe. 
d)  zmiany w zakresie ruchu kończyny dolnej. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

33 

 

17.  W schorzeniach neurologicznych przy stosowaniu ciepła należy pamiętać, aby nie doszło do 

a)  oparzenia. 
b)  nadmiernego przeciążenia. 
c)  przestudzenia. 
d)  odleżyn. 
 

18.  Leczenie zimnem stosuje się dla 

a)  działania przeciwbólowego. 
b)  pobudzenia organizmu do działań obronnych. 
c)  pobudzenia organizmu do produkcji karotenu. 
d)  pobudzenia przewodnictwa cieplnego. 
 

19.  Działanie sauny na ustrój to 

a)  ocieplenie całego organizmu 
b)  wywołanie następczych zmian odczynowych w całym ustroju. 
c)  wywołanie zmian odczynowych skóry. 
d)  pobudzenie wydzielania potu. 
 

20.  Ćwiczenia ogólnokondycyjne stosuje się dla poprawy 

a)  samopoczucia. 
b)  koordynacji ogólnej. 
c)  koordynacji ruchowej. 
d)  postawy. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

34 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………….. 

 

Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych i fizykoterapeutycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

35 

 

7.  LITERATURA

 

 

 

1.  Dega W. (red)., Milanowska M.: Rehabilitacja Medyczna. PZWL, Warszawa 2002 
2.  Kasperczyk T.: Wady Postawy Ciała. Wydawnictwo „Kasper”, Kraków 2004 
3.  Kowalik  A.  (red.):  Rehabilitacja  Medyczna  Tom  I  i  II.  Wydawnictwo  Medyczne, 

Wrocław 2007 

4.  Kryś S.: Patologia. PZWL, Warszawa 2006 
5.  Mika T., Kasprzak W.: Fizykoterapia. PZWL, Warszawa 2003 
6.  Nowotny J.: Podstawy Fizjoterapii. AWF, Katowice 1998 
7.  Rosłowska A.: Podstawy Fizjoterapii w Chorobach Reumatycznych. AWF, Wrocław 1998 
8.  Straburzyńska-Lupa A., Staburzyński G.: Fizykoterapia. PZWL, Warszawa 2004 
9.  Walaszka R. (red.): Masaż z Elementami Rehabilitacji. Rehmed, Kraków 2006 
10.  Zembaty A. (red.): Kinezyterapia. Tom I i II. Wydawnictwo „Kasper”, Kraków 2002